T opconferentie over Cambodja Na bittere kou, nu lichte dooi wmmm Belgische kruisrakettenruzie Stoelendans Witte Huis Genève-overleg Regionaal beraad over guerrillastrijd WOENSDAG 9 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 huishouding en de basisprincipes HANOI (AFP/AP) - In de tweede helft van januari houden de ministers van buitenlandse j^ae" vakTal°worden%gevenrtJ zaken van Vietnam, Cambodja en Laos een conferentie in Ho Tsji Minh-stad (het vroege re Saigon). Enige agendadpunt is de strijd rond Cambodja. Vietnam en zijn twee Indochinese bondgenoten zullen de balans op maken van de situatie in Cambodja na de successen die Vietnamese militairen hebben geboekt tegen de kampen van Cambodjaanse guerrillastrijders langs de grens met Thailand. In Bangkok werd 'gisteren bekend dat het hoofd kwartier van het front voor de be vrijding van het Khmer-volk (FLNPK) van Son Sann is geval len. Vietnam heeft maandag, op de zesde verjaardag van zijn militaire interventie in Cambodja, nog eens verklaard dat de toestand in het land „onomkeerbaar" is. Westerse waarnemers schatten dat zich tus sen 150.000 en 170.000 Vietname- zen op Cambodjaans grondgebied bevinden. Op de ministersconferentie in Ho Tsji Minh-stad, de tiende sinds 1980, zal Vietnam vermoedelijk een nieuwe gedeeltelijke terug trekking van zijn troepen aankon digen. Al drie keer eerder, in juli 1982, mei 1983 en juni 1984, heeft Vietnam troepen uit Cambodja te ruggetrokken. Maar volgens waar nemers ging het vooral om vervan ging van „oude" door „verse" troe pen, waardoor hoegenaamd geen verandering optrad in de militaire aanWezigheid van Vietnam. De guerrillastrijders van het Khmer Nationale Volksbevrij dingsfront (KPNLF) zwichtten gis teren na twee dagen van strijd voor de aanvallen van de Vietnamese tovermacht en hebben hun hoofd- MOSKOU (TASS/UPI) - Met in gang van het nieuwe schooljaar in september worden scholieren van 16 en 17 jaar in de Sowjet-Unie voor het eerst geconfronteerd met het nieuwe vak „Gezinsethiek en psychologie". Dit vak schenkt on der meer aandacht aan de „fysiolo- gisch-hygiënische aspecten van de onderlinge relaties van jonge men sen", een cryptische omschrijving van seksuele voorlichting. Andere onderwerpen die tijdens het verplichte nieuwe vak aan de orde komen betreffen de psycholo gie van menselijke relaties, sociale, morele en ethische normen, en vor men van communicatie en culture le waarden. Het persbureau TASS meldde dat ook zal worden gespro ken over de gezinsbegroting, de huishouding gegeven tij dens de laatste twee jaar van de middelbare school. Een directeur van een onder- Sowjet-jeugd krijgt seksuele voorlichting zoeksafdeling van de Academie van Wetenschappen verklaarde dat de afgelopen twee jaar in alle repu blieken met het nieuwe vak is geëxperimenteerd. „Het nieuwe vak zal jongeren helpen een een juiste visie te hebben op de proble men van alledag", aldus Ivan Gre- bennikov. Hoewel in de Sowjet-Unie zeer preuts wordt gedaan over „seksue le voorlichting", wordt er in de me dia al jaren fel over gedebatteerd. Veel lezers lieten weten dat sek suele voorlichting een noodzake lijk onderdeel is van het onderwijs programma, terwijl anderen boos reageerden en verklaarden dat op scholen niet dient te worden ge sproken over dergelijke intieme za ken. Voorstanders van het nieuwe vak schreven dat seksuele voor lichting zal leiden tot een verlaging van het aantal echtscheidingen en abortussen. Bovendien leidt voor lichting tot voorkoming van ge slachtsziekten. aldus voorstanders. Een op de drie huwelijken in de Sowjet-Unie eindigt in een echt scheiding, en in Moskou loopt zelfs een op de twee huwelijken spaak. Ongeveer de helft van