m Schaken Filatelie Zonder beelden wel wat mager Veel computer, weinig mens Ingetogen vocalen Veelzijdig gitarist Frivool met vleugje ernst Jules Deelder: zwart op zwart EXTRA Laurie Anderson 'United States Live' CWEA) Het is gewaagd een serie van vijf pla ten uit te geven van een totale kunstuiting, die naast songs, poëzie, eigentijdse muziek, new wave en cabaret-achtige teksten ook dia's, films en video ge bruikt. Laurie Anderson ge bruikt zoveel mogelijk middelen voor haar performance. Ook ge bruikt ze contactmicrofoons op het lichaam, in de mond of aan een bril bevestigd. De hieruit voortkomende geluiden worden gebruikt om bewegingen voor de zaal te accentueren. Op de plaat blijft echter alleen het hoorbare over en dat is wel wat mager voor de huiskamer. United States bestaat uit vier delen van ruim één uur. De opna men zijn van een live show van februari 1983. Een aantal daar voor in aanmerking komende stukken zijn uitgebracht op de eerste Laurie Anderson elpee 'Big Science' de meesten in een betere uitvoering. De.77 stukken bestaan uit traag voorgedragen poëzie en commentaren op as pecten van de Amerikaanse sa menleving: 'Talkshow'. 'New York social life', 'Telephone song', "It was up in the moun tains', etc. Ook alledaagse ge beurtenissen worden in de vorm van korte verhaaltjes bezongen, waarbij de stem al dan niet wordt vervormd, zodat veel nummers ook op 45 toeren kunnen worden afgedraaid. Dit wordt afgewis seld met stukjes muziek op viool of cello en langere nummers met minimal music en new wave door slagwerk en saxofoons. De poëzie is verwant aan die van William Burroughs en tracht vervreemdende effecten op te roepen. Van de uitvoering is ook een boek verkrijgbaar met tek sten en foto's van de uitvoering. De platen worden zonder tekst- vel geleverd, maar zijn goed ver staanbaar. Het stuk komt het best in het theater tot zijn recht, maar is tot nu toe nog maar drie maal opgevoerd. Een plaat voor doorgewinterde Laurie Ander son liefhebbers. WSW I A Bijdragen: Willem S. Winsemius W'" Wim Wirtz Laurie Anderson rist Issei Noro en toetsenist Mi- noro Mukaiya beschikken on miskenbaar over een gedegen techniek, zowel op het instru mentale als op het compositori sche vlak, maar dat doet helaas niets af aan de grijze toonkleur die op de plaat overheerst. On danks de ongetwijfeld vernuftige elektronica en andere technische vaardigheden krijg je bij sommi ge nummers zelfs de indruk van een meestamper of -deiner die niet ver uitkomt boven het ni veau van 'Op de blanke top der duinen'. En dat kan toch niet de bedoeling zijn van een formatie die althans pretendeert jazz-rock té spelen. WW 'Down Upbeat' (Sonet SNTF- 926) Casiopea - oftewel: 'Sterren- constellatie' - heet een van de meest succesvolle jazz-rock for maties van Japan te zijn. De vier koppige groep speelde het afge lopen jaar in Den Haag op het North Sea Jazz Festival en reisde na haar Europese tournee naar New York om zich daar in de 'Se cret Sound Studio's' te wijden aan 'Down Upbeat'. Het is een betrekkelijk saaie plaat met een in het algemeen strak geregisseerde uitvoering van dorre composities. De for matie speelt te glad en wekt hier door de indruk de voorkeur te geven aan computergestuurde programma's boven menselijke handelingen. Er zijn andere voorbeelden van jazz-rock formaties die bovenma tig gebruik maken-van 'digitale drumprogramma's' en soortgelij ke elektronische effecten, maar die zich daardoor allerminst la ten leiden naar muzikale verkil ling (Bob James, Billy Cobham). Dat is hier wel het geval. De gita- Soes ja Citroen Soesja Citroen zingt Thelonious Monk (Turning point records). Deze vierde LP, opgenomen in 1982, van Soesja Citroen bevat uitsluitend stukken van de fe bruari 1982 overleden Ameri kaanse componist en pianist Thelonious Monk. Deze titels stammen uit de jaren 1947-1953 en zijn opnieuw gearrangeerd door pianist Cees Slinger en bas- (foto pr). sist John Clayton. De