Betalen gas valt steeds moeilijker Geen steun voor ADM Toch overleg in conflict loodsen Record-aantal betalingsregelingen Rapport Tilburgsche Hypotheekbank later Werven top moeilijk door lage salarissen Overname Danlon in vergevorderd stadium Finnen worden eigenaar knnstmestfabriek Esso VRIJDAG 4 JANUARI 1985 APELDOORN (ANP) - Een groeiend aantal mensen is niet meer in staat op tijd de gasrekening te betalen. De Nederlandse gasbedrijven hebben vorig jaar een record aantal betalingsregelingen moeten treffen met huishoudelijke verbruikers. In totaal moest in 1984 ruim 300.000 keer een dergelijke regeling worden getroffen tegen 241.000 keer in 1983. TILBURG (ANP) - Het rapport van de curatoren over de mogelijke aansprakelijkheid van betrokke nen bij de ondergang van de Til- burgsche Hypotheekbank zal nog enkele maanden op zich laten wachten. De curatoren hebben dit „tot hun spijt" moeten laten weten. Eerder was gezegd dat het nog voor het eind van 1984 klaar zou zijn. Ter vermijding van mogelijke misverstanden voegen de curato ren hieraan toe, dat er geen sprake is van stagnatie. De werkzaamhe den blijven gestadig vorderen. Het uitzoeken van mogelijk on rechtmatig nadeel ten opzichte van de Tilburgsche Hypotheekbank - wat zou kunnen uitlopen op juridi sche acties tegen betrokkenen - kostte veel meer tijd dan de curato ren rond oktober van 1984 ver wachten. De ruim 500 hypotheek dossiers werden doorzocht, maar het bleek nodig om de zaken per transactie uit te spitten om achter eventuele onrechtmatigheden te kunnen komen. Een team van tus sen de vier en zeven mensen heeft zich hiermee beziggehouden. Curator mr. Kaulingfreks liet er desgevraagd geen twijfel over be staan dat de curatoren de zaak zo als toegezegd helemaal zullen uit zoeken. Het karwei wordt behoor lijk bemoeilijkt, doordat de admi nistratie van de THB niet deugde. Deze is gebrekkig en onvolledig, waardoor zaken langs andere we gen moeten worden uitgezocht. Het rapport zal over enkele maan den verschijnen. Hierin zal dan te vens zijn opgenomen een oordeel van de curatoren over onrechtma tigheden. Tot dusver hebben de curatoren zich hier nooit over uit gelaten. Een commissie onder pro fessor Rijnvos heeft in een rapport van september 1983 gewezen op een aantal dubieuze zaken. Op grond hiervan werd aangegeven dat het het mogelijk zou kunnen zijn om schadevergoeding te eisen van betrokkenen als de oud-direc tie en commissarissen, de accoun tant en De Nederlandsche Bank. Ondanks het hoge aantal betalings regelingen moest vorig jaar 25.000 keer tot afsluiting van het gas wor den overgegaan. In 1983 vonden 24.000 afsluitingen plaats. Dat zei secretaris G. Groenewegen van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VE- GIN) gisteren in Apeldoorn in zijn nieuwjaarstoespraak. Het grote aantal betalingsrege lingen geeft volgens hem aan dat de mensen eerder in financiële pro blemen komen, temeer daar die re gelingen steeds kleinere bedragen betreffen. Het aantal betalingsre gelingen is de afgelopen twee jaar bijna verdubbeld in vergelijking met voorgaande jaren. De gasbedrijven trachten vol gens Groenewegen in toenemende mate betalingsregelingen te treffen om afsluitingen te voorkomen. De regelingen worden getroffen met de verbruikers, of de gasbedrijven innen de achterstallige bedragen via de gemeentelijke sociale dien sten of de kredietbanken. De gasbedrijven hebben vorig jaar in totaal 20,7 miljard kubieke meter aardgas afgezet, waarvan ruim 15 miljard aan de kleinver bruikers. Er was volgens Groene wegen in vergelijking met 1983 vo rig jaar sprake van een lichte stij ging van het verbruik per aanslui ting, veroorzaakt door de lagere temperaturen in 1984. Fokker doet mee aan bouw van