Mag een gegeven paard in de bek worden gekeken? Voorschoten houdt nog geld over Wassenaar 'in' voor Frans oorlogsmonument Ruim zestig 'Buitenlust'- woningen gerenoveerd Treubstraat straks 'knus' winkelerf? Gemeente weigert te gaan potverteren Begroting '85 Voorschoten Kaarsen voor de vrede in Leiderdorp PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 Oegstgeester raad nwet garant staan voor 1,2 miljoen OEGSTGEEST - In totaal zullen 62 woningen van woningbouwver eniging 'Buitenlust' in Oegstgeest worden gerenoveerd. Dertig wo ningen aan de Floralaan/Papaver laan en 32 huizen aan de Zonne bloemlaan. De gemeenteraad moet vanavond besluiten garant te staan voor een lening van 1,2 miljoen gulden door de woningbouwver eniging. Bij de renovatie worden werkloze bouwvakkers ingescha keld die minstens 130 dagen achtereen werk wordt gegaran deerd. Het rijk betaalt de uitkering door, terwijl de gemeente hun sala ris aanvult tot honderd procent. kant van de Zonne bloemlaan de nummers 7 tot en met 69 is het meest dringend aan een grondige onderhoudsbeurt toe. In deze woningen is houtrot geconstateerd. Tijdens de renova tie kunnen de bewoners in de hui zen blijven. Met name voor deze woningen die jonger zijn dan 25 jaar was het nodig om gebruik te maken van de terugploegregeling (het inschakelen van werkloze bouwvakkers). Op de Papaverlaan komen de on even nummers 1 tot en met 23 voor renovatie in aanmerking. De hui zen in de Floralaan die worden ver nieuwd hebben de nummers 30 t/m 40 en 77 t/m 99. Hier moeten voor namelijk kozijnen en gevels wor den vernieuwd. Wie het tegelwerk binnenshuis nog niet zelfheeft ver nieuwd, kan dit laten doen tijdens de renovatie. De woningen aan de Floralaan/Papaverlaan zijn ouder dan 25 jaar en komen daarom in aanmerking voor steun van de overheid. De werkzaamheden aan de Zon nebloemlaan beginnen in de twee de week van februari. Aan de Flo ralaan/Papaverlaan begint de reno vatie begin april. De verbouwingen moeten voor de vakantie van de bouwvakkers klaar zijn. Woningbouwvereniging 'Buiten lust' is al een jaar bezig met de voorbereidingen voor de renovatie. De bewoners zijn uitvoerig inge licht. Secretaris W. Medendorp: "Er zyn geen sporen van ellende, zoals in Leiden vaak bij renovaties het geval is. Het loopt als een trein". De totale kosten van de opknap beurt van de na-oorlogse woning wetwoningen bedragen 1,8 miljoen gulden. Het rijk neemt een derde van de kosten voor haar rekening. De woningbouwvereniging meent geen aanspraak te moeten maken op het waarborgfonds. Dit fonds kan een deel van het financiële risi co van de gemeente dragen. Buitenlust denkt dat haar finan ciële positie dermate gezond is dat de gemeente zich geen zorgen hoeft te maken over de aflossing van de lening. Ook de lange duur van de procedure en de ongunstige leningsvoorwaarden van het waar borgfonds spelen mee bij de weige ring om een beroep op deze voor ziening te doen. VOORSCHOTEN - Forse bezuinigingen en meevallende rijkssubsidies hebben ervoor gezorgd dat de begroting van Voorschoten een overschot heeft van 760.000 gulden. B en W weigeren echter te gaan potverteren: een deel van het bedrag beschouwen zij als vooruit toegepaste bezuini ging voor 1986. Een ander deel, waarvan de grootte nog niet bekend is, willen zij bestemmen voor nieuw beleid en/of uitgavenstijgingen die nog niet goed te overzien zijn. In de laatstgenoemde categorie be vinden zich zaken als kosten op het gebied van de invoering van de Al gemene Wet Bejaarden Zorg, de in voering van het basisonderwijs en het gedwongen vrijkomen van twee semi-permanente kleuter scholen in het scholencomplex Noord-Hofland. Ook het omtove ren van de Parkschool tot ambte naren verblijf wordt ondergebracht in de categorie 'uitgavenstijgingen die nog niet goed te overzien zijn'. Een bedrag van 218.500 gulden ten slotte, gaat naar het potje on voorziene uitgaven. Eventueel te gebruiken voor knappende riole ringen en dergelijke. Overigens willen B en W rond de zomer vakantie nog eens praten met de gemeenteraad