Bioscoop zonder weerga Kerken: ''positie achtergestelden niet verder uithollen Reportage Haags Omniyersum biedt kijker unieke sensatie 'Volgend jaar nog geen echt herstel van onze economie' DONDERDAG 3 JANUARI 1985 PAGINA 11 Den Haag heeft er een nieuwe attractie bij: het Omniversum. Of anders ge zegd: een ruimtetheater. De naam duidt het al aan. In het Omniversum - het enige in Europa - worden films ver toond waarin ruimte en tijd voorop staan. Films als het ontstaan van de aarde (Genesis), ruimtevaart of - zoals nu het geval is - een film die voor 99 procent onder water is opgenomen. Het Omniversum is geen gewone bio scoop en het is ook niet te vergelijken met het Cinerama. Het 'doek' bestaat uit een koepel van 840 vierkante meter (tien keer zo groot als het doek in de bioscoop) waarop de filmbeelden wor den geprojecteerd. Overal zijn die beelden: voor, boven, beneden, achter en opzij. De toeschouwer beleeft zélf de meest onwaarschijnlijke avonturen. Zittend in een stoel. De eerste gedachte? Dit is science fiction. En daar lijkt het verdacht veel op. Als kijker weet je werkelijk niet watje over komt. Het ene moment bevind je je ver onder wa ter tussen vraatzuchtige haaien, even later heb je het gevoel los van je stoel te komen en in de ruimte te zweven. Maakt duizelig heid zich van je meester, dan sta je plotseling weer met beide benen op de grond. Toch geen science fiction dus. Het is slechts een illusie. Maar wel een volmaakte. door Jan Westerlaken Bij binnenkomst geeft het ruimtetheater je al een ongekend gevoel. Dat gevoel bekruipt je opnieuw als je de steile trap op loopt op weg naar je stoel. Boven je welft zich de wand...het pla fond—C?), de reusachtige binnen kant van de koepel. Vóór de film begint beschenen door Kleurrij ke lichtstralen. Als dat licht dimt waan je je heel even, maar dat is een fractie van een seconde, in een traditio nele bioscoop. Zodra er filmbeel den op de koepel verschijnen en de muziek aanzwelt, verandert die gedachte in een klap. Dit heeft niets met een gewone bio scoop te maken, dit is totaal an-, ders. Je wordt als toeschouwer 47 minuten - de tijdsduur van een film - meegenomen naar plekjes die je alleen maar via het ruimtetheater, het Omniversum, kunt bereiken. Zevenenveertig minuten lang bivakkeren in een wereld die ons helemaal vreemd is. Je rugge- graat verzet zich, je hoofdhuid prikkelt, je geest spartelt tegen. Tevergeefs. De beelden komen van alle kanten op je af. Er ge beurt van alles met je; je ver drinkt, je ademt diep in en uit, je valt.... Dan besef je datje getuige bent van iets volstrekt nieuws. Je geniet. komen te staan, dat je de kijkers in veiligheidsriemen móet vast zetten." Nederland heeft zich bij het kleine rijtje landen geschaard dat al een Omniversum binnen zijn grenzen heeft. Over het waarom daarvan zegt Wim Bijle- veld: "De gedachte om eèn ruim tetheater op te zetten (het idee is afkomstig van de Leidse hoogle raar H. van der Laan) kreeg vorm toen men plannen uitwerkte om het door brand verwoeste plane tarium weer op te bouwen. Hoe men ook rekende, er bleef een te kort. En dat wilde men nu net niet. Toen de initiatiefnemers op de mogelijkheid van een Omni versum werd gewezen, was de zaak snel beklonken. Na wat re kenwerk bleek dat de exploitatie van zo'n theater wel sluitend te krijgen moest zijn. Als we jaar lijks vierhonderdduizend bezoe kers binnen krijgen, springen we uit de kosten." Planetarium Hoewel Parijs en Stockholm plannen hebben om ook een Om niversum neer te zetten, blijft het ruimtetheater - kosten twee mil joen gulden - in Den Haag toch uniek voor Europa. "Omdat", legt Wim Bijleveld uit, "wij in fe bruari weer een planetarium hebben. Wat we daarmee in ons •theater kunnen