'Lastig lioor. zo zonder roeping componeren' Kunst te kijk Uit in de Randstad mrmm Het plateiikoffertj e van Clous van Mechelen Strindberg-experiment niet helemaal geslaagd Bonte schilderijen en gestileerde sculpturen POPAGENDA VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 19 Clous van Mechelen is een muzikale kameleon. Geen genre laat hij ongemoeid. Literaire luisteraars bedient hij op het Boeken bal met een compositie voor typemachines, de liefhebbers van smartlappen plengen een traan bij De Bouwmeesters. Hij te kende voor een van de meest bekende deuntjes van de laatste vijftien jaar: het semi-klassieke muziekje bij de 'Vakmanschap is Meesterschap'-reclame. Maar ook voor alle muziek bij de produkties van Wim Schippers: van 'Discohoek' tot 'Kutzwa- gers'. Hij componeerde voor Tol Hansse, Rijk de Gooijer, de Butlers en Bert en Ernie en voor Freek de Jonge, André van Duin en Pleuni Touw. Hij is Jantje Vos, de pianostemmer uit 'De lachende scheer kwast' en 'Op zoek naar Yolanda'. Maar ook de verzekerings agent, die in de reclame Peter Koelewijn tot wanhoop brengt. Misschien kent u hem als pianist bij Jan Blaaser, of uit het combo bij de 'Alles is anders show'. Trouwens, de muziek bij die VARA-serie 'De groene ruimte', die binnenkort begint... Kortom, het platenkoffertje van Clous van Mechelen; de mu zikale carrière van iemand die zegt geen muzikale roeping te hebben. AMSTERDAM - Een meeuw vliegt boven de branding, parnassia bloeit in het veld, een herder hoedt zijn schaapjes, koeien in de wei, een zonsondergang kleurt de ein der purper. Dat zijn de beginbeel den van de VARA-serie 'De groene ruimte' over het Hollandse land schap. Daarbij pianomuziek, zo smeltend dat de kerstkaarsen er haast krom van gaan staan. Dertien afleveringen van vijfen twintig minuten telt 'De groene ruimte' (eerste uitzendingop 26 jan.). Van de eerste tot de laatste minuut is de muziek gecompo neerd en, op bas en drums na, ook gespeeld door Clous van Mechelen (43). Zelf is hij er dol-enthousiast over, roemt de prachtige beelden van de serie ("nooit geweten dat het hier zo mooi is") en het ter zake doende commentaar. Kameleontisch musicus, met die kwalificatie is hij het van harte eens. Freelancer in hart en nieren ook: "Prettig dat de anderen meestal in een vaste baan zitten, dat geeft mij de kans er zo'n beetje tussendoor te rommelen". Hij groeide op in Amsterdam, zat al op z'n zeventiende achter de pia no in Casablanca op de Zeedijk, één van de meest roemruchte eta blissementen van de stad, waar hij saxofonist Kid Dynamite begeleid de. Ondertussen deed hij zes jaar over de driejarige HBS, maakte de ze uiteindelijk toch af en ging naar het conservatorium. Onder het motto: je moet toch wat. "Ik ben een hele rare. Ik ben nooit uit over tuiging muzikant geworden, maar er zo'n beetje vanzelf in gerom meld. Ik heb niet zoals je van ande re muzikanten wel eens hoort, een roeping of iets dergelijks. Ergens wel lastig, want als je geen ideaal heot, heb je ook niks om naartoe te door Ariejan Korteweg werken. Bij mij is het meer dat ik gewoon niks anders kan dan mu ziek maken. Al moest ik op een bakfiets met een accordeon m'n geld verdienen, dan deed ik dat. Je hebt veel jazzmusici, die daarnaast ook nog eens architect of iets der gelijks zijn. Ik ben alleen maar mu zikant". Na het conservatorium (klarinet en piano) trok hij drie jaar lang door Europa en speelde op Ameri kaanse bases en in nachtclubs. Te rug in Nederland nog meer nacht clubs en een rock en rollband: de Sharks. Een tijdje was hij begelei der bij de one womanshow van Ri ka Jansen en bij Kees Manders. Tol Hansse was er trompettist. En daarna... daarna kwam er een onverwacht succes. Clous van Me chelen pakt zijn doos van Pandora, een platenkoffer helemaal gevuld met elpees van hemzelf. De inhoud ervan is gevarieerd als het leven zelf, kun je wel zeggen, en vormt verder de leidraad voor het ge- Chinees Wie herinnert zich niet 'En de Chinees doet veel meer met vlees' van de Butlers ('Nasi goreng, bami, saté, neem ook nog een loempia mee'). Dat was dus de eerste grote hit voor Clous van Mechelen. "Krankzinnig was dat. Helemaal geënt op het Brabantse looptempo hè; die kleine mannetjes, die met carnaval in het rond sjokken". De Butlers kloven het thema van de Chinees tot op het bot af en stier ven vervolgens een zachte dood. Daarna volgde een zo mogelijk Clous van Mechelen, specialist in het all-rounden nog grotere hit: tu-du, du, du, du, tu, tu. 