over de precieze in vulling van een en ander. De nieu we meerjarenraming zal dan een belangrijke leidraad zijn. Goede weg Volgens B en W toont de begro ting aan dat de gemeente op de goede weg is. Immers, wanneer ze het roer niet hadden omgegooid, zou de begroting volgend jaar een tekort vertonen van 147.000 gul den. Ook in 1986 plukt men de vruchten van het beleid: een tekort van 710.000 gulden lijkt te zijn ver vangen door een structureel even wichtige begroting. Voorwaarde is wel dat na 1986 de rijksuitkeringen niet extra worden gekort. "En of deze veronderstelling reëel is, valt overigens te betwijfelen", zo staat een tikje pessimistisch in de aan biedingsbrief bij de begroting. B en W hameren al jaren op structureel evenwichtige begrotin gen. Daarom stelden zij vorig jaar samen met de politieke partijen een bezuiningsplan op voor 1985 en 1986. In die twee jaar zou 1.100.000 gulden moeten worden binnengehaald. Het gemeentebe stuur koos voor zowel een forse stijging van de tarieven als voor flinke bezuinigingen. De verdeelsleutel ziet er als volgt uit: 302.000 gulden binnenhalen via belastingmaatregelen, 240.000 op welzijnszaken en 68.000 gulden op 'andere posten'. De grootste slag wil men slaan door vacatures bij het gemeentelijk personeel zo weinig mogelijk op te vullen. Be sparing: 500.000 gulden. 1985 Voor 1985 betekent dit dat de on- roerend-goedbelastingen voor ei genaren met 2,4 procent omhoog gaan en voor gebruikers 4,5 pro cent, de reinigingsrechten stijgen 4 procent, rioolrechten en honden belasting drie procent. Ook begra fenis- en precariorechten en secre tarie- en bouwleges gaan omhoog. Naast deze stijging van de tarie ven staan forse bezuinigingen. Zo wil de gemeente het volgende jaar 250.000 gulden bezuinigen op de salarissen van het gemeenteperso- Wellicht nieuws over de kabel VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten gaan in 1985 onder zoeken of het informatiekanaal op de kabel kan en moet worden ge bruikt voor het uitzenden van plaatselijk en regionaal nieuws en informatie over de kabel. Om het informatiekanaal in gebruik te stel len moeten enkele aanpassingen worden verricht aan de kopsta- tions. Inbraak: gouden horloge gestolen OEGSTGEEST - In een woning aan het Emmaplein in Oegstgeest is vannacht ingebroken. De da- der(s) kwamen via de achterdeur binnen. Ze namen een gouden hor loge met de initialen G.E.R. mee plus een geldbedrag van honderd gulden. Van de inbrekers (nog) geen spoor. neel, 46.500 gulden op de subsidies voor sociaal-culturele activiteiten en 84.000 gulden op personeelsuit gaven van recreatiebad en sport hal. De laatste bezuiniging willen B en W bereiken door overwerk zo veel mogelijk terug te dringen en het zwembad op onrendabele uren te sluiten. Gedwongen ontslagen worden ook hier vermeden. Ook de bibliotheek moet flink in leveren (68.000 gulden). De Stich ting Onderwijsbegeleiding Rijn land wordt evenzeer gekort: zij krijgt 50.000 gulden minder. Naast deze grote bezuinigingsposten staan ook enkele 'kruimels' zoals een bezuiniging op de post voor lichting (12.000 gulden), verlaging van de uitgaven voor waarschu wingsborden en wegwijzers (6.000 gulden), verlaging van representa tie- en vergaderkosten (3.000 gul den) en het verzekeren van het ge meentelijk wagenpark op WA-con- dities (20.000 gulden). In totaal leveren deze maatrege len volgend jaar 733.000 gulden op. Samen met meevallers door de sloop van noodscholen, hogere rijksuitkeringen en lagere kosten voor de groenvoorzieningen in nieuwe wijken, komt de gemeente aan het begrotingsoverschot van 760.000 gulden. Voorschotenaar bekent inbraken VOORSCHOTEN - De politie heeft een 24-jarige Voorschotenaar aan gehouden, die inmiddels twee in braken heeft bekend. Beide keren bezocht hij een zaak in winkelcen trum Noord-Hofland, waar hij twee maal 150 gulden en sigaretten buit- maakte. Een 'vredesvrouw' geeft een passant op de Leiderdorpse markt een kaars. LEIDERDORP - Een aantal Lei derdorpse marktbezoekers keek vanmorgen even verbaasd op: het gebeurt