Gemeente gaat met diverse projecten vandalisme te lijf Geen proef meer met verkeer Stationsweg Twaalf maanden geëist voor straatterreur Plan voor braakliggend terrein aan Noordeinde Voor bedrag van bijna twee ton 'Godswonder dat geen ontploffing ontstond' diverse modieuze^ NU MET damestassen diverse bijoux VRIJDAG 4 JANUARI 1985 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een negentienjarige Leidse is gister middag twaalf maanden gevange nisstraf geëist, waarvan vijf voor waardelijk. Zij stond terecht bij de Haagse rechtbank voor een reeks van strafbare feiten, gepleegd toen zij leider was van een jeugdbende die de omgeving van de Uiterste en Middelstegracht terroriseerde. De strafbare feiten, die volgens officier van justitie, Klein Breteler waren gepleegd, liepen uiteen van diefstal tot bedreiging van oudere buurtbewoners. Zo zou ze samen met haar bende van vijftien jon gens en meisjes het linnen dak van een auto hebben opengesneden en in een andere auto een deuk heb ben getrapt. Uit een pakhuis werd een bankstel gestolen, elders een videorecorder. Langsrijdende mensen werden gedwongen een gulden te betalen anders mochten ze niet doorrijden. Bij een buurtbe woner Werd een ruit ingegooid, an dere buurtbewoners werd onder bedreiging drank afhandig ge maakt. Ook zou de verdachte een man met een stiletto hebben be dreigd. Tevens werd haar ten laste gelegd dat ze brandjes had ge sticht. De officier van justitie achtte het grootste deel van deze feiten bewe zen. Duidelijk was ook voor de offi cier dat zij de leider van de bende was. Hij vond daarom een gevan genisstraf van twaalf maanden met Omgeving Uiterstegracht aftrek van voorarrest op z'n plaats. Vijf maanden van de straf mocht van de officier voorwaardelijk zijn als stok achter de deur. Indien de Leidse binnen twee jaar weer in aanraking komt met justitie moet ze die vijf maanden alsnog in de ge vangenis doorbrengen. De ver dachte zou zich verder onder toe zicht moeten stellen van de reclas sering. De advocaat van de Leidse, mr.C.H.J. van Leeuwen, was het volstrekt oneens met de eis. Hij vroeg de rechtbank zijn cliënte on middellijk in vrijheid te stellen, omdat ze sinds haar arrestatie al vast zit. Van Leeuwen ontkende niet dat zij bij een aantal feiten be trokken was, maar zeker niet als leider. Alleen de diefstal van het bankstel, het stichten van kleine brandjes en het maken van een deuk in een auto kan haar worden aangerekend, hield hij de recht bank voor. "Voornamelijk baldadigheden", LEIDEN - De gemeente Lei den gaat de komende twee jaar ongeveer 180.000 gulden uitge ven om vandalisme te bestrij den. B en W.stellen dat voor aan de gemeenteraad, die waarschijnlijk aanstaande maandag over dit voorstel zal vergaderen. Het grootste deel van het geld, honderdduizend gulden, is be stemd voor een project alternatie ve straffen. Veertigduizend gulden wordt besteed aan het organiseren van vakantie-activiteiten en 25.000 gulden is beschikbaar voor het openhouden van buurt- en club huizen en jongerencentra tijdens vakanties. Een preventieproject in het voortgezet onderwijs gaat on geveer 15.000 gulden kosten. Deze voorstellen zijn afkomstig van de ambtelijke werkgroep be strijding vandalisme die eind 1983 door B en W werd ingesteld. De werkgroep kwam in juni 1984 met een rapport, waarin verschillende maatregelen werden voorgesteld. B en W nemen deze maatregelen in een voorstel aan de gemeenteraad Brandstichting in Hansenstraat DEN HAAG/LEIDEN - "Het is een godswonder dat daar niet een enor me ontploffing is ontstaan. U heeft dan wel de brand gedoofd, maar wel de gaskraan open laten staan. Stel dat er iemand met een brandende sigaret was binnengekomen". Mr.P. Koningsveld, presidente van de meervoudige strafkamer van de Haagse rechtbank, toonde zich gistermiddag uiterst verontwaardigd over het gedrag van een 24-jarige Leidenaar. Hij had brand gesticht in de woning van zijn ex-vrièndin en later haar nieuwe vriend, een ex-vriend van