Oudshoorn B.V. A 'Kleppen-mars' van Toyota AUTO Meer aardgas naar Duitsland Snelle Galant turbo diesel van Mitsubishi Fiat had goed jaar Subaru heeft ook middenldasser vernieuwd /~\llegaar Rij-impressie Uw Mitsubishi dealer voor Leiden e.o. PAGINA 10 DONDERDAG 3 JANUARI 1985 Samengesteld door Koos Post Hieronder op de bovenste foto de r kleine Starlet van Toyota. Verkrijgbaar met 1,0 of 1,3 liter motor. Op de onderste foto de Corolla 1,6 GT Twin Cam, die moet concurreren met de GTI's van andere merken. Toyota komt volgende maand met een indrukwekkende stapel primeurs naar de personenauto- RAI. Stuk voor stuk modellen met zogenaamde 'meer-kleppen- motor'. Met motoren derhalve, die meer dan twee kleppen per cilinder hebben. Zo heeft de totaal vernieuwde kleine Starlet twaalf-kleppenmo- toren gekregen, met drie klep pen per cilinder dus. Traditiege trouw werden voor de Starlet twee motoren ontwikkeld: een één-liter versie met korte slag en een 1,3 liter met lange slag. Die 1,3 liter motor zal voortaan ook worden gebruikt in de (gro tere) Corolla-serie, die tevens is uitgebreid met twee versies. In de eerste plaats is er de Corolla- hatchback bijgekomen. Bij Toyota wordt een driedeurs mo del een hatchback genoemd, een sedan heeft vier deuren en een liftback vijf. De tweede versie, die aan de Corolla-serie is toegevoegd, is de Fiat Nederland kon het afgelo pen jaar lachend afsluiten. Eind november waren er in het hoofdkwartier in Diemen al 30.000 verkopen genoteerd en men moet een flink aantal jaren teruggaan in de historie om zo'n hoog cijfer te kunnen te rugvinden. Het Italiaanse merk heeft zich hiermee achter de nog altijd onbetwiste leider Opel, de runner-up Ford en de stabiele VW/Audi stevig op de vierde plaats genesteld. Maar van genoegzaamheid geen sprake: het moet allemaal nog beter worden. Daarvoor zullen er dit jaar vele miljoenen in het verkoopapparaat worden gepompt. Om de klanten beter te kunnen bedienen. Het succes van Fiat rust voor al op de Panda en de Uno. De laatste leidt de Europese ver kooplijst. Het is het best ver kochte type in Europa, de Pan da staat nummer negen, maar de Regata haalt ook nog net de top-tien. In Nederland is de verkoop van de Ritmo wat te ruggevallen door de komst van de Uno en de Regata. Die Regata-serie krijgt bin nenkort pittige versterking. In de eerste plaats in de vorm van de Regata Weekend, een sta tionwagen die op de autosalon van Turijn zijn wereldpremière beleefde. De prijs wordt op de komende RAI bekendgemaakt. Verder zal ook de Regata Die sel Super voor het eerst op de Amsterdamse tentoonstelling worden getoond. Die wordt ge leverd met een geheel nieuw ontwikkelde 1930 cc dieselmo tor, die een vermogen kan leve ren van 65 pk, waarmee een topsnelheid van ruim 155 km per uur kan worden gehaald en een acceleratie van 0 tot 100 km in zestien seconden. Een brandstofverbruik van één op zestien is goed haalbaar. Het uitrustingsniveau van de Diesel Super is nagenoeg gelijk aan dat van de Regata 85 S en 100 S. De prijs is vastgesteld op bijna 29 mille. GT-Twin Cam 16 met de zestien- kleppenmotor, die de liefhebber al kent uit de Corolla Coupé. De ze GT is een kostelijk compleet karretje, waaraan 'tuners', 'bo- dystylers' en andere autoversier ders geen eer meer kunnen beha len. Alle mogelijke spoilers en schermen zijn er door de fabriek al aangeplakt. Met een prijs van 32 mille en een soepele, vinnige motor moet deze auto een ge duchte concurrent