niet elke dag dat je een kaars-met-boodschap krijgt over handigd tijdens het boodschappen doen. De Leiderdorpse 'Vrouwen voor Vrede' hadden echter ge meend dit gebaar te moeten maken om de vredesboodschap nog eens onder de aandacht van hun plaats genoten te brengen. Ze deelden 250 kaarsen uit, waaraan briefjes Eerlijk delen deden de vrouwen van de Leiderdorpse vredesgroep ook: ze betaalden de kaarsen uit hun eigen zak. De groep, die nu zo'n 30 vrouwen telt, maakte van de gelegenheid gebruik om belang stellenden hun nieuwe folder aan te reiken waarin hun doel uit de doeken wordt gedaan. Op het veel gehoorde verwijt dat er geen man nen bij de groep zitten zegt Maris- ka Aniba, één van de leden: "Het is helemaal niet omdat we feminis tisch zouden zijn. We zijn bij wijze van spreken allemaal keurig ge trouwd. Maar we vinden het ge woon belangrijk om onder elkaar voor onze mening.uit te komen, zonder gecorrigeerd te worden. Je durft meer te zeggen met alleen vrouwen erbij. Ook al begrijp je iets niet helemaal". 'Hoflaiidbrug niet open' VOORSCHOTEN - De Noord- Hoflandbrug wordt niet voor alle verkeer opengesteld, als het aan B en W van Voorscho ten ligt. Uit het vandaag ver schenen beleidsplan blijkt dat zij het niet langer nodig vinden om vóór 1986 een uitspraak te doen over deze kwestie. Volgens een woordvoerder "volgt het college van burge meester en wethouders hier mee de intentie van de raad". Momenteel kunnen alleen bus sen, voetgangers en (bromfiet sers gebruik maken van de brug, die in het verlengde ligt van de Trompweg. WASSENAAR - De rotonde van de Wassenaarse slag wordt wellicht verrijkt met een oorlogsmonu ment. B en W hebben de land macht laten weten wel wat te voe len voor een blijvend eerbetoon aan zes Franse commando's die in de eerste maanden van 1944 aan de Wassenaarse kust onder myste rieuze omstandigheden om het le ven kwamen. Tenminste, zo luidt de voorlopi ge conclusie van de sectie militaire geschiedenis van de landmacht. Een maand voordat het onderzoek is naar deze en andere Franse be vrijdingsacties is afgerond, kan hij weinig méér loslaten. Ook de precieze plek van de "zeer geheime" operatie onthult hij niet. Wel vertelt hij om welke re den zijn sectie Wassenaar gepolst heeft over de gedenksteen. De Franse minister van defensie heeft in het verleden laten doorscheme ren dat hij niet zo tevreden is over de aandacht die de bevrijders uit zijn land ten deel is gevallen. vol oorlogsmonumenten. Wel, zo'n antwoord is er dus gelukkig niet gekomen". Voorzichtig Naast de Franse begraafplaats in Zeeland zou hij graag een tweede monument realiseren in Wasse naar, zo maakte hij duidelijk. Tot nu toe heeft de Franse regering echter nog niet het vereiste officië le verzoek hiertoe ingediend. Van daar dat de sectie het verzoek aan Wassenaar nogal voorzichtig heeft ingekleed. Toch wilde de sectie niet langer wachten: "We moésten gewoon weten wat Wassenaar zegt wanneer Frankrijk met een verzoek komt om een gedenkteken. Misschien zou er wel zo'n antwoord komen van: nou, nee, de gemeente staat al Agenda Kerstmarkt Het Zoeterwoudse 'Ons Huis' (Kosterspad) zal morgen en zater dag weer in het teken staan van de traditionele kerstmarkt. Op deze markt zijn allerhande kerst attributen te koop. De zaal is mor gen van drie tot negen uur, zater dag van half tien 's ochtends tot één uur geopend. De opbrengst van de kerstmarkt komt ten goe de aan het onderhoudsfonds van de Dorpskerk. Koffieconcert De Zoeterwoudse St. Jans Fan fare geeft aanstaande zondag een gratis kerst-koffieconcert. Plaats van handeling is het Muziekcen trum aan de Schenkelweg in Zoe- terwoude. 's Morgens om half tien zal een koper-ensemble van de fanfare de kerkdienst in de St. Janskcrk omlijsten. Om kwart over twaalf zal dan het koffiecon cert worden gegeven, in samen werking met het kerkkoor. Het publiek kan eventueel ook mee zingen. De koffie staat klaar; de kerstcake ook. DONDERDAG Leiden Breehuys, Breestraat 19, scholierencafé, 20-23 uur. SSR, Hogewoerd 108, Leids proza- en poêziefestival, 20 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht, Zweedse film 'Liliane', 21 uur. Koppenhinksteeg 2, spelletjesavond jongerenbeweging, 20.