i Mogelijk vergader zaal op restaurant Groenoordhallen Vochtoverlast bedreiging voor woningen in De Kooi Sterrenparade en veediijvende honden Kamerlid: minister moet aan Tuinstadswijk snel geld geven OPRUIMING WOENSDAG 9 JANUARI 1985 DO/ST LEIDEN LEIDEN - Een sterrenparade, een 'markt voor goede doelen', een bij en-milieuweekend, een nationale hondententoonstelling en een wedstrijd met honden die vee dry ven. Ziedaar enkele nieuwe evene menten die opgenomen zijn in het programma van de Groenoordhal len voor dit jaar, naast traditionele manifestaties als de Leidato, Bees tenspul en de Custom Car Show. Directeur A. de Jong presenteer de gisteren dit programma waarbij hij tot de voorspelling kwam dat 1985 een "zeer goed jaar" voor de Groenoordhallen zal worden. Zo als ook 1984 na een matige start in het najaar nog een gunstige wen ding kreeg. Uitschieter was de Custom Car Show, die in één weekeinde 33.000 bezoekers trok. En de nodige klachten over par keeroverlast in de buurt en andere verkeersproblemen opleverde. "Het is me niet in dank afgenomen dat wij het zo druk hadden", zegt De Jong enigszins bitter. Hij hoopt dat de parkeer- en verkeersproble men kleiner zullen worden als dit jaar de nieuwe toegang aan de Gooimeerlaan in gebruik wordt ge nomen. Daardoor, zo wordt ver wacht, zullen auto's eerder gebruik maken van de parkeerfaciliteiten op het terrein van de Groenoord hallen (in plaats van gratis te par keren in de wijk Groenoord) en zullen files op de Willem de Zwij gerlaan in mindere mate voorko Weer veel manifestaties dit jaar in Groenoordhallen men. "Maar een definitieve oplos sing voor de problemen is ook de nieuwe toegang niet", weet De Jong. De problemen met de leidingen onder de grond en het huidige weer leiden overigens wel tot uit stel van de ingebruikneming van de nieuwe entree. Wel is de weg er naartoe inmiddels verbreed, nadat De Jong had opgemerkt dat twee veewagens elkaar wel zouden kun nen passeren "mits ze de spiegels inklappen". Vast programma-onderdeel blijft de hobby- en mobielmarkt, die te genwoordig één maal in de maand op zondag in de Groenoordhallen wordt gehouden. De Jong zegt er naar te streven de runderhal van het complex wat aantrekkelijker te maken voor deze markt. Deze maand zijn er verder diverse exa mens in de Groenoordhallen, te be ginnen morgen al, als 1400 kandi daten namens de Leidse teit present zullen zijn. Het eerste evenement dit jaar is de Woon Ideaal Beurs, van 30 ja nuari tot en met 3 februari. Deze vaste klant van de Groenoordhal len is inmiddels al volgeboekt Lee Towers Op 7 februari treden Lee Towers, Koos Alberts en de oude Engelse popgroep The Fortunes op in de Groenoordhallen. Dit muziekgala wordt 'Sterrenparade 1985' ge noemd. Het is een nieuw evene ment, dat wordt georganiseerd door de pachters van het restau rant van de Groenoordhallen. Dinsdagmiddag 26 februari, rond de klok van twee, zal traditie getrouw het laatste nuchtere kalf de wekelijkse veemarkt hebben verlaten. Dat rest er er minder dan een etmaal om de hal schoon te poetsen en voorral stankvrij te ma ken. Woensdagmiddag 27 februari worden namelijk om twaalf uur de Bakkersvakdagen geopend. Deze tweedaagse tentoonstelling van bakkersprodukten wordt om de twee jaar in de Groenoordhallen gehouden. De maand maart is druk bezet. Van 14 tot en met 16 maart wordt de Bovag occasionshow gehouden, op 21 maart de paasveetentoonstel- ling van de Vebo, op 22 tot en met 24 maart de