Helft van valse paspoorten is nooit te pakken m Van der Graaf: juk van'Samen op weg voorlopig torsen Marechaussee op Schiphol zoekt met speld, lamp en loep 'Duursport is ideaal voor diabetespatiënt' VRIJDAG 4 JANUARI 1985 PAGINA 15 ^S^Ê!MMÊÊ^^ÉÊêèÊÊ^ÊÊSS^^^S: SCHIPHOL De Fransman aan de balie van de pas poortcontrole op Schiphol doet zijn uiterste best om de marechaussee te overtuigen. Behalve een paspoort heeft hij een Franse identiteitskaart, een rijbewijs en kentekenbewijs, allemaal op zijn naam. Als het echt moet, tovert hij nog een stapeltje fraaie documenten te voorschijn. Het paspoort is gezien de serie visa-stem pels al een keer de wereld rond geweest. De documen ten van de Fransman zijn stuk voor stuk vals. Geen echt paspoort waar wat in geknoeid is, maar complete ver valsingen: „Dit paspoort is van kaft tot kaft vals, maar al die stempels zijn echt", zegt wacht meester J. M. J. Broekhaar, chef van het bureau falsificaten Schiphol. Hij heeft een koffer vol met valse en vervalste paspoor ten die op de luchthaven zijn on derschept. Hoewel er dit jaar 350 valse papieren in beslag zijn ge nomen, schat Broekhaar dit op tien tot vijftien procent van het totaal aan valse papieren dat in omloop is. „Ongeveer de helft van de val se papieren zullen we nooit kun nen pakken, omdat de vervalsing daar in de bron ligt. Dat zijn pas poorten die met valse gegevens zijn aangevraagd; dat paspoort is afgegeven door de autoriteiten, dus echt. Alleen is de vent die aan de balie staat niet de vent die in het paspoort staat. Laatst kwa men we daar wèl achter, toen de douane een man met een koffer heroïne pakte. Die man had twee paspoorten. Het paspoort waar van we dachten dat het 'echt' was, hebben we toen maar weer meegegeven". Papiersoorten Voor het herkennen van valse en vervalste papieren heeft de marechaussee sinds kort een ap paraat in gebruik dat inkt en pa piersoorten kan herkennen met- behulp van ultraviolet licht en infrarood. Het apparaat, de VRC- 1, staat op het bureau falsificaten en wordt gebruikt als een pas poort zeer minutieus moet wor den onderzocht. De wachtmeesters aan de balie vertrouwen voornamelijk op het menselijk oog en de vervalsings specialisten van bureau falsifica tie nemen vaak hun toevlucht tot een lamp, een loep en een gewo ne knopspeld. „Dat is nog steeds de basis waar we mee opereren", zegt Broekhaar. Opereren is het juiste woord. Behalve het ge noemde gereedschap gebruikt de marechaussee een scalpel om op elkaar gelijmde pagina's van elkaar te scheiden. In de valse Franse identiteitskaarten wor den soms pagina's op elkaar ge lijmd met een aan de achterzijde bedrukte pagina, zodat het lijkt alsof hier een watermerk in zit. Een andere manier om een vals watermerk aan te brengen is door een merk op het papier te drukken. Wie dit tegen het licht houdt, ziet een watermerk, maar door licht op het papier te laten vallen en daar schuin tegen te kijken is duidelijk te zien dat het watermerk op het papier 'ligt'. De knopspeld is een even sim pel als feilloos hulpmiddel in de speurtocht naar vervalsingen, met name voor de echtheid van droogstempels.' Bij een droogs- tempel wordt met kracht een stempel gedrukt op paspoort en foto. Het stempel heeft geen inkt, maar wordt als.het ware in foto en papier gestanst. Als een foto is verwisseld, drukken vervalsers hier ook de contouren van het stempel in, maar dit kan onmo gelijk exact worden gedaan. Broekhaar duwt de knopspeld aan de voorzijde in de foto pre cies in een krul in het droogstem- pel. Aan de achterzijde van het papier komt de speld er ver naast de krul uit: „vals". De speld wordt sinds 1979, toen het bureau falsificatie werd