Kerstopvang mislukt 'Je gaat met preken naar bed en je staat ermee op' 'Iedereen wil er met kerst lekker van eten en drinken' 'De sfeer is zo goed: niemand moppert hier 'Struisvogelbiefstuk en wild zwijn dé toppers Voorschotense eenzamen blijven weg Kerstman schenkt voor 12.000 hoorns PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 24 DECEMBER 1984 De pastoor: nu constant in de weer WARMOND - Zeven missen, twee middagen met bejaarden en vrou wen en een kerstdiner: een rustige kerst is er voor E.C. Hoogervorst (57), pastoor van de Warmondse Matthiaskerk, niet bij. Vanaf zater dag is hij constant in de weer. Kla gen is hem echter vreemd: "Kerst mis is een van de grote belevenis sen van je priester-zijn. Het is een kwestie van gemeenschap. Samen met de mensen vieren we het feest van de Heer". Of 'de mensen' dat ook zo zien? "Ach, ik vraag me wel eens af: waar komen ze voor hè? Nou, maar al te vaak voor een stuk romantiek, voor gezelligheid in huiselijke sfeer. Licht in het nachtelijk duis ter. Ze zijn niet zonder geloof hoor", verklaart hij haastig. "Maar mensen die je nooit ziet, komen op eens de kerk binnen. Komt nor maal dertig procent van de paro chianen, met kerst is dat 60 tot 65 procent, zo'n 1.600 zielen". Hoogervorst zit er niet mee. Hij wil veel optimisme stoppen in zijn preken, die nooit langer dan zeven minuten duren. Misschien word je door de viering van het kerstfeest weer (even) een beter Kruis en kribbe m?°k,1h„el,£°.ddelÜke,hef"iet vorst véclit^hard'tegen datTp^ die plaats meer die het moeten hebben. Te weinig zien de mensen "dat achter de kribbe het kruis staat. De kruisiging, verlos sing en de bevrijding ontgaat hen". Het bedroeft de Warmonder. Hij heeft er grote moeite mee "wan neer het feest wordt ingekort tot het uiterlijke, met lichtjes, lekker eten en een kerststalletje". Of zijn gedachten zullen overko men? "Ik twijfel eraan", zegt de pastoor. "Het gebeurt zelden dat mensen later terugkomen op een preek. En ikzelf ga niet aan de pa rochianen vragen wat ze er van vonden. Ik ben niet uit op schou derklopjes". Terwijl Hoogervorst wel heel wat tijd in de preken heeft gestopt: "Je schudt ze niet even uit de mouw. Ik lees tijdschriften, kijk oude pre ken in en overdenk de zaak heel lang. Eigenlijk ga ik er mee naar bed en sta ik ermee op. Als er wat is opgekomen, ga ik aan de schrijf tafel zitten". Echt zweten is er dan niet meer bij: "Ik heb Toch leeft er een vrees in hem. Het is de vrees een toesprakenma chine te worden en "terug te vallen in de oude clichés van de veertigja rige priesterloopbaan". Hooger- beeld. Ieder jaar probeert hij de kerst helemaal opnieuw te bele ven, in alle rust. Hij begrijpt dat rust een relatief begrip is. Hij heeft het namelijk behoorlijk druk. Toch vindt hij dat ook dat weer meevalt. "Vroeger, toen ik nog werkte in de Leidse Petruskerk was het veel drukker", vertelt hij. "Daar was ik ook koster en sleepte ik maar aan met bloemen. Nu heb ik dat gede legeerd, samen met zaken als de li turgie voor kinderen. Daar is een werkgroepje voor". Ook de jonge ren zochten zelf hun thema bij el kaar voor de mis van vanavónd. De priester vindt dit delegeren een schone zaak, maar ziet ook nade len. "Je moet uitkijken dat die jon geren niet het gras voor je voeten wegmaaien", lacht hij. De Warmondse pastoor Hoogervorst voor het altaar: "Achter de kribbe staat het kruis iets. Hij is het echter ook eens met makkelijke gedachtengang en e het jongerenkoor, dat vanavond ook twijfel zaait. Is het feest niet geestelijke uit". gemakkelijke pen", brengt de STREEK - Menigeen draaide zich vanmorgen nog eens lekker om in bed. Zo'n maandag tussen het weekeinde en Kerstmis in: een rommeli ge dag. Ook wat het nieuwsaanbod betreft. Alle ruimte dus om de klei ne groep mensen aan het woord te laten, die juist vandaag voor dag en dauw in touw was om de overige streekgenoten voor en met kerst te 'bedienen'. We pikten er een paar willekeurige pechvogels uit. De post bode uit Wassenaar, de Oegstgeester poelier, de warme bakker van Zoeterwoude en de Warmondse pastoor: voor hen was het vandaag een dag onder hoogspanning, zo vertellen ze elders op deze pagina. De bakker: werken, slapen, werken, slapen ZOETERWOUDE - De verslagge ver om één uur 's middags: "Is uw man nog