RB is gezag kwijt Moeizame winst van Jong Oranje Samenvatting in gevaar door storm Canjels ontslagen bij KV Mechelen Chelsea geeft Fortuna voorbeeld Deling (0-0) bij Excelsior Maassluis Snelders enige uitblinker Albanië blameert België Teveel reclame zichtbaar Stand Everton op eigen veld verslagen Feyenoord niet naar India Gelijkspel regionalen Roodenburg Michel Platini onderscheiden SVV winnaar Sleutels-toernooi PAGINA 14 MAANDAG 24 DECEMBER 1984 MAASSLUIS - Rijnsburgse Boys is zijn gezag kwijt. Mocht er vorige week na de overwinning op Oost- kapelle weer enige hoop worden gekoesterd op een waardige afslui ting van het succesjaar 1984, bij Excelsior Maassluis werd de basis om het nieuwe jaar met vertrou wen tegemoet te zien weer goed deels weggeslagen. Het 0-0 eindre sultaat mocht veelzeggend worden genoemd. Wedstrijdjes tegen voorname de gradatie-kandidaten als Excelsior werden in het seizoen van hèt kam pioenschap zonder meer gewon nen. Uit of thuis, dat maakte niet uit. Er was er maar één de sterkste, en dat was RB. Wat de tegenstan der dacht of uitprobeerde deerde niet. Ook al lagen ze met tien man voor de pot, het kon kort of lang duren maar Rijnsburgse Boys won, op een gegeven moment zelfs twaalf keer op rij. De club werd kampioen, de nacompetitie om al gemene titels duurde lang en vrij wel in één tempo werden de voor bereidingen op het nieuwe seizoen gestart. Waarom kon het succes niet voortduren? Trainer Arie Lagen dijk wordt nog elke week met de zelfde vraag geconfronteerd. Van de nederlaag bij NSW af, waar mee RB de competitie opende, tot zaterdagmiddag in Maassluis heeft hij de waslijst met verklaringen nimmer als excuus willen opvoe ren. Hij had vertrouwen in de capa citeiten van al zijn spelers, of die nu Aandewiel, Van Dijk, Taalman of Perfors heetten. Lagendijk be schermde al zijn voetballers én zichzelf, want hij behield zo de ge legenheid de vorig seizoen geves tigde namen nu op de bank te zet ten. Jan Hogewoning is daar het beste voorbeeld van. Ook tegen Excelsior startte hij als bankzitter, met naast hem een andere volpre zen middenvelder uit het kam pioenselftal, Toon Houtekamer. "We startten deze competitie met krediet, maar die fase is voorbij. En we kunnen niet bij de pakken neer gaan zitten", verklaarde Arie La gendijk het geschuifel met, voor namelijk, de middenvelders. Door de spierblessure die ama teurinternational Jack Manuputty in de eerste helft opliep (met Aan dewiel als inschuivende libero kwam plaats vrij voor Hogewo ning) en het feit dat de tweeling Paul en Marcel van der Blom in de rust van positie wisselden (of van shirt?, wie weet), werd de indruk verstevigd dat Lagendijk van alles probeert om RB uit de rode cijfers te loodsen. Na zaterdag heeft Rijnsburgse Boys in de lopende competitie nog altijd meer verlies- dan winstpunten, al zal dat er in de huidige lA-klasse niet toe leiden dat RB werkelijk in de gevarenzo ne belandt. gauw voor zorgt dat het team uit het ritme raakt. De eerste helft was er zaterdag een voorbeeld van. "Je weet dat je tegen een degradatie kandidaat speelt, een ploeg dus die vechtvoetbal speelt. Voor rust kwamen daar wat irritaties bij, dat maakt het extra moeilijk om in je spel te komen", analyseerde Arie Lagendijk. Loslopende honden en een aan tal blessure-behandelingen rem den RB af. En de reeds gememo reerde irritaties. Paul van der Blom haalde na ruim een half uur twee maal uit in de richting van Cor van Hoeven. Terwijl de als een Kerst man rondkijkende