de echt scheidingen vloeit voort uit sek suele problemen binnen het huwe lijk, zo schreef de Literatoernaja Gazeta vorig jaar. Daarnaast is het in de Sowjet- Unie nog steeds eenvoudiger een abortus te laten uitvoeren dan anti conceptiemiddelen te krijgen. Ze ven procent van alle abortussen in Moskou wordt uitgevoerd bij vrou wen beneden de 19 jaar. kwartier in het verzetskamp Ampil aan de Thais-Cambodjaanse grens opgegeven. Het KPNLF bevestig de dat gisteren in een verklaring. Om 11 uur 's ochtends plaatselij ke tijd kregen de strijders van het KPNLF het bevel zich terug te trekken 'om de KPNLF-troepen op kracht te houden voor verdere ge vechten,' aldus de verklaring. Aan genomen werd dat de verzetsstrij ders zich zouden terugtrekken op Thais grondgebied. Thaise functio narissen meldden al eerder dat het KPNLF weinig hoop meer had op behoud van het verzetskamp. Na de eerste grote Vietnamese aanval van maandag op Ampil leek het pleit al te zijn beslecht. De verdedi gingstroepen slaagden er niet in de situatie in hun voordeel te keren. WASHINGTON - President Rea gan heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zijn voornaamste medewer ker in het Witte Huis, James Baker, wil voordragen als minister van Fi nanciën en zijn voornaamste woordvoerder over economische zaken. Donald Regan, die op dat departement nu de baas is, wordt chef van de staf van het Witte Huis, als de Senaat Baker in zijn nieuwe functie bevestigt. Beiden zijn en blijven lid van de Nationale Veilig heidsraad. door Henk Kolb Deze volstrekt verrassende ma noeuvre maakt het zeker dat Rea gan aan zijn tweede ambtstermijn begint met een persoonlijke staf onder nieuwe leiding en nieuwe ministers op Financiën, justitie en binnenlandse zaken, terwijl ook de kabinetspost van VN-ambassadeur Jeane Kirkpatrick binnenkort vrij komt. Van de machtige groep die op het Witte Huis al Reagans politieke en persoonlijke zaken regelde, blijft niemand over. Michael Dea- ver, de man die, op de achtergrond, de 'image' van de president ont wierp en ondersteunde waar deze ook verscheen en die een machtige tandem vormde met Nancy Rea gan, gaat na de ofFiciële inhuldi ging op 2.1 januari (zijn laatste werkstuk naar een public-rela- tionsbedrijf om daar veel meer geld te verdienen dan zijn huidige werkgever te bieden heeft. Getrouwe Edwin Meese, een andere oude getrouwe uit Reagans Californi- sche dagen, die lid werd van het driemanschap op het Witte Huis (maar vanwege zijn financiële han delingen omstreden)-wordt minis ter van justitie. Een formeel onder zoek heeft „niet genoeg aanwijzin gen van strafbare feiten" opgele verd. William French Smith, die nu nog de topfunctie op justitie be kleedt, wil allang terug naar zijn zeer lucratieve Californische advo catenpraktijk. Hij is de meest be reisde minister van justitie die de VS ooit hebben gehad. Nog voor zijn afscheid gaat hij op een negen de en laatste tocht naar Italië, om daar besprekingen te voeren over samenwerking bij de bestrijding van de drughandel en de mafia. Jeane Kirkpatrick heeft duide lijk ambities voor een kabinetspost van meer gewicht, maar naar ver luidt heeft Reagan voor haar geen opening kunnen vinden. Zij zal ■niettemin haar ambassadeurschap bij de VN opgeven, waar zij de Amerikaanse positie in deze vaak sterk aangevochten volkerenorga nisatie, opmerkelijk heeft kunnen verbeteren. Overhoop Een ander lid van de 'Californi sche mafia', William Clark, tegen woordig minister van binnenland se zaken, voordien eerste tweede man onder Haig op buitenlandse zaken en op het Witte Huis presi dentieel raadgever voor veilig heidszaken, gaat „terug naar zijn ranch". Hij heeft de onder James Watt (die onder meer de