Zola voor Budd blijft Engeland lopen er hier bij' Trip Feyenoord naar 51 1 India nog op de tocht Mogelijke heroprichting 'ouderwets' amateurelftal Sparta neemt revanche op Feyenoord Aspiraties ZKW in de ijskast Voormalige bondscoach Gauke Nijholt aan vooravond NK: Hellers wint EK jeugdschaken Deelnemers aan rallye verliezen tijd op zee Stakende mijnwerker wint toto VRIJDAG 4 JANUARI 1985 PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - Van de vijf groepswinnaars uit de eerste ronde van het KNVB-zaaltoernooi heb ben er slechts twee, Ajax en Go Ahead Eagles, zich geplaatst voor de halve finales, die morgen in het sportpaleis Ahoy worden gespeeld. RKC werd in Den Bosch uitge schakeld door nederlagen tegen PEC/Zwolle (10-17) en RODA JC (9-12), dat in de halve eindstrijd uit komt tegen Ajax, dat gisteravond overwinningen boekte op FC Utrecht (11-7) en FC Groningen (13-10). Heracles verloor, na een ruststand van 4-4, de sleutelwed strijd tegen Go Ahead Eagles met 7-10. Sparta was in de herhaling van de 'finale' van de eerste ronde in de Dordtse groep iets produktiever dan Feyenoord (14-10) en nam daarmee revanche op een eerder deze week geleden nederlaag en speelt in de tweede halve finale te gen Go Ahead Eagles. de door Ajax met 11-7 LONDEN (Rtr.) - De vroegere Zuidafrikaanse atlete Zola Budd blijft in het komende seizoen in in ternationale wedstrijden uitkomen voor Engeland. De 18-jarige atlete, die vlak voor de Olympische Spe len werd genaturaliseerd tot Britse om mee te kunnen doen aan de wedstrijden in Los Angeles, liet dat gisteren weten in Londen na haar aankomst uit Zürich. Budd was niet zelf op de persbijeen komst aanwezig maar liet Jannie Momberg, vice-voorzitter van de Zuidafrikaanse atletiekbond, een verklaring van elf punten voorle zen. De vroegere Zuidafrikaanse is van plan eind deze maand haar de buut te maken bij internationale indoorwedstrijden. In de zomer wil zij het Europese circuit afwerken. Haar belangen zullen worden be hartigd door de Engelse atletiekfe- deratie. In Zürich maakte Budd afgelo pen zondag haar rentree sinds de Spelen. In Los Angeles was de 18- jarige Budd betrokken bij de val partij van de Amerikaanse favorie te op de 3000 meter, Mary Decker. De Engelse was zo aangedaan door het gebeurde, dat zij tijdens de race ver terug viel en uiteindelijk als ze vende finishte. Terug bij haar ou ders in Zuid-Afrika verklaarde Budd dat ze voorlopig niet meer wilde lopen en dat ze niet wist of zij haar loopbaan wel zou voortzetten. Vreselijke tijd Volgens Jannie Momberg was Zola Budd na alle problemen in Los Angeles heel dicht bij het be sluit weer in Zuid-Afrika te gaan leven. Dat had betekend dat het ta lent voor de atletiek verloren zou zijn geweest. „Gelukkig is zij nu tot rust gekomen. Wij hebben onze plicht gedaan en haar weer in En geland afgeleverd. Zij heeft een vreselijke tijd achter de rug. Met deze beslissing verbreekt Zola niet alle banden met Zuid-Afrika, want zij zal haar ouders en vrienden ge regeld bezoeken. Net als zij hopen wij dat zij in Engeland en in de rest van de wereld behandeld zal wor den als iedere atleet uit Groot-Brit- tannië". Het eerste optreden in het inter nationale indoor-circuit van Budd is op 25 en 26 januari bij de Engelse kampioenschappen. Zij wil op de 1500 meter een plaats veroveren in de ploeg die op 9 febrauri een inter land wedstrijd afwerkt tegen de Bondsrepubliek Duitsland. Groenewoud voor vertrek naar Irak: -A r>/-vrrT«T7«r>T-\ a *,r t~v„ i.rp„i,-i« vpn van overheidssubsidi LEIDEN - Rijnsburgse Boysspeler Jack Manuputty is vanmorgen met het Nederlands amateurelftal naar Irak vertrokken. Het is de tweede keer binnen drie maanden dat dit gezelschap onder leiding van KNVB-coach Ron Groenewoud op stap gaat. In oktober nam het uit louter amateurs bestaande team met succes deel aan een internatio naal toernooi in Singapore. Het in derhaast geformeerde team (omdat de KNVB na de totstandkoming van het Olympisch elftal geen puur amateurelftal meer had, werden spelers geselecteerd van de clubs die vorig seizoen