Rommelmarkt Sport In (om dit evenement niet in de wielen te rijden is er die maand en in april geen hobby- en mobiel- markt) en op 29 en 30 maart de 'Charmonie NCRV'. Dit laatste is een evenement voor muziekkorp sen en majorettes, waarvan de NCRV een televisieprogramma maakt. Driejaar geleden werd deze 'charmonie' ook in de Groenoord hallen gehouden, waarbij 4000 m2 vloeroppervlakte groen werd ge verfd. Tijdens de paasdagen, van 6 tot en met 8 april, staat een Vrijetijds- beurs op het programma, al is het nog niet zeker of dit doorgaat. Bui ten, op het parkeerterrein, is er met Pasen in elk geval het tradionele Paaslunapark. Op 14 april houdt de Nederlandse Tafelronde, een orga nisatie la de Rotary, maar dan voor mensen jonger dan veertig jaar, een markt voor goede doelen. Het komend jaar heeft de Tafelron de vier complexen voor dergelijke markten afgehuurd, waarvan de Groenoordhallen er éen is. In het weekeinde van 27 en 28 april wordt de Zuidhollandse Snuffelmarkt ge houden. Deze vlooienmarkt was het afgelopen najaar voor het eerst in de Groenoordhallen en zal in 1985 tweemaal worden gehouden. Van 7 tot en met 9 juni organi seert de Nederlandse Caravanclub een bijen-mileuweekend op het parkeerterrein. Op 31 augustus is de jaarlijkse fokvee-, mestvee- an- uiveltentoonstelling de Vebo. De traditionele evenementen jubi leren dit jaar. De Leidato Huis- houdshow wordt voor de 25ste maal in Leiden gehouden. Ditmaal van 6 tot en met 15 september. Beestenspul wordt op 21 en 22 sep tember voor de tiende maal gehou den, dit jaar opnieuw door de Groenoordhallen zelf georgani seerd. Hoewel er eerst plannen voor een buitenevenement in het vooijaar waren, is er in het najaar toch opnieuw de Taptade. Dit eve- menent voor muziekkorpsen is op 28 september. De jaarlijkse kynologenshow van KV Rijnland is dit jaar in ver band met het jubileum van deze vereniging uitgegroeid tot een na tionale hondententoonstelling die op 6 oktober in beide hallen zal worden gehouden. De Custom Car Show, vol met buitenissige auto's en andere voertuigen, is in het weekeinde van 12 en 13 oktober. Van 17 tot en met 19 oktober is er opnieuw een Bovag occasionshow. Op 20 oktober eist de Federatie van Herdershonden en Veedrijvers de Groenoordhallen voor zich op. Het publiek kan wedstrijden in veedrij- ven zien en hoe de honden dit wordt geleerd. Dergelijke wedstrij den zijn in Engeland en Ierland een traditie. Op 26 en 27 oktober is voor de tweede maal in 1985 de Zuidhollandse Snuffelmarkt. Op 2 november wordt opnieuw het Nationaal Majorettenconcours van de WZMG gehouden, de overkoepelende organisatie van de Leidse majorettenverenigingen. Indoor Leiden Indoor Leiden staat voor 8 tot en met 10 november op het program ma. De TROS zendt dezer dagen beelden van vorig jaar van dit hip pisch evenement uit. Veel reclame wordt daarbij onzichtbaar gemaakt en dat maakt de toekomst van In- door Leiden enigszins onzeker, volgens De Jong. Hij gaat er vanuit dat het evenement dit jaar wel doorgaat. Het is zelfs uitgebreid met het eerste Europees Kam pioenschap Arabische Volbloeds. Voor deze peperdure paarden zul len speciale stallen moeten worden gebouwd. Popconcerten zijn dit jaar (nog) niet opgenomen in het programma van de Groenoordhallen. LEIDEN Op het restaurant van de Groenoordhallen wordt mogelijk een verdieping gebouwd, die als vergaderruimte kan dienen. Deze etage zou net zo groot worden als het restaurant zelf en plaats bieden