'Vakmanschap is meester schap', het meest bekende recla medeuntje van de laatste vijftien jaar, komt uit de koker van Van Mechelen. "Mensen denken vaak dat het iets van Liszt of Mozart is. Ik heb er nog eens een hele plaat mee volgespeeld. Een keurig, drie delig concertje, waarbij het thema beurtelings op hobo, fluit en trom pet helemaal volgens de regels wordt uitgewerkt. Bij Grolsch zit daar een hele filosofie achter. De trompet is voor als het filmpje bij voorbeeld iets met metaalbewer- ken te maken heeft; de hobo is voor het serieuze vakmanschap en de fluit voor het vakmanschap dat dichter bij de mensen staat". Een volgende handvol platen uit de koffer brengt weer een andere zijde aan het licht: Clous van Me chelen als saxofonist. De eerste hoes toont een wijdbeens zittende jongedame in minirok, die een sax tussen haar benen klemt: Barry Rodgers, de 'Sexy Saxofoon'. Een ander pseudoniem was Phil San ders: 'Tribute to Earl Bostic'. Muzi kanten doen nog wel een gering schattend over dergelijke an< me uitstapjes. Van Mechelen niet. "Dat is nou het leuke als je al die platen bewaart. Als je ze dan weer ziet, komt alles weer boven. Zelfs watje tijdens de opnamen gegeten hebt". ging halen. Ze had verkeerd geteld en kwam met zeventien porties te rug, voor dertien personen. En dat terwijl het toch altijd al zo veel is. Trouwens, waarom zou dat toch zijn, die grote porties bij de Chi nees"? Heb je nou echt geen voorkeur NeuS voor het een of het anderWerk je niet liever voor Schippers of Corrie van Gorp, dan datje zulk soort pla ten maakt? misschien raar, maar ik heb daar helemaal geen last van. Ik zie ge woon graag de zon in het water schijnen". Huisvrouwen Een volgende greep in de koffer bewijst ten overvloede dat hij niks verzint. Daar komen tevoorschijn: 'De muzikale huisvrouwen Loes Marjan met hun saxofoons'. Twee dames in bloemetjesjurken pose ren op de hoes in zo'n keuken vol met leuke hebbedingetjes. "Totaal mislukt project", constateert Van Mechelen monter. Net als de plaat van Rijk de Gooijer 'Ik ben ontzet tend Rijk',waar hij de muziek voor maakte. Dat die plaat het niet ge maakt heeft, komt volgens Van Mechelen alleen door het omstre den 'De werkster uit Suriname'. Een volgende flop was 'Devoted to you', dat zou een serie moeten worden met door Van Mechelen op de saxofoon vertolkte popballades, van een introductie voorzien door Chiel Montagne en gestoken in een hoes met daarop een zwoele dame. Het bleef bij één aflevering, de sa menwerking vlotte niet. Veel beter verliep zijn bemoeie nis met de Bouwmeesters. Een man en vrouw, niet meer de jong- sten, die een hit boekten met 'Jon gen, waarom ben je toch uit Mo- kum weggegaan?'. Z'n allergrootste succes had hij tot nu toe met Tol Hansse. Van de elpee met 'Big City' gingen er 384.000 exemplaren over de toon bank. "Ik heb dus één keer mogen meemaken wat het is om een enor me hit te hebben. Dan begint er iets te trillen. De plaat werd één keer op Hilversum gedraaid en was meteen niet meer aan te slepen. Ach, als iets lukt heeft iedereen dat al aan zien komen en als iets flopt, dan hadden ze dat ook al voor speld. Dat was nog in de nadagen van de goede platenverkoop. Dat is nu wel eventjes voorbij. Neem me zelf. Ik koop ook liever een leuk programma voor m'n computer dan een elpee". En Tol Hansse is weer gewoon huisschilder. "Het is met mij heel raar gesteld; ik heb echt geen voorkeuren. Je kunt wel zeggen dat ik ben gespe cialiseerd in het all-rounden. Echt de