Rel in VS over spionages atelliet India gaat naar de stembus Kabinetscrisis in Israël bezworen Zia Ul-Haq krijgt mandaat Weinberger boos op Washington Post Gaddafi plots op Mallorca voor overleg Jaarlijks komen 15 miljoen kinderen om Polio in Finland Demonstratie voor behoud uniek bos KLUMPERS de meest voordelige en uitgebreide collectie meubelen in manau, riet en rotan Haarlemmer straat 196a DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (DPA/UPI/AFP) - De Amerikaanse minister Weinberger van defensie meent dat de nationale veiligheid van de VS in gevaar is gebracht door het bekend worden van de komende lancering van een spionagesatelliet boven de Sowjet-Unie. MADRID - In een waas van mys terie is gisteren de Libische leider kolonel Gaddafi op het Spaanse ei land Mallorca neergestreken. Na aankomst per militair vliegtuig en onder extreme veiligheidsmaatre gelen werd Gaddafi overgebracht naar een luxueus chalet van de Spaanse bankier Nigorra, waar Gaddafi een langdurig onderhoud had met de voormalige kanselier van Oosterijk, Bruno Kreisky. In door Gerrit-Jan Hoek De lancering werd gisteren gemeld door het dagblad de Washington Post. De krant beweert dat de met veel geheimhouding omgeven ko mende vlucht van het Amerikaan se ruimteveer Discovery dient om een spionagekunstmaan te lance ren, die in staat is te controleren of de Sowjet-Unie zich houdt aan ak koorden op het gebied van wapen beheersing. Minister Weinberger vindt dat de Washington Post met de publicatie onverantwoordelijk heeft gehan deld. Volgens hem is de nationale veiligheid van de Verenigde Staten daarmee in gevaar gebracht. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft gezegd dat zal worden onderzocht of de Washing- TEL AVTV - Een op het allerlaat ste moment bereikt akkoord tus sen de twee religieuze partijen heeft vannacht een breuk in het Is raëlisch nationale kabinet verij deld. De vorige week afgetreden minister Jitzak Peretz van de reli gieuze Sjas-partij (oriëntaalse jo den) keert terug in de regering. door Taco Slagter In een race tegen de klok slaag den minister van onderwijs Navon (Arbeiderspartij) en vice-premier David Levi (Likoed) erin Peretz te overtuigen toch het ministerie van binnenlandse zaken op zich te ne men. De rabbijn-minister krijgt nu wel wat te vertellen over de beste ding van gelden voor joods-reli gieuze instellingen. Het compromis werd bereikt, doordat de Nationale Religieuze Partij, die definitief het ministerie van religieuze zaken aanvaardde, nu wel wilde meewerken de Sjas- partij politieke verantwoordelijk te geven over financiële religieuze kwesties. Peretz gaat over 60 pro cent van die begroting en de NRP over het resterend deel. uit de coalitie te zullen stappen als premier Peres (Arbeiderspartij) de ruzie tussen Sjas en de NRP niet zou weten bij te leggen. Likoed-lei- der vice-premier Sjamir zei dat zijn partij bij de formatie verplichtin gen ten aanzien van Sjas was aan gegaan en deze religieuze partij on der geen voorwaarde wilde laten vallen. De Arbeiderspartij stelde daar tegenover dat zij met hetzelf de probleem zat ten aanzien van de NRP. Drie maanden lang werd over de ze godsdiensttwist gediscussieerd, terwijl Peres zolang de omstreden ministeries onder zijn hoede had. Politieke waarnemers in Jeruza lem zien in de oplossing van de cri sis een versterking van de positie van premier Peres en gezichtsver lies voor de met een breuk dreigen de Likoud. In Israël was men in het algemeen van mening dat geen en kele partij het zich op dit moment kan permitteren over een menings verschil op religieus gebied de re gering van nationale eenheid op te blazen. De