Veronica's Tineke geveld door Olifant KRANTLEESKWIS fa #ko Bisschop Bar opvolger van mevrouw Van Leuken Ijsvrij uit de tijd WOENSDAG 9 JANUARI 1985 PAGINA 13 I Eindredactie Paul van der Kooy Telefoon 071-144941, toestel 217 'Ijsvrij' is uit de tijd. Scholen die de deuren dagenlang sluiten om de jeugd schaatspret te bezorgen, moeten met een lantaarntje wor den gezocht. Het blijft bij georganiseerde schaatsmiddagen of een huiswerkvrije dag, zodat de middag niet in de studeerkamer hoeft te worden gesleten. De Leidse inspectrice van kleuter en lager onderwijs is nier mij om. Zij heeft een broertje dood aan die "onverwachte vrije dagen". De emancipatie van de vrouw kan er door in gevaar komen. Im mers, moederlief moet mooi vrij nemen wanneer de kinderen op eens thuiskomen. Het kroost alleen laten op de slootjes is er niet bij. "Het ijs is vaak niet zo betrouwbaar", voert zij aan. Anders ligt het wanneer de scholen gaan schaatsen tijdens de gymles of de rekenles omruilen met de gymles en dón lekker de ijzers tevoorschijn toveren. De inspectrice heeft daar geen moeite mee en gelooft dat dat regelmatig gebeurt. Al stipt ze aan dat ijs niet meer die uitwerking heeft als vroeger. Toen was het iets unieks. Nu staat Nederland vol ijshallen en kan de jeugd hier te recht tijdens vakanties en vrije (mid)dagen. Huiswerk Aan het begin van het schooljaar heeft dan ook geen enkele lagere- of kleuterschool gekozen voor extra vrije dagen om het zo mogelijk te maken tijdens strenge vorst de poorten een tijdje te sluiten. Middelbare scholen in de Leidse regio hebben hier even min voor gekozen. Zij grijpen naar andere mogelijkheden) is de ervaring van de inpecteur. De scholen geven gewoon geeh huiswerk op voor de volgende dag. De havo- en vwo-scholieren, die vaak om twee uur 's middags al vrij hebben, kunnen hierdoor uitgebreid schaatsen. Ook mavo-scholieren, die veelal tot vier uur in de schoolbanken zitten, kunnen dan nog even de ijsvloer testen. Het is me een drama: Tineke de Nooij van Veronica is gestrui keld over 'Olifant'. Ze mag zich nu de vrouw van zeven ton noe men. Vorige week maakte ze bekend dat haar tv-programma op de donderdagmiddag zou worden gestaakt. Minister Brinkman had Veronica een boete van 750.000 gulden opgelegd omdat ze recla me zou hebben gemaakt voor je never van het merk 'Olifant'. Veronica in alle staten natuur lijk: "De kijkers zijn de dupe" vonden directeur Rob Out en zijn consorten. Die moeten nu dat prachtige en boeiende pro gramma van Tineke missen om dat de minister van die belache lijke boetes uitdeelt. door Ariejan Korteweg Nou moet ik eerlijk zeggen, dat ik om 'Tineke' geen traan zal la ten. Een suffig en saai uurtje was het, van het soort dat in omroe pland 'gezellig gezinsprogram ma' wordt genoemd. Dat bete kent dat allerlei zogenaamd bij zondere en/of bekende mensen maar wat raak kunnen kletsen. Om het niet te saai te maken, wordt dat dan afgewisseld met een muziekje. Nu stikt het in ons land van de bijzondere mensen. Alleen, de omroepen weten ze vaak niet te vinden. Meestal wordt er dus ge babbeld over vermageren, huis dieren, mode, koetjes en kalfjes. En zo kop het gebeuren dat Tine ke in haar programma een keer een jeneverstoker aan het woord liét, die sterke drank maakte vol gens een oud recept. Een goed koop vullertje, zullen ze bij Vero nica hebben gedacht. Zo'n sto ker is natuurlijk graag bereid om op televisie gratis en voor niks zijn borrel aan te prijzen. Beroepskijkers Dat pakte dus even anders uit. Foto boven: Het leven van Tineke gaat niet over rozen. De beroemde tv-presentatrice lijkt een beetje aangeslagen, vlak nadat ze Neder land heeft uitgelegd waarom zij haar programma voorlopig heeft gestaakt. Foto rechts: Hier lijkt alles nog in orde. Een beetje zuur, maar zonder tranen slingert Tineke haar verklaring de ether in. (foto's gpd> Want minister