hem, zwaar mishandeld. Neus, oogkas en een tand bleken gebroken. Het liefdesdrama speelde zich af in de tweede helft van oktober 1984 De vriendin van de 24-jarige Leidenaar had de ruim anderhalfjaar duren de relatie al enkele maanden verbroken toen het tot de twee uitbarstin gen kwam. De verdachte zelf verklaarde dat hij boos was over het feit dat de i we vriend de zolderkamers van het meisje in een woning aan de Hansen straat mocht opknappen. Daarom brak hij op 13 oktober in met de bedoe ling "iets op de muur te schrijven". Uiteindelijk stichtte hij brand met daar aanwezige verf en terpetine. Toen draaide hij de gaskraan open. Bij zijn terugtocht naar de zolderkamers schrok hij van het vuur en doofde dat. Later die maand achtervolgde hij zijn ex-vriendin met haar nieuwe vriend tot bij haar woning. Daar kwam het tot bovengeschetst handge meen. Officier van justitie mr. Klein Breteler achtte brandstichting bewe zen, evenals de mishandeling. "Ik hoop datje begrijpt dat je vreselijk uit de bocht bent gegaan met dit soort fratsen. Het is misschien wel heel vervelend als je je vriendin kwijtraakt, maar je moet je verlies pakken". Klein Breteler had in eerste instantie geen boodschap aan de sléchte gezinssituatie van de Leidenaar en zijn lichamelijke en psychische kwa len. Hij is gehandicapt en voor zijn leeftijd 'erg kinderlijk'. "Ik vraag toch om een gevangenisstraf', aldus Klein Breteler, die wilde dat hij zeven maanden kreeg, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de verdachte pleitte daarentegen voor een geheel voorwaardelijke straf, vooral omdat de Leidenaar inmiddels in therapie is. Maar toen greep presidente Koningsveld in. Zij vroeg zich af of de advocaat niet had overwogen een dienstverleningsproject voor te stellen, waarbij de jongen maatschappelijk nuttig werk verricht. De advocaat zegde toe op 24 januari een dergelijk voorstel op tafel te leggen in samen werking met de reclassering. De zaak werd daarom tot die datum aange houden. ADVERTENTIE Lederwaren Byoux shop Winkelhof 49 LeiderdorD el 071-891205 Wij zijn gestart met onze opruiming 20 Vm 40% KORTING O Vm 30% KORTING Let op onze aanbiedingen in de winkel!! TEVENS WENSEN WIJ U EEN HEEL GELUKKIG 1985 Het project alternatieve straffen richt zich op jongeren tussen de de tien en achttien jaar, die al eens in aanraking zijn geweest met de poli tie vanwege vandalisme of waar van verwacht wordt dat ze vanda lisme zullen gaan plegen. Het pro ject, waarvoor iemand in dienst wordt genomen, betreft dan ook twee zaken. De jongeren, die aan gehouden zijn wegens vandalisme, moeten worden geholpen bij de contacten met de politie en bij de afwikkeling van de rechtszaak met als doel een alternatieve strafte re gelen. Dat moet in nauwe samen werking met politie, de jeugdoffi- cier van justitie en de kinderrech ter. Een tweede taak van de vandalis- mebestrijder in vaste dienst is het actief benaderen van jongeren en het helpen van organiseren van al ternatieve vrijetijdsbesteding. De meeste jongeren plegen namelijk vernielingen uit verveling. Spijbelaars Er zijn ook plannen om een op vang te realiseren voor spijbelaars. Naar schatting zestig tot zeventig jongeren tussen de twaalf en zes tien jaar bezoeken in Leiden geen school meer. Deze groep, zo denkt een ambtelijke werkgroep, houdt zich nu vaak bezig met bepaalde vormen van vandalisme en kleine criminaliteit. In samenwerking met een school wil de gemeente opvang realiseren voor deze jongeren. Tevens zal via het project opvang spijbelgroep worden getracht de spijbelaars te helpen aan een nieuwe school, een stageplaats of werk. Geld is er ook voor het openhou den van club- en buurthuizen en jongerencentra in de schoolvakan ties, evenals voor vakantie-activi teiten. Juist in de vakanties wordt een groot deel van de vernielingen gepleegd, blijkt uit onderzoek. In Leiden gaat het overigens om een schadebedrag van ongeveer een miljoen gulden per jaar als gevolg van vandalisme, vooral aan