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis, raadsvergadering, 20 Warmond Gemeentehuis, raadsvergadering met algemene beschouwingen, 19 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, vergadering profiel schets nieuwe burgemeester, 19.30 uur. 20 Lindehoeve, Van der Haarplein, mu ziekcafé, 20.30 uur. VOORSCHOTEN - De Treubstraat wordt wellicht een gezellige win kelstraat met groenvoorzieningen, bankjes en paaltjes. In hun van daag gepresenteerde beleidsplan schrijven B en W dat de straat moet worden omgetoverd tot winkelerf. De plannen, die de auto geen strobreed in de weg zullen leggen, worden echter pas na 1985 uitge voerd. Hetzelfde geldt voor de defi nitieve inrichting van het Treub- plein, waar het doorgaand autover keer gescheiden wordt van het par kerende verkeer. Meer haast heeft het college met de aanleg van gietijzeren boom- roosters rond de linden in de Voor straat. Zodra blijkt dat de raad wat positiever denkt over het plan dan vorig jaar en het op zijn verlang lijstje zet, willen B en W 92.500 gul den uittrekken voor de roosters. De proef met enkele exemplaren VRIJDAG heeft volgens de bestuurders aan- Zoeltrwoude getoond hoezeer de bomen be schermd worden door de dingen. Ons Huis, Kosterspad, kerstmarkt, 15- WASSENAAR - Het eerste pro test is binnen. Het was het Lei derdorpse D'66-raadslid R. Stam die deze week de knuppel in het hoenderhok gooide. Die 50.000 gulden, die ex-Centrum- partijlid Janmaat wil schenken aan Wassenaars Dierenpark, is besmet, riep Stam. En: 'Er wordt op oneigenlijke wijze goodwill mee gekweekt door de Centrumpartij'. Irritatie en schrik bij zijn Lei derdorpse collega's. Men oor deelde dat er geen slapende honden moeten worden wak- kergemaakt. Hoe meer publici teit, hoe beter het de Centrum partij uitkomt, redeneert men. Moet de zaak inderdaad de doofpot in? Gaan we er vanuit dat geld niet stinkt en dat Was senaars Dierenpark, kort gele den nog met sluiting bedreigt, moet pakken wat het pakken kan? Maar anderzijds: waar mee bemoeit Leiderdorp zich eigenlijk, weliswaar ligt Wasse naar op een steenworp afstand van het immer uitbreidende dorp,maar is het aan de be stuurders daar om een oordeel over de gift te vellen? door Miep Hoenson Ja, zegt boosdoener Stam. Immers, net als heel wat andere regiogemeenten hebben wij nog niet zo lang geleden ook 'gedokt' om het noodlijdende dierenpark een financiële iiyec- tie te geven. Mogen we dan als jeblieft wat zeggen ook. Nee, zegt Leiderdorps wet houder Meerburg. Die gift van Janmaat gaat ons niet in de eer ste plaats aan. "Het is een zaak van het bestuur van het dieren park zelf. Het gaat tamelijk ver om er van onze kant conse quenties aan te verbinden als ze dat geld aanpakken. Maar goed: we wachten eerst maar eens af wat dat bestuur doet en op grond van welke motieven ze iets beslist". Gegeven paard Voorlopig heeft dierentuin- directeur J.M. van Dooyeweert nog niets besloten. Je mag een gegeven paard niet in de bek kijken, zo opperde hij aanvan kelijk voorzichtig toen hij met de voorgenomen gift werd ge confronteerd. Gevraagd naar zijn reactie op 'het eerste pro test* zegt Van Dooyeweert: "Ja. Het is prettig dit te weten. Vooral omdat er wat ons betreft nog geen sprake is van een gift". De geluiden vanuit Leider dorp hebben hem wel aan het denken gezet. "Die kritiek is een reden temeer om bijzonder zorgvuldig te werk te gaan. We wachten dus gewoon eventuele verdere reacties nog maar af'. Dat er wordt gereageerd staat vast. Zo klinkt uit Warmond - een gemeente die destijds ook geld heeft gegeven - het raads lid C. Vreeken (onafhankelijk). Hij staat paraat om zijn adhesie te betuigen aan de Leiderdor per die het protest in gang zet te. Want: soms is geld geld, maar in dit geval, nee. "Ik was het destijds al niet mee eens dat we geld zouden geven. Omdat die gift een dub bele bodem had. Het alleméal was bedoeld om