Keurig herstel van Leiden Schaaktweekamp naar buitenwijk Derde plaats in basketbalweekChicago wint Frits Don begeleider van HanaMandlikova RKC schopt het ver in zaaltoernooi Sjoukje terug als adviseuse DONDERDAG 3 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 9 Haarlemse basketbalweek Finale: Chicago-Hapoel Tel Aviv: 93-92 (53-51). Topscorers Chicago: Grear 20, Price 17, Terry 14, Simson 12. Hapoel: Sims 20, Largey 18, Zisman 14, Rabanovski 12 en Fleisher 10. Om de derde plaats: Den Bosch-Leiden 57-71 (32-32). Scores Leiden: Beek 17, Wiel 16, Hagens 14, Kragtwijk 8, Lockhart 8, Heijdeman 4, Van Helfteren 4 en Van Dam 0. Den Bosch: Pieterse 16, Fields 15, Sprewer 13, Akerboom 5, Esveldt 4, Dekker 2, Bottse 2. Om de vijfde plaats: Fluminense-Worthing 105-81 (50-42). Topscorers Fluminense: Figuerdo 28, Cabrera 22, Nascimento 21, Cavalcante 18, Thompson 10. Worthing: Hungecker 20, Cunningham en Crosby 17. Eindstand: 1. Chicago, 2. Hapoel Tel Aviv, 3. Leiden, 4. Den Bosch, 5. Flumi nense, 6. Haaksbergen en 7. Worthing. De laatste uitslagen van nale volleybaltoernooi in Bremen zijn: Bondsrepubliek Duitsland-Tsjechoslo- wakije 3-0 (15-2,15-7,15-11) Cuba-Frankrijk 3-0 (15-3,15-8, 15-7) Canada-Zuid Korea 0-3 (8-15, 6-15, 9-15) Nederland-Oeralotsjka 1-3 (14-16, 16-14, 12-15, 4-15) NOOTDORP (ANP) - De uitslagen van de paardekoersen, die gisteren werden gehouden op de baan van Nootdorp, EERSTE KOERS, 2000 meter: 1. Young Performer (C.M. Verhoeve) 2.54,1 - 1.27,1, 2. Zigeunerin B, 3. Yatha. Toto: winnend f. 5,20, plaats f. 1,50 f. 1,40 f. 1,10, koppel f. 13,50, trio f. 103,40. TWEEDE KOERS, 2000 meter: 1. Yelfir du Bois (F.J. Wildhagen) 2.53,4 - 1.26,7, 2. Woody Dien, 3. Yuanita. Niet gestart: trio f. 86,20. DERDE KOERS, 2000 meter: 1. Yfel- perle (J. Wagenaar) 2.53,7 - 1.26,9, 2. Whimsey Mac, 3. Werrie Anjo. Toto: winnend f. 2,50, plaats f. 1,80 f. 7,- f. 3,90, koppel f. 23,80, trio f. 585,70. VIERDE KOERS, 2000 meter: 1. Victor Express (R. B. van Stam) 2.54,3 1.27,2, 2. Yunior Society, 3. Yonika Lelywaard. Toto: winnend f. 3,30, plaats f. 1,40 f. 1,50 f. 2,80, koppel f. 8,30, .trio f. 104,60. VIJFDE KOERS, 2380 meter: 1. Ygona Albo (P. de Boer) 3.23,2 - 1.25,4, 2. War- horse, 3. Vesuvia. Toto: winnend f. 9,80, plaats f. 2,- f. 2,70 f. 1,60, koppel f. 18,-, trio f. 264,30. ZESDE KOERS, 1660 meter: 1. Winne- ton Heiloo (J.P.C. Oorthuysen) 2.22 - 1.25,5, 2. Uniek Buitenzorg, 3. Vasina Dartel. Toto: winnend f. 5,50, plaats f. 1,90 f. 3,90 f. 4,20, koppel f. 60,20, trio f. ZEVENDE KOERS, 2000 meter: 1. Ver mont (C.J. de Leeuw) 2.50,3 - 1.25,2, 2 Wonder Willem, 3. Udette Cortlant. Niet gestart: Vico Spencer. Toto: winnend f. 3,-. plaats f. 1,20 f. 2,60 f. 2,70, koppel f. 15,40, trio f. 261,70. ACHTSTE KOERS, 2380 meter: 1. Vulcana P (A.H. Suykerbuyk) 3.22,1 - 1.24,9, 2. Ureck Eberhof, 3. Winston Ha zelaar. Toto: winnend f. 6,70, plaats f. 3,10 f. 1,40 f. 1,40, koppel f. 7,90, trio f. 49.80. NEGENDE KOERS. 2000 meter: 1. Tre- sor Kandia (C.J. de Leeuw) 2.48,5 - 1.24,3, 2. Tamara Rita, 3. Urica Marijke. Toto: winnend f. 25,-, plaats f. 3,40 f. 2,40 f. 1,40, koppel f. 48,90, trio f. 864,-. TIENDE KOERS. 2000 meter: 1. Sir van Hanegem (J.F.M. Westgeest) 2.44,5 - 1.22,3, 2. Roland Morgan. 3. Thor ter Lu- ne. Toto: winnend f. 1,90, plaats f. 13,70 f. 18,- f. 2,30, koppel f. 49,80, trio f. 314,80. ELFDE KOERS, 1660 meter. 