school gebouwen. Daarom is het verstandig school gebouwen ook voor andere doel einden te gebruiken, zodat ze niet al te lang achtereen leeg staan en vandalisme straffeloos plaats kan vinden. Uit onderzoek is ook ge bleken dat vernielingen aan gebou wen weer nieuwe vernielingen uit lokken. Het is daarom noodzaak reparaties zo snel mogelijk te doen. B en W willen verder dat er een ambtelijke werkgroep komt die vandalisme gaat registreren. Zo komt er meer inzicht en kan ook beter worden ingespeeld op be paalde situaties. Het uiteindelijke doel van alle maatregelen is overi gens het vandalisme terug te drin gen. Aan het eind van het experi ment zal worden bekeken wat de resultaten zijn. Slagboom daalt iets te snel LEIDEN - Een slagboom van de Lammebrug ging gistermiddag te vroeg naar beneden waardoor een ravage op het dak van een auto ont stond. De automobilist vervoerde op het imperiaal een zitbank. Zo wel bank, dak als imperiaal wer den zwaar beschadigd. Net toen de 45-jarige automobi list uit Wassenaar de brug opreed, ging achter hem de eerste boom dicht. En net toen hij de brug af reed. deed de brugwachter de tweede boom dicht. De laatste boom daalde dus iets te vlug. Postduiven Postduivenvereniging De Blauwkras houdt komend week einde een tentoonstelling. Zater dag is de zaal open vanaf 16.00 uur, zondag vanaf 11.00 uur. Het gebouw van De Blauwkras is te vinden aan het sportpark De Vliet naast het zwembad. Muziek Muziekvereniging De Burcht geeft zondag een nieuwjaarscon cert in De Waag. Van 13.00 tot 15.00 uur zullen zowel de senior als de juniorleden zich presente ren. Overigens is De Burcht blij met nieuwe leden (tel. 214229 of 123068). Ruilbeurs De Ruilclub 'Koningskerk' houdt vanavond weer een ruil beurs in de Dr. Van Voorthuysen- school. Verzamelaars van postze gels, munten, lucifermerken, si garenbandjes, ansichtkaarten, bierviltjes en andere zaken zijn van zeven uur af welkom in de school aan de Marnixstraat 104. Klussencursus Voor vrouwen wordt komende maand in clubhuis Matilo een klussencursus voor v georganiseerd. Opgeven gen voor en over die cursus kan bij het clubhuis aan de Zaan- straat (tel. 412515). Voorgeleid LEIDEN - De 27-jarige Leidenaar, de verdachte van de moord op de 4-jarige Patricia Tisseur is vandaag voorgeleid voor de officier van jus titie, mevrouw J.E. Klopper-Ger- retsen. Ook de verdachte van de steekpartij op een Marokkaanse jongen, een 20-jarige Leidenaar, is vandaag voorgeleid. Hij heeft gis teren een verklaring afgelegd. De andere 21 jongeren die zijn aange houden na de vechtpartij op Oude jaarsnacht zijn inmiddels vrijgela ten. LEIDEN - Een 42-jarige caféhou der aan de Beestenmarkt is gister avond door een Leidenaar met een mes boven zijn oog gestoken. Hij moest voor behandeling naar het AZL. De man was met de Leidenaar en zijn drie broers even in de achter zaal gaan zitten om een geschil uit te praten. Eén van hen had op Nieuwjaarsdag van de caféhouder niet mogen tappen. Het viertal wil de daarover opheldering. Op een gegeven moment liep het gesprek, volgens de politie, zo uit de hand dat één van de vier een mes trok en de caféhouder ver wondde. De broers zijn daarna op de vlucht geslagen. ADVERTENTIE ABVA - KABO AFDELING LEIDEN Het afdelingsbestuur houdt dinsdag 8 januari 1985 een nieuw jaarsreceptie. Vanaf 19.30 uur staan de deuren van het afdeUngskantoor, Driftstraat 49a te Leiden, open voor alle leden. Het bestuur Bruggen concludeerde Van Leeuwen. "Wat de zaak wel ernstig heeft gemaakt, is de hoeveelheid van feiten die door de hele groep zijn gepleegd. De buurt voelde zich hierdoor min of meer bedreigd". De advocaat be toogde dat zijn cliënte niet de lei der was en probeerde dat te bewij zen via getuigenverklaringen. Daarom vond hij een lange ge vangenisstraf uit den boze, ook omdat van een langdurig verblijf in de gevangenisstraf de Leidse al leen maar slechter wordt. "Ik heb zelf geconstateerd dat zij in de ge vangenis in Amsterdam zich heeft laten