'Schaf wekelijkse meldingsplicht af Videoproject 'Lindehoeve' nog mistig Schoolgebouwen Leiderdorp waarschijnlijk niet omheind Werklozen Oegstgeest protesteren Oegstgeest wapent zich tegen vernielde hokjes Warmond wil knelpunt veiliger maken Zoeterwoude kiest voor rustig ontwerp zwembad VOORSCHOTEN - Aan pretenties hadden de drie Lindehoeve- filmers geen gebrek: zonder man keren zou hun video-film op de buis komen. Bij de VPRO. Want: de Voorschotenaren kenden de ou ders van Emile Fallaux, maker van het experimentele video-program- ma Neon. Nu, twee jaar later, doet filmer Paul van der Burg een beetje pessi mistisch over het project van het open jongerencentrum. De opna men zijn twee jaar geleden ge maakt, maar bleken verre van ide aal. Eigenlijk zijn ze nogal saai en ook het geluid van de 50 minuten durende film laat te wensen over. Alles is nog nét verstaanbaar. Een Film, moet in elk geval opnieuw gemonteerd trieste zaak omdat het geluid juist zo belangrijk is. Toch ziet Paul nog lichtpuntjes. "We hebben veel geleerd", brengt hij uit. "Het was een prima experi ment en als we het nog een keertje overdoen, kan het allemaal veel be ter worden". Hij heeft zelfs de hoop nog niet opgegeven op de re gionale TV te kunnen met de film. Voorwaarde hiervoor is wel dat het nodige wordt overgedaan. In ieder geval moet de film opnieuw worden gemonteerd op een ander en vooral: béter videosysteem. Geld is echter het grote struikel blok, zoals de financiën ook in het verleden voor problemen zorgden. Ronselen Immers, de makers hadden slechts 800 gulden ter beschikking voor de 'No budget-film'. En een groot deel van dit budget werd di rect opgeslokt door het plaatsen van een advertentie in de Volks krant. Via deze advertentie wilden de filmers meisjes ronselen voor de. psychologische-video-drama-pro- duktie. Een dure zaak. Ook de au dities hakten erin: ze werden na melijk in Amsterdam gehouden. Tóch begon men, mét ae zeven dames die uit de auditie waren ge rold. De problemen ontstonden al tijdens de opnamen, gemaakt op de Amsterdamse Dam, de Leidse Breestraat en de Oegstgeester Jel- gersmakliniek. De spelers bleken niet zo bedreven in improviseren als de filmers hadden gehoopt. Het gevolg: de opnames moesten vaak worden overgedaan. En ook na het vele overwerk bleek het niet echt briljant, maar daarentegen wat saai te zijn. Her halingen en monologen bepaalden een groot deel van het beeld. Ter wijl de film er in ruwe lijnen juist "zo aardig" uitzag. Het verhaal: een man vlucht uit een psychiatrische inrichting en leeft in twee werel den. De échte wereld en de ge droomde wereld. In werkelijkheid is hij boven Jan (hij krijgt woon ruimte en versiert een vaste aan stelling), maar in zijn droomwereld gaat het steeds slechter. Was hij eens een succesvol gene raal en geliefd president, op een ge geven moment dit een gruwelijke keer. Er wordt een coupe gepleegd tegen zijn bewind, precies op het moment dat hij in zijn werkelijke leven een coupe ijs krijgt, om zijn vaste aanstelling te vieren. Over stuur wordt hij wederom opgeno- OEGSTGEEST Een groep van 27 Oegstgeester rww-uitkeringsgerechtigden heeft een brief ondertekend waarin staat dat zij zich niet langer elke week persoonlijk willen 'mel den' bij de afdeling sociale zaken. Zij bepleiten een wijziging van de inleveringsprocedu re voor de inkomstenformulieren. In een officieel verzoek vraagt de groep om een terugkeer naar de ex perimentele inleveringsprocedure van na juli 1983. De rww-gerechtig- den vragen zich tevens af wat het verschil is met de mensen die recht hebben op een wwv-uitkering. De ze groep hoeft zich slechts een keer per maand persoonlijk te melden. Tijdens het experiment van na na 1 juli 1983 moest het briefje eens in de maand persoonlijk worden ingeleverd. De overige keren kon den de briefjes per post worden ge stuurd of in het weekeinde in de brievenbus van het raadhuis wor den gedeponeerd. Dit experiment zou zes