populaire Beach Boys klasseerde onder de minder gewenste elementen in zijn samenleving) sterk aangetaste re putatie van zijn ministerie her steld, maar laat nogal wat onvol tooide projecten achter. Clark ver trekt om politieke redenen: op het Witte Huis lag hij voortdurend overhoop met het duo Deaver- Nancy Reagan, werd afgeschoven naar binnenlandse zaken, maar raakte steeds verder verwijderd van de kleine kring waar de politie ke initiatieven worden ontwikkeld. Politiek-Washington legt de per soneels wijzigingen in de top van de Amerikaanse regering uit als een zegepraal voor rechts. Met het vertrek van Deaver, Meese, Clark en Kirkpatrick aanstaande, gaf „conservatief rechts" al geruime tijd uiting aan de vrees dat de pre sident zou worden overgeleverd aan het advies van de als gematigd bekend staande Baker. Noch Dea ver, noch Meese worden vervan gen in hun functies. (Vervolg van pagina 1 GENÈVE (GPD) - Kenneth Adel- man, de directeur van het ontwa peningsbureau van de Amerikaan se regering, zei gisteravond tegen verslaggevers dat de Russen „vrij wel over niets anders wilden pra ten dan het strategisch defensie initiatief (SDI), ofwel „Star Wars" van president Reagan. Zij hadden duidelijk de bedoeling dat wij daarmee zouden stoppen. Op een gegeven moment dachten wij zelfs dat ze de gesprekken vanwege dit punt zouden afbreken". Shultz had Gromyko uiteengezet „dat SDI is bedoeld om te kunnen vaststellen dat een stabiele relatie mogelijk is op basis van een grote re afhankelijkheid van defensieve systemen (tegen offensieve kernra ketten - red.). Volgens Adelman riep Gromyko, nadat Shultz voor de zevende keer het Amerikaanse standpunt over de ruimtewapens had uiteengezet: „Nu begrijp ik het echt wel". Volgens Shultz is nu afgesproken dat over die Amerikaanse ruimte plannen met de Russen „kan wor den gesproken". Dat betekent ech ter nog niet erover onderhandelen, want, zo zei Shultz: „SDI is een on derzoeksprogramma en er is geen enkele beslissing om verder te gaan dan dat. Zo'n beslissing is de komende jaren ook niet te ver wachten". Onderzoek en ontwik keling van ruimtewapens is, zo meende Shultz, niet in strijd met het in 1972 afgesloten verdrag over de anti-raket-raketten (ABM). Zon der de Russen van verdragsschen dingen te beschuldigen (wat in het verleden van Amerikaanse zijde wel is gebeurd) zei Shultz. dat de „erosie van het ABM-verdrag van de laatste tien jaar zou moeten wor den omgekeerd". De verschillende Amerikaanse en Russische visies manifesteerden zich (zoals Lomeiko gisteravond in diplomatieke termen toegaf) ook in de gezamenlijke verklaring. De zin waarin het doel van de onderhan delingen wordt samengevat, is vrij wel dezelfde als die welke Gromy ko zondag bij aankomst op het Ge- neefse vliegveld gebruikte: „Het uitwerken van effectieve overeen komsten, gericht op het voorko men van een wapenwedloop in de ruimte en het beëindigen ervan op aarde, op beperking en verminde ring van nucleaire bewapening en op versterking van de strategische stabiliteit". De hand van Shultz is te herken nen in de alinea die de onderwer pen van de komende gesprekken beschrijft: „Een geheel van vragen betreffende de ruimte- en nucleai re bewapening, strategisch en voor de middellange afstand. Deze vra gen zullen in overweging worden genomen en er zal over worden be slist in hun onderlinge relatie". Shultz kondigde aan dat de VS op elk van deze drie terreinen nieuwe ideeën en initiatieven hebben ont wikkeld met het oog op de komen de onderhandelingen. Hij gaf ech ter niet aan welke. Adelman verklaarde tegenover verslaggevers niet te verwachten dat de onderhandelingen op korte termijn zullen leiden tot wijziging van de plaatsingsschema's