Wassenaarse school dicht Kleine criminaliteit in de regio teruggedrongen? Hakmes uit noodweer of met voorbedachten rade gebruikt? Geen perspectief voor HNO Automobilist verdronken in Stomp wijk Kerstbomen officieel en illegaal verbrand Bus strandt: passagiers met de schrik vrij Plotselinge oversteek fataal voor bejaarde 'De Werkwijzer' beloond Toch 'Golden Ten' in de streek VRIJDAG 4 JANUARI 1985 Signalen bij rijkspolitie al wel positief REGIO De pogingen van de rijkspolitie in dit district om de kleine criminaliteit in te dammen begint vruch ten af te werpen. De cijfers over de criminaliteit van vo rig jaar zijn nog niet klaar, maar de signalen die nu, twee jaar na invoering van het project, binnenkomen zijn positief. Dat zei districtscommandant J. van den Ban van de rijkspolitie vanmiddag tijdens zijn nieuwjaars rede in het gemeentehuis van Wad- dinxveen. Desgevraagd zegt de dant dat de positieve geluiden af komstig zijn van de rijkspolitie korpsen in deze regio, die geheel in de lijn van het project meer contact zoeken met het publiek en in de opleiding/werkwijze meer aan dacht schenken aan de vraag 'hoe te handelen' bij kleine criminali teit. Overigens zei Van den Ban van middag de kwaliteit van de politie zorg erg belangrijk te vinden. "Die kwaliteit wordt met name bepaald door alweer die man in de surveil lance", zo zei hij. Daarmee doelde hij tegelijk op de pogingen van de rijkspolitie om de man 'aan de ba sis' beter toe te rusten. Vandaar ook dat er dit jaar veel aandacht wordt geschonken aan diverse cur sussen (omgang met vreemdelin gen, sociale vaardigheden). De politiehulp strekt echter ver der, aldus Van den Ban, die aan kondigde dat in Waddinxveen een Lichtpuntjes De districtscommandant signa leerde in zijn toespraak meer posi tieve geluiden. Die gelden dan de 'eigen' organisatie, waarin 1100 po litiemensen werken. Naast de over heidsbezuinigingen ("Het financië le wurgkoord dat ons soms strak om de hals snoert") zijn er licht puntjes als de verbeterde kleding, bewapening en uitrusting, het ver nieuwde voertuigenpark en de ver beterde opleidingsmogelijkheden. Ook wordt de specialistische on dersteuning beter en professione ler. De reorganisatie van de Justi tiële Dienst en de Algemene Dienst, die dit jaar wordt inge voerd, zal hier ook toe bijdragen, denkt Van den Ban. De groei aan computerapparatuur maakt steeds snellere informatieoverdracht mo gelijk ("Communicatie is een le vensvoorwaarde voor een organi satie als de onze"). Zo worden dit jaar portofoonnetten geïnstalleerd, die het hele gebied van de rijkspo litie 'dekken'. WASSENAAR - De Wassenaarse Spinbaanschool, een opleiding voor Huishoudelijk Nijverheidsonderwijs (HNO), gaat op 1 augustus 1986 dicht. Het komende schooljaar worden geen nieuwe leerlingen meer aangeno men, hebben ouders van leerlingen en schoolhoofden uit de regio te horen gekregen. Het bestuur wil de zaak afbou wen omdat het leerlingenaanbod geen perspectieven meer biedt. De school, die zes jaar geleden nog 350 leerlingen telde, wordt mo menteel nog maar bezocht door 149 leerlingen. 49 hiervan keren in mei de school de rug toe terwijl daar in augustus slechts 16 a 17 leerlingen voor terugkeren. Voor 1986 geldt een zelfde beeld bij de enige school voor lager beroepson derwijs in Wassenaar. Het gevolg van dit kleine aantal leerlingen is dat de interconfessio nele school de leerlingen te weinig keuzemogelijkheden kan bieden voor het vierde, afsluitende leer jaar. Ook het kleine aantal eerste klassers is niet zonder gevaar. De school zit hierdoor onder het door het rijk gestelde minimum. Schoolhoofd H. Kooloos heeft verschillende verklaringen voor de terugloop van het aantal leerlin gen. Allereerst leveren de scholen uit Wassenaar en omgeving nog maar de helft van het aantal leerlin gen van zes jaar geleden. Daar naast heeft hij "wel eens het ge voel" dat MAVO- en HAVO-oplei- dingen de laatste tijd minder stren ge eisen stellen bij het aannemen van leerlingen. Tot slot heeft De Spinbaan een gevoelige klap gekregen door de sluitig van de middelbare INTAS opleiding die tot vorig jaar augus tus was gevestigd in De Spinbaan. Door het verhuizen van deze oplei ding naar de Leidse Emilie Knap- pertschool, verdwenen 70 leerlin gen. Ook zo'n zeven leraren ver huisden mee, al was het maar voor enkele uren per week. Leegstand Door de grote leegloop stonden dit jaar al zo'n 6 tot 7 lokalen leeg van het fraaie pand aan het Kloos- terland, eens een meisjesschool, STOMPWIJK De 55-jarige J. Garside