kampioen wer den in de hoogste amateurklassen van het zaterdag- en zondagvoet bal), maakte in het Verre Oosten met een derde plaats reclame zichzelf, wat nieuwe invitaties op leverde uit opnieuw Singapore, In donesië en Irak. Het nationale voetbalteam van dit laatste land, in tegenstëlling tot het Nederlands Olympisch elftal wèl deelnemer in Los Angeles en winnaar van het Singapore-toernooi, fungeert zon dag en dinsdag aanstaande als te genstander van het Nederlands team. Volgende week donderdag keert het team op Schiphol terug. Later dit jaat zal het Irakese elftal een tegenbezoek afleggen. Bureaula Het succesvolle optreden van het nationale liefhebbersteam in Sin gapore, riep bij terugkeer op Schiphol in amateurkringen het verlangen op tot heroprichting van LEIDEN - Zuiderkwartier zal na de 10-13 nederlaag tegen Eureka de titelaspiraties voorlopig in de ijs kast moeten zetten. In elk geval tot het komend weekeindewanneer de ploeg van coach Wim Niesing KVR ontmoet, de ploeg waaraan het gis teravond. de eerste plaats verspeel de. De ontmanteling van de vlieg tuigbom, waardoor het duel van Zuiderkwartier tegen Eureka moest worden uitgesteld, eiste zo toch nog een slachtoffer. Coach Wim Niesing, die liever de vorige week wilde inhalen, moest nu nood gedwongen spelen met drie inval lers voor vakantiegangers Metse laar, Van der Mark en De Wit. Maar aan Ineke de Hertog, Simone van der Kaay en Hans van der Meeberg Jr, gedrieën geposteerd in de eerste verdediging, heeft het al lerminst gelegen. "De fout lag in het aanvalsvak, waar volgens de opdracht voor de korf snel moest worden rondge speeld om de tegenstander uit te spelen. De heren speelde echter te direct op de doorbraak, waardoor onder de paal veel balverlies werd geleden", oordeelde de Rotterdam mer na afloop. Met Dirk Jan de Kreek, goed voor vier treffers, was het op papier ge handicapte vak aanvallend zelfs uiterst gevaarlijk. Voorkomen wor den kon echter niet dat Eureka, vo rige week loupezuiver schietend (18-7) langs De Algemene, wegliep naar 2-4 en bij rust met 3-6 aan de leiding ging. Wel slaagde De Kreek erin om met twee gave schoten hei na de hervatting verder achterop (4-8) geraakte Zuiderkwartier, weer in de buurt 9-11van de Rot terdammers te brengen. Hoewel Erik van Lunteren, even eens viermaal scorend, direct na de uilworp tegen scoorde, was de strafworp die Zuiderkwartier vijf minuten voor tijd tegen kreeg fnui kend. Een tweede zorgde in de slot- minuuut voor de 10-13 eindstand. Carla Akse en invaller Aldo Spa don scoorden de overige Leidse goals. het 'ouderwetse' amateurelftal. De begroting van de KNVB laat daar voor in wezen geen ruimte, maar uit het feit dat de voetbalbond nu een nieuwe invitatie heeft geaccep teerd, kan worden geconcludeerd dat het niet in een of andere bu reaula onder het stof is verzeild. "Het zit er wel in dat we door gaan", stelde coach Ron Groene woud aan de vooravond van het vertrek. Wordt de heroprichting defini tief, dan komt in elk geval een ein de gan de bekritiseerde selectie procedure. Groenewoud had voor Singapore en Irak slechts keus uit spelers van IJsselmeervogels (dat uit principiële overwegingen overi gens geen spelers afvaardigt), Rijnsburgse Boys, NSW, Gel drop, Elinkwijk en Zwolsche Boys. "Als we doorgaan, en dat zit er dus wel in", zei Groenewoud, "dan zul len we zeker uit alle geledingen van het amateurvoetbal selecte- Voor de reis naar Irak (dat overi gens in staat van oorlog is met Iran, "maar we hebben contact gehad met het ministerie van Buitenland se Zaken en daar zeggen ze dat we niets hoeven te vrezen", aldus Groenewoud) moest de amateurse lectie worden ingekrompen tot 16 spelers. Onder de afvallers behoor den onder andere de Rijnsburgse spelers Johan de Kroon en Marcel van der Blom. FA verwacht recordrecette LONDEN (DPA) - De Engelse voetbalbond (FA) verwacht, dat de finale van het toernooi om de En gelse voetbalbeker dit jaar een re cordrecette van vijf miljoen gulden zal opleveren. De toegangsprijzen voor de wedstrijd, die op 18 mei in het Wembleystadion