Zeker twintig huizen en schoolgebouw op terrein van reiniging Onderzoek schadelijke stoffen in moedermelk Ontrmming van pand aan Rapenburg nog punt van discussie Man bekent groot aantal tasjesroven Inzamelingsactie van kerstbomen begonnen VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 LEIDEN Krakers: wij gaan er niet uit LEIDEN - Het is nog niet zeker of het enkele dagen geleden gekraak te pand aan de het Rapenburg 33 moet worden ontruimd. De politie en de officier van justitie nemen hierover op zeer korte termijn, mo gelijk vandaag al, een beslissing. De krakers kondigen nu al aan het pand niet vrijwillig te verlaten. Gisteren is er druk overleg ge weest met de gemeente, makelaar Proper en de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS). Er zitten op dit moment zo'n twintig tot der tig jongeren in, die zeggen het graag voor bewoning geschikt te willen maken. Het monumentale pand, waarin het laboratorium voor tropische geneeskunde heeft gezeten en in Overval op een kr antenj ongen LEIDEN - Een krantenjongen is vanmorgen om zes uur overvallen voor een paar kranten. De 16-jarige jongen werd op de Hooigracht tot stilstaan gebracht en gedwongen enkele kranten af te staan. De dader, een bewoner van de Hooigracht, kon even later door de politie van zijn bed worden gelicht. bezit was van de universiteit, is in november aangekocht door de stu dentenhuisvesting. Volgens direc teur van Rooyen van de SLS heeft het pand inderdaad enige tijd leeg- gestaan. "De reden daarvan is nog al simpel", aldus Van Rooyen. "Het pand heeft schade opgelopen (verzakkingen) bij de de reparatie van de kademuren aan het Rapen burg en Groenhazengracht. Dat moest eerst met de verzekering worden afgewikkeld". Makelaar Proper beaamt dit verhaal. Verder is het de bedoeling dat de SLS de eerste verdieping zelf als kantoorruimte in gebruik gaat ne men. Van Rooyen zet de plannen uiteen: "Deze verdieping komt in verbinding te staan met met het huidige kantoor van de SLS aan de Groenhazengracht. De overige ruimten, parterre, tweede verdie ping en zolder worden via make laar Proper te huur aangeboden". "De achterkant wordt gesloopt. Daar komt parkeerruimte en wooneenheden voor jongeren. Het bouwplan ligt bij de gemeente, een bouwvergunning is al afgegeven en het ministerie van volkshuis vesting heeft ons zelfs subsidie toe gekend in het kader van de 'werk- verruimende maatregel'. Persoon lijk hoop ik dat het snel wordt ont ruimd, dan kunnen de Leidse werklozen op korte termijn aan de slag". Universiteit benadert aanstaande moeders Het gekraakte pand aan het Rapenburg. Plannen i toor noemen de krakers 'schandelijk'. De krakers vinden het 'schande- bestemd voor kantoren. "Van vrij- lijk' dat met zulke grote woning- willige ontruiming zal vooralsnog nood onder jongeren zo'n pand geen sprake zijn", verklaarden zij voor het grootste gedeelte wordt gistermiddag strijdlustig. LEIDEN - Twee vakgroepen van de Leidse universiteit gaan een ge zamenlijk onderzoek verrichten het voorkomen van bepaalde schadelijke stoffen uit het milieu in moedermelk. door Saskia Stoelinga De laatste jaren zijn er steeds meer aanwijzingen dat bepaalde stoffen uit ons milieu via lucht-, water-, en bodemverontreiniging niet alleen aanwezig zijn in voe ding, maar ook kunnen worden aangetoond in moedermelk, tot dusver de meest ideale voeding geacht voor zuigelingen. Een groep stoffen die de laatste tijd in dit verband nogal eens wordt genoemd is de poly-chloor- biphenylen (pcb's). Omdat hier door ook de duur van de ideale zoogperiode nogal in discussie komt, is het volgens de Leidse on derzoekers zinvol dat er meer in formatie wordt verkregen over het gehalte aan pcb's in moedermelk en het verloop daarvan gedurende het eerste half jaar na de geboorte. Op initiatief van de Borstvoe dingsbegeleidingsgroep Leiden heeft de Wetenschapswinkel de vakgroepen Organische Chemie en Sociale Geneeskunde aangezocht om een klein onderzoek uit te voe ren onder zo'n 25 Leidse moeders. Onlangs heeft de medisch ethische commissie van de universiteit het plan goedgekeurd en kan er in ja nuari met het onderzoek worden begonnen. Opgeschrikt Enkele maanden geleden wer den moeders met zogende kinde ren opgeschrikt door het verhaal dat de verontreinigde borstvoe ding meer kwaad dan goed zou doen bij het kind. Deze