LEIDSCH DAGBLAD ADM vraagt surséance aan Schoo wil opzet NCO ingrijpend veranderen 5 Voor een tientje véél wijzer 40t BRISTOL Dode door gaswolk reinigingsmiddelen Poging om Peruaanse order te behouden Stephan dreigt naar rechter te stappen Trein met leuzen beklad GENEVE BLAD VRIJDAG 4 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37593 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon TEN BOER (GPD) - De 80-jarige mevrouw E. J. Prins-Abee is gister middag in haar woning in een be jaardencentrum in Ten Boer (Gr.) om het leven gekomen toen zij haar toilet schoonmaakte. De vrouw gebruikte gelijktijdig twee verschillende reinigingsmiddelen. Een chemische reactie, waarbij een gaswolk ontstond, was daarvan het gevolg. De vrouw, van wie bekend was dat ze een zwak hart had, werd bedwelmd, raakte in ademnood en overleed korte tijd later. De vrouw die de gewoonte had om haar eigen kamertje in het be jaardentehuis schoon te houden, had beide plastic flessen van een karretje van een schoonmaakster gepakt. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Groningen ont staan er altijd gevaarlijke chemi sche reacties bij het gebruik van verschillende soorten reinigings middelen tegelijk. Bij de politie heeft men de indruk dat dit in vrij veel huishoudens gebeurt. Voor zover bekend is het de eerste keer dat hieraan iemand is overleden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DRIEBERGEN - Het verkeer heeft vanmorgen veel hin der ondervonden van de sneeuw en bevriezing van gladde wegge deelten. De snelwegen waren door de soms overvloedige sneeuwval moeilijk berijdbaar. De ochtend spits duurde daardoor langer dan normaal en er waren ook meer fi les. Tussen zeven en tien uur wer den in totaal twaalf files gemeld, met in totaal een lengte van 50 kilo meter. In het algemeen pasten de auto mobilisten zich goed aan de situa tie aan. Volgens de Politiever- keerscentrale in Driebergen waren er desondanks toch twintig onge vallen, waarbij in totaal 35 voertui gen werden betrokken. Twee men sen raakten lichtgewond. Er wer den ook diverse glijpartijen ge meld; in de meeste gevallen was daarbij slechts één voertuig be trokken. De sneeuw en koude hebben de spoorwegen vooral parten ge speeld op de verbindingen tussen de Randstad en het noorden en het oosten van het land. Intercity-trei nen liepen vertragingen op van 20 a 25 minuten, doordat bevroren koppelingen problemen veroor zaakten bij het splitsen en combi neren van treinen. Om verdere moeilijkheden te voorkomen heeft de NS besloten, het splitsen en combineren van in- tercities en enkele stoptreinen op de stations Zwolle, Utrecht en Arn hem voorlopig achterwege te laten. Dit heeft tot gevolg, dat de reizi gers vaker moeten overstappen. Het nieuwe intercity-materieel dat op het traject Amsterdam-Gro ningen/Leeuwarden rijdt wordt nog wel gesplitst en gecombineerd omdat deze treinen zijn voorzien van verwarmde koppelingen. Het vliegverkeer van en naar de luchthaven Schiphol heeft weinig last gehad van de sneeuwval. Van morgen was er sprake van kleine vertragingen, omdat de toestellen sneeuwvrij gemaakt moesten wor den. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse scheeps- en reparatiewerf ADM heeft vanmorgen uitstel van beta ling aangevraagd bij de rechtbank in de hoofdstad. Op het moment dat er een bewindvoerder zal zijn aange steld zullen de vakbonden hun reddingsplan bij hem in dienen. Eerste doel is de Peruaanse order voor verbou wing van de kruiser Almirante Grau voor ADM te behou den. Gelaten luisterde personeel van de Amsterdamse scheepswerf ADM vanochtend naar toespra woordvoerder Bosman en vakbondsbestuurder Honing. Dit heeft districtsbestuurder G. Honing van de Industriebond FNV vanmorgen meegedeeld op een bij eenkomst van het het personeel van de ADM in de kantine van de werf. De werknemers werden daar officieel op de hoogte gesteld van de weigering van minister Van Aaröenne (economische zaken) tien miljoen gulden voor het red dingsplan ter beschikking te stel len. Honing sprak er zijn verontwaar diging over uit dat men voor de tweede maal in één week de beslis sing van de minister via radio en tv had moeten horen. Ook werfdirec- teur ir. R.H. Bosman toonde zich verontwaardigd. ADM heeft niet de gelegenheid gehad te reageren op