maanden duren. Na drieën halve maand werd de proefperiode voor de rww-uitkeringsgerechtig den afgebroken omdat tien pro cent van de personen zich niet aan de regels hield. Het percentage te laat ingeleverde 'werkbriefjes' is bij de huidige 'strakke' regeling ongeveer drie. Wat in de plaats van het experi ment kwam, was geen terugkeer naar de regeling van voor 1 juli 1983. De tijdsmarge waarin de briefjes moesten worden ingele verd werd namelijk gehalveerd. In plaats van vier uur, kregen rech thebbenden op een uitkering vol gens de rijksgroepregeling werklo ze werknemers (rww) twee uur de tijd om zich bij Sociale Zaken te melden met hun inkomstenverkla ringen. Onprettig "Deze wekelijkse gang naar de Sociale Dienst wordt door velen als onprettig ervaren. De persoon lijke confrontaties, de controle en de tijdsdruk zijn factoren die hier aan ten grondslag liggen", zo schrijven de 27 ondertekenaars van de brief. Zij vragen om eenzelf de procedure als voor de mensen met een wwv-uitkering. Met' ande re woorden, ze willen herinvoering van het experiment waarbij slechts eens per maand persoonlijke inle vering van het 'werkbriefje' wordt Groene Kerk krijgt weer opknapbeurt OEGSTGEEST - De Groene Kerk in Oegstgeest wordt momenteel weer onder handen genomen. Na dat nog niet zo lang geleden een grootscheepse renovatie is vol tooid, is nu de oude werkplaats van de koster aan de beurt. De voorma lige werkplaats wordt momenteel verbouwd tot een geschikte ruimte voor kinderopvang. Met de kinderrijke nieuwbouw wijk Haaswijk naast de deur is het makkelijk dat ouders die zondags de kerkdienst bijwonen hun kinde ren probleemloos kunnen meene men. Vrijwilligers zullen voor de opvang van de kinderen zorgen. De nieuwe ruimte kan ook be schikbaar worden gesteld aan ieugdwerkorganisaties. OEGSTGEEST - Het vernielen van bushokjes in Oegstgeest kost de gemeente een hoop geld. Daar om zal het glas van een tiental bus hokjes worden vervangen door le- xanglas. In eerste instantie wilde de gemeente plexiglas in de hokjes doen. Na advies te hebben inge wonnen is gekozen voor het sterke re lexaanglas. Dit is echter ruim twee keer zo duur. De vervanging van gewoon glas door kunstglas in Oegstgeest is begonnen in 1983. Een vierkante meter plexiglas kost 150 gulden, lexanglas kost 392 Voorschotense garage gaat in vlammen op VOORSCHOTEN - Garage 'De Loods' aan de Voorschotense Leid- seweg is gistermiddag in vlammen opgegaan. De brand ontstond doordat reparatiewerkzaamheden van de 44-jarige eigenaar minder gelukkig uitpakten. Toen de man probeerde de uit laat van een auto los te branden, vatte de bitak aan de onderkant vlam en sloeg het vuur over naar de kunststof benzineleiding. In korte tijd brandde de hele auto. Ook de garage, waarin geen andere auto's stonden, moest het ontgel den. De man kon echter ongedeerd ontkomen en het aangrenzende woonhuis bleef gespaard. Er waren namelijk voorzieningen getroffen om het vuur buiten te houden. Zo bevatte de woning een vuurweren- de deur. De brandweer had twee uur no dig voor de bluswerkzaamheden. De schade wordt door de politie geschat op 75.000 gulden. Maar er is een praktisch probleem dat wij geen mankracht hebben om veel te laat ingeleverde formu lieren te verwerken". De scheefgroei van de inlever- procedure tussen de wwv en de rww is ontstaan omdat de mensen met een wwv-uitkering zich beter hielden aan de vernieuwde rege ling. Ligtenberg: "Het experiment gold voor beide groepen, maar bij de wwv waren geen problemen. Omdat het aantal rww-uitkeringen in anderhalf jaar is verdubbeld, is tien procent overschrijding van de inlevertijd te veel voor onze afde ling. De mankracht is namelijk nietj evenredig gestegen met het aantal uitkeringen". Morgen praten wethouder Blom en de schrijvers van de brief over de mogelijkheden om de inleve ringsprocedure van de rww gelijk te schakelen aan die voor de wwv. Links vooraan het gevaarlijke punt: hier moeten fietsers