Kerken en Rijnland samen op één kabelkrant Wintercircus weet wel raad met ruimte theater Huurder heeft te weinig te zeggen over zijn huis (1) PSP wil niet samen met 'Groen Leiden' Meisje (19) verongelukt HET VERSCHIL RONDOM KERST Veel zakken gerold Koekje van eigen deeg MAANDAG 24 DECEMBER 1984 LEIDEN 'Circus Kristallen' door het Natio naal Nederlands Wintercircus. Ge zien op 22 december in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Wie vorige week door de Leidse binnenstad liep, is menigmaal een poster met brullende leeuwenkop tegenge komen. Daarmee werden de vier optredens van het Wintercircus aangekondigd. Genoeg publici teit dus zou je zo zeggen, maar toch liet het publiek het op de za terdag een beetje afweten: 's avonds bijvoorbeeld was niet eens de gehele parterre bezet. Dat is jammer, want Charly Ross en Martin Hanson brengen een aan het theater aangepaste vorm van circus, dat er door zijn gevarieerde programma-aanbod en verzorgde vormgeving best mag zijn. Spreekstalmeesteres Wilma Teuteberg zorgt voor een echt circussfeertje. Zo noemt zij het olifantje Rosa, waarmee Leo pold en Uschi een dressuuract brengen, niet zo maar klein, maar gewoon "'s werelds klein ste circusolifant". Klein - kleiner - kleinst: deze brutaliteit van dit wereldje vol spanning en sensatie hoort er nou eenmaal bij - en aan de ande re kant zijn de meeste artiesten zonder enige pretentie. Voor de voorstelling kon je bijvoorbeeld bij een Duitssprekende dame een programma kopen; en die zelfde dame van de programma's bleek luchtacrobate te zijn, die dame met de andere leden van Trio Carbenis een paar halsbre kende toeren kon demonstreren. Zoals altijd was het openings nummer met de leeuwen (dit maal in combinatie met Sint Bernhardhondcn) sensationeel. Door de afmetingen van de schouwburg zit het publiek er bovenop, zodat deze dieren nog imposanter tonen. De 'aaibaarheidsfactor' van de chimpansees, dressuur door Henri en Valerie Mullens, lijkt weliswaar aanzienlijk groter, maar deze 'knuffelbeesten' doen in agressiviteit geenszins onder voor de gevaarlijk ogende leeu wen. Maar hun optreden in strandpakjes anno 1900 doet nou eenmaal onschuldiger en grappi ger aan. Daarnaast waren er professio nele acrobaten (aan touwen, op het koord en met sprongen en salto's), de Hogeschoolrijdster Carmelita Miazzano, komiek Mac Ben (alias goochelaar Sir Benny, die na de pauze aanzien lijk beter voor de dag kwam), de onvermijdelijke clowns (Fedor uit Polen en het duo: Arno en Milko) en de jongleur Sorin Mun- teanu. Het hondennummer bleek ook zeer tot de verbeelding te spre ken; Wie weet, heeft menig hon denbezitter na afloop van het cir cus zijn huisdier ook tot dit soort kunstjes proberen te verleiden. WIJNAND ZEILSTRA. Zendmachtiging binnen paar weken verwacht Afgelopen woensdag, 'bomdag', namen de twee kabelkrantmakers een eerste proef. Gemeentevoorlich- ter Lelieveldt. Kees van der Burg met sjaal) en Roel Zaadnoordijk (met bril) van Rijnland bekijken het resultaat. Van der Burg is niet ontevreden over de proef. "Er zijn wel een paar foutjes aan het licht gekomen", zegt hij. (foto Holvast) LEIDEN - Het Media-overleg van de kerken in Rijnland (Moker) en de stichting omroep Rijnland Pro motion gaan samenwerken op de kabelkrant. Beide instellingen hebben van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) een vergunning voor het uitzenden van een kabelkrant ge kregen. De stichting welzijn, die ook vergunning heeft gekregen, zal er geen gebruik van maken. Volgens Kees van den Burg van Rijnland Promotion kan vrijwel di rect worden begonnen met de ver zorging van een kabelkrant. Het wachten is op de zendmachtiging die het ministerie moet afgeven. Naar verwachting kan Rijnland Promotion die half januari tege moet zien. De ervaringen zijn, zeker