Controle op nachtbussen verscherpt D'66 probeert de moed er in te houden Nog steeds gebreken in nieuwe woningen Apotheker mag niet in 'wilde' apotheek 'Vrouw informeren over hergebruik moederkoek' VRIJDAG 4 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Resultaat overleg in Amsterdam: AMSTERDAM (ANP) - De kaartcontrole door de chauf feurs op de nachtbussen in Amsterdam, een van de oorza ken van de problemen van deze week, moet worden ge handhaafd en zo snel mogelijk worden uitgebreid. Daar voor is het nodig dat de chauffeur snel bijstand kan krij gen. Binnen het Gemeente Vervoer Bedrijf (GVB) in Am sterdam worden ondersteuningsploegen van controleurs gevormd, die te hulp kunnen komen. Ook de politie zal extra surveillance-bijstand verlenen. AMERSFOORT (ANP) - Het is nog steeds slecht gesteld met de kwali teit van nieuwe woningen. Eén op de vijf huizen vertoont bij opleve ring ernstige gebreken of zelfs bouwfouten zoals scheef metsel werk. Dit blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van de Vereni ging Eigen Huis naar de toestand bij oplevering van nieuwe wonin gen. Zij heeft er 364 huizen voor bekeken. Een jaar geleden werd een soortgelijk onderzoek gehou den, waaruit eveneens de slechte kwaliteit van de opgeleverde wo ningen naar voren kwam. In vergelijking met januari 1984 is het gemiddeld aantal tekortko mingen per woning gestegen van zestien tot twintig, maar de herstel- kosten daalden van 1.200 gulden naar 850 gulden. Eigen Huis con cludeert hieruit dat de aannemers voorzichtiger zijn geworden met het laten zitten van kostbare gebre ken, maar verder geen verbetering hebben aangebracht in de algehele kwaliteit. Slechts drie procent van de on derzocht^ huizen, tien stuks, bleek geheel vrij van mankementen te zijn. De vereniging vindt het dan ook bedroevend dat verkopers kennelijk weinig respect voor hun klanten hebben, die toch voor de oplevering de laatste stuiver moe ten hebben betaald. In ruim een kwart van de huizen ontbraken op de dag van opleve ring aansluitingen van water, elek- tricteit of aardgas. Voor veel huis houdens betekende dit uitstel van verhuizing, wat allerlei nare finan ciële en praktische gevolgen had. Vaak moest nog een extra maand huur worden betaald, meubels moesten worden opgeslagen, af spraken met woninginrichters moesten worden afgezegd en uit gesteld en meer van dit soort za ken. De vereniging raadt iedereen die zoiets overkomt aan om de ex tra kosten met behulp van een ad vocaat te verhalen op de verkoper. Niet alleen aannemers en nuts bedrijven blijken het volgens het onderzoek niet zo nauw te nemen, ook gemeentelijke diensten blijven vaak in gebreke. Bij 58 procent van de woningen was nog geen bestra ting aanwezig. Eigen Huis ziet de monopoliepositie van de over heidsinstanties als oorzaak van „de muur van onverschilligheid en in competentie" waarop kopers stui ten. Een greep uit de geconstateerde gebreken: - bij 24 procent van de woningen zaten de ramen scheef in de muren of was het metselwerk elders niet in orde, - bijna een derde had beschadig de deuren, keukens of was incom pleet, - bij veertien procent trad al schimmelvorming op of was er lek kage. Dit is het resultaat van het overleg dat gisteren is gevoerd op het stad huis in Amsterdam naar aanleiding van een drietal incidenten in nachtbussen deze week, waarbij chauffeurs werden mishandeld. Aan het overleg namen deel loco burgemeester E. Heerma en wet houder J. Schaefer, die zijn collega voor verkeer en vervoer M. van der Vlis verving, GVB-directeur Osse- waarde, de adjunct-directeur, de chef-vervoer en leden van de me- denzeggenschapscommissie van het GVB en enkele politiemensen, onder wie hoofdcommissaris J.J. Valken. In de nacht van zondag op maan dag werd een chauffeur