veronder stelling is door veel deskundigen in Nederland in twijfel getrokken, omdat van enige wetenschappelij ke onderbouwing nauwelijks spra ke was. De drie onderzoekers betreuren het dat er zoveel twijfel is gezaaid en zelfs is gesuggereerd om eerder met borstvoeding te stoppen. Zij zeggen: "Nader onderzoek is drin gend gewenst, temeer daar het ver moeden bestaat dat het gehalte aan deze chemische stoffen in de loop van de zoogperiode afneemt en eerder stoppen weinig zinvol zou zijn". Ook Lies van der Erf van de Borstvoedingsbegeleidingsgroep Leiden meent nog altijd te kunnen zeggen dat borstvoeding, ondanks de pcb's, niet alleen belangrijk is voor de ouder-kind relatie, maar ook bescherming biedt tegen in fecties en tegen (voedselaller gieën. "De voordelen van moedermelk staan onomstotelijk vast. De unie ke voedingswaarde en de aan de behoefte van het kind aangepaste samenstelling en hoeveelheid moe ten zeker niet uit het oog worden verloren. Ik wil hiermee niet bewe- Karakteristieke gebouwen gehandhaafd LEIDEN Het terrein van de di rectie reiniging, havens en waren markten gaat plaats maken voor een kleine woonwijk met 22 tot 33 woningen. Tevens verhuizen de openbare lagere school Mamix van Sint Aldegondé en de kleuter school De Goudsbloem van de an dere kant van de Maresingel naar dit gebied. Op het nieuwe school gebouw zijn zes woningen ge pland. De Leidse architect Boudewyn Veldman heeft voor het bebouwen van het terrein van de directie rei niging zes verschillende plannen uitgewerkt. De plannen gaan in op lopende mate uit van handhaving van de bestaande gebouwen. Voor al het administratiegebouw en het stallengebouw met het karakte ristieke torentje - worden als 'beeldbepalend' gezien en zijn daarom de moeite van het behou den waard. In alle plannen staan school en de bijbehorende speelplaats aan de westzijde van de Noorderstraat, ge pland. De Houtmarkt wordt door verbonden naar de doorgetrokken Noorderstraat, welk gedeelte Nieu we Houtmarkt kan worden ge doopt. Tussen de Nieuwe Hout markt en de singel komt groen. In het verlengde van de Noorder straat kan een paadje naar het wa ter worden aangelegd zodat een aardig visstekje ontstaan. Als de directie reiniging is ver huisd naar het industrieterrein De Waard moet de nieuwe bebouwing een einde maken aan de huidige rommelige situatie, waarbij de voorkeur uitgaat naar handhaving van de karakteristieke gebouwen. In het administratie- en het stallen gebouw kunnen maximaal tien respectievelijk achttien woningen komen, die 88.000 tot 110.000 gul den zullen kosten. De keuze tussen driekamerwoningen en grotere ge zinswoningen is nog niet gemaakt. Op de nieuwe school zijn zes driekamerwoningen gepland. Op deze manier wil de gemeente voor komen dat het gebouw buiten schooltijden en in de vakanties ten prooi valt aan vandalisme. Om het ontbreken van een tuin te compen seren worden de huizen voorzien van een riant dakterras. Overigens heeft de WD in de raadscommissie volkshuisvesting haar twijfels geuit over de bouw van de woningen op de school. De partij is bang dat de bewoners te veel hinder van de school zullen ondervinden. Een niet geheel on denkbare vrees omdat de bewo ners onder meer gebruik gaan ma ken van dezelfde trap als de op de eerste etage gehuisveste lagere school. De nieuwe school moet om streeks juni 1986 klaar zijn. In het najaar van dit jaar volgt, volgens de huidige plannen, de oplevering van de woningen. Inmiddels is de buurt tijdens een informatieavond voorgelicht over de plannen. Dui delijk lijkt dat van omwonenden weinig verzet tegen de bouwplan nen is te verwachten. 'De Stier' Het gebouwencomplex van de dienst reiniging werd gebouwd in 1913 naar een ontwerp van de dienst gemeentewerken. De naam van de ontwerper is niet meer te achterhalen. In de jaren daarvoor liep de Tweede Binnenvestgracht door tot aan de Houtmarkt, die toen volgens de stadsplattegrond van Van Kampen uit 1850 nog Nieuwe Houtmarkt heette. Op de hoek van de Houtmarkt en de Binnenvestgracht stond de stadsmolen 'De Stier'. In de Mare singel was 'Het Arme Bolwerk' uit gebouwd met een begraafplaats. Volgens de kaart stond op deze plaats vroeger ook een molen. De nieuwbouw voor de reiniging bestond in 1913 uit twee hoofdge bouwen, het administratiegebouw aan de westzijde en het stallenge bouw aan de