'Receptriks' beïnvloedt verbruik Verlichting voor part-timers CDA stelt kernwapenvrije zones voor Regering verbiedt heroïneproef A'dam Straks ook abortus in klinieken vergoed? CDA: alleen vakbondslid aanvulling op ziektegeld Minder kwik in milieu DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 Bij 70 pet. fonds verzekerden TILBURG (GPD) - Sinds de invoering van de eigen bij drage voor medicijnen - de 'receptriks' of 'medicijnenk naak' - heeft 70 procent van de ziekenfondsverzekerden zijn consumptiegedrag veranderd. Het vermoeden dat art sen wordt gevraagd per keer meer medicijnen voor te schrijven, werd bevestigd. Dit blijkt uit een onderzoek dat de subfaculteit psychologie van de Katholieke Hogeschool Tilburg op verzoek van het Algemeen Zieken fonds Schiedam-Vlaardingen- Maassluis heeft gehouden. De eigen bijdrage werd op 1 fe bruari 1983 ingevoerd. Sindsdien betalen verplicht verzekerden f2,50 per voorschrift met een ma ximum van f 125 per jaar. Het on derzoek omvatte 574 verzekerden. Ze kregen vragenlijsten die ano niem konden worden teruggege ven. Onderscheid werd gemaakt tussen verzekerden die in 1983 wel en die niet de maximale bijdrage betaalden. Van degenen die wel aan het ma ximum kwamen (doorgaans had den ze een gemiddeld hogere leef tijd) zegt 70 procent een ander ver- bruiksgedrag te hebben. Dat be treft voor een deel de afname van Vergoeding vasolastine DEN HAAG (GPD)- Het (genees middel vasolastine voor hart- en vaatpatiènten mag voor zieken fondsrekening worden verstrekt als daarvoor toestemming wordt gegeven. Bij de ziekenfondsen wordt over deze zaak niet gelijk ge dacht, vandaar dat weigering voor komt. Er is geen algemene ge dragslijn; in beginsel zijn de zie kenfondsen geen voorstander van opneming van vasolastine in het pakket. Aldus een reactie van de kant der Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen op de laatste ontwik keling in de vasolastinekwestie. geneesmiddelen. Ook worden kele 'onbedoelde' effecten gerap porteerd, zoals pogingen om de fi nanciële gevolgen van de maatre gelen te omzeilen. Zo geeft 10 pro cent aan per voorschrift extra dicijnen te vragen. Van degenen die niet aan het ma ximum kwamen, zegt ook 70 pro cent er na de invoering van de maatregel een andere medische consumptie op na te houden dan tevoren. Zestien procent ging min der medicijnen gebruiken. Ook in deze groep zijn 'onbedoelde' effec ten waar te nemen: een op de zes gebruikt vaker medicijnen dan an deren en ook hier ging 10 procent per voorschrift de dokter om meer medicijnen vragen. Wat de houding van de onder vraagden tegenover de bijdrage be treft noemt 66 procent van de groep die het maximum betaalde de maatregel ongunstig; van dege nen die niet het maximum betaal den, beoordeelt 56 procent de maatregel als neutraal of gunstig. De patiënten die maximaal be taalden, zouden liever een maatre gel zien waarbij een eigen bijdrage met een laag maximum zou wor den gekoppeld aan een hoge eigen bijdrage per recept; de andere groep zou daarentegen liever een lage eigen bijdrage zien en een hoog maximumbedrag. Overigens geven beide groepen de voorkeur aan de huidige maatregel boven al ternatieve bezuinigingsmogelijk heden. Volgens de onderzoekers van de hogeschool kan worden vastge steld dat de verzekerden die zowel in medisch als in financieel opzicht in de ongunstigste situatie verkeer den, het zwaarst door de maatregel werden getroffen. ROTTERDAM (ANP) Bewoners van de Waaldijk in de Rotterdamse wijk Delfshaven hebben woensdagmor gen de nabijgelegen Havenstraat