de fouten die er volgens hem "zonder meer" zitten in het oordeel van de adviescommissie, op grond waarvan Van Aardenne zijn besluit heeft genomen. De ADM-directeur wees er op dat ADM een half jaar geleden al liet weten dat de werf, ook bij uit voering van de Peruaanse order, een beroep zou moeten doen op het rijk. "Uit het feit dat het minis terie van financiën toen steun gaf die order mochten we afleiden ook vond dat de ADM die order zou moeten kunnen afma ken. Nu zijn we veroordeeld zon der zelfs gehoord te zijn". De bonden blijven intussen en RSV merkte Honing op dat de overheid bang is weer kleerscheu ren op te lopen bij buitenlandse or ders en hij noemde dat angsthaze rij. De FN V-bestuurder stelde dat de minister vindt dat het reddings plan, waarvan de verbouwing en modernisering van de Almirante Grau de spil is, wel mogelijkheden heeft, maar dat er risico's in zitten. Die zijn er volgens Honing ech ter altijd en bovendien zijn die nor maal verzekerd. "Kennelijk spelen er andere krachten mee dan wij kunnen vermoeden". Voor zover dat nu te overzien is zullen de lo nen over januari gewoon uitbe taald worden, aldus Honing. Hij riep het personeel op gewoon door te gaan met werken. (Zie ook pagina's 9 en 17) -iRAn.-ia.Qc; 22 PAGINA'S "De sprinters hangen er maar zo'n beetje bij". PAGINA 11 Controle op nachtbussen in Amsterdam wordt uit gebreid. PAGINA 5 Britse hoorzitting levers klachtenregen op over kernproeven. PAGINA 7 Steeds meer schuldklan ten bij de aardgas- en elek triciteitsbedrijven. PAGINA 9 Helft van valse paspoor ten is nooit te pakken. PAGINA 15 'Feyenoorders kregen doping' DEN HAAG - Peter Stephan over- weegt gerechtelijke stappen te on- memng dat de rijksoverheid toch dernemen tegen Clemens Wester- bijdrage zal moeten leveren h0f jye oud-manager van Feye- i de redding van de werf. "De noord zal zijn advocaat opdracht haven van Amsterdam is de twee- geven te onderzoeken wat er langs i Nederland en het gaat dus de juridische weg is te onderne- nationaal belang", al tegen de beschuldigingen die DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) wil nog vóór april ingrijpen de veranderingen aanbrengen in de organisatie van de Nationale Commissie voorlichting en be wustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) waarmee zij al geruime tijd overhoop ligt. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de bewindsvrouw dat zij weinig ge lukkig is met de werkwijze van de NCO. Zij noemt onder meer de procedure van besluitvorming van de NCO 'omslachtig, weinig door zichtig en tijdrovend'. Kritiek heeft zij vooral op de sub sidie-activiteiten van de NCO die Loodsen praten met Smit-Kroes ROTTERDAM (ANP) - De actie voerende loodsen hebben rond het middaguur besloten in te gaan op de uitnodiging van minister Smit-Kroes voor een gesprek. Het overleg zou naar verwachting nog vanmiddag plaatshebben, onder leiding van de minister. De lood sen hebben hun acties met onmid dellijke ingang opgeschort. Smit- Kroes had dat ook als voorwaarde gesteld. De werkonderbrekingen zouden vrijdagavond om zeven uur weer beginnen. De loodsen zouden dan ruim twee etmalen, tot maandag ochtend zeven uur, niet werken. Strenge vorst Zonnige perioden en vrijwel overal In de nacht en ochtend strenge vorst met minimumtemperaturen van min 10 tol min 15 graden. In de middag lichte tot matige vorst en middagteni- peraluur ongeveer -G graden. i het waddenge- Walerslandcn 01.48 en 14.07 i 22.13 uur. volgens haar een „nogal hangend beeld geven: van geïso leerde problemen tot structurele vraagstukken, van informatie over specifieke landen tot verantwoor delijkheid voor de hele wereld". Volgens Schoo zijn dingen die voorrang moeten krijgen, zoals voorlichting in het onderwijs over ontwikkelingsproblemen en de po sitie van de vrouw, nauwelijks te rug te vinden in het jaarplan 1984 In haar brief aan de Kamer gaat zij uitvoerig in op de subsidie die de NCO heeft gegeven aan bewe gingen als het KMAN (Komité voor Marokkaanse Arbeiders in Nederland), Polisario en andere bewegingen in de Derde Wereld. Zij meent dat steun aan deze bewe gingen ernstige gevolgen kan heb ben voor het buitenlands beleid van de regering. Ze heeft dat al eer der kenbaar gemaakt in de Tweede Kamer, maar volgens de bewinds vrouw heeft de NCO geen