van nacht- lijn 77 door drie jongens mishan deld nadat hij had geweigerd hen bij een snackbar af te zetten waar geen halte was. Zijn collega's leg den daarop het werk neer. Naar aanleiding hiervan besloot de GVB-directie tussen 2 en 4 uur 's nachts geen bussen te laten rijden om het personeel gelegenheid te geven in de garages te eten in plaats van op het eindpunt. B en W van Amsterdam zouden vandaag beslissen of deze maatre gel voor een maand zal worden ge handhaafd. Wethouder Schaefer heeft meegedeeld hier positief te- Uitzendkracht bekent inbraak politiebureau in Utrecht UTRECHT (ANP) - Een 24-jarige Utrechter heeft bekend, dat hij sa men met zijn 21-jarige broer een in braak heeft gepleegd in het Utrechtse hoofdbureau van politie waarbij een koffertje met 26.000 gulden verdween. De broers heb ben ook nog ongeveer 4.000 gulden aan kleinere bedragen en twee schilderijen met een gezamenlijke waarde van ruim 5.000 gulden ge stolen. De man kende het hoofdbu reau van binnen omdat hij er als uitzendkracht onderhoudswerk zaamheden verrichtte. De verdachte is op 30 december aangehouden. Inmiddels heeft hij volgens de politie een volledige be kentenis afgelegd. Daaruit bleek, dat hij de inbraak samen met zijn broer heeft gepleegd. Die is inmid dels ook aangehouden, evenals de vriendin van de oudste broer uit Houten, en een 21-jarige Utrechter. De laatste twee worden verdacht van medeplichtigheid. In de woning van de vriendin zijn de twee schilderijen en een deel van het geld teruggevonden (de rest lag in de kruipruimte on der een Utrechts flatgebouw). De 24-jarige inbreker heeft in het ka der van een werkgelegenheidspro ject voor jonge werklozen ruim een jaar in de onderhoudssector bij de Utrechtse politie gewerkt. Hij wordt ervan verdacht, de nodige inlichtingen voor de inbraak te hebben verschaft. genover te staan. Verdere beslui ten over het nachtbusvervoer zul len worden genomen na overleg met de raadscommissie voor ver keer en vervoer op 14 januari. Afgelopen woensdagavond wer den twee buschauffeurs afzonder lijk van elkaar neergeslagen in Am sterdam-Noord nadat zij binnenko mende passagiers naar hun kaar tjes hadden gevraagd. Alle tram- en buschauffeurs gingen daarop uit protest voortijdig terug naar de remise. Gisteren reed het openbaar vervoer in de hoofdstad weer nor maal. Noodknop In het overleg heeft men gecon stateerd dat de herinvoering van de kaartcontrole door de chauffeur aanleiding geeft voor de inciden ten. „Dat geeft gewenningsproble- men waar een enkele passagier soms ten onrechte meent dat de chauffeur geen kaartcontrole mag uitoefenen", zo staat het in een ver klaring. Toch zijn alle betrokkenen het erover eens dat er van die her invoering geen weg terug meer is. Ook is vastgesteld dat de in okto ber vorig jaar ingevoerde noodk nop op de mobilofoon van de chauffeurs goed werkt. In alle ge vallen waarbij via dat systeem de hulp van de politie werd ingeroe pen, was die binnen twee minuten aanwezig. De politie heeft toege zegd in Amsterdam-Noord extra aandacht aan de bussen te zullen besteden. De drie jongens die op 30 decem ber een chauffeur mishandelden werden direct aangehouden. Ze zijn gisteren aan de officier van jus titie voorgeleid. Het onderzoek naar de daders van de overige twee mishandelingen is nog in volle gang. VVD uit op voorzitterschap wetenschapsraad DEN HAAG (GPD) - De WD is druk bezig om een kandidaat naar voren te schuiven voor het voorzit terschap van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). De huidige voorzitter, dr. ir. Th. Quené, volgt dr. J. de Pous op, die wegens ziekte het voorzit terschap van de Sociaal-Economi sche Raad neer moet leggen. De liberalen vinden dat zij recht hebben op het voorzitterschap van de WRR omdat de PvdA en