Kamer bestookt RSV- commissie Brinkman zwicht niet voor druk van Kamer Conflict in RPF sleept zich voort Huishoudschool 'oude stijl' verdwijnt 'Rol kabinet Van Agt onderbelicht' Polen vragen asiel na vlucht van cruiseschip Hasjvondst in Oudste (110) inwoonster is overleden Diefstal bankcheques rijst pan uit in A'dain Hoge boetes omroepen gehandhaafd Twintig jaar voor man die meisje doodde na misbruik Mammoetdok RDM is reddeloos verloren VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 Dat blijkt uit een lijst met 33 van daag gepubliceerde vragen, opge steld door het presidium (bestuur) van de Tweede Kamer. Daarin wordt gewezen op de "verwarring en tegenstrijdigheden in de be raadslagingen" van de minister raad in de betrokken periode. Zo als bekend is alleen minister Van Aardenne werd door de enquête commissie gehoord. Het Kamerpresidium vraagt zich af of de rol van het departement van sociale zaken niet nader geana lyseerd had moeten worden, mede gezien de grote maatschappelijke druk, waaronder de herhaalde steunverlening aan het concern tot stand kwam. Gevraagd wordt, wat de positie van dit departement in de verschillende fasen van de be sluitvorming was en met name op momenten waarop Economische Zaken stopzetting of vermindering van de steunverlening overwoog. Verder wil de Kamer inzage heb ben in de brief van oud-minister Andriessen waarin hij zijn visie AMSTERDAM (GPD) - Vlak voor het Poolse passagiersschip Roga- lin op tweede kerstdag 's avonds uit Amsterdam zou uitvaren met bestemming Zeebrugge, bleken 23 Poolse passagiers van de lijst te ontbreken. In de loop van vandaag hebben alle 23 passagiers her en der politiek asiel aangevraagd. Het merendeel deed dat bij de Amster damse vreemdelingendienst, enke len vroegen politiek asiel aan inn Hoofddorp, terwijl twee Polen bij Groesbeek in een trein aangehou den werden. Zij wilden in Duits land politiek asiel aanvragen. Het Poolse cruiseschip Rogalin maakte met 325 passagiers een cruise langs verschillende Westeu- ropese havensteden. In Kopenha gen hadden negen Poolse opvaren den zich ^1 uit de voeten gemaakt en politiek asiel aangevraagd. Bij de paspoortencontrole door de Koninklijke Marechaussee voor het vertrek uit Amsterdam bleken Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee was de kapitein van het schip nauwe lijks verbaasd door de vlucht van zijn landgenoten. Hij zou verklaard hebben dat er per cruise rekening gehouden wordt met een vlucht- percentage van circa tien procent van het aantal passagiers. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee was het voor het eerst dat in de Amster damse haven op zo'n grote schaal de vlucht genomen werd van een Pools passagiersschip. In mei van dit jaar was er eerder al een Pools cruiseschip binnengekomen, maar toen bleef de vlucht beperkt tot en kele Polen. In dit verband worden genoemd: vervangende activiteiten op het ge bied van de kernenergie, een eer dere ontvlechting van het RSV- concern en voortzetting van de ROS (Rotterdamse Offshore en Scheepsbouwmaatschappij) met meer financiële middelen. Gevraagd wordt, of het wel juist is van een „blanco ehèque" te spe ken als de rijksoverheid besluit de grote scheepsnieuwbouw voor re kening en risico van het rijk te ne men. Ook wordt de vraag gesteld, waarom werd afgezien van nader onderzoek naar de rol van het de partement van defensie. Waarom - zo luiden volgende vragen - heeft de enquêtecommissie de politieke haken en ogen van de Taiwan-or der zo breedvoerig aan de orde ge steld. Hoe groot was de economi sche schade die door ons land werd geleden? In hoeverre erkent de commissie, dat de Taiwan-order niet alleen voor de RSV, maar ook voor de handel met dit land met een hoge economische groei van betekenis was? DEN HAAG (ANP) - Aan het con flict binnen de Reformatorisch-Po- litieke Federatie (RPF) lijkt voorlo pig nog geen einde te komen. Na mens een zestigtal kiesverenigin gen had de kiesvereniging Zwolle, tijdens de op 