gezien de korte voorbereidingstijd, goed, meent hij "We zijn bezig een soft wareprogramma te ontwikkelen voor de kabelkrant. Op bomdag was het voor ons een technisch ex periment. We vonden het in zover re geslaagd, dat we een paar foutjes in het programma hebben ontdekt. En we hebben gemerkt dat we de software nog moeten uitbreiden". Volgens de huidige plannen moet de kabelkrant worden uitge zonden via het kanaal van de Franstalige zender TV 5, tijdens de piekuren overdag. Onderhandelin gen met de gemeenschappelijke kabeltv-regeling (gemeenten die gebruik maken van de Oegstgeest- se mast) over het kosteloze - ge bruik van dit kanaal voor de krant, zijn in voorbereiding. Op woensdag 19 december, de dag dat de Leidse bom onschade lijk werd gemaakt, heeft Rijnland Promotion een dag geëxperimen teerd met de kabelkrant. Via de te levisie werd nieuws over de bom en alle daarmee samenhangende gebeurtenissen gebracht. "Dat was bij wijze van spreken een vuur doop. Het was om te bekijken of een journalist er mee kan werken", aldus Van den Burg. Hoe de kabelkrant er straks gaat uitzien kan Kees van den Burg niet exact zeggen. "We willen het rede lijk rustig ontwikkelen. In het be gin houden we het vooral eenvou dig. Maar je weet gewoon niet hoe het na verloop van tijd zal uitpak ken". "Je moet je het voorstellen als een soort nieuws voor doven en slechthorenden, alleen minder uit gebreid. In principe vooral be doeld voor clubs en instellingen die niet over de mogelijkheden be schikken om via stunts of grote pu blicaties naar buiten te treden". Volgens Kees van den Burg gaat Rijnland Promotion in principe uit van een een weekprogramma, maar wel zo dat de informatie er in en er uit kan wanneer dat nodig is. "Correcties zijn van minuut tot mi nuut mogelijk. Een ramp kunnen LEIDEN - De Leidse PSP ziet niets in samenwerking met de organisatie 'Groen Leiden' voor de komende verkiezingen. Het bestuur schrijft dat in het eigen programma voldoende nadruk wordt gelegd op 'het groene aspect' en ziet vooralsnog geen reden om dat in combinatie te gaan doen. De organisatie 'Groen Leiden' heeft de linkse partijen CPN, D'66, EVP, PPR en CPN begin deze maand aangeschreven. Daarin wordt herinnerd aan de resultaten die de twee groene partijen behaalden tijdens de Euro pese verkiezingen. "Indien de twee groeperingen niet gescheiden waren opgetreden, was het resultaat voor groen ongetwijfeld nog beter ge weest", zo schrijven Bert Breed, Tom Cook en Ignaas Spruit aan de par tijen. Zij maken er melding van dat althans in Zuid-Holland die scheiding inmiddels is opgeheven en in aansluiting daarop is als afdeling 'Groen Leiden' opgericht. Geen partij, maar een beweging die de linkse partijen op één groene lijn willen brengen. "Het is dringend noodzakelijk het legendarische sectarisme van links nu eindelijk te doorbreken". Onder de noemer 'Groen Progressief Leiden' denkt de organisatie dit te bereiken. Naast het eigen programma zouden de linkse partijen elkaar op gezamenlijke hoofdpunten moeten zien te vinden. De afdeling Leiden van de PSP haakt daar dus nu al bij af. Pas als die samenwerking enige gestalte zou krijgen, is de PSP bereid tot overleg. "Wij hebben tot nu toe weinig gehoord of gemerkt van enige inhoudelijke activiteit van Groen Leiden". 