Se- hoor, dat komt allemaal doordat ik geen roeping heb. Mensen ver wachten altijd datje iets vanuit een bepaalde achtergrond doet of dat je een bedoeling hebt. Het klinkt combo van de 'Alles is anders- show' op tv. Volgens hem geen on verdeeld succes omdat de meeste artiesten met voorbespeelde band wilden zingen. "We speelden zowat alleen de begin- en eindtune en wa ren bina voortdurend in beeld. Vrienden gingen me opbellen: Clous, stop er toch mee, wantje zit daar echt voor Piet Snot. Toen zag ik mezelf op tv letterlijk in m'n neus zitten peuteren. Dat gaat te ver. dacht ik". Tweeënhalf jaar lang begeleidde hij Jan Blaaser in 'Met Bruin- brood'. Reuze leuk, maar op het eind kreeg hij een autorij-complex. "We moesten van Almelo naar Maastricht en dan weer naar Mid delburg. Jan Blaaser is een enorme schnabbelaar, dus we waren altijd onderweg. M'n gezin vond dat ik raar begon te doen. Dan stond ik voor m'n huisdeur en wist ik niet meer of ik aankwam of wegging. Dat moest ik binnen gaan vragen". En wat was het, aankomen ot weggaan "Nou, ik bleek dus op het punt te staan te vertrekken. Dat was jam mer. Toen heb ik er een punt ach ter gezet. Om die reden heb ik nu ook een complete studio aan huis. Want met opnames is het ook altijd hetzelfde: het wordt altijd later dan je denkt". Soundje Clous van Mechelen staat ook ge regeld zelf op de planken. Niet al leen als Jan Vos, de pianostemmer uit 'De lachende scheerkwast' en 'Op zoek naar Yolanda' maar ook als saxofonist in de 'Second Hand Rock Roll Band'. Een groep die in ons land alweer z'n beste tijd ge had heeft, maar waar in het Verre Oosten nog mogelijkheden voor zijn. Van Mechelen gaat ermee op toernee door Singapore. Hij was ook een tijd pianist in het "Ach weet je. ik heb een ontzet tend gevoel voor popmuziek. Ik zou zo graag zoiets als Nena of Blondie maken. Maar ik kom er ge woon niet aan toe. Of zo'n arrange ment van 'Pennies from Heaven' voor Lee Towers, dat zou ik ook graag willen kunnen. Dat vind ik machtig. Maar arrangeren, dat is een heel apart specialisme. Je moet een studie maken van het geluid van het moment. Ik heb wel eens iets met een meidengroepje gepro beerd. Toen dacht ik: dit is het ein de. Maar dan hoorde ik daarna de Dolly Dots en dan wist ik het weer hee, dit is het nog niet". "Ik kan wel heel snel klanken na bootsen. Ben heel auditief inge steld. Soms zit ik zomaar wat te im proviseren op de piano, en dan denken ze dat ik Chopin speel. Een soundje heb ik snel te pakken". Heb je ooit een opdracht gewei gerd "Ze hebben me wel eens ge vraagd arrangementen voor Wille- ke Alberti te maken. Daar ben ik niet aan begonnen. Ik zou het wel willen, maar een duizendste be werking van 'Singin' in the rain', daar heb ik het geduld niet voor. Dat moet toch nog wel ergens op een plank liggen, denk ik dan". De Schuldeisers X-Y-Z van August Strindberg door de Nieuwe Kome die. Vertaling: Cora en Sybren Polet. Regie: Win Meuwissen. Gezien in het Theater aan de Haven op 13 decem ber (bezetting A) en 27 december (be zetting B). Voorstellingen in het LAK-Theater op 8 en 9 maart. SCHEVENINGEN - In De Schuldeisers van Strindberg komt Gustaaf, vele jaren geleden door zijn vrouw in de steek gela ten, verhaal halen bij zijn ex- echtgenote Tekla voor het feit, dat zij hem in een van haar ro mans als een volslagen idioot heeft afgeschilderd^ Hij doet dat grondig en op een toepasselijke wijze. Tijdens een korte afwezig heid van Tekla weet hij het ver trouwen van haar nieuwe part ner als een nieuwe-Jago rigou reus te ondermijnen en het aan brengen van de finishing touch na de hereniging van de beide echtelieden kost dan nauwelijks nog enige moeite. De schuld is vereffend en Strindberg laat in het midden of Gustaafs constate ring aan het slot, dat Teka echt van haar nieuwe partner hield, behalve verbazing ook nog triomf of wroeging moet uitdruk ken. Hoewel een deel van de door Strindberg aangedragen proble matiek en ook is de tekst toch dermate strak geschreven, als