opgericht, intensief gebruikt. De nieuwe apparatuur in de strijd tegen de vervalsers wordt met name gebruikt voor het snel kun nen leveren van bewijs. Zo kan worden aangetoond dat een „van door Rien Floris kaft tot kaft" vals paspoort is ge drukt op goedkoop papier dat geen katoenvezel bevat. Dit pa pier laat het ultraviolette licht ge woon door. In tegenstelling tot katoenpapier (waar ook bankbil jetten van worden gemaakt). Bij valse paspoorten kan het appa raat met het blote oog niet zicht bare inktresten weer naar boven halen. Verder kan de inkt soort voor soort worden weggefilterd, zodat gemakkelijk te zien is dat 1940 eigenlijk 1910 is of een leng te van 1,62 m met een simpel rondje tot 1,82 is vervalst. Eerste zeef Het menselijk oog van de ma rechaussee aan de balie is echter onmisbaar om een vals paspoort aan het licht te brengen. Dit is de eerste 'zeef en gemakkelijk gaat het niet. Broekhaar toont een waaier van zeven Italiaanse pas poorten. Alle zeven met een vlek kerig groene kaft, maar er zijn wat tintverschillen, ook in de let ters. „De kaft is het moeilijkst om na te maken. Jij kunt nu zien dat er verschillen zijn, omdat je vergelijkingsmateriaal hebt, maar aan de balie krijg je maar één paspoort onder je neus en moet je kunnen zeggen of het vals is". De marechaussee aan de balie moet daarom een haast fotogra fisch geheugen hebben. In de ruim honderd tachtig landen over de hele wereld zijn tweedui zend officiële reisdocumenten in omloop. Gewone paspoorten, een diplomatenpas, een laisser- passer, een vluchtelingenpas, servicepas, enzovoorts. „En dan had Spanje een tijdje vijf ver schillende versies van een geldig paspoort". Het Britse paspoort is volgens Broekhaar vrijwel zeker het meest vervalste paspoort ter we reld. De oorzaak is gemakkelijk aan te geven. „Denk maar even aan het Britse Gemenebest. Ie mand uit Nigeria, Jamaica of Hong Kong kan heel goed met een Brits paspoort reizen", zegt Broekhaar. Het Nederlandse paspoort wordt, gezien de banden met Su riname, overigens ook veel ge bruikt als vals reisdocument. „Er zijn veel Indiërs en Creolen die daar op reizen. Iemand uit India, Pakistan of Afrika kan net zo goed van Surinaamse origine zijn. Daarom wordt er vaak iets gevraagd van 'Waar gaat de reis heen?' of 'Heeft u uw instapkaart bij u?' Een marechaussee kreeg toen als antwoord „I can't under stand you, can you speak English...". Een merkwaardig antwoord voor iemand met een Nederlands paspoort, dus die viel door de mand". Motieven De marechaussee onder scheidt verschillende motieven om met valse papieren te reizen. „Je hebt een economisch motief van mensen uit arme landen die hier willen werken. Dan heb je politieke motieven, de vluchte lingen uit India, Afghanistan en Iran. De criminelen en terroris ten die met valse papieren rei zen, hebben vaak zeer goede do cumenten. Die hebben een orga nisatie achter zich en die groep is aan het toenemen. Je ziet de laat ste tijd dat mensen met een eco nomisch motief veel via Brussel De nieuwe apparatuur van de marechaussee op Schiphol xen worden opgespoord. vervalste reispapieren sneller kun- of Luxemburg de EG binnen proberen te komen". De bedragen die worden neer geteld voor valse paspoorten zijn aanzienlijk en er wordt niet altijd meer betaald voor betere kwali teit. Meestal ligt het bedrag tus sen de 750 en 1200 gulden, maar Broekhaar kent ook vluchtelin gen die 50.000 gulden betaalden voor een reis en een paspoort om uit Iran te ontvluchten. De handel in paspoorten drijft op de georganiseerde misdaad. Bij tienduizenden worden valse passen gedrukt om het maken van paspoorten rendabel te ma ken. Zo kan Broekhaar verschil lende lichtingen