Europese satelliet DEN HAAG (GPD) - Fokker gaat voor vijf procent deelnemen in de bouw en ontwikkeling van de Eu ropese satelliet ERS-1. Deze kunst maan zal in opdracht van het Euro pese ruimtevaartbureau ESA in 1989 in een baan om de aarde wor den gebracht. Hoofduitvoerder is de Westduitse firma Dornier. De ERS-1, een zogenaamde 're mote sensing' satelliet, zal onder zoek verrichten naar de processen die zich afspelen in de oceanen, poolzeeën en kustwateren. Deze informatie is van belang voor een beter begrip van ontwikkelingen in het klimaat. De nieuwe satelliet moet tevens gegevens verzamelen over ijsvorming, watervervuiling en het weer. Dit laatste is vooral van belang voor de off-shore-in- dustrie, visserij en de gewone scheepvaart. In Nederland zullen de gegevens van de ERS-1 worden gebruikt door Rijkswaterstaat, het KNMI, het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee en de Landbouw Hogeschool in Wageningen. Kort en zakelijk Melk Melk wordt met ingang van dins dag 8 januari twee cent per liter duurder. Volle melk gaat dan 1,22 gulden kosten en halfvolle melk 1,01 gulden. Dit zijn minimumprij zen. Het Produktschap voor Zuivel heeft dit vandaag meegedeeld. Oorzaak van de prijsverhoging zijn kostenstijgingen. Winst De Schiedamse werf Wilton-Fij- enoord (1800 werknemers) heeft in 1984 een klein positief resultaat be haald. Zowel in de nieuwbouwaf- deling als in de reparatiesector is winst geboekt. Financieel-direc- teur Jonker wilde gisteren niet zeg gen hoe hoog de winst is. De resul taten in de reparatiesector, waar 1100 mensen werken, zijn sinds de verzelfstandiging uit het RSV-con- cern (zomer 1984) sterk verbeterd en met name de laatste maanden zijn wat bezetting betreft opval lend goed geweest. Inflatie De inflatie in de Europese Ge meenschap heeft in de twaalf maanden tot en met november 6,5 procent bedragen, het laagste per centage in ruim twaalf jaar, zo heeft het bureau voor de statistiek van de EG gisteren bekendge maakt. In november stegen de prij zen met gemiddeld slechts 0,4 pro cent tegen 0,8 procent in oktober. DSM RBB, waarin het Engelse con cern Redland en Bredero gelijke lijk deelnemen, heeft per 1 januari 1985 definitief drie DSM-bedrijven overgenomen. Het gaat hier om de bedrijven Teewen (betondakpan- nen,stenen), Koninklijke Mosa (te gels) en Decostone (aanrechtbla- den), waar in totaal 1400 man werken bij een omzet van ruim f 200 miljoen, zo heeft heeft Bredero bekendgemaakt. Beursberichten op pagina 13 Wordt de temperatuur buiten be schouwing gelaten, dan is er in 1984 sprake geweest van een da ling in de sector kleinverbruik van vier procent. Volgens Groenewe gen betekent dit dat de kleinver bruikers tegen de verwachting in vorig jaar toch nog beter geïsoleerd en energiebewuster gestookt heb ben dan in 1983. Ook de toeneming van het aantal woningen met relatief laag gasverbruik heeft vol gens hem een rol gespeeld. ABP-directeur Leenman HEERLEN (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ziet, door het te lage salarisniveau, geen kans capabele mensen aan te trek ken voor top-functies. Dat heeft de hoofddirecteur ad interim van het fonds, drs. P.H. Leenman, bena drukt in zijn nieuwjaarsrede. Hij beschouwt het bemannen van het top- en middenkader als een van de grote problemen waarmee het ABP te kampen heeft. Leenman neemt bij het ambtena- renpensioenfonds tijdelijk de hon neurs waar, sinds hoofddirecteur J.W. van der Dussen in maart 1984 het veld moest ruimen wegens te kortschietende capaciteiten. De af deling Beleggingen van het fonds moet het zonder directeur stellen sinds het vertrek van mr. drs. A.J.M. Masson, die in maart 1984 werd gearresteerd wegens fraude. Volgens Leenman, die in zijn