Aan de even kant van het Noordeinde Zone A is zeer tevreden: 'Er is vakwerk geleverd' Vrouw mist wisselbekers NS stellen gemeente aansprakelijk Kachels deden het niet meer Geen klachten bij bomcomité Kabelkrant deed het rustig aan PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 Het echtpaar Plaizer bezig de woning aan de Morssingel weer op orde te brengen. klein machientje kost tienduizend gulden en wordt zo onder de trui meegenomen". Ondanks het gemis van een dag opbrengst, toont de ondernemer, weer terug op zijn stekkie, zich een tevreden man. Tevreden omdat de ontruiming - ondanks het wat late tijdstip - vlekkeloos verliep. "Niets dan lof, iedereen was even vriende lijk. Dat zal ik ze ook laten weten". Wel vraagt hij zich af wat er was gebeurd als de bom werkelijk was afgegaan. De informatie die we vooraf hebben gekregen was waar deloos. Dan was er echt paniek uit gebroken". Gouden bom De snackbar is druk bezocht. Menig klant verlaat behalve met frietjes kroketten, frikandellen ook met enkele flessen bier de zaak. Vast en zeker om te drinken op de goede afloop, want er heerst alom tevredenheid. "Een gouden bom", constateert de eigenaar. "Niet alleen van avond, maar ook de voorafgaande week is er voldoende geconsu meerd. Jóóa, die lieden van het in formatiecentrum konden eten". Met een brede grijns op zijn ge- (foto Holvast) zicht duikt hij weer in de walm van het frituurvet. Het enige wat waarschijnlijk nog een poosje zal herinneren aan deze opmerkelijke dag zijn de o, zo slecht te verwijderen stickers die de politie op de deuren heeft ge plakt: 'Prettige dagen bedankt' en 'Goed dat er politie is'. Deze geste wordt zomaar gewaardeerd. Bij jong en oud, er valt geen kritisch woord over 'de dienaren des vader land' op te tekenen. Meer Leids nieuws op pagina 19 LEIDEN - Rommelige kamers, wapperende stukken plastic en in gepakte dozen. Het gebied van de bom vier uur nadat het weer voor bewoning is vrijgegeven. In op merkelijk veel huizen is het licht door Saskia Stoelinga nog niet ontstoken. Het verplichte dagje uit is blijkbaar uitgemond in een gezellige avond met een eten tje buitenshuis. In de huizen waar wel leven is, staan de mensen druk uit te pak ken en wordt alles weer op de juis te plaats neergezet. De ontruiming wordt door enkele huismannen en -vrouwen aangegrepen om op dit toch ongebruikelijke uur de ramen te lappen en de kamers, zo voor de feestdagen, nog eens extra te kui sen. Van kerstsfeer in de woningen is geen sprake. Vandaag gaat dat allemaal gebeuren, want nu de bom hoog en droog ligt in het de pót van de Explosieven Oprui mingsdienst in Culemborg, kan de boom met een gerust hart worden opgetuigd. We kunnen weer nor maal doen. Omdat de gordijnen nog niet hangen, is de ravage in huis van het echtpaar Plaizier, 70 en 66 jaar oud, aan de Morsweg voor iedere toevallige passant zichtbaar. Me vrouw doet er niet moeilijk over. "Als je de oorlog hebt meege maakt, weet je wat er kan gebeu ren", zegt ze. Tijdens het bombar dement van '44 heeft de familie Plaizier, toen nog woonachtig aan de Paul Krugerstraat, in een diepe bergkast gezeten. De enige redelij ke schuilplaats die aanwezig was. Meneer Plaizier herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Zelfs het dochteije van twee jaar hield zich in de kast gedeisd, terwijl ze toch erge honger had. Ze had im- mers net haar eerste hapje pap gre tig naar binnen gewerkt. Delfts blauw Voor de zekerheid hebben ze dus al hun breekbare spullen zoals de Delfts blauwe borden die de wan den sieren in kranten verpakt en tijdelijk opgeborgen in kartonnen dozen. Het vloerkleed is opgerold en de planten staan