'Bezuiniging kan niet op onderhoud groen' Oppositie opnieuw in de bres voor bewonersadviseurs Restauratie van kelders verloopt (nog) voorspoedig Herstel van walmuren kostte al vier ton 'Wijzig bijdrage ouders voor kinderdagverblijf DONDERDAG 3 JANUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - De gehele oppositie in de Leidse gemeenteraad gaat opnieuw proberen de subsidie voor het instituut technisch be wonersadviseurs de komende drie jaar veilig te stellen. Een eer dere poging tijdens de behande ling van de begroting 1985 strandde, omdat twee leden van de oppositie wegens ziekte niet aanwezig waren. Het instituut technisch bewo nersadviseurs helpt huurders bij renovaties en andere bouwklaeh- ten. Via die deskundigheid zijn de huurders beter in staat tegen spel te bieden aan de huiseige naar, in veel gevallen een wo ningbouwvereniging. Toen bleek dat er in de begroting geen geld voor het instituut was gere serveerd, kwamen 65 protest brieven binnen bij de gemeente van individuele huurders, maar ook van wijk- en actiecomités. Het college besloot daarop toch geld beschikbaar te stellen voor de bewonersadviseurs. Het probleem is namelijk dat Film gemaakt over 'bomdag' LEIDEN - Op de traditionele nieuwjaarsreceptie van de ge meente, komende vrijdag, zal een film over de ontmanteling van de 'Leidse bom' worden vertoond. Bernardo Guillén maakte opna men van de operatie en combineer de dat met het speciale 'bom-lied' dat werd gemaakt door de zanger Lampie. De gemeentelijke receptie begint om 20.00 uur, duurt tot 22.30 uur en zal in het stadhuis worden gehou den. Veel dieven op pad tijdens jaarwisseling LEIDEN - Rond de jaarwisseling is in tal van winkels ingebroken. Soms gingen de dieven er met een fikse buit vandoor, zoals in het ge val van een kostuumzaak aan het 5 Meiplein. Daar werd de toegangs deur geforceerd en namen de in brekers 20 kostuums, 40 pullovers, tientallen pantalons en een aantal regenjassen en jacks mee. In een winkel voor vrijetijdskle- ding aan dè Haarlemmerstraat was de buit evenmin onaardig: 80 broe ken ter waarde van 7.000 gulden, een paar honderd gulden wissel geld uit de kassa en een geldkist met 3000 gulden. De inbrekers ver schaften zich toegang door een ruit in te slaan. Een restaurant aan de Haarlem merstraat kreeg ook ongenode gas ten: behalve een paar honderd gul den wisselgeld, cheques en 30 pak jes sigaretten, werden ook een blik worst en twee pakken ijs vermist. Nader onderzoek wees uit dat de dieven dat op hun gemak hadden zitten verorberen. Voor 1500 gulden champagne en wijn werd gestolen uit een winkel aan de Breestraat. Dat gebeurde in de nacht van oud op nieuw. Om zich van de drank meester te ma ken hadden de inbrekers een grote etalageruit ingegooid. De noodruit, die zolang werd geplaatst, werd in de nacht daarop evenëens gefor ceerd. Ook toen werd een aantal flessen drank meegenomen. Uit een schoenenzaak in de Don- kersteeg werd wat kleingeld en een cassettedeck ontvreemd. Om zich toegang te verschaffen, hadden de inbrekers een ruit vernield. de provincie op dit moment de kosten van het instituut voor haar rekening neemt, maar die subsidie in het voorjaar stopzet. De gemeente moet dan de subsi diëring overnemen. Daartoe is de gemeente nu wel bereid, maar er blijft dan nog een tweede pro bleem over. Eén kracht is in dienst in het kader van de wet sociale werk voorziening, de wsw. Dat bete kent dat een groot deel van de salariskosten niet door de ge meente worden betaald. Op het moment dat deze wsw'er een baan krijgt aangeboden, moet hij die accepteren. En daarvoor is de oppositie