gedeputeerde Borgman, die zich sterk maak te voor het openhouden van het dierenpark, te slijmen", geeft Vreeken een heel onverwachte wending aan de discussie. Betrokkenen Zijn collega's uit Wassenaar zelf maar eens aan het woord gelaten. Per slot van rekening zijn zij als plaatsgenoten 'direct betrokkenen'. WD-raadslid C.B. Aptroot uit die gemeente blijkt er een echt liberaal standpunt op na te houden. "Wij krijgen het geld niet, het dierenpark krijgt het. En dat moet z'n eigen boontjes maar doppen", vindt de WD'er. Wassenaar heeft wat hem betreft niet eens meer recht van spreken als de andere regiogemeenten, want de bij drage vanuit het Wassenaarse was ook maar een paar dubbel tjes per inwoner. Niet overdre ven veel, vergeleken met de an deren. "Dus vind ik dat ze het zelf maar moeten weten. Per soonlijk zou ik het leuker vin den om 50.000 gulden van een ander te krijgen, maar ander zijds heeft het dierenpark dat geld hard nodig". Soortgelijke termen gebruikt opponent H.J. Goulooze /PvtlA) voor de gift. Eenieder is in dit land om vrijelijk geld te spenderen, zegt Goulooze. En: ze moeten het zelf maar uitma ken. Zelf zou het PvdA raadslid het evenwel niet accepteren. "Want het is vermoedelijk toch geld dat via de Centrumpartij wordt verkregen". Raadslid J.W. Harting (Party Wassenaar) toont zich zwart witter. Er zijn gebaren die men in dit leven niet kén aanvaar den, oordeelt hij. En daar hoort een gift van "een mijnheer uit een partij die niet geaccepteerd wordt in een democratische omgeving" ook bij. De man van Partij Wassenaar zit er dan ook hard aan te den ken om de zaak in de raad aan te kaarten. Hij vindt het op voorhand al heel bevreemdend dat hij er de afgelopen week niemand over heeft gehoord in het gemeentehuis. Zelfs niet in de wandelgangen, zoals dat heet. "Maar ik wil by de volgen de vergadering wel eens iets doen", belooft hij. CDA-raadslid V.J.W. Wens- veen laat weer een heel ander geluid horen. "Laat hy het geld, waar hij zo voor gevochten heeft, maar gewoon aan de be lasting geven", zegt deze Was senaarder in een eerste reactie. "Hier zit een bijsmaakje aan. Als hij het zo graag aan het die renpark wil geven, had hy dat toch ook anoniem kunnen doen? Nu wordt er immers veel ophef over gemaakt?" Signaal Ten slotte de aanzwengelaar van de hele discussie, het Lei derdorpse raadslid Stam, nog een keer aan het woord: is hij tevreden over het effect dat zijn woorden sorteerden? Toch wel, zegt hij, ook al kreeg hij veel boze gezichten en dito reacties toen hij bleef 'zeuren' tijdens de raadsvergadering. "Ik heb een heel duidelijk signaal gege ven. En ik denk dat de dieren tuin daarmee z'n winst moet doen. Buiten-kijf staat natuur lijk dat als Wassenaars Dieren park het geld van deze vent aanneemt, en het straks weer bij ons aanklopt voor geld, ik tegen zal stemmen. Maar dat is verder alles. Ik ga er geen hals zaak meer van maken. Dan komt er .alleen maar meer pu bliciteit over dan nodig is". "Kijk", zegt Stam nog. "Het is nooit mijn bedoeling geweest om de gemeente te bewegen een brief op hoge poten te schrijven. Maar wel om via de bestuurlijke contacten te laten doorschemeren dat zoiets niet gewenst is. En ik heb uit de wandelgangen begrepen dat die geluiden echt wel richting provincie Zuid-Holland snel len". Of ze daar ooit arriveren is punt twee: de feestdagen leg gen het bestuurlijke leven aar dig lam. Zo wordt de eerstvol gende raadsbijeenkomst in Wassenaar pas in januari ge houden. Tegen die tijd hebben de vrije dagen, oliebollen en glazen champagne hun aflei dende werking waarschijnlijk niet gemist. En al zouden ze dat wel: wellicht wordt de huid al verkocht voordat de beer ge schoten is, want als de scholen die het geld moeten uitkeren inhoudsplichtig blijken, is de belasting degene die lachend toekijkt. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN "ra's^osten" Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse n Commentaren: W. F J. Wirtz en A. A. van Brussel IgHojïns^n-d Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2