worden van de Golf GTI, de Peugeot 205 GTI en die andere venijnige vogels; Doordat de duurste versie van de Starlet heel dicht bij de Corol la hatchback ligt, is er geen ruim te meer voor de toch al niet zo succesvolle Tercel, die op de vierwiel aangedreven versie na - dan ook uit de Toyota-collectie zal verdwijnen. En nog is de opsomming van alle nieuwigheden niet compleet, want er zullen in Amsterdam ook twee nieuwe Cressida's te zien zijn: een zescilinder met 24 klep pen (voor ongeveer 40 mille) en een 2,4 liter turbo diesel, die waarschijnlijk in de buurt van de 43 mille zal komen. Verder zal er de MR 2 te bewonderen zijn met een middenmotor, die overigens al op andere autoshows heeft ge staan. Al deze technisch min of meer geavanceerde modellen passen prachtig in het straatje van Toyo- ta-importeur Louwman en Par- qui in Raamsdonksveer. Al twee jaar geleden merkte president- directeur Evert Louwman met veel nadruk op dat de tijd van goedkope prijzen, extra toeters en bellen en stuntverkopen wat zijn merk betrof voorbij was. Toyota zou met niet meer (maar ook niet minder) dan een 'kwali- teitsprodukt' proberen het marktaandeel te handhaven. Dat is niet helemaal gelukt, daarom begroette hij de nieuwe aanwinsten met zoveel enthou siasme. Hij sprak van 'techni sche hoogstandjes', die voorna melijk in de racerij waren ont wikkeld. Daar heeft men de nadelen, die aan meer-kleppenmotoren kleef den, kunnen wegvijlen. Zoals het te hoog brandstofverbruik en de te grote onderhoudsgevoelig heid. Door meer dan twee kleppen per cilinder te maken kan nu een bijna perfecte werveling van benzine- en luchtmengsel wor den bereikt, waardoor tot een op timale verbranding kan worden gekomen. Lichtere motoren kun nen zo met minder brandstof meer prestatie leveren. Vaak is dat vooral in de lagere toerental len door de grotere trekkracht goed voelbaar. Zo ook in de nieuwe Starlet met de 1,0 of 1,3 motor met twaalf kleppen. Met topsnelhe- den van respectievelijk 150 en 170 km per uur. Een auto van 3,7 meter lengte met veel glas. De motor is dwars geplaatst. De wielophanging is rondom onaf hankelijk. En de prijslijst van de ze kleine voorwielaandrijver be gint bij 14 mille. Dat is de prijs voor een uiterst simpel aanger kleed model. De 1,0 DX kost 15Vfe mille, de 1,3 DX één mille meer. Eerst kwam Subaru met de kleine Mini Jum bo. Kortgeleden werd de wat grotere Justy geïntroduceerd. En nu is de middenklasser vernieuwd. Vergeleken bij de vorige middenklassers van Subaru is de nieuwe sedan ruimer, snel ler en zuiniger geworden. Voor de voorwiel- aandrijving kan men kiezen uit drie motoren: 1300 (65 pk - top 155 km), 1600 (74 pk - top 160 km) of 1800 cc (90 pk - top 175 km). En uit drie versnellingsbakken: vier of vijf versnel lingen of een automaat. De nieuwe Subaru is ten opzichte van zijn voorganger aanmerkelijk groter. Maar niet alleen is de wagen langer (195 mm), breder (45 mm) en hoger (20 mm), ook alle belangrij ke maten van het interieur zijn royaler ge worden. Bovendien werd de bagageruimte met 48 procent vergroot tot 421 liter. Een primeurtje voor Subaru wordt ge vormd door de achterzijruitontwaserning, waardoor alle inzittenden steeds vrij zicht kunnen houden. De luchtstroom voor deze ontwaseming wordt vanuit de middelste ruit- stijl naar de ramen van de achterportieren ge voerd. Een ander snufje is de 'helling-rem', die standaard zit om de modellen met de 1,6 en 1,8 liter motor. Dit systeem houdt