'Leidse moord' in tv-programma LEIDEN - Over de moord op de Leidse studentenpastor Ben Juf fermans zal de politie in samen werking met de AVRO inlichtin gen proberen in te winnen via het programma 'Opsporing verzocht'. Vorige week zijn in Leiden opna men gemaakt. De uitzending is ge pland voor 10 januari, om 21.20 uur op Nederland 2. Volgens een AVRO-woorvoerder is het echter onzeker of de Leidse moord daarin aan de orde komt, omdat de politie in de tussentijd de zaak mogelijk tot klaarheid brengt. we direct melden. Maar vooral in het begin hebben we, denk ik, wat minder actueel nieuws en meer be richten en aankondigingen". Hij verwacht de grote kracht van de kabelkrant kan worden dat zeer actueel zal worden gewerkt. Een lezenswaardige gebeurtenis kan binnen enkele minuten op de beeldbuis verschijnen. "Nieuws, in de zin van een verslag van de ge meenteraadsvergadering, daarvoor is de kabelkrant niet geschikt", meent Van den Burg voorts. "Of het zin heeft om raadsbesluiten te melden, daar we zijn er nog niet uit". Samenwerking Zowel Van den Burg als Marco van Basten Batenburg, van Moker, noemen het eenstemmig 'onzin' om in Leiden en omgeving meer dan één kabelkrant uit te zenden. Vandaar dat gekozen is voor een samenwerkingsvorm. "In de korte tijd dat we bezig zijn hebben we al heel wat bereikt", zegt laatstge noemde. Wat het aandeel van Moker in de samenwerking betreft heeft Van Basten Batenburg er alle vertrou wen in dat de kerken tot een flinke steunpilaar voor de kabelkrant kunnen uitgroeien. "We kunnen steunen op de kerken, die ver spreid in de streek, ruim aanwezig zijn. Die hebben een bepaalde plaats in de samenleving. We wil len gebruik maken van deze be staande structuur. Die structuur zal moeten worden uitgebouwd, maar we hoeven niet zo nodig het wiel opnieuw uit te vinden". Directeur Joop Kamphuis legt uit waarom de stichting welzijn Leiden 'niet meer meedoet' aan de kabelkrant. Voor de aanvraag van de vergunning bij wvc geeft hij als reden op 'dat niet bekend was wel ke instellingen een vergunning zouden krijgen'. Een soort voor zorgsmaatregel dus. Tevens speelt het feit dat de stichting welzijn een meer educa tieve (Teleac-achtige) invulling van de kabelkrant voor ogen had een rol. De stichting is echter niet er kend door wvc als educatieve in stelling zodat zij als kabelkrant- maakster letterlijk en figuurlijk buiten beeld blijft. LEIDEN - De 19-jarige Carolien van der Steen is uit Leiden giste ren in de loop van de dag aan in wendig letsel overleden in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Zij raakte gewond toen de auto waarin zij zat omstreeks half zeven 's mor gens op een lantaarnpaal langs de Europaweg knalde. Een andere in zittende, een 18-jarig Leids meisje, liep bij dit ongeval schedelletsel op. Het ongeluk deed zich voor toen de bestuurder van de auto, een 20- jarige man uit Leidschendam, be merkte dat hij op de linkerweg helft reed. In een poging om deze fout te herstellen ramde hij een verkeersbord en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De man zelf en een vierde inzittende, een 20-jarig meisje uit Leiden, werden licht gewond. De bestuurder is een bloedproef afgenomen. ADVERTENTIE LEIDEN - Een bestelauto is zaterdagmiddag op de Keniiedylaan ge kanteld toen de bestuurster, een 26-jarige vrouw uit Leiden, verzuimde voorrang te verlenen. Volgens de politie kon een 23-jarige Leidse chauf feur de auto niet ontwijken en hij raakte de wagen aan de rechterachter- kant. De gekantelde auto werd beschadigd, de bestuurders hielden geen letsel aan dit ongeval over (foto Holvast) LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdag een zakkenroller aange houden die ervan wordt verdacht van ongeveer twintig mensen bij een bushalte aan de Breestraat de portemonnee te hebben gerold. De man had ruim 2.700 gulden op zak de halte te laten posten. Toen de bus vertrok en alle mensen instap ten bleef alleen de 35-jarige Haagse zakkenroller staan. Daarna nam hij (de benen en gooide een damespor itemonnee snel weg. Hij liep regel recht in de armen van eén der re chercheurs. Volgens de politie is de man in Den Haag al twee keer opgepakt wegens zakkenrollerij. Brandje in laboratorium LEIDEN - Een brandje heeft za terdagmiddag in het Gorlaeuslabo- ratorium aan de Wassenaarseweg behoorlijke