doen? Wanneer er sprake is van een heldere avond, kunnen we de sterrenhe mel op de koepel projecteren. We kunnen de computer zo instellen dat we, om maar eens een voor beeld te noemen, een reisje naar de poolster maken. Binnen vier seconden zijn we daar. Reizen met de snelheid van het licht of nog sneller. De sterren schieten je dan links en rechts voorbij. Je komt als toeschouwer in een we reld die je volstrekt vreemd is. De kijker maakt dan een echte ruimtereis. Het wachten is, wat ons betreft, op de camera. Men heeft ons toegezegd dat die vol gende maand in gebruik kan worden genomen. Zodra we dit in huis hebben zijn we echt uniek in de wereld. We kunnen op plaatsen komen waarvan zelfs ruimtevaarders alleen maar kun nen dromen." Naast films dus 'ook beelden die rechtstreeks op de koepel kunnen worden geprojecteerd. Maar wat voor soort films mogen de kijkers in de toekomst ver wachten? Wim Bijleveld: "Eigenlijk alles wat met de natuur en de natuur wetenschappen te maken heeft. De volgende film, Genesis, (hij komt eind maart) gaat over de vorming van de aarde, de zeeën, de zon en het heelal. Maar vol kenkunde staat eveneens op ons programma. We gaan een film draaien over Indonesië. Waar ik zelf veel van verwacht, zijn beel den die de space-shuttle heeft ge schoten. Dat is natuurlijk hele maal mooi, want dan zie je als leek hoe het er in de ruimte werkelijk aan toe gaat. Ik heb die film zelf al gezien. Nou, je zit echt te donderen in je stoel. Gewel dig." Speelfilms Het publiek hoeft voorlopig niet te rekenen op speelfilms. Waarom niet? Het antwoord van Wim Bijleveld is simpel: "Speel films op dit formaat zijn er ge woon nog niet. Ik geloof dat er ooit eens een is gemaakt, maar dat is een lachertje geworden. Het Omniversum heeft een dui delijke keus gemaakt, beschrij vende films die de werkelijkheid tonen. Ach, ik sluit het helemaal niet uit dat als er speelfilms wor den geproduceerd, wij die zullen gaan draaien. Waarom zouden we dat niet doen? Als er vraag naar zou zijn en wij kunnen aan die vraag tegemoet komen, dan doen we dat. Voorzover ik het kan overzien schrikken de speel filmmakers nog terug om beel den te maken die geschikt zijn om in een ruimtetheater te verto nen. Volgens mij is een Omniver sum ook niet zo geschikt om mensen uitgebreid en heel groot in beeld te brengen. Spektakel stukken, daar moeten de ruimte theaters het van hebben." Het Haagse Omniversum is enig in Europa. Betekent dat dat er in het buitenland reclame wordt gemaakt? Levert dat geen taalproblemen op? De films zijn tenslotte in het Nederlands nage synchroniseerd? Wim Bijleveld: "Zeker, we be werken het buitenland. Maar", voegt de programmamaker er di rect aan toe, "de mogelijkheden zijn beperkt. Daarom richten we in eerste instantie onze blik op Vlaanderen. We hebben in Belgi sche schoolgidsen geadverteerd en gewezen op de educatie die van de films uitgaat. Trouwens, we hebben de Nederlandse scho len eveneens geschreven wat ons theater te bieden heeft. Naast Nederlandstalige films kunnen we Engelse films draaien. Meer mogelijkheden hebben we niet. Aan Duitse en Franse program ma's denken we nog niet. Frans zeker niet, omdat dat niet lonend is. Het maken van de geluidsspo ren is een heel dure zaak." Museum Het Omniversum, buurman van het Gemeentemuseum en overbuurman van het Onder wijsmuseum, heeft - vooral wat dit laatste museum betreft - die kans gelijk uitgebuit. Beide in stellingen praten of film en ten toonstelling op elkaar kunnen aansluiten. De film Genesis is voor het museum aanleiding om een leslokaal met geologische voorwerpen in te richten waar, met name scholieren, kunnen kennisnemen hoe de aarde en al les wat er bij hoort, is ontstaan. Wim Bijleveld: "Zeker op