valse Italiaanse paspoorten tonen die van „de zelfde serie" zijn. „Je kunt beter vals geld maken dan een vals paspoort. Vals geld hoef je maar aan twee kanten te bedrukken, maar een paspoort bestaat uit meerdere pagina's, een kaft, moet ingebonden zijn en er moe ten verschillende stempels in staan. Als dat rendabel moet zijn, moeten er veel worden ge maakt". Met name de 'credit-card-maf- fia' maakt gebruik van valse pas sen. Deze misdadigers hebben gestolen creditcards die „heet" zijn, zoals Broekhaar zegt. Zo wordt voor de credit card-'ge- bruiker' een paspoort op maat gemaakt. Gebruik is, dat dan binnen enkele dagen de reke ning van de credit card over de gehele wereld wordt leegge- kocht. Een staaltje dat de mare chaussee vaak op het spoor komt als de valse pas wordt herkend en de portefeuille moet worden ingeleverd. Fantasiedocumenten Een aparte categorie van de paspoortcontrole zijn de fanta siedocumenten. Papieren die lij ken op paspoorten. Zo is er een 'paspoart foar Fryslan', een pas poort voor de Kosmos en een pas van de World Service Authority. Dit laatste paspoort, dat wordt uitgegeven door Gary Davies, die zich kandidaat heeft gesteld voor wereldpresident, gaat in Derde-Wereldlanden grif van de hand, omdat soms wordt ge meend dat het paspoort echt waarde heeft. Diplomatieke fantasiepaspoor ten zijn ook een gewild artikel. Broekhaar heeft verschillende paspoorten van het Corps Diplo matique et Consulaire en infor matiediensten CD. Paspoorten met gouden opdruk voor bluf fers die indruk willen maken. Soms helpt het ook. „Ik vroeg een keer aan een man waarom hij nu zo'n CD-paspoort had, dat toch niets voorstelt. Die man zei dat hij in Afrika achteloos aan de hotelbalie de pas liet zien en dan kreeg hij de beste kamer voor hetzelfde geld". Broekhaar kent de valse pas sen inmiddels van haver tot gort. Een volstrekt (van kaft tot kaft) vals paspoort maken zal hem niet lukken, maar een pas verval sen? „Als ik zie waar ze nu af en toe de grens mee proberen over te komen... Dan moet dat luk ken". DEN HAAG (ANP) - Hardlopende mensen zijn een normaal ver schijnsel in het Nederlandse straat beeld geworden. Daaraan heeft ook het beschikbaar komen van meer vrije tijd, mede door de toe nemende werkloosheid, een bij drage geleverd. Voor de bijna een kwart miljoen Nederlanders die aan suikerziekte lijden, is de beoe fening van sport echter meer dan een middel om een beginnend buikje te bestrijden of in conditie te blijven. Het is ook een belangrij ke pijler in de regulatie van hun handicap. Als eerste conclusie van een onderzoek dat in het medisch centrum van de Nederlandse Sport Federatie op Papendal wordt uit gevoerd, stelt de Arnhemse inter nist Edo Meinders: „Beoefening van duursporten is een weldaad voor de diabeet." Volgens gegevens van de Diabetes Vereniging Nederland lijden 240.000 Nederlanders aan Diabetes Mellitus (letterlijk: honingzoete doorstroming). Suikerziekte, een stofwisselingsziekte die ontstaat door een tekort aan insuline of door een niet goed werken van de beschikbare insuline, doet zich in twee vormen voor. In de eerste vorm, type 1, is de pa tiënt die via de eilandjes van Lan- gerhans of bètacellen in de al vleesklier te weinig of geen insuli ne aanmaakt, afhankelijk van geïn jecteerde insuline. Van hen zijn er ongeveer 80.000 in Nederland. Bij het diabetes-type 2 zijn de patiën ten, twee-derde van het totaal in ons land, niet afhankelijk van insu line als therapie en kan er worden volstaan met tabletten of een dieet. Bij de stofwisseling in het mense lijk lichaam wordt via allerlei inge wikkelde processen het voedsel veranderd in onder meer glucose dat in het bloed komt en de