op vatting gesteund wordt door de Raad van Toezicht en de Centrale Beleggingsraad van het ABP, is het hoog tijd dat de overheid iets aan de deplorabele salarissituatie doet. "Het is echter de vraag of on ze gecombineerde actie sugces zal hebben", aldus de hoofddirecteur. De reorganisatie van de afdeling Onroerend Goed, de bron van alle perikelen rond het ABP-schan- daal, vordert goed, zo zei hij. "De macro-structuur staat nu vast en de micro-structuur in de steigers". Het ABP heeft het jaar 1984 afge sloten met een positief saldo zes miljard gulden. "Geen onver dienstelijk resultaat", aldus Leen man. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zich in het bestaan van het ABP nog nooit zo'n gouden kans heeft voorgedaan om wezenlijke verbeteringen aan te brengen in de bestaande externe structuur van het fonds. Leenman had ernstige kritiek op het ministerie van binnenlandse zaken over de manier, waarop het ABP in het afgelopen jaar werd ge dwongen allerlei veranderingen en wijzigingen in de bestaande pen sioenen op bijna onhaalbare korte tijd door te voeren. Als voorbeel den noemde hij de herberekening van de pensioenen als gevolg van een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep over de vakantie gelden, een operatie die het ABP vele overuren en honderd miljoen gulden heeft gekost. Ook de VUT-regelingen hebben in 1984 extra werk en geld gekost, alsmede de wijzigingen in de be staande pensioenen. Vooral voor deze wijzigingen wil het ABP in een veel vroeger tijdstip bij de voorbereidingen betrokken wor den om te voorkomen, dat de scha delijke effecten van die verande ringen steeds weer op het ABP worden afgewenteld. De vaste Tweede Kamercommissie voerde gisteren besprekingen over eventuele regeringssteun Minister Van Aardenne schudt voorzitter Van der Hek de hand, in het midden kijkt Van der Doef toe. (foto a Continuïteit onvoldoende gewaarborgd Jansen de Wit failliet EMMEN/SCHIJNDEL (ANP) - Het textielconcern Jansen de Wit met vestigingen in Schijndel en Emmen is gisteren door de recht banken in respectievelijk Den Bosch en Assen failliet verklaard. Daarmee staan ongeveer 400 werk nemers op straat. Volgens de curator in het faillis sement, mr. H. Emmerig, zijn er onderhandelingen in een vergaand stadium met de Nedac-Sorbo- groep in Vorden over de overname van Danlon in Emmen. Voor de produktie van panties zouden daar 50 tot 80 werknemers aan de slag kunnen. Voor de vestiging in Schijndel wil Nedac-Sorbo wel als verkooporganisatie optreden maar er wordt nog gezocht naar een ge gadigde voor de produktie van sokken. Jansen de Wit verkeert al enkele maanden in surséance van betaling en werd al jaren op de been gehou den door financiële steun van de overheid. Er zijn de afgelopen we ken diverse kandidaten geweest voor overname van het bedrijf maar die konden de financiering geen van allen rond krijgen. Onder anderen de huidige directeur C.N. Willemse maakte onlangs bekend het bedrijf te willen overnemen maar hij werd door de raad van commissarissen op non actief ge steld. In Schijndel werken 125 mensen en in Emmen 280. Volgens mr. Em merig staat de naam Nedac-Sorbo borg voor een gedegen onderne ming. Sorbo heeft een vestiging in Vorden met ongeveer 230 werkne mers en brengt zelf ook sokken op de markt onder de naam Sorbella. De curator hoopt dat een dezer dagen overeenstemming over de overname zal worden bereikt. Daarvoor zal op korte termijn nog een juridische procedure moeten worden aangespannen waarbij de rechter de arbeidsovereenkomst van de huidige personeelsleden zal moeten ontbinden. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister van Aardenne (economische za ken) heeft het overlevingsplan voor de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) van de hand gewezen. In het plan, dat door de vakbonden is opgesteld en werd ondersteund door de werfdirectie en de gemeente Amsterdam, zou de overheid voor 10 miljoen gulden moeten verlenen. Van Aardenne ziet het overle- vingplan, dat is gebaseerd op de verbouwingsorder van de kruiser Almirante Grau (de vroegere De Ruyter) uit Peru, niet als een ver antwoorde basis voor besteding van overheidsgeld. "De continui- teit van het bedrijf wordt onvol doende gewaarborgd. Het bete kent het leven rekken voor drie jaar". De minister acht hij de bereke ningen rond de order te scherp en dus te riskant en ziet onvoldoende rentabiliteit voor de reparatie-afde ling van ADM. De fracties van CDA en WD steunen Van Aar- demme, die mede op advies van zijn collega Ruding (financiën) tot zijn besluit is gekomen. Ruding weigert mee te werken aan het red dingsplan, dat voorziet in bevrie zing van de schuldbetaling (inclu sief belastingen). Na afloop van een gesprek tus sen de minister en afgevaardigden van de bonden en de onderne mingsraad gisteravond zei be stuurder Honing van de Industrie bond FNV, dat ondanks de afwij zing van de minister alles gedaan moet worden om de de Peruaanse order voor ADM te redden. Hij vreest dat pogingen worden onder nomen om de order bij een andere werf onder te grengen. Dat is in het belang van Philips- dochter HSA, dat veel hoogwaardi ge apparatuur levert. HSA heeft al gezegd met een andere werf in zee te gaan als er geen (overheids)geld op tafel komt voor het overlevings plan. Met name het Schiedamse Wilton-Fijenoord en de Vlissingse marinewerf de Schelde zouden be langstelling hebben om de order ADM-directeur Bosman verweel de regering gisteravond „onzorg vuldig handelen". Terwijl de mees te grote crediteuren zich bereid hebben getoond de schulden van de werf te bevriezen, is het alleen het ministerie van financiën dat dit niet wenst te doen met de (aanzien lijke) belastingschulden, aldus Bosman. Ook de Amsterdamse wethouder Heerma (economische zaken) zei teleurgesteld te zijn dat het red dingsplan schipbreuk heeft gele den, omdat de bedrijfsvereniging en verschillende andere schuldei sers wel akkoord gaan met bevrie zing van de schulden. „Als ge meente moeten we ons nu vasthou den aan een uitspraak van de mi nister, dat hij bereid is tot een stu die naar de mogelijkheden om toch een scheepsreparatiewerf in Am sterdam overeind te houden". Over andere plannen voor de ADM wilde de minister zich na af loop van de besprekingen op zijn ministerie niet uitlaten. „Dat is een zaak van de directie", aldus de mi nister. Het aanvankelijke verzoek van de ADM om herstelfinancie ring van 25 milfoen gulden is vol gens Van Aardenne op goede gron den afgewezen. Het overlevings plan van de bonden (voor 10 mil joen) voegt daar volgens hem wei- Weer groter tekort op begroting van de VS WASHINGTON (UPI) - Doordat de groei van de economie van de Ver enigde Staten in het derde en vier de kwartaal van vorig jaar langza mer is verlopen dan werd verwacht zijn de ramingen van de begro tingstekorten in de komende jaren verhoogd. David Stockman, direc teur van het Amerikaanse begro tingsbureau, heeft laten weten dat het tekort in het komende begro tingsjaar 1986 is verhoogd van 206 tot 225 miljard dollar. Voor het begrotingsjaar 1987 wordt nu een tekort voorzien van 240 miljard tegen voorheen 225 miljard dollar. Enkele regerings functionarissen moesten toegeven dat het tegenvallen van de econo mische groei ook in het lopende begrotingsjaar 1985 voor een groter tekort dan geraamd zal zorgen. Het Amerikaanse begrotingsbureau heeft eerder laten weten in het lo pen de jaar een tekort te verwach ten van 210 miljard dollar; hoeveel