1. Vera Westlandia (R.L. Pools) 2.16,5 -1.22.2, 2. Ylva Teb, 3. Weistane du Bois. Toto: winnend f. 8,10, plaats f. 1,90 f. 1,40 f. 1,90, koppel f. 8,20, trio f. 88,20. Omzet van de totalisator: f. 271.453,-. Zaalvoetbal De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden in het KNVB-zaalvoetbal toernooi zijn: Rijnhal Arnhem NEC-Wageningen12-9 (6-5) Go Ahead Eagles-Helmond Sport 16-13 (11-8) Vitesse-De Graafschap6-15 (3-6) Go Ahead Eagles en De Graafschap Maaspoort Den Bosch NAC-RKC12-13 (4-8) Willem II-MW11-8 (5-4) Fortuna Sittard - Roda JC...8-16 (3-8) Geplaatst voor de tweede ronde: RKC en Roda JC. Plus bij loting nummer drie Willem II Sporthallen Zuid Amsterdam S W-Telstar6-11 (6-8) AZ '67-Haarlem18-6 (10-1) Ajax-FC Utrecht11-9 (6-5) ..3-12 (1-4) Excelsior-RBC10-8'(2-3) Feyenoord-Sparta12-6 (6-4) Geplaatst voor de tweede ronde: Feye- Frieslandhal Leeuwarden Heracles-Veendam13-11 (7-8) Groningen-PEC Zwolle13-12 (3-7) Europees kampioenschap' schaken voor jeugd Rasmussen (Den)-Remerco (Spa) 0-1, Kozul (Joe)—De Wit (Ned) 1-0, Horvath (Hon)-Hellers (Zwe) 0-1, Piket (Ned)— Nijboer (Ned) V2-V2. De stand is nu: 1. Remero 9'/2 punt, 2. Hellers 9, 3. OU 8'/2, 4. De Wit en Thorstein 8, 10. Piket. HAARLEM - Chicago is Elmex Leiden opgevolgd als win naar van de Haarlemse basketbalweek. De Amerikanen, die vorig jaar in de halve finale voorrang moesten geven aan Leiden, bleven gisteravond in een spectaculair en spannend duel het gehavende Hapoel Tel Aviv net voor: 93-92. Leiden zelf herstelde zich in de uit verkochte Kennemersporthal goed van de nederlaag van dinsdag te gen Chicago. Leiden won de troostfinale met 57-71 van aartsri vaal Nashua Den Bosch. Het was de elfde keer in twaalf maanden dat beide ploegen elkaar troffen en de tweede Leidse zege op rij, iets dat de laatste drie jaar niet meer was voorgekomen. Volgende week zaterdag treffen beide vaderlandse topploegen elkaar in Den Bosch opnieuw, dan weer in competitie verband. Alsof de landstitel op het spel stond, zo angstvallend hielden de ploegen elkaar in de gaten. Het met interne moeilijkheden kampende Den Bosch, dat andermaal de ge blesseerden Franken en Gibson moest missen, vluchtte weer eens in een zone-verdediging om de Leidse aanval af te stoppen. Ver rassender was echter dat óók Lei- den-coach Ruud Harrewijn voor die verdedigingsvorm koos toen eenmaal duidelijk was dat de Bos sche topschutters Akerboom en Esveldt niet op schot waren. Aker boom schijnt tegen Leiden alleen zijn draai te kunnen vinden tijdens 'Theoloog bij nationaal elftal kan nuttig zijn' SELB (SID) - Het Westduitse voetbalelftal moet bij belang rijke toernooien niet alleen door een trainer/coach en ver zorgers, maar ook door een geestelijke worden begeleid. Dat is de mening van de de caan Heinz Scbindler uit Selb, bestuurslid van het werkco mité Kerk en Sport" van de Evangelische kerk. Scbindler benadrukte, dat onder coach Helmut Schön tijdens de toer nooien om de wereldtitels in Mexico, West-Duitsland en Ar gentinië altijd een geestelijke in de ploeg was opgenomen. Jupp Derwall, opvolger van Schön, maakte daarentegen geen gebruik van geestelijke begeleiding. Terzijde Scbindler heeft nu zijn hoop gevestigd op de nieuwe coach Franz Beckenbauer, die al heeft aangekondigd voor het idee te voelen. „Een dominee zal de lieve God weliswaar niet kunnen