van de Pershing-II- en kruisraketten in Europa. Het kabinet-Lubbers neemt 1 november het besluit over stationering van deze kruisraket ten in Nederland. Baker heeft al twee jaar gezegd te willen vertrekken naar hetzij buitenlandse zaken, hetzij finan ciën. Regan, een onvervaarde con servatief, herstelt zo zegt rechts, in het Witte Huis een evenwicht. Ja mes Baker is een groot takticus, die een overwegend aandeel heeft gehad in de steun die het Congres Reagans' beleid tijdens zijn eerste ambtstermijn heeft verleend. Als een verklaard voorstander van gro tere beperking van defensie-uitga ven dan nu wordt voorzien en rea list op het gebied van belastingver hoging - terreinen waar Reagan een andere koers wil leek hij vol gens insiders geen geschikte part ner voor de president tijdens een toch al moeilijke tweede ambtster mijn. Regan, zijn opvolger, is een in Washingtons politieke samenzwe ringen zeer doorknede man, maar mist volgens velen het talent om compromissen te sluiten. Opheffen Ook de ministers van energie en onderwijs hebben hun departe menten vaarwel gezegd. Reagan speelt nog steeds met de gedachte om deze ministeries op te heffen, maar dit plan stuit op grote weer stand in het Congres. Opheffen van de onderwijs past slecht bij Rea gans nadrukkelijke streven naar een beter schoolsysteem. Het mi nisterie voor energie heeft onder meer de aanmaak van alle kernwa pens onder zijn beheer, die een meerderheid in de volksvertegen woordiging niet zonder meer wil indelen bij defensie. ADDIS ABEBA Op de luchthaven van Addis Abeba arriveerde gisteren ee EG-landen ter beschikking gesteld aan de hongerende bevolking van Ethiopë. Britse hof nu voogd draagkind LONDEN (AP) - Een hoogge rechtshof heeft gisteren tijde lijk de voogdij op zich geno men over het eerste commer ciële draagkind in Engeland. Dit betekent dat beslissingen over de toekomst van het kind genomen worden door het hof. Deze onverwachte ontwikke ling werd bekend vlak voor een vergadering van de sociale dienst van Barnet, die zich over het geval zou beraden. Vrijdagavond had een lagere rechtbank enkele uren na de geboorte beslist dat draagmoe der Kim Cotton (28) het meisje niet mocht afstaan aan een kin derloos echtpaar. Volgens het Londense boulevardblad Daily Star heeft het anonieme echt paar, naar verluidt rijke Ameri kanen, mevrouw Cotton 26.000 gulden betaald om een kind voor hen ter wereld te brengen. 'Top wist niet van moord' TORUN (AFP) - Kapitein Grze- ten tot gorz Piotrowski, die met drie ande- beambten van het ministerie i het helpen bij" de mis- Terwijl hij met zijn verklaring de binnenlandse zaken in Toriln volle verantwoordelijkheid voor de terechtstaat in verband met de moord op Popieluszko legde bij moord op pater Jerzy Popieluszko, heeft gisteren gezegd dat de „top" van het Poolse politie-apparaat op een overlijden aan een hartaan- niet bij de moord op de priester be- aPne^er+^.ie bek^id trokken is geweest. Rustig en erg zelfverzekerd ver klaarde de 33-jarige Piotrowski: „Ik weet nu volstrekt zeker dat de top geen rol heeft gespeeld" in de zaak-Popieluszko. Bij het verhoor had hij laten doorschemeren dat de hogere echelons van het politie-ap paraat bij de zaak betrokken wa ren. „De enige top is kolonel Adam Pietruszka", aldus Piotrowski met een verwijzing naar zijn recht streekse chef op de afdeling van binnenlandse zaken die belast is met het toezicht op de betrekkin gen tussen kerk en staat. De kolo nel is beschuldigd van „het aanzet- Pinochet zou bang zijn voor coup van CIA WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse regering is er niet in ge slaagd een terugkeer naar de de mocratie in Chili te bevorderen, onder andere