brand stof levert die in de lichaamscellen wordt omgezet in warmte en ener gie voor de specifieke functie van die cellen. Overtollige brandstof wordt in de lever opgeslagen in de vorm van glycogeen en elders in het lichaam als vet. Glucose heeft, om in de lichaams cellen te kunnen doordringen, het hormoon insuline nodig. Insuline opent de cel, waardoor de glucose verbrand kan worden. Wanneer de lichaamscellen de glucose niet kunnen opnemen, blijft het werkeloos in het bloed en verlaat het via de urine het lichaam. Sceptisch De medische wereld heeft lang sceptisch gestaan tegenover sport beoefening door diabetici. Dat beeld is de laatste tien jaar duide lijk gewijzigd. Diabeten die alleen een dieet behoeven te houden, zul len door sportbeoefening hun voe dingspatroon kunnen verruimen. Zij zullen wat meer koolhydraten moeten gebruiken, omdat sport ex tra inspanning en daardoor meer energie vereist. Diabeten die ta bletten gebruiken, zullen kunnen volstaan met minder medicijnen. De insuline-afhankelijke diabeet zal op den duur met minder insuli ne kunnen volstaan, maar nooit zonder kunnen. Suikerziekte betekent niet dat een getalenteerde sportman of -vrouw die met deze handicap moet leven, nooit de top kan bereiken. In de ge schiedenis van de sport zijn er vele voorbeelden van diabeten die het allerhoogste hebben bereikt in hun tak van sport. De Wimbledon-kam- pioenen Tony Trabert en Jaroslav Drobny leden aan suikerziekte en hetzelfde geldt voor de Amerikaan se kunstrijder Scott Hamilton en de hockeyer Wolfgang Strödter, die meer dan honderd wedstrijden als strafcornerspecialist in het Westduitse elftal speelde en nu coach van het Westduitse dames team is. In de Amerikaanse profleagues van het ijshockey en American Football spelen op het hoogste ni veau diabeten. In Nederland kan van Rob van Essen (basketbal) en Ellen Bakker (tafeltennis) worden gezegd dat zij aan de top meedraai en ondanks hun suikerziekte. Leo Heere, arts op het medisch centrum van de Nederlandse Sport Federatie op Papendal, ontdekte na de marathon van Rotterdam dat hij suikerziekte had. Hij begon en kele maanden geleden met de Arn hemse internist dr. Edo Meinders en klinisch chemicus drs. Frans Willekens een onderzoek naar de ACHTERGROND invloed van duursport op suiker ziekte. Uit de praktijk was al be kend, dat diabeten van het type 1 door langdurige training de kans op een 'hypoglycaemie' tijdens de inspanning vergroten. Een 'hypoglycaemie' is het tegen overgestelde van een 'hypo' die neerkomt op een te sterke daling van de bloedsuikerspiegel door een te veel aan insuline, waarvan de belangrijkste verschijnselen on der meer geeuwen, honger, angst, beven, hartkloppingen, transpire ren en stemmingsverandering zijn. Het is zelfs mogelijk dat de diabeet door een hypo in coma raakt. Een hypo kan snel worden opgeheven door koolhydraten te nemen (sui ker, snoep, koekje, boterham). Bij de hyperglycaemie of hyper is er te weinig insuline-werking waardoor de bloedsuikerspiegel stijgt met ontregeling van de gehele suiker en ook vet-stofwisseling. Bloeddoorstroming Leo Heere ervoer tijdens de trai ning dat hij een hypo kreeg on danks het feit dat hij vóór zijn trai ning geen insuline had gespoten en wel flink had gegeten. Dat niet, of minder, injecteren voor een in spanning is belangrijk omdat door de toenemende gevoeligheid voor insuline van de lichaamscellen en de verbeterde bloeddoorstroming van de injectieplaats de insuline sneller in de bloedbaan komt. De ervaring van marathonloper Heere leerde arts Heere, dat bij zijn vorm van diabetes - type 1 - het re gelmechanisme van de bloedsui kerspiegel verstoord moest zijn.' Het onderzoek