Brinkman, die de media onder zijn hoede heeft, had inmiddels besloten dat het maar eens uit moest zijn met alle oneigenlijke reclame op televi sie. Hij had een paar beroepskij kers aan het werk gezet, die in de gaten moesten houden, of de om roepen reclame maakten. Want er mag wel reclame worden ge maakt op de televisie, maar dan alleen in de STER. Als de omroe pen zelf reclame in hun program ma's gaan stoppen, scheelt dat de STER (en daarmee weer de omroepen, want de STER-gel- den worden voor een groot deel onder de omroepen verdeeld) aan inkomsten. Die ambtenaren van Brinkman (raar werk: mensen die hun geld verdienen met tv-kijken) zagen die jeneverstoker bij Tineke en vonden dat daar een luchtje aan zat. Sluikreclame, was hun oor deel en Veronica werd veroor deeld tot een boete van maar liefst 750.000 gulden. Dat is het bedrag, dat de jeneverstoker had moeten betalen wanneer hij een STER-spot zou hebben gehad met eenzelfde lengte als zijn ge sprek met Tineke. Tot zover zeg ik: prima. Scher per toezicht op naleving van de reclameregels dwingt de omroe pen tot meer inventiviteit en dat kan helemaal geen kwaad. Niets is gemakkelijker dan een pro gramma te vullen met het kri tiekloos presenteren van nieuwe produkten of die produkten als prijzen uit te delen bij een kwis met vragen als: 'in welk land ligt de hoofdstad van België' of: 'Smeer je partner zo snel moge lijk in met vanillevla'. Het opvallende is dat de 'po len' van ons omroepbestel zich het best aan de regels houden. VPRO en IKON hebben nog geen vermaning gehad en ook de EO is bijna smetteloos. Volgens mij komt dat doordat dat omroe pen zijn die - weliswaar op ver schillende wijzen, maar toch - el ke seconde zendtijd zo zinnig mogelijk willen besteden. Videoclips Dat even tussendoor. Want nu komen we aan de vreemde kant van de zaak. Want wat had vero nica donderdagmiddag in plaats o Gauke Nijholt Kees Verkerk o Sybe Sybesma De directeur van deze krant is: G. Koopman R.D. Paauw J.W.E. Metselaar Jan Terlouw i Hans van Mierlo i Maarten Engwirda Minister De Koning Minister Winsemius Minister Van Aardenne UTRECHT (ANP) - Een 24-jarige Utrechter heeft bekend, dat hij sa men met zijn 23-jarige broer een in braak heeft gepleegd in het Utrechtse hoofdbureau van politie waarbij een met 26.000 gulden verdween. De broers heb ben ook nog ongeveer 4.000 gulden aan kleinere bedragen en twee schilderijen met een gezamenlijke waarde van ruim 5.000 gulden ge stolen. De man kende het hoofdbu reau van binnen omdat hij er als uitzendkracht onderhoudswerk zaamheden verrichtte. Vul het ontbrekende woord in: koffertje geldlade brandkast Welk woord staat hier? Welk nieuws is hier in beeld? overlast door sneeuwval skischansspringen de elfstedentocht tweehonderdveertig gulden honderdvijftig gulden driehonderdveertig gulden Senaat wenst soepel overleg met Sowjets Ike rubriek hooi De oplossing van de Krantlees- kwis vind je door in de kolom rechts de volgens bijgaande aan wijzingen gevonden letters in te vullen. Oplossing: 1. Letter 4 van vraag 2 2. Letter 1 van vraag 5 3. Letter 7 van vraag 4 4. Letter 3 van vraag 1 Letter 5 van vraag I 9. Letter 2 van vraag 10 10. Letter 4 van vraag 9 Schrijf het gevonden woord op een briefkaart en stuur deze voor zaterdag 12 januari aan: Redactie Kits p/a Leidsch/Alphens Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden Onder de goede inzenders wor den drie boeken- of platenbon- nen verloot ter waarde van 25 gulden. Zet op de briefkaart wel ke soort bon je voorkeur heeft. van 'Tineke'?: videoclips! En dat mag dus kennelijk wel van de minister. Terwijl iedereen weet dat platenmaatschappijen hon derdduizenden guldens aan clips uitgeven, omdat dat de verkoop van de plaatjes ten goede komt. Elke clip is in feite een gratis STER-spot van drie minuten. Daar hoor je die beroepskijkers nooit over, terwijl ze bij elk boek