scheidsrechter Van Ginneke hem boekte, ging broer Marcel in de clinch met On- no Wicherts. Even dreigde het saaie duel, met welgeteld één -door keeper Cees Star gepareerde- sco ringskans voor de in de counter ge lanceerde Excelsior-spits Aad Moerman, in een chaos te ontaar den. De rust werd nog juist op tijd hersteld. De positie-wissels deden RB na rust goed. Twintig minuten lang hield Rijnsburgse Boys de alleen maar verdedigende hekkesluiter onder druk. Op alle mogelijke ma nieren werd getracht een opening te forceren. Maar van de rechter flank (Hogewoning, Toet) kwamen bijzonder weinig bruikbare ballen, op links vormde back Paul Hussla- ge een onneembare hindernis. "Je staat tegen een enorme luchtmacht. Het gaat er dan om dat de bal gewoon een keer goed voor de voeten van Gillissen valt", schetste Arie Lagendijk de enige kans op succes. Dat gebeurde één keer (de spits schoot over), verder bleek geen der RB'ers in staat een doorbraak te forceren. Er was in '84 een tijd dat Rijns burgse Boys zoiets 'gewoon' af dwong, op zijn gezag. GERARD HAVERKAMP PARALIMNI (GPD) Theo Snelders had flink de smoor in. Buiten zijn schuld weliswaar had de doelman van Jong Oranje Cyprus op de valreep toch nog een doelpunt (1-3) moeten toestaan. „Daar heb ik ook de pest over in", ver weet Jan Rab de verdediging van de vaderlandse voetbal- jeugd, die daarmee op eenzelfde resultaat uitkwam als eer der Hongarije. „Wij hadden de nul moeten houden", prees Jan Rab de getalenteerde doelman. „Dat had hij verdiend voor zijn attente en geconcentreerde manier van keepen vanmiddag". Op de troosteloze accommodatie van Paralimni en voor een decor van een paar honderd toeschou wers was Snelders vermoedelijk nog deze week zijn contract met Fc Twente met drie jaar zal verlengen, zaterdagmiddag de enige bij Jong Oranje die op de lange duur een aanwinst zou kunnen betekenen voor het A-elftal. Weliswaar was er ook een hoofdrol weggelegd voor Mark Verkuyl (FC Utrecht) en Andre van Benthem (FC Twente), maar de kwaliteiten van dit tweetal TIRANA (SID/DPA) - Voetbald werg Albanië heeft zaterdag in Tirana voor een sensatie gezorgd door in de voorronde van het toer nooi om het wereldkampioen schap 1986 met 2-0 van België te winnen. Voor ongeveer 20.000 toe schouwers passeerden Josa en Minga in de laatste twintig minu ten van de wedstrijd doelman Jean-Marie Pfaff. Vrige week woensdag had België in Athene nog 0-0 gespeeld tegen Griekenland. Door de schamele oogst van slechts één punt uit twee wedstrijden staat België nu gelijk met Albanië op de gedeelde twee de plaats in groep één met drie punten uit drie duels. Net als in de Griekse hoofdstad behoorde Pfaff nog tot de uitblin kers van de vooral in de afwerking falende Rode Duivels, die hun bij naam absoluut geen eer aandeden. Pfaff verhinderde een nog grotere blamage. Zo stopte hij in de eerste tien minuten schoten van Kola en Minga. Vijf minuten nadat Josa de thuisploeg in de 70e minuut de lei ding had gegeven maakte de voor VFB Stuttgart spelende Belg Nico Claesen de gelijkmaker, die de Spaanse scheidsrechter Sanchez echter afkeurde wegens buiten spel. Polen Albanië België reiken niet ver genoeg om ooit nog eens door te dringen tot het Oranje van Rinus Michels. „Maar het was wel opmerkelijk", moest Rab min of meer tot zijn ei gen verbazing bekennen, „dat Van Benthem de ploeg tot de 1-0 over eind hield. Je had mogen verwach ten dat iemand met het postuur van De Wit op dit veld en onder deze omstandigheden veel beter tot zijn