15 december gehou den bijeenkomst van de federatie- raad, aangedrongen op heropening van de beraadslagingen over het conflict tussen de twee kamerle den Leerling en Wagenaar, dat is uitgegroeid tot een botsing tussen de reformatorische en de evange- listische stromingen in de partij. Het RPF-bestuur beloofde tij dens die bijeenkomst in overleg met het bestuur van de kiesvereni ging Zwolle een datum vast te stel len voor een extra vergadering van de federatieraad. Zonder het toegezegde overleg heeft het bestuur van de RPF voor zaterdag 5 januari 1985 deze extra bijeenkomst uitgeschreven. Daar mee blijft het bestuur weliswaar binnen de mogelijkheden die de statuten aangeven - een extra bij eenkomst van de federatieraad dient binnen vier weken na het voorstel te worden gehouden - maar de zestig kiesverenigingen voelen er niets voor na zo'n korte voorbereidingsperiode te vergade ren. Zij zien dan ook af van deelna me en zij hebben het federatiebe stuur geadviseerd deze vergade ring te annuleren. Gezien de korte voorbereidings periode voor deze vergadering con stateren deze kiesverenigingen dat een vruchtbare bespreking over de crisis binnen de RPF door het RPF-bestuur wordt geblokkeerd. Wel zullen zij naar wegen blijven zoeken die binnen de RPF moeten leiden tot een oplossing van de conflicten. Het RPF-bestuur ontkent dat er geen overleg met de kiesverenigin gen is geweest over de datum waarop de extra federatieraad over de affaire-Wagenaar zou moeten worden gehouden. Er is wel degelijk over deze zaak gesproken, maar dat leidde niet tot overeenstemming, aldus het be stuur. Dit achtte zich daarom ge bonden vast te houden aan de sta tutaire bepalingen en de vergade ring uit te schrijven voor 5 januari. De vergadermg gaat overigens niet door, omdat de kiesverenigin gen volgens het bestuur hun ver zoek tot een extra federatieraad weer hebben ingetrokken. Dit ge beurde nadat tussen bestuur en kiesverenigingen onenigheid was gerezen over de vraag of de discus sie over affaire-Wagenaar zonder meer kon worden heropend. Het bestuur meent dat op een eerdere vergadering (17 november) het be sluit is genomen de zaak als afge daan te beschouwen. VERKEERSDODE De 22-jarige mevrouw J. van de Hoef-Muilwijk uit Hardinxveld-Giessendam is gisterenavond om het leven geko men door een verkeersongeval in Giessenburg op de provinciale weg Meerkerk- Alblasserdam. De vrouw kwam door nog onbekende oorzaak met haar auto terecht op R iin«atpn»rnilflp de weghelft voor het tegemoetkó- AlJJHödlGl VV U U.U.C mende verkeer, aldus de politie. ALKEMADE/RIJ N S ATER W OU - DE - De politie van de groep Alke made heeft gistermiddag in Rijnsa- terwoude een partij hasjiesj van circa 800 gram aangetroffen in een personenauto uit Italië. Twee man nen, 20 en 23 jaar oud, afkomstig uit Bologna in Italië werden door de politie gearresteerd. De partij hasjiesj heeft een waarde van onge veer tien mille. De politie kwam op het spoor van de twee Italianen door een tip. Twee mannen zouden zich volgens de tipgever verdacht ophouden op de parkeerplaats van jachthaven Meerzicht. In de auto van de Italia nen was ter hoogte van de achter lichten de bekleding kapot ge maakt. Hier trof de politie vier pak ketjes hasjiesj aan. Het tweetal was volgens de poli tie in Amsterdam geweest, had daar de drugs gekocht en was weer op weg naar huis. Verdere arresta ties worden niet uitgesloten. De twee Italianen hadden bijvoor beeld een plattegrond van Amster dam waarop zij enkele aantekenin gen hadden gemaakt. Daar kwam zij frontaal i met een tegenligger. DRIEBERGEN (ANP) - De oudste inwoonster van ons land, mevrouw Frederika Loui- za van Asselt-Benkemper, is gisteren in de ouderdom van 110 jaar overleden in Drieber gen. Mevrouw Van Asselt werd 16 november 1874 in Amster dam geboren. Dit heeft een woordvoerster van het verpleeghuis Nassau- Odijkhof in Driebergen, waar mevrouw van Asselt woonde, bekend gemaakt. Zij wordt maandag in Utrecht begraven. Leidenaar