dat nu zal worden is niet bekend. Stockman heeft de Republikein se leden van het Huis van Af gevaardigden deze week op de hoogte gebracht van de nieuwe ra mingen. De Rèpublikeinse Senato ren hebben gisteren kort voordat het 99ste Congres van de VS offi cieel werd geopend achter gesloten deuren gesproken over een voor stel om de overheidsuitgaven voor het komende begrotingsjaar te be nig toe. In Amsterdam wordt nu gedacht aan de mogelijkheid van een zoge heten technisch faillissement (sterfhuisconstructie), waarbij de schuldeisers noch de fiscus geld kunnen halen uit de werf. Een af geslankt ADM, met veel minder dan de huidige 880 werknemers, zou dan de alsnog kunnen uitvoe- Mexico lost 250 miljoen dollar af van schuld NEW YORK (UPI) - Mexico heelt gisteren 250 miljoen dollar afgelost van de hoofdsom van zijn buiten landse schuld, die zo'n 95 miljard dollar bedraagt. Dit is meegedeeld door de Amerikaanse Citibank, die aan het hoofd staat van een groep banken die onderhandelt over de sanering van de buitenlandse schuld van Mexico. Daarmee is Mexico het eerste grote Latijns- Amerikaanse land dat sinds het be gin van de schuldencrisis in 1982 een afbetaling verricht. Een woordvoerder van de Citi bank zei dat Mexico met deze af lossing voldoet aan een verplich ting die het in december op zich heeft genomen. Toen werd beslo ten om dit bedrag te betalen bo venop de één miljard dollar die Me xico zal aflossen op de hoofdsom als het meerjarige saneringsplan ondertekend is door de schuldei sers. ROOZENBURG (ANP) - Het Finse chemische bedrijf Kemira is eige naar geworden van de kunstmest- fabriek van Esso Chemie in Rozen burg-Europoort, waar bijna 400 mensen werken. De contracten zijn gisteren getekend en hebben de unanieme goedkeuring van de ondernemingsraad. De transactie maakt onderdeel uit van een over eenkomst, waarbij Kemira alle kunstmestactiviteiten in West-Eu ropa van Esso overneemt. Hiertoe is opgericht Kemira BV met de sta tutaire zetel in Rozenburg, x der de kunstmestactiviteiten zul len vallen. Kemira BV krijgt een Nederlandse directie met F. Visser als president-directeur. Visser was tot 1 januari 1985 algemeen direc teur van de kunstmestdivisie van Esso. Kemira is met bijna 7000 perso neelsleden het grootste chemische bedrijf van Finland. De maat schappij produceert kunstmest stoffen alsmede landbouw- en in dustriële chemicaliën. De omzet bedroeg in het afgelopen jaar naar schatting ruim f 2 miljard. ROTTERDAM (ANP) - De actie voerende loodsen hebben gisteren, tegen alle verwachtingen in, over leg gevoerd met de ambtelijke top van het departement van verkeer en waterstaat. Het gesprek, dat vandaag werd voortgezet, zal mo gelijk een basis kunnen bieden voor de oplossing van het conflict rond de inkomenspositie van de loodsen. Bovendien zou het het voor maandag aangekondigde kort geding van minister Smit-Kroes te gen de acties overbodig kunnen maken. Dit heeft woordvoerder J.P. Duijn van de Vereniging De Ne derlandse Loods (VNL) gister avond meegedeeld. Het informele overleg vond plaats op verzoek van de loodsen. De loodsen wilden vandaag het voorstel doen om het geschil voor te leggen aan een on afhankelijke arbitragecommissie. Een dergelijk voorstel is door de loodsen in een eerder stadium ook al gedaan, maar toen door het de partement van de hand gewezen. De loodsen voeren stiptheidsac ties omdat zij menen recht te heb ben op een toeslag van circa 1300 gulden voor onregelmatig werken. Het departement heeft volgens Duijn echter niet het plan af te stappen van het voorstel een onre gelmatigheidstoeslag van ruim 800 gulden in te voeren. Wel zei het mi nisterie gisteren bereid te zijn ver der te praten over de positie van de Het