omdat dictator Pino chet bevreesd is dat de CIA een complot beraamt om zijn regering omver te werpen, zo hebben Ame rikaanse functionarissen ver klaard. Pinochets halstarrige weigering om de weg vrij te maken voor een democratischer bestel na 11 jaar van militair bestuur, is voor de re- gering-Reagan zeer pijnlijk, en vol gens sommige functionarissen zal het geweld alleen nog maar toene men, hetgeen zou kunnen leiden tot een 'permanente destabilisatie.' Niettemin achtten de functionaris sen, die niet bij name genoemd wil den worden, een communistische machtsgreep onwaarschijnlijk om dat het Chileense leger zeer gedis ciplineerd en anti-marxistisch is. Probeerde de VS aanvankelijk in stilte een interne dialoog in Chili te bevorderen, sinds Pinochet op 6 november de staat van beleg af kondigde, is het Amerikaanse standpunt veel meer openbaar ge worden. 'Pinochet gelooft dat de CIA erop uit is om hem ten val te brengen,' zei een hoge functiona ris. Reagan wil de Amerikaanse am bassadeur James Theberge, een politicus, vervangen door de am bassadeur in India Harry Barnes, die een gerenomeerd lid van het di plomatieke korps is. Volgens hen zal Barnes' voornaamste taak zijn het vertrouwen te winnen van de regering en van de democratische oppositie. Spanje niet in kernwapenverdrag MADRID (GPD) Spanje is niet van plan het non-proliferatie ver drag tegen de verspreiding van kernwapens te ondertekenen. Pre mier Gonzalez maakte dit bekend ten overstaan van een ongebruike lijk forum. grote hoeveelheid graan, door de De Spaanse premier noemde in (foto AP) een kinderprogramma van de Spaanse televisie het non-prolife ratie verdrag een van de meest hy pocriete verdragen die er bestaan, omdat het de landen beschermt die al over kernwapens beschikken. „Dat betekent echter niet dat ik de bedoeling heb om kernwapens te fabriceren, maar evenmin accep teer ik dat ik vernederd word", al dus Gonzalez tegenover zijn jeug dige vragenstellers. Gonzalez ont kende eveneens dat Spapje teveel aan wapens besteedt. Volgens de Spaanse premier is Spanje een van de landen op het Europese conti nent die het minst aan bewapening besteedt. kolonel Pietruszka, wees Piotrows op dat deze had gezinspeeld stond om zijn sympathie voor het (verboden) onafhankelijke vakver bond Solidariteit. Op een vraag van Piotrowski naar deze moge lijkheid had de kolonel geant woord: „Als hij een te zwak hart heeft, is dat zijn pech". Piotrowski bekent de feiten van de 19e oktober: de ontvoering, het aftuigen van Popieluszko en het feit dat hij het lichaam van de pater in de Wistula heeft geworpen. Maar hij ontkent schuldig te zijn aan de kern van de aanklacht. „In geen ge val is de dood van pater Popielusz ko tevoren beraamd", zo zei de ka pitein voor de rechtbank van To- run. Kolonel Pietruszka verschijnt- later voor de rechter. 'Dwangvoeding' KARLSRUHE (DPA) Rolf Kle- mens Wagner en Helmut Pohl, die gevangen zitten op beschuldiging van het lidmaatschap van de ex treem-linkse Westduitse stads- guerrillagroep Rote Armee Frak- tion (RAF), worden onder dwang gevoed, nadat ze ongeveer vijf we ken geleden in hongerstaking wa ren gegaan. Dit heeft het openbaar ministerie in Karlsruhe gisteren meegedeeld. BRUSSEL - Voor het einde van deze maand zullen in Bel gië de eerste onderdelen aankomen voor de 48 kruisraketten die op de basis in Florennes geplaatst zouden moeten wor den. Dit gebeurt echter zonder dat het kabinet een officieel plaatsingsbesluit heeft genomen. Over deze handelwijze van het kabinet-Martens is in België grote politieke beroering ontstaan, omdat zo een 'nee' tegen de raketten steeds moei lijker wordt. door Hans de Bruijn Het lijkt erop dat Martens met een slimme zet