erg bang, vooral ook omdat hij namelijk al eens is ge vraagd door de Leidse Woning stichting. Als dat gebeurt, heeft het instituut geen 84 uur meer tot zijn beschikking maar nog slechts 44 uur per week. De oppositie vindt dan ook dat de gemeente de wsw-kracht in vaste dienst moet nemen en stelt daarom dan ook voor 40.000 gul den meer subsidie te geven in 1985. Ook voor 1986 en '87 moet die subsidie worden verstrekt. Het voorstel van de oppositie kan worden aangenomen. Een motie tijdens de begrotingsbe handeling werd met slechts een stem verschil verworpen. Indien de twee zieken, het CDA-raads- lid Kramp en het D'66-raadslid Van der Ham, aanwezig zijn, is er in principe een meerderheid. De grote vraag is echter of de voor stemmers van PvdA- en WD-zij- de ook dit keer zullen voorstem men. Tijdens de begrotingsbe handeling steunden Boot, Fal- laux, De Vreeze (allen PvdA) en Driessen (WD) het oppositie- voorstel. Hoofd afdeling in nota aan B en W: LEIDEN - De bezuiniging op het groenonderhoud in 1985 van 215.000 gulden is niet uit te voeren. De directie groen, de voormalige plantsoenendienst, kan maximaal 40.000 gulden schrappen in de be groting, schrijft C. Jochemsen, hoofd van deze directie in een nota aan het gemeentebestuur. Indien de bezuiniging toch wordt doorge zet, heeft dit een ernstige verschra ling van het groenaanbod tot ge volg. Voor de kelders zijn palen geplaatst waarop.later een vlonder zal worden aangebracht. Voor de palen ligt een hulpdamwand. LEIDEN - De restauratie van de Hoogstraatkelders en de Visbrug verloopt (nog) volgens plan. Giste ren is begonnen met het verleggen van de kabels en leidingen, die in een soort tunnel komen te liggen na de restauratie. In het water zijn flinke palen geslagen, waarop het vlonder boven het water komt te rusten, die tevens als hulpmiddel bij het steigerwerk kan worden ge bruikt. Deze palen zijn nu te hoog, maar worden afgezaagd of verder de grond in geslagen als het vlonder wordt gelegd. Inmiddels is ook een hulpdamwand geslagen, niet al leen omdat de restaurateurs dan droge voeten kunnen houden tij dens het werk, maar ook om wate roverlast in de kelders, bij noord oostenwind te voorkomen. Het werk aan de Visbrug en de Hoogstraatkelders duurt tot in 1986. Voor 5,5 miljoen gulden wordt dit stukje Leiden omge toverd tot de 'parel van de stads vernieuwing'. Het is één van de oudste Leidse monumenten. Al lang voordat de stad Leiden be stond, was de route over de Vis brug, de Hoogstraat en de Sint Jansbrug een veelvuldig gebruik te. Die namen bestonden nog niet, de winkels evenmin, maar voor de handelaars lag hier tot in de veer tiende eeuw.de enige mogelijkheid om de Rijn over te steken. Deze belangrijke oversteek, en het feit dat hier de twee Rijnarmen en de rivier de Mare, samenkwa men, maakten dit punt strategisch erg waardevol. Dat is ook de reden dat hier De Burcht werd gebouwd en Leiden tot een grote stad uit groeide. Wanneer hier voor het eerst een brug is gelegd is niet bekend, ver moedelijk in de twaalfde eeuw. Maar liefst 24 gemeenten, vroeger ambachten geheten, zorgden voor het onderhoud van de 'grote brug', zoals de Visbrug toen werd ge noemd. Al die ambachten hadden namelijk het grootste belang bij deze brug. Oorspronkelijk was de brug van hout, maar later - in de veertiende eeuw - bouwde men haar van steen. Op de Visbrug lag een witte steen, zoals er in de Breestraat een blauwe steen ligt en in de Haarlem merstraat een rode. Op deze stenen werden vonnissen voltrokken: op de blauwe die van de stad Leiden, op de rode die van het ambacht Maredorp en op de witte die