Bij de Nieuwe Komedie een driedelig muziekstuk vol va riaties en doorwerkingen, dat een overplaatsing naar de huidi ge tijd een boeiende confrontatie had kunnen opleveren. Hetzelf de geldt trouwens in nog sterke re mate voor de in de repetitiepe riode genomen beslissing het stuk in twe^versies uit te bren gen. De vrouwelijke hoofdrol wordt in beide versies gespeeld door Marie Christine de Both, maar in de beide mannenrollen zijn in versie A Win Meuwissen en Rik van Uffelen te zien en in versie B Rik van Uffelen (nu als Gustaaf) en Stef den Eijnden. Dat leverde interessant vergelij kingsmateriaal op, zonder dat daarbij een uiteindelijke over winnaar uit de bus kwam. In ver sie A toonde Wim Meuwissen zich cynischer en met meer over wicht als de op vergelding belus te Gustaaf dan Rik van Uffelen in B, maar de tweede voorstel ling had daarentegen het voor deel van een emotioneler en in al zijn labiele reacties overtuigen der Adolf van Stef van den Eijn den (na een overigens heel zwak begin). Problematisch bleek in beide gevallen het decor van Hans Wolff met een klein speelvlak en twee deuren die vier verschillen de functies moesten vervullen De regie schoot bovendien te kort in het effectief gebruiken van die ruimte en het opbouwen van psychologisch verantwoorde bewegingspatronen. Meer dan zitten, staan en lopen is in dit stuk nauwelijks mogelijk, maar de keuze voor een van die drie moet wel organisch met het ge heel verweven zijn. Daarnaast waren er enkele momenten van een bijna ridicule pathetiek en werd er met name in versie A constant gerookt, wat enkele heel merkwaardige momenten opleverde, zeker als een sigaret zichzelf ging oproken, omdat de acteurs er geen tijd meer voor hadden. Voor een vraagteken zorgde ook de muziek uit Pucci- x den Eijnden in 'De Schuldeisers ni's Tosca in versie B, eerst via de luidsprekers, daarna zelfs ge zongen door de acteurs. Functio neel was het niet en als dramati sche parallel deugde het even min. Fragmenten uit Verdi's Otello waren mischien beter op hun plaats geweest PAUL KORENHOF Gertie Janssen en Benita Kleiberg in galerie Henk de Greef, Schoolstraat 27, Wassenaar. Tot en met 16 januari. Geopend: di. t/m za. van 10-17 uur. WASSENAAR - Een alleraar digste tweevrouwstentoonstel- ling vult op het ogenblik galerie Henk de Greef: Gertie Janssen toont een twintigtal bonte schil derijen, en van Benita-Kleiberg is een vijftiental keramische beelden te zien. Het schilderwerk van Gertie Janssen (geb. 1949, opgeleid aan kunstacademies in Den Haag en Maastricht) oogt vrolijk en leven dig, door de vele heldere, frisse kleuren en door de schetsmatige opzet. Vrijwel alle werken zijn fi guratief, zij het dat soms een beetje gezocht moet worden naar wèt er precies is voorgesteld. Wie aandachtig kijkt zal bijvoorbeeld in de kleurenweelde van het schilderij 'Levensfase' een twee tal menselijke gestaltes ontwa- Naast mensengestalten zijn in Janssens werken landschappen, dierfiguren en uiteenlopende voorwerpen verwerkt. Titels als ln Wassenaarse galerie 'Karnaval' en 'Zonnige zondag' onderstrepen het zonnige karak ter dat de meeste van Janssens werken uitstralen. In het bijzon der zijn het schilderijen als 'leef wereld' die een onbevangen, Co- bra-achtige kijk op de wereld lij ken te verraden. Toch is niet alles luchtige kin dervreugd wat de klok slaat. Werken als 'De wereld van mijn kind' en het genoemde 'Levens fase' zetten de beschouwer meer aan het denken, en bevatten zo te zien een meer psychologische la ding. Janssens werken zijn niet allemaal even duidelijk, maar ze zijn veelal gewoon leuk en speels en vragen dan ook om een speel se benadering. Benita Kleiberg (geb. 1950, op geleid aan de Bossche Academie voor Kunst en Vormgeving) toont keramische beelden en bo vendien een viertal mooie, overi gens weinig bijzondere, schalen. Bij de beelden gaat het om le vensgrote gekleurde portretbus tes, glad en vaak geidealiseerd of gestileerd van vorm. De onder werpen hiervoor