beïnvloeden door haar mede gevangenen. Ze gedroeg zich veel stoerder en zelfverzekerder dan op het politiebureau in Leiden. Ik heb gegronde vrees aan te nemen, dat wanneer ze weer teruggaat naar Amsterdam ze zich definitief laat opnemen in een milieu waar ze misschien voorlopig niet meer uit komt", aldus de advocaat, die in dit verband verwees naar een rapport van de reclassering waarin iets der gelijks wordt gesteld. De rechtbank wees het verzoek om onmiddellijke invrijheidstel ling na een kort beraad echter af. Over twee weken volgt de uit spraak in deze zaak. Later komen nog meer verdachten voor de rechtbank, die zich ook schuldig hebben gemaakt aan de straatter reur in de omgeving van de Uiter ste- en Middelstegracht. De Raad van State behandelde gisteren ook bezwaren gericht te gen verkeersmaatregelen ten ge volge waarvan de Herenpoorts- brug, de Zijlpoortsbrug en War- monderbrug voor autoverkeer zijn afgesloten. Verwacht wordt dat de Herenpoortsbrug eind dit jaar zal worden vernieuwd. De Warmonderbrug zal ook in de toekomst afgesloten blijven voor autoverkeer omdat de functie van de Haarlemmerweg is terugge bracht van een weg voor verkeer stad-in tot dat van een weg voor de buurt. De eigenaar van een auto mobielbedrijf en benzineverkoop punt aan de Haarlemmerweg meent dat bij het nemen van de verkeersmaatregel onvoldoende rekening is gehouden met de be reikbaarheid van het bedrijf. De gemeente daarentegen vindt dat het automobielbedrijf van alle kan ten uitstekend bereikbaar is geble ven. Piraten uit de lucht gehaald LEIDEN - De politie heeft gisteren in samenwerking met de Radio Controle Dienst drie zenders uit de lucht gehaald. De eerste was Free- wave. De 19-jarige eigenaar wonen de aan het Utrechtse Jaagpad, kon voor de vijfde maal zijn zendappa ratuur ter waarde van 1500 gulden inleveren. Ook op de tweede zen der, radio Entertainer geheten, opererende vanuit een woning aan de Arendhorst, had de politie al vijf maal eerder beslag gelegd. Nu voor de zesde maal werd wederom de zendapparatuur ter waarde van 1000 gulden meegenomen. De 29-jarige eigenaar van 'Radio Studio B' aan de Beethovenlaan kreeg pas voor de eerste maal be zoek. Maar ook hij moest zijn kost bare apparatuur (rond de 2500 gul den) afstaan. Man steekt caféhouder Geen alternatieve route via Morssingel Het terrein op de hoek van Noordeinde en Rembrandtstraat, wellicht verrijst daar een gebouw van vier verdiepingen. (archieffoto) LEIDEN - Het architectenbureau Leo de Jonge uit Rotterdam heeft een schetsplan gemaakt voor de bouw van 35 woningwetwoningen op 4 lokaties in de Leidse Acade- miewijk. Tot het plan behoren on der meer een woningcomplex op het al jarenlang braakliggende ter rein op de hoek van het Noordein de met de Rembrandtstraat en de bouw van woningen op de plaats van het nu gekraakte Medisch Ar chief aan de Oude Varkenmarkt. Op'de hoek van het Noordeinde zullen vijftien driekamerwoningen komen in een complex met een ronde hoekbebouwing dat in totaal vier lagen hoog wordt. De nieuw bouw is gesitueerd rond een bin nenplaats dat mettertijd zal wor den aangesloten op het groenge bied langs de Witte Singel, gelegen achter het gebouw van de Boer- haave-scholengemeenschap. Het schoolgebouw zal niet worden ge sloopt, zoals ooit wel in de bedoe ling heeft gelegen. De nieuwbouw aan het Noord einde wordt hoogstwaarschijnlijk opgetrokken uit een lichte bak steen met een bovenlaag van een paneelachtige constructie. De wo ningbouwvereniging Werkmans woningen wil er niet mee akkoord gaan om het gebouw te voorzien van een witte isolerende pleister laag waardoor het complex goed zou aansluiten op de witte bebou wing aan het Noordeinde en aan de Rembrandtstraat. Een pleisterlaag zou elke tien jaar om enig onder houd vragen terwijl een bakstenen gevel de eerste vijftig geen onder houd behoeft, zo is de doorslagge vende opvatting van de woning bouwvereniging. i de vier verdiepingen tellende gebouw dat aan het Tegelijk met