de rem- druk vast als op een helling het koppelings pedaal wordt ingetrapt, nadat de wagen tot stilstand is gekomen. Pas alle het koppe lingspedaal weer wordt losgelaten komen de vrij. In de nieuwe reeks middenklassers is - zo als bij Subaru de gewoonte - een model met vierwielaandrijving opgenomen, omdat dit Japanse merk (evenals Audi trouwens) ervan overtuigd is dat vierwielaandrijving de toe komst heeft. Niet alleen omdat het nuttig is maar ook omwille van de veiligheid. In totaal bestaat deze middenklas-serie van Subaru uit negen modellen. Van 20 tot 32 mille. AUtO Mazda in Amerika Mazda heeft aangekondigd in het voorjaar te beginnen met de bouw van een nieuw fabriek in Flat Rock in de Amerikaanse staat Michigan. Over tweeënhalf jaar zal er worden begonnen met de produktie van middenklas- Men verwacht er met 3500 man personeel ongeveer 240.000 au to's per jaar te kunnen bouwen. De fabriek zal worden geleid door een aparte dochteronderne ming van Mazda. De totale inves tering zal naar schatting 450 mil joen dollar gaan bedragen. Renault 25 'Top car rust met anti-blokkeersysteem. (M staat voor motorsport). De in dit model ingebouwde 3>/2 liter zescilinder inspuitmotor levert een vermogen van 218 pk, waar door de auto in 7,2 seconden uit stilstand naar 100 km per uur kan komen en een topsnelheid van 230 km per uur kan halen. Snellere Starion Mitsubishi heeft het toch al niet geringe motorvermogen van de sportieve Starion nog verder op gevoerd: tot 160 paardekrachten. Dat betekent dat de met turbo aangedreven wagen nog sneller kan: tot ongeveer 220 km per uur. De prijs is op bijna 57 mille gekomen. Verfrissend schildpadje De Renault 25 - bij de verkiezing van de auto van het jaar tweede geworden achter de Opel Kadett - heeft na het 'Gouden stuurwiel' (van het Duitse blad Bild am Sonntag) nog een tweede onder scheiding gekregen. De vereni ging van de belangrijkste Engel se autojournalisten riep de grote Renault uit tot 'Top car '85'. De Renault kreeg 55 procent van de punten. De overige punten gin gen naar de drie andere finalis ten: de Austin Montego, de Peu geot 205 GTI en de Volkswagen Golf. Ingespoten BMW 5-serie Turtle Wax heeft het scala van autoverzorgingsprodukten nog verder uitgebreid met een grap pige en ,ooR wel handige lucht verfrisser in de vorm van het Turtle-Waxschildpadje. Men kan uit vier verschillende kleuren (en geuren) kiezen. Met het plak- strookje aan de onderkant men ze eenvoudig op het dashboard plakken. Door het rugschild van het schildpadje op en neer te be wegen regelt men de geursterk- te. Volgens importeur Holt Lloyd werkt deze luchtverfrisser ruim drie maanden. Voor 6,95 dus maandenlange frisse lucht in de auto. BMW heeft de 5-serie aanzienlijk opgewaardeerd.'De viercilinder 518 met carburateur is vervan gen door een 518i 38.295,-) met een viercilinder inspuitmotor, waardoor het motorvermogen steeg van 66 naar 77 pk. Alle ben zinemodellen van de vijf-serie zijn nu uitgerust met het inspuit- systeem. Aan de top van de serie is de M 535i gekomen, standaard uitge- De hardnekkigheid 1 de autowereld vaak aan namen wordt vastgehouden, wekt nogal eens verwarring. Ik kan mij voorstellen dat bij het aanbrengen van een nieuwe grille of een andere bumper niet meteen in de nieuwe-namenpot wordt gedoken, maar anders ligt het toch als er sprake is van een echt andere auto. Ook een ande re naam kan dan heel verhelde rend werken. Neem nu eens Galant van Mit subishi, die