Wij maken uw ski-pak weer sneeuwfrisen waterafstotend. Economische groei Rijnland vorig jaar lager dan landelijk 'Kwaliteit patiëntenzorg lijdt onder bezuinigingen' Onzekere toekomst woonwagencentrum 'Bestuur medische faculteit te klein Receptie van jubilerende collectanten Toch lijden minder bedrijven verlies AZL moet vijftig arbeidsplaatsen inleveren Oproep vogels te voederen Dagelijks bestuur woonwagenschap wil duideüjkheid over voortbestaan LEIDEN LEIDEN In de hal van de Vredes- kerk hield het college van hervorm de kerkcollectanten zaterdag een receptie ter gelegenheid van zijn 175-jarig bestaan. De receptie werd aangeboden door de kerkvoogdij van de hervormde gemeente, die het college destijds - ten tijde van Napoleon! instelde. Namens de kerkvoogdij was voorzitter C. Jongejan (rechts) ter receptie. Zijn woorden van waar dering voor de trouw en toewijding van de heren collectanten bezegelt hij hier met gelukwensen aan voor zitter G. Brinks, die al dertig jaar lid is van het college. Alle receptiegangers kregen een eenvoudig maar lezenswaardig boekje met de geschiedenis van de kerkcollectanten, geschreven door secretaris J. M. E. Masurel. LEIDEN - De omzetontwikkeling van het bedrijfsleven in Leiden en de wijde omgeving (de bollenstreek en de Alphense regio) is in 1984 achter gebleven bij de landelijke ontwik keling. Het aantal arbeidsplaatsen en de rendementen van de bedrijven zijn daarentegen gegroeid. LEIDEN - Door de bezuinigingen wordt de kwaliteit van de patiën tenzorg ernstig bedreigd. Door de bezuinigingen moeten er vijftig ar beidsplaatsen worden ingeleverd. En door de bezuinigingen kan er Van deelname aan nieuwe activitei ten nauwelijks sprake zijn. Ziehier de problemen waarmee de directeur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, mr. J.H. Pe ters, in 1985 te maken krijgt. In zijn vandaag gehouden nieuwjaarsrede maakte hij ook zijn toehoorders deelgenoot van zijn problemen. Dat de kwaliteit van de patiën tenzorg onder druk komt te staan, wijt directeur Peters overigens niet alleen aan de bezuinigingen bin nen het AZL. Ook de toename van het aantal patiënten die een zeer in tensieve behandeling vereisen, en het doorverwijzingssysteem van de algemene ziekenhuizen zijn daar debet aan. Hij beschuldigde deze ziekenhuizen ervan dat ze sinds de invoering van de budget tering steeds meer patiënten af schuiven. Dit betekent voor het AZL een extra verzwaring, waar door zijn pioniersfunctie op het ge bied van de gezondheidszorg in ge- Vaar komt. Hoewel Peters geen garantie kon geven dat er geen gedwongen ont slagen zullen vallen, sprak hij de hoop uit de personele consequen ties te kunnen opvangen door ver vroegd uittreden vanaf 55 jaar en door natuurlijk verloop. "In deze tijd van schaarste ligt het accent meer op slagvaardig ma nagement", aldus Peters. "Het ma nagement wordt gedwongen te kiezen tussen bevordering van de ene activiteit en het terugdringen of niet doen van andere activitei ten". Omdat deze directionele keu zes niet altijd zullen overeenko men met de wensen van de werk nemer, vindt de directeur het noodzakelijk dat de overlegorga nen niet worden opgedoekt. Peters: "Deze organen zijn na melijk bij uitstek geschikt voor toetsing van het ziekenhuisbeleid en vormen een waarborg tegen be stuurlijke willekeur". De plannen van de overheid om plaats en func tie van deze overlegorganen in overheidsinstellingen te beknot ten, worden door de directeur dan ook met de nodige argwaan beke ken. De minister van Onderwijs en Wetenschappen is van plan een zo genaamde medezeggenschapsraad te formeren in alle Academische