die uit de richting i vrijliggende pad verruilen voor de drukke Oranje Nassaulaan. WARMOND - B en W van War mond zitten danig in hun maag met het stukje Oranje Nassaulaan, vlak voorbij het spoorwegviaduct, waar de fietsers onverwacht de weg opkomen omdat het fietspad daar abrupt ophoudt. Om de ergernis weg te nemen dat de inkomstenverklaringen met persoonlijke gegevens in de door zichtige glazen brievenbus van het raadhuis moeten worden gedepo neerd, doen de briefschrijvers het voorstel om een grotere ondoor zichtige brievenbus te plaatsen. Over het staken van het experi ment na drieënhalve maand zeg gen de uitkeringsgerechtigden in hun brief: "Wederzijdse gewen ning aan een voor 'rww-ers' veran derde regeling maakt een proefpe riode van minimaal zes maanden noodzakelijk. Uiteraard zal er in de eerste tijd een hoger percentage 'vergeetachtigen' te verwachten zijn. Dit zal echter van voorbij gaande aard zijn". Geen mankracht Het commentaar van de chef van de afdeling Sociale Zaken, J. Lig tenberg, is positief. "Ik zou niets liever willen dan weer terug te ke ren naar het eens per vier weken persoonlijk inleveren van de for mulieren. Als de mensen willen meewerken zal dat mogelijk zijn. gulden per meter. Gewoon glas (6 millimeter dik) kost per vierkante meter ongeveer zeventig gulden. De gemeente is verantwoordelijk voor het onderhoud van de abri's. Per jaar verdwijnt ruim tiendui zend gulden aan het opknappen van vernielde bushokjes. De bus maatschappijen geven een eenma lige bijdrage in de aanleg van een wachtplaats voor passagiers. Vol gens de gemeentesecretaris van Oegstgeest lagen de ruiten 'con stant' uit de ongeveer 24 bushokjes die de gemeente telt. Een ambtenaar van de dienst ge meentewerken moet diep zuchten wanneer naar zijn ervaringen met de bushokjes wordt gevraagd. "Ach het is zo frustrerend. Van daag knap je een abri op en mor gen is het weer een puinhoop. Dat lexaan is wel sterk, maar ook een heel kostbaar. En die viltstiften- troep krijg je er bijna niet af. Als je daar een mannetje heenstuurt en hij is daar dagen mee bezig, komt- ie de volgende ochtend langs en dan zit het weer helemaal onder. Een volgende keer zal hij beleefd weigeren". Om de vernielingen en de be kladding van bushokjes tegen te gaan, maken de mensen van ge meentewerken de achterzijde van abri's tegenwoordig van staalplaat. Daar wordt twee-componentenlak op gespoten. Als de 'spuitbustoe- risten' dan hebben toegeslagen is een behandeling met een rólbor- stel voldoende om de hokken weer een toonbaar uiterlijk te geven. Behalve de bushokken zijn vol gens de ambtenaar van gemeente werken ook de straatnaamborden en de daken van golfplaten erg in trek bij vernielzuchtige jongelui. "In tien seconden hebben ze zo'n dak vernield. Ze gaan er met een man of tien op staan dansen en dat ding is vervolgens zo lek als een zeef'. De aansluiting kan echter alleen eigenaar van de grond, woonachtig veiliger worden gemaakt wanneer in 'Huize Gerto'. de gemeente er enkele meters Om hoeveel meter grond het gaat grond bijkoopt. In het verleden is is nog niet te zeggen. Evenmin is dit niet gelukt, maar het komende duidelijk of de vijver voor het huis jaar willen de bestuurders nog- moet worden opgeofferd of ver- maals rond de tafel zitten met de legd. thai*. 20 i Lesbiese Vrouwen Leiden - Caecilia- straat 18, Lesbies kafee, 20-24 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Oorlog en Vrede' van Sergei Bon- dartsjoek, 19 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'I Fi- danzati' van Ermanno Olmi, 20 en 22.15 Leiderdorp Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan, schrijfavond Amnesty International, 19.30-20.