economie van het land staat aan de rand van een bankroet en eist een drastische aanpak. Ook de manier waarop het Israëlische avontuur in Libanon moet worden beëindigd is een politieke zaak, die bij een kabinetscrisis rampzalige gevolgen zou hebben gehad. ton Post eventueel inbreuk heeft gemaakt op de wetten die de veilig heid van het Amerikaanse grond gebied moeten garanderen. Het ministerie van defensie, dat zich beroept op nationale veilig heidsbelangen, heeft allen die bij de lancering betrokken zijn strikte geheimhouding opgelegd. Er is niet meer over bekend dan dat het ruimteveer op 23 januari zal ver trekken met een uitsluitend uit mi litaire astronauten bestaande be manning. Verschillende Amerikaanse per sorganen hebben bevestigd dat ze al sinds begin december op de hoogte waren van details over de militaire missie, maar dat ze deze gegevens op verzoek van het Pen tagon niet hebben gepubliceerd. Volgens de Washington Post zal de satelliet gegevens verzamelen over het communicatieverkeer via de radio, de telefoon en de Sowjet- satellieten. Ook zal informatie wor den verstrekt over proefnemingen met raketten, hetgeen de Verenig de Staten kan helpen bij het vast stellen of de Sowjet-Unie zich houdt aan gemaakte afspraken over wapenbeheersing. De satelliet zal op een vast punt met de aarde meedraaien en zijn informatie zen den naar een Amerikaans grond station, aldus de Washington Post. De satelliet, 'Sigint' geheten, heeft ruim 1 miljard gulden gekost, aldus de krant, die daaraan toe voegde dat er al vier of vijf van der gelijke satellieten boven de Sow jet-Unie zijn uitgezet. Madrid deden gisteren de wildste geruchten de ronde over de achter gronden van het onaangekondigde bliksembezoek aan de Balearen van de Libische leider, die na de ondertekening van de unie met Marokko in Spanje algemeen werd beschouwd als een potentiële vij and. Aanvankelijk werd erover gespe culeerd dat Kreisky, die het groot ste deel van het jaar op Mallorca verblijft, als bemiddelaar zou op treden in een onderhoud tussen Gaddafi en de leider van de PLO, Yasser Arafat, om meningsver schillen bij te leggen. Maar gister avond was er van Arafat in Mallor ca nog geen spoor te bekennen, ter wijl er ook geen indicaties bestaan dat Arafat vandaag in Mallorca ver wacht wordt. De verwarring rond het bezoek van Gaddafi werd nog eens ver groot, doordat de Spaanse premier Felipe Gonzalez plotseling naar Mallorca afreisde, waar hij onge veer vier uur met Gaddafi overleg pleegde. Regeringswoorder Sotil- los, die 's morgens als enige com mentaar kwijt wilde, dat „de Spaanse regering op de hoogte is van de aanwezigheid van kolonel Gaddafi in Spanje", noemde later slechts „bilaterale contacten" als onderwerp van het onderhoud. Ook politieke specialisten tast ten gisteravond in het duister over de werkelijke achtergronden van het onverwachte bezoek van Gad dafi. Vóór zijn terugkeer naar Ma drid bevestigde premier Gonzalez, dat een van de thema's die in het gesprek aan de orde zijn gekomen, het unieverdrag tussen Libië en Marokko is geweest. Volgens Gon zalez heeft hij van de Libische lei der de verzekering gekregen, dat die unie niet gericht is tegen Span je of Spaanse belangen op de noordkust van Afrika. In Spaanse politieke kringen is niet alleen verrast, maar soms ook verontwaardigd gereageerd op het bezoek van Gaddafi. De buiten landspecialist van de conservatie ve Volksalliantie, Kirkpatrick, noemde het bezoek van Gaddafi schaamteloos, „waardoor eens te meer wordt aangetoond dat de Spaanse bodem open staat voor het internationale terrorisme". KARLSRUHE - De opzet een aanslag te plegen op een militair