begrip getoond voor de precaire positie waarin de regering verkeert. Ze zegt daarover teleurgesteld te zijn. Het conflict tussen de minister Onkruit beweert bomaanslag te hebben gepleegd ALKMAAR (ANP) - De verant woordelijkheid voor de bomaan slag die gistermorgen een trans formatorstation van het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland bij Medemblik zwaar beschadigde, is tot twee - keer toe opgeëist door Onkruit Nederland. In telefoontjes aan de meldka mer van de rijkspolitie in Alk maar en aan het dagblad De Stem in Breda, werd uitdrukkelijk de naam van deze anti-militaristi sche groepering genoemd. Daar bij werd één keer vermeld, dat het hier een „experiment" betrof voor een projectiel dat op de basis Woensdrecht tot ontploffing zal worden gebracht. en de NCO over het subsidiebeleid van de commissie leidde vorig jaar tot een voorstel om de NCO-begro- ting van 16 naar 14 miljoen gulden te verlagen. In de Kamer stuitte dat op fel verzet van CDA en PvdA. dus Honing. Volgens hem zijn de de voormalige trainer van de Kuip- argumenten om het overbrug- cjut> heeft geuit. Volgens Wester- gmgskrediet te weigeren dezelfde hofi tegenwoordig in dienst bij Vi als bij de eerste weigering de werf tess6i zouden de spelers van Feye- 25 miljoen gulden te geven en gaat noord in opdracht van Stephan do- Van Aardenne niet op het red dingsplan in. Met een verwijzing naar Boskalis Actie vestigt aandacht op RAF-gevangenen AMSTERDAM (ANP) - De Duitse intercity-trein naar München is vanochtend op de spoordijk in Amsterdam-Oost tot stilstand gebracht en door onge veer dertig actievoerders beklad met leuzen in verband met de hon gerstaking van gevangenen in West-Duitsland. uitgedeeld waarin werd gewezen Amsterdam op de hongerstaking van 39 gevan genen van de Rote Armee Fraktion en ander 'anti-imperialistisch ver zet' in West-Duitsland. Na de actie zijn de actievoerders waarschijn lijk in drie autobusjes vertrokken. De politie heeft nog geen spoor van hen kunnen vinden. De trein i kort i half tien Aanvankelijk wilden de spoor- vanaf het Centraal Station in de wegen de trein niet verder laten rij- hoofdstad vertrokken. Een met de trein meerijdende actievoerder trok enkele minuten later aan de noodrem, waarna de anderen uit de bosjes sprongen en leuzen in het Duits op de trein spoten. Er werden pamfletten rondge strooid en in de trein aan reizigers Duitsland. den, ook al omdat de rem vastzat'. De treinen uit Amsterdam in de richting Utrecht werden omgeleid via Hilversum, waardoor flinke vertraging ontstond. Ruim ander half uur later reed de trein, met leu- al, alsnog door naar West ping toegediend hebben gekregen in de rust van een uitwedstrijd te gen AZ'67 in 1980. „Als een ander dat had gezegd zou ik er meer van ondersteboven zijn", aldus Stephan, „ik beschouw dit als een indianenverhaal van een trainer die al zo vaak wat heeft ge roepen, maar nu mijn naam wordt beklad, kan ik dit niet over mijn kant laten gaan". Westerhof is niet bang voor een eventuele rechtszaak. „Er zijn mensen genoeg die mijn verhaal kunnen staven". Hij verwijst daar bij naar Richard Budding en Karei prachtige volnert Bouwens, die destijds in Feye- noord voetbalden en in een inter view in het voetbalweekblad "Elf' de beschuldiging van Westerhof staven. Budding had na de bewus te wedstrijd, die Feyenoord met 5-2 verloor, de hele nacht niet kunnen slapen ("Toen wist ik zeker dat er wat in de bekertjes had gezeten die we in de rust moesten leegdrin ken"), Bouwens was in elkaar ge zakt en naar het ziekenhuis ge bracht Ik ben ervan overtuigd dat er iets in zat"). Feyenoord-verzorger Gerard Meijer die de doping aan het drankje in de rust zou hebben toe gevoegd „buiten medeweten van clubarts Andriessen", volgens Westerhof, neemt de aantijgingen nauwelijks serieus. „De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet", is zijn enige reactie. Hij denkt er dan ook niet aan zelf stappen te onderne- Beleef een andere vorm van ontspanning: CASINO BOULEVARD N00RDWIJK Koningin Wilhelminaboulevard 24 - Noordwijk - Tel. 01719-16511/12710 24-er observatieroulette "GOLDEN TEN" In de sfeervolle speelzaal met haar vijf speeltafels kunt U kennismaken met dit fascinerende spel, waarbij U ongetwijfeld voorzien zult worden van de nodige drankjes en