Stuntwerk van ijshockeyteam Tweede plaats volleybalploeg Moet je d'r nou geweest zijn of niet? De Boer en Boorsma Casino Scheveningen kampioen 'Oom Wanja': De Appel aarzelt PAGINA 18 SPORT MAANDAG 24 DECEMBER 1984 FELDKIRCH (APA) De Nederlandse ijshockeyploeg heeft zaterdag in de laatste wedstrijd van het vierlanden- toernooi in Feldkirch (Oostenrijk) een verrassende presta tie geleverd door het sterker geachte Zwitserland op 6-6 te houden. De periodestanden waren 4-3, 0-1, 2-2. Het was voor Nederland het tweede gelijke spel. Na het verlies van 0-5 tegen Oostenrijk herstelde het team zich donderdag tegen de DDR (4-4). De Zwitsers hadden eerder met 7-4 van de Oostenrijkers gewonnen. Voor Oranje, dat vlak voor tijd nog met 4-6 achter stond, scoorden Tij nagel, Collard, Henk Hille, Toren, en Berteling. Een schot van Toren belandde via tegenstander Mazzo- leni in het Zwitserse doel. Neder land kreeg 13, Zwitserland 12 straf- minuten. Het duel werd bijge woond door 1000 toeschouwers. De wedstrijd begon later omdat de Nederlandse ploegleiding om uitstel had verzocht in verband met de laag staande zon die de Ne derlandse doelman Jan Bruijsten recht in het gezicht scheen. Zwit serland weigerde hieraan echter •mee te werken. De Zwitserse ploeg, die na de forse overwinning op Oostenrijk (7-3) de grote favo riet was geworden voor de eindze ge, wilde deze kans niet verloren laten gaan. Hoewel de druk op de Zwitsers groot was bleven ze bij hun standpunt, maar Oranje had toch wat tijd gewonnen. De nationale ploeg was echter door het „verzet" van Zwitserland uitermate geprikkeld en binnen enkele minuten troffen Ben Tijna gel en Tonny Collard het Zwitserse doel, waardoor Nederland geheel onverwacht leidde met 2-0. Zwit serland herstelde zich daarna en twee treffers van Smid brachten de ploegen weer naast elkaar. Neder land besefte, dat er meer in zat dat een nederlaag en Johan Toren zorgde opnieuw voor een voor sprong. Nog voor het verstrijken van de eerste periode stelden Maz- zolini en Decomdis voor Zwitser land orde op zaken: 3-4. In de tweede periode was er van enig krachtsverschil nauwelijks sprake. Nederland, dat vaak in die periode zwakke momenten kent, gaf ditmaal geen krimp. Sterker zelfs: Johan Toren scoorde de ge lijkmaker, zodat de laatste periode van dit treffen bijzonder boeiend beloofde te worden. Zwitserland nam weliswaar snel een voor sprong van 6-4 (Mazzolini en Ebel passeerden Bruijsten), maar daar na nam Oranje het initiatief over. Aanvoerder Ron Berteling bracht met een zuiver schot Nederland dichterbij en in de slotfase werd weer dezelfde taktiek toegepast, die tegen de DDR succes had ge had. Bruijsten werd vervangen door een extra aanvaller (Leo Koopmans), maar nog voor deze in het spel betrokken was joeg Henk Hille de verdiende gelijkmaker langs de verblufte Zwitserse doel- ADVERTENTIE "Niks moet, maar we zijn er laatst toch's geweest Kennissen vroe gen ons mee. En ik moet zeggen het was ge zelliger en interessanter dan ik ge dacht had. Eerlijk waar. Ik wist niet datzed'reen primabarhadden.dat je er uitstekend kunt eten en datje ook alleen kunt kijken als je dat wilt Toch een paar rondjes meege draaid natuurlijk. Kortom, nou weet ik het en kan ik 's mensen meevragen, want het is wel iets aparts." Roulette en Blackjack elke dag van 2 tot 2. Baccara van 9 tot 6. Le gitimatie is verplicht korrekte kle ding ook. Alie Boorsma op weg naar haar korte baan titel. Kurhaus, tel. 070-512621 HEERENVEEN (ANP) - De oud- kernploegleden Lieuwe de Boer en Alie Boorsma zijn zaterdag in Hee renveen nationaal kampioen op de korte baan geworden. Bij de heren kwam De Boer in de finaleronde