overtuigen van bet nut West-Duitsland doel punten te schenken", aldus Scbindler. „Maar hij zou de profsdie niet zo koel en hard zijn als ze zich soms voordoen, misschien toch bij sommige gelegenheden met raad en daad terzijde kunnen staan". de play-offs. Het Bossche 'kanon' produceerde in de laatste twee wedstrijden tegen Leiden slechts 7 punten. Geen van de twee ploegen wist te ontsnappen. Fields en de vanwege zijn acrobatiek tot meest spectacu laire speler van het toernooi uitge roepen invaller Sprewer domineer den onder de borden waar zij in ie der geval op geblokte schoten en dunks wonnen, maar de immer so bere Jerry Beck veegde ook zijn straatje keurig schoon: rust 32-32. Leiden liep direct na de hervat ting uit naar een ruime voor sprong. Het trapeze-werk in de re bound werd niet langer overgela ten aan de Brabanders, terwijl aan vallend de Leidse trein weer op rol letjes liep. Goed getimed, met overleg schietend, zette Leiden Den Bosch -dat in twaalf minuten slechts zeven punten wist te sco ren- op een 39-53 achterstand. Daarna zat er letterlijk en figuur lijk nauwelijks meer schot in de wedstrijd. De defensies beheersten het spel, de rivalen speelden het bekende kat en muisspelletje. 'Brinta-basketbal' noemde toer- nooi-organisator Voskuylen dat eerder, een voor het op spektakel beluste publiek moeilijk te verte ren gerecht. Helemaal op zijn plaats is die betiteling in geval van Leiden overigens niet, want die ploeg laat voldoende ruimte over voor show. Hoe het ook zei, Den Bosch kwam er niet meer aan te pas. Of de ploeg van Heger niet meer wil de, dan wel eenvoudigweg 'op' was (Den Bosch speelde gisteren zijn negende wedstrijd in acht dagen), dat werd niet helemaal duidelijk. Want ook Leiden zat er door. Hans Heijdeman: "Ik ben helemaal ka pot, ik loop op m'n achterste be nen". De ploeg bewaarde de con trole over de wedstrijd en stelde met 57-71 winst de derde plaats veilig. Chicago en Hapoel Tel Aviv bo den het publiek meer waar voor hun geld. Het free-lance basketbal van de tot publiekslieveling uitver koren Amerikanen zorgde voor spektakel van de eerste orde. Enigszins verrassend toch wel want de in eigen land onbruikbare spelers, die niet goed genoeg wa ren voor een plaats by profs of als goed betaalde amateur in Europa, spelen eigenlijk alleen nog voor hun lol in een stedencompetitie. Het zijn dus geen echte hoogvlie gers, al dacht het uitzinnnige pu bliek in Haarlem daar duidelijk an ders over. Spelmaker (beste guard van het evenement) Steve King bij voorbeeld kon ondanks vijf maal balverlies, waaronder vlak voor tijd bij een 92-91 achterstand, geen kwaad doen. Chicago kwam gisteravond te gen het gehandicapte Hapoel voor het eerst in dit toernooi goed ge- Mouter gaat door bij RCL LEIDEN - Laurens Mouter is het met RCL snel eens gewor den over verlenging van zijn contract. De Oegstgeestse trai ner zal ook in '85-'86 bij de thans in degradatie-gevaar verkerende eersteklasser werkzaam zijn. Dat wordt dan zijn tweede seizoen op de Lei- derdorpse Bloemerd. tiende zet. Karpov nam voor zijn antwoorden de tijd, hij gebruikte er drie kwartier voor en ook voor zijn vijftiende beweging liet hij de klok langdurig, 25 minuten name lijk, tikken. Kasparov, die in de eerste con frontatie na de jaarwisseling net zo'n vermoeide indruk maakte als de titelhouder, had kennelijk geen lust in een slopende confrontatie en bood remise aan. De wereld kampioen aanvaardde het voorstel onmiddellijk, zijn voorsprong van vier punten, 5-1, bleef daardoor on geschonden. Het verloop van de party is: wit: Karpov zwart: Kasparov 1. e2-e4 c7-c5^2. Pgl-f3 d7-d6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8-ftf; 5. Pbl-c3 Pb8-c6; 6. Lcl-g5 e7-e6; 7. Ddl-d2 LfB-e7; 8. 