Ziekenhuizen. Volgens Peters be- Mr. J.H. Peters. tekent de instelling van een derge lijk overlegorgaan voor het perso neel een behoorlijke achteruitgang in macht, vergeleken met de huidi ge gang van zaken. Op dit moment zijn er in het AZL het Stafconvent (overleg medici), Personeelsraad (overleg met gekozen vertegen- wooidigers van het personeel) en OPAZL (overleg met de vakbon den). LEIDEN - Het bestuur van de Medische Facul teit Leiden (MFLS) is te klein om de medische faculteit naar behoren te leiden. Met deze con statering kwam de decaan, prof. dr. G.J. Tam- meling, vandaag in zijn nieuwjaarsrede. "In tegenstelling tot ziekenhuis en universi teit beschikt zij niet over een groot apparaat voor bestuur en management. In 1985 zal wor den bezien hoe dat kan worden opgelost", al dus Tammeling. Verder merkte de decaan droevig op dat het bestuur van de medische faculteit nauwelijks speelruimte heeft om te onderhandelen. "Wan neer de intenties van universiteit en zieken huis niet meer parallel lopen, of zelfs haaks op elkaar staan, blijft er voor de medische facul teit in haar afhankelijke tussen-positie weinig ruimte". Het liefst zag Tammeling dat de medische faculteit en het AZL een universitair medisch centrum zouden vormen. Het faculteitbestuur wil daar de komende jaren in elk geval naar streven, zo liet hij duidelijk blijken. Of dat ook ooit lukken is nog een vraag, want voorlopig zal het bestuur de handen vol hebben om zich te onttrekken, zoals Tamme ling zelf al meldde, aan de bemoeienis van de overheid, aan universitaire richtlijnen en aan facultaire voorschriften. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, A. Koningsveld, zei dit vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede over de gang van zaken in de regio. De cijfers die voorzitter Konings veld vanmiddag bekend maakte zijn afkomstig uit de Enquête Re gionale Bedrijfslevenontwikkelin gen die in 1984 plaatsvond. De en quêteresultaten laten zien dat de algemene economische opleving aan belangrijke delen van het Rijn landse bedrijfsleven voorbij gaat. Volgens Koningsveld is er evenwel sprake van een gestaag, zij het vooralsnog bescheiden, herstel ten opzichte van vorige jaren. De drie procent (nominale) groei van de bedrijfsresultaten in het district ligt twee procent onder het Nederlands gemiddelde. Het ver schil bij de ontwikkeling van de export is nog groter: in Nederland elf procent nominale groei en in Rijnland slechts twee procent. Ten opzichte van vorig jaar raakt de Rijnlandse regio met deze cijfers verder achterop. "Dit jaar heeft de medaille echter haar positieve keerzijde in de be haalde bedrijfsresultaten en rende menten", aldus Koningsveld. "Glo baal leed in de jaren '82 en '83 één op de vijf Rijnlandse ondernemin gen verlies. In 1984 blijkt dat ver beterd te zijn tot één op de zeven en de verwachtingen voor 1985 lij ken op weg te zijn naar één op ne gen". Rendementen Een positief geluid liet Konings veld ook horen over de rende mentsbeoordeling van het regiona le bedrijfsleven. In ondernemend Nederland blijkt 55 procent tevre den over de behaalde rendemen ten. Van de Rijnlanders is 61 pro cent positief in de beoordeling, hetgeen ten opzichte van vorig jaar een verbetering van 13 procent be tekent. Inbrekers betrapt bij pompstation LEIDEN - De Leidse politie heeft, in de nacht van vrijdag op zater dag, twee mannen en een vrouw op heterdaad betrapt bij een inbraak in een pompstation aan Rijksweg 4, nabij de Europaweg. Het drietal, twee vrouwen en een man afkomstig uit Rotterdam en Amsterdam, had shag en sigaret ten klaar staan om mee te nemen toen