recht zou zijn gekomen dan Van Benthem met zijn lengte. Bo vendien speelt hij nu al wekenlang met een liesblessure. Desondanks was hij een van de beste spelers bij ons. Dat getuigt van karakter". „Pas op het laatst", bekende de wat timide Enschedeër naderhand, „kreeg ik er weer last van. Donder dag zag het er zelfs naar uit dat ik helemaal niet mee zou gaan. Maar bij Twente speel ik al wekenlang met deze blessure, en niet zo slecht dacht ik. Ik had wel rust kunnen nemen, maar dan loop ik het risico buiten de ploeg te vallen. Daarom wilde ik ook gewoon mee naar Cy prus, zeker toen ik van de trainer hoorde dat ik in de basis zou staan". - NICOSIA (GPD) - Tot het laat ste moment is een delegatie van Pro Sport in de weer geweest om het tijdstip van Cyprus-Neder- land met een half uur te vervroe gen teneinde op die manier een rechtstreekse tv-uitzending naar Nederland mogelijk te maken. Nu moesten de voetballiefheb bers het gisteravond doen met een samenvatting in Studio Sport. De poging van Pro Sport dat samen met het bureau Inter Football dertig reclameborden langs het veld plaatste, had ech ter louter commerciële motie ven. Doordat de satelliet, die de tv-beelden vanuit Cyprus moest overbrengen ten tijde van de in terland een Franstalige nieuw suitzending naar 26 landen uit straalde, ontbrak de ruimte voor een rechtstreeks verslag van de voetbalinterland. Met de reclameborden, die daags voor de wedstrijd werden geplaatst, was een fors bedrag gemoeid. De Nederlandse en Cy priotische voetbalbond zouden meedelen in de „winst" en had den er daarom best oren naar de wedstrijd een half uur eerder te laten beginnen. Die commerciële activiteiten gingen om buiten de NOS, die eerder in de week wel iswaar niet onwillig stond tegen over een directe uitzending maar daarvoor wel garanties verlang de. „Het risico is te groot", aldus een medewerker van Studio Sport zaterdagavond laat, „dat we laatste minuten ondanks dat half uur toch missen. Bovendien is het nu veel te laat om de men sen in Nederland nog op de hoogte te brengen van een live- reportage. De opbrengst was daardoor een stuk lager dan ge raamd, doordat we al vooraf twee verschillende tarieven waren overeengekomen". De bijna stormachtige wind was er de volgende morgen de oorzaak van dat de samenvatting nog gevaar liep. De eerste recla meborden op de tweede ring van het stadion waren met blauwe doeken afgedekt maar de wind gooide roet in het eten. Daardoor werden de merknamen van een aantal multinationals toch weer zichtbaar en dat is in strijd met de in Nederland geldende regels. Jong Oranje-debutant Mark Verkuyl passeert doelman Kleftis van Cyprus en scoort de derde treffer i Nederlandse jeugd. (t dee door PSV's pinchhitter Erik- baj ongehinderd langs Snelders Jan van de Boogaard. Verder dan mocht koppen. Die tegentreffer een doelpunt van Mark Verkuyl, zou Jong.Oranje, dat eerder Hon- op aangeven van Bakker, kwam de garije versloeg (1-0) en in Wenen ploeg echter niet. Een onoplettend- doelpuntloos gelijkspeelde tegen heid in de defensie was er echter Oostenrijk straks in Boedapest de oorzaak van dat Dimosthenous weieens duur kunnen komen te een van de paal terugspringende staan. 