begelei dingsgroep is een achtmans for matie met bekende studiomuzi kanten als trombonist Cees Smal, de saxofonisten Herman Schoonderwalt, Rudi Brink en Ferdinand Povel en de Joegosla vische trompettist Duso Goyko- vich. De ritmegroep bestaan uit de bassisten Jack Schols of John Clayton en de drummer Peter Ypma of Kees Kranenburg jr. De arrangementen van Cees Slinger blijven keurig binnen de paden van de beroemde voor beelden, die we kennen van het Miles Davis nonet uit de Cool pe riode. Het geluid van de groep doet voor de wijze van spelen sterk, denken aan groepen uit de vijftiger jaren met arrangeur Jer ry van Rooyen en drummer Wes- sel Ilcken. Hal Overton heeft met Monk zelf in 1959 een geslaagde poging gedaan om de stukken te arrangeren. Latere bewerkingen van Oliver Nelson zijn minder geslaagd. De stukken van John Clayton hebben een emotionele inhoud, mede door de wat langere Getz- achtige solo van Rudi Brink en de felle solo van Ferdinand Po- vel in 'Round' bout midnight. Bij vijf van de acht titels heeft Soes ja Citroen zelf de teksten ge schreven, de andere waren al aanwezig. De zang is wat ingeto gen, dit komt door de keuze van de instrumentale Monkstukken en de beperkingen die zijn opge legd door de arrangementen. Ook wordt er in de solo's weinig geïmproviseerd en kan de na druk gelegd worden op het zo mooi mogelijk zingen. Een stap verder is de volgende plaat van Citroen met het Metro- pole orkest, die volgend jaar wordt uitgebracht. WSW Pat Metheny 'Rejoicing'. (ECM 1271). Het trio van gitarist Pat Methe ny laat zich moeilijk, zo niet on mogelijk indelen bij een stijl groep in het weidse gebied van de jazz. De plaat 'Rejoicing' (de titel van een compositie van Or- nette Coleman) draagt dat ook nadrukkelijk uit: kant 1 bevat een vijftal composities die op een overwegend traditionele manier worden uitgevoerd, terwijl kant 2 een voornamelijk experimen teel karakter heeft naar het voor beeld van groepen als Weather Report en jazzmusici als Chick Corea en Bob James. Metheny speelt op deze plaat met drummer en bassist, waarbij hij in velerlei opzicht een eigen zinnig geluid laat horen. In de so li zoekt hij eenvoudige patronen die weliswaar een duidelijke re latie onderhouden met het the ma, maar die tegelijk ook een enigszins contraproduktieve werking hebben. Het is zoiets als improviseren in A op basis van een F-akkoord. De veelzijdigheid van Metheny blijkt onder meer uit een lyrische ballad ('Lonely woman' van Ho race Silver) op kant 1 en - iets ge heel anders - uit een eigen com positie van ruim negen minuten ('The calling') op de andere kant, die misschien het beste kan wor den omschreven als een georga niseerde geluidschaos met in dringende elektronische effec ten. Het is ook die veelzijdigheid - of beter misschien: grilligheid - die bepalend is voor de charme van Metheny's spel. Hij heeft oog voor de schoonheid van de een voud, maar kan ook wild om zich heen slaan met een onnavolgba re techniek die doet denken aan uiterst bedreven jazzgitaristen als Barney Kessel. Kortom: een boeiende musicus, een aantrek kelijke plaat. WW Sidney Bechet 'Concert Inedit'. (Vogue 502012). De sopraansaxofonist Sidney Bechet maakte in zijn Europese tijd tal van opnamen, onder an deren met de Dutch Swing Colle ge Band, Claude Luter, André Réweliotty en de sopranist Mi chel Attenoux. Met de laatste kwam hij niet verder dan twee platen, maar blijkens de hoes van deze elpee is er onlangs een radio-opname van beiden ont dekt, afkomstig van een show in Brussel, mei 1954. Dat verklaart ook de titel: Concert Inedit (on uitgegeven, in dit geval niet op plaat gezet, concert). Bechet speelt in een klassieke bezetting met voornamelijk Fransen: twee sopraansaxen (hij en Attenoux), trompet, trombo ne, klarinet, piano, bas en drums. De stijl ligt in het grensgebied van de Revival- en Chicago jazz: de frivoliteit en eenvoud van de oorspronkelijke dixielandmu- ziek met een vleugje