tot een totaaltijd van 45,49 secon den. De tweede plaats was voor de in de kernploeg uitkomende Geert Kuiper, die dezelfde tijd had. Om dat De Boer in het onderlinge fina leduel sneller was, mocht hij zich kampioen noemen. Bovendien was de tijd van De Boer in duizendsten van seconden beter. Jan Ykema, die een goede kans op de titel had, kwam in de finale ten val en moest genoegen nemen met de vierde plaats. Bij de dames won Alie Boorsma. Tweede werd Boukje Keulen. Het was de tweede maal in zijn loopbaan, dat de nu 34-jarige De Boer uit Ureterp Nederlands schaatskampioen op de korte baan werd. De grootste pechvogel in de finale was kernploeglid Jan Yke ma. In zijn duel met De Boer kwam hij na ongeveer honderd meter ten val. Hij lu-abbelde bijzonder snel weer overeind, maar zijn kansen waren verkeken. Oranje-vrouwen vierde HAARLEM (ANP)- Drie dagen topvolleybal in de Kenne- mer sporthal bij de eerste Haarlemse volleybaldriedaagse maakten de toekomst van het Nederlandse herenteam wat rooskleuriger. Zonder de spelers van landskampioen Mar- tinus bleek er nog kwaliteit over te zijn om een ploeg sa men te stellen, die volleybal op behoorlijk niveau kan spe len. In de eerste ronde kwalificeerde De Boer zich slechts als twaalfde rijder met een tijd van 31,21 secon den. „Dat was een kwestie van tak tiek", zei De Boer later. Ook in de tweede ronde, de kwartfinales, deed de bronzen medaillewinnaar van de Olympische Spelen van 1980 het bewust rustig aan. Op zijn gemak gleed hij naar de zevende plaats, net voldoende voor een plaats bij de laatste acht. Daarna ging De Boer pas voluit. De allround kernploegleden Van der Duim, Schalij en Hopman, die overigens op 1 januari aan de Nieuwjaarsmarathon van Heeren veen mee zullen doen, kwamen er in dit specialistische werk niet aan te pas. Hopman kwam niet eens door de eerste ronde, Van der Duim en Schalij werden in de tweede omloop respectievelijk elf de en twaalfde en konden toen de schaatsen weer opbergen. Bij de dames werd Alie Boorsma voor de tweede achtereenvolgende keer kampioene van Nederland. Met drie ritzeges in de finale en een totaaltijd van 45,15 bleef ze rivale Boukje Keulen royaal de baas. Na de verrassende winst in de eer ste wedstrijd tegen Zuid-Korea (3- 1), leverde de Oranjeploeg in Haar lem nog twee goede prestaties af. Zaterdag verloor Nederland welis waar van Cuba (1-3), maar het ver toonde spel en de winst van een set waren opmerkelijk. In het derde duel van het team, gisteren tegen de Bondsrepubliek Duitsland (3-1), bleek goed volleybal door de ver- moeiheid niet mogelijk. De zege in het toernooi ging naar de Cubanen. Zij waren in Haarlem oppermachtig en maakten ook in de slotwedstrijd tegen Zuid-Korea, door de organisatie bedoeld als een soort finale, geen fout. Met specta culair aanvalsspel, waarin de verra derlijke sprongservices, werden de Aziaten, de nummer vijf van de Olympische Spelen te Los Angeles met 3-1 verslagen. Door dit resul taat eindigde Nederland als twee de, Zuid-Korea als derde en de Bondsrepubliek puntloos als vier de. Voor de jonge Koreaanse ploeg, was het niet spelen van de wereld beroemde spelverdeler King, die vorig jaar in Italië nog op de loon lijst stond voor ruim 250.000 gul den, het grote manco. Kooiman wint schaatsmarathon DEN HAAG (ANP) - Jan Kooi man heeft zaterdagavond in Den Haag de schaatsmarathon om de Keijzer-Cup gewonnen. In de eind sprint versloeg hij Evert van Ben- them en Dries van Wijhe. Het drie tal had een voorsprong van 150 me ter op Lex Cazemir, Jan Wessels en Andries Kasper. Henri Ruitenberg, die op de zevende plaats eindigde, handhaafde zijn leidende positie in de strijd om de