opleidingscentrum van de NAVO in de Beierse stad. Oberammergau door middel van een met springstof gevulde personenauto is mislukt. Een wekker die de springstof tot ontploffing had moeten brengen is voortijdig stil blijven staan. De autoriteiten zijn ervan over tuigd dat de terroristische organisatie Rote Armee Fraktion (RAF) de aanslag wilde plegen. Gisteren werd een krant in Oberammergau opgebeld door een vrouw die zei namens de RAF te spreken. De politie ontcLekte in de kofferbak van een voor het hoofdgebouw van het centrum geparkeerde auto explosieven en een ontstekingsmechanisme. De wekker van het mechanisme was afgesteld op 13 uur. Het uurwerk was echter 's ochtends om kwart voor zes stil blijven staan. De auto bleek te zijn gestolen. Bij de foto: de bewuste auto omringd door politie. (foto ap> WASHINGTON (Rtr.) - De Ver enigde Staten beschuldigen de Sowjet-Unie van volkerenmoord in Afghanistan. Volgens staatsse cretaris Robert Peck van buiten landse zaken maakt Moskou zich schuldig aan het „systematisch schenden van de Conventie van Genève". In een voor rapport wordt de Sowet-Unie beschuldigd van een „meedogenloze terreur" in Afghanistan waarbij wordt ge moord en gemarteld, voedselvoor raden worden vernietigd en chemi sche strijdgassen worden gebruikt. ISLAMABAD (AFP/Rtr/UPI) - Ongeveer de helft van ie 34,8 miljoen stemgerechtigde bevolking heeft aan het gisteren gehouden referendum in Pakistan deelge nomen. Volgens de eerste resultaten heeft een over grote meerderheid (95,8 procent) gestemd voor de isla misering van het land. Dit betekent een presidentieel mandaat van vijf jaar voor generaal Mohammad Zia Ul-Haq, die sinds 1977 staatshoofd van Pakistan is. Bij het referendum moesten de kiezers de vraag beantwoorden of "zij instemmen met het islamitische beleid van president Zia Ul-Haq en met diens plan in maart 1985 algemene verkiezingen te houden. De posi tieve uitslag van het referendum vat de president op als de .machtiging.voor een presidentiële termijn van vijfjaar. In Lahore, de hoofdstad van de provincie Punjab, deed zich het enige gewelddadige incident voor. De politie sloeg er een bijeenkomst van 2.000 mensen uit een, die deelnamen aan een verboden demonstratie waartoe 11 partijen hadden opgeroepen die samen werken in de beweging voor het herstel van de demo cratie. In de stad op 320 km ten zuidoosten van Isla mabad arresteerde de politie zes mensen. De officiële uitslag van het referendum wordt zater dag gepubliceerd. De televisie en het staatspersbu- reau meldden dat de bevolking enthousiast aan het referendum meedeeld. De oppositie beschouwt de lage opkomst als een nederlaag voor Zia. Zij had opgeroepen tot het boycot ten van het referendum. Zij mocht in de afgelopen dagen deze oproep niet publiceren en haar leiders werden geweerd uit steden toen zij campagne wilde i tégen het referendum. Kirckpatrick: alom seksisme NEW YORK (UPI) - De Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, mevrouw Jeane Kirkpatrick, heeft giste ren gezegd dat seksisme hoog tij viert; zowel in de Verenigde Naties als in de Amerikaanse regering. „Ik ben er zeker van dat (ex-minister van buiten landse zaken) Alexander Haig me er in de eerste negen maan den uit wilde werken maar dat is hem niet gelukt", zo zei ze. Mevrouw Kirkpatrick sprak op een bijeenkomst van Wo- mens Forum, een organisatie van vrouwen die hoge posities bekleden in het bedrijfsleven en bij universiteiten. „Seksis me is springlevend. In de Ver enigde Naties, in het secreta riaat en bij mijn collega's bij de VN. Springlevend ook in de re gering van de Verenigde Sta ten, springlevend in de Ameri kaanse