Herstel bedrijven zet krachtig door Haringvangst mag worden verdubbeld Politiek leven Van Aardenne gerekt Enquête Kamers van Koophandel: Opmakers hervatten hun werk bij Perscombinatie Door fraude directie 200 mensen op straat Philips: robot gaat veel werk overnemen KK: notaris veel te duur Dienstenbond wil bij banken pas inleveren na banenwinst Inkomen boer Minister krijgt Voorwaardelijk groen licht' DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Het herstel van de Nederlandse economie, dat zich vorig jaar al aftekende, zet krachtig door met de industrie en de dienstverlening voorop. Alleen met de bouwnijverheid en de detailhandel gaat het nog niet zo best, al verslechterde de situatie in de bouw niet verder. Dat staat in het jaarlijkse onder zoek van de Vereniging van Ka mers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland, waarvan de re sultaten vandaag in Den Haag zijn bekend gemnaakt. Aan de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling werkten alle 35 Kamers mee. De 47.000 bedrijven, die de onder- zoeksformulieren inleverden, zorg den voor een respons van zestig procent. Voor het eerst in de jaren tachtig zijn de ontwikkelingen in grote lij nen erg positief te noemen en wordt ook het komende jaar met vertrouwen tegemoet gezien. Wel moet worden bedacht dat de eco nomie zich herstelt van een ernsti ge recessie, waarin flink wat be drijven tenonder zijn gegaan. Vooral het exporterende be drijfsleven boekt dit jaar een „ver bluffend" resultaat. De export uit gedrukt in geld stijgt met 11,1 pro cent ten opzichte van 1983. Bij 53 procent van de exporterende be drijven neemt de uitvoer dit jaar toe, bij 28 procent daalt deze. In 1983 bedroegen deze percentages respectievelijk 44 en 36 procent. Voor het eerst in de tachtiger ja ren is er sprake van een reële stij ging van de geldomzet van het to tale bedrijfsleven met twee pro cent. Behalve bij de grote indus triële bedrijven is de groei het sterkst in de agrarische sector, de groothandel en de dienstverlening. Binnen de industrie ontwikkelen zich vooral de papier- en metaalin dustrie en de chemie zich zeer po sitief. De bouwnijverheid stabili seert zich op het lage niveau van 1983. De kleinere bedrijven in de detailhandel hebben het moeilijk en constateren een reële omzetver- mindering van drie procent. Vorig jaar leed 21 procent van de bedrijven verlies, dit jaar zakt dit percentage tot 18. De rendements verbetering is het sterkst in de in dustrie en de bouw. Maar in de agrarische sector en de dienstver lening wordt het laagste aantal ver liesgevende bedrijven geteld. In de detailhandel lijdt eenvijfde van de Kort zakelijk Early delivery of the FINANCIAL TIMES now available in Leiden (+surrounding.area), Delft, The Hague. Rijswijk, Leidschendam and Wassenaar kleine en meer dan een kwart van de grotere bedrijven verlies. Voor het eerst sinds enkele jaren neemt de totale investeringssom van het bedrijfsleven toe (met zes procent), wat vooral te danken is aan de investeringslust in de in dustrie (plus 16 procent, voor 1985 wordt een toename van 11 procent verwacht). Het gaat vooral om ver vangingsinvesteringen. Alleen bij de grote detailhandelsbedrijven, de grotere bouwbedrijven (min 22) en in de agrarische sector (min vijf) nemen de investeringen niet toe. Werkgelegenheid half procent toe, vooral dank zij verbeteringen in bouw en dienst verlening. De industriële werkge legenheid stabiliseerde zich. Bij de investerende bedrijven groeit de werkgelegenheid met 1,6 procent, bij de niet-investerende bedrijven daalt deze met 2,3 procent. Bij be drijven die uitbreidingsinvesterin gen doen neemt het aantal arbeids plaatsen zelfs met 5,7 toe. Voor volgend jaar verwacht een kwart van de kleine bedrijven een omzetstijging (was 18 voor dit jaar) en 47 procent van de grote bedrij ven (34). Van de kleine bedrijven neigt 34 procent naar investerin gen, van de grote bedrijven 87 pro cent. Voor dit jaar lagen die per centages op 31 