De 109-jarige Margaretha Eij- ken heeft nu de fakkel overge nomen. Zij woont in Hoorn, waar ze ook werd geboren op 12 november 1875. De oudste man in Nederland is de 106-jarige A. Geerlings. Hij is op 9 januari in Oldenhove (Gr.) geboren en woont nu in Leiden. Het voor zover bekend oud ste echtpaar wordt gevormd door de heer en mevrouw Mole- naar-Tolsma, woonachtig in Leeuwarden. Mevrouw Jantje Molenaar-Tolsma is 101 jaar en haar man Hendricus 98 jaar. Zij zijn meer dan 77.5 jaar ge trouwd. Het Nederlandse leeftijdsre cord staat op 110 jaar, vijf maanden en 20 dagen. AMSTERDAM (GPD) De Al gemene Bank Nederland (ABN) zal Euro- en betaalcheques voor cliënten in Amsterdam niet meer per post verzenden. De bank heeft daartoe besloten, omdat in de hoofdstad een enorme groei van het aantal diefstallen in per post verzonden cheques is ge constateerd. Ook de Amrobank overweegt de toezending per post te staken. Dat zou dan plaatsvinden in zogenaamde „ri sicovolle gebieden", de grote ste den. Volgens een woordvoerder van de ABN is de omvang van de diefstallen in Amsterdam bedui dend groter dan in andere plaat sen in het land. Verwacht wordt dat het besluit van de ABN spoe dig door andere banken zal wor den gevolgd, „omdat natuurlijk niet alleen cheques van de ABN worden gestolen". De bank zal binnen enkele dagen een brief aan de cliënten in de hoofdstad zenden, waarin het besluit wordt meegedeeld. Vanaf begin januari dienen de cliënten de cheques op de kantoren van de bank af te ha len. De Amsterdamse politie stelt momenteel een breed onderzoek in naar het enorme aantal che quediefstallen. Het onderzoek richt zich onder meer op een postsorteercentrum in de hoofd stad, waar onlangs een grote diefstal zou zijn gepleegd. De PTT betreurt de beslissing van de ABN, die deze maatregel zonder overleg heeft genomen. Wel erkent het staatsbedrijf dat er grote veiligheidsproblemen zijn. Op korte termijn wil de PTT, die door het besluit van de bank een deel van de postbestel ling verliest, een gesprek met de ABN voeren over veiligheids maatregelen. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer wil van de RSV-enquêtecommissie weten waar om de vroegere CDA-ministers Andriessen (financiën) en Albeda (sociale zaken) niet zijn verhoord. Zij waren in het eerste kabinet Van Agt samen met Van Aardenne (economi sche zaken) de twee bewindslieden die het meest bij de omstreden steunverlening aan RSV waren betrokken. geeft over de besluitvorming in de ministerraad over de 'blanco ehè que' op 30 mei 1979. Volgens And riessen was het omstreden steun- besluit van Van Aardenne, die vol gens de enquêtecommissie eigen machtig heeft gehandeld, in over eenstemming met de opvatting van het kabinet. Andriessem schreef dat kort na het afsluiten van de enquête en kreeg steun van de vroegere bewindslieden Van Agt en Wiegel. De Kamer wil ook weten, waar om in het verslag van de Enquête commissie "zo weinig aandacht" is besteed aan de vraag, of en in hoe verre een ander beleid RSV over eind had kunnen houden of had kunnen leiden tot een meer doel matige besteding van overheids gelden. De commissie wordt ge vraagd een beschouwing te wijden aan verschillende beleidsvarian- er nog eens 23 passagiers afgestapt ten, die in de loop der jaren tot te zijn. Uit de passagierslijsten zou - - - gebleken zijn dat het ging om mon teurs en andere handwerklieden, maar ook om een econoom en een onderwijzersgezin met twee kinde- Minister Brinkman (links) en Avro-voorzitter Wallis de Vries lijken een wat verlegen groet uit te wisselen. Het tweetal kwam gisteren echter niet nader tot elkaar. (foto's ANP) DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) is niet van plan toe te geven aan de wens iets aan de hoogte van de boetes (in totaal 2,3 miljoen gulden) te veranderen, die hij aan zes omroepen heeft opgelegd wegens het overtreden van de reclameregels. Alle grote partijen blijken moeite te hebben met de hoogte van de boetes. Brinkman