er bloeiend bij dat wel, maar nog op de grond in plaats van in de vensterbank. "Oh, we zijn nog wel twee dagen bezig om de boel weer op orde te krij gen", meldt mevrouw lakoniek. Dit keer was het overigens de beurt aan de dochter om hun een schuilplaats te bieden. De tijd werd doorgebracht in haar woning in Leiderdorp. "Nee, vonden we helemaal niet erg. Het was juist heel gezellig", aldus het eensgezin de echtpaar, dat verder over de ma nier waarop de ontruiming heeft plaatsgevonden niets dan lof heeft. Ook voor de 32-jarige Grace Lei- wakabessy was het een hele erva ring. Ze wilde er eerst niet aan, maar toen ze al die busjes met poli tie de straat binnen zag komen, be greep ze ineens wat mensen in de oorlog moeten hebben gevoeld. "Toen ik de wijk met mijn twee kinderen verliet, was het heel stil. Raar dat het op een bepaalde ma nier zo stil en leeg kan zijn". Bij thuiskomst vond ze het huis in de precies dezelfde staat aan als de avond tevoren. "Er is vakwerk ge leverd; niets gestolen, niets be schadigd. Alleen het tijdstip waar op we konden vertrekken, duurde wat langer dan was gezegd". Loopse hond De hond was loops. Daarom heeft meneer Van Beelen van 's morgens tien tot 's avonds zes ge wandeld. "Je zadelt toch niemand met een loopse hond op, is het niet? Ach, je bent wat gespannen zo'n dag", vertelt hij als de kanarie piet door zijn zoon naar binnen wordt gedragen en de herder voor het raam gevaarlijk zijn muil spert. "Ik zet de auto nog even weg en ga dan rusten". Op de valreep wordt nog gemeld dat de dekens bij de ramen het regenwater hebben op gevangen. "Maar daar kan nie mand wat aan doen. De jongens van de politie waren gewoon zo". De duim gaat fier omhoog. Een ondernemer die 24 uur van tevoren nog verklaarde zijn zaak niet te zullen verlaten, heeft dat uiteindelijk toch gedaan. Na lang onderhandelen gaf de politie dins dagavond toestemming om twee kamers met dure computerappara tuur af te sluiten. Vlasveld stelde dat als voorwaarde. Waarom? "U mag rustig weten, ik was bang dat er wat gestolen zou worden. Dit is zeer geliefde apparatuur. Zo'n LEIDEN - Een 21-jarige vrouw uit de Paul Krugerstraat heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee wisselbekertjes. Zij had die, in verband met de ont ruiming voor de demontage van de vliegtuigbom, samen met andere sportprijzen op een tafel gezet. Opvallend is dat de bekertjes prijzen waren die haar hond had gewonnen. Nader onderzoek wees uit dat haar telefoon eveneens be schadigd is. LEIDEN - De Nederlandse Spoor wegen hebben de gemeente Lei den aansprakelijk gesteld voor de stagnatie in het treinverkeer. Ze willen dat de gemeente de kosten vergoedt. Burgemeester Goekoop: "We kregen een laconieke brief van de NS: 'U kunt een dezer dagen een rekening ontvangen'. Maar wij vin den dat de gemeente niet aanspra kelijk is voor eventuele schade, omdat het een rechtmatige over- heidsdaad was". LEIDEN - Tweehonderdvijftig mensen konden na de ontmante ling van de Leidse vliegtuigbom aan de Morssingel hun kachel niet meer aan krijgen. Tien medewer kers van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) hebben uren gewerkt om overal weer warmte in huis te krijgen. Het EBR had 's ochtends bij de ontruiming in het A-gebied alle gaskranen in de woningen afgeslo ten. Toen de mensen terugkeer den, bleek dat vooral centrale ver warmingsketels moeilijk op gang te krijgen waren. In een flat aan de Morssingel moest een EBR-man veertig cv's aansteken. Tegen een uur of acht waren alle kachels weer Hij reageerde zelf met een kwinkslag op de brief van de NS. "Ik heb altijd begrepen dat elke ki lometer de NS geld kost. Dus