het CDA al belangrijke andere advies organen van de regering voorzit ten. De PvdA krijgt met Quené de SER en een ander belangrijk ad viesorgaan van de regering, de Raad van State, heeft de christen democraat mr. W. Scholten als vi- ce-voorzitter en daarmee als hoog ste functionaris. In Den Haag heeft men de in druk dat er bij het CDA begrip be staat voor het verlangen van de WD om het voorzitterschap van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid aan de WD te geven. De sneeuwval gisteravond be zorgde het verkeer overal in het land flinke overlast. Er vonden heel wat aanrijdingen en slippartijen plaats. Op de foto een over de kop geslagen taxi op de Coentunnelweg in Amsterdam. De chauffeur kwam met de schrik vrij: zijn passagier raakte licht gewond. (foto anp» JACHTVERBOD (ANP) - De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft minister Braks (landbouw en visserij) gisteren dringend ver zocht de jacht op alle diersoorten waarop nu mag worden gejaagd, met onmiddellijke ingang te slui ten. Door de korte dagen en de sneeuw hebben dieren alle tijd en rust nodig om voedsel te zoeken. Bovendien moeten trekvogels die Noord- en Oost-Europa ontvlucht zijn in verband met sneeuw en vorst hier ongestoord kunnen ver blijven, aldus Kritisch Faunabe heer. GRONINGEN (ANP) - De op 13 december geopende 'wilde' vesti ging van een apotheek in Delfzijl mag voorlopig worden voortgezet door de eigenaresse, mevrouw A.G. Koopman-Giesen. Haar man, B.J. Koopman, die eveneens apo theker is, mag echter op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag niet meewerken in de apo theek van zijn vrouw. Dat heeft de president van de rechtbank in Gro ningen, mr. G. Overdiep, gisteroch tend bepaald in zijn vonnis in kort geding. Voorbereidingen raketplaatsing gaan gewoon door DEN HAAG (ANP) Minister De Ruiter (defensie) is niet bereid de werkzaamheden die verband hou den met de voorbereiding van eventuele plaatsing van kruisra ketten in ons land stop te zetten totdat de rechter uitspraak heeft gedaan in het tegen de Staat aange spannen proces over de plaatsing. De minister heeft dit meege deeld aan PSP-fractievoorzitter Van der Spek die hierop in schrif telijke vragen had aangedrongen. Wel is de minister bereid Van der Speks verzoek in te willigen om processtukken die van de zijde van de Staat tijdens het geding worden ingebracht, ter kennisneming aan de Tweede Kamer toe te zenden. De twee al gevestigde apothe kers in Delfzijl hadden het geding aangespannen tegen zowel de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij ter Bevordering der Pharmacie (KNMP) als het echtpaar Koop man-Giesen, waarvan hij wel en zij geen lid van de KNMP is. De KNMP verleende op 26 september aan de man toestemming voor de vestiging van een derde apotheek in Delfzijl, omdat dit volgens de maatschappij in het belang van een goede geneesmiddelenvoorziening gewenst is en geen onredelijke in breuk maakt op de verzorgingsge bieden van de overige twee apothe kers-leden. De twee andere apothe kers zijn van die uitspraak in be roep gegaan bij de Raad van Be roep van de KNMP die daarover nog een uitspraak moet doen. Mevrouw Koopman heeft die uit spraak echter niet afgewacht. Zij opende als niet-lid van de KNMP de apotheek en haar man kwam als tweede apotheker bij haar in dienst. Hoewel Koopman steeds heeft gezegd een nadrukkelijk voorstan der te zijn van een 'witte' apotheek, een door de KNMP erkende apo theek, stelt de rechtbankpresident in zijn vonnis dat hij er kennelijk „niet vies van is om tweede apothe ker te worden in de door zijn vrouw gevestigde wilde apo theek". Daarmee handelt hij on rechtmatig, aldus mr. Overdiep. Paus slaapt drie nachten in Den Haag AMERSFOORT (ANP) - Tij dens zijn bezoek aan Neder land zal