scheepvaartverkeer bij Hoek i oponthoud door de acties van de 600 l senior-loodsen, Voor deze loodsen bestaat de kans op minder onge- makkentoeslag, omdat zij nogal wat functies aan de wal bekleden. Bij de loodsen bestaat de indruk dat het departement in toenemen de mate onder zware druk is ko men te staan. Gisteren is de achter stand voor de scheepvaart, ont staan door het niet werken van de loodsen 's nachts, overdag nog in gehaald en naar verwachting zal dat vandaag ook nog kunnen ge beuren. Indien de acties in het weekein de echter doorgaan en de loodsen dan ruim twee etmalen achtereen niet zullen werken ontstaat het grote gevaar dat schepen Rotter dam en ook andere havensteden op grote schaal gaan mijden of dat de opstoppingen zodanig worden dat ze niet meer op één dag wegge werkt kunnen worden en de wachttijden aanzienlijk zullen op lopen. In Rijnmond alleen al worden dagelijks 160 tot 200 reizen ge maakt door de rijksloodsen en dat gaat in het weekeinde vrijwel on verminderd voort. De actie van de loodsen betekent vooral vertraging voor het scheepvaartverkeer van en naar Rotterdam en, in iets min dere mate, Amsterdam. In de noor delijke districten zijn de gevolgen evenals in het district Schelde- mond gering. De Belgische staatszeeloodsen hebben zich gisteren solidair ver klaard met de stiptheidsactie van de Nederlandse loodsen. Dat bete kent dat de loodsen geen schepen uit de Nederlandse serie zullen be- loodsen. De scheepvaart op de Bel gische havens, de zgn. Schelde- vaart, wordt voor ongeveer drie kwart door de Belgen en voor een kwart door de Nederlanders be- loodst. De solidariteitsverklaring van de Belgische Vereniging van Staats zeeloodsen kwam gisteren nadat het bestuur van de afdeling Schel- demond van de VNL daarom in een brief had gevraagd. Gister avond was van de zijde van de Bel gische rivierloodsen nog geen reac tie binnen. Hypotheekrente 2 januari 1985 Rentepercentages gemeentegarantie bet. vast prov wijze gedur. in <7 Opg. Wer- Opg. Werke- bank kelijk bank !ijk Annuïteiten ABN M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1.5 1.5 1.5 7,5 7,9 8.3 7,61 8,36 8,80 7.4 8.1 8.5 7,82 8.58 9,02 plus hypoth. Amrobank M/A M/A 7_jr- 1,5 1,5 8.5 7,2 9.02 7,61 8.7 7,4 9,24 7,82 Bouwfonds M/A M/A M/A 5 jr. 5 jr. 1.5 1.5 1.5 8.3 7.6 8,2 8!80 8.04 8,79 8.5 7.6 8.4 9,02 8.04 9,01 Lds. Spaarb. M/A M/A M/A M/A HJ/A 1 jr. 5 jr. Sj^ai 1.5 1,5 1 1 1 8.3 8.5 7.4 8.1 8.4 8,90 9.12 7,77 8,52 8,69 8.5 8.7 7.6 8.3 8.6 9,12 9,34 7.98 8,74 8.90 Nat. Ned M/A M/A 10 1 1 7,95 8,2 8.36 8,63 8,15 8.5 8,58 8,96 bij^meuwbouw M/A M/A 1 jr. 3 jr. 1.5 1.5 1,2 7.9 7|61 8.36 IA 8.1 7^82 8.58 PostgVRPS M/A M/A M/A M/A 5 jr. 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1,5 1 1 1 8.3 7.5 8.1 8.3 8.80 7.87 8,52 8.74 8.5 7.7 8.3 8.5 9.02 8.09 8.74 8,96 Rabo Leiden M/A M/A M/A HJ/A stable1 1 1 1 1 7.6 8.3 8,15 7.98 8.74 8.58 7.8 8.5 8.35 8.0 8,20 8.96 8.80 8,27 Westland Utr. HJ/A HJ/A 5 jr. 1 1 XXX XXX 8.7 8,55 9,01 8,85 standaard standaard M/V M/V 2 jr. 5/9 jr. 1.5 1.5 7.5 8.3 8.10 8,98 7.7 8.5 8,32 9.21 no-risk M/V 5 jr. L5 op aanvraag op® aan vraag le kw. budget M/V 1.5 8.7 9,43 8.1 9^43 Levenshypotheken (met Aegon M/A verplichte afslu 5/10/15/20 ting levensverzekering) 8.0 8.30 8.0 8,30 Lev.verz. NVL KW/A 5/10 jr. - nvt 830 8.1 8,35 Nat. Ned KW/A M/A 5/10/15/20 5/10/15/20 8? 8,30 8.1 8.0 8.35 8,30 Dit jaar is gestart met ongewijzigde rente-percentages. Toch biedt 1985 een redelijk perspectief op een iets lager renteniveau. De vraag is alleen wanneer. M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit HJA halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Copyright „Vereniging Eigen Huis" t Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9