respectievelijk 84. EINDHOVEN (ANP) - Invoering van computertechnologieën in de assemblage-industrie kan de ko mende zes tot acht jaar leiden tot een aanzienlijke vermindering van de werkgelegenheid in deze sector. Gelijktijdig kan een forse kosten besparing worden gerealiseerd. Dat staat in een gisteren openbaar geworden intern rapport van Phi lips „Technologie en organisatie". Het rapport, dat van recente da tum is, moet volgens een woord voerder van de onderneming een bijdrage leveren aan het beleids- voorbereidend onderzoek. Het rap port gaat uit van een niet bestaan de Hoofdindustriegroep, die echter grote gelijkenis vertoont met be staande produktdivisies van Phi lips, zoals Audio, Video en Huis houdelijke apparaten. In het rapport wordt aangegeven dat in vier sectoren gelijktijdig ge bruik gemaakt moet gaan worden van de computer, namelijk bij het fabriceren, ontwerpen en testen en bij de informatieverwerking. Dat heeft dan niet alleen gevolgen voor de werkgelegenheid en de kosten maar ook voor de flexibiliteit en de kwaliteit, die beide zouden toene men. Bij die niet bestaande Hoofdin dustriegroep zou de werkgelegen heid dalen met 20 procent terwijl de kostenbesparing 9 procent zou bedragen. Uit het rapport blijkt verder dat bijna 20 procent van het produktiepersoneel op assembla ge-afdelingen vervangen kan wor den door computergestuurde ap paratuur. In het rapport wordt nadrukke lijk gesteld dat de conclusies in grote lijnen niet alleen gelden voor Philips maar in feite voor de totale assemblage-industrie in Europa. Philips heeft nog geen standpunt ingenomen met betrekking tot de in het rapport opgesomde conclu- Paasboter De margarinefabrikanten zijn witheet over de aangekondigde paasboteractie als vervolg op de kerstboteractie. Het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën zegt dat dit de slechtst denkbare oplossing is om de boteroverschot- ten weg te werken. Volgens voor zitter O. A. Blaisse raakt men op die manier slechts 25 procent van de overschotten kwijt, terwijl de overige 75 procent in de plaats ko men van verse boter. De kerstbo teractie kost de Europese belas tingbetaler 16 gulden per extra af gezette kilo boter bij een kostprijs van 8 gulden. V akbondsplicht Het WD-kamerlid mevrouw Rempt- Halmmans de Jongh wil af van de cao-verplichting; waarbij betrokkenen worden voorgeschre ven lid te worden van een vak bond. Een dergelijke bepaling, op genomen in de cao voor grafische bedrijven, noemt zij uit de tijd, zo meldt zij in schriftelijke vragen aan het adres van minister De Koning Xsociale zaken). Aanleiding is het dreigend ontslag van een aantal part-time medewerkers van de Provinciale Zeeuwsche Courant, die het verplichte lidmaatschap weigeren. Sony Dank zij een zeer sterke toene ming van de export van video recorders en kleurentelevisietoe- stellen heeft het Japanse elektroni caconcern Sony kans gezien in het op 31 oktober afgesloten boekjaar een recordwinst te boeken, zo is woensdag in Tokio bekendge maakt. De concernwinst kwam uit op 291,6 miljoen dollar, ruim twee maal zoveel als de 121,6 miljoen dollar in het voorgaande boekjaar. De omzet nam toe van 4,53 miljard tot 5,15 miljard dollar. Brandverzekering De brandverzekeraars hebben besloten per 1 juli 1985 een mel dingsplicht in te voeren bij nieuwe polissen voor gevallen van leeg stand, niet meer in gebruik zijnde of kraken van woningen en gebou wen. Deze regeling houdt verband met de extra risico's die deze verze keraars lopen. Vooral het stijgende aantal brandstichtingen en vernie lingen in leegstaande panden baart zorgen. AMSTERDAM (ANP) - De opma kers van de Perscombinatie in Am sterdam, die sinds dinsdagavond in staking waren, zijn gisteravond rond negen uur weer aan het werk gegaan. Dit betekent dat de och tendbladen Volkskrant en Trouw donderdag weer zijn verschenen, IBM 'bewonderd' NEW YORK (Rtr) - Amerikaanse zakenlieden vinden het elektroni caconcern IBM het meest bewon derenswaardige Amerikaanse be drijf