oostzijde. Tussen de ze beide gebouwen is een fraaie poort gemaakt. Verder zijn er nog enkele bijgebouwen. De gebouwen vallen op door hun kloeke, solide architectuur met grote dakvlakken met wolfseinden en overstekken, gedekt met rode Tuile du Nord-pannen. In de ge vels valt het gebruik van groen geglazuurde raamdorpelstenen op en hier en daar van de bakstenen van dezelfde kleur als decoratief element. Het stallengebouw is getooid met een slank bakstenen torentje, dat heeft gediend als watertoren voor de dienst. Het betonnen reser voir in de top is nog aanwezig, maar niet meer in gebruik. Volgens de bouwtekening uit 1912 was deze toren eerst in staal ontworpen. In de jaren dertig deed de me chanisatie van de dienst zijn intre de en werden de paardestallen ver bouwd tot ontsmettingsruimten en werkplaatsen. De molen De Stier werd vijf jaar later ontmanteld. In 1960 werd ook de 'peperbus' met het naastgelegen woonhuis ge sloopt en bij reiniging getrokken. In de naoorlogse jaren werd nog het nodige bijgebouwd. Ten noor den van de inmiddels tot 'ontsmet tingsgebouw' omgedoopte stallen kwam de 'Spijkstaalhal' voor de veegwagens - door sommige amb tenaren plastisch omschreven als mechanische trekhonden en ten noorden en westen van het admini stratiegebouw een enorme garage voor de vuilniswagens. Langs de Maresingel ligt mo menteel de zoutopslagplaats. Deze was oorspronkelijk gesitueerd aan de westgevel van de stallen, die door het zout is aangetast. Op de vorige opslagplaatsen is onderzoek gedaan naar bodemverontreini ging. Ook werd gekeken naar mo gelijke resten van ontsmettings middelen in het bestaande ge bouw. De hoeveelheden die zijn aangetroffen zijn allerminst alar merend. Een gedeelte van het com plex is - niet in ernstige mate verontreinigd met diesolie. De kans op uitstroming van het gif in het Huigpark - via het grondwater naar het complex van reiniging, als er een bouwput wordt gegraven zal nog worden on derzocht. De gemeente heeft in middels beloofd dat daartegen maatregelen zullen worden getrof fen. ren dat de teruggang van de kwali teit van het milieu geen sporen achterlaat in de borstvoeding, maar de verhalen die een half jaar geleden werden verteld, leken ons wat overdreven. Er is niet zomaar een vervangingsmiddel voor borst voeding", zo waarschuwt zij Moedermelkmonsters Pcb's zitten vooral in vetrijke voeding: zoals vlees en vis. Teunis- Jan Visser (organische chemie) zegt: "Het is niet uitgesloten dat aan het eind van een zoogperiode de melk een andere samenstelling heeft en veel minder pcb's zal be vatten dan aan het begin. Vandaar dat we ook op verschillende mo menten de moedermelk gaan on derzoeken". Via een aantal vroedvrouwen en huisartsen worden aanstaande moeders benaderd die in januari of februari zullen bevallen en van plan zijn hun baby gedurende mi nimaal een half jaar borstvoeding te geven. Van degenen die beslui ten hun medewerking te verlenen, zullen in de zoogperiode vijf moe dermelkmonsters worden geanaly seerd. Daarnaast zal een beperkte vragenlijst worden afgenomen over de factoren die mogelijk van invloed kunnen zijn op het pcb-ge- halte van de moedermelk. De ver kregen gegevens zullen anoniem worden verwerkt. De derde betrokkene bij het on derzoek, Marjon Drijver (sociale geneeskunde) verwacht dat de re sultaten eind 1985 tegemoet kun nen worden gezien. "Mocht uit dit vooronderzoek blijken, dat het ge halte op één of andere manier te hoog is, dan kan bijvoorbeeld wor den besloten om een grotere groep borstvoedende moeders uit andere gebieden erbij te betrekken". LEIDEN - Een 17-jange Leide- naar heeft bekend dat hij afgelo pen zaterdag maar ook de dagen daarvoor 35 personen heeft be roofd van hun tasje of portemon nee. De diefstallen vonden voorna melijk plaats in en rond de Bree- straat. Een gedeelte van het geld, in het totaal gaat het om enkele duizenden guldens, is teruggevon den in zijn woning, waar hij op de eerste kerstdag is aangehouden. Dit kon zo snel gebeuren, omdat veel gedupeerden de jongeman bij de politie via een foto herkenden. Hij wordt voorgeleid op 3 januari. Vrijwilligers- centrale dicht LEIDEN - De Leidse vrijwilligers- centrale aan de Langegracht 246 is tot en met nieuwjaarsdag gesloten. Op woensdag 2 januari, dat geldt ook voor alle andere werkdagen in 1985, kunt u weer terecht tussen 