onlangs erg dras tisch werd vernieuwd. Een com pleet andere carrosserie, een sterk gewijzigd interieur, de aan drijving van achteren naar voren, in feite bleef alleen de naam on gewijzigd. Misschien heeft de fabrikant dat gebaseerd op het feit, dat in de benzinemotoren niet zoveel verandering kwam. De 1600 en 2000 cc metende krachtbronnen werden wel in details verbeterd, maar bleven in principe toch her- zelfde. (Om volledig te zijn: de prijzen van die benzineversies i 23 mille voor de simpelste 1600 EL tot 44 mille voor de geraffineerde 2000 tur bo). De dieselversie kreeg echter wel een andere motor. Geen echt nieuwe, maar de 1800 cc meten de motor die ook in de dieselver sies van de Lancer en Colt zitten. In de Galant werd deze motor echter voorzien van een turbo en een intercooler. Deze compleet nieuwe combinatie had uiteraard mijn voorkeur voor een wat lan gere kennismaking. Overigens is de carrosserie van die diesel niet verschillend van die van de andere edities. Wind tunnel en computers hebben een fraai, strak gestroomlijnd koets werk gedicteerd .'Een karakte ristieke Europese lijn', noemt importeur Hart Nibbrig en Gree- ve in Sassenheim die wigvorm met laag aflopende neus en een wat hogere achterkant. De van daag de dag door vele fabrikan ten gevolgde lijn dus, die als ex tra voordeel heeft dat er een ko lossale kofferbak ontstaat. Trouwens, ruimtewinst is een ■van de grote kenmerken van de grondi'ge 'verbouwing' van de Galant. De grotere lengte en het ontbreken van een 'tunnel' in de wagen (door de voorwielaandrij ving) verschaffen hoofden en be nen aanzienlijk meer bewegings vrijheid dan in het vroegere Ga lant-model. Over het stijlvolle interieur niets dan goeds. Het is tot in de puntjes afgewerkt. De stoelen zitten uitstekend, al zal wellicht niet iedereen die lage zit kunnen waarderen. Alle knoppen en hen dels zijn logisch geplaatst en ge makkelijk bereikbaar. De ver snellingsbak laat zich opvallend gemakkelijk bedienen. In de testwagen, die ik ter beschikking had, zat standaard een vijfbak. v De gunstigst geprijsde Galant turbodiesel komt op ongeveer 30 mille. Dat is overigens zonder de perfecte stuurbekrachtiging, die in 'mijn' GL was aangebracht. Van de allereerste kennismaking met de vernieuwde Galant herin ner ik mij nog dat de besturing zonder bekrachtiging vrij zwaar was, maar voor die elektronisch geregelde voorziening (bekrach tiging afgestemd op de snelheid van de auto) moet men wel twee mille meer betalen. In de vroegere Galant turbo diesel zat een 2,3 liter motor. Het lijkt een teruggang nu onder de motorkap een dwarsgeplaatste 1,8 liter krachtbron is te vinden. Maar in de praktijk is daar niets van de merken. Integendeel zelfs. Door de de zogenaamde in tercooler krijgt de motor meer gekoelde lucht dan normaal toe bedeeld. Dat levert een beter ren dement op. De prestaties zijn dan ook niet minder. Bovendien is door de aanwe zigheid van de turbo in nagenoeg elk toerenbereik extra vermogen op afroep beschikbaar. Ik heb al meer de lof van zo'n turbo gezon gen. Het maakt scherp manoeu vreren met zo' auto mogelijk. Snelle acceleratie. En de naald van de snelheidsmeter in deze Galant stopt pas als hij de 160 royaal is gepasseerd. Het is verbluffend zo snel als deze diesel kan starten. De voorgloeiperiode is tot enkele tellen teruggebracht. In de prak tijk merkte men er eigenlijk hele maal niets van. En eenmaal op gang kan men net nog horen, dat er een diesel onder de