aan vergaderingen van zo'n vierhonderd mensen. Directeur De Jong van de Groenoordhallen maakte gisteren bekend dat er plannen in deze rich ting zijn. Daarmee zou worden in gespeeld op de mogelijkheid dat er in Leidep in de toekomst meer congressen worden gehouden. "Wij hebben hier één groot voor deel: er is parkeerruimte genoeg", zegt De Jong. Mogelijk komt er zelfs een con gresbureau in Leiden dat de 'markt' op gaat om grote vergade ringen naar Leiden te trekken. Een speciale Overleggroep heeft de vestiging van een congresbureau in onderzoek. Vertegenwoordigers van de gemeente, de VW, het AZL, de universiteit, de Kamer van Koophandel, het bedrijfsleven en de horeca hebben zitting in deze overleggroep. In opdracht hiervan hebben twee studenten van de In teruniversitaire Interfaculteit Be drijfskunde in Rotterdam een in ventarisatie gemaakt naar de mo gelijkheden van een congresbu- Dat onderzoek is dezer dagen ten. voltooid en de conclusie zou posi tief zijn. Maar voorzitter Beets van de Overleggroep, waarin hij na mens de universiteit zitting heeft, reageert nogal schrikkerig als hij daar naar wordt gevraagd. "We gaan dit eerst nog eens rustig be spreken". VW-directeur Hugens, eveneens lid van de Overleggroep, meldt desgevraagd het gereed ko men van "twee lijvige boekwer ken". Een definitief voorstel is pas r een aantal weken te verwach- Werknemer Van der Luit onderscheiden LEIDEN - Chr. Selier heeft gisteravond in het Noordwijkse restaurant De Witte Raaf de ere-medaïlle in zilver gekregen uit handen van burgemeester Goekoop. Deze medaille is verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Selier werd gehuldigd omdat hij veertig jaar werkzaam is bij begrafenisonderneming Van der Luit, een firma die dit jaar vijftig jaar bestaat. ,foto Holvast» LVC Het LVC, Breestraat 66, orga niseert 31 januari een voetbal toernooi, waarvoor de inschrij ving donderdag begint. Die avond is er in het centrum tevens de mogelijkheid om te tafelten nissen, andere spelletjes te doen of, om tien uur, de video te bekij ken. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, speelt Yvonne Petit donderdagavond een theaterpro- duktie van Sater, getiteld 'de Ta fel'. Aanvang negen uur. Gezond en veilig Het dienstencentrum binnen- stad/zeeheldenwijk houdt mor gen in het clubhuis Ons Eiland, Kortenaerstraat, een informa- tieochtend over de veiligheid va speelgoed en gezonde voedin Dit begint om tien uur 's och tends. Het aangekondigde onder werp 'Milieu en huishouden' ver valt. Folk Beginnende muzikanten kunnen vrijdag 11 januari enkele stuk ken folkmuziek ten gehore bren gen op het 'open podium' van de Leidse folkclub. Dit gebeurt van af 21.00 uur in Aniba's muziek kamer aan de Herenstraat 1. Ruilen In het Antoniusclubhuis, Lange Mare 43, is zaterdag 12 januari een ruilbeurs van grammofoon platen. Verzamelaars en liefheb bers kunnen van 10.00 tot 17.00 uur terecht om de hand te leggen op platen die zij al jaren zoeken. Koffiebaravond Youth for Christ leiden houdt za terdag 12 januari vanaf 20.00 uur een koffiebaravond in het Hooglandse Huis, Moriaansteeg. Medewerkers van Youth for Christ zulten sketches op rond het thema 'Leven'. i Instuif De Oegstgeestse en Leidse afde ling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen houdt morgen een nieuwjaarsinstuif in het verenigingsgebouw aan de Caeciliastraat 18. Voeding In de Helianth, Herenstraat 5c, is morgen vanaf 20.00 uur een in formatieavond