werden door de artieste gekozen uit onder meer bijbelse, oud-Egyptische, oud- Griekse en middeleeuwse verhu len. Zo ontstonden zorgvuldig af- Gertie Janssen: Familie 1984 gewerkte sculpturen als 'Parci- val', 'Salome', 'Isis' en 'Pallas Athene'. Verscheidene van deze beelden ontkomen niet aan de dominantie van fraai ogende kleur- en vormeffecten boven ex pressie, en zijn meer popperige sierobjecten dan sprekende kunstwerken. Bepaald interes santer vond ik de gevoelig uitge werkte beelden 'Meisje I' 'Meisje II' en 'Madonna', evenals de be werkte, deels op gelaatafgietsels lijkende, beeldjes 'Hypnos' en 'Transformatie'. ANTOON ERFTEMEIJER LEIDEN Schouwburg vr 28. 20.15 uur, Toneelgroep Dram speelt 'Onder het melkwoud' van Dylan Thomas, vertaald door Hugo Claus. Microtheater Imperium vr 4, za 5,20.30 uur, Imperium speelt 'Scrooge en Marley' naar het ver haal van Charles Dickens. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg di 1, woe 2, 20.15 uur, 'De sprong' van Larry Fineberg, met Mary Dres- selhuys en Ramses Shaffy. do 3, za 5, 20.15 uur, Haagse Come- die met 'Trilogie van het Weerzien' van Botho Strauss, vr 4, 20.15 uur, 'De Komst van de Schorpioen' gespeeld door de Haag se Comedie Diligentia vr 28, za 29, 20.15 uur, cabaretvoor stelling door Gerard Cox en Riets Gratama 'De Grijze Plaag', zo 30,14.30 uur, concert door het Or- remy Menuhin Theater Aan De Haven za 29. zo 30, di 1 t/m za 5, 20.30 uur. Nieuwe Komedie met 'De Negers' Nederlands Congresgebouw zo 30, 20.15 uur, New York Harlem Opera Ensemble met de musical AMSTERDAM Carré t/m zo 13 jan, beh. ma, zo alleen 14 uur, 20.15 uur, Leen Jongewaard, Gerrie van der Klei, Hans van der Woude, Ferd Hugas e.a. in 'Ping ping' van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink. Concertgebouw di 1, gr zaal, 15 uur. Nederlands Bla zers Ensemble oJLv. Edo de Waart vr 4, 20.15 uur. Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Thomas Sanderling/Cristina Ortez, piano. Nieuwe De La Mar Theater za 29, 17 uur. zo 30. 20 en 22 uur, ma 31, 19.30 en 22.45 uur, Freek de Jon ge "n Verademing', woe 2, 20.15 uur, Theater van de Lach 'Hoe versier ik een stuk', met John Loting, Ellen Röhrman. Jo- han Sirag e.a Stadsschouwburg vr 28, za 29, 20.15 uur, Het Nationale Ballet, Strawinsky-programma. zo 30, 14 uur, Nederlandse Operas tichting 'La Fanciulla del West' van Puccini. di 1, 14 en 20.15 uur. Toneelgroep Theater 'De koning en de koningin van Napels' van Helmert Wouden berg. do 3, 20 uur, Nederlandse Oper- stichting met 'Werther' van Jules Massenet. vr4, za 5. 20.15 uur. Het Pubhek- stheater met 'Maskerade' van Mik hail Lermontov. LEIDEN - Edele fotografische procédés. Daaraan wordt in de pe riode van 2 januari tot 17 februari een bijzondere expositie gewijd in de LAK-galerie. De edele (niet vergankelijke) procédés staan zolang de fotografie bestaat al in de belangstelling. Ook in Nederland bestaan kunstenaars die de edele procédés in de kunst- totografie toepassen om de artistie ke zeggingskracht van hun werk te verhogen. De exposanten zijn Harm Botman (gomdruk), Bert Creyghton (broomoliedruk en gomdruk). Jan van Dijk (vierkleu ren carbodrukken en stereo-cera- miek), Gerretje de Haan (cyanoty- pie) en Johan de Zoete (heliogravu- BALLET - Het Nederlands Dans Theater brengt op donderdag 10 en vrijdag 18 januari in het Scheve- ningse Circustheater 4 balletten, waarvan één première van de dan ser en choreograaf Nacho Duato. (Converge op muziek van Percell). Voor deze voorstellingen verzorgt de Leidse Volksuniversiteit K O weer een losse kaartverkoop De bussen rijden weer gratis van Leiden naar Scheveningen en te rug. De van oorsprong Amerikaanse Rosa King komt morgenavond met haar begeleidingsband Upside Down naar het Kasteel in Alphen aan den Rijn. Ze zingt, speelt te norsaxofoon en brengt een zeer dansbare mengeling van jazz, en funk met salsa en andere latijns- amerikaanse muziek. Aanvang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19