paus Johannes Paulus II slechts één nacht in Amers foort doorbrengen in plaats van de aanvankelijk beoogde vier nachten. Volgens een woord voerder van de Stichting Paus bezoek Nederland geeft de paus er de voorkeur aan om de drie andere nachten in de nun tiatuur, de diplomatieke verte genwoordiging van de paus in Nederland, in Den Haag te overnachten. Dit is gisteren gebleken tij dens het overleg tussen de Ne derlandse Bisschoppenconfe rentie en vertegenwoordigers van het Vaticaan die in Neder land verblijven om het bezoek van de paus voor te bereiden. De paus bezoekt Nederland van 11 tot en met 15 mei. In de nacht van 13 op 14 mei over nacht de paus in Amersfoort in verband met het programma op 14 mei. Op die dag heeft de paus in Amersfoort een ont moeting met duizenden jonge ren. KOBALTVATEN - Uit een loods op een terrein aan de Prinses Bea- trixhaven in Rotterdam zijn 16 va ten met elk 250 kilogram kobalt ge stolen. De buit vertegenwoordigt volgens de Rotterdamse politie een waarde van 400.000 gulden. De vaten behoren tot een partij van 68 vaten, die eind december per schip waren aangevoerd. Een onderzoek van de rivierpolitie heeft nog geen resultaat gehad. Zo wel buit als daders zijn spoorloos. Professionele springstof bij stroomstation MEDEMBLIK (ANP) - De bom aanslag die gisterochtend een transformatorstation van het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland zwaar beschadig de, is gepleegd met een 'professio nele springstof. Dat is gebleken uit een eerste analyse van restma teriaal van de bom dat is verzameld door de Explosieven Opruimings Dienst. Volgens een politiewoord voerder zal de verdere soortbepa ling gebeuren in het gerechtelijk laboratorium en ongeveer een week duren. Pas als de precieze samenstelling van het bommateriaal bekend is, kan een schatting van de gebruikte hoeveelheid worden gegeven. Uit de gevonden sporen leidt de tech nische recherche af dat de aanslag is gepleegd door vermoedelijk twee mannen. Op de Hoornse stadsredactie van het Dagblad voor West-Friesland heeft zich gis termiddag telefonisch een man ge meld die meedeelde de aanslag te hebben gepleegd. De daad zou een protest zijn tegen de aanleg van een vuilstortplaats vlakbij het transformatorstation. Volgens de woordvoerder is de politie er niet van overtuigd dat de man de werkelijke dader was. Ziekenfondsraad aangeklaagd door Fries ziekenfonds UTRECHT (ANP) - Het Algemeen Provinciaal Fries Ziekenfonds zal bij de Raad van State bezwaar aan tekenen tegen het beleid van de Ziekenfondsraad. Volgens AFPZ- directeur Möller dreigen er 30 ar beidsplaatsen bij het fonds verlo ren te gaan als gevolg van een be grotingstekort. Volgens Möller heeft het fonds pas eind december van de Ziekenfondsraad te horen gekregen wat het definitieve bud get voor 1984 was en dat was een half miljoen lager dan eerder zou zijn toegezegd. Over dit jaar ver wacht Möller een tekort van 1 mil joen. De Ziekenfondsraad (ZFR) wijst de beschuldiging van Möller van de hand. Volgens secretaris Brou wer van de ZFR zijn de definitieve budgetten inderdaad pas in de cember zijn vastgesteld, maar vol gens hem waren de ziekenfondsen er al vanaf eind 1983 via circulaires op gewezen, dat de beheerskosten niet verder mochten stijgen. Dat is een gevolg van de budget tering van de beheerskosten die in 1984 van kracht is geworden. Het wetsontwerp waarin de budgette ring werd geregeld, is pas in sep tember door de Eerste Kamer goedgekeurd, waardoor de Zieken fondsraad niet eerder dan in de cember formele besluiten over de budgetten van de afzonderlijke fondsen kon nemen. In 1985 wor den de budgetten gekort met onge veer 15 miljoen gulden. Brouwer legde er de nadruk op, dat de Ziekenfondsraad geen in vloed heeft op de hoogte van het