en Continental Illinois, de bank die door de Amerikaanse re gering moest worden gered van een faillissement, het minst be wonderenswaardige. Deze resulta ten komen naar voren uit een jaar lijks onderzoek dat het Amerikaan se blad Fortune heeft gehouden onder 8000 topfunctionarissen in het bedrijfsleven en financiële des kundigen. IBM is in de driejaar dat Fortune het onderzoek doet nog elke keer uitgeroepen tot het meest bewon derde Amerikaanse bedrijf. zij het dat ze iets dunner zullen zijn dan normaal, zo heeft een woord voerder van de hoofddirectie van de Perscombinatie meegedeeld. Inzet van de wilde actie van de ongeveer vijftig opmakers, die niet werd gesteund door de FNV-bond Druk en Papier, was een menings verschil over de vraag wie in de toekomst de opmaakbeeldscher- men moet gaan bedienen, de jour nalisten of de opmakers. Door de werkonderbreking verschenen alle drie de kranten van de Perscombi natie, Volkskrant, Trouw en het avondblad Het Parool, gisteren niet. Er zijn nu volgens de woordvoer der na langdurige onderhandelin gen waarbij de vakbonden hebben bemiddeld procedure-afspraken gemaakt. „We gaan de plannen de komende maanden nog eens rustig bekijken en met alle betrokkenen doorspreken", zo zei hij. De hoofddirectie van de Pers combinatie had de opmakers van wege hun actie overigens ge schorst, maar dat weer ongedaan gemaakt toen ze weer aan de slag gingen. OLDENZAAL (ANP) - Rinco Cam- pingsport in Oldenzaal was in juli van dit jaar niet failliet gegaan als de beide directieleden geen miljoe nen guldens aan het bedrijfsver mogen hadden onttrokken. In dat geval zou de onderneming nu nog volop draaien en was ontslag van de tweehonderd personeelsleden niet nodig geweest. Curator mr R. Wilderink in het faillissement van Rinco, heeft dit gisteren meegedeeld. Op last van justitie zijn de beide directeuren, 49 en 39 jaar oud, aangehouden. Zij worden verdacht van malversaties. Mr. Wilderink en zijn collega-cu rator mr. H. van de Sijs, kwamen er in een onderzoek naar de gang van zaken bij Rinco al snel achter dat er op grote schaal was geknoeid met geld van het bedrijf. „Een voorbeeld van wel heel slecht on dernemerschap en vooral daarom zo triest omdat het tweehonderd mensen hun baan heeft gekost", stelt mr. Wilderink vast. Hij wijst erop dat Rinco op het moment dat het faillissement werd uitgesproken een goed gevulde or derportefeuille had. Of de onderne ming op langere termijn te redden zou zijn geweest kon hij niet zeg gen. Maar het staat voor hem wel vast dat Rinco aanmerkelijk betere overlevingskansen had gehad als het management in goede handen was geweest. Hoeveel geld de beide directeu ren buiten medeweten van de fi nanciers aan de vennootschap heb ben onttrokken is nog niet duide lijk. „Het is goed mogelijk dat we nog maar het topje van de ijsberg te pakken hebben. In elk geval gaat het om miljoenen", aldus de curator. Voor G. Schefer, oud-voorzitter van de ondernemingsraad bij Rin co, komt het bericht over de moge lijke malversaties door de voorma lige directie van het failliet ver klaarde bedrijf niet als een verras sing. De raad heeft vorig jaar al op het punt gestaan een motie van wantrouwen tegen de twee direc teuren in te dienen. Daar is vanaf gezien omdat dit tot de ondergang van het bedrijf zou hebben kunnen leiden. In die periode kreeg het perso neel een sprankje hoop dat Rinco nog met een halvering van het per soneelsbestand zou kunnen voort bestaan. Het ministerie van Econo mische Zaken ging toen akkoord met een kredietgarantie door de Nationale Investeringsbank van drie miljoen gulden, op voorwaar de dat er een crisismanager werd aangesteld. Wat Schefer de voormalige direc tie onder meer verwijt is dat zij Rinco opdeelde in bv's en gaande weg steeds meer produktieactivi- teiten naar Roemenië overhevelde, een ontwikkeling die regelrecht het voortbestaan van Rinco zou gaan bedreigen, temeer omdat ook de machines vanuit Oldenzaal naar Roemenië werden overgebracht. Dit