ernst in de thematische arrangementen. De opnamekwaliteit is allerbe labberdst (1954), maar dat kan natuurlijk geen criterium zijn voor de beoordeling van histo risch waardevolle opnamen waartoe deze plaat gerust mag worden gerekend. Het gaat om meest bekende composities waarvan een aantal al sinds King Oliver aan alle mogelijke arran gementen onderhevig is ge weest. Zoals: Summertime, That's a plenty. On the sunny si de of the street, Saint Louis blues, Jazz me blues en Petite Fleur, dat in de versie van Be chet de latere gepopulariseerde uitvoeringen veruit overtreft. Resumerend: Concert Inedit biedt een groot luistergenot en een onmisbare aanvulling op het archief van een grote jazzmuzi kant uit de eerste helft van deze WW 'Jules Deelder spreekt' (EMI/Bo- vema) Hoewel nog niet concreet uit gewerkt schijnt Jules Deelder het plan te hebben opgevat om uit de betrekkelijke duisternis, behorend bij het kroegen-inte rieur, tevoorschijn te komen en voor het aanmerkelijk fellere voetlicht van de theater-podia te willen treden. Oftewel, de Rot terdamse nacht-burgemeester wil na jaren van succesvol sappe len voor een klein publiek nu eindelijk wel eens erkenning bij de grote massa afdwingen. De neon-realist of aucteur, zo als hij zichzelf noemt, slaagde daar in het recente verleden nog net niet in al werd zijn laatste bundel 'Modern Passé', mede door zijn optreden in een STER- spotje (waarin hij samen met j Johnny 'the Selfkicker' Van Doorn een of ander borrelnootje op tamelijk humoristische wijze aanprees), behoorlijk goed ver kocht. Met zijn pas verschenen lang speelplaat 'Jules Deelder Spreekt' geeft de schrijver, dich ter, entertainer, en Sparta-sup- porter in elk geval opnieuw aan dat het hem ernst is inzake het veroveren van een grotere markt. In een kort begeleidend schrij ven: "J.A marcheert/De aanhang groeit/Een ietwat louche/Rotter- Hoe dan ook, je hoeft nu dus niet meer naar een rokerig café danwel stoffige boekhandel om het immer in het zwart geklede fenomeen te zien of te (horen) le zen. Je kan hem nu 'live' - opge nomen in Café Trap Af in Papen- drecht en geproduceerd in een Leidse studio - bij je thuis op de draaitafel leggen om je vervol gens ruim een half uur onder te dompelen in de waterval van woorden die hij op de hem ge kende en onnavolgbare wijze over je heen stort. Van het tempo waarin hij zijn zin en onzin af vuurt zou zelfs Freek de Jonge nog draaierig worden. Te volgen is het meeste wel, de rest na een keer of drie afluiste ren. In de veertien nummers geeft hij een redelijk goed over zicht van zijn werk als dichter en schrijver. Met veel gevoel voor detail 'behandelt' hij in plat-Rot- terdams de meest uiteenlopende onderwerpen. Soms met een se rieuze ondertoon, veel vaker is er sprake van een humoristische kijk op de zaken. Het enige jam- mere is - inherent aan dit me dium - dat je hem niet ziet 'spre ken'. Maar daar zal in de toe komst misschien verandering in komen. Van mij mag-ie. AD VAN KAAM i ook thuis te horen. Ter gelegenheid van de feestda gen heb ik voor u enkele onge- a d c d e f i wone problemen uitgezocht. Zo als u weet is het doel van het schaakspel het matzetten van de vijandelijke koning. In diagram I draaien we dit echter om. De op gave luidt: wit speelt en geeft geen mat in een zet. In diagram II ontbreekt de witte koning. De ze is echter uitsluitend weggela ten terwille van de symmetrie in het "sneeuwvlok" patroon. Wit speelt en geeft mat in twee zet ten. In diagram III zien we de resten van een mislukte actie. Frank Marshall had met wit een toren geofferd in de hoop dat zijn h-pion zou promoveren. Dat ging niet door, maar een waar groot meester weet zich ook in zulke benarde omstandigheden te red den. Hoe liep de partij (met wit aan zet) af? Diagram IV tenslotte, is een studie waarin wit aan zet kan winnen door uiteindelijk een mataanval op touw te zetten. Bent u in staat deze verborgen en Kort geleden is er ter 50-jarig