schoolgebied zullen wij en het museum in de toekomst heel nauw gaan samenwerken. Nu al is er sprake van goed overleg. De ochtenduren, bijvoorbeeld, re serveert het Omniversum voor scholen. Na een bezoekje aan ons theater hoeven ze alleen maar de straat over te steken om in het museum te komen. De allereer ste gedachte rond het ontstaan van het Omniversum, was om 'het Onderwijsmuseum eraan vast te bouwen. Maar dat bleek geen haalbare kaart te zijn." Het ruimtetheater draait nu een maandje. De eerste indruk? Wim Bijleveld zonder dralen: "De start was excellent. Neem de openingsdag. We hadden toen een filmpje van zo'n twaalf minu ten. Daar kwamen niet minder dan achtduizend belangstellen den op af. En iedereen stond rus tig op zijn beurt te wachten. Uren achter elkaar. De meeste bezoekers waren laaiend enthou siast. Er waren mensen bij die wankelend naar buiten kwamen. Nee, dat is niets bijzonders. Wan neer je duizelig wordt sluit je ge woon even je ogen. Dan is het over. Je kunt een bioscoopje nu eenmaal niet met een bezoek aan ons theater vergelijken. Bij ons ben je er zélf bij. Je beleeft wat er gebeurt. Dat ervaren de kijkers als een sensatie." Spijkerhard Van schone schijn is geen spra ke. Het Omniversum confron teert je met de spijkerharde wet ten van de natuur. Het lijkt niet op de wereld van de showbiss en lieve dolfijnen. Toch is het show. Show die je gezien moet hebben, omdat je het nog nooit gezien hebt. Het Omniversum. Nieuw voor Europa, maar Amerika en het Verre Oosten kennen deze ruim tetheaters al een poosje. De ge schiedenis is nog wel vrij jong: elf jaar. Over de hele wereld, in clusief Nederland, staan negen tien Omniversums. De 'gehei men' van het ruimtetheater zijn: a. de grote Omnimax-lens, b. de stand van de koepel (27 graden uit het lood), c. de film (70 mm) wordt niet verticaal, maar hori zontaal afgedraaid. "De resultaten zouden nog be ter kunnen zijn", voegt Wim Bij leveld, die als sterrenkundige de keuze van de films bepaalt, er aan toe. "Maar dan zou de koepel helemaal op z'n kant moeten worden geplaatst. Dat is tech nisch gezien geen haalbare kaart. De stoelen zouden dan zo steil Prof. Rutten: Het economisch herstelproces is nog niet in de wederopbouwfase gekomen. De sanering is niet ge reed, al is de recente ontwikkeling vrij gunstig. Mogelijk stijgt dit jaar de particuliere consumptie. Econo mische groei en werkgelegenheid moeten sterker worden aangewak kerd, mede door matige loonont wikkeling. Belastingen en sociale premies moeten op termijn verder omlaag. Aldus enkele hoofdlijnen uit de visie, die secretaris-generaal prof. dr. F. Rutten van het ministerie van economische zaken geeft op de economische ontwikkeling. Het herstel komt vooral in de produktie van de nijverheid tot ui ting. Met een peil dat in het derde kwartaal van 1984 ruim 10 procent boven het dieptepunt van eind 1982 lag werd een gunstig resultaat geboekt, ook vergeleken met de meeste omringende landen. De groei van het produktiepotentieel was volgens Rutten de laatste jaren nog zeer bescheiden. Vorig jaar waren de bedrijfsin vesteringen in herstel; vooral de nijverheid boekte een grote stij ging met 20 procent. Verdere groei is dit jaar te verwachten. Het be langrijke winstherstel van 1984 zal zich hopelijk in 1985 voortzetten. Maar het aandeel van de loonkos ten in het totale inkomen van de bedrijven is nog steeds zeer hoog, vergeleken met de beginjaren ze ventig. De laatste jaren werd de Neder landse concurrentiepositie veel sterker. Rutten denkt dat het natio naal inkomen zowel in 1984 als in 1985 met ruim twee procent kan groeien. Vorig jaar daalde de parti culiere consumptie nauwelijks; zij kan dit jaar toenemen. In de afgelo pen zes maanden daalde