gebeurde volgens Schefer zon der medeweten van de vroegere ei genaar, het Westduitse bedrijf Ben teler Werke. Van deze onderne ming kochten de beide directeuren het Oldenzaalse bedrijf in 1982. In totaal zou er rond de vier ton aan machines naar Roemenië zijn gegaan. Het bedrijf in Roemenië draait nog en is niet betrokken bij het faillissement van Rinco. Wat Schefer het meest betreurt is dat de praktijken van de bedrijfslei ding zijn gegaan over de ruggen van de werknemers. De beide directeuren van het Ol denzaalse bedrijf zitten sinds 30 november vast. AMSTERDAM Spoorweg-werkers hebben gisteren het laatste stuk rails gelegd in de toekomstige treinverbin ding SchiphoUcentraal station. Het traject zal overigens pas in 1986 helemaal klaar zijn. De rit van centraal station naar Schiphol zal dan 16 minuten gaan duren. <r0to anp> DEN HAAG (ANP) - Konsu- menten Kontakt wil dat de ta rieven van notarissen aan een onafhankelijk onderzoek wor den onderworpen. Notarissen hanteren veel te hoge vaste ta rieven voor het opmaken van koop- en hypotheekaktes, tarie ven die vaak niet in verhouding staan tot het werk dat een nota ris ervoor verricht, aldus de consumentenorganisatie. Zo moet men bij de koop van een huis van 100.000 gulden met een hypotheek 2.253 gul den aan notariskosten betalen, ook als het om standaardwerk gaat, waarbij het kopieerappa raat het belangrijkste werk doet, aldus KK. De organisatie wil dat de consument goed ge specificeerde rekeningen krijgt op basis van duidelijke tarie ven. Volgens secretaris Henge- veld van de Koninklijke Nota riële Broederschap in Den Haag staan de tarieven wel de gelijk in juiste verhouding tot het verrichte werk. De redene ring dat het kopieerapparaat het belangrijkste werk zou doen als het om een standaard- contract gaat, wijst hij van de hand. „Alle contracten en cliën ten hebben namelijk hun eigen begeleiding nodig. Dit vereist intellectueel voorbereidend werk". Wat betreft de rekeningen zegt Hengeveld dat notarissen al verplicht zijn hun nota's goed te specificeren. BRUSSEL (GPD) De Nederlandse haringvissers mogen volgend jaar ruim tweemaal zoveel haring vangen als dit jaar. De visserijministers van de Europese Gemeenschap wezen Nederland gisteren in Brussel 82.900 ton haring toe. Dit jaar mocht 40.820 ton worden opgevist Van de 82.900 ton komt 75.920 ton uit de Noordzee, de rest mag worden gevangen in de andere EG-wateren. In totaal zullen de zeven haringlan- den van de Gemeenschap 413.350 ton haring mogen vangen, waarvan 298.000 uit de Noordzee. De forse verhoging van de vangstquota is het gevolg van de sterk ge groeide haringstand. Boven op deze toegestane hoeveelheden komt ove rigens nog een quotum voor Noorwegen, dat niet tot de EG behoort maar met de Gemeenschap wel visserijafspraken maakt. Het EG-commissievoorstel zegt dat de Nederlanders volgend jaar 25.950 ton kabeljauw, 1270 ton schelvis, 210 ton koolvis, 9290 ton wijting, 71.810 ton schol, 32.180 ton makreel en 16.550 ton tong mogen vangen. Voor vrijwel alle vissoorten komt dat dus neer op een verhoging, behalve voor de makreel. Staatssecretaris Ploeg (visserij) wil dat Nederland in 1985 minstens evenveel mag vangen. Maar hij gaf toe tegen een lager quotum niet te hard te kunnen protesteren, omdat de Nederlandse vissers in 1984 veel meer hebben gevangen dan was toegestaan. Visserijkringen spreken over 90.000 ton, meer dan tweemaal het toegestane. Sinds kort is de controle op de aanvoer echter verscherpt, waardoor dergelijke overschrijdingen tot het verleden moeten gaan behoren. Vertegenwoordigers van het Nederlandse visserijbedrijfsleven in Brus sel zeiden gisteren bezorgd te zijn over de beperking van de makreel vangst, maar toonden zich verheugd over de uitbreiding van de haring vangst. Wel vreesden zij afzetproblemen, maar staatssecretaris Ploeg zei dat een gerichte promotie de Nederlanders kan bewegen tot het eten van meer vis. De meeste haring zal echter naar het buitenland worden verkocht. Daarbij