de politie ter plekke kwam. De Leidse politie kon snel ter plaatse zijn omdat het inbraaka larm van het pompstation was af- Fobieën gegaan toen de inbrekers een raam forceerden. SLOT DEFECT - Een Leidse Het clubhuis Matilo (Zaanstraat heck^terdag^erenhaTf I™»™" i haar badkamer opgesloten gezeten omdat het slot in de badka merdeur defect was geraakt. Het lukte de vrouw uiteindelijk om met bonken op de vloer de aan dacht van een buurman te wekken. De buurman waarschuwde familie van de vrouw die haar uiteindelijk uit de badkamer konden bevrij den. tend over fobieën. Fobieën zijn angstgevoelens in bepaalde om standigheden of tegenover bepaal de voorwerpen zonder dat er een aanwijsbare oorzaak voor is. Een lid van de stichting Fobieklub praat over dit onderwerp en hoe je met je fobie moet omgaan. De the ma-ochtend begint orh half tien. ADVERTENTIE PALTHE SS stomerij Breesfroof 128 Depót: Hoae Rijndijk 184, Leiden Passage Ridderhof 18, De Aarhof 40, Alphen a/d Rijn In 1984 hebben de Rijnlandse be drijven minder geïnvesteerd dan in 1983 (een daling van veertien pro cent) terwijl de investeringen in Nederland stegen met twee pro cent. Daar tegenover staat weer dat de werkgelegenheid bij de geën quêteerde bedrijven is gegroeid. In 1985 kwamen er rond de 500 ar beidsplaatsen bij (ruim 1,5 pro cent). Uitgaande van de represen tativiteit van de enquête betekent dit voor geheel Rijnland een netto groei van meer dan duizend ar beidsplaatsen. De verwachtingen voor 1985 van de ondernemers in Rijnland zijn redelijk positief. Ruim 80 procent voorziet een omzettoename. Min der bedrijven dan vorig jaar ver wachten het nieuwe jaar met ver lies te zullen afsluiten. "Met de bes te wil is uit die verwachtingen ech ter geen krachtig herstel van het investeringsniveau af te leiden", al dus Koningsveld in zijn nieuw jaarsrede. De voorzitter van de Ka mer van Koophandel concludeerd dat slechts sprake is van een ge staag, maar bescheiden herstel. Globaal blijken de verschillen tussen de bollenstreek, de Leidse agglomeratie en de Alphense regio niet opzienbarend. Opmerkelijk in de Leidse agglomeratie is de abso lute omzetdaling in de sector de tailhandel. Het percentage bedrij ven dat 1984 met een verlies afsloot ligt in de Bollenstreek en de Al phense regio iets lager dan het ge middelde van geheel Rijnland. In de Leidse agglomeratie ligt het percentage verliesgevende bedrij ven hoger dan het gemiddelde van het district. De investeringen daar entegen daalden in Leiden het minst. Bereikbaarheid Uit de reacties van de geënquê teerde ondernemingen blijkt dat 28 procent van de bedrijven in Rijn land nogal wat problemen hebben met de bereikbaarheid. In dit op zicht vertonen de drie deelregio's wel verschillen. In tegenstelling tot de bollenstreek en de Alphense re gio (waar de bedrijfsruimte als het meeste knellende wordt ervaren) wint in de Leidse agglomeratie de slechte bereikbaarheid het met rui me voorsprong, in negatieve zin wel te verstaan, van andere knel punten. Bijna 32 procent van de Alphen se ondernemers acht de parkeersi tuatie in hun regio een probleem, in de bollenstreek ligt het percen tage op 45 en in de Leidse agglome ratie op 62 procent. Koningsveld dat met name in Lei- de uitspraak van wethouder Peters over parkeergarages: "ik ben niet enthousiast over die dingen". De voorzitter van de Kamer van Koophandel zei zich af te vragen of de gekozen oplossing voor de San- ders-parkeergarage, winkels met parkeeraccommodatie, een positie ve bijdrage zal kunnen leveren aan de parkeerbehoefte van de van bui ten komende klanten van de Leid se binnenstadwinkeliers. Volgens