in Londen wordt gespeeld, zijn met vijftien procent verhoogd. De FA heeft de toegangsprijzen verhoogd omdat de prijs van een kaartje drie jaar lang niet is gewijzigd. In 1984 le verde de bekerfinale een bedrag van ruim vier miljoen gulden op. ROTTERDAM (GPD) - De cratieve trip van Feyenoord naar India staat nog altijd zwaar op de tocht. De goedbetaalde demonstra tiewedstrijden die de Rotterdamse ploeg daar na de kerstdagen zou spelen, werden vanwege de verkie zingen uitgesteld tot midden ja nuari, maar de Kuipclub weet nog steeds niet zeker of de duels door gaan en heeft tot nu toe ook geen enkele bankgarantie ontvangen. Het bestuur wil over beide zaken op 7 januari uitsluitsel hebben en beslist aan de hand daarvan of de selectie wel of niet zal afreizen. Eind vorig jaar dreigde Feye noord (dat de door geelzucht over vallen Ivan Nielsen nog zeker vijf weken zal moeten missen, maar dat nu wel kan beschikken over Si mon Tahamata) nog naar de rech ter te stappen als de KNVB de voorgenomen trip zou verbieden. In zijn nieuwjaarsrede, sprak voor zitter Gerard Kerkum gisteren als wens uit dat voetbalbestuurders „minder een beroep zullen doen op juristen". In het verlengde daarvan bedreef de praesses pure demagogie. Doe lend op de clubbijdrage in de poli tiekosten bij wedstrijden in de Kuip, waarover in de Rotterdamse gemeenteraad wordt gesproken, wreef Kerkum „de politici" aan „dat het respect voor de politie en de medeburger is verminderd". Werklozen Bitter toonde Feyenoords eerste man zich eveneens over het uitblij- BERGUM (GPD) - Bij de jaarlijkse herverdeling van de trainersposten raakte Gauke Nijholt in het afgelopen voor jaar zijn sprintploeg kwijt. Voor hem viel het doek na een rumoerig jaar met veel trammelant en weinig overtuigen de prestaties. Maar of het nu beter gaat? De interland in Oslo voorspelde weinig goeds voor de nationale titelstrijd op het Utrechtse kunstijs. De sprintspecialisten gaan onge twijfeld een zwaar weekeinde tege moet, want ze dreigen in de presti- geslag tegen de allrounders ten on der te gaan. Gauke Nijholt zal van af de tribune toekijken en hoopt er voor 'zijn' sprinters het beste van. „Maar als ze eraf worden gereden door de allrounders is dat weer een stap naar beneden". En daarvoor heeft hij gegronde vrees. In de gecombineerde selectie van Henk Gemser vonden drie sprinters onderdak, de beide Frie zen Jan Ykema en Geert Kuiper en de nieuweling Ben van der Feltz uit Enter. Een constructie waarvan de minderheid, de sprinters dus, de dupe is, stelt Nijholt vast. „Het is een devaluatie van het sprinten en ik zou het nooit op deze manier geaccepteerd hebben. Gemser Alleen de Nederlandse kam pioenen zijn zondag in Utrecht na de toernooien om de natio nale sprinttitels zeker van deelneming aan het WK op 23 en 24 februari in Heerenveen. Daar mag Nederland slechts met twee dames en drie heren starten na de zwakke presta ties op het laatste WK in Trondheim. De tweede Nederlandse deelneemster wordt aangewe zen na internationale sprint- wedstrijden in Davos en In zeil. Hiervoor komen de num mers twee en drie van het NK in aanmerking. De twee resterende plaatsen bij de heren worden verdeeld na een toernooi in Inzeil. Die wedstrijd, op 9 en 10 februari, wordt gekoppeld aan de resul taten van het NK. De slechtste 500 en 1000 meter komen te vervallen, zodat er een klasse ment ontstaat over drie keer een 500 en drie keer een 1000 meter. [Nederlaag voor volleybalsters BREMEN (DPA) - Het Nederland se vrouwen volleybalteam heeft gisteren in Bremen zijn tweede wedstrijd voor het internationale volleybaltoernooi verloren. De Cu baanse vrouwen bleken met 3-0 te sterk. De setstanden van deze voor groep B gespeelde wedstrijd wa ren: 15-6,15-10 en 15-12. In een wedstrijd voor dezelfde groep won Swcdlowski (Sow) met 3-1 van Frankrijk. De setstanden in deze ontmoeting waren: 15-12, 13-15,15- 5,15-7. Maar het werkt niet. Hij zal nu voortdurend met zichzelf in twee strijd staan, want je kunt niet ie dereen evenveel aandacht geven". Aparte ploeg Nu reeds staat