politiek. Ik heb genoeg gezien om te weten dat het in alle partijen zo is". Het grootste verschil tussen mannen en vrouwen die actief zijn op dit politieke niveau is naar haar mening „het verschil in houding ten aanzien van het gebruik van geweld". LONDEN (ANP/UPI) - Meer nog dan aan de honger sterven jaarlijks 15 miljoen kinderen in Afrika, Azië, en Zuid-Amerika aan het ge brek van eenvoudige gezondheis- voorzieningen. Dit blijkt uit een gisteren gepresenteerd rapport van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Unicef noemt dit een stille nood situatie, die het publiek vrijwel ontgaat. Omdat deze kinderen af komstig zijn uit arme en onderont wikkelde gemeenschappen is hun lijden en sterven onopvallend. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de honger in Ethiopië, die sterk tot de verbeelding spreekt. Volgens Unicef kan de helft van die vijftien miljoen levens worden gered door eenvoudige en goedko pe middelen, zoals een zoutoplos sing bij diarree. De totale kosten bedragen volgens Unicef 1 miljard dollar. Met deze zouten is volgens Unicef dit jaar een half miljoen kinderen het leven gered. Elk jaar sterven ongeveer 4 mil- 's-Werelds grootste democratie gaat op 24 en 27 december naar de stembus. De bijna 400 miljoen In diase kiezers mogen dan een nieu we Lok Sabha (Tweede Kamer) kiezen, en hebben voor de bezet ting van de 513 zetels die op het spel staan de keuze uit meer dan 5000 kandidaten. Het staat al vrijwel vast wie de winnaar gaat worden. Alle opinie peilingen wijzen in de richting van een overduidelijke overwinning voor de regerende Congres (I) Par tij (met de I van Indira, die aan geeft dat de partij haar schepping is) van premier Rqjiv Gandhi. door Henk Dam Er is een aantal redenen waarom Rqjiv, de oudste zoon van Indira Gandhi, die zelf liever verkeers vlieger was gebleven maar door zijn moeder enkele jaren geleden in de politiek werd gehaald nadat haar jongste en wèl in politiek geïnteresseerde zoon Sanjay was verongelukt, de stembusuitslag met vertrouwen tegemoet mag Allereerst zal hij op een groot aantal sympathiestemmen kunnen rekenen. Heel India heeft nog de beelden op het netvlies van Rajiv die begin november in het Shanta- vanu-park in New Delhi als hoofd klager de crematie leidde van zijn op 31 oktober door twee Sikh-lijf- wachten vermoorde moeder. Tragisch Niemand krijgt ook de gelegen heid dat te vergeten. De Congres (I) Partij heeft haar verkiezingscam pagne rond de zo tragisch om het leven gekomen Indira Gandhi ge bouwd. Bij elke rede noemt Rajiv om de paar regels zijn moeder, en er zijn in de Indiase straten twee maal zoveel verkiezingspamfletten te zien waarop Indira staat als haar zoon. Paradoxaal genoeg zou de Con gres (I) Partij het bij de verkiezin gen veel moeilijker hebben gehad als mevrouw Gandhi niet was ver moord, en zij dus zelf nog de partij had geleid. Want de populariteit van de premier was duidelijk ta nende. De mensen begonnen wat ge noeg te krijgen van haar eeuwige wantrouwen en haar daaruit voort spruitende neiging om alle politici van enig formaat weg te drukken om zich te laten omringen door vleiers en ja-broers, een heel leger tje door en door corrupte pluim strijkers. Ze begonnen ook genoeg te krij gen van haar excessieve angst de greep op het kolossale land te ver liezen, het concentreren van alle macht in New Delhi, en de daaruit voortkomende doorzichtige com plotten en omkoperijen van politi ci in deelstaten die wat onder het juk van de centrale regering tracht ten uit te komen. Het was diezelfde angst, die haar uiteindelijk het leven kostte. Het streven van de Sikhs naar wat meer autonomie in hun „thuis