0-0-0 0-0; 9. Pd4- b3 a7-a5; 10. a2-a4 d6-d5; 11. e4xd5 Pf6xd5; 12. Lg5xe7 Pc6xe7; 13. Pc3-b5 Lc8-d7; 14. Lfl-e2 Pe7-f5; 15. Pb3-d4 Pf5xd4. Volleybalsters ondanks verlies op goede weg BREMEN (ANP) - Het Nederland se volleybalteam (vrouwen) heeft gisteren de eerste wedstrijd tijdens het internationale toernooi in Bre men verloren. Oeralotsjka Sverd lovsk won met 3-1. In de Neder landse ploeg ontbraken Martje de Vries, Els Tuynman en Jacqueline Schimmel. Coach Peter Murphy had Tjitske Ringnalda van DVC als spelverdeelster bij de selectie ge haald. De Nederlandse vrouwen speel den tegen de Sowjet-ploeg een goe de wedstrijd. Al in de met klein verschil verloren eerste set bewees de selectie gegroeid te zijn door de voorbereiding op het Europees kampioenschap. Na de winst van de tweede reeks leek Nederland op weg naar een verrassing door in de derde set een voorsprong van 12-9 te nemen. Een time-out van de Russische coach verbrak het ritme bij de groep van Peter Murphy en bracht de Sowjet-speelsters weer in het goede spoor. In de vierde set was de betere conditie van Sverd lovsk beslissend. LEIDSCHENDAM (ANP) - Voor de Nederlandse tennisser Frits Don is het nieuwe jaar goed begon nen. De 28-jarige Rijswijker is na melijk door de Tsjechoslowaakse speelster Hana Mandlikova ge vraagd als sparring-partner en in sommige gevallen ook als coach op te treden. Don zal daarbij gaan sa menwerken met Betty Stöve die al jaren de talentvolle Tsjechoslo waakse begeleidt en traint. Omdat de Nederlandse vindt dat zij als 39- jarige geen goed tegenspel meer kan bieden aan de nummer drie van de wereld, werd al enige tijd gezocht naar een geschikte tegen stander tijdens de trainingen. De eerste contacten tussen Don, die het ooit bracht tot de 280e plaats op de wereldranglijst, en Mandlikova dateren van 1976 toen hy de Tsjechoslowaakse bij een toernooi in Engeland leerde ken nen. De laatste drie jaar werd dat contact vooral bijgehouden tijdens de Kerstdagen als Betty Stöve met haar pupil trainde in Leidschen- dam. Don werd daarbij vaak ge vraagd als tegenstander op te tre den. „Ik zag toen al dingen bij haar die in mijn ogen verbeterd konden worden en heb die ook verteld. Dat kwam blijkbaar goed over want zij nam die adviezen aan. Zo heb ik haar toen al gezegd dat ze meer aandacht moest besteden aan haar lichaam, een suggestie die ze dui delijk ter harte heeft genomen. In eerste instantie neem ik het techni sche gedeelte voor mijn rekening waarbij het coachen van Mandliko va verdeeld zal worden tussen Bet ty Stöve en mij", aldus Don. MOSKOU (Rtr, AFP, Tass) - De or ganisatoren van de schaaktwee kamp om de wereldtitel overwe gen kampioen Karpov en uitdager Kasparov te laten verhuizen. Al voor de ook in remise (na vijftien zetten) eindigende 37ste partij was begonnen, werd gefluisterd dat de Zuilenzaal in het Huis van de Vak bond na het weekeinde niet meer beschikbaar zou zijn voor de groot meesters. In bijna vier maanden is de be langstelling voor het