op Papendal moet nu duidelijk maken dat er behalve een tekort aan insuline ook een te kort aan bloedsuiker-verhogende hormonen is. Dit zijn tegen-regule- rende hormonen die de hypo be strijden. Het trio Meinders, Willekens en Heere vergelijkt bij het onderzoek van goed getrainde diabeten en ge zonde, getrainde proefpersonen de bloedsuikerspiegels tijdens een test waarbij de 'proefkonijnen' in totaal drie uur hardlopen. Bij de proefpersonen wordt in totaal tien maal met regelmatige tussenpozen bloed afgenomen. Deze monsters worden analytisch biochemisch onderzocht, sommige zelfs in de Verenigde Staten. Edo Meinders: „Dit onderzoek is van groot praktisch belang. Hoe wel aan diabetes lijdende sport mensen weten, dat zij bij een grote inspanning bij training of wed strijd niet of minder moeten spui ten, lopen zij het gevaar een hypo te krijgen. Door dit onderzoek kun nen wij ze leren hoe ermee om te gaan. Ik ben tot de conclusie geko men, dat de beoefening van duur sport ideaal is voor een diabeet. Voorwaarde is dat zij voor hun duurprestatie veel minder of geen insuline injecteren, ook omdat het tijdens een duurprestaties over het algemeen moeilijk is te eten. Zeker bij lopen, maar dat geldt ook voor andere takken van sport als zwem men, schaatsenrijden en in minde re mate fietsen. De Arnhemse internist, die door Leo Heere in direct contact met het lange-afstandlopen kwam, zegt dat een regelmatige training geweldig goed is voor een diabeet. „Lopen is ideaal omdat het een gemakkelijke vorm van duursport is. Het voert de conditie snel op, het vetweefsel vermindert en het lichaamsge wicht daalt. Daardoor is minder in suline nodig en de patiënt is veel gemakkelijker door zijn arts in te stellen oo te ziin handicap". De verdraagzaamheid tegen over mensen die niet voetstoots met alle nieuwe ontwikkelingen meegaan neemt snel af. Tot die conclusie komt ir. Jan van der Graaf, secretaris van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, vandaag in het blad 'De Waarheidsvriend', waarvan hij hoofdredacteur is. Hij werpt in dat artikel een 'vooruitblik' over 1985. Vooral tegenover de 'gerefor meerde orthodoxie' in dit land - "waar nog het besef leeft, dat er óndere levensnormen zijn dan de hedendaagse" - ziet Van der Graaf de onverdraagzaamheid toenemen. Begrijpelijk, want "er is de laatste jaren sprake van een snelle afbraak van christelijke normen en waarden". "Wie van daag niet bereid is te buigen voor de moderne afgod van de gelijk heid van mensen, hoe men ook leeft of is, of van de mondigheid van mensen, die zélf bepalen hoe het leven moet worden ingericht, die wordt in de hoek van de dis criminatie gezet". "Hoogstens is er voorlópig nog een zekere tolerantie, maar als de voortekenen niet bedriegen zal de wet 'gelijke behandeling' juist discriminatie meebrengen tegen over hen die Gods inzettingen meer liefhebben dan de geboden der mensen. En zelfs christenen zullen hieraan meewerken". Van der Graaf verwacht, dat de 'anti christelijke hetze' rond het the ma discriminatie heviger zal worden. "Verpestende program ma's als die van Sonja Barend zullen er het hunne toe bijdra gen". De kerk blijft bij Van der Graaf niet buiten schot. Daar consta teert hij ook een verminderde to lerantie. "In alle kerken en krin gen neemt de polarisatie toe". Hij spitst dit toe op 'Samen op weg', het streven om hervorm den en gereformeerden in dit land tot één kerk te brengen. De Gereformeerde Bond heeft met die ontwikkeling grote moeite. De voortgang van 'Sa men op weg' zou voor de Bond een reden moeten zijn om met de Hervormde Kerk te breken, zo suggereren bepaalde persorga nen binnen de gereformeerde ge zindte. "De toon