omslag die in beeld komt met boetes dreigen die een veelvoud zijn van het bedrag dat zo'n boek ooit zou kunnen opbrengen. Nu we het er toch over hebben: al die filmrubrieken op tv met fragmenten uit speelfilms zijn natuurlijk ook verkapte reclame uitzendingen. En sportwedstrij den net zo goed; voetballers en basketballers zien er op het veld uit als sandwichmannen, maar mogen van de minister los rond lopen. Smerige borrel Waar ik nu zo benieuwd naar ben: had Tineke die boete ook gekregen als ze in haar program ma een slokje van de borrel had genomen en dan had gezegd: 'Bah, meneer Olifant, wat een smerig drankje heeft u daar ge brouwen'. Met andere woorden: mag je geen merknamen in beeld brengen, of mag je ze alleen niet op een positieve manier belich ten? Ik denk dat het laatste het geval is. Kijk maar naar de RSV- affaire. De naam RSV is in het afgelopen jaar vele duizenden malen gevallen op televisie. Als de omroepen per keer honderd gulden boete hadden gehad, wa ren ze nu failliet geweest. Daar hoor je de minister niet over. Kortom: ik vind dat Brinkman eerst maar eens goed moet na denken over zijn actie. Zijn goed- christelijke poging de leer zuiver te houden is mooi, maar nu meet hij met twee maten. Laat hem eerst maar eens vaststellen waar reclame begint en informatie op houdt. Hij maakt een joker van zichzelf als hij 'Sesamstraat' een boete geeft omdat er een karton nen doos te zien was, waar toe vallig 'Miele' opstaat. En die boe tes zijn absurd hoog. Per slot kan een bedrijf bij de STER zelf de inhoud van de reclame bepalen, en moet het bij de omroep nog maar afwachten wat ze ervan ma ken. En de omroepen moeten die krokodilletranen snel drogen. Ik heb laatst nog gezien hoe je bij Willem Ruis in één klap 50.000 gulden kan verdienen. Zolang dat soort bedragen kunnen wor den weggegeven, hebben ze ken nelijk nog geld teveel. Bisschop Bar van Rotterdam heeft de oude pastorale raad van dit bisdom ontbonden. Van die raad was mevrouw drs. E. van Leuken voorzitter. In de nieuwe raad - een 'orgaan van overleg en advies rond de bisschop' - bekleedt de bisschop zelf het voorzitterschap. Hetgeen me vrouw Van Leuken deze week bij de ontbinding van de oude raad tot de uitspraak bracht: "Eén ding is zeker: er zullen wei nig mensen zijn - en zeker vrou wen - die kunnen zeggen dat zij door een bisschop zijn opge volgd". In de afgelopen maanden is voor de nieuw te vormen 'dioce sane pastorale raad' een statuut ontworpen, waarin de regels van het kerkelijk wetboek voor de sa menstelling en het functioneren van deze organen zijn verwerkt. Die regels gaan er vanuit, dat ie der in de raad 'helper van de bis schop' is 'in zijn herderlijk ambt'. Bisschop Bar zei bij het af scheid van de oude raad, dat de nieuwe geen vrijblijvend li chaam wordt. "Er wordt nu een wezenlijke band gelegd met de bisschop, die over de belangen van het bisdom overleg pleegt". Bar herdacht de overleden bis schop Jansen, die - enthousiast terugkomend van het concilie met de raad is begonnen. Hij noemde ook zijn voorganger, bis schop Simonis, die ermee door ging in een tijd dat de kerk haar gedachten over deze raden nog niet precies had geformuleerd. Mevrouw Van Leuken herin nerde aan bepaalde initiatieven van de raad, zoals het geschrift 'Economie en ethiek', de diako- nale avond en de studiedagen. De ontbinding van de raad gaf haar toch wel een gevoel van te leurstelling. "Het is het einde van een tijdperk, biet leke-voor- zitterschap van de raad is ten ein de. Als symbool van de verant woordelijkheid van de leken in de kerk na het tweede Vaticaan se concilie heeft het zeker bete kenis gehad. Die structuur hoeft de samenwerking met het be stuurscollege van het bisdom niet in de weg te staan, zoals vooral het laatste jaar steeds dui delijker is geworden". Mevrouw Van Leuken hoopte, dat de nieuwe raad met de bis schop als