land", de deelstaat Punjab, leidde eerst tot de gebruikelijke politieke machtsspelletjes, daarna, toen dat niet hielp, tot de bestorming van de Gouden Tempel in Amritsar waar zich Sikh-rebellen hadden verschanst, en vervolgens tot de bloedige wraak van Indira's lijf wachten. Imago Het aantrekkelijke van Rqjiv voor de Indiase kiezers is, dat hij met een schone lei begint. Zijn bijnaam luidt niet voor niets „Mr. Clean", en Rcgiv Gandhi heeft zijn best ge daan aan dat imago bij te dragen door de meest corrupte parlemen tariërs van de Congres (I) Partij (hoewel lang niet allemaal!) eruit te schoppen. Voor Rajivs herverkiezing als premier komt daar dan nog eens als pluspunt bij dat zijn partij sinds 1947, toen India onafhankelijk werd, het land heeft geregeerd (met uitzondering van de periode '77-'79 toen de Janata-partij het land niet erg best leidde), en bo vendien nog steeds de enige echte nationale partij is. Daar kan de oppositie weinig te genover stellen. Als Indira nog ge leefd zou hebben, zouden de oppo sitiepartijen zich wellicht hebben Afspraken kunnen verenigen en alles of niets spelen met een campagne gericht tégen de welbekende corruptie in de Congres (I) partij, en vóór het behoud van de regionale integriteit van de deelstaten. Rajiv Gandhi: mr. Clean (foto AP) heeft de oppositie niet eens de tijd gegund zich te verenigen. Slechts één dag na de officiële rouwpeno- de, volgend op de dood van zijn moeder, schreef Rqjiv al de verkie zingen uit, en daarmee sloeg hij ri valiserende partijen elk initiatief uit handen. Erii Rajiv Gandhi heeft ze niet alleen de reden ontnomen een dergelijk geaarde campagne te voeren, hij poging gedaan door een aantal van de grootste oppositie partijen het toch nog te proberen. Er zijn wat vage afspraken ge maakt over het steunen van el- kaars kandidaten in die kiesdistric ten waar elk van de verschillende partijen het sterkst is, maar zonder veel resultaat. Al gauw braken er ruzies uit tus sen de zelfzuchtige en merendeels hoogbejaarde mannen die aan het hoofd van partijen als de Dalit Mazdoor Kisan partij van oud-pre mier Chowdhury Singh, de Janata partij van Chandra Shekhar, en de Bharatiya Janata partij van Atal Behari Vajpayee. Hun namen zullen er na eind de cember niet veel meer toe doen, zo zeker is het dat Rqjiv Gandhi een ruime meerderheid in de nieuwe Lok Sabha zal behalen, hoewel wellicht niet zo groot als de twee derde meerderheid die hij nu heeft dank zij zijn moeders historische overwinning in 1980, de laatste keer dat er in India verkiezingen waren. Niet om alle zetels zal worden ge stemd. De Lok Sabha is 542 zetels groot, en daarvan zullen er zoals gezegd 513 worden betwist. Het verschil zit in de zetels die door de parlementariërs van de deelstaten Punjab en Assam worden bezet (India kent het districtenstelsel), want in die staten wordt niet ge stemd. In beide gevallen is het argu ment „nationale veiligheid". Re gionale verkiezingen leidden vorig jaar in Assam tot grootscheeps et nisch geweld dat duizenden het le ven kostte. De Punjab kampt nog met de nasleep van de Sikh-crisis. Het uitsluiten van die twee deel staten is symbolisch voor de moei lijkheden die Rajiv Gandhi te wachten staan, als hij op of even na 20 januari als regeringsleider de nieuwgekozen Lok Sabha be treedt. Het probleem van separatis tische bewegingen in een aantal deelstaten wordt nog steeds met de dag groter. Behalve de twee genoemde deel staten zijn er problemen in Kasj mir en Jammu, Tamil Nadu en in mindere mate in Andhra Pradesj. Het gaat daarbij niet alleen om na tionalistische bewegingen, maar ook in vele gevallen om religieus fundamentalisme