van die gedachten- gang wordt onwelwillender, on verdraagzamer", schrijft de se cretaris van de Bond in zijn 'vooruitblik'. "Men vergeve het mij, dat het zo overkomt. Maar een wég wordt in die kritiek niet gewezen. Hoe moet het dan wel? Zou scheiding geen nieuwe scheidingen baren? Leert de ge schiedenis van de Afscheiding ónders? Er is geen sprankje van toenadering tussen kerken van gereformeerde signatuur buiten de Hervormde Kerk. Wat moeten wij dan met al die broederlijke vermaningen die van buiten tot ons komen? Wij zien voorlopig geen andere weg dan het juk van 'Samen op weg' want dat is het bepaald wél - te torsen". Van der Graaf gelooft, dat de verdraagzaamheid zal toenemen naarmate men meer beseft dat het Woord van God niet is gebon den en dat ook de Heilige Geest zich niet laat binden aan de ker kelijke instituten. (Vraag aan Van der Graaf: hoe kan iemand die dót zegt de toe nadering tussen gelijkgestemde kerken dan bestempelen als een 'juk'?). Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Oost-Terschelling kandidaat mevrow J. W. Inia Leek; aangenomen naar Castri- cum kandidaat T. J. Haitjema Zandvoort. Overleden. In Otterlo is, 62 jaar oud, ds. Joh. Bos overleden. Zijn eerste gemeente was Noor den (bij Nieuwkoop), van 1951 tot 1956. Driekoningen Leiden. De Schola Gregoria- na Lugdunensis verzorgt zondag de zang in een gregoriaanse ves perdienst ter gelegenheid van Driekoningen die om half 5 's middags in de Lodewijkskerk (Steenschuur 19) begint. Voor ganger is pastoor Vreeburg. De bezoekers zullen het grego riaans kunnen volgen in een boekje of vouwblad met de la- tijnse teksten en een Nederland se vertaling. In de dienst worden psalmen, hymne en magnificat gezongen zoals in kloosters, waarbij het koor in twee groepen is verdeeld. Die wisselen elkaar af, zodat telkens een groep een vers of couplet zingt. Oegstgeest. Om 10 uur be gint zondag in de Groene Kerk van Oegstgeest een cantate dienst, waarin het zesde deel van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach wordt gezongen. Dat is speciaal voor de zondag 'Drieko ningen' geschreven. De uitvoe renden zijn: het Leids Vocaal En semble, Caroline van Oyen so praan, Bernhard Lonen tenor en een instrumentaal ensemble, het geheel onder leiding van de can tor-organist Theo Goedhart. Voorganger is ds. J. J. Kooman. Leger des Heils. De afdeling 'Herbestemming van goederen' van het Leger des Heils, die zich bezighoudt met het inzamelen van kleren, meubilair, papier, plastic (bij winkels en bedrijven) enzovoort, heeft op het ogenblik 23 winkels in het hele land waar opgehaalde artikelen van goede kwaliteit tegen lage prijzen wor den verkocht. Jaarlijks komen daar zo'n 600.000 mensen spullen kopen. Plastic, zo meldt 'De Strijd kreet' vandaag, is nu een vast on derdeel van het inzamelingspro gramma geworden. Alleen al in het Westland wordt wekelijks 10.000 kilo opgehaald. (Tuinders gebruiken veel plasticfolie voor het afdekken van produkten in de kassen). Bij paus. De Amerikaanse negerleider dominee Jesse Jack son - bekend van de verkie zingsstrijd om het Amenkaanse presidentschap - heeft gisteren tijdens een privé-audiëntie de paus gevraagd, een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen om ter plekke de mensenrechten te ver dedigen. Die worden, zoals Jack son de paus nog eens uitlegde, door de apartheid met voeten ge treden. De baptistenpredikant vroeg de paus ook, zich tegen Noorda- merikaanse inmenging in Nica ragua te keren. Over het ant woord van de paus heeft Jackson zich niet uitgelaten. En het Vati- caan verstrekt nooit mededelin gen over privé-audiënties.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15