ei genlijk zou de NS ons dankbaar moeten zijn". Volgens Goekoop Die pet past ons allemaal. De ontruiming verliep gisteren zonder proble- men (foto Reinout van Gulickl moet de NS het geld maar halen bij terstaat, waaronder de spoorwegen het ministerie van verkeer en wa- vallen. Er is vrijwel nergens schade ont staan in de woningen door inrege nen, zei Goekoop verder. Bij na vraag bleken er ook nergens klach ten binnengekomen te zijn. Het plastic dat de gemeente gratis had verstrekt, bleek van slechte kwali teit. Indien door het kapot waaien daarvan toch water in woningen is gekomen, wil de gemeente voorals nog geen toezegging doen de ont stane schade te vergoeden. "Ik ben daartoe niet gemachtigd door het college van B en W", aldus Goe koop. Hij deed geen enkele toezeg ging, omdat "dat nu doen een on verantwoorde sprong in het finan ciële duister is". Hij vroeg zich ver der af of er uiteindelijk "wel duide lijk aanwijsbare schade komt". LEIDEN - De samenstellers van de kabelkrant van Omroep Rijn land hebben de voorkeur gegeven aan zakelijke voorlichting boven een snelle nieuwsvoorziening. De kabelkrant hield via het kanaal van TV 5 de kijkers op de hoogte van de ontwikkeling rond de demonta ge van de bom. Op kritiek als zou achter de nieuwsfeiten zijn aange hobbeld, reageerde gemeentevoor- lichter J.C. Lelieveldt gisteren af wijzend. "We wilden niet dat ge ruchten door de kabelkrant vaste voet aan de grond kregen. Berich ten moet je goed natrekken. Dat kan al gauw een uurtje duren. De informatie, daar moesten de men sen huizen op kunnen bouwen", al dus Lelieveldt. Het bericht dat de bom was ge demonteerd, werd dan ook prompt op tijd op de buis gebracht. Andere 'nieuwtjes' kwamen over het alge meen wat later in beeld dan dat ze bijvoorbeeld in het perscentrum bekend waren. De kabelkrant gaf verder in de loop van de dag vooral veel informatie over de routes van de gewijzigde busdiensten. LEIDEN Het 'Bomkomitee' dat gisteren paraat was in het buurt huis Brandewijn, om klachten te noteren naar aanleiding van bom- dag heeft er gisteren vergeefs geze ten. Er kwamen geen klachten, slechts wat verzoeken om informa tie over openbaar vervoerdiensten. Het gemeentelijke informatie centrum in het stadhuis, dat giste ren een bezetting van zes mensen telde, had jiet daarentegen 'rede lijk druk'. "Bij ons zijn geen klach ten binnegekomen of meldingen van schade uit het ontruimde ge bied", vertelde een medewerker gisteravond. "Er heeft alleen een aantal mensen gebeld die proble men hadden met het opnieuw aan sluiten van het gas. Verder waren ze vriendelijk behandeld tijdens de ontruiming. Men was vol lof voor de organisatie". Zaterdag 8 december: in de brie venbus valt een grote enveloppe van de gemeente. 'BELANGRIJK' staat erop. Bij lezing wordt al snel duidelijk, dat wat eerst nog een ge rucht was, waar is: de even kant van het Noordeinde valt in zone A. Dat betekent voor ons dus: evacua tie. De eerste reactie is lacherig: "Is het op de middenstreep van het Noordeinde ineens niet meer ge vaarlijk? Nou ala je zo eens op die kaart kijkt, gaat het belastingkan toor het eerst de lucht in. Weer een zorg minder". door Annemiek Ruygrok Maar bij tweede lezing wordt al gauw duidelijk dat het ernst is: we (echtgenoot en ik) moeten op woensdag 19 december het huis verlaten. Deuren en ramen moeten worden opengezet, de huissleutel moet op de voordeur. Kleine kost baarheden kunnen we maar beter meenemen. Geld ook (dat is in zeer geringe mate aanwezig, of het moest de kwartjesspaarder in de wc zijn). Evacuatie is iets wat jou niet overkomt. Dat is een ervaring van onze ouders: evacuatie, luchta