wakker"? De vrouw van de warme bakker: "Hij is wel wak ker, maar ik weet niet of hij tijd heeft". Voor buitenstaanders wel licht een wat vreemde dialoog, maar in bakkerskringen zeer her kenbaar. Iemand die voor dag en dauw in de weer is om het dagelijks brood te maken, gaat in de middag even naar bed om het beroep draaglijk te houden. Rond de kerst is er hele maal geen peil meer op te trekken wanneer de bakker werkt of wan neer hij slaapt. En óls hij werkt is er weinig tijd voor praatjes. Koos van der Geest, warme bak ker aan de pittoreske Zoeterwoud- se straat 't Watertje, maakt overu ren voor de kerstdagen. Van der Geest, tevens gemeenteraadslid voor het CDA, heeft vorige week zelfs de raadsvergadering laten schieten om aan alle bestellingen te kunnen voldoen. Een zeldzaam heid. Vaak gaat de bakker direct na een vergadering naar huis terwijl de overige raadsleden nog een bor reltje drinken op de goede afloop. Dit keer was hij dus helemaal niet van de partij. "Het zou zo mooi kunnen zijn als dit jaar geen schrikkeljaar zou zijn geweest. Dan zou Kerstmis mooi aansluiten bij het weekeinde. Nu zit er nog een maandag tussen", al dus Van der Geest. Kerst vers De voorbereidingen voor de kerst beginnen direct na Sin terklaas. De bakker maakt dan het chocoladewerk en andere etenswa ren die niet 'kerstvers' hoeven te zijn. Stokbroden, kerststollen en kerstkransen vormen het meeste werk in de tijd voor Kerstmis. "Iedereen wil er met Kerstmis lekker van eten en drinken. Stok broden verkopen we vijf keer zo veel als op een normaal weekeinde. Dat komt omdat de meeste men sen op één van de twee kerstdagen fondue of gourmet klaarmaken", kijkt de warme bakker in de keu ken van zijn klanten. Veel extra meel is er niet in huis gehaald omdat de totale vraag naar brood niet veel verschilt. Het is een kwestie van een verschuiving naar luxere broodsoorten. Van der Geest in bakkerstaal: "De luxe broodjes en het stokbrood druk ken het grootbrood weg". Gisteravond om zes uur ging Van der Geest met zijn medewer kers de bakkerij in, om daar van morgen pas weer uit te komen. "We maken veel overuren", zegt hij. Op de kerstdagen zélf zal dat niet gebeuren. "Ik ga uiteraard naar de nachtmis, maar verder ma ken we er twee heerlijk rustige da gen van". De postbode: dubbele hoeveelheid laatste dag voor kerst verstouwen we gegarandeerd een dubbele hoe veelheid post. Afgelopen dagen verwerkten we ruim 60.000 stuks per dag, en dat aantal loopt op het laatst op tot zo'n 70.000. Normaal gesproken komen er 35.000 tot 40.000 brieven binnen. Dus u be grijpt het wel hè". Wassenaarder J.C. Hooymans blijft monter. Hij vindt het hele maal geen punt om juist vandaag, een dag waarop menigeen besloot er een vrij dagje aan vast te plak ken, er ey-a hard tegenaan te gaan. "Ik weet niet beter, moet u maar denken. Ik doe dit werk m'n De warme bakker, op de foto "ver- hele leven al. Weet u: de sfeer is kleed" als raadslid. Maar zelfs de hier altijd zo goed omstreeks deze raadsvergadering moet Van der tijd. Niemand moppert. Niemand zeurt. Het enige waarmee ik hét een beetje moeilijk heb zijn die ex- De poelier: zeventien uur werken op een (zon)dag OEGSTGEEST - De poelier: "Prettige feestdagen". De klant: "Insgelijks". Ding-Dong, zo gaat het al een tijdje (en vandaag hele maal) bij H.C. Dietz, de enige poe lier die Oegstgeest rijk is. De kans is groot dat de klant de zaak verlaat met een pakketje Oegandese struisvogelbiefstuk van 35 gulden 'de kilo' onder de arm. Of een stuk wild zwijn, want die twee gerech ten zijn dit jaar volgens de 38-jarige poelier van de Terwee weg "erg in trek". Reeruggen, hert, kalkoen, fazant en wilde zwijnen 'vliegen' over de toonbank. De doodgewone kip blijft eenzaam achter. "Met Kerst mis willen de mensen iets van een delicatesse. Vaak kopen ze duur wild", zegt de poelier tussen het helpen van twee klanten door. Hoe 'wild' het er rond de kerstda gen aan toe gaat in zijn bedrijf, blijkt uit de duizenden kilo's gevo gelte die hij heeft ingeslagen. In ju li beginnen de voorbereidingen al. Dan moet de poelier bij zijn gros sier opgeven hoeveel hij denkt no dig te hebben om hongerig Oegst geest met Kerstmis op zijn wenken te bedienen. Zes extra personeelsleden zijn nodig om een driedubbele hoeveel heid aan de