Koningsveld moet het economisch belang veel duidelij ker doorklinken in het ruimtelijk beleid van gemeentelijke en pro vinciale overheden. De kamervoor zitter kritiseerde in dit verband ook het provinciebestuur van Zuid-Holland dat ervan uit zou gaan dat het westelijk stuk van de door de Kamer al zoveel jaren vu rig bepleite rijksweg 11, er nooit zal komen. "Dat is, gezien vanuit het economisch belang, onaanvaard baar", aldus Koningsveld. De Dierenbescherming Leiden en omgeving heeft vanmorgen een oproep gedaan de vogels en dan vooral de watervogels "in deze barre tijden" te voederen. De dierenbescherming hoopt dat een ieder in zijn eigen om geving de vogels wat extra voer wil toestoppen. Bovendien wil de dierenbe scherming ook graag helpen op plaatsen waar niemand woont, zoals de Kagerplassen. Indien iemand weet dat er ergens een grote concentratie vogels zit, kan de dierenbescherming worden gebeld. Gezamenlijk worden de vogels dan bijge voerd met voer dat de dieren bescherming beschikbaar heeft. Wie meer informatie, of hulp bij het voeren wil hebben kan de dierenbescherming be reiken op de volgende telefoon nummers: 01714-5483 of 01715- 1562. Man met bijl geslagen LEIDEN - Een 32-jarige Leidenaar heeft zaterdag bij de Leidse politie aangifte gedaan van bedreiging met een bijl. De man werd door een 40-jarige Leidenaar naar het leven gestaan, -v «v.»- omdat een in de Nieuwstraat ge- den het liedje van ve'rlangen', Tat Pf^eerde bestelauto de doorgang het bedrijfsleven in dit verband al blokkeerde. De man veronderstel- - - de dat de 32-jarige de eigenaar van de bestelauto was en maakte zich zo boos over de blokkade dat hij met een bijl die hij uit zijn auto «mwauc- haalde, op de ander insloeg. De be- Leiden'blijft het, vö'lgens'de stelauto bleek evenwel geen eigen- dom van de 32-jarige die overigens met de schrik vrij kwam. De man met de bijl is door de po litie aangehouden wegens bedrei ging met geweld. Zevensprong wint zaalvoetbaltoernooi LEIDEN - De Zevensprong werd gisteren in de Groenoordhallen winnaar van een zaalvoetbaltoernooi, dat werd georganiseerd door de zaalvoetbalvereniging GS Bernac. Op de foto reikt organisator Bram Castelein de prijs uit aan aanvoerder Bart Neuteboom van de Zevensprong. (foto Holvast) zoveel jaren op luide toon zingt, ook in het nieuwe jaar niet zal kun nen worden afgesloten met een op lossend slotakkoord. Met het verkeers- en parkeerbe leid i J"' kamervoorzitter, tobben (econo misch gezien). Koningsveld con stateert dat het Leidse college van B en W zich in het nieuwe econo mische beleidsplan weliswaar uit spreekt voor een ruimtelijk orde ningsbeleid dat "meer dan vrien delijk" is voor ondernemers maar dat aan de andere kant "de gezag hebbende stem van de wethouder voor ruimtelijke ordening, openba re werken en verkeer (Peters, red.) bepaald niet büjmoedig en weinig bemoedigend is voor verdere in vulling van de genoemde economi sche beleidsvoornemens". Ko ningsveld citeerde in dit verband Dieven betrapt LEIDEN - Winkeldieven zijn zater dag weer op strooptocht geweest in de Leidse binnenstad. In zeven gevallen werden de winkeldieven door winkelperso neel op heterdaad betrapt. In totaal zijn negen personen door de politie aangehouden. LEIDEN - Er zal snel duidelijk heid moeten komen over de toe komst van het overbezette woon wagencentrum aan het Leidse Trekvaartplein. Het dagelijks be stuur van het woonwagenschap schrijft dat in een discussienota over het centrum. Aanleiding voor de nota zijn de uiteenlopende ideeën van de verschillende heden over de toekomst va centrum. Het rijksbeleid is er op gericht grote woonwagencentra te verklei nen en overal in het land nieuwe, kleine kampjes te bouwen. Zo ook in de Leidse regio. Het probleem is echter dat de realisering het komende half jaar vijf x wagens kunnen worden geplaatst. In Oegstgeest zouden dan op korte termijn zeven tijdelijke standplaat sen moeten worden aangelegd. Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben deze cijfers als uit gangspunt genomen en komen dan tot de conclusie dat er 41 stand plaatsen in Leiden moeten blijven, het Het dagelijks bestuur van het woonwagenschap betwijfelt echter dat binnen een half jaar al die standplaatsen kunnen worden ge realiseerd. Maar zelfs als dat lukt dan zijn er nog veel te weinig nieuwe om de 'overbezetters' van het Leidse cen- kleinere centra in de regio erg lang trum op te vangen. Er staan r lijk r tot nu toe een eigen centrum (in to- trum in eersFe instanties doeld De provincie wil dan ook r de realisering van de plaatsen in c taal tien standplaatsen). Noordwijk/Katwijk op het punt te beginnen met de regio opnieuw gaan praten i aanleg van vijftien plaatsen, terwijl verdere inkrimping van het cen- ook in Warmond en Voorschoten trum totdat er nog maar 41 stand plaatsen over zijn. Probleem Maar het grote probleem is dat de staatssecretaris van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, Brokx, het Leidse centrum helemaal wil opheffen. Volgens hem zouden er slechts een paar woonwagenbewoners aan het Trekvaartplein mogen blijven om daar hun sloopbedrijf uit te oefe nen. Dat moet dan wel zonder bij stand een economisch rendabel be drijf zijn, aldus Brokx. De staatsse cretaris vindt het Trekvaartplein "als woonlokatie niet geschikt", omdat het ingeklemd ligt tussen spoorlijnen en waterwegen en slecht bereikbaar is. Daarom moet het centrum zo snel mogelijk ver dwijnen, aldus de staatssecretaris. Brokx heeft duidelijk gemaakt dat de opheffing van het centrum hem ernst is. Door nu een eenmali ge bijdrage te geven in de gemaak te aanlegkosten en mede te delen dat verdere investeringen niet meer door het rijk betaald zullen worden, dreigen alle verdere kos ten voor rekening van het woonwa genschap te komen. Ook de 'gewo ne' kosten, zoals openbare verlich ting en het schoonmaken, zal de staatssecretaris met ingang van dit jaar zeer waarschijnlijk niet meer vergoeden. Haaks Het rijksbeleid staat zo haaks op de wensen van de provincie Zuid- Holland, die gesteund wordt door de gemeente Leiden. De gemeente raad heeft namelijk nog maar kort geleden opnieuw uitgesproken dat het centrum aan het Trekvaart- plein moet blijven. Over de grootte van het centrum heeft de Leidse raad geen uitspraak gedaan. De uitspraak van de Leidse ge meenteraad is voorgelegd aan alle andere gemeenten die deelnemen in het woonwagenschap. Uit de reactie blijkt dat de gemeenten het niet eens zijn of helemaal geen standpunt hebben. Het dagelijks bestuur concludeert dan ook dat er nu door alle tegenstellingen geen goed en vooral duidelijk beleid is te voeren. "Het regionaal woonwagenschap als beheerder van het centrum Trekvaartplein zal stappen moeten ondernemen die er toe leiden dat de bewoners deze duidelijkheid verkrijgen", schrijft het dagelijks bestuur. Niet duidelijk wordt uit de nota welke stappen het dage lijks bestuur precies bedoelt, al is er wel nadere informatie gevraagd aan staatssecretaris Brokx. Het da gelijks bestuur wil bovendien dat alle gemeenten zich uitspreken over de toekomst van het Leidse centrum. Dat moet dan gebeuren in een vergadering van het alge meen bestuur die volgende week wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3