motorkap aan het werk is. Maar het is niet meer dan een stevige brom, die de krachtbron produceert. Zelfs in de hoogste toerentallen doet hij vrij rustig wat van hem wordt verlangd. En daarbij is hij nog redelijk zuinig ook. Niet opvallend, ik ken diesels die met minder brandstof genoegen nemen. Maar door de souplesse van de turbo heeft men nog eens de nei ging pittiger met zo'n auto te rij den dan men onder andere om standigheden zou doen. En dat kost brandstof. Al doende kwam "ik aan gemiddelde van één op twaalf tot dertien. Met wat over leg moet het gunstiger kunnen. In elk geval combineert deze nieuwe Galant redelijke zuinig heid aan voldoende pit, goede prestaties en glad comfort. Zon der meer een prettige mid denklasser. ADVERTENTIE Touwbaan 5 Leiderdorp Tel. 071-410.141 Filiaal Levendaal 136-138 Leiden Tel. 071-149341 Lezers schrijven Geachte heer Scheepmaker, Uw column in het Leidsch Dag blad lees ik doorgaans met veel in teresse. Toch kan ik het niet laten ten aanzien van uw Trijfel van 27 december j.l. een opmerking te ma ken. In uw verhaal noemt u Estisch enkele malen een 'Baltische' taal. Dit is onjuist. Weliswaar wordt Est land, met Letland en Litouen, geo grafisch tot het Baltische gebied gerekend, taalkundig heeft het er daarentegen helemaal niets rnee te maken. Lets en Litouws zijn inderdaad, evenals het nu uitgestorven Oud- Pruissisch, Baltische talen en be horen met de meeste Europese ta len (o.a. Pools, Italiaans, Neder lands en zelfs Albaans) tot de Indo- Europese taalfamilie. Estisch wordt gerekend tot een geheel andere taalfamilie, namelijk de Fins-Oegrische, waartoe onder meer ook Fins, Hongaars en Laps behoren. Blijft de vraag: waarom gebruik te de paus wel Fins en Hongaars, maar geen Estisch? Graag had ik u alsnog een Esti- sche kerstgroet doen toekomen, maar ik beschik slechts over een beknopt woordenboekje Estisch - Russisch (ofwel: Vaïke Eesti - Ve- ne Soaramaat) én dan duurt het zoeken wat lang. Jos van der Putten Lopsenstraat 31 Leiden Premier Gandhi vervangt vier topambtenaren NEW DELHI. 2 jan (AP) - De India se premier Rajiv Gandhi heeft vier topambtenaren uit de regering van zijn vermoorde moeder vervangen. Een van hen is Rajinder Dhawan, die lange tijd werd beschouwd als de machtigste man in India, na In dira Gandhi. Dit heeft het depart ment van de premier woensdag be kendgemaakt. Dawan, afkomstig uit Puryab, was ruim 22 jaar Indi ra's speciale adviseur. Hij stond naast haar toen zij op 31 oktober door twee van haar eigen Sikh-lijf wachten werd doodgeschoten. Gasunie sluit nieuwe contracten af GRONINGEN (GPD) - Nederland zal in de nabije toekomst meer aardgas aan West-Duitsland leve ren dan nu het geval is. Bovendien zal daarvoor een hogere prijs kun nen worden gevraagd. Dit is het re sultaat van onderhandelingen die de Nederlandse Gasunie met de af nemers in de Bondsrepubliek heeft gevoerd. Dit is gistermiddag bekend gemaakt op het hoofdkan toor van de Gasunie in Groningen. Mogelijk wordt de gasexport naar andere landen eveneens gro ter; onderhandelingen daarover met afnemers in België, Frankrijk en -Italië zijn nog gaande. Als ook die succesvol zullen verlopen, zal de Gasunie in totaal 250 miljard kubieke meter aardgas meer aan het buitenland verkopen dan op grond van de huidige contracten kon worden aangenomen. De Duit se afnemers krijgen daarvan in ie der geval ongeveer honderd mil jard kubieke meter. De jongste ontwikkelingen heb ben tot gevolg dat