en dat is wel zeer gevaarlijk voor het in religieus op zicht veelstromenland India. Rajiv Gandhi wacht geen gerin gere taak dan het bijeenhouden van het land. Hij is tegelijkertijd vastbesloten de economie van In dia te moderniseren, en de formi dabele bureaucratie aan te pakken. Het is een wel erg groot takenpak ket voor een relatief nog steeds on ervaren 40-jarige politicus... HELSINKI (Rtr) - De medische autoriteiten in Helsinki hebben gisteren meegedeeld dat er in Fin land vier gevallen van polio zijn, de eerste in twintig jaar. Men is begonnen met het inen ten van alle kinderen tot aan de schoolleeftijd en overweegt inen ting van iedereen tot 18 jaar. De Zweedse regering heeft reizi gers naar Finland aangeraden er voor te zorgen dat ze zijn ingeënt t aankomen. joen kinderen aan uitdroging als gevolg van diarree. Vroeger was een therapie via iiyecties de enige remedie, nu kan het kind door de ouders zelf worden gered door het een oplossing van zouten, suiker en gekookt water toe te dienen Unicef roept de internationale gemeenschap op te helpen bij het redden van kinderlevens en de be scherming van de normale groei van kinderen. Dit kan niet alleen vele duizenden levens per dag red den maar zou ook helpen de ver borgen ondervoeding te voorko men, waardoor duizenden kinde ren niet normaal kunnen groeien en zich ontwikkelen. In een reactie op de geuite vrees dat een dergelijke drastische ver mindering van de kindersterfte de groei van de wereldbevolking zal versnellen, wijst het Unicef-rap- port er op dat ouders er naar nei gen kleinere gezinnen te hebben als ze redelijk zeker weten dat de bestaande kinderen zullen overle ven. Genscher voldaan terug uit Praag BONN (GPD) De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, beoor deelt zijn driedaagse bezoek aan Tsjechoslowakije als zeer positief. Zo optimistisch heeft de bewinds man zich lang niet meer uitgelaten over een reis naar een land van het Oostblok. In Praag is duidelijk geworden dat zowel Tsjechoslowakije als de Bondsrepubliek Duitsland, die beide gelden als zeer trouwe bond genoten van respectievelijk Mos kou en Washington, veel hoop heb ben gezet op de binnenkort begin nende dialoog tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. Gen scher heeft in Praag nog eens ver klaard dat de bondsregering er niet aan denkt haar huidige Ost-Politik, die in feite gericht is op ontspan ning, te wijzigen. Er mag na het bezoek van de Westduitse minister van buiten landse zaken aan Tsjechoslowakije van worden uitgegaan dat althans de psychologische barrières voor de voortzetting van de dialoog tus sen Bonn en Praag, maar waar schijnlijk ook voor die tussen Bonn en Warschau, goeddeels zijn weggeruimd. WENEN (Rtr) - Meer dan 14.000 mensen hebben gisteren in Wenen gedemonstreerd tegen de aanleg van een stuwdam in de Donau waarvoor een uniek stuk bos moet wijken. Eerder op de dag hadden onge veer 800 politiemensen uit het bos bij Hainburg, op 30 km ten oosten van Wenen, ongeveer 2000 actie voerders verwijderd, die al ruim een week verhinderen dat arbei ders bomen kappen op de plek waar de autoriteiten een water krachtcentrale willen bouwen. Volgens het ministerie van binnen landse zaken zijn bij geweld tussen politie en demonstranten zeker 19 personen gewond geraakt, onder wie acht politiemensen. Ruim 50 mensen zijn gearresteerd. ADVERTENTIE rotanparadise Kom ki|ken naar ons ongelooili|k e assortiment meubelen i aanverwante artikelen. (t o. Elektrorama) Klumpers biedt u. door levering direct van eigen fabriek, gegarandeert eerlijk vakwerk voor de laagste prijzen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7