de bouw aan het Noordeinde wordt ook een begin gemaakt met de realisatie van drie andere plannetjes, te weten: zes woningen in het binnengebied tus sen de Sliksteeg en Groenhazen- gracht; drie woningen aan de Groenhazengracht en elf woningen op de plaats van het Medisch Ar chief aan de Oude Varkenmarkt. Het gebouw van het voormalige Medisch Archief werd enkele maanden geleden gekraakt en moet dus worden ontruimd wil de gemeente het nieuwbouwplan kunnen realiseren. Aan de Oude Varkenmarkt kunnen, op de plaats van het huidige gebouw, zes twee kamerwoningen worden gebouwd en op een terrein daarachter is ruimte voor vijf eengezinswonin gen. De bedoeling van de gemeente is dat de eerste paal voor de in totaal 35 woningen tegen het einde van dit jaar de grond ingaat. LEIDEN - De verkeerssituatie in de Stationsweg/Steenstraat en om geving blijft zoals die nu is. Het plan om het autoverkeer op proef via de route Morssingel, Rijnsbur- gerbrug en 2e Binnenvestgracht in de richting van de Langegracht te laten rijden is definitief van de baan. Burgemeester en wethou ders zijn ook niet van plan een an dere proefmaatregel, waarvoor een meerderheid in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer zich onlangs heeft uitgespro ken, voor te bereiden. Eén en ander bleek gisteroch tend bij de Raad van State waar een beroep aan de orde kwam, in gesteld door de Ondernemersver eniging 'Actiecomité Stationsweg- Steenstraat'. gericht tegen de ver keersmaatregelen voor dit gebied. De ondernemersvereniging be toogde nog eens dat het gewijzigde wegenbeloop heeft geleid tot een drastische omzetdaling bij winke liers en bedrijven in de Stations weg/Steenstraat en omgeving. Uit onderzoek zou zijn gebleken dat de omzet van sommige winkeliers met meer dan twintig procent is gedaald. Volgens het gemeentebestuur is het onderzoek van de onderne mersvereniging niet representatief en wordt voorbij gegaan aan lande lijke ontwikkelingen die voor tal van bedrijfstakken een omzetda ling te zien geven. De gemeente meent dat de achteruitgang van sommige bedrijven/winkels in Lei den ten onrechte aan genoemde verkeersmaatregelen wordt gewe ten. Staatraad Polak zei gisteren dat hem ook was opgevallen dat de cij fers uit het onderzoek van de on dernemersvereniging betrekking hebben op een klein aantal bedrij ven. Hij signaleerde ook dat de ge meente, vooraf aan de te nemen verkeersmaatregelen, weinig on derzoek heeft gedaan naar de te verwachten economische gevolgen van deze maatregelen. Volgens Po lak blijkt uit het besluit van B en W om het verkeer op proef via de Rijnsburgerbrug en 2e Binnen vestgracht naar de Langegracht te laten rijden, dat men onderkent dat de economische situatie van winkels en bedrijven in het gebied Stationsweg/Steenstraat verbete ring behoeft. B en W hebben het besluit tot het nemen van een proef evenwel weer ingetrokken omdat in de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer, in de Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoer- saangelegenheden, en uit de in spraak is gebleken dat niemand voorstander is van het houden van deze proef. Een meerderheid in de raadscommissie (WD, CDA en D'66) bleek wel voorstander van een variant op de proef waarbij de Rijnsburgerbrug en 2e Binnen vestgracht in twee richtingen be rijdbaar zou worden. Een variant op de oorspronkelijke proef zou evenwel weer aan een maanden durende inspraakprocedure moe ten worden onderworpen. Het college van B en W heeft daarom besloten geen enkele proef meer te nemen. Gemeenteambte naar M. Kuzee verklaarde gisteren voor de Raad van State dat aan el ke variant op de oorspronkelijke proef weer zoveel haken en ogen zitten dat het college het beter vindt, ook voor de rust in het ge bied, om alles nu maar bij het oude te laten, tenzij een uitspraak van de Kroon aanleiding geeft tot een an dere opstelling. Zo'n uitspraak zal evenwel nog geruime tijd op zich laten wachten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3