over biologisch- dynamische levensmiddelen. Voedingsdeskundige V. de Jong voert het woord. Schrijven Amnesty International houdt morgen een schrijfavond om de aa.ndacht te vestigen op de joodse wiskundige en mensenrechtenac tivist Mark Morozov die in een bijzondere gevangenis in Rus land vast zit. Van 20.00 tot 21.30 uur kan men terecht bij het Leger des Heils, Groenesteeg 66. Voor opknappen van woningen LEIDEN/DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid E. Nypels (D'66) wil dat staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer) snel de vijftien miljoen gulden betaalt die de Leidse woningbouwvereniging De Tuinstad wijk nog tegoed heeft. Hiermee kan de woningbouwver eniging dan noodzakelijke onder houdswerkzaamheden zoals her stel van lekkende daken en verrot te gevelkozijnen aan drie woning complexen laten uitvoeren. Bewo ners hebben de staatssecretaris een schriftelijke noodkreet van de zelfde strekking gestuurd. De bewoners van meer dan vier honderd woningen aan de Lage Morsweg, Frederik van Eedenlaan en Bazelstraat en omgeving, die al jaren lijden onder lekke daken, rot te kozijnen, slechte riolering vocht en tocht, hopen dat hun beroep op Brokx een einde aan deze situatie kan maken. Het onderhoudsplan dat dit jaar in overleg met bewoners, de wo ningbouwvereniging Tuinstadwijk en de gemeente tot stand kwam kan niet doorgaan omdat de corpo ratie geen geld heeft. Zelfs een drastisch uitgekleed plan bleek niet haalbaar. Tuinstadwijk heeft van het rijk inmiddels vijftien mil joen gulden aan achterstallige rijksbijdragen te goed. "Een triest gegeven, als men be denkt dat alleen al van de daardoor ontstane rentelasten de noodzake lijke voorzieningen gefinancierd hadden kunnen worden", schrij ven de bewoners. Zij vragen de staatssecretaris om deze miljoenen zo snel mogelijk te betalen. "Wy gaan ervan uit dat het nooit uw bedoeling kan zijn om de volks huisvesting in Leiden te doen stag neren. Wij verwachten dan ook dat u aan onze noodkreet gehoor geeft, zodat wij niet langer met paraplu's op, tussen emmers en in de tocht hoeven te leven", aldus schrijven de bewoners. De Leidse gemeenteraad heeft de brief overigens ook ontvangen. Vorige maand beloofde wethouder Tesselaar in de raadscommissie voor volkshuisvesting dat de ge meente Tuinstadwijk de duim schroeven zal aanzetten. Als de vereniging het achterstallige on derhoud niet zo snel mogelijk weg werkt, kan zij maatregelen van de gemeente verwachten. Wat voor maatregelen kon Tesselaar echter nog niet zeggen. Ijsbaan bij singel nog niet open LEIDEN De gemeentelijke ijsbaan aan de Zoeterwoudsesingel wordt voorlopig niet opengesteld. Bij een keuring vanmorgen bleken er nog veel te veel wakken te zijn. Bovendien vroor het nauwelijks, zodat het ijs ook niet snel beter zou worden. De gemeente en de politie hebben daarop besloten de ijsbaan niet open te stellen. De koek- en zopietent en de schaatsende agenten blijven daarom voorlopig nog weg. ADVERTENTIE PENSEEL HERENKLEDING De restanten van alle hoogwaardige kleding en herenmode artikelen nu met KORTINGEN VAN 20 TOT 50% Ook van Konen - Baumler - Ascot Hermiel - Wilson Glenny penseel H^RLEMMERSTR^75-17^^^l^ LEIDEN - Een deel van de wonin gen in De Kooi heeft te maken met overlast door optrekkend vocht. Ruim zeventig woningen kampen met dit probleem in het gebied dat grofweg wordt begrensd door de Timorstraat en de Javastraat. In to taal staan in dat gebied zo'n vijf