bestaan van de Katwijk- se damclub een boek verschenen met de titel "Herinneringen aan vijftig jaar dammen in Katwijk (1934-1984)" geschreven door Joop Burgerhout. In dit boek wordt, zoals de titel al aangeeft, op een zeer lezenswaardige ma nier de geschiedenis van K.D.C. begeleid met foto uit de doe ken gedaan. Terwijl tussen de verhalen door allerlei anekdotes wordt verhaald. Hoewel ik zelf van die 50 jaar maar een fractie heb mee gemaakt heb ik dit boek met zeer veel plezier gelezen. Ik denk dan ook dat dit boek voor iedereen die ooit iets te maken heeft gehad met K.D.C. zeer aan te bevelen is. De prijs mag geen bezwaar zijn, die is nl. 19,80 incl. porto, te be stellen bij J. van Duyvenbode Katwijk gironr. 1769155. Uit dit 110 pagina's tellende boek de volgende anekdote. HOOFDKLASSE KAMPIOEN DANK ZIJ AFGEBROKEN PARTIJ. K.D.C. veroverde in het seizoen 1977-1978 na een nek-aan-nek-ra- ce met het Alphense H.D.C., de L.D.D.B.-hoofdklassetitel. De laatste wedstrijden van de kompetitie waren al voorbij, maar nog steeds geen beslissing gevallen. H.D.C. stond 1 punt voor op K.D.C. maar de onderlin ge wedstrijd tussen de twee kop lopers was geëindigd in een voorlopige uitslag van 9-9. De partij Klinkenberg (K.D.C.) - Van Baerle was afgebroken. Een week na deze wedstrijd werd op de clubavond langdurig geanaly seerd. De stand bevatte niet meer dan remise. Zwetsloot had de stelling echter al thuis onder zocht. Zijn konklusie luidde dat de stelling weliswaar remise was, maar dat deze remise slechts bij het scherpste spel op het bord zou kunnen komen. H.D.C. ken de evenwel ook een eindspelken ner: Cees Zijlstra. Zou hij zich op het eindspel storten, dan zou ook hij ongetwijfeld de scherpe remi se ontdekken. De damredacteur van het Leidsch Dagblad, toeval lig een K.D.C.'er werd in de arm genomen m.a.g. een kort stukje in de krant: dat K.D.C. na lang durig onderzoek geen andere konklusie kon trekken dan dat de afgelopen stelling remise was. Hierdoor zag Zijlstra geen aanlei ding om het eindspel te onder zoeken. Het resultaat kwam uiteindelijk vanuit de diagramstand: 37-32 27-31 32x43 31-37 43-38 37-41 38- 32 41-46 32-27 46-23 34-30 15-20 27-22?A 23-1 22-17 (30-24 20x29 35-30 29-34 en 1-45) 20-25 30-24 25-30 17-11 30x19 35-30 1-12 en wit gaf op, zodat K.D.C. L.D.D.B.-kampioen was. A remi se is 27-21 23-10 30-24 20x29 35-30 en nu op 10-23 21-17 en op 10-28 30-25. Oplossing probleem vorige week: 16-11, 11x24 (28-33) 42-38!, 46-41 etc. De Amerikanen hebben in 1980 veel kritiek geuit op de Neder landse organisatie van de Olym piade in Valkenburg. Ten dele te recht, de hotelaccommodatie voldeed niet aan internationale eisen. De technische organisatie evenwel, onder leiding van Wim Wagner was ongeëvenaard. In Seattle mankeerde er niets aan het hotel, maar wie de puinhoop zag die de Amerikanen er organi satorisch van bakten, kreeg des te meer waardering voor onze ei gen prestatie in Valkenburg. Wim Wagner, voor een paar da gen in Seattle aanwezig, beleefde daar twee onvergetelijke mo menten. De eerste keer toen een mistroostige Amerikaan tegen hem zei: 'You should have been in Valkenbourg, that tournament was wonderful organized'. En de tweede keer toen hij midden in de nacht door een wanhopige or ganisator uit bed werd gebeld met de vraag: 'Hoe deden jullie dat., (volgde een belangrijk tech nisch detail) destijds toch in Val kenburg?' Wim Wagner heeft het haarfijn uitgelegd en zichzelf vervolgens een feestelijk drankje ingeschonken. Bij een internationaal toernooi krijgt Brazilië altijd veel aan dacht, niet in het minst dankzij spelers van het kaliber Chagas en de gebroeders Branco. In het spel van deze week zien we de 9 943 O AHV986 AB3 2 N 107654 V8765 w H A*102 O B43 O 52 V982 Z 104 Het volgend jaar bestaat de Stichting Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds (KNGF) vijftig jaar. Naar aanleiding daar van geeft de PTT op 22 januari een liggende zegel uit