man te brengen. De ve le bestellingen worden voor het merendeel van de gevallen van daag thuis gebracht. Aan deze be zorging is een drukke dag zonder zondagsrust vooraf gegaan. Gisteren was het namelijk top drukte bij Dietz. Vanaf zes uur 's morgens tot elf uur 's avonds was hij met zijn medewerkers in touw om de bestellingen gereed te ma ken. Zeventien uur op een (zon)dag om de kerstdrukte te kunnen ver werken. Als de poelier vandaag een beetje 'kippig' uit zijn ogen kijkt, is dat dus verklaarbaar. De kerst is voor de poelier vooral heerlijk om uit te rusten. "Als ik zondag het klokkie rond heb ge werkt en op maandag ook nog eens de drukte achter de rug heb, ga ik zalig slapen". Daarna gaan de rest jes uit de zaak in de pan, want ook een poelier houdt van een stukje wild. Dietz over zijn wijze om kerstmis te vieren: "Waar wij op zo'n mo ment naar verlangen is rust. Het is zalig om na die dagen een rustig lang weekeinde te hebben met een heerlijk stuk gevogelte en een lek ker glaasje wijn erbij". VOORSCHOTEN - Het leek Nieuw een mooi initiatief van de Voorschotense kerken: mensen die een eenzame kerst tegemoet zien zouden via een vraag-en-aanbod- systeem geholpen worden aan een warme opvang. Het liep echter totaal dood: geen enkele eenzame meldde zich. De zes mensen die met kerst hun huis open wilden stellen, moesten worden afgebeld. Even nog leek het erop dat de Stichting maat schappelijke dienstverlening 'Horst en Vliet' namen van eenza men zou doorgeven. Maar dit liep in het honderd door een "commu nicatiestoornis". Van onwil was hier geen sprake, aldus een woord voerder van de stichting, "In prin cipe willen we best meewerken". De kerken zijn door het tegenval lende resultaat niet aan het twijfe len geslagen: "Het is en blijft een lofwaardig idee", aldus pastor G. Paardekooper. "Je geeft een invul ling van het woord kerstfeest: je brengt menselijkheid en licht bij mensen". Dat het initiatief het niet haalde, wijt hij voor een groot deel aan het feit dat het iets geheel nieuws is. Ook aan de presentatie schortte het een en ander, "misschien had den we wat eerder moeten begin nen met de aankondigingetjes in de kranten en kerkbladen en had den ze wat uitgebreider moeten zijn", zegt hij. nog Ook denkt hij dat paar weken voor de kerst niet zo bij stil staan hoe eenzaam zij straks zullen zijn. "En", zo ver volgt hij realistisch, "Je moet ook rekenen dat mensen die hulp no dig hebben over het algemeen niet staan te springen". En wat betreft de 'opvangers': het aanbod was weliswaar niet groot, maar Paardekooper werd gerustgesteld door mensen die op belden met de mededeling dat zij reeds mensen opvangen. En dat ook zelf fijn vinden. Initiatief neemster mevrouw A. Schugard: "Je hebt dan echt het gevoel iets goeds te hebben gedaan". Vooral met kerst, wanneer mensen meer nadenken over liefde en vrede, zouden zij graag dit gevoel willen hebben. Zo was de indruk van de Voorschotense. Dat het anders uit- MAANDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, viering Kerst nacht, 22 uur. Warmond Pleintje bij de pomp - kerstliederen brass-band, kerstverhaal voorgelezen door pater Huygens, 19.30-20 uur. kerstdiscobal, 21-2 i Wassenaar Bloemcampkerk - gratis kerstconcert, 16-17 uur. Warmond Oude Raadhuis - Dorpsstraat, kerstex positie, 14-16 uur. 'Maar ach, hoe druk het vandaag ook is, met kerst ben ik vrij. Dan ga ik dus lekker uitrusten, dat wel". Per fiets De dubbele aanvoer op het Was- senaarse postkantoor - deels on dervangen door het inschakelen van studenten.- wordt net als in de rest van het jaar gewoon met de flets op de plaats van bestemming gebracht. Een afgeladen fiets, wel te verstaan. Het Wassenaarse post kantoor gaat er prat op dat er niets blijft liggen. Ook niet in deze da gen. Het kantoor moet elke dag 'schoon leeg' achterblijven, vertelt de direkteur. Hooymans' fiets heeft natuurlijk slechts twee wielen, maar het is in Wassenaar mooi geregeld. Op zijn route heeft de postbode zijn adres jes waar de 'verse' postzakken al staan te wachten. Hij hoeft no.oit heen en weer naar het postkantoor. Sjouwen blijft het desondanks wel. Economische malaise? Maar dan toch niet wat betreft het kopen van kerstkaarten. "Je kunt echt niet merken dat het minder wordt", zegt Hooymans, "of het moet