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie wel zijn en onderwijs, 19 uur. Wassenaar Gemeentehuis - raadscommissie ruim telijke ordening/openbare werken, 19.30 Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie welzijn, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie finan cien en economische aangelegenheden, 20 uur. DONDERDAG Leiden Clubhuis Ons Eiland - Kortenaerstraat, dienstencentrum Binnenstad/Zeehel- denwijk houdt informatieochtend over de veiligheid van speelgoed en gezonde voeding, 10 uur. Caeciliastraat 18 - Ver. van Huisvrou wen houdt nieüwiaarsinstuif. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 tot vr 11 januari door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, 'Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Burgerlijke stand VOORSCHOTEN - Geboren: 15 dec. 84 Ivo z.v. M. Zakrajsek-Van der Meü; 5 dec. 84 Sylvana, d.v. G. Makkinga-Bave- laar; 7 dec. 84 Jasper J. z.v. C.A.M. van Paridon-Zijlstra; 8 dec. 84 Michiel P. z.v. F.P.M. van Heijst-Steenbeek; 7 dec. 84 Leendert z.v. A.C. Dijkman-Arnoldus; 7 dec. 84 Jeffrey A. z.v. J. Kramer-Van Leeuwen; 1 jan. 85 Marloes d.v. P.J. Bui telaar-Van der Klauw. Overleden: 27 dec. 84 Th. Rijsdam (63); 1 jan. 85 C.M. Reichardt (85); 1 jan. 85 M. Doelman w.v. Van der Marei (93). ZOETERWOUDE - Overleden: 3 dec. 84 A.A. Versteegen-Van Rijn; 11 dec. 84 S.C.G. Ammerlaan. Gehuwd: 14 dec. W.M.M. de Jong met M.A.C. van den Bulk. Gevangenis-effect vermijden £ou houdt natuur niet tegen WASSENAAR - Moeder en dochter zijn er even stil van. Terwijl het buiten twintig graden vriest, is voor de familie Langnek uit Wassenaar het voorjaar al begonnen. Een paar dagen geleden werd deze giraffe gebo ren in het Dierenpark Wassenaar. Wanneer ze uit de warme stro opstaat, meet ze 1.60 meter. Dochterlief krijgt op de foto een knuffel van mama. Ook het verzorgend personeel van het dierenpark omringd de jonge vrouwtjesgiraffe met extra zorg. (foto pr> LEIDERDORP - De kans dat de scholen in Leiderdorp met hekken worden 'afgerasterd' is uiterst klein geworden. De leden van de raadscommissie onderwijs toon den zich gisteravond allesbehalve juichend over dit alternatief om het vandalisme in te dammen. Het verzoek van kleuterschool 'Mir jam' om de school aan de Koekoek straat te mogen omheinen werd dan ook afgewezen. In het algemeen oordeelde men dat het schoolplein als speelvoor- ziening voor de Leiderdorpse jeugd beschikbaar moet blijven en dat een hek rond een schoolge bouw wel erg storend is. Burgerlid mevrouw Preenen was bang voor een 'gevangenis-effect'. Raadslid Klerks (WD) sprak zelfs over 'een Colditz-effect'. Voor de WD'er staat ook nog lang niet vast dat het vandalisme rond de scholen de pan uit rijst. "Ik mis een aantal gegevens om een goed oordeel te kunnen geven. Om hoeveel scholen gaat het? Wat is de grootte van de schade?", zo vroeg hij zich af. Van der Kwaak (CDA) was ook in verwarring gebracht doordat de 'aanstichter' van de discussie, het bestuur van kleuterschool 'Mir jam', had geklaagd over door mens en dier achtergebleven rommel. "Sorry hoor, maar lege blikjes en dergelijke, dat noemen wij slordig heid, geen vandalisme. En wat is nu precies vandalisme?" Antwoord Op die vragen had wethouder Bezemer ook niet direct een ant woord. De omvang van het vanda lisme varieert nogal, weet hij, en de totale schade zou wel eens een ton per jaar kunnen bedragen. Precie- se cijfers ontbreken echter nog. Bezemer stelde dan ook voor de discussie maar op te schuiven en er nog voor de schoolvakantie op te rug te komen. Bezemer hoopt een en ander dan beter onderbouwd naar voren te kunnen brengen. Wel liet hij op voorhand ook nog eens weten er weinig voor te voe len. De gemeente heeft ook altijd het uitgangspunt gehad, om de pleinen 'open' te houden, "en het is een zwaar principieel punt om daarvan afstand te doen". Boven dien zou het een kostbare zaak zijn om alle 17 scholen in Leiderdorp van een hek te voorzien. Gespro ken werd over zo'n mihoen. Daar bij blijft het niet; de gemeente moet dan ook nog voor vervangen de speelgelegenheid zorgen. Posi tiever toonde de commissie zich over de mogelijkheid om een zoge heten vandalisme-koffer naar Lei derdorp te