wordt de meeste aandacht besteed aan Japan, waar erg veel vraag naar (Nederlandse) haring bestaat, West-Duitsland, Zwitserland en Oos tenrijk. De Japanners hebben ook grote belangstelling voor haringkuit. Die wordt uit de haring gehaald en als een (overigens net zo dure) vervan ging voor kaviaar verkocht. De haring die overblijft, gaat naar de conser ven- en vismeelindustrie. Ploeg bepleitte gisteren een systeem van 'quota-ruil', waarbij landen die quota niet opvissen, die kunnen afstaan aan andere landen. Zo heb ben België en West-Duitsland dit jaar aan Nederland respectievelijk 1000 en 2000 ton kabeljauw afgestaan. In ruil daarvoor krijgt België volgend jaar 1000 ton haring terug, en de Duitsers 1250 ton kabeljauw. Ploeg wil nu dat deze ruilmogelijkheid in de EG-regels wordt vastgelegd. UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV wil bij de banken alleen gaan betalen voor arbeidstijdver korting die volledig wordt herbe zet. De bond wil daarbij achteraf afrekenen: eerst moeten er aan wijsbaar banen bijkomen of wor den behouden, en daarna wordt daarvoor pas ingeleverd. Dit staat in het cao-onderhande lingspakket dat de bond gisteren aan de werkgeversvereniging in het bankbedrijf heeft gezonden. In januari beginnen de onderhande lingen over de nieuwe bank-cao voor 1985 en 1986. De dienstenbond wil in de nieu we cao weer vijf procent arbeids tijdverkorting afspreken (een werkweek van gemiddeld 36 uur in 1986), die zoveel mogelijk zou moe ten worden herbezet. De prijscom pensatie wil de bond volledig uit betaald zien, met na verloop van tijd een verrekening voor de kos ten van herbezetting. Dit laatste wil de bond omdat volgens haar in de afgelopen twee jaar, waarin de arbeidstijd ook met vijf procent werd verkort, is geble ken dat er weinig terecht is geko men van herbezetting. „Als de bankwerkgevers tijdens de nieuwe cao met harde cijfers kunnen aan tonen dat zij de vrijkomende ar beidstijd voor 100 procent herbe zetten, dan zullen wij die herbezet ting ook voor 100 procent betalen", aldus een woordvoerder van de Dienstenbond FNV. De bond wil de arbeidstijdver korting uitbreiden in de vorm van meer roostervrije dagen, met als eindresultaat ultimo 1986 een hal ve dag korter werken per week of een hele dag vrij eens in de twee weken. Andere punten in het pak ket zijn compensatie voor de wet telijke kortingen op het ziekengeld en de WAO, uitbreiding van het aantal leer- en arbeidsplaatsen voor jongeren in de banksector tot duizend - met een werkweek van 32 uur in plaats van de 20 uur uit de oude cao - en automatiseringscon tracten. DEN HAAG (ANP) Het gemid deld inkomen in de Nederlandse land- en tuinbouw zal over 1984 iets hoger uitkomen in vergelijking met het voorgaande jaar. De resul taten lopen per bedrijfstak echter sterk uiteen, zo meldt vandaag het Landbouw-Economisch Instituut. Aardappeltelers kampen bijvoor beeld met zeer lage prijzen door grote oogst in Europa. Voor de be langrijkste granen is de opbrengst hoger. In de melkveehouderij zou den de inkomens zonder de pro- duktieremmende 'superheffing' zijn gestegen. Nu blijven ze onge veer gelijk. De totale agrarische produktie steeg volgens het LEI met 2,5 procent. De bruto-produk- tiewaarde komt daarmee dit jaar op 34,4 miljard gulden. DEN HAAG (GPD) - Het debat over de positie van minister Gijs van Aardenne (WD) heeft op nieuw een begrip toegevoegd aan het toch al rijke politieke jargon: het 'voorwaardelijke groene licht'. Het is een vondst van CDA-fractie- leider Bert de Vries, die hiermee de politieke toekomst van de minister op de korte termijn garandeerde. PvdA-fractieleider Den Uyl zei gisteren zich niet voor te kunnen stellen dat minister Van Aardenne politiek kan leven met het 'voor waardelijke groene licht'. "Het is onbegrijpelijk voor de vertrou wensrelatie tussen Kamer en rege ring wanneer de minister dit zou kunnen aanvaarden", zei hij. door Marien van den Bos en Gijs Korevaar Het zat de christen-democraten