van het burggrafelijke Rijnland. In 1986 zal de witte steen terugkeren in het wegdek van de Visbrug. De Visbrug kreeg in 1637 zijn huidige gedaante. De brug werd toen gelijktijdig met de Hoogstraat verbreed. Omdat de doorgang op de smalle Hoogstraat vooral op marktdagen werd belemmerd door wagens met zeevis, besloot het stadsbestuur de brug en de straat te verbreden. De panden aan de Hoogstraat be schikten toen al over kelders, ver moedelijk daterend uit 1560. Deze kwamen niet uit op het water maar op een laaggelegen kade, die onge veer vijf meter breed was. Deze ka de werd bij de verbreding van de straat overwelfd, zodat de kelders vanaf die tijd tot aan het water lie pen. Zo ontstond de huidige situa tie. Sinds 1637 is de Visbrug weinig veranderd. Wel werden in 1652 de stenen leuningen door ijzeren ver vangen. Daarbij verhuisden de twee stenen zuilen met bovenop wapens, de één vastgehouden door een ram, de ander door een leeuw, naar het toegangshek van De Burcht. Daar zijn ze nog steeds te bewonderen. Jochemsen: "Als gevolg van de voorgestelde maatregelen zou over enkele jaren onze woonomgeving kunnen worden gevormd door bosplantsoen en gras. Voorwaar weinig variatie!" De directie groen onderschrijft in grote lijnen de conclusies van een speciaal ingestelde commissie die alternatieve, maar vooral goed kopere onderhoudsmethoden moest bedenken. De commissie concludeerde dat op korte termijn geen grote bezuinigingen mogelijk zijn zonder ingrijpende wijzigin gen van het stadsbeeld. Jochemsem beaamt dat. "De eni ge maatregel die direct financieel merbaar resultaat geeft, is het ver wijderen van alle bloembakken. De ingreep in het stadsbeeld, maar meer nog in de leef- en woonomge ving van de binnenstadbewoner is enorm", aldus Jochemsem, die verder wijst op allerlei andere na delen die het gevolg zijn van het verwijderen van de bakken. Zo fungeren de bloembakken op veel plaatsen als obstakels om bijvoor beeld foutparkeren te voorkomen. Dat gebeurt onder meer op de mid denberm van de Beestenmarkt waar anders veel auto's zouden staan. Andere bezuinigingen blijken in de praktijk meer nadelen dan voor delen op te leveren. Het vervangen van groen dat duur in onderhoud is, kost bijvoorbeeld erg veel geld. Er moeten nieuwe planten en der gelijke worden aangeschaft en het geheel moet opnieuw worden aan gelegd. Ook het nog maar twee keer per jaar maaien van de bermen is geen Mr. F.H. van Kinschot, oud burgemeester, overleden (85) LEIDEN - Oud-burgemeester van Leiden, jhr.mr. F.H. van Kinschot, is gisteravond in bejaardenoord Mariëngaerde in Warmond overleden. Hij is 85 jaar gewor den. Van Kinschot werd in mei 1946 burgemeester van Leiden na dat ambt eerder in Zuidlaren en Alkmaar te hebben vervuld. Op 65-jarige leeftijd, op 1 no vember 1964, nam hij afscheid van zijn burgemeesterschap in Leiden. Tot zijn 81ste jaar heeft de oud-burgemeester in een flat van het complex 'Cronestein' in Lei den gewoond. Daarna werd het iets minder met de gezondheid van het echtpaar Kinschot-Dor- hout Mees, er was meer verzor ging nodig en ze moesten verhui zen naar een bejaardenoord in Warmond. Zijn vrouw verblijft thans in het vepleeghuis Mariën- haven. Van Kinschot heeft in zijn leven tal van onderscheidingen gekre gen: de voornaamste zijn wel offi cier in de Orde van Oranje Na ssau, ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en als oprecht protestant (lange tijd was hij voorzitter van de Waalse gemeen te) voelde hij zich zeer vereerd met de benoeming door de paus tot commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Dat gebeurde uit