de werk loosheid in een tempo dat overeen komt met 100.000 per jaar. Na jarenlange daling steeg de werkgelegenheid in de industrie enigszins. Het aandeel van jonge ren beneden de 19 jaar kwam weer op het peil van 1973 met 7,5. De al gemene ontwikkeling van de werk loosheid in 1985 en 1986 laat zich volgens de secretaris-generaal „moeilijk voorspellen". Vorig jaar daalde het financie ringstekort van het rijk met bijna 1,5 procent. Wending Rutten ziet na de diepe inzinking van 1980-1982 een gedeeltelijke wending ten goede. Maar tot en met 1986 kan toch nog slechts het eerste deel van het herstelproces zijn beslag krijgen door het weg werken van de acute noodsituatie op het gebied van het overheidste kort, de bedrijfsrendementen, de investeringen en de stijging van de werkloosheid. In de huidige kabinetperiode moeten de scherpste kanten wor den verwijderd. Dit proces is vol gens de topambtenaar nu nog be paald niet geconsolideerd. Het is volgens hem dan ook eigenlijk voorbarig al te spreken over de tweede fase van het herstelproces. Daarin zouden verhoging van het tempo van economische groei en daling van de werkloosheid aan de orde moeten komen. Het zou buitengewoon belang rijk zijn als in ons land de zogehe ten trendmatige economische groei, die sedert de tweede oliecri sis (1978-1979) nihil was, weer op twee tot drie procent zou uitko men, meent Rutten. Daardoor zou wat ruimte ontstaan, die dan moet worden besteed op een manier die de groei ten goede komt. Niet con sumptief dus, maar zo dat verdere versnelling van de economie wordt bereikt. Feitelijke groei zal door meer produktie van het bedrijfsleven moeten worden bereikt. Interna tionaal werkende ondernemingen zouden vanwege lage kosten, goe de scholing en heldere overheids regels meer in ons land moeten in vesteren. Dan is de bijbehorende internationale afzet voor een be langrijk deel verzekerd. Ook lagere prijzen kunnen de afzet vergroten. Groeiversterkend beleid vraagt voortzetting van de loonmatiging, stelt Rutten. Daarbij moet op lage re produktiekosten worden gemikt en verder winstherstel. Ook een verscheidenheid in inkomensont wikkeling is van belang. Uit CBS- cijfers blijkt duidelijk de gunstige invloed van lagere lonen op de werkgelegenheid. Eén procent werkelijke matiging doet de indus triële werkgelegenheid binnen niet te lange tijd met 0,6 procent stij gen. Wat de investeringen betreft, men dient niet te lichtvaardig te spreken over afschaffing van de (al vereenvoudigde) Wet Investerings- Rekening (WIR), meent Rutten. Hij sluit niet uit dat bepaalde wijzigin gen voor de periode na 1986 kun nen worden overwogen. Maar voor vervanging van de WIR door de in vesteringsaftrek (die voorheen be stond) voelt Rutten niet. Lange adem Gematigde loonontwikkeling, hogere investeringen, betere tech nologie en scholing kunnen aan zienlijk bijdragen tot verhoging van economische groei en werkge legenheid, meent de secretaris-ge neraal. Maar het gaat om een zaak van „lange adem". Er is de komen dejaren nog veel te verbeteren, na dat deze onderdelen van de econo mie gedurende vele jaren zijn ver waarloosd. Door een combinatie van lasten (hoge belasting- en premiedruk) en subsidies (zoals huursubsidie) is de economische zelfstandigheid van veel mensen aangetast. Dat is vol gens Rutten ontmoedigend. Deze gang van zaken houdt op den duur een niet gering gevaar in voor de economische groei. Want onze eco nomische kracht wordt niet door een beperkte groep van hoog ge- kwalificeerden bepaald. Integendeel, het gaat om de inzet en de kwaliteit van de hele be roepsbevolking. Er zijn aanwijzin gen dat de stijging van gemeen- schapslasten en collectieve uitga-, ven ongunstig op de economische groei hebben