4. Cyprus 3 0 12 1 1. Nederland 2. Hongarije 3. Oostenrijk 4. Cyprus MECHELEN (ANP) - De Neder landse trainer Leo Canjels, die bij onder meer NAC en Cerkel Brugge werkte, is zaterdag op staande voet ontslagen door de leiding van KV Mechelen, dat uitkomt in de hoog ste voetbalklasse van België. Vol gens het bestuur, dat Canjels al een maand geleden de laan wilde uit sturen, vielen de prestaties van Me chelen dit seizoen tegen. Om die reden is ook manager Fons Bas- tijns met onmiddelijke ingang ont slagen. Het contract van Canjels zou tot juni 1988 hebben geduurd, dat van Bastijns tot medio '87. „Ik kan naar de werkelijke ach tergronden van mijn ontslag alleen maar gissen", reageerde Canjels, die juridische stappen zal nemen om een geschikte financiële ver goeding te krijgen. „Vorig seizoen misten we op een haar na Europees voetbal. Dit jaar werden we con stant geplaagd door blessures en schorsingen, waardoor we de win terstop ingingen met vier punten minder dan een jaar geleden. Dat is toch geen reden tot paniek. Ach, ik denk dat de bestuursleden zich la ten meeslepen door allerlei rellen bij andere Belgische clubs". Mechelen, dat in 1983 onder Can- 110 3 5-3 1113 5-5 1113 3-3 0 1111-3 Tegentreffer En dat was achteraf maar goed ook. Als een der weinigen liet hij zich niet van de wijs brengen door het slechte veld en de bijna storm achtige wind en kwam hij ook con tinu als winnaar tevoorschijn uit de persoonlijke duels, waar het merendeel van Jong Oranje meer tegen zichzelf vocht dan tegen de tegenstander. Aan de tot voorstop per getransformeerde middenvel der dankte Jong Oranje het ook voor een niet gering deel dat het kwalitatief ondermaatse Cyprus het windvoordeel in de eerste helft niet kon uitbuiten. Van goed voetbal kon echter on mogelijk sprake zijn. De Oranje- jeugd trof het bovendien niet dat De Wit (Ajax) geen moment in de wedstrijd was en alle gevaar daar door van rechts (Boessen, Bakker, Boerebach) moest komen. Uit een afgeslagen voorzet van Bakker opende Michel Boerebach halver wege de eerste periode de score, pal daarop was Andre van Bethem dicht bij 0-2. Met de Spartaan Schmidt voor De Wit moest Jong Oranje vervolgens tot diep in de tweede helft wachten alvorens Ed win Bakker vanuit buitenspelposi tie de overwinning definitief veilig kon stellen. „Vanaf dat moment", meende Rab terecht, „was het alleen nog maar zaak de score verder op te voeren". Daarom verving hij Go- ROTTERDAM - De voorgenomen trip van Feyenoord naar India gaat^ niet door. De regering van dat land heeft de organisatoren van de wed-' strijd die de Rotterdamse clubs tijdens de winterstop zou spelen, geen toestemming gegeven de noodzakelijke bankgaranties over te maken naar de Kuip. "En als we die niet krijgen, gaan we niet", aldus bestuurslid Aad van der Laan. Hij ging er vanmorgen van uit dat dat Feyenoord (dat op 28 december zou vertrekken) in Nederland zal blijven, ofschoon een definitieve beslissing pas rond het middaguur zou worden genomen. Als Feyenoord thuis blijft zullen de spelers vermoedelijk ingepast worden in het team dat meedoet aan het zaalvoetbaltoernooi van de KNVB. LONDEN (Rtr) - Tottenham Hot spur heeft zaterdag de leiding in de Engelse eerste divisie overgeno men van Everton. De Spurs ver sloegen in een uitwedstrijd Nor wich met 2-1 terwijl Everton op ei gen veld een verrassende neder laag leed tegen Chelsea: 3-4. Ook Manchester United maakte van de misstap van de volgende tegen stander van Fortuna Sittard in het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars gebruik. De Man cunians wonnen thuis zonder moeite van Ipswich Town (3-0) en staan nu tweede, met een punt minder dan Tottenham en een punt meer dan Everton. Gordon Davies, international voor Wales, was de grote man bij Chelsea. Hij scoorde driemaal, in de 