KNSB-beker. Dames Het Nederlands vrouwenteam eindigde bij het vierlandentoer- nooi in het Westduitse Ulm als vierde. Vrijdag verloor Oranje van het gastland, zaterdag werd een 3—0 nederlaag geleden tegen Zuid Korea en gisteren was toernooi- winnaar Cuba te sterk: 3-2. In de laatste wedstrijd leverde de Nederlandse vrouwen niettemin een goede prestatie. De sterke op slagen van Carolien Keulen en het goede spelverdelen van Martje de Vries waren echter niet voldoende voor de winst. Het ongeslagen Cu ba zegevierde via de setstanden 13-15, 15-2, 15-6, 7-15, 15-9. Zuid, Körea werd tweede door 3-1 winst op West Duitsland. Record voor Emiel Mellaard DORTMUND (ANP) - Emiel Mel laard heeft gisteren in Dortmund het Nederlands indoorrecord ver springen opnieuw verbeterd. Na twee weken geleden in dezelfde Westduitse plaats tot 7,74 meter te zijn gekomen, landde de atleet van AAC zondag tot twee keer toe na 7,75 meter in de zandbak. Mellaard heeft met deze verrichting voor de tweede keer voldaan aan de limiet van de KNAU voor het Europees kampioenschap, dat op 2 en 3 maart in Athene wordt afgewerkt. Volgens de richtlijnen van de atle- tiekbond heeft Mellaard ook recht op deelneming aan de Wereldspe- len in Parijs op 19 en 20 januari. Oud-recordhouder Frans Maas werd bij de wedstrijd in Dortmund tweede met een sprong van 7,29 meter. Mellaard startte ook op het onderdeel 60 meter horen en liep 8,1 seconden. DEN HAAG De schrijver J. Bemlef kreeg vrijdagavond in Den Haag de Constant Huygensprijs uitgereikt. Hij kreeg de prijs voor zijn gehele oeuvre. Op de foto Bernlef met zijn vrouw, de schrijfster Eva Hoornik. (foto ANP) Skymasters afgeslankt verder HILVERSUM (GPD) De AVRO-directie is akkoord gegaan met het voorstel van de Skymasters, dat voorziet in een gedeeltelijk behoud van het artistieke niveau van dit orkest. Een delegatie van de AVRO-bigband had een plan ingediend van slagwerker Cees Kranenburg dat een afge slankte voortzetting van het radioprogramma 'Swingtime' beoogde. De AVRO-leiding wilde oorspronkelijk een ombuiging van het repertoire van jazz naar populaire muziek. Niet alleen is nu de werkgelegenheid van de Skymasters minimaal tot 1 juni 1985 gewaarborgd, waarin het oor spronkelijke besluit van de directie reeds voorzag, ook zal ruimte worden geschapen voor programma's met het huidige jazzy repertoire. Concreet betekent dit elke maand een rechtstreeks uit te zenden 'Swingtime'-programma en een uitzending met hoogtepunten uit de afge lopen zeven jaar. Daarnaast zullen de Skymasters elke maand twee recht streeks uit te zenden programma's met commerciële (populaire) muziek brengen vanuit de studio. Voorts zal een keer per maand ergens in het land worden opgetreden. John Bröcheler zingt in Scala AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse bas-bariton John Bröcheler is gevraagd in de Scala in Milaan te komen zingen. Hij zal zijn debuut ma ken op 25 april in de rol van Golaud uit .Pelléas en Mélisande' van Debus sy onder leiding van Claudio Abbado. De uitnodiging komt na de recente successen van Bröcheler in Glynd- bourne, Frankfort en Noord-Amerika. In ons land zong hij in november en december de titelrol in ,Don Giovanni' van Mozart bij de Nederlandse Operastichting. Kersttoespraak DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix zal op eerste kerstdag, om 13.00 uur voor de radio haar traditionele kersttoespraak houden. Deze wordt uitgezonden op Hilversum 1, 2 en 4 en in de Nederlandstalige uitzendin gen van Radio Nederland Wereldomroep. Kerstsfeer bij concerten Alma Materkoor en Cantorij Advents Concert door de Leidse Cantorij o.l.v. Joop Brons, dirigent en