totale budget. De minister geeft daar een aanwijzing voor en de Zie kenfondsraad doet niet meer dan het ontwerpen van een systeem voor een redelijke verdeling over de fondsen. MOORDENAAR AANGEHOU DEN - In een bar aan de Witte de Withstraat in Rotterdam is gisteren vroeg een 20-jarige Belg Deurne aangehouden. Hij was enkele da gen geleden ontsnapt uit een ge vangenis in Antwerpen. De man was veroordeeld wegens een roof moord op een vrouw. UTRECHT - Gisteren namen meer dan 1000 kandidaten deel aan het landelijk examen beta voor verpleegkundigen A in de Jaar beurshallen in Utrecht. Een ober kwam langs om de deelnemers van een opwekkend kopje koffie te voor zien. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Informatie aan de moeder over mogelijk verder gebruik dan wel vernietiging van de moederkoek (placenta) lijkt op zijn plaats. Dit heeft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) mee gedeeld aan Tweede-Kamerleden van PvdA, CDA en WD die over het opnieuw gebruiken van placenta's van vrouwen die in een ziekenhuis bevallen schriftelijke vragen hadden gesteld. De staatssecretaris wil ovef deze zaak gaan overleggen met de Nationa le Ziekenhuisraad. Dat betreft dan onder meer het soort informatie dat aan de vrouw moet worden gegeven en de vraag of de vrouw toestem ming moet geven voor verder gebruik van de placenta dan wel daartegen bezwaar kan maken. Pas na het overleg met de Nationale Ziekenhuisraad wil Van der Reijden een definitieve uitspraak doen. Placenta's van menselijke herkomst worden, volgens Van der Reijden, in grote hoeveelheden gebruikt voor de produktie van belangrijke ge neesmiddelen, zoals albumine (een bloedplasma vervangend middel) en gammaglobuline. Verder worden placenta-extracten van menselijke en dierlijke herkomst gebruikt voor de fabricage van sommige cosmetica. De bewindsman vindt dat een ziekenhuis geen placenta's aan derden - met name de farmaceutische en cosmetische industrie - mag verstrekken indien de vrouw daar bezwaar tegen heeft. Van der Reijden zegt verder dat uit overwegingen van gezondheidsbe scherming tegen hergebruik in de cosmetische industrie geen bezwaar bestaat, mits er bij de bereiding voor wordt gezorgd dat het eindprodukt niet microbiologisch verontreinigd is. Biologische stoffen, zoals hormo nen die in placenta's voorkomen, mogen in cosmetica niet aanwezig zijn. In oktober 1984 werd bekend dat de Nederlandse ziekenhuizen per jaar 70.000 placenta's aan het Franse bedrijf Institut Merieux verkopen. Dit bedrijf verkoopt de placenta's voor een deel weer door aan een cosmeti cabedrijf dat deze als grondstof gebruikt voor een placentashampoo. Ook maakt Merieux uit de moederkoeken bloedprodukten voor medische toe passingen. De vrouwen wier placenta hiervoor werd gebruikt waren hier van piet op de hoogte. DEN HAAG Anderhalf jaar voor de verkiezingen voor ge meenteraad en Tweede Kamer begint D'66 morgen (onoffi cieel) al met de campagne. Te vens viert partij-ideoloog Hans van Mierlo op deze bijeen komst zijn politieke wederop standing. In Arnhem komen de lokale D'66-bestuurders zaterdag bij een om zich op te laten peppen voor de komende strijd om de kiezersgunst. Het uitgesproken door Gijs Korevaar doel van de vergadering is „de afdelingen te mobiliseren", al dus de partijvoorlichter. Met andere woorden: de moed erin houden. Op zichzelf nauwelijks het vermelden waard. Vele partijen organiseren dergelijke bijeen komsten om de achterban vast te houden. Het CDA houdt in dit kader al regelmatig 'propa- ganda-avonden' waar alle par tijbonzen (zoals premier Ruud Lubbers, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie Bert de Vries, partijvoorzitter Piet Bukman) de presentielijst teke- Maar morgen is voor D'66 heel bijzonder. Hans van Mier