10e, 41e en 76e minuut. Het vier de doelpunt van de bezoekers kwam op naam van Colin Pates. Sharp scoorde tweemaal uit een strafschop tegen, de laatste keer gebeurde dat een minuut voor tijd. Bracewell maakte het eerste doel punt voor de thuisclub. Tottenham, dat in september al eens kort aan de leiding ging, maakte een einde aan het ongesla gen thuisrecord van Norwich. Garth Crooks gaf de Spurs in de 35e minuut de leiding en halverwe ge de tweede helft maakte Tony Galvin er 2-0 van. Negentien minu ten voor het einde bracht John Deehan uit een strafschop de gast heren weer terug in de wedstrijd. Daarbij bleef het echter. Ook bij Manchester United - Ips wich Town viel een strafschop. In de eerste helft schoot Gordon Stra- chan raak van elf meter. Na de her vatting volgden nog treffers van Bryan Robson en John Gidman. Davies van Chelsea was niet de enige, die zaterdag drie doelpunten maakte. West—Duitsland Door een overwinning met 2-1 bij Waldhof in Mannheim heeft FC Köln zaterdag achter Bayern Mün- chen en Werder Bremen de derde plaats bereikt in de Bundesliga. De Keulenaren hebben drie punten achterstand op Bayern. Bij de rust stond FC Kóln al met 2-0 voor door een eigen doelpunt van Rombach en Littbarski. Heek scoorde twin tig minuten voor tijd tegen. Het was de enige inhaalwedstrijd zaterdag, die verder was gereser veerd voor een aantal bekerwed strijden in de achtste finales. Het betekende het einde voor de laat ste amateursclubs Geislingen (0-2 tegen Bayer Uerdingen) en Ein- tracht Haiger (0-8 tegen Union So lingen uit de tweede liga). De enige verrassing kwam op naam van Hannover'96 uit de tweede liga, dat Bundesligaclub Schalke'04 met 1-0 versloeg. Voor 60.000 toeschou wers zorgde Fred Schaub in het Niedersachsenstadion voor de be slissing. In de voorgaande ronde was Hannover'96 ook te sterk ge bleken voor FC Köln. Nadat Bayern München en Wer der Bremen zich al eerder deze maand voor de kwartfinales had den geplaatst kwamen daar nu Bo- russia Moenchengladbach, Bayer Uerdingen (beide uit de Bundesli ga), Hannover'96 en Union Solin gen (beide tweede liga) bij. Lands kampioen Stuttgart slaagde er te gen FC Saarbrücken ook in de ver lenging niet in om de club uit de tweede liga op de knieën te dwin gen (0-0). Het duel moet in Saar brücken worden overgespeeld. Tenslotte werd Hertha BSC Berlin - Bayer Leverkusen afgelast. Deze wedstrijd is verplaatst naar 23 ja nuari. Italië Het duel Juventus - Napoli was op papier de meest interessante wedstrijd op de dertiende speeldag van de Italiaanse voetbalcompeti tie. De confrontatie tussen Michel Platini en Diego Armando Marado- na werd in het voordeel van de Franse middenvelder beslist. Plati ni nam in Turijn zelf de tweede treffer voor zijn rekening: 2-0. De 50.000 kijkers zagen hoe Maradona in alle opzichten door Platini en zijn ploeggenoten werd afgetroefd. Lijstaanvoerder Verona moest Como een punt toestaan. Torino profteerde niet van de halve mis stap door bij Atalanta eveneens op 0-0 te blijven hangen. Alleen Inter naderde via een overwinning van 2-0 op Sampdoria de koploper tot op twee punten en staat nu op ge lijke hoogte met Torino. Inter was de enige club van de top-vier die geen punt verloor. In Milaan slaagde een andere buitenlander, de Westduitser Karl- Heinz Rummenigge, er wel in een opvallende rol in positieve zin te vertolken. Hij bereidde tegen Sampdoria Inters eerste treffer (ge maakt door Altobelli) voor en be paalde zes minuten voor tijd zelf de eindstand op 