schade aangericht. Het vuur ontstond, volgens de politie, in een zuurkast op de vijfde verdie ping, waar een pannetje met onbe kende inhoud op een kookplaatje stond. Een persluchtleiding en een waterleiding sprongen door de hit te, met behoorlijke water- en nevel- schade tot gevolg. De schade door de brand zelf bleef beperkt. Bij bouw, renovatie of groot on derhoud van woningen willen de huurders graag mee denken, mee praten en mee beslissen tij dens de voorbereiding van de werkzaamheden. Het gaat im mers om zaken in hun huis en hun directe woonomgeving, waar zij dagelijks mee te maken hebben of bij betrokken zijn. In spraak van de bewoners wordt echter door plannenmakers als een noodzakelijk kwaad ervaren. Hun keukendeur gaat meesten tijds niet verder open dan een kier. Zaken die de bewoners soms rechtstreeks aangaan wor den buiten hen om bekokstoofd. De vraag rijst hoeveel een bewo ner heeft te zeggen over zijn huis als het op renoveren of groot on derhoud aankomt. In de gemeente Leiden is de af gelopen jaren de bezem flink door het vooroorlogse woningbe stand gehaald. Een groot aantal huizen is gerenoveerd, maar niet altijd tot tevredenheid en in overeenstemming met de wen sen van de bewoners. De Kooi en de Zeeheldenbuurt zijn welhaast synoniem voor de strijd van be woners om medezeggenschap in renovatie. En nog steeds komt het voor dat in verschillende wij ken en buurten bewonerscom missies) hierover in de clinch gaan met woningbouwverenigin gen en gemeente. De ervaring leert dat de in spraak in Leiden vaak afhangt van de bereidheid van woning bouwverenigingen om bewoners mee te laten praten en van actie- bereidheid van bewoners. Maar dan nog gaat het vaak om smalle marges en moeten de huurders vaak afwachten of hun wensen uiteindelijk worden gehono reerd. Een goede zakelijke rege ling, bijvoorbeeld in contracten (zoals in andere gemeenten wel gebeurt), ontbreekt veelal. Op de resultaten van het in spraakproces drukt de ge meenteambtenaar, die bij de voorbereiding van de plannen is betrokken, nogal eens een te zwaar stempel. Men erkent vaak wel dat bewoners het recht heb ben om mee te praten, maar dat wordt juridisch niet geregeld. Voor inspraak van bewoners is meestal niet meer dan een met de mond beleden bereidheid aanwezig. Niet te betalen De buurtverenigingen Mare- dorp, d'Oude Morsch, Noord- vest, Pancras-Oost, Herengracht/ Zijlsingel, de stichting Welzijn Leiden en het landelijk Ombuds- team Stadsvernieuwing signa leerden in het rapport 'Niet te be talen' (november 1981) dat de hu ren in Leiden na renovatie ge middeld twintig procent hoger liggen dan in vergelijkbare ste den. Een aanbeveling luidde dan ook om kritische en deskundig ondersteunde (toekomstige) be woners te laten mee beslissen over planontwikkeling. Immers, bewoners ruilen allerlei franje graag in voor een lagere huur. Uit dit rapportje bleek even eens dat de aanneemsom in Lei den gemiddeld acht procent bo ven het gemiddelde ligt en de ar chitecten van vijf Leidse projec ten een 73 procent hoger honora rium rekenende dan het gemid delde. Argumenten als 'maat werk is duurde dan seriewerk' kunnen hiervoor niet als verkla ring worden aangevoerd. Het kan wel anders, zo blijkt in ande re gemeenten (onder meer Gou da). Als de nieuwbouwkosten en het architectenhonorarium be perkt blijven tot het gemiddelde, houdt de bewoner al gauw hon derd gulden huur per maand in de portemonnee. Op een huur van bijna 500 gulden geen onaan zienlijk bedrag. En als het woon- gerief daaronder nauwelijks lijdt zullen huurders, als de inspraak tenminste naar behoren is gere geld, voor deze mogelijkheid kie- Het rapport pleit dan ook voor een strenge kostenbewaking. Daarbij hoort ook een afweging van stedebouwkundige verlan gens tegen financiële gevolgen en de keuze