uit Zoetermeer is gisteren in Stompwijk om het leven geko men. Hij kwam met zijn auto in het water van de Stompwijkseweg te recht. Vermoedelijk is hij door de gladheid geslipt. Omstanders probeerden nog om de Zoetermeerder te redden, maar dat lukte niet. De brandweer kon ook weinig meer uithalen. De auto werd in de loop van de dag uit het water gehaald. geleid door kloosterzusters. De HNO-opleiding is niet langer een pure meisjesschool, al zijn de jon gens ver in de minderheid. Het zijn voornamelijk meisjes die zich op de school bekwamen in de alge meen vormende vakken, huis houd- en gezondheidskunde en het vak textiele werking. De leerlingen komen uit Wasse naar, Voorschoten, Leiden Zuid west, Den Haag-noord, Katwijk en Noord wijk. Wanneer zij ook in de toekomst HNO-onderwijs willen blijven volgen kunnen zij kiezen uit scholen in Leiden, Katwijk en Den Haag-noord. Keus genoeg dus. Voor Kooloos en 'zijn' 24 perso neelsleden, waaronder 17 leraren, ziet de toekomst er somberder uit. Het hoofd stipt aan dat het voor de leraren niet makkelijk zal zijn een nieuwe baan te vinden. Het feit dat ze over het algemeen jong zijn, doet daar weinig aan af. Wat Kool oos zelf gaat doen, weet hij nog niet. Weliswaar heeft hij de sluiting al enkele jaren zien aankomen, maar hij is geen figuur die dan snel naar andere functies uitziet, zo ver klaart hij. De toekomst van het schoolge bouw is onzeker. Het is eigendom van het rijk en moet worden terug geven zodra het leeg is. LEIDERDORP - Dezer dagen woedt het vuur in alle regioge meenten. Vreugdevuur, wel te ver staan, want de brand wordt steeds met instemming aangestoken: de aloude manier om van de overtolli ge kerstbomen af te komen. Zo ging het gisteravond in de Leiderdorpse Bloemerd (zie foto), maar ook in Wassenaar en Oegst- geest. Zoeterwoudse kerstbomen werden zelfs eergisteren al ver brand. Warmond volgt vanavond. Overigens verliep in Leiderdorp de kerstbomenverbranding zelf zonder problemen. Alleen moest de politie ingrijpen toen enige jon gens eigenhandig zo'n evenement op touw wilden zetten op het Hu- brechtspleintje. Kerstbomen ont braken, maar geen nood: twee an deren vonden dat een aantal nog levende exemplaren best uit wat tuinen konden worden gehaald. Zo werd een nog onbekend aantal bo men lukraak omgezaagd om als brandmateriaal dienst te doen. Een bankje werd ook prooi van de vlammen. De jongens die het vuur aansta ken zijn al wel betrapt. De 'aan stichters' zouden in de loop van vandaag worden aangehouden. LEIDERDORP - Een aantal buspassagiers heeft gister avond rond tien uur even in een benarde positie 'gehangen'. De bewuste bus kwam vanuit Hoogmade richting Leider dorp, om het viaduct van de rijksweg op te rijden. Vermoe delijk door de gladheid kwam het voertuig in de berm terecht. Half over het talud bleef de bus hangen. De vervoermaatschap pij zelf wist de gestrande bus weg te halen; alle passagiers konden er ongedeerd uit ko- OEGSTGEEST - Bij het over steken van de Rhijnzichtweg in Oegstgeest is gisteravond de 75-jarige vrouw L.B. uit Oegst geest om het leven gekomen. Zij werd rond half zeven ge schept door een 25-jarige auto mobiliste uit Noordwijk. De vrouw verscheen plotseling midden op de rijbaan ongeveer 150 meter van het zebrapad. De automobilist, rijdende in de richting Leiden, raakte de vrouw met de rechterzijkant van zijn auto. Hij heeft nog ge probeerd haar te ontwijken. De vrouw werd met ernstig her senletsel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd, waar zij vannacht overleed. Onderzoek naar behoefte aan onderwijs STREEK - Om de toekomstige behoefte aan openbaar voortge zet onderwijs in de Bollen streek en de regio Leiden te peilen, laat de provincie Zuid- Holland binnenkort een onder zoek houden. Ouders van kin deren die momenteel in de hoogste klassen van het lager onderwijs zitten, zullen worden gevraagd aan dc enqüete mee te doen. Het onderzoek zal aan het einde van deze maand wor den gehouden. De provincie stelt momenteel een begelei dingscommissie in. LEIDERDORP De Vereniging Leiderdorpse Ondernemers wil voor taan elk jaar een bepaald bedrag geven aan een plaatselijke instelling, die zich in maatschappelijk opzicht 'nuttig' maakt. Aan stichting 'De Werk wijzer' viel gisteravond de eer te beurt het spits in die schenkingsreeks af te bijten. Werkwijzer-voorzitter F. Haersma Buma kreeg van onderne mers-voorzitter G. van Haasteren een envelop met 500 gulden overhan digd. Een en ander gebeurde tijdens de nieuwjaarsreceptie van de vereni ging