houdt echter vast aan koppeling van de boetes aan de tarieven van de STER acht het bovendien nodig dat er van de geldstraffen een afschrik wekkende werking uitgaat. De minister zei dat gisteren tij dens een speciale vergadering van de Kamercommissie voor welzijn en cultuur. Een suggestie van WD en CDA om de boetes te relateren aan de kosten van het betreffende programma viel bij hem niet in goede aarde. Een boete van bij voorbeeld 9.000 gulden werkt ab soluut niet afschrikwekkend en is wel erg gunstig ten opzichte van de tarieven van de Ster, aldus Brink man. Er is afgesproken dat er in Nederland televisiereclame via de Ster mag worden gemaakt en dan mag er niet elders een gelegenheid zijn om dat goedkoper te doen, al dus de redenering van de minister. Wel is hij bereid om te bezien of er in individuele gevallen, naar aanleiding van ingediende be zwaarschriften, sprake is van een overtreding die minder zwaar moet worden aangerekend. De WD-er Keja, die het initiatief voor het overleg met Brinkman had genomen, liet weten er niet voor te voelen om de Tweede Ka mer van kerstreces te laten terug komen voor een plenair debat om daar te proberen het beleid van de minister door het aannemen van een motie bij te stellen. Wel is, al dus Keja, in de commissievergade ring gebleken dat een meerderheid van de Kamer vindt dat de opge legde boetes wel erg hoog zijn. Hij meent dat de rechter daar re kening mee kan houden, mocht het tot gerechtelijke procedures rond de boetes komen. De PvdA- woordvoerder meende dat Keja zich door zijn opstelling „een pa pieren tijger" heeft getoond, omdat de WD het kerstreces niet wil on derbreken voor een plenair debat. Brinkman zei dat de afgelopen weken echter al is gebleken dat de omroepen hun leven gebeterd heb ben wat betreft het maken van re clame. Brinkman wees het verwijt van de WD dat journalistiek werk en consumentenvoorlichting op de televisie zeer moeilijk wordt ge maakt, van de hand. Consumen tenvoorlichting blijft wel degelijk mogelijk als het gaat om produkt- vergelijking, aldus Brinkman. Uitgeverijen Op dringend verzoek van PvdA en CDA zegde Brinkman toe nog eens te bekijken of het toch kan worden toegestaan bij het bespre ken van boeken de namen van de uitgeverijen te noemen. Hij ont kende dat hij nu op iedere slak zout is gaan leggen. Het is echter volgens Brinkman niet goed om bezig te blijven met het oprekken van de omroepwet. Met hetgeen nu is toegestaan zijn de grenzen van de omroepwet vrijwel bereikt, vindt de minister. Mocht men ver der willen gaan dan moet de om roepwet maar veranderd worden. Tros-voorzitter mr. J. Minderop vond het debat teleurstellend. De minister heeft zich naar zijn me ning schuldig gemaakt aan dema gogie, door de hoogte van de boe tes te koppelen aan het totale bud get van de omroepen, dat circa 900 miljoen bedraagt. De Tros-voorzit- ter zei het „belachelijk" te vinden dat zijn omroep voor een onder werp in een actualiteitenprogram ma over een poppenrage in de VS een boete krijgt van 750.000 gul den, terwijl een schoonmaakbe drijf dat jarenlang de Rotterdamse haven heeft vervuild, slechts een boete krijgt van een half miljoen. 20 uur zendtijd Avro-voorzitter Wallis de Vries bleek eveneens verbolgen te zijn over de manier waarop de be windsman vasthield aan zijn boete- beleid. De boete van 750.000 gul den voor de Avro kost deze om roep omgerekend 20 uur zendtijd, voor een A-omroep een periode van twee weken televisie. De Avro piekert er echter niet over om tijde lijk met uitzenden te stoppen, zoals Veronica even heeft geopperd. Zowel de Avro als de Tros be schuldigen de minister ervan dat hij bezig is met inmenging in de journalistieke aanpak van pro gramma's. Het zit de twee omroe pen zeer hoog dat zij zijn beboet wegens onderwerpen in hun actua liteitenrubrieken: Avro's Televi- zier Magazine met de nieuwe Mer cedes, en Tros-Actua met de Ame rikaanse poppenrage. Het item over de poppen ziet de Tros als een vorm van „kritisch aandacht beste den aan maatschappelijke ver schijnselen". DORDRECHT (ANP) - De recht bank in Dordrecht heeft een 30-ja- rige man gisteren veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De verdachte heeft in juli van dit jaar een 11-jarig meisje uit Nieuw-Beij- erland tot tweemaal toe verkracht en daarna verdronken. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie, die stevige kritiek had op de rechtbank van Rotterdam. Vorig jaar ontsloeg de ze rechtbank de man uit zijn TBR, die hij vanaf 1978 uitzat in de Utrechtse Van der Hoevenkliniek. Eerder al was de verdachte veroor deeld voor ontucht met minderjari gen. Nadat de verdachte het meisje vanuit haar woonplaats had ont voerd naar het enkele kilometers verderop liggende plaatsje Oud- Beijerland, verkrachtte hij haar daar. Uit angst voor zijn daden heeft hij haar toen geprobeerd te wurgen. Toen dit niet lukte, heeft hij het slachtoffer verdronken. Alcohol De rechtbank in Amsterdam heeft vandaag een 30-jarige man uit de hoofdstad conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid we gens het onder invloed van alcohol veroorzaken van een dodelijk ver keersongeval en het inrijden op een motoragent (poging tot dood slag). Het verzoek van de advocaat om de Amsterdammer eerst psy chiatrisch te onderzoeken, werd af gewezen. De man reed op 28 juni dit jaar met een bestelbusje van Amster dam naar Landsmeer. Hij was dronken en bezat geen rijbewijs. Een motoragent achtervolgde de Amsterdammer nadat die een bus had geramd. De agent trachtte hem enkele malen trachtte tot stoppen te dwingen. Dat lukte niet. „De man kwam verschillende keren met een grijns op zijn gezicht op mij inrijden", verklaarde de motor agent tegen de rechtbank. Aan de wildemansrit van de Am sterdammer kwam op de Jaagweg bij Landsmeer een einde. De agent schoot op de wielen van het busje dat slingerend terecht kwam op de linker weghelft. De verdachte bot ste daar frontaal tegen een auto, waarvan de bestuurder op slag werd gedood. MADRID (GPD) - Het ruim 200 meter lange Nederlandse droog dok 'Prins Bernhard', dat maandag jl. op 150 mijl ten noorden van de Spaanse havenstad La Coruna in tweeën brak, kan zo goed als zeker als verloren worden beschouwd. Het losgeslagen deel strandde gis termorgen ter hoogte van het in dustrieterrein Sabon, tien kilome ter ten zuiden van La Coruna. Het droogdok werd gesleept door een van de grootste sleepbo ten van de firma Smit, de Smit Houston, van Rotterdam (RDM) naar de oude RSV-werf in de buurt van Rio de Janeiro in Brazilië. Maandagmiddag in zeer zware zee, sloeg de achterste van de twee pon tons weg waarop het droogdok ge monteerd was. Als gevolg hiervan brak het immense dok in tweeën. In nieuwe opzet zes afdelingen in lhno DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Ginjaar-Maas (onderwijs) wil een aantal knelpunten in het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (lhno) wegnemen en tegelijk dit onderwijsaanbod versterken. De diverse afdelingen van dit onder wijs moeten in augustus 1988 een duidelijker beroepsvoorbereidend karakter krijgen. Voorts wordt de 'huishoudschool' omgedoopt in la ger dienstverlenings- en gezond heidszorgonderwijs (ldgo). Dit staat in een concept-beleidsnotitie die de staatssecretaris ter bespre king aan het onderwijsveld heeft aangeboden. gen. Dit zijn: verzorgenden; mode en kleding (textiele vormgeving, textiel en commercie); uiterlijke verzorging; verkooppraktijk; kan categoriale schooi tenminste twee beroepsgerichte afdelingen omvat. Een vrije afdeling kan in zo'n school aanwezig blijven. Binnen toorpraktijk en vrije richting. Voor een scholengemeenschap met de vijf beroepsgerichte afdelingen wordt tenminste 24 lesuren voor twee richtingsbepalende vakken verplicht gesteld. In de voorstellen van de bewindsvrouwe worden te vens waarborgen gesteld om de vrije richting uitsluitend te richten op doorstroming naar vervolgon derwijs. Doorstroom vanuit be roepsgerichte afdelingen