opengebroken en een vrachtwagen puin op straat gestort. Hiermee protesteren zij tegen het feit dat de gemeente Rotterdam tot nu toe nog niets heeft gedaan aan de al enkele jaren geleden geconstateerde bodemverontreiniging van de Waaldijk. De Waaldijk is vervuild met onder meer stookolie, cyanide en zware metalen. Op deze plek moeten 375 woningen worden gebouwd. Volgens een woordvoerder van de bewonersorganisatie Delfshaven heeft de gemeente al twee jaar geleden vier miljoen gulden van het ministerie van milieubeheer gehad om de vervuilde grond af te graven. De gemeente heeft enkele jaren geleden een groot aantal woningen aan de Waaldijk opgekocht en laten slopen. Nadat de vervuiling werd geconstateerd heeft de gemeente niets meer gedaan, zodat de bewoners van de gerenoveerde huizen tussen de puinhopen en de vervuiling moeten leven, aldus de woordvoerder. (foto anp» Koning onderzoekt fiscale positie gezinshulpen DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Koning (financiën) zal onder zoeken of de benarde fiscale posi tie van gehuwde vrouwen met een part-time baan in de gezinszorg kan worden verlicht. Deze groep vrouwen worden extra belast door de nieuwe fiscale maatregelen in de wet tweeverdieners. De gezins zorg vreest dat zij massaal hun baan zullen opzeggen. De bewindsman heeft toegezegd met spoed een oplossing te zullen zoeken als blijkt dat veel part-time werkende vrouwen dreigen af te haken. Hij zal zijn ambtenaren nu al zetten aan een onderzoek naar maatregelen om hun bijverdienste fiscaal te ontzien, onder meer door de belastingvrije voet van de vrouw - het basisinkomen dat on- LE1DSCHENDAM (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) ontving gisteren op zijn mi- I'nisterie de leden van de succesvolle Mount Everest-expeditie. Expedi tieleider Herman Plugge (links) en klimmer Bart Vos (rechts), die de top bereikte, kregen de zilveren Bronnermedaille. Verder v.l.n.r. achter de staatssecretaris Han Timmers, Edward Bekker, Mariska Mourik, Joost Ubbink en Peter Teeuwisse. (foto anp» ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De gemeente Amsterdam mag geen proef nemen met het verstrekken van heroïne aan een beperkt aantal verslaafden. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft dit gisteren meegedeeld ^dagmlddag"ó*p een" '^nd°plaat' aan het gemeentebestuur van de hoofdstad! de Westerschelde heeft gestaan, is De regering vreest dat alleen negatieve effecten zijn te verwachten van gisteren zonder pi.obiemen op ei- belast blijft - op te trekken naar 8500 gulden Oorspronkelijk sneuvelde dat PvdA-voorstel in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de tweeverdienerswet voor 1985. Be sloten werd om tweeverdieners ie der een belastingvrije voet van 7000 gulden toe te kennen. Bij de Eerste Kamer lag de zaak gisteren anders. In het debat over het wetsontwerp tweeverdieners toonden WD en CDA zich be ducht voor een uittocht van huis vrouwen-bejaardenverzorgsters. Zij gaven de PvdA vlak voor de in voering van de derde fase van de tweeverdienersbelasting gelijk. De staatssecretaris zegde toe, als het tweeverdienerswetsontwerp desa streus blijkt voor de bejaarden- en Jongen bekent verspreiding giftig gas GEFFEN (ANP) - Een 17-jarige jongen uit Oss heeft zich gister avond vrijwillig bij de rijkspolitie van Geffen gemeld met de mede deling dat hij zondagavond in een discobar in Geffen giftig gas heeft laten ontsnappen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie van Den Bosch heeft de jongen ge wetenswroeging gekregen. De politie heeft