gewerkt. Er bestaat een onmiskenbare re latie tussen de collectieve lasten en het zogeheten zwarte circuit. Het is moeilijk ruimte te scheppen voor verlaging van die lasten. Maar de verleiding om dan maar „te leven met het zwarte circuit" moet wor den weerstaan. Bij ongewzijgd be leid zou dit stuk van het nationaal inkomen (geschat op 15 procent) verder uitdijen. Zowel wat het overheidstekort betreft als de hoogte van de ge- meenschapslasten zijn kritische grenzen overschreden, stelt Rut ten. De overheid is gehouden op beide terreinen verbetering te be werkstelligen. Als het lukt het in 1986 het nagestreefde overheidste kort te bereiken, kan daarna wor den gedacht aan vermindering van de gemeenschapslasten. Dan zou voor vermindering van de belasting- en sociale premie druk bijvoorbeeld jaarlijks één procent van het nationaal inkomen vrij te maken zijn. In vijf jaar tijd zouden de tarieven van directe be lastingen en sociale premies dan met 10 tot 15 punten kunnen wor den verlaagd. In het midden van de jaren negentig zou vervolgens weer een „normale situatie" (zoals in midden jaren zestig) zijn her steld. Rutten zegt dat de kansen dat dit lukt moeilijk zijn in te schatten. Er is geen reden tot mismoedigheid. Het gaat niet om ombuigingen op de gemeenschapsuitgaven van een onwerkelijke en draconische om vang. Te meer niet als de economi sche groei en de werkgelegenheid volgens de koers die het kabinet nu volgt op een hoger peil worden gebracht. De kerken van Culemborg die bij de plaatselijke Raad van Ker ken zijn aangesloten doen in een verklaring van deze. raad een dringend beroep op de overheid om geen maatregelen meer te treffen die de positie van de ach tergestelden in de samenleving nog verder uithollen. Arbeid en inkomen moeten rechtvaardiger worden verdeeld. Aan mensen die werk hebben wordt met klem gevraagd, iets van hun arbeid of inkomen in te leveren als dat ge vraagd zou worden, ten gunste van hen die met zoveel minder genoegen moeten nemen. De Culemborgse Raad van Kerken is bezorgd over het 'steeds verder uit elkaar groeien van werkenden en niet- werkenden in de maatschappij'. "Zij die niet meer aan het ar beidsproces kunnen deelnemen moeten ervan overtuigd zijn, dat niet zij hebben gefaald, maar dat zij het slachtoffer zijn geworden van het falen van de totale we reldeconomie en van het maat schappelijke systeem. Voor de onrechtvaardige verhoudingen in de huidige samenleving zijn wij allen medeverantwoorde lijk". De verklaring van de raad is ook gestuurd naar de plaatselijke politieke partijen, burgemeester en wethouders, de gemeente raad, de sociale dienst, de vak bonden, het arbeidsbureau en de andere plaatselijke kerken. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Franeker-Herbayum J. A. Kre- mer Tzum, te Brakel H. W. Ri- phagen Papendrecht; bedankt voor Vleuten W. J. Lamfers Maartensdijk (deelgemeente 'Advent'). Christelijke Gererformeerde Kerken: bedankt voor 's Graven deel H. J. T. Velema Dokkum. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Beekbergen P. Blok Capelle aan de IJssel. Dr. G. G. de Kruyf, hervormd predikant in Rotterdam-Kralin gen, is benoemd tot hoogleraar in de dogmatiek aan de protes tantse faculteit in Brussel. Dit is een deeltijdbaan, zodat hij ook predikant van Kralingen blijft. Van 1977 tot 1981 werkte dr. De Kruyf in Rijnsatcrwoude. Dr. J. van Slageren, hervormd predikant in Amsterdam, is aan de Brusselse faculteit benoemd tot docent in de zendingsweten schap. Het algemeen bestuur ('breed moderamen') van de her vormde synode heeft de Amster damse predikant W. G. Over- bosch - sinds een jaar met eme ritaat - benoemd tot secretaris van het hervormd-gereformeer- de samenwerkingsorgaan voor de eredienst. Overbosch