2-0. De acht wedstrij den in de topliga werden bijge woond door 335.000 kijkers, een gemiddelde van bijna 42.000 be langstellenden per duel. Spanje Barcelona gaat met een voor sprong van vier punten de winter- pauze in. Op de zeventiende wed strijddag van de Spaanse voetbal competitie zegevierde de lijstaan voerder en 'herfstkampioen' met 2- 0 over Santander. Real Madrid liet een punt liggen bij het laaggeplaatste Hercules (2- 2). Van de overige achtervolgers boekte Valencia ruime winst op Zaragozza (4-1) en zegevierde Atle- tico Madrid maar krap (1-0) over Elche. Barcelona kon in Nou Camp heel lang geen afstand nemen van San tander, zeker geen hoogvlieger in de eredivisie van het Spaanse voet bal. Pas in de laatste minuut bracht de Westduitser Schuster, die vrij dag nog bij een verkeersongeluk betrokken was, uit een strafschop de marge van twee treffers tot stand. jels promoveerde, bezet nu de twaalfde plaats. De ploeg staat voorlopig onder leiding van hulp trainer Van Hoof. Het bestuur ver wacht op korte termijn de West duitser Künnecker aan te trekken. Hij werd eerder dit jaar ontslagen bij FC Basel. DEN HAAG - In de regionale jeugdcompetitie haalde Rooden burg zaterdag na een enerverende partij een punt weg bij Quick: 1-1. Op het zéér zware veld van de Ha genaars toonde de thuisclub zich de eerste helft de betere ploeg. Dit bleef voor de bezoekers zonder ge volgen. Na de pauze evenwel nam Roodenburg het initiatief in han den. Marcel Valk bracht dat in de stand tot uitdrukking. Even later had het zelfs 0-2 moeten zijn, maar Edwin Stikkelorum miste de we gens hands van een Hagenaar toe gekende strafschop. Inplaats van 0-2 leek het daarna 1-1 te worden, want een overtre ding van Martin Prins werd even later eveneens met een strafschop bestraft. Doelman Dick Akerboom stopte de strafschop evenwel'. Vijf minuten voor het einde sloeg Quick echter alsnog toe: 1-1. PARIJS (AFP) - Michel Platini is in Frankrijk gekozen tot sportman van het jaar. Het is de tweede keer dat de aanvoerder van het Franse voetbalelftal deze onderscheiding ten deel valt. De bij Juventus in Italië spelende Platini zegevierde ook in 1977. De verkiezing werd georganiseer^ door het Franse sportdagblad LÉquipe. Platini leidde Frankrijk deze zomer naar de Europese titeLAls tweede in de verkiezing eindigde de autocou reur Alain Prost en als derde pols stokhoogspringer Pierre Quinon. Voorzitter Persoon van de KNVB afdeling Leiden reikt de prijzen uit c Sleutels 2, SVV en Alkmania. i de aanvoerders van (v.l.n.r.) LEIDEN - De Sleutels kan met succes terug zien op het eerste zaalvoetbaltoernooi waarmee de afdelingsclub gisteren in de Groenoordhal het bijna voetbal- loze weekend vulde. Er kwamen 900 betalende bezoekers op het sfeervolle evenement af, die met name winnaar SW een zeer be hoorlijke partij zaalvoetbal za gen spelen. De Schiedamse ver eniging versloeg in de finale Lug- dunum met 3-1. De Leidse goal kwam van Henry van der Wey- den. Leidsche Boys werd derde, Xerxes vierde. In de B-competitie won Sleutels 2. Bij de vrouwen legde Alkma nia beslag op de eerste plaats. De Weteringse ploeg bleef Texas DHB en Lugdunum voor. Feyenoorder André Hoekstra, Wim Rijsbergen van FC Utrecht en de AZ-spelers Fred Filippo en Rick Talan verzorgden samen met Mat Keereweer en keeper Wijnand Sloos een geslaagd in termezzo. Rijsbergen werkte de penalty-competitie op zijn 'nette' schoenen af. Hij werd tweede achter Filippo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14