in de Muzenhof. De keuze is op 'De Werkwijzer' gevallen omdat deze stichting werklo- zenprojecten bevordert en begeleidt en binnen de gemeente Leiderdorp naar werk zoekt. "En dat doel verdient alle aandacht en ondersteuning", aldus de motivatie van de Leiderdorpse ondernemers. DEN HAAG/OEGSTGEEST - Handelde de Chinese restaurant houder uit zelfverdediging toen hij zijn compagnon in het Oegstgeest- se restaurant 'De Nieuwe Wereld' in de Kempenaerstraat te lijf ging met een hakmes of was het niet meer of minder dan een koele, be rekende poging hem zwaar toe te takelen? Deze vraag stond centraal gister middag bij de meervoudige straf kamer van de Haagse rechtbank, waar de 25-jarige Chinees voor zijn daad terecht stond. Aan de basis van het handgemeen lag een zake lijk conflict dat uiteindelijk eindig de in een forse snijwonden, waar door het slachtoffer vijf dagen in het ziekenhuis moest liggen. De officier van justitie mr. Klein Breteler achtte poging tot zware mishandeling met voorbedachte rade bewezen en eiste daarom twaalf maanden cel met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Broekhof, vond dat juist niet. Hij betoogde dat zijn cliënt handelde uit zelfverdediging. Hij moest dus wel handelen zoals hij heeft ge daan en is daarom wel schuldig aan mishandeling, maar zeker niet met voorbedachte rade. Hij zou dan ook schuldig moeten worden verklaard maar zonder daarvoor een straf te krijgen, aldus de advo caat. Wat er zich allemaal heeft afge speeld tussen de twee compagnons en hun respectievelijke vrouwen op 8 oktober, de dag van de vecht partij. bleef ietwat onduidelijk. Dat komt vooral door de tegenstrijdige verklaringen die door de betrokke nen en getuigen zijn afgelegd. verpest. Nauwelijks een jaar na hun aangegane compagnonschap bleek die al weer mislukt. De reden daarvoor lag volgens de advocaat in de onheuse wijze waarop zijn cliënt door zijn compagnon werd behandeld. Omdat de verdachte in de keu ken werkte, had hij geen goed zich op verdiensten. Hij verdacht zijn compagnon ervan met de bonnen te knoeien om zich zo te verrijken. Wantrouwen en vijandigheid kenmerkte de sfeer in het goedlo pende restaurant. Na het inschake len van een Chinese tussenpersoon werd dan ook besloten dat de com pagnons uiteen zouden gaan. Een van hen zou de zaak verder door zetten, de ander zou voor 30.000 gulden worden uitgekocht. Wie de zaak zou behouden, moest op 20 oktober worden besloten. Tot die tijd kreeg het slachtoffer de gele genheid geld te vinden om zijn compagnon uit te kopen, de ver dachte kon dat direct lenen van een familielid. Maar zover is het niet gekomen. Druppel Niet Leiderdorp, maar Noordwijk strijkt met de 'eer' Verpest Op 8 oktober liep de emmer over door de welbekende druppel. De verdachte en zijn vrouw kregen geen eten van zijn compagnon, die wel smakelijk at met z'n vrouw. De 25-jarige Chinees liep naar de keu ken, stak een hakmes in zijn bin nenzak en bracht daarna zijn vrouw thuis. Rond vijf uur keerde hij terug in het restaurant aan de Kempenaerstraat om de zaak uit te praten. Hij kwam binnen, sloot het restaurant af en binnen de kortste keren was de vechtpartij ontstaan. Volgens het slachtoffer, en zijn vrouw bevestigt dat, werd hij vrij wel direct aangevallen met het hakmes. De verdachte zei echter dat hij werd aangevallen door zijn compagnon en diens vrouw en zich zelf alleen maar verdedigde. Zijn advocaat wees op een getuigen verklaring van iemand die het ge beuren door de ramen van het res taurant had gezien. Volgens hem bevestigde die verklaring het ver haal van zijn cliënt en kon dus al leen worden geconcludeerd dat hij uit zelfverdediging handelde, noodweer wordt dat door juristen genoemd. Maar de officier van justitie wees - dat af. De vrouw van de compag non was er alleen tussengespron- gen om de vechtenden te scheiden. Hij zei ook dat het bij zich hebben van een hakmes en het afsluiten van het restaurant duidelijk wezen op voorbedachte rade. "En dat is een ernstig delict. Ik eis een zwaar dere straf, vooral door de voorbe dachte rade. Want zakelijke con flicten horen nooit en te nimmer op deze manier te worden uitge vochten", aldus Klein Breteler, die de Chinees twaalf maanden in de oei wil hebben. "Het is niet met voorbedachte ra de", vond echter de verdediger. "Het is niet kalm en rustig van te voren overlegd. Het gebeurde dui delijk in een gespannen sfeer waar beide partijen het tot een brand punt hebben gebracht". De recht bank doet over twee weken uit spraak in dit bloedig