erkentelijkheid onverdeeld succes, schrijft Jo chemsen. Twee voordelen waren aan het minder maaien verbonden: de bezuiniging nu er niet twintig keer per jaar een maaimachine alle bermen langs ging en een bloemrij ke berm. Het laatste voordeel wordt pas over een paar jaar zicht baar. De bezuiniging wordt door het beperken van het maaien wel be reikt, maar er zijn veel "redelijke klachten", meent Jochemsen. "Het langere gras beperkt de gebruiks mogelijkheden sterk. Weggewor pen vuil blijft liggen en de terrei nen zijn als speelweiden voor kin deren praktisch niet bruikbaar. De overlast van hondepoep blijkt bo vendien groter. (Bij frequent maai en worden uitwerpselen vermalen, waarna de resten gemakkelijk ver drogen of oplossen). Om die reden zal een aantal bermen weer als 'vroeger' worden onderhouden". In de nota schrijft het hoofd van de directie groen verder dat er ook in de toekomst op beperkte schaal gebruik zal worden gemaakt van chemische bestrijdingsmiddelen. Daaraan is niet te ontkomen, aldus Jochemsen. "Daarnaast worden de medewerkers van de directie groen erop aangekeken als ze het woeke rend groen in de verhardingen niet bestrijden", deelt Jochemsen mee. Zijn nota zal volgende week in de raadscommissie ruimtelijke or dening, verkeer en vervoer worden besproken. Wethouder Peters (PvdA) heeft overigens al herhaal delijk laten weten geen voorstan der te zijn van bezuinigingen op groen. Het probleem is echter dat hij dan elders in zijn portefeuille de bezuiniging moet vinden. voor het herstel van de St. Lode- wijkskerk. In een Interview in 1946 voor deze krant schetste de verslagge ver Van Kinschot als: "Een forse stevige gestalte met een echt-Hol lands open gezicht en ogen, die tintelen van levenlust. Hij maakt direct een vlotte levendige in druk, iemand die zich gemakke lijk beweegt en met mensen weet om te gaan". LEIDEN - Bijna dertig keer moest de politie gisteren bestraffend op treden, omdat kerstbomen in brand werden gestoken of vuur werk geluidsoverlast veroorzaakte. In de rheeste gevallen konden de brandjes snel worden geblust, een enkele keer moest de brandweer er aan te pas komen, omdat het vuur hoog oplaaide. LEIDEN - Het herstel van de wal muren die onlangs zijn vernieuwd, heeft de gemeente Leiden inmid dels ruim vierhonderdduizend gul den gekost. De kosten kunnen nog oplopen tot een half miljoen gul den als het restant van de walmu ren net als de andere kapot gaat. Dat blijkt uit een notitie van de di rectie civiele werken die volgende week in de raadscommissie ruim telijke ordening, verkeer en ver voer wordt behandeld. Onlangs werd bekend dat de zo genaamde rollaag, de bakstenen af werking aan de bovenkant van de vernieuwde walmuren, op een aan tal plaatsen in Leiden losliet. De walmuren worden sinds 1978 op grote schaal vernieuwd. Bijna 2.400 meter walmuur is sindsdien voor de tweede keer opgeknapt. De oude walmuren worden sinds '78 afgebroken en weer opnieuw opgebouwd. Daarvoor wordt eerst BOOS - Een man, die in een grill- room aan de Haarlemmerstraat aan een fruitautomaat stond te spelen, werd gisteravond omstreeks half negen zo boos op het apparaat waarin hij al ettelijke guldens had geworpen, dat hij het in elkaar ramde tot een bouwpakketje. De nieuwwaarde van de speelauto maat bedraagt ongeveer 6500 gul den. beton gestort om een stevigere constructie te krijgen. De oude walmuren bestonden geheel uit bakstenen. Tegen het beton werd een muurtje gemetseld om het ge heel "weer het aanzien van de oude walmuur te geven", zo staat in een notitie van de directie civiele werken. De bovenkant van de muur