kreeg bekendheid als voorzitter van de Professor dr. G. van der Leeuw- •jtichting. Afscheid. Op vrijdag 25 ja nuari om half 8 is in de Utrechtse Nicolaikerk een orgelconcert te beluisteren ter gelegenheid van het afscheid van Freek Hout koop, Willem Vogel en Maarten Kooi van de commissie 'Kerk muziek' van de Hervormde Kerk. Deze commissie heeft een ac tieve rol gespeeld in het kerkmu- zikale leven van het na-oorlogse protestantisme, onder meer met composities, cursussen en stu diedagen en de uitgave van het blad 'Musica pro Deo'. Hout koop, Vogel en Kooi hadden in dit alles een groot aandeel. Professor dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, zal op 25 ja nuari wegens pensionering af scheid nemen als hoogleraar in de godsdienstwetenschap aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ter gelegenheid daarvan zal hem een bundel worden aange boden ('Religies in nieuw per spectief) met studies over de dialoog tussen de godsdiensten. Het boek, dat de scheidende hoogleraar zelf met een bijdrage afsluit, behandelt vooral de ver anderingen in de beoordeling en bestudering van religies. Opgeschort De (blanke) Nederduits Ge reformeerde Kerk van Zuid-Afri- ka heeft haar lidmaatschap van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode voorlopig opge schort. Reden is de 'beledigende houding' van deze oecumenische synode tegenover Zuid-Afrika. Vorig jaar verklaarde de syno de op haar algemene vergadering in Chicago elke kerkelijke leer die de apartheid verdedigt tot 'ketterij'. De delegatie van de Zuidafrikaanse kerk probeerde toen tevergeefs een dergelijke uitspraak uit te stellen totdat het vraagstuk van apartheid en racis me nader zou zijn onderzocht. De synode van de Nederduits Gereformeerde Kerk zal volgend jaar een besluit nemen over eventuele voortzetting van het lidmaatschap van de oecumeni sche synode, waarvan ruim der tig calvinistische kerken lid zijn. Een maand na de vergadering in Chicago bleken er al plannen te bestaan voor de oprichting van een oecumenische organisa tie van conservatieve gerefor meerde kerken. Volgens de lei der van de afdeling oecumene van de Zuidafrikaanse kerk, dr. Pierre Rossouw, zouden die in een vergevorderd stadium zijn. Luthersen. Het ledental van de lutherse kerken in de wereld is vorig jaar met bijna 70 miljoen ongeveer gelijk gebleven, zo deelde het bureau van de Luther se Wereldfederatie in Genève gisteren mee. Tegenover een af nemend aantal lutheranen in Eu ropa en Noord-Amerika staat een groei in Azië, Latijns-Amerika en Afrika. Dienstweigeraars. Drie his torische 'vredeskerken' in de Verenigde Staten, waaronder de doopsgezinden, hebben financië le steun toegezegd aan studenten die hun studiebeurs kwijtraken als gevolg van hun weigering zich voor de militaire dienst te la ten registreren. Overigens raden de doopsge zinden de jongeren wel aan, zich als 'gewetensbezwaarde' te laten registreren, opdat ze te zijner tijd vervangende dienstplicht kun nen vervullen. Toch zien de doopsgezinden de weigering tot registratie als een 'oprecht getui genis op basis van het evangelie'. Vrijheid. Evangelische chris tenen in Angola hebben tegen woordig onder het marxistische regime meer zendingsvrijheid dan ten tijde van het pro-roomse koloniale bewind van Portugal. Dat verklaarde William Graham, zoon van de Amerikaanse evan gelist, na een reis door Angola. De communisten laten de im port van bijbels geheel vrij, zo deelde Graham mee. Dat was on der de Portugezen ondenkbaar. Het aantal evangelische zende lingen in Angola blijft klein: on geveer 40 op 1200 gemeenten. De animo onder zendelingen om naar dit land te worden uitgezon den is gering.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11