evenement, dat op 10 september is begonnen, sterk afgenomen, waardoor een lo catie in het centrum van de hoofd stad overbodig is geworden. De schaakbond van de Sowjet-Unie wil ook iets doen om de kosten te drukken van de strijd die in tijds duur alle bestaande records breekt. Op 24 november is de laat ste winstpartij tot stand gekomen in de tweekamp waarin remises niet meetellen en titelhouder Kar pov nog altijd een voorsprong van 5-1 heeft. Verwacht wordt dat het duel na het weekeinde zal worden voortge zet in een zaal van Hotel Sport, een kolossale betonnen blokkendoos in een van de buitenwijken. Met het einde van de strijd in het Vakbondsgebouw in zicht, hebben Karpov en Kasparov opnieuw tot een snelle remise besloten. Het punt werd voor de 31ste keer ge deeld na slechts vijftien zetten, juist op het moment dat de partij interessant leek te worden. Net als in hun vorige partij, toen Karpov met wit speelde, verscheen een Siciliaan op het bord. De eerste zetten werden in vlot tempo ge daan en tot en met de achtste zet gingen de stukken net als in het 35e duel over het bord. Kasparov koos echter voor een veel vinniger voortzetting met zijn negende en De afgelopen weken heeft de Rijswijker verscheidene keren met Stöve en Mandlikova getraind. De Tsjechoslowaakse, die na het win nen van de Open Franse en Austra lische titel vijf jaar geleden geen Grand Slam-toernooi meer heeft gewonnen, was blijkbaar zeer ge brand op het aantrekken van Don. Toen zij merkte dat hij zich ook be zighield met de begeleiding van Marcella Mesker, verbood zy hem dat meteen. „Ik wil beslist als eni ge met Don trainen. Het klikt tus sen ons. De manier waarop hij de zaken aanpakt en mij op fouten wijst, bevalt mij uitstekend", aldus Mandlikova. Frits Don heeft in 1978 en 1979 zijn beste jaren gehad. Hij verloor in 1979 de finale enkelspel van de nationale kampioenschappen van Louk Sanders. Vier jaar geleden, toen Betty Stöve met Hana Mandli kova begon, werd Don door Jim- oefenen"0'' H™ Mandlikova in gezelschap begeleider Frits Don HILVERSUM (ANP) - In een tijd dat het met het ni veau van het kunstrijden in Nederland uiterst mager is gesteld, grijpt de schaatsbond bij het zoeken naar een oplossing terug naar het verleden. Sjoukje Koss- mayer-Dijkstra is per 1 januari in dienst getreden als adviseuse van het dagelijks bestuur van de bond die met andere takken aan de boom, bijvoorbeeld het lan ge afstandsrijden, wel internationale successen boekt. De 28 januari 43 jaar wordende Hilversumse keert binnen de KNSB in een officiële rol terug in de wereld van het kunstrijden. Tijdens haar actieve loopbaan be haalde Sjoukje Dijkstra een aanzienlijk aantal natio nale titels bij jeugd en senioren, werd vijf keer op rij Europees kampioene en werd in drie achtereenvol gende jaren gehuldigd als beste kunstrijdster van de wereld. Met ook nog de zilveren medaille tijdens de Olympische Spelen van 1960 en de gouden plak bij de Spelen in 1964 te Innsbruck is zy één van de opmerke lijkste sportvrouwen uit ons land. Na het afhaken van Sjoukje Dijkstra en Joan Haan appel leverde de Nederlandse kunstrijwereld geen ta lent van eigen bodem meer op. Wat de rol van adviseuse precies gaat inhouden, is voor de Hilversumse ook nog niet helemaal duidelijk. Sjoukje Kossmayer: „Ik denk dat het niet in de eerste plaats de bedoeling is dat ik talenten ga