honderd woningen, die pas een grote opknapbeurt hebben gehad of nieuw zijn gebouwd. De projectgroep verbetering woonomgeving De Kooi heeft zich de laatste maanden bezig gehou den met de vochtproblemen die in diverse huizen grote schade heb ben aangericht. Vloerbedekking is bedorven, behang verrot en meubi lair aangetast. Ook stucwerk langs de muren heeft van het vocht te lij den gehad. In verschillende wonin gen is schimmel ontstaan. De grote vraag op dit moment is wie de schade aan de woningen moet gaan betalen. De woningen zijn voor een groot deel eigendom van twee woning bouwverenigingen, de Eendracht en Werkmanswoningen. Daarnaast is een deel ook particulier eigen dom, maar daar zijn geen klachten over wateroverlast bekend. Dat is wel het geval bij tien woningen die in bezit zijn van Nationaal Grond bezit, dat de huizen verhuurt. Onder water De wateroverlast speelt zich vooral af in de delen van De Kooi waar de woningen lager liggen. Volgens P. Haanstra van de ge meentelijke dienst rioleringen staan de funderingen van de wo ningen daar vaak in het water. Op zich zou dat geen problemen moe ten geven, omdat de fundering te gen optrekkend vocht worden be schermd door een dubbele laag stenen. Dat zou geen vocht mogen doorlaten. Haanstra denkt dat het vocht by sommige woningen toch kan optrekken omdat de voegen tussen de stenen poreus zyn. Dat zou ook verklaren waarom er in een bepaalde woning wel voch toverlast is en in de naastgelegen woning weer niet Een groot deel van de klachten doet zich voor bij de nieuwbouw woningen van Werkmanswonin gen. Veertig meldingen heeft Haanstra ontvangen van mensen die één van de 186 woningen hu ren. Bij de Eendracht is men nog bezig met de inventarisatie van de klachten. Er zijn er tot nu toe onge veer twintig binnengekomen, al dus bestuurslid Hoogeboom, die zelf in zijn woning aan de Timor straat met het probleem te maken heeft. Drainage De oplossing voor het probleem is waarschijnlijk het aanleggen van drainage. Dat is bij sommige wo ningen al gebeurd en heeft bijvoor beeld bij Hoogeboom al de klach ten verholpen. "Het helpt, want ik ben mijn vochtprobleem nu kwijt", zegt hij. Haanstra vertelt dat bij een groot deel van de wo ningen de drainage al is gelegd. Het betreft dan vooral de wonin gen die het laatste jaar zijn opge knapt of nu nog worden gereno veerd. Bij de eerdere renovaties ontbreekt de drainage nog. Er wordt nu bekeken of de woningen waar de vochtproblemen aanwezig zijn alsnog een drainage kan wor den aangelegd. Daarvoor moet de gemeente dan wel geld beschik baar stellen. Volgens Haanstra is er echter nog een oorzaak voor de klachten. "De woningen zijn allemaal goed geïsoleerd. Daar moet je mee leren leven. Je moet goed ventileren. Als je alles potdicht laat zitten, krijg je een hoog vochtigheidsgehalte", vertelt Haanstra. Hij wijst ook op de luchtroosters die bedoeld zijn om de kruipruimten te ventileren. "Die zaten vaak vol met zand. Dat wordt nu ook verwijderd". Schade Haanstra verwacht dat de pro blemen binnen korte tijd wel wor den opgelost. "We zijn nu uitgevro- ren", vertelt hij. "Dus nu kunnen we al deze toestanden versneld aanpakken". Wat overblijft is de vraag wie de schade aan meubilair, vloerbedek king en behang moet betalen. Hoo geboom vindt dat de gemeente dat moet doen: "De gemeente kan aar dig wat schadeclaims verwachten. Als ik nu bij mezelf kijk dan heb ik al 3.500 gulden schade. De kurk- vloer heeft losgelaten en