aan de kwaliteit zijn. Je voelt aan de kaarten dat ze goedkoper zijn. Maar sturen doen de mensen nog als vanouds, neemt u dat maar van mij aan". Heeft hij ze zelf nog verzonden, of kan de postbode geen kerstkaart meer zien? "Wat dacht u: die zijn al lang weg". Pastor G. Paardekooper: "Het is en blijft een lofwaardig idee", (ar chieffoto) pakte, doet haar niet wanhopig in eenzinken. "Volgend jaar willen we het opnieuw proberen", zegt ze monter. WOENSDAG film, 15 v Restaurant Ijshal - Vondellaan, Kerst wandeltocht, 9-15 uur. Middelstegracht 5-7 - Kerst-Uit Vrou- wen-alleen-Samen, 14-20 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - avond voor vrouwen, 21-2 uur. De Zaaiing - Hooigracht, muziek Talie sin Ensemble, 17 uur. Zoeterwoude Meerburgerwetering - kerstcross W Meerburg, 12.30 uur. 21.30 i Oude Raadhuis - Dorpsstraat, kerstex positie, 14-16 uur. baan, open middag. Sporthal De Vliethorst - basketballtoer- nooi Blitz, hele dag. Leiderdorp ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Mastenbroek, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, Schonenberg: di 8 uur tot woe 8 uur: R. van Leeuwen, Fagelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. woe 8 uur tot 24 uur: H. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr: di 8 uur tot woe 8 uur: A. Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522. woe 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: di 8 uur tot woe 8 uur: W. de Bruijne, de Lt.' de Kanterstraat 32, tel. 126866. S. Smit, Cobet- Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: di 8 uur tot woe 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. woe 8 uur tot 24 uur: P.G. Arnou, tel. 3114*14; spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: di 8 uur tot woe 8 uur: H. Prince, Von dellaan 58, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, G. Brandtstra^t 29, tel. 760947. Leiderdorp di, P. van 't Woud, woe, L. Middendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest di, E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747; woe, D.L.P. van Overvest, Ter- weeweg 152, tel. 173994. Voorschoten di, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; woe, W. van Dam, Palestinalaan 29. tel. 3960. Warmond di, J. Hoornweg, Prof. Aalbersenlaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393; woe, L. Lempers, Churchillaan 13. Voorhout, tel. 02522-10140. Wassenaar di tot 12 uur: Schaépman, tel. 14561; di 12 uur tot woe 12 uur: Van Tolingen, tel. 78303; woe 12 uur tot do 8 uur: Vonk, tel. 79676. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: di, Apotheek Aloe, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502; Apotheek Beker, Lyt- weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. woe vanaf 8 uur, ^Apotheek Centraal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552; Apo theek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- di, W.D.C. v.d. Velde, Lorentzkade 24, Leiden, tel. 132828; woe, E.A. Copper, WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 e: 134604, na 17 uur en in het weekend t bereiken via dokterstelefoon: 122222. LEIDSCH -& DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZOETERWOUDE - Een 'gulle' kerstman bracht gisteren voor maar liefst 12.000 gulden aan in strumenten mee naar Zoeterwoude. In het Muziekcentrum overhandig de de bebaarde grijsaard drie nieuwe hoorns a 4000 gulden aan de St. Jans Fanfare. Betalen deed hij ze echter niet. De gemeente Zoe terwoude stelde er eerder dit jaar 5000 gulden voor beschikbaar. Door middel van alle mogelijke c ties kon het muziekkorps de rest van het bedrag boven water bren gen. Het gaat om zogeheten bes-F hoorns, die een betere hogere stemming mogelijk maken. (foto Holvast) Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16 30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie Is n Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1,- Directie: G. Koopman Adj. dir. :N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: M. Hoenson-de Graafl Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H I J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Aangesloten bij de opelijke »t eigen Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïrc Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2