direct na de be kentenis de 19-jarige jongen uit Nuland vrijgelaten die als verdach te in de affaire sinds maandagmid dag vastzat. De politie had de jon gen aangehouden na aanwijzingen van een getuige. De politiewoordvoerder kon nog niet zeggen wat het motief achter de daad is. Door het ontsnapte gas raakten zondagavond elf jongeren zodanig bedwelmd dat zij moesten worden opgenomen in een zieken huis. Voor zover de politie weet lig gen er nog steeds zes van hen in het ziekenhuis. De politie weet inmiddels wat voor soort gas gebruikt is maar wil daar in verband met de huidige stand van het onderzoek nog geen mededeling over doen. VLIEGTUIG - Het vliegtuigje van de Belgische landmacht dat vanaf Het vliegtuig moest in verband met motorstoring een noodlanding maken op de zandplaat. heeft teleurgesteld gereageerd en zegt dat de regering de stad met de ieger had daarvoor speciaal e problemen laat zitten. B en W willen u proberen met steun van een meer- meter lange en 7 n derheid in de Tweede Kamer alsnog hun heroïneplan verwezenlijkt te baan aangelegd krijgen. platen. In een gesprek over de drugsproblematiek met een Amsterdamse dele gatie onder aanvoering van burgemeester Van Thijn heeft Van der Reij den voorgesteld ernstig verslaafden die dringend hulp nodig hebben ge bruik te laten maken van het morfineproject dat vorig jaar is begonnen. Van de maximale capaciteit van zestig verslaafden is slechts de helft benut. Belangrijk argument van de regering om toestemming voor de proef te weigeren is ook de te verwachten negatieve uitwerking op ex-verslaafden of beginnende gebruikers. Verder heeft het feit dat er in het buitenland grote weerstand is gerezen tegen de plannen van Amsterdam een rol gespeeld bij de standpuntsbepaling van de regering. De weigering om goedkeuring te geven aan het verstrekkingsexperi- den HAAG (GPD) ment draagt volgens de gemeente Amsterdam het stempel van onwil. Er heeft in de Tweede K«...._» wordt hierbij op de beperkte en strikt medische opzet van de proef gewe- steld te komen tot kernwapenvr^e gezinshulpen, de bevindingen van zijn onderzoek samen met fiscale wetswijzigingen aan het parlement te sturen. Die toezegging deed de staatsse cretaris van financiën in het staar tje van het debat dat zoals werd verwacht door de Senaat werd aan genomen met tegenstem van PvdA, D'66, PSP, CPN, GPV, RPF en SGP. Het probleem met de bijverdien sten van de part-time gezins- en be jaardenverzorgsters, is dat zij vol gens het nieuwe tweeverdieners- stelsel over al hun inkomsten be neden de 7000 gulden per jaar veel belasting moeten betalen. Netto zouden er per uur volgens de Raad voor de Gezinsverzorging slechts enkele guldens overblijven. De Eerste Kamer heeft gisteren ook ingestemd met het wetsont werp om de wachtgeld- en invali- diteitsuitkeringen voor ambtena ren en leraren met ingang van 1 ja nuari te korten. Dat gebeurt aan sluitend op de korting tot 70 pro cent van het laatstverdiende loon op de ww, wwv en aow, de verge lijkbare uitkeringen in de particu liere sector, waarmee de Senaat dinsdag al instemde. De Eerste Kamer stemde ook in met het wetsontwerp om de verho ging van het inkomen van ambte naren, wegens de inkomensverbe tering van particuliere werkne mers die minder sociale premies gaan betalen, uit te stellen. De oppositie hekelde met name het „haastwerk" waarmee het par lement bij deze wetsbehandelin- gen werd opgezadeld. De PvdA- fractie in de senaat heeft zelfs over wogen om zich te onthouden van deelname aan het debat. Ziekenhuizen weigeren patiënten GRONINGEN (GPD) De stede lijke ziekenhuizen hebben deze week twee keer een acute patiënt uit Groningen geweigerd, die na een beroerte medische hulp nodig had. Voor de ene patiënt (67) is na ze ven uur een bed gevonden in het streekziekenhuis van Sneek, de an der (81) ligt noodgedwongen thuis, waar zijn reumatische vrouw slechts ten dele voor hem kan zor gen en hij niet een noodzakelijk in fuus kan krijgen. De huisarts van de beide patiën ten, J. Koch, gelooft niet dat de zie kenhuizen vol zijn, maar heeft de indruk dat men in verband met de naderende feestdagen zo weinig mogelijk bedden bezet wil hebben. De geneeskundig inspecteur in Groningen, H. W. J. Broers, is inge schakeld. AMSTELVEEN - De Zieken fondsraad (ZFR) - die vandaag zou vergaderen - zal minister Brinkman (WVC) waarschijnlijk in overgrote meerderheid advise ren abortus geheel in het zieken fondspakket op te nemen. Dat is dan in overeenstemming met de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer, die dit al vele ja ren geleden bij het aanvaarden van de wet afbreking zwanger schap heeft bepleit. Als het ad vies van de Ziekenfondsraad wordt opgevolgd, zal ook abor tus in klinieken worden vergoed. door Kees Cornelisse De raad zal waarschijnlijk ad viseren de kosten van abortus voor rekening van de verplichte ziekenfondsverzekering te laten komen. Het comité 'Wij Vrou wen Eisen' heeft berekend dat hiermee nog geen dertig cent per verzekerde per jaar is gemoeid. Uitgaande van 10 miljoen zieken fondsverzekerden wordt nu aan abortus in ziekenhuizen 44 cent per jaar uitgegeven, straks 71 cent. Brinkman had de ZFR vijf mo gelijkheden voorgelegd. Maar in de ZFR-commissie voor de ver strekkingen gingen de discussies voornamelijk over de vraag of ook abortus in klinieken ten las te van de ziekenfondsverzeke ring moet komen. Alle andere, door de minister aangereikte mo gelijkheden werden unaniem verworpen omdat ze op onover komelijke verzekerings- en uit voeringstechnische bezwaren zouden stuiten. Uiteindelijk ko zen alleen de twee vertegenwoor digers van het CNV voor hand having van de tegenwoordige si tuatie: wel vergoeding voor abor tus in ziekenhuizen, niet voor die in klinieken. De rest van de commissie vindt, dat de wet afbreking zwangerschap voldoende waar borgen biedt om een zorgvuldige besluitvorming bij de zwanger schapsafbreking te garanderen. Deze commissieleden wijzen er overigens op dat in bepaalde de len van het land ziekenhuizen op principiële gronden patiënten weigeren te aborteren. Dat bete kent volgens hen rechtsongelijk heid tussen verzekerden onder ling. Veel actie De Ziekenfondsraad heeft in september 1982 nog anders gead viseerd. Toen kwam hij met de kleinst mogelijke meerderheid (17 tegen 16) tot de conclusie dat het ziekenfondspakket niet voor abortus moest worden uitge breid. Inmiddels is de situatie ge heel gewijzigd: er is veel actie ge voerd door vrouwenorganisaties en ook alle vrouwelijke CDA-le- don van de Tweede Kamer heb ben zich voor volledige abortus- vergoeding uitgesproken. Datzelfde geldt voor de Neder landse Vrouwenraad (38 organi saties), de Vereniging van Vrou welijke Artsen, de organisaties die achter de abortusklinieken staan en verder onder anderen de Protestantse Stichting Ver antwoorde Gezinsvorming. Bo vendien hebben de artsenorgani satie KNMG en de Landelijke Huisartsen Vereniging zich voor opneming van abortus in het zie kenfondspakket uitgesproken. De ZFR-commissie heeft in middels vastgesteld dat de be staande wetgeving op het gebied van de ziektekostenverzekerin gen geen ruimte laat