organist, m.m.v. Mijke de Ru: fluit, en Hans Brons: assistent-koorleider. Gehoord: 23 december in de Hooglandse Kerk. LEIDEN "Mijn tweede vaderland is Engeland" zegt Joop Brons, "en ik verdiep mij al jaren in hun specifieke koorzang om deze stijl in mijn cantorij toe te passen". De avond droeg dan ook grotendeels dit karakter, maar met deze ambitie is een koor meer kwetsbaar: met name de mannen, bassen én tenoren bezitten hier voor niet de vereiste homogeniteit. Ook vielen mij vaak de helaas té langzaam gekozen tempi op, waardoor meerdere kerstliederen wat saai en spanningsloos overkwamen en de avojid tevens een half uur langer duurde dan vooraf was vermeld. Toch had het koor zeker kwaliteit, wat helemaal tot zijn recht kwam toen de dirigent de orgelkruk voor de dirigeerstok wisselde. Hij kwam in de plaats van zijn zoon, die redelijk goed de honneurs waarnam wanneer Joop Brons op het kerkorgel moest begeleiden, maar die nog moet groeien in het ware vakmanschap en overwicht van de échte dirigent. 'Lute-book lullaby' van W. Ballet en 'Psalli- te' werden plotseling in tempo,, geinspireerd en vol spanning ge zongen. In het algemeen waren de sopranen licht en zuiver, wat duidelijk hoorbaar werd in 'il est né, le divin enfant'. Vermeldens waard was de orgel-solo 'Noël: Joseph est bien marié'. Joop Brons speelde de variaties op een thema expressief en geraffineerd. Inge zet werd met het register "vox humana", waarbij de grondtoon werd aangehouden. Ondanks de kou, nog niet verdreven door de nieuwe verwar ming in de kerk, bespeelde Mijke de Ru met vaste hand de dwars fluit. Het Andante in C van Mozart klonk melodisch en resoluut, uitlopend in een cadenza die een heel eigen interpretatie kreeg door zelfgekozen vertragingen en staccato's. Zij werd daar fijnzin nig begeleid door Joop Brons op het pas gerestaureerde kabine torgel. Het koor beëindigde de avond met de onberijmde vorm van psalm 150, gezongen in het Nederlands, wat een bijzondere wending gaf aan een Engels georiënteerd programma. Bij het eerstvolgende concert zou ik graag zien, dat de dirigent zich bij samenzang naar het publiek wendt, wat noodzakelijk is voor wezenlijk contact. LI DY VAN DER SPEK LEIDEN - Het Alma Materkoor onder leiding van de nieuwe diri gent Piet Jasperse zorgde gistermiddag in de Lodewijkskerk voor een boeiend kerstconcert, waarbij afgewisseld met samenzang en orgelspel door Richard Bot de veelal in het Latijn gezongen tek sten de uitvoering een extra authentiek karakter gaven. Hoewel ook dit koor niet helemaal aan de vergrijzing is ontko men valt daar in het prachtige stemmenmateriaal totaal niets van te merken. Vooral de sopranen en alten kenmerken zich door een zuiver, licht, haast engelachtig geluid, hetgeen samen met het zachte en romantische timbre van het kleine orgel en de expressie ve directievoering van Piet Jasperse de juiste ingrediënten bleken te zijn voor een bijzonder sfeervol concert. Zoals in het overtuigend gezongen O Magnum Mysterium van T. L. Vittoria, waarin het gedragen O beata virgo, cujus viscera diepe indruk maakte. Ook de interpretatie van J. Gallus Resonet in Laudibus en het En Natus est Emmanuel van M. Praetorius kenmerkten zich door een verrukkelijke intensiteit, hoewel het bekende In dulci Jubilo van dezelfde componist wel wat plichtmatiger klonk. De liefelijke romantische fluitregisters van het kleine orgel in de Lodewijks kerk voegden een extra dimensie toe aan de sfeervolle orgelsolo van Richard Bot met J. L. Krebs Praembulum waarin vooral de fughetta en choral supra Allein Gott in der Höh sei Ehr met haast hypnotische kracht werden uitgevoerd. De beide eigentijdse werken van