larm, hongertocht, bloembollen. Of - tegenwoordig - van mensen in Libanon, Afghanistan, Midden- Amerika. Wat moet je nu in godsnaam meenemen die dag? De polissen van de verzekering (ja), het foto-al bum met plaatjes van vroeger (jak wat curiosa (nee, gaat in afsluitbare kast), al je gereedschap (nee, op hoop van zegen)? De katten moeten ook onder dak. Voor truttige dieren, die al van streek raken als ze zich met één poot op straat wagen, een hele onderneming. Moeder zal zich over hen ontfermen (woont in bejaar denhuis, dieren verboden, dus het moet clandestien, ze glimt al van opwinding bij deze rebelse gedach te). Woensdag 12 december: rond een uur of acht belt een levensgro te agent aan. Hij stelt zich voor "Vergeer. Ik ben uw gids bij de ontruiming. Zijn er misschien nog zaken die we van te voren moeten weten?" De agent komt boven. Hij is vriendelijk. Hij kijkt naar moei lijk hersluitbare deuren. Neemt ra men in ogenschouw: "Gaat dat raam niet open? Nou dan maar niet hoor". Vertelt dat bij elke "ontrui mingsploeg ook iemand van het gasbedrijf aanwezig is, en een tim merman". Nog wat gebabbel: "Ja een heel gedoe. Maar er komt nie mand dit gebied in. Zodra we een vermoeden hebben, dat een dief binnendringt, wordt de hele de montage stopgezet en gaan we met honden het gebied in om de onver laat op te sporen. Dag mevrouw, dag mijnheer, tot de negentiende". Ons kan niets meer gebeuren. Met zo'n agent als steun en toeverlaat, komt zelfs Aage M. het huis niet in. En duizendponders durven al hele maal niet te ontploffen. 'De bom' is het gesprek van de dag. De kruidenier blijft dinsdag middag open en is woensdag de hele dag dicht. Nou ja, dicht: "Ik moet wel alles open laten staan. Maar volgens mij kun je beter in de A-zone dan in de B-zone zitten. Wij worden slecht voorgelicht en wat moet je, de hele dag in zo'n koud huis?" Ik ga naar het opvangcentrum aan de 5 Meilaan. Dat staat vast. Echtgenoot zal de katten wegbren gen en vervolgens gewoon naar zijn werk gaan. Zodra het sein vei lig is, bel ik hem op. Gaan we sa men het huis inspecteren. Zaterdag 15 december: een twee de brief van de gemeente: in het opvangcentrum aan de 5 Meilaan mag je op 19 december gratis zwemmen: dat wordt dus badpak meenemen. Bij het informatiecen trum kan plastic worden gehaald om ramen en deuren wind- en re- genvrij te maken. We meten de .boel maar eens op: 50 vierkante meter plastic is geen overbodige luxe. Dat zal een zware rol worden. Maandag 17 december: een colle ga is zo vriendelijk mee te gaan naar de Morsweg. Misschien is die rol niet te tillen. Op vertoon van de gemeentelijke brief wordt één mi niem pakje plasticfolie overhan digd. "Dat is nooit genoeg voor al die ramen en deuren". "Oh, maar u hoeft ze niet wagenwijd open te zetten. Een klein stukje is genoeg". Toch voor de zekerheid een tweede pakje afgetroggeld. Er wordt een handtekening op de gemeentelijke brief geplaatst. Twee keer plastic halen is uitgesloten, want op rant soen. Het lijkt wel oorlog. Dinsdagavond 18 december: We spannen alvast het plastic voor de ramen. Het weer zit niet mee: mor gen regen en wind. Dat wordt wa terschade. Woensdagochtend 19 december, 06.30 uur: kabaal in de straat. De hekken worden in het midden van het Noordeinde geplaatst. De scheiding der zones is een feit. Om 07.00 uur loopt de wekker af. Met een gevoel dat nog het meest lijkt op examenvrees stappen we uit bed. Na douche en ontbijt gaan we de ramen open zetten. Met tape wordt het plastic zo stevig moge lijk vastgemaakt. Of het 't zal hou den? "Later op de dag aan de kust stormachtige wind: windkracht 7 tot 8" zegt het weerbericht opge