vast, oordeelt Nij holt, dat de gezamenlijke trainin gen de sprinters ernstig hebben be nadeeld. Nijholt: „Het echte snel- heidswerk moet nog beginnen, ter wijl de sprinters voor hun belang rijkste wedstrijd van het seizoen staan, het Nederlands kampioen schap. Dat kan toch niet? Een sprinter moet het hele jaar door 'aan snelheidstraining doen. Hij kan samen met een allrounder een duurloopje maken, maar daar houdt het ook mee op. Een 400-me- ter-atleet traint toch ook anders dan iemand die de vijf kilometer loopt. Het sprinten hangt er maar een beetje bij en op deze manier kom je er nooit uit. Het is nu voor de sprinters haast onmogelijk ge worden om met prestaties te bewij zen dat er weer een aparte kern ploeg voor hen moet komen". Het wegzakken van de Neder landse sprinters speelt de voor standers van een gecombineerde nationale kernploeg de laatste ja ren in de kaart. „Het vorige WK in Trondheim was inderdaad om te huilen", geeft Nijholt toe. „Ik kan me best voorstellen dat er dan mensen zijn die zeggen: moeten we nog wel geld beschikbaar stellen voor een aparte sprintploeg. Maar die is nooit duur geweest voor de bond en zoals het nu gaat is het he lemaal zinloos er geld in te stop pen. Bovendien, zolang het sprin ten hier wordt ondergewaardeerd, is het vóór jonge rijders ook niet aanlokkelijk om zich er volledig op toe te leggen. De enige manier om uit de malaise te komen is een aparte sprintploeg", bepleit de Friese politieman. Op het televisiescherm zag Nij holt Jan Ykema en Geert Kuiper een paar maal in actie. Hij werd er treurig door gestemd. De techni sche omschakeling van Ykema ziet Nijholt met lede ogen aan. „Ik ben er ook wel mee bezig geweest. Die rechter poot van hem is de boos doener, maar laat Jan Ykema nou Jan Ykema blijven. Als hij aan zijn techniek moet denken en bewust moet schaatsen zit er geen snelheid meer in. Er wordt nu aan zijn basis geknoeid en dat tast zijn zelfver trouwen aan. Hij rijdt eerder slech ter dan beter en ik verwacht ook niet dat er na enige tijd rendement van komt". Sprintbloed Van Geert Kuiper heeft het Nij holt verbaasd dat diens duizend meter onder de maat is gebleven, terwijl in de training tot dusver de nadruk op duurwerk lag. Nijholt: „Kuiper kan het wel, ik vind zijn bochten altijd goed. Hij heeft niet de felheid van een echte sprinter en heeft problemen met zijn con centratie. Hij is overal met zijn ge dachten bij. Zijn duizend meter stelt internationaal niets voor. Hij lijkt wel een tweede Lieuwe de Boer te worden". Over de derde man in de sprint ploeg, Ben van der Feltz, oordeelt Nijholt: „Een leuke schaatser, maar die komt er ook niet. Hij draait al jarenlang op gewestelijk topniveau mee, veel vooruitgang zit er daarom niet meer in". Dat dit drietal het in Utrecht moet afleggen tegen de allrounders Hein Vergeer, de huidige sprint kampioen, en Hilbert van der Duim, staat-voor Nijholt al wel vast. „De beste sprinters zijn on dergeschikt aan de allrounders en ik zie dat het specialisme sprinten nog verder afglijdt. Driejaar heb ik al mijn energie erin gestopt. Ik kijk niet terug in wrok, maai waarop het nu gaat stemt mij erg bitter, want de sprinters zijn onder geschikt aan de allrounders. Ik weet dat Henk Gemser zijn best er voor doet. Hij heeft sprintbloed in zijn donder, maar de allrounders spelen wel de eerste viool". De ondergeschikte positie van de sprinters benadrukt Nijholt ten slotte op zijn eigen beeldende wij ze: „Als je op een schip zit dat in een dikke storm terechtkomt, is er voor de allrounders een reddings boot, terwijl er voor de sprinters niet eens een zwemvest beschik baar is". GRONINGEN (GPD) - De 15-jari- ge Zweed Ferdinand Hellers is gis teren in de Groninger Evenemen tenhal Europees jeugdschaakkam- pioen geworden. Op de slotdag passeerde hij de Spanjaard Rome ro, die zijn laaste partij verloor. De drie Nederlandse deelnemers ein digden bij de beste tien. Jan de Wit finishte als vierde. Friso Nijboer zesde en Jeroen Piket tiende Het toernooi, dat voor de 23e maal gehouden werd, had de afge lopen weken een