12.00 tot 17.00 uur. Op die tijden is de centrale ook telefonisch te be reiken: 149064 LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gistermorgen het startsein gegeven voor de kerstboom-inza- melactie. Komende dagen worden kerstbomen verzameld voor een grote kerstboombrand volgende week vrijdag op het Schuttersveld Illegale bomen LEIDEN - Wederom zijn kerstbo men verwijderd, die klaar stonden voor verbranding. Dit keer betrof het zo'n 150 bomen in de Van Ho- gendorpstraat. Ook was er een flin ke hoeveelheid verzameld in het Anna van Burenhof. De bergplaat sen worden door de politie goed in de gaten gehouden. Evenals de jongeren die, volgens de politie en omwoners, veel onrust- veroorza ken in de Roomburgerlaan. Ook zijn er gisteren drie verbalen uitgedeeld voor te vroeg afgesto ken vuurwerk en moest er door de brandweer twee brandjes worden geblust in de Formosastraat en On yxhof. (aanvang 19.00 uur). Voor elke in geleverde boom wordt een lot overhandigd waarmee een loterij wordt gehouden. De winnaars wor den na de boomverbranding be kendgemaakt. Het inleveren van bomen kan maandag, woensdag en donderdag bij de reinigingsdienst aan de Noorderstraat 18, onderkomens van directie groen en enkele buurt huizen (tussen 8.30 en 16.00 uur). Vrijdag kan dat nog tot 12.00 uur, daarna is inleveren alleen nog maar mogelijk op het Schutters veld. De inzameladressen zijn per wijk de volgende: Professorenwijk: Van Vollenhovenkade (terrein sport park Roomburg), Centrum Zuid: St. Jacobsgracht; Zuidwest: Hof- laan-Kiljanpad en Bizetpad; Mors- kwartier, Koppelstein en Boek horst: Lage Morsweg 102; Noord: Pieter Bothstraat naast sportpark Roodenburg; Raadsherenbuurt: Leidse Hout (atletiekbaan); Cen trum Noord: Tweede Binnenvest gracht (naast molen De Valk); Me- Wethouder Tesselaar (met baard, tussen het groen) neemt de eerste kerstbomen in ontvangst. renwijk: kinderboerderij; Rivie renbuurt: clubhuis Matilo, Zaan- straat; Stevenshof: buurthuis Ste- venshonk, Petr. Moensweg; Speel tuin Westerkwartier: Ten Kate- straat; Groenoord: buurthuis Groenoord, Pasteurstraat; Zoeter- woudsesingel: tegenover brug Swing In het Breehuys is vanavond vanaf half acht een disco en mor gen is er een 'super swingavond', 's Middags wordt dat vooraf ge gaan door 'electric boogie' tussen 15.00 en 17.00 uur. Dinsdag avond is er in het Breehuys tus sen 19.00 en 22.00 uur een nieuw jaarsreceptie. Donderdag kan er tussen 15.00 en 17.00 uur aan breakdance worden gedaan en die avond is er vanaf 19.30 uur scholierencafé met de groep Van door. Reünie Morgen is er in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat en reünie van deelnemers aan de LVC gitaar- en saxofooncursus sen. Er staan diverse optredens op het programma Oud-cursis ten kunnen nog contact opnemen, met het LVC <146449. vragen naar Ferry Rigault). Vegetarisch Tussen half zes en half acht kan vanavond in eethuis Repelsteel (Breestraat 19) Vlaams vegeta risch gegeten worden. Pech Onderweg Autobezitters kunnen zich weer inschrijven voor de ANWB-cur- sus Pech Onderweg. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kantoor aan de Sta tionsweg. De data voor komend jaar zijn: cursus 1: 8, 15. 22 en 29 januari; cursus 2: 17, 24, 31 ja nuari en 7 februari; cursus 3 12, 19, 26 maart en 2 april; cursus 4 25 april en 2, 9 en 16 mei. De cur susavonden worden gehouden in de technische school aan de Vijf Meilaan 137 (aanvang 19.30 uur). Prestatieloop A.V. Holland Houdt zondag een prestatieloop in de Leidse Hout. De afstanden kunnen worden af- gelged variëren van 2,1 kilometer tot 14.4 kilometer. Inschrijving om 11.00 uur bij de kantine van de kunststofbaan. Oud en nieuw Oudejaarsavond kan gevierd worden bij de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit dat haar poor ten in de Caeciliastraat om tien uur opent. Vanaf dat tijdstip kunnen vrouwen voor hetzelfde terecht in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht. Sterbus De stichting Sterbus gaat haar service uitbreiden en zoekt daar om vrijwilligers. Van hen wordt verwacht dat zij in de ochtendu ren op het kantoor van de stich ting aan de Hooglandsekerk- gracht aanvragen voor vervoer willen verwerken. Vrijwilligers kunnen zich melden op vrijdag ochtenden tussen negen en twaalf uur (122443).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3