hapjes welke gratis aan u worden verstrekt. vandaag vrijdag 4 januari vanaf 15.00 uur Het Casino is dagelijks vanaf 14.00 uur geopend Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond PARDOEZAl morgenavond DE FRANTONI'S Doezastraat 43, Leiden oJfciU Met in hun kielzog vijftig ad- viseurs en vele honderden journalisten arriveren de mi nisters Gromyko en Shultz dit week einde in Genève om de eerder ge strande pogingen tot wapenbeheer sing te hernieuwen. Na een jaar van volstrekte stilte aan het onderhande lingsfront, is deze ontmoeting van Russen en Amerikanen op zichzelf al voldoende om de vlag te hijsen. Voor een bijbehorende vreugdedans is het echter nog veel te vroeg. In de wereld is nauwelijks een be drijfstak denkbaar waar creativiteit en vernieuwing de laatste decennia zo veel ruimte hebben gekregen als in de wapenindustrie. De (over) produk- tie aan wapentuig vond gretig aftrek. Beperken we ons tot de aantallen kernwapens in Oost en West, dan valt vast te stellen dat haviken en vre desduiven elkaar al enige tijd nazeg gen dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hun kernwapenarsenaal kunnen halveren, zonder dat het beoogde effect van afschrikking op enige manier geweld wordt aange daan. Zo bezien kunnen de gesprekspart ners in Genève snel zaken doen, maar helaas is de ratio lang niet altijd richtsnoer voor de strategie van twee supermachten, die elkaar nog voor geen cent vertrouwen. Dat gegeven leidt er toe dat het gesprek in eerste aanleg is bedoeld om ten minste eni ge vertrouwensbasis te zoeken en een gemeenschappelijke noemer te vinden die een terugkeer naar de on derhandelingstafel voor beide partij en aantrekkelijk maakt. De eerste splijtzwam liegt er al met een niet om. De Amerikanen zijn, in weerwil van wereldwijd verzet, vast besloten het onderzoek voort te zet ten naar de produktiemogelijkheden van een ruimtewapen. Voor de Sow jet-Unie was tot voor kort de ontman teling van de Amerikaanse kruis- en Pershingraketten in Europa een voor waarde om weer te praten. Nu ziet het er naar uit dat het ruimteprogram ma de belangrijkste sta-in-de-weg zal worden. Europa, dat op een andere manier tegen de Sowjet-Unie aankijkt en doorgaans wat meer dan de Amerika nen geneigd is een compromis te zoeken, ziet zich in een moeilijke po sitie geplaatst. Het heeft weliswaar zelf op de plaatsing van de Ameri kaanse raketten aangedrongen, maar is zeker bereid de ontmanteling ervan te accepteren, als een passend akkoord met de Sowjet-Unie daartoe aanleiding geeft. De vraag is echter of het aan weerszijden in Europa geplaatste nu cleaire potentieel al snel onderwerp van gesprek zal zijn. Moskou is het meest bevreesd voor een militarise ring van de ruimte en als dat pro bleem op enige manier van tafel zou raken, zijn de strategische raketten de belangrijkste zorg. In de Amerikaanse visie zou een hervatting van onderhandelingen tot afzonderlijke gesprekken moeten lei den. Over strategische en Europese kernwapens dient aan één tafel ge sproken te worden. Ook dat is een oude en niet geheel onlogische wens van de Europese NAVO-partners, maar in de huidige omstandigheden is de kans groot dat de Euro-raketten pas in laatste instantie aan de orde komen. Als dat moment is aangebroken, is er nog de zorg of de Amerikanen de Europese belangen wel voldoende behartigen. Zowel de Westduitse bondskanselier Kohl, afs de Britse premier Thatcher hebben onlangs - naar verluidt in niet mis te verstane bewoordingen - van president Rea gan geëist, dat deze Europa beter zal informeren dan in het verleden is ge beurd. Aan de vooravond van de veertig ste herdenking van het failliet van Hit- ler-Duitsland, is vrijheid in het Oost blok een wel zeer betrekkelijk begrip en zucht de westerse beschaving on der tweedracht, als onvermijdelijke gevolg van een uit de hand gelopen bewapeningsspiraal. De komende meimaand is een moment bij uitstek voor een tastbaar signaal dat het an ders kan. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement, j Noteer mi) voor een kwartaalabonnement (165,70): voor het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. JaamTel. Plaats het Leidsch Dagblad. bon opsturen 10050, 2300 VB Leiden de bon op te sturen, kunt u ook R J Lii 7 bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1