strijdlustig deel nemersveld, want slechts 20 pro cent van de partijen eindigde in re mise. Vier ronden voor het einde had de 20-jarige De Wit nog riante uitzichten op de eindzege, maar een vormcrisis belette het hem zich te mengen in de titelstrijd. Hellers, die als enige ongeslagen bleef, behaalde met zijn kampioen schap tevens de titel internationaal meester. Afgezien van de trofee en een geldbedrag van 500 gulden kan hij verder rekenen op uitnodigin gen van overheidssubsidie voor de nieuwe en gemoderniseerde ont vangstruimte waarin hij zijn speech hield. De club had op een financiële bijdrage gerekend via de zgn. „terugploegregeling", die on der meer inhoudt dat de werklozen worden ingezet bij de accommoda tieverbetering. Aan die voorwaar de had Feyenoord echter bewust niet voldaan, zodat de tegemoetko ming terecht uitbleef. Sportief en financieel was 1984 aanvankelijk niettemin een goed jaar voor de nog regerend kam pioen en bekerhouder, die in het tweede deel in beide opzichten veel verloor. „We betreuren nog steeds dat we Cruijff niet hebben kunnen bewegen te blijven", be kende de voorzitter van de club die het successeizoen '83-'84 afsloot „met een zodanig positief saldo dat we in staat waren enige schulden af te lossen". Voor het lopende seizoen, dat zo veel minder glorieus is (uitschake ling voor de Europa Cup en de KNVB-beker „en alsof dat nog niet genoeg was ook het vertrek van Li- bregts") had Kerkum nog een paar wensen. „Dat de KNVB en de WCS elkaar snel vinden in een plan dat aanvaardbaar, realistisch en werkbaar is" en „dat er weer eens constructieve vergaderingen kunnen plaatsvinden in Zeist, waar we het profapparaat veel be ter moeten benutten". Kerkum zei ook vurig te hopen dat de FBO haar streven naar zelf standigheid binnen het betaalde voetbal opgeeft („want we kunnen niet zonder de achterban van ama teurs en jeugd") en sprak als hèt goede voornemen van zijn club uit: „Ruud Gullit en Mario Been te be houden voor Feyenoord". Maar ook dat staat nog op de tocht. ALGIERS (ANP) - De eerste dag van de deelnemers aan de rallye Parijs - Dakar op het Afrikaanse continent is meer een nacht gewor den. Door bar slechte weersom standigheden tijdens de oversteek van Séte naar Algiers, liepen de drie veerboten uren vertraging op. De 512 autos, vrachtwagens en mo toren konden daardoor pas laat in de middag en in het begin van de avond vertrekken voor de rit over 550 kilometer, over asfaltwegen, naar Ouargla. Om het niet te moeilijke traject af te leggen, heeft ieder dertien uur tot zijn beschikking. Ruim vol doende in het koude noorden van Algerije, waar de temperatuur ook tot bij het vriespunt is gezakt. Door de late start uit Algiers zullen veel deelnemers hun nachtrust in Ouargla verspelen, want vrijdag ,om negen uur s morgens vertrek ken de eerste motoren al weer voor de tijdrit over 485 kilometer naar El Golea, waarmee de rallye eigen lijk echt begint. het r juni. •eldkn en tot 20 jaar, de het Hoogovens- toernooi van het volgende jaar cn de grootmeestergroep van het OH- RA-toernooi. Het jeugdschaakgebeuren in Groningen, dat per jaar zo'n 140 mille kost, weet zich de komende twee jaren nog verzekerd van de fi nanciële steun van de Gasunie. Daarna zal de sponsor slechts als co-sponsor verder gaan. Volgens toernooi-directeur Johan Zwane- pol zullen meerdere geldschieters gevonden moeten worden om het jeugdschaaktoernooi in de toe komst voor Nederland te behou den. DONCASTER (REUTER) - De Britse mijnwerker Glynn Dee re, die het wegens de mijnsta king al negen maanden zonder loon moet stellen, heeft don derdag 127.000 pond (ruim een half miljoen gulden) gewon den in de voetbaltoto. Hij had 36 pence (1,50 gulden) inge legd. De 34-jarige Deere kondigde aan dat hij eerst een paar nieu we schoenen gaat kopen, want "er zitten gaten in de schoenen die ik draag". Sinds het begin van de staking heeft Deere ge regeld meegedaan aan het pos ten bij de mijn, en komende maandag zal hij weer present zijn bij de stakingposten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11