voor het maken van een sluitende rege ling voor verzekerden met gewe tensbezwaren (tegen abortus). De actievoerende organisaties vinden zo'n regeling niet onover komelijk, maar wel bedenkelijk omdat daarmee de solidariteit van de verzekerden onderling onder druk zou komen te staan en er ook niet bij andere ingre pen uitzonderingsregelingen worden geschapen. Kosten De ZFR heeft ook de kosten berekend van een volledige ver goeding van de abortus. Daarbij is de raad uitgegaan van gege vens over het jaar 1983. Toen werden in ziekenhuizen 4.700 zwangerschappen afgebroken en kostte een abortus daar gemid deld ruim f 1.000. Zo werd in to taal 3,5 miljoen gulden aan abor tussen in ziekenhuis uitgegeven. In klinieken werden vorig jaar 14.700 abortussen verricht tegen een gemiddelde prijs van f 450. Ttotale kosten: 4,6 miljoen. De raad is er daarbij van uitgegaan dat het aantal geaborteerden voor 70 procent was verzekerd via het ziekenfonds. Als abortus volledig in het pak ket zou worden opgenomen, kan er een verschuiving optreden van ziekenhuizen naar klinieken. De kosten van abortus in klinie ken die voor rekening van het ziekenfonds komen, worden dan geschat op maximaal f7 miljoen, en voor het totaal op maximaal 9 miljoen. Dat zou dan een mil joen gulden meer zijn dan de to tale kosten van vorig jaar, waar bij de ziekenfondsen f 5,5 mil joen meer zullen moeten ophoes ten. DEN HAAG (ANP) - Het CDA vindt dat aanvullingen op het ziek tegeld door de werkgever alleen waarop het kabinet een zogenoem de minimumdagloonbepaling in de ziektewet wil invoeren. Een der zouden moeten gelden voor werk- gelijke regeling moet vragen in hun bijdrage aan de rechtkomen. De Graaf wil die be- schriftelijke voorbereiding wetsontwerp tot verlaging van het ziektegeld de regering deze moge lijkheid te bezien. CDA en WD stemmen - on danks de grote bezwaren van werkgevers en werknemers - in grote lijnen in met het voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) het ziektegeld het komend jaar te verlagen van tachtig tot 75 procent en premie te gaan heffen over de uitkering. De maatregel had per 1 januari van kracht moe ten worden, maar omdat het wets ontwerp te laat werd ingediend zal de ingangsdatum moeten worden verschoven. Per 1 januari '86 zal een verdere verlaging tot zeventig procent worden ingevoerd. De WD zegt wel 'forse beden kingen' te hebben over de wijze paling alleen laten gelden kostwinners. De WD is tegen on gelijke behandeling vah gehuwden en samenwoners en vindt het kost winnersprincipe een oneigenlijk element in een loondervingsverze kering. De PvdA vindt dat het kabinet zijn voorstel moet intrekken, om dat er nauwelijks een 'maatschap pelijk draagvlak' voor is te vinden. Omdat de bonden zullen proberen het verlaagde ziektegeld aange vuld te krijgen door de werkgever, legt dit een zware hypotheek op de cao-onderhandelingen, wat ten koste gaat van de arbeidstijdver korting, zo voorspelt de PvdA. De maatregel zal volgens de PvdA eerder leiden tot een hoger ziekteverzuim dan tot een verla ging daarvan. zen. Van der Reijden vindt echter dat aan verslaafden die zich in een levensbedreigende situatie bevinden, met bestaande projecten (morfine jg^d en methadon) een medische behandeling kan worden geboden DEN HAAG (ANP) - Het milieu wordt in vergelijking met tien jaar gele den aanzienlijk minder belast door kwik. Verscheidene toepassingen van kwik, zoals in bestrijdingsmiddelen, zijn afgeschaft of in betekenis afge- ton nomen. De industriële emissies, voornamelijk door de chlooralkali-in- 1 