begeleiden en trainen. In het dagelijks bestuur zitten, naar ik heb begrepen, niet zoveel mensen die van de problematiek by het kunstrijden op de hoogte zijn. Als er nu moei lijkheden zijn, op welk gebied dan ook, zal mij om advies worden gevraagd. Vragen ze ook of ik wil gaan trainen, dan zal ik geen nee zeggen". DEN HAAG (ANP) - Vier eerste- divisieploegen uit de veldcompeti- tie hebben de laatste twaalf bereikt van het eerste KNVB-zaalvoetbal- toernooi. Nieuweling in het betaal de voetbal RKC kwam het indruk wekkendst in de tweede ronde: tien punten uit vijf wedstrijden, net als Go Ahead Eagles en Ajax. Ook Heracles (met een opmerkelij ke topscorer, Henri Krüzen scoor de een derde van het Almelose to taal) werd groepswinnaar, De Graafschap gaat verder via een tweede plaats en Willem II dank zij het lot. De acht verenigingen uit de ere divisie zijn naast Ajax en Go Ahead Eagles: Feyenoord, Roda JC, Utrecht, Sparta en Groningen. PEC werd door een speling van het lot verder gebracht, want van de vijf clubs die als derde eindigden, behaalden de Zwollenaren de min ste (vijf) punten. In totaal kwamenm er 45.000 be zoekers naar de eerste ronde kij ken. Het programma wordt van avond in vier van de vijf hallen voortgezet. Leeuwarden, waar de belangstelling het grootst was, valt af. De tweede ronde brengt op nieuw de sterksten tegenover el kaar. In Amsterdam ontmoeten Ajax en FC Utrecht elkaar voor de tweede keer binnen 24 uur, datzelf de geldt in Dordrecht voor Feye noord en Sparta. De vier groeps winnaars uit de tweede ronde spe len zaterdagmiddag de halve fina les in het Sportpaleis Ahoy te Rot terdam, waar 's avonds ook de fina le zal worden afgewerkt. Beek weert zich onder het bord. De immer sobere Leiden-speler houdt onder toeziend oog van Emill Hagens Bossenaar Fields van scoren af. ,foto ANP) motiveerd binnen de lijnen. Ha poel probeerde het nog even met de lange Lavon Mercer, maar de toprebounder die dinsdag gebles seerd raakte kon het hoge tempo van de wedstrijd niet volhouden. Ook Mike Largey kende proble men, maar de genaturaliseerde Amerikaan wist zich toch te hand haven. In tegenstelling tot het duel Den Bosch-Leiden kregen de toe schouwers nu wel een volledig open wedstrijd voorgeschoteld. Ondanks dat Hapoel in de eerste helft steeds achter Chicago aan moest hollen, lukte het de Ameri kanen niet een gat te slaan: een 51- 53 voorsprong slechts bij rust. Largey bracht zijn ploeg na de hervatting op voorsprong, maar de luidkeels aangemoedigde Ameri kanen kwamen onder leiding van de hard werkende Mark Simson en de in Nederland voor Hertogbal- lers uitkomende Bill Terry (beste speler van het toernooi) knap te rug. In de laatste minuten was de spanning te snijden. Een laatste krachtinspanning van de Amerika nen leverde na een misser van Sims toch nog onverwacht de toer nooiwinst op: 92-93. Eerder op de dag boekte Flumi nense zijn eerste zege uit het toer nooi. Het Britse Worthing werd met 105-81 geklopt. Desondanks betekende Fluminense een dubbe le 'zeperd' voor de organisatoren. De ploeg kostte tweemaal zoveel als begroot en viel in sportief op zicht door de mand. Voskuylen: "Voor het geld dat wij aan hen kwijt zijn, hadden we twee Ita liaanse topteams kunnen halen". Haaksbergen eindigde als zesde in de eindrangschikking. De Britten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9