van 60 cent met daarop de eerste door de KNGF opgeleide geleidehond Sunny, het jaartal 1935 en in brailleschrift "KNGF". De zegel is uitgevoerd in oker, rood en amber en er worden 14 miljoen stuks van aangemaakt. De zegel zal te koop zijn zolang de voor raad strekt, doch uiterlijk tot 1 februari 1986. De KNGF is vanaf de oprich ting in 1935 een particuliere en onafhankelijke stichting met als doel blinden, ongeacht hun fi nanciële positie, kosteloos een geleidehond te verschaffen. Se dert 1935 zijn nu meer dan 3000 geleidehonden aan visueel ge handicapten ter beschikking ge steld. laatsten aan het werk in de Olympiade-wedstrijd tegen In- Oost, niemand. De Indiase noord hoorde een 1 Sch-opening bij oost (een zwak spel tonend, zegt niets omtrent de schoppen) en een 2 Sch-volgbod bij zijn part ner. Hij besloot tot 3 SA, kreeg een harten start en sukkelde één down. Aan de andere tafel opende Branco als zuid 1 Sch, waarop via 3 Ru bij noord, 3 Sch 3 SA, 4 KL - 5 KL, 6 Sch werd bereikt. West kwam uit met harten en oost ging er eens even lekker voor zitten. Hij nam en speelde ruiten na. Zuid won de slag op tafel, speelde 2x troef en zag de slechte verdeling. Hij sneed ver volgens op KI V, nu nodig, en troefde een harten teneinde de zelfde troeflengte te krijgen als oost. Nu volgde ruiten en ruiten na. Oost mocht vroeg of laat troe ven, maar zuid troefde over, trok de resterende troeven, had KI A nog als entree voor de vrije rui tens en oost moest knarsetan dend toezien dat 12 slagen wer den gemaakt. De opleiding van een hond is een kostbare zaak. Deze duurt zes tot zeven maanden en de blinde komt twee weken intern op de geleidehondenschool om te leren met de hond om te gaan; daarna geeft de school nog een intensieve nazorg. De hond is een goed middel om de blinde in belangrijke mate zelfstandig te maken. Zonder hulp van ande ren kan hij of zij zich verplaatsen en aan het verkeer en het maat schappelijke leven deelnemen. Aan visueel gehandicapten is al drie keer eerder aandacht be steed op Nederlandse zegels. Op de kinderzegel van 6 4 cent van 1931 staat een blind meisje, op een zomerzegel van 1964 (5 5 cent) staat ook een geleidehond en in 1975 werd op een zegel van 35 cent "150 jaar brailleschrift" gememoreerd. Bij de bespreking enkele we ken geleden van het uitgiftepro gramma 1985 - de boven bespro ken KNGF-zegel is de eerste emissie van 1985 - waren de waarden van de kinderzegels 1985, die voor 13 november zijn gepland, nog niet bekend. We spraken toen de vrees uit dat er misschien een tariefsverhoging in ae lucht zit. Dat is gelukkig niet het geval, want de PTT heeft nu de waarden plus bijslagen be kendgemaakt. Deze zullen zyn: 50 25 cent, 60 20 cent, 65 20 cent en 70 30 cent. Prijs van de serie: 3,40. De samenstelling van het gebruikelijke velletje wordt als volgt: vier zegels van 50 25 cent en twee van 70 30 cent. Prijs van het velletje: 5,-. GUERNSEY Op 18 september is Guernsey met een nieuwe se rie permanente zegels gekomen. Deze keer zij het landschappen die op tien zegels onze aandacht vragen: 3p, de kapel van St.-Apo- linne; de baai Petit Port; 9p, de haven van Cambridge Berth; 10p, gezicht op Belvoir op het ei landje Herm; 13p, het natuurre servaat St.-Saviour, 14p, een straat in St. Peter; 20p, La Cou- pée, een verbinding tussen twee eilandjes van Sark; 40p, het kerk je van Torteval; 50p, het haventje van Bordeau in het noordoosten van Guernsey en 1£, de rots van Albecq aan de westkust. Het Kanaaleiland heeft het uit- gifteyaar op 20 november afge rond met twee series: een serie van vier zegels ter herdenking van de 150e sterfdag van luite nant-generaal Sir John Doyle (1756-1834), die een belangrijke rol heeft gespeeld in de napo leontische oorlogen tussen Groot-Brittannië en Frankrijk en een velletje met twaalf 5p-kerst- zegels, gebaseerd op het Britse kerstliedje "The twelve days of Christmas".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21