blijft daarnaast mogelijk. In de concept-beleidsnotitie is het uitgangspunt voor situering en spreiding dat na augustus 1988 een der lager beroepsonderwijs kan met een beroepsgerichte afdeling worden volstaan. Het individueel huishoud- en nij verheidsonderwijs (ihno) wordt in het voorstel verbonden aan scho len voor ldgo. Omdat de afdelingen ihno over het algemeen te klein zijn, zullen de 'i-leerlingen' deelne men aan de programma's van het lhno. Zo wordt ook voorkomen dat de 'i-leerlingen' een stempel krij gen opgedrukt, aldus Ginjaar- Maas. In de nieuwe situatie blijft de mogelijkheid tijdens de stage tijd 12 tot 15 lestijden per week op school te volgen. De notitie van Ginjaar-Maas zal naar verwachting begin 1985 wor den besproken in de overleggroep voortgezet onderwijs. Ze is tevens voorgelegd aan de Emancipatie- raad. Het resultaat van het overleg zal het uitgangspunt vormen voor een wijziging van Wet op het voort gezet onderwijs, het Besluit lbo-la- vo en het Examenbesluit lbo met ingang van augustus '88. Tot die tijd krijgen de scholen gelegenheid vooruit te lopen op de toekomstige opzet. In deze periode vindt ook de uitvoering plaats van de operatie herschikking en fusie in het voort gezet onderwijs. Het achterste deel van het droog dok, met een lengte van 110 meter en een hoogte van 20 meter, dreef door de zware storm snel'af. Pas woensdagmorgen schakelde de firma Smit een Spaanse rederij in om te proberen het losgeslagen gedeelte, dat intussen de Spaanse kust dicht was genaderd, te red den. Maar de twee Spaanse sleep boten, de Punta Tambo en de later uitgerukte Remol Canosa, slaag den er niet in door de hoge golven contact met het losgeslagen deel te maken. Een rubberboot, waarin bemanningsleden van de Punta Tambo een lijn met het achterstuk van het droogdok probeerden vast te maken, sloeg om. De drenkelin gen konden echter zonder veel schade weer aan boord gehesen worden. De twee sleepboten be perkten zich verder de Tweede Kerstdag tot het bewaken van het losgeslagen gedeelte. Donderdag morgen rond twee uur sloeg de sta len kolos met zo'n enorme klap op de rotsen, dat de kustbewoners wreed uit hun slaap gewekt wer den. Gisteren zijn een zestal Neder landse specialisten per privévlieg- tuig naar La Coruna overgevlogen om ter plaatste de schade op te ne men. De positie, waarin de restan ten van het droogdok zich Devin- den, maakt het volgens deze spe cialisten uiterst moeilijk, zij het niet helemaal onmogelijk, om het losgeslagen gedeelte van het droogdok te bergen. Het weer blijft echter een beslissende rol spelen bij de reddingsactie. Indien de storm aanhoudt (hetgeen voor de komende dagen is voorspeld), is het niet uitgesloten dat met de vloed het achterstuk van het droogdok omkantelt. De vertegenwoordigers van Smit en de verzekeringsmaatschappij kwamen gisteren in La Coruna bij een om zich te beraden over de ge volgen van de zeeramp voor het droogdok. De eerste helft werd gis teren in langzaam tempo, bemoei lijkt door het zeer zware weer, naar Vigo gesleept. Daar zal bekeken worden of het verdere transport naar Brazilië nog zin heeft of dat men er de voorkeur aan geeft de restanten ter plekke te slopen. Hoe groot de schadepost exact is, wil den de specialisten gisteren niet vertellen. In Spaanse kringen is gisteren in bedekte termen kritiek geuit op de handelswijze van de rederij Smit International. De Spaanse marine autoriteiten waren tot woensdag avond laat onkundig van de ramp met het droogdok, waarvan het achterste losgeslagen deel stuur loos dwars door de drukbevaren internationale zeeroute kruiste. Volgens de Spaanse rederij die de twee sleepboten uitstuurde, had den de Spaanse sleepboten wel licht meer uit kunnen richten in dien ze eerder ingeschakeld waren, toen het wrak zich nog op 150 mijl uit de Spaanse kust bevond. Aan genomen wordt dat Smit Interna tional uit prestige-overweging pas zo laat alarm heeft geslagen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5