lo, D'66-oprichter en oud-mi nister van defensie, keert weer terug op het politieke toneel. Na zijn ministerspost in het tweede en derde kabinet Van Agt (1981-1982) verdween hij uit de schijnwerpers, al nam hij wel plaats in de Eerste Kamer. De dag in Arnhem is georga- niseerd door een groep van 33 D'66-raads- en statenleden, die vinden dat er eens wat moet ge beuren om de partij onder de aandacht van het publiek te brengen. Dat is wel nodig, me nen de organisatoren. De desa streuze verkiezingsnederlagen van 1982 (D'66 viel terug van 17 naar 6 zetels in de Tweede Ka mer) en 1983 (de Democraten verloren hun twee zetels in het Europees Parlement) liggen nog te vers in het geheugen. De bedoeling is dat eerst deze landelijke manifestatie wordt gehouden, waarna later in re gionale bijeenkomsten het vuur aangewakkerd moet wor den. Met een propaganda-dag al leen waren de organisatoren niet tevreden. Er moest nog ie mand worden gevonden die een mooie, oppeppende toe spraak wilde houden. Het toe val wilde dat Van Mierlo een gelegenheid zocht om een der gelijke speech „ergens" te hou den. De organisatoren accepteer den deze aanbieding pas na eni ge aarzeling. Want waarom Van Mierlo en niet fractievoorzitter Hans van Mierlo: oppeppende toespraak. (foto anp> Maarten Engwirda, de huidige politiek leider van D'66? Uit eindelijk zwichtten de raadsle den voor het argument dat „de aartsvader, de partijgoeroe" maar eens moet uitleggen hoe D'66 verder moet. Maar de wederopstanding van Van Mierlo roept onvermij delijk de problemen in de her innering, waarmee D'66 vorig jaar worstelde. Belangrijkste vraag voor de partij was wie de vaandeldrager zou worden in de verkiezingsstrijd. Velen twijfelden en twijfelen nog aan de aantrekkingskracht van Engwirda om die rol succesvol op zich te nemen. Een gedegen en integer politicus, daarover is heel D'66 het eens. Maar een stemmentrekker? De eerste openlijke uiting van twijfel kwam van partij voorzitter Jacob Kohnstamm. In zijn rede voor het partijcon gres van april vorig jaar zei de voorzitter: „Geen enkele kandi daat - al dan niet gekroond of prins is daarbij vooraf een vanzelfsprekendheid". Vrijwel het gehele partijbe stuur viel vervolgens over Kohnstamm heen, waarna hij zijn woorden afzwakte. Maar de essentie bleef overeind: D'66 kiest pas in 1985 of 1986 een lijsttrekker en niemand kan nu al zeker zijn van zijn verkie zing, ook Engwirda niet. De opmerkingen van Kohn stamm kwamen niet uit de lucht vallen. Eerder hadden de Noordhollandse afdelingen in het regionale clubblad Engwir da „te saai" genoemd. Vervol gens kwamen de afdelingen van de vier grote steden met een initiatief om de verkiezing van de lijsttrekker te vervroe gen van januari 1986 naar no vember 1985. In de brief aan het partijbe stuur stelden de afdelingen dat Engwirda de aantrekkings kracht mist om kiezers te bin den. De verkiezing van de lijst trekker wordt volgens deze De mocraten een partijstrijd en dat moet niet gebeuren aan het be gin van de campagne. Traditio neel begint de verkiezingscam pagne voor de Democraten pas na afloop van het congres waar programma en lijsttrekker wor den vastgesteld. Op het D'66-congres van ok tober verleden jaar werd deze strijd uitgevochten. Nu moeten Democraten die een plaatsje in de Tweede Kamer willen vero veren zich al over een maand of twee melden. Wie lijsttrekker wil worden, moet zich zodoen de al vroeg naar voren werken. Morgen zal Van Mierlo zelf trachten de geruchten te ontze nuwen dat hij met zijn toe spraak het sein op groen zet voor de aanval op Engwirda's positie. Maar dat de interne strijd om het lijsttrekkerschap één dezer dagen of weken zal beginnen, staat gezien de voor geschiedenis vast.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5