de tegen standers van de kruisraketten voor het blok wil zetten. De fractieleider van de Vlaamse socialisten in de Belgische Tweede Kamer, Louis Tobback, verweet de regering dins dag 'ondemocratische politiek' te bedrijven en de burgers eerlijke en openhartige informatie over wat gaande is te ont houden. De 'vondst' van Martens is dat vanaf 15 januari door de Amerikaanse luchtmacht in België onderdelen worden a gevoerd voor de kruisraketten, alsmede oefenmateriaal, waaronder de vrachtwagens van waaraf de kruisraketten kunnen worden gelanceerd. De Belgische defensieminister Vreven stelde gisteren echter met grote nadruk dat de kern koppen voor de kruisraketten zullen ontbreken. De Belgische regering wil dus de plaatsing van de kruisra ketten en het uitrusten ervan met kernkoppen scheiden. De kernkoppen zouden voorlopig in de Verenigde Staten kun nen blijven of in West-Duitsland worden opgeslagen. De kernkoppen komen België pas binnen na een discussie in het kabinet en het parlement, zo stelde Vreven gisteren. Tegen de plaatsing van de kruisraketten bestaat niet al leen verzet bij de oppositie maar ook binnen de grootste regeringspartij, de christendemocratische CVP. In novem ber vorig jaar bepleitte het CVP-bestuur uitstel van de toen nog voor december voorziene plaatsingsbeslissing, omdat men eerst de resultaten van het ontewapeningsoverleg tus sen Verenigde Staten en Sowjet-Unie wilde afwachten. Het kabinet-Martens zwichtte uiteindelijk voor die druk besloot de evaluatie van de kruisrakettenplaatsing' tot maart te zullen uitstellen. Volgens het officiële NAVO-sche- ma moet in Florennes in maart tot plaatsing worden overge gaan. Twee weken geleden zei premier Martens voor de televisie dat 'de evaluatie van de regering vooraf zal gaan aan de plaatsing van de kernkoppen'. Iedereen dacht toen nog dat hij met 'koppen' de raketten bedoelde. Maar nu is duidelijk geworden dat het kabinet andere plannen heeft en alvast de raketten wil toelaten. De beloofde evaluatie zou dan alleen maar op de kernkoppen betrekking hebben. Dit zou betekenen dat het kabinet-Martens feitelijk al be sloten heeft tot de plaatsing van de raketten. Minister Vre ven ontkende dit dinsdag overigens ten stelligste. Volgens hem past de aanvoer van onderdelen voor de 48 raketten in het oude standpunt dat, hangende de politieke discussie over de plaatsing, de voorbereidingen voor die plaatsing moeten doorgaan. Een dergelijk standpunt heeft ook de Ne derlandse regering in haar 1-juni-besluit van vorig jaar inge nomen. GENÈVE - De kogel is door de kerk. Het gesprek tussen een Ame rikaanse en Russische delegatie in Genève, met zoveel spanning door de wereld tegemoetgezien na meer dan dertien maanden bittere kou in de relaties tussen de beide su permachten, heeft net iets meer opgeleverd dan van vele kanten voorzichtig werd voorspeld. Niet nog eens Shultz-Gromyko. Wel de aankondiging dat er opnieuw wordt onderhandeld over pogin gen om een wapenwedloop op aar de en in de ruimte te voorkomen. door Hans Geleijnse Een kleine verrassing, maar ze ker geen die aanleiding geeft tot feestelijk vlagvertoon. Daarvoor verliepen de gesprekken, de afge lopen twee dagen in Genève, te moeizaam, bleken de meningsver schillen nog te groot. Hoop mag er dan zijn, groot optimisme is nog lang niet gerechtvaardigd. Zoals de Amerikaanse delegatieleider Shultz opmerkte: „De tijd van ge ven en nemen is nu aangebroken, beide partijen zijn erin geinteres- seerd, en dat is nodig om overeen stemming te bereiken". Maar in die woorden lag niet besloten dat de beide partijen geneigd zijn dat ge ven en nemen redelijk te verdelen. Feitelijk hebben Gromyko en Shultz elkaar die vijftien lange on