halen. Zo'n koffer bevat allerhande informatie over vanda lisme. In de Haarlemmermeer wordt er ook al mee gewerkt, en Leiderdorp kan nu even de kat uit de boom kijken: wordt het in die gemeente wat met de koffer, dan kan deze met ingang van het ko mend schooljaar worden aange schaft. Maar men wil zo'n koffer eerst wel eens zien, voordat er een definitief oordeel over wordt ge vormd. Wandeling Mensen die van een frisse wan deling houden kunnen de door het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie uitgezette route lopen op het landgoed rond kas teel Duivenvoorde in Voorscho ten. Boekjes met routebeschrij vingen en een aantal wetenswaar digheden over de natuur in de winter zijn vanaf heden weer ver krijgbaar bij het loket aan de in gang van Duivenvoorde (Veurse- weg) en bij het VW-kantoor in Leiden. Het landgoed is 's winters de hele week toegankelijk van 9 uur tot zonsondergang. Film theater In de Leiderdorpse Muzenhof vrijdag een avond film en toneel waar 'de vrouw' centraal staat. Om half negen wordt de film 'A jury of her Peers' gedraaid. De film speelt zich af in het roerige Amerika van 1905. Twee vrouwen staan centraal, die verschillend reageren op het feit dat hun buur man wordt gewurgd. Om half tien die avond het stuk 'Vriendin' van theatergroep Lava. Het stuk gaat over de betekenis van een vrien din hebben of er een te zijn. Ieder een is vrijdag welkom. Toegang f 3.50. Vogelexcursie gelexcursie gehouden door de 'Vo gelwerkgroep Koudekerk/Hazers- woude en omstreken'. Verzamel punt is de kinderboerderij achter het restaurant aan de Van Dicpe- ningenlaan. De vertrektijd is ne gen uur 's ochtends. Een verzoek aan de deelnemers: een verrekij ker is handig, opvallend gekleur de kleding juist niet. Telefonisch kunt u zich voor de excursie opge ven, op donderdag- en vrijdag avond tussen half zeven en negen uur bij de heer Van Eijk, telefoon 071-893006. ZOETERWOUDE - Het ontwerp van de Zoeterwoudse schilder Theo Altink zal de wanden van het Zoeterwoudse binnenzwembad opfleuren. Zijn creatie is gisteravond door de raadscommissie voor welzijn uitgeko zen uit een aanbod van drie. De plaatselijke schildersgroep 'Kameleon' heeft de ontwerpen vervaardigd. De andere twee ontwerpen, van Bouke Mendel en George Eelman, werden als "mooi" gekwalificeerd, maar waren "te druk". Bovendien is uitvoering van het idee van Altink het goedkoopst. Het idee om het binnenbad te verfraaien is van de gemeente. Het past in het beleid om de grote verliezen van het zwembad te bestrijden door het bad aantrekkelijker te maken. De gemeente vond het binnenbad te saai en te kaal. Men klopte aan bij 'Kameleon' om "iets leuks te ontwer pen". Drie mensen gingen aan de slag, hetgeen resulteerde in de keuze uit evenzovele ontwerpen. Een moeilijke keuze werd dat niet. De commissieléden waren het er unaniem over eens dat het werk van Altink het beste past tussen de vier muren van het overdekte zwembad. Het was vooral de simpelheid en de kleur die de doorslag gaven, zo vonden de drie Zoeterwoudse politieke partijen gisteravond. Alleen Roessen (CDA) had wat moeite met de uitslag. Hij vond de twee 'verliezers' ook een zwembadmuur waardig en stelde voor er twee zwem baden bij te bouwen. Zijn voorstel werd afgewezen. Overigens wil de gemeente de kosten van de schildering (5000 gulden) drukken door vrijwilligers het schilderwerk te laten uitvoeren. Wethou der Graniewski stelde namelijk voor een vacature in de Zoeterwoudse vrijwilligersmap te leggen. Voor advies over de werkwijze en de verfsoort zal een deskundige worden geraadgleegd. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Incassokosten. Indien één maand voor het Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 65,70 Per post/89.30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H.v.d Post (plv) W.F.J.Wirtz (bin.buit./eco) Per post/345.20 250,90 Plv- Alg. redactiechef: tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2