dustrie, zijn inmiddels drastisch beperkt, zo meldt het Centraal Bureau ge maatregelen komen, voor de Statistiek. Binnen de NAVO, en door de Ne- De exacte omvang van de vermindering is moeilijk vast te stellen, om- derlandse regering, zijn kernwa- dat de registratie in het verleden gebrekkig was. penvrije zones in Europa steeds Het grootste verbruik aan kwik vindt plaats in de vorm van batterijen. van de hand gewezen met het argu- Tweede in ranglijst van kwikverbruikers is de tandheelkunde met 7 ton ment dat ze „een schijn van veilig- metallisch kwik per jaar. Verder wordt kwik toegepast inde chlooralkali- heid" creëren. Maar CDA-woord- industrie, in elektrische apparatuur en meetapparatuur. voerder Frinking wees gisteren op 30 kilometer diep het weerszijden van de Oost-Westgrenzen in Europa. Tij dens de behandeling van het NA- VO-hoofdstuk van de begroting buitenlandse zaken toonde het CDA zich eveneens gevoelig voor eventuele eenzijdige ontwape ningsstappen, op voorwaarde dat de betrekkingen tussen Washing- Moskou verbeteren en ook de Russen met dergelijke eenzijdi- de voorgenomen versterking van het conventionele NAVO-wape- narsenaal gekoppeld aan de eens gezinde opvatting binnen het bondgenootschap, dat zo lang mo gelijk moet worden afgezien van inzet van kernwapens. Frinking vroeg zich af of deze ontwikkeling leidt tot vervanging van kernwapens voor de korte af stand door conventionele wapens. NAVO-opperbevelhebber Rogers komt volgend jaar met een rapport over welke nucleaire wapens voor de korte afstand moeten worden teruggetrokken. In dat geval, zo opperde Frinking, zou een kernwa penvrije zone aan weerszijden van het IJzeren Gordijn kunnen wor den nagestreefd van ongeveer 30 kilometer. Ook wilde het CDA van de mi nisters Van den Broek (buitenland se zaken) en De Ruiter (defensie) duidelijk vernemen hoe het Sow- de centrale Duitse sector is dat ge- jet-arsenaal aan SS20's op 1 vember volgend jaar zal worden geteld. Nederland gaat tot plaat sing van 48 kruisraketten over, wanneer de Sowjet-Unie meer dan 378 SS20's heeft gestationeerd op die datum (momenteel zijn het er 387). Ook de SGP'er Van Rossum wilde een einde aan „deze schim mige toestand". Volgens Frinking moet de regering uitgaan van op lanceerinrichtingen geplaatste operationele raketten. PvdA en WD toonden zich be zorgd over de kernwapens voor de korte afstand. De sociaal-demo craat De Vries herhaalde in een motie een eerdere kameruitspraak, uitgelokt door de CDA'er De Boer, dat de 155mm veldartillerie con ventioneel moet blijven. Bij de le gers van de andere bondgenoten in schut wel „genucleariseerd". De WD'er Voorhoeve wil dat de regering pogingen onderneemt om de nucleaire korte-afstandswapens op de agenda van de gesprekken tussen Gromyko en Shultz, begin volgende maand in Genève, te krij gen. De voortgaande stationering in Oost-Europa van op West-Euro pa gerichte kernraketten voor de korte afstand vond hij zorgwek kend. Kritische woorden waren er voor het Amerikaanse onderzoekspro gramma naar invoering van ruim tewapens tegen vijandelijke kern- raketten. De Vries en Frinking wa ren eensgezind in hun beoordeling dat teveel nadruk op dit Star War- sproject nadelig zou zijn en het ge boden is tot een spoedig verdrag over de ruimtewapens te komen. Vogels gemaakt van 925/1000 zilver hangend aan een zwart leren koord en ketting van zilver. Sieralex Sieraden De Kreatieve Juwelier Leidt -> 's-Gravenhage Kort Ra» enburg 16 Denoeweg 112 Tel 071- <37 40 Tel. 070 - 64 44 89

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5