van één architect voor meer projecten (drukt diens totale kosten). Bij voorkeur moet' ook een architect worden geko zen die ervaring heeft met het ontwerpen van goede en goedko pe woningen in stadsvernieu wingsgebieden. De bewoners moeten kunnen mee beslissen in deze keuze. Voorts is van belang dat de architect een strak gefor- door Raymond Peil muieerde opdracht krijgt. Varia ties in dakvormen, stapeling van woningen en woningbreedte ma ken een plan vaak duurder. Autoritair Op basis van bewonersin spraak moet de architect regelen dat bepaalde oplossingen moge lijk worden. De architect kiest vaak, heel autoritair, voor een be paalde oplossing. Bewoners heb ben in Leiden meestal geen keus wat de architect of de aannemer betreft, hoewel het geen twijfel lijdt dat de bewonersgroepen dat wel willen. Een simpele oplossing kunnen de gemeente of de woningbouw verenigingen bieden door een lijst te verstrekken met architec ten die voor hen acceptabel zijn. Dan hebben de bewoners de mo gelijkheid om in een bus te stap pen en naar bestaande, door die architect ontworpen complexen rijden en met de bewoners daar praten. Ook uit het evaluatierapport van de technisch bewonersadvi seurs (tba's) blijkt dat de in spraak in Leiden, wat de renova tie en groot onderhoud betreft, op een niemandsland lijkt. Tech nische deskundigheid is onmis baar bij onderhandelingen met de verhuurder. Alternatieven, door de tba's aangedragen, heb ben tot kostenbesparingen ge leid; zij wisten belangrijke infor matie voor bewoners boven tafel te krijgen, bewonersbelangen werden serieus genomen, klach ten zijn gehonoreerd en overlast zo veel mogelijk beperkt. Bij renovatie van woningwet woningen stellen de tba's vast dat door de jaren heen in Leiden een bepaalde werkwijze is ge groeid, die voor bewoners moei lijk is te beïnvloeden. De keuze van de architect en aannemer werd door de woningbouwver eniging gedaan. Veelal werkte een vereniging uitsluitend sa men met één architect en één aannemer. Doordat bewoners en de in spraakconsulenten van de Stich ting Welzijn Leiden bouwtech nisch minder goed op de hoogte zijn dan de architect of aannemer was er veelal onvoldoende moge lijkheid om de inspraak van de bewoners volwaardig inhoud te geven. Bewonerswensen werden niet goed bouw-technisch ver taald (er zijn maar weinig archi tecten die bereid zijn echt naar bewoners te luisteren) en ander som konden bewoners ook moei lijk adequaat reageren op de voorstellen van de architect. Vastgeroest Niet alleen de planvorming, maar ook de gekozen technische oplossingen zijn in tradities vast geroest. In het algemeen wordt gekozen voor een veelomvatten de ingreep, zonder dat onder scheid wordt gemaakt tussen de staat waarin de afzonderlijke wo ningen verkeren. Ook de prijzen zijn nogal eens onnodig hoog door tradities in de vaak jaren lange samenwerking van wo ningbouwvereniging. architect en aannemer Naar aanleiding van de goede resultaten in het verleden is een vast patroon van architecten keus een aanbesteding ontstaan. Door de uitnodiging van één vas te partner zijn de concurrentie mogelijkheden op de sterk inge krompen bouwmarkt niet benut. Afgezien hierva» komt het in de praktijk voor dat bewonerswen sen met oneigenlijke argumen ten worden afgedaan Donderdag deel twee LEIDEN - Drie jongelui, die vrijdagnacht op het Noordeinde hebben geprobeerd twee mannen uit Leiden (24) en Leiderdorp (27) af te drogen hebben een koekje van eigen deeg gekregen. Een passant greep in bij de ongelijke strijd en tuigde de aanvallers dusdanig af dat de hoofdverdach te, een 19-jarige Leidenaar, naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp moest worden vervoerd. De aangevallen mannen liepen lichte verwon dingen aan het hoofd op.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3