werd afgewerkt met een bak stenen rollaag. De rollaag laat nu los. Dat komt door de druk van het zware ver keer, slecht uitgevoerd werk door de aannemers en het weer (door temperatuurswisselingen zet het metselwerk uit en krimpt het weer). De directie civiele werken hoopt dat ze het probleem nu opgelost hebben door het aanbrengen van een spleet tussen de rollaag en het wegdek. De druk van het zware verkeer komt zo niet meer direct op de rollaag die daardoor niet zo snel wordt beschadigd. Sinds mei 1982 wordt deze nieuwe methode toegepast. De beschadigingen aan bijna 2.400 meter walmuur, die voor mei 1982 werden vernieuwd, zijn in middels weer hersteld. Dat heeft de gemeente 425.000 gulden ge kost. Er is nog 482 meter walmuur dat volgens de oude methode is vernieuwd. Gaat dat ook kapot, dan krijgt de gemeente er nog een schadepost van bijna 100.000 gul den bij. PSP/PPR stelt voor: LEIDEN - Zoals gebruikelijk mocht eerst het oosten des lands er van genieten, maar sinds vanmor gen weet ook het westen - Leiden inbegrepen - zich verzekerd van sneeuw. Vannacht zijn de eerste vlokken neergestreken en als het KNMI geloofd mag worden, zullen er deze week nog wel een stel vol gen. Deze eerste sneeuwval was in elk geval voldoende om de slee te voor schijn te halen en er een bal van te kneden. Hetgeen bovenstaande foto gemaakt in De Camp bewijst. (foto Holvast) LEIDEN - PSP en PPR vinden dat de ouderbijdrage van de men sen met de lagere inkomens voor het internationaal kinderdagver blijf 'Sindbad' omlaag moet. Men sen met een hoger inkomen zou den juist meer moeten betalen als hun kind wordt opgevangen in het kinderdagverblijf. Het raadslid Van Lint (PPR) schrijft dat in schriftelijke vragen aan B en W van Leiden. De ge meente Leiden betaalt vanaf 1 ja nuari een belangrijk deel van de subsidie en kan dus de samenstel ling van de ouderbijdrage mede bepalen. Volgens Van Lint moet de ouder bijdrage worden berekend op basis van de rijksbijdrageregeling kin derdagverblijven. Dan zouden ou ders met lagere inkomens minder gaan betalen (het verschil kan op lopen tot ruim 160 gulden per maand) en ouders met hogere in komens meer (tot ruim 310 gulden per maand meer). B en W moeten, zo vindt Van Lint, duidelijk maken waarom niet de normale tabel wordt toegepast en of ze als subsidiegever bereid is alsnog over te gaan tot de juiste ta rieven. Later wil Van Lint de hele zaak nog eens aan de orde stellen in de raadscommissie onderwijs, samenlevingsopbouw patie. LWH De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit houdt vandaag de maandelijkse ontvangstavond. Vanaf 21.00 uur is iedereen wel kom die bij zichzelf homoseksuele gevoelens heeft ontdekt en daar over wil praten. De soosruimte van de LWH is aan de Caecilia- straat 18. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis aan de Hooigracht is zaterdag een Hutspotten Carnavalsvereniging De Hut spotten houdt zaterdag haar tra ditionele nieuwjaarsbal. Muziek komt van het 'Loosdrecht Kwar tet' en de 'Sweet Wood Dixie Stompers', de aanvang is 21.00 uur en het feest heeft plaats aan de Lange Mare. Pijpenkabinet In het Pijpenkabinet aan de Oude Vest wordt zaterdag een le zing gehouden over de pijpenfa- briek Goedewaagen. Spreker is Don Duco en aanvang 14.00 uur. Zondag is er in het kabinet een demonstratie pijpmaken, van 13.00 tot 17.00 uur. Wandelen Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert zaterdag een wandeltocht. Start bij 't Parle ment (Nieuwstraat 45), aanvang 10.00 uur en afstanden variërend van 5 tot 15 kilometer.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3