voorzitter op een even goede en plezierige manier zal kunnen functioneren. Sint Jan. De gerestaureerde Sint Jans-kathedraal in Den Bosch wordt op 23 maart met een kerkelijke viering weer ge heel in gebruik genomen. De ko ningin hoopt op 14 juli de officië le heropening te verrichten. Het programma voor de hero peningsperiode bevat vele eve nementen, zoals concerten, ten toonstellingen en audiovisuele presentaties. Ook orgelliefheb bers kunnen hun hart ophalen. Het pas gerestaureerde grote or gel zal met een uitgebreide serie speciale orgelconcerten regelma tig in al zijn rijkdom zijn te ho ren. Voor het onderwijs werden projekten gemaakt waarin de ka thedraal centraal staat. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Oost-Terschelling (Midsland-Hoorn) kandidaat me vrouw J. W. Inia Leek. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Utrecht-centrum (als directeur van de Reformatorische Bijbel- school in Zeist) H. Last, laatste lijk predikant in Caranbey (Bra zilië); beroepen te Caranbey (Brazilië) J. C. Hardeman Thesin- ge-Delfzijl. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Middelharnis Chr. van der Poel Yerseke, voor West- kapelle W. Hage Kruiningen. Doopsgezinde Broederschap: beroepbaar mevrouw R. M. M. Hoogewoud-Verschoor Purme- rend, mevrouw M. Postma Rotte- valle en mevrouw M. de Winter Sappemeer. Gesprek. Secretaris Schro- tenboer van de Gereformeerde Oecumenische Synode gaat eind deze maand naar Zuid-Afrika voor een gesprek met het be stuur van de (blanke) Nederduits Gereformeerde Kerk. Het ge sprek houdt verband met de be slissing van deze Zuidafrikaanse kerk om haar lidmaatschap van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode op te schorten uit protest tegen de uitspraak van deze synode (augustus vorig jaar in Chicago) dat elke kerkelijke leer die de apartheid verdedigt als 'ketterij' moet worden be schouwd. Met dr. Schrotenboer zal de Amerikaanse predikant Clarence Boomsma meereizen. Die was op de algemene vergadering van de oecumenische synode in Chica go afgevaardigde van de Chris tian Reformed Church. Goed ingelichte bronnen meldden, dat de synode van de Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika (de andere blanke Zuid afrikaanse kerk die lid is van de oecumenische synode) de Neder duits Gereformeerde Kerk niet zal volgen in haar opschorting van het lidmaatschap. De synode van deze tweede kerk is nu in Potchefstroom bijeen. In een reactie op een brief van de paus over 'wereldvredes- dag' stelt de ajatollah dr. Mehdi Rouhani, moslimleider in Euro pa, de paus voor, een wereldcon gres van monotheistische gods diensten (die één God erkennen) bijeen te roepen voor het opstel len van een 'vredescharter', ge richt op verzoening en weder zijds begrip. Goud en geweld brengen de wereldvrede niet, zegt de ajatol lah; die is alleen bereikbaar door omkering van de harten. "Daar om doen de godsdiensten er goed aan, de kennis over wat daarheen kan leiden te verbrei den". Rouhani denkt aan een specia le commissie die met elkaar overeenstemmende teksten uit de 'heilige boeken' moet bijeen brengen voor een gemeenschap pelijke publikatie. Aanhangers van deze godsdiensten zouden zo een goed inzicht krijgen in de rijkdom van hun gemeenschap pelijke geestelijke bezit. Graham. Het plan van de Amerikaanse evangelist Billy Graham om volgend jaar voor de tweede keer in Amsterdam een studiecongres te houden voor rondreizende evangelisten be gint vaste vorm te krijgen. Er is al een schatting gemaakt dat 8000 evangelisten uit 150 landen hieraan zullen deelnemen. In 1983 waren dat er 4000. De Graham-organisatie, die jaarlijks ongeveer f150 miljoen aan giften ontvangt, zal zelf f 60 miljoen voor het congres uittrek ken. Berekend is dat de reis- en conferentiekosten zo'n f8000 per persoon zullen bedragen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13