de positie van de Gasunie de komende jaren in West-Duitsland in het bijzonder en op de Europese markt in het alge meen gehandhaafd zal blijven. In de Bondsrepubliek zal het markt aandeel 26 procent blijven bedra gen. Duitse afnemers betrekken ook gas van Noorwegen en Rus land. De huidige gascontracten lopen in de jaren negentig af. Met de Duitse bedrijven is nu overeen stemming bereikt over een voort zetting van de leveringen geduren de tien jaar na afloop van de huidi ge contracten. Eenzelfde regeling is de andere buitenlandse afne mers aangeboden. De Gasunie bereikte met de Duitsers ook een akkoord over een nieuwe prijsregeling. Er kan meer geld worden gevraagd voor het gas, omdat dit bedoeld is voor huishoudelijk gebruik. En dat houdt weer in dat de prijs nu ge koppeld kan worden aan de duur dere huisbrandolie en niet langer op de goedkopere stookolie is ge baseerd. Het prijseffect van de nieuwe formule kan, aldus de Gas unie, echter moeilijk worden voor zien, gezien de samenhang met de prijsontwikkeling voor stook- en huisbrandolie op de Westeuropese markt. Niet duidelijk is hoe het zit met een eventuele gaslevering aan Groot-Brittannië. De Gasunie bood de Britse gasmaatschappij British Gas deze zomer 75 miljard kubieke meter aan, te transporte ren via een nog aan te leggen pijp leiding onder de Noordzee. De En gelsen zijn echter bijna rond met Noorwegen over een gascontract. Record Voor de Nederlandse Gasunie was 1984 een recordjaar omdat er een omzet in geld werd behaald van ruim 31 miljard gulden. Deze recordomzet is onder meer het ge volg van de stijging van de gasafzet van 74 miljard kubieke meter in 1983 naar 75 miljard kubieke meter in 1984. De binnenlandse gasafzet nam in 1984 toe met 6 procent ter wijl de afzet naar het buitenland daalde met 3,4 procent. De omzet- stiging zal ook voor de Nederland se staat een meevaller betekenen. Naar schatting zal meer dan 22 mil jard gulden aan aardgasbaten naar de overheid vloeien, die daarmee ongeveer 17 procent van de totale overheidsinkomsten uitmaken. ZLOTY - Polen heeft zijn munt eenheid, de zloty, met ingang van 1 januari met 10,87 procent gedeva lueerd ten opzichte van de dollar. De devaluatie, de derde in negen maanden, is bedoeld om de export te bevorderen en producenten te brengen tot een doelmatiger ge bruik van harde valuta's, zo heeft de Poolse nationale bank meege deeld. Een dollar is nu 138 zloty waard tegen voorheen 123 zloty. Ten op zichte van andere westerse valuta's is de Poolse munteenheid in de zelfde mate gedevalueerd. Vijf procent meer zieken bij Detam UTRECHT (ANP) - Het aantal ziekmeldingen bij de bedrijfs- verenigiong Detam (detailhan del, ambachten, huisvrouwen) is vorig jaar vergeleken bij 1983 met bijna vijf procent gestegen tot 600.000. De directeur van Detam, drs. W.M.J. van der Snoek, noemde dat gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak „be paald een tegenvaller". De Detam heeft de zieken geldpremie per 1 januari 1984 verlaagd en doet dat per 1 ja nuari 1985 opnieuw. Dat bete kent wel, dat over 1984 en 1985 ongeveer 100 miljoen gulden aan de reserve van de zieken geldverzekering wordt onttrok ken. In 1984 heeft de Detam 451 miljoen gulden aan ziekengeld uitgekeerd. Het aantal aanvragen v een WW-uitkering is vorig jaar vólgens Van der Snoek opmer kelijk gedaald: met 9,5 procent. In 1983 was er al sprake van een daling van 2,8 procent.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10