is op som mige punten uitgezet Dat is dus niks meer". De gemeente stuurt de schade claims door naar de verzekerings maatschappij, maar er wordt be twijfeld of die bereid is te betalen. Dat zal overigens pas blijken op het moment dat de verzekering daadwerkelijk wordt ingescha keld. Voorlopig zijn de woning bouwverenigingen en de gemeente nog bezig met het inventariseren van alle schade. Stadsgehoor zaal komt met eigen evenementen LEIDEN - De Stadsgehoorzaal gaat dit jaar zelf programma's op touw zetten, om evenementen in dit complex aan de Breestraat te krijgen. Directeur A. de Jong denkt aan een maandelijks pop concert, kleine beurzen, body-buil ding en jeugdprogramma's in de vakantietijd. Het gaat met de Stadsgehoorzaal niet goed. Het wordt steeds moei lijker om evenementen naar dit ge meentelijke gebouw te krijgen. De Jong wijt dit aan de slechte par keergelegenheid en de concurren tie van de Pieterskerk. Een eventu eel tekort ten gevolge van de eigen activiteiten moet worden gedekt uit het evenementenfonds van de eveneens gemeentelijke Groenoordhallen. De Jong slikt zyn suggestie om naast de Stadsgehoorzaal een par keergarage te bouwen, voorlopig in, nu de gemeente voor dit idee allerminst enthousiast is. "We zul len onze klanten straks wel wijzen op de Sandersgarage", zegt hy. Waarschijnlijk wordt dit jaar de foyer van de Stadsgehoorzaal op geknapt. B en W hebben een voor stel hiertoe van D'66-raadslid Hoe- kema bij de laatste begrotingsbe handeling overgenomen. Honderden gezinnen in Morskwartier zonder stroom LEIDEN - Naar schatting vier- tot vijfhonderd gezinnen in het Mors kwartier hebben vannacht tussen drie en vijf uur zonder elektriciteit gezeten. Een aantal van hen heeft de politie gebeld omdat zij de cen trale verwarming niet meer aan de praat konden krijgen. Op verschil lende plaatsen gingen ook inbraak- alarminstallaties af. Een storing in een hoogspanningskabel die tus sen het Diamantplein en de Onyx hof ligt is volgens het Energiebe drijf Rijnland (EBR) de oorzaak van het uitvallen van de stroom. Het EBR kon, nadat de storing was gemeld, door op andere kop pelstations over te schakelen, on der meer de Kristalstraat, Saffier- straat, Onyxhof, Brederodestraat en Diamantplein weer van elektri citeit voorzien. Om vijf uur hadden de laatste gezinnen weer stroom. Volgens een EBR-woordvoerder kunnen hoofdzakelijk flatbewo ners in het getroffen gebied last hebben gehad met hun cv-installa- ties. Naar de plaats waar de storing in de kabel optreedt wordt nog ge zocht. Grote problemen voor het verkeer LEIDEN - Het verkeer in en rond Leiden heeft vanmorgen grote pro blemen ondervonden door de hevi ge sneeuwval van afgelopen nacht. Om vier uur rukten de strooiwa gens van de gemeente al uit, maar toch kon niet worden voorkomen dat veel doorgaande wegen vol met sneeuw bleven. Pas rond half tien waren de belangrijkste verkeersa ders in Leiden sneeuw- en filevrij. De sneeuw en de gladheid zorg den ook gisteren al voor proble men. Een Sassenheimse vrouw brak haar been toen zy uit de bus op de Lammenschansweg stapte en uitgleed. Vijf aanrijdingen wa ren te wyten aan de gladheid. Rond half een vannacht kreeg de Leidse politie een melding binnen dat er onder het houten bruggetje over de Witte Singel ter hoogte van het universiteitscomplex een mens lag. Bij nadere inspectie door sur veillerende agenten bleek het om een kerstboom te gaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3