Hendrik Andriesen; het Prae- ludium en Fuga in d-kl voor orgel en de uiterst gedisciplineerde vertolking van dit middelgrote koor van het fraai getoonzette Mag nificat vormden het ware hoogtepunt en indrukwekkende slot van deze gevarieerde en smaakvolle kerstviering. ANNEKE VAN VLIET SCHEVENINGEN - Anders dan in 'De Kersentuin' lijkt aan het slot van 'Oom Wanja' de be staande orde hersteld. Iedereen gaat "terug naar af' en het le ven gaat door alsof er niets ge beurd is. De vernietiging heeft in 'Oom Wanja' echter veel ri goureuzer om zich heen gegre pen en zowel de hoop op een betere toekomst als die op een betere wereld zijn hersen schimmen gebleken. Als aan het slot van 'De Kersentuin' de bomen worden omgehakt luidt dat de komst in van een nieuw tijdperk in de onstuitbaar voortschrijdende beschaving. In 'Oom Wanja' wordt de na tuur echter ontregeld door egoïsme en gemakzucht, en worden hele bossen vernietigd zonder dat daar iets voor in de plaats komt. Op menselijk gebied gebeurt hetzelfde: de komst van de ou de hoogleraar en zijn mooie jonge vrouw ontregelt het hele leven en brengt langzamerhand iedereen tot een volkomen ge brek aan activiteit. Maar door de vernietiging van elke drang tot activiteit wordt ook het wankele evenwicht in de men selijke relatie verstoord en ra ken vrijwel alle betrokkenen verzeild in een collectieve 'mid- life-crisis'. Voor de voorstelling van De Appel is essentieel, dat het be grip 'leven' door Niels Hamel ruimtelijk werd vertaald. De helft van de zaal is omgebouwd tot een licht, wijd speelvlak, een schier onbegrensde ruimte waarvan de zijvlakken ook de tribune met de toeschouwers omvatten. In die ruimte raken Tsjechovs personages het spoor bijster, ze verdwalen in hun eigen verwarring en daar vloeien - onmiskenbaar Erik Vos - dan weer sublieme mo menten van contact zoeken uit voort. Dat kan een aanraking zijn of een bewust nagestreefd sterker lichamelijk contact, een knus samenkruipen rond een paar kaarsjes of zelfs een pracht van een dronkemanss cène van Carol Linssen en Eric Schneider. Het zijn echter vooral contacten die buiten de gewone orde vallen. De samo var verliest zijn functie en de thee wordt koud. Het leek echter ook of de overdaad aan ruimte in deze voorstelling leidde tot een ge brek aan diepte. Met de Wanja van Carol Linssen (die overi gens schitterende momenten had) scheen het clowneske ele ment, enkele jaren geleden het visitekaartje van De Appel, weer binnen te sluipen, waar door het navrante in Tsjechovs tekst toch aan intensiteit ver loor. Mogelijk was dat minder een gevolg van het totale regie concept dan van enkele indivi duele prestaties. De Astrov van Eric Schneider was weliswaar sterk aanwezig, maar meer als levens- (en drank-)genieter dan als een bevlogen natuurliefheb ber die niet meer van de men sen kan houden, en daardoor werd de voor het stuk essentië le parallel met de ontwikkelin gen in de natuur afgezwakt. De tweede pijler is de tragiek van de lelijke Sonja, die ieders leven moet regelen maar onder tussen zelf in de kou blijft staan, maar de afstand tussen Sacha Bulthuis en haar tekst leek zo groot, dat die prachtige slotscène, als zij zichzelf dwingt tot berusting, in de lucht bleef hangen. Jammer was bovendien dat De Appel geen oudere actrice in huis had die met minimale middelen een grootmoeder neer kan zetten. Het valt nog te bezien of deze "Oom Wanja" het begin wordt van een nieuwe Tsjechov-inter- pretatie, maar het is zeker wel weer een voorstelling die ge spreksstof oplevert. PAUL KORENHOF. Eric Schneider en Carol Linssen in 'Oom Wanja. (foto Pan Sok)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 18