gisteren verder in het geheel niét mee. Dat begon al 's ochtends toen de fractie niet tot een eensluidend standpunt kon komen. Toen dreig de ook het allang geplande kerstdi ner van fractie en medewerkers in de soep te lopen. Uiteindelijk kre gen de christen-democraten hun kerstdiner, maar dan wel gehaast, tijdens de schorsing van het debat. Die haast bleek overbodig, want de schorsing liep uit tot na elf uur. De minister had al die tijd nodig gehad om te beslissen wat hij aan moest met de kritiek uit de Kamer: opstappen, voet bij stuk houden of een knieval maken en zijn veront schuldigingen aanbieden. De Vries en Nijpels kwamen om beurten met de minister overleggen en pre mier Ruud Lubbers werd per tele foon op de hoogte gehouden. De uitkomsten van het debat van gisteren waren vooraf niet te voor spellen. Het liep uit op een geven en nemen van de belangrijkste te genstrevers: Van Aardenne en De Vries. De minister bood de Tweede Kamer duidelijker zijn veront schuldigingen aan dan in de eerste verklaring van dinsdag. En De Vries (evenals de voorzitter van de enquêtecommissie Cees van Dijk) nam daarmee genoegen en vergaf de minister de gemaakte fouten. De verontschuldigingen van de minister gingen wel gepaard met een poging van Van Aardenne om zich opnieuw te rechtvaardigen. Daarmee ontkende hij de meest met opzet op het verkeerde been ernstige beschuldiging van de heeft willen zetten. Op het moment commissie, namelijk dat hij de Ka- dat de onjuiste informatie werd mer met die verkeerde informatie verstrekt - en voor die niet correc- Minister G.M.V. van Aardenne te informatie bood hij zijn aan - was volgens hem allang een beslissing over de grote scheeps bouw genomen. Zijn kennis over de werkelijk te verwachten verliezen kon boven dien volgens hem niet meer van in vloed zijn op de beraadslagingen van de Tweede Kamer. Van Aar denne betoogde dat niet alleen in de kabinetsplannen, maar ook in het alternatief van de Tweede Ka mer, de eventuele extra-kosten buiten beschouwing waren gela ten. Dit staat recht tegenover de beweringen van de enquêtecom missie, die het misleidende gedrag van de minister bestempelde als "onaanvaardbaar". Tactische fout Van Dijk speelde gisteren een belangrijke rol in de CDA-fractie. In de ochtendvergadering van de fractie wist hij, gesteund door di verse partijgenoten, De Vries over te halen tot een vrij harde lijn te genover de minister en de WD. Het verloop van het debat bood voor Van Dijk uitkomst. Van Aar denne maakte een knieval en Den Uyl maakte een taktische fout. Door meteen bij het indienen van de motie de werkelijke PvdA-be- doelingen bloot te leggen - het wegzenden van minister Van Aar denne kon de commissievoorzit ter de terugweg inslaan. De politie ke lading van de motie wenste h(j niet voor zijn rekening te hemen. De mening van de gehele WD- fractie stond overigens bij voor baat vast. Minister Van Aardenne kon in het debat zijn aandacht daarom in hoofdzaak richten op de CDA-fractie. Een groot aantal vra gen van De Vries werden beant woord, evenals de interrupties over enkele details van de toenma lige verlies&fdekking van de ROS door Van Dijk. De meer principiële vragen en opmerkingen van de op positie bleven nagenoeg onbespro ken. Van Aardenne's politieke leven is gisteren gered, of in ieder geval gerekt. Want het echte debat over de RSV-enquéte moet nog komen. En dan gaat het pas over de miljar den guldens die onder achtereen volgende ministers zijn verdwenen in de bodemloze RSV-put. Maar ook dan is het minister Van Aar denne waarover in het rapport van de commissie de hardste oordelen worden geveld. Deze minister verloor volgens de commissie immers zijn greep op het gebeuren en zijn beleid eindig de in een 'chaos'. En daarop doelde De Vries met zijn voorwaardelijke groene licht. Hij wilde niet nu al uitspreken dat Van Aardenne in elk geval na het eerste debat over het enquëterapport buiten de geva renzone is.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9