conflict. Dat de zaak anders had kunnen aflo pen, bleek gistermiddag overigens ook. De twee compagnons praten sinds het voorval weer met elkaar over de afwikkeling van het zake lijk geschil, al gebeurt dat wel via hun advocaten. De verdach te mag zich overigens tot de afwik keling volledig geregeld is niet in het restaurant of in de omgeving ervan komen. Ook mag hij zich niet met de dagelijkse leiding be moeien. Dat is bepaald in een kort geding dat in december was aange spannen door het slachtoffer. Agenda Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Lesbiese Vrouwen Leiden - Caecilia straat 18. disco, 21-2 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'E la na ve va', Fellini, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Missing' van Costa Gravas, 20 en 22.15 Leiderdorp RCL - De Bloemerd, nieuwjaarstoer- nooi klaverjassen, 20 uur. euriosamarkt. 9.30-17 i Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Gebouw De Blauwkras - postduiventen- toonstelling, 16 uur. 't Parlement - Nieuwstraat, nieuwjaars ontvangst PvdA-Leiden, 16.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'E la na ve va'. Fellini, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Missing' van Costa Gravas. 20 en 22.15 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, swing avond, 22 uur. De Hutspotten - Antonius Clubhuis, Lange Mare, nieuwjaarsbal, 21 uur. Pijpenkabinet - lezing over de pijpenfa- briek Goedewaagen, 14 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, kin- dersoos, 10-12 uur. Twaalf maanden geëist tegen Oegstgeester Chinees ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld, De Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661; spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Mastenbroek, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Saffierstraat 3. zo 8 uur tot 24 uur: A. Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Ryn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur Haagweg 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268. zo 8 uur tot 24 uur: B. en J. Crul, Noord eindsplein 8a, tel. 142888. Leiderdorp S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voor de praktijk Haaswijk: J.J, Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, E. Schotanus, Leidseweg' 305, tel. 766462; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond E. Sleeboom, Prof. Aalbersenlaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar noord: M.H. van Tolingen jr., Van Pola- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de-apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van Vr 4 tot vr 11 januarie Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten R. Koster, Narcisstraat 47, tel. 01717- TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Voorschoten, Wassenaar, Zoeterwou- de: E.L. Bosch, Thorbeckeweg 7, Voorscho ten, tel. 071-764498. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. NOORDWIJK/LEIDERDORP - In het Boulevardhotel in Noord wijk is vanmiddag de eerste 'Gol den Ten'speelzaal in deze streek geopend. Deze speelzaal is een ini tiatief van de vereniging Boule vard Casino Noordwijk en staat verder los van de exploitatie van het hotel. Volgens voorzitter G. Calkhoven van de vereniging zijn er vijf speel tafels neergezet. 'Golden Ten' lijkt een beetje op Franse roulette. Het verschil is echter dat 'Golden Ten' geen kansspel is. De spelers kun nen door goed op te letten min of meer bepalen welke cijfers zullen winnen. Het initiatief voor de speelzaal is vier weken geleden genomen. Het 'casino' is vanaf vandaag dagelijks geopend. Het 'Golden Ten'spel is in Nederland enige tijd inzet ge weest van een juridische strijd. De overheid ging er van uit dat het een kansspel was. Voor dergelijke spe len is speciale toestemming van de overheid nodig. Exploitanten van speelzalen betwistten dit echter en kregen uiteindelijk het gelijk aan hun zijde. Nog onlangs dook de naam van het spel op in Leiderdorp, waar een plaatselijke ondernemer het spel wilde invoeren. 'Golden Ten' zou in de leegstaande Chinees van win kelcentrum 'Winkelhof kunnen worden gespeeld. Door de plannen werd een streep gehaald: Winkel hof-eigenaar Nationale Nederlan den zag niets in de plannen. LEIDSCH <£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. 16.30-18.00 u Kwartaalabonnement 65,70 Per post f 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: M. Hoenson-de Graaft regio Leiden P. C. Rosier (radio, televisie, Kunst) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2