derhandelingsuren voortdurend een spiegel voorgehouden. De Rus, de 75-jarige oude rot in dit vak die al acht Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken politiek heeft overleefd, wenste vooral over de Amerikaanse ruimtewapens-in- ontwikkeling te praten. Als daar over zaken kunnen worden ge daan, was zijn benadering, dan kan ook over de vermindering van de „aardse" kernwapens worden on derhandeld. Wezenlijk Shultz daarentegen bagatelli seerde het door Reagan in 1983 af gekondigde plan voor ruimtewa pens (het strategisch defensie-ini tiatief, SDI) als „niet meer dan een onderzoeksprogramma" dat nog ver verwijderd is van ingebruikne ming en waarover dus niet kan worden onderhandeld. In zijn re denatie zou het veel wezenlijker zijn, tot radicale vermindering van de kernbewapening voor de lange en middellange afstand te komen. Stabiele verhoudingen kunnen ook bestaan bij afschrikking op een lager niveau dan het huidige, hield hij Gromyko en naderhand de pers voor. De Russen, die weliswaar een overwicht aan grote, interconti nentale ballistische raketten heb ben, vrezen de technologische su perioriteit van de Amerikanen. De ontwikkeling van bijvoorbeeld zeer nauwkeurige energie- en la serwapens tegen satellieten en ra ketten, van satellieten die vijande lijke raketten al vlak na de lance ring kunnen waarnemen en vervol gens uitschakelen, vervult hen met grote zorg. Dat zou immers beteke nen een dreigende uitschakeling van het eigen raketarsenaal, terwijl de VS het zijne beschermd weet door zowel in de ruimte als op aar de geplaatste anti-raket- en anti-sa- tellietwapens. Killer-satelliet Washington wijst dan echter weer op de nog voortgaande ont wikkeling van de Russische „kil ler-satelliet" en de verdere uit bouw van anti-raketsystemen. He lemaal overtuigend is het argu ment niet, want Amerikaanse des kundigen geven toe dat het Russi sche ruimtewapen (een satelliet met nucleaire lading, die zichzelf in de nabijheid van een vijandelijk exemplaar laat exploderen) tech nologisch min of meer een „on ding" is. Dit gekrakeel ten spijt, staat het vast dat zowel Russen als Amerika nen er geen enkel belang bij had den hun meningsverschillen al in Genève tot onoplosbaar op te bla zen. De Russen niet, omdat zij niet voor de tweede keer wensen te worden gebrandmerkt als sabo teurs van vredesoverleg. De Ame rikanen niet vanwege de toene mende oppositie in eigen kring en bij de bondgenoten tegen de vijan dige houding die de regering-Rea- gan tegenover Moskou heeft geëta leerd, gepaard gaande aan spier- geen rol van betekenis meer spe len. En dat Washington bereid zal blijven de eigen veiligheidsgaran- ballenvertoon. En beide partijen tie ook voor Europa te laten gel hebben te maken met de Financiële den, wordt onder de bondgenoten last van een voortgaande wapen wedloop. Voor West-Europa blijft bezorgd afwachten het parool. Vooral de Engelsen en Fransen vrezen een nieuwe wapenwedloop in de ruim te, die zij Financieel en technolo gisch, in samenwerking met de bondgenoten of niet, waarschijn lijk niet bij kunnen benen. Boven dien kunnen hun eigen nucleaire „afschrikkingsmachten" in een verre toekomst met een mogelijk machtsevenwicht in de ruimte niet voetstoots aangenomen. Daar voor ook werd het begrip „Ameri kaans belang" door Shultz in Ge nève tè veelvuldig gebruikt in rela tie tot het gewenste resultaat van „aanvaardbare overeenkomst". En Nederland? Genève, maan dag en dinsdag, heeft niet aange toond dat voor de „deadline" van 1 november een verrassende ontwik keling in de onderhandclingsslag rond de Amerikaanse en Russische kernraketten voor de middellange afstand zal plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7