wekt. ME-bussen rijden door de straat. Het loopt intussen tegen tienen. Wanneer komt die ontruimings ploeg nou eens bij ons? Op het Noordeinde is het vreemd stil. Niet zoals op zondagochtend. Onheilspellender. Af en toe blaft een politiehond. We maken een praatje met de buren aan de andere kant van het hek. "Het is riet weer oorlogstijd. Alleen de geweren zijn er niet", zegt iemand die het weten kan. De buurman gaat koffie zet ten. Een verkleumde politie-agent (uit Den Haag) vraagt of hij ons toi let mag gebruiken. De politie-heli- kopter zweeft enkele meters boven het huis. Surrealistisch. Eindelijk, om kwart voor elf, is de ontruimingsploeg ter plekke. We willen nog zoveel uitleggen, maar binnen vijf minuten zijn ze het huis door. We moeten weg, met poezenmanden onder de arm. Dag huis. Melodramatiek. Maar tenslot te ben ik in dit huis opgegroeid, hebben wij er - later - met bloed, zweet en tranen aan gewerkt. En het is nog lang niet klaar. 35 Jaar leven en wonen op het Noordein de. Dit is toch een afscheid. Hope lijk niet voorgoed. Langzaam lopen we richting Wit te Singel. Argeloos aan deze kant van het hek. Een agent verwijst ons naar 'de overkant'. Een hek gaat open. Via de 'veilige' B-zone gaat het richting auto. Buren wen sen ons sterkte. De katten miau wen een hartverscheurend protest. Wat kan een mens zich armoedig voelen. Koud, nat, met nauwelijks bezittingen Het opvangcentrum in de 5 Mei hal is tamelijk warm. Er is koffie, video, ping pong-tafels en aardige vrijwilligers staan je te woord. Zo'n honderd mensen zijn hier verza meld. Collega's zijn er ook. Pra tend over de bom en of hij zal af gaan. "Dat zou toch spannend zijn". Beroepsdeformatie? Vreemd, dat ik kribbig word. Lampie tokkelt op zijn gitaar, Ja mes Bond haalt op de video hals brekende toerèn uit, Popeye (voor de kinderen) eet spinazie. De de montage is zojuisLbegonnen. Nog geen twee uur: het wordt een lange middag. De klaveijas-competitie begint. Een bandje speelt vrolijke blue grass. Er wordt omgeroepen dat we om twee uur kunnen gaan zwemmen. Pas nu realiseer ik me, dat ik m'n badpak vergeten ben. 14.30 uur: De verveling slaat toe. Slenteren door de 5 Mei-hal. Even kijken in het kamertje, waar de te levisie-uitzending van omroep Rijnland te volgen is. De kabel krant heeft het nog steeds over 'het uitgraven van de bom" dat nog aan de gang is. Op de video draait 'Silver streak express'. Voor de tweede keer kij ken is eigenlijk net zo leuk. Aan het slot rijdt een trein het station binnen. De verwoesting is groot. Hoe zou het in het Noordeinde zijn? 14.57 uur: Via de scanner krijgen we in het 'official-kamertje' te ho ren dat de demontage is geslaagd. Ik bel de krant. Daar weten ze het natuurlijk al. Maar je kunt nooit weten. De mensen mogen over 2'/= uur naar huis. Chris Driesen, chef bijstandsafdeling, heeft al 'warm eten' besteld. De demontage is sneller gegaan dan iemand had ge hoopt. Na de maaltijd - kipschnit zel, ananas, doperwten - kan ieder een weg. Het restaurant boven wordt nu gezellig. Ik neem een sherry op de goede afloop. Toch wel opgelucht. Het bandje speelt nog steeds en thousiast: 'I've got a homeland'. 18.00 uur: Thuiskomst. Op de deur twee stickers. Niet zonder ge voel voor public relations: 'Pretti ge feestdagen. Bedankt. Goed dat er politie is'. Interne controle wijst uit: slechts een buts in een kozijn, een ongeslo ten raam. De opluchting is nu pas echt. Goed dat er politie is. 'Is het op de midden- (foto Holvast) Dranghekken maken een krankzinnige deling van het Noordeinde: streep van het Noordeinde ineens niet meer gevaarlijk?"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4