Architectuur museum komt in Rotterdam Ogen en oren tekort bij Schippers' 'Kutzwagers' Veelsoortig Maastrichts aardewerk in Lakenhal Stotijn verlaat Studenten orkest POPAGENDA Ted Hughes nieuwe Britse hofdichter DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 'Kutzwagers' van Wim T. Schippers. Uitgevoerd door Toneelgroep Cen trum. Regie: Peter Oosthoek, decor: Jaap de Groote, muziek: Clous van Mechelen. Gezien op 19 december in theater Bellevue, Amsterdam. Al daar nog t/m 31 januari op elke woensdag t/m zaterdag. AMSTERDAM - Wim Schip pers is een ontregelaar in hart en nieren. Of hij nu bij wijze van kunst hartje zomer een versierde kerstboom op het Leidseplein laat plaatsen of het televisiewe reldje met shows vol blote mei den, instortende decors en vieze woorden wakkerschudt, net op het moment dat het aan een ja renlange slaap wilde beginnen, steeds licht hij zijn toeschouwers beentje. Ik ben al sinds de eerste ken nismaking via Hachè en Servet een bewonderaar van zijn werk. •Niet alleen omdat hij afspraken op kunstgebied aan zijn laars lapt, maar vooral ook om de ma nier waarop hij dat doet. Want bij zijn ontregelende activiteiten streeft Schippers naar een uiter ste perfectie. Er mogen bij hem heel wat onvertogen woorden vallen, maar dan wel precies op de juiste plaats. Zijn humor is voor een belangrijk deel geba seerd op een consequent doorge voerd absurdisme in voor ieder een herkenbare situaties. Sinds een paar jaar heeft hij zijn activiteiten naar het toneel uitgebreid. Met twee eenakters heeft hij in voorgaande seizoe nen bij Centrum ervaring opge daan, voor hij zich aan een avondvullend stuk waagde. 'Kut zwagers' is de opzienbarende naam er van. Voor wie het nog niet weet: twee mannen zijn kut- zwager van elkaar als ze met de zelfde vrouw naar bed zijn ge weest. De voorstelling is overi gens heel wat minder scabreus dan de titel doet vermoeden. 'Kutzwagers' is in de eerste plaats een groot spektakel. Want als Schippers ergens een hekel aan heeft, dan is het aan verve ling. De decors zijn van een tot in het extreme doorgevoerd realis me. Een restaurant moet bij hem in één oogopslag als zodanig her kenbaar zijn en in een zolderka mertje van een studente moet je de voortwoekerende schimmel kunnen ruiken. De decors die Schippers in zijn hoofd had ble ken zo ingewikkeld, dat de pre mière er twee maanden voor moest worden uitgesteld. Ze oogden en functioneerden nu voortreffelijk en de wisselingen verliepen verbazend snel. Bij televisie heb je als maker maar zeer beperkt de mogelijk heid de manier van kijken te beïnvloeden. Bij theater kan dat wel, en Schippers heeft dat met twee handen aangegrepen. Op al lerlei manieren wordt in 'Kut zwagers' met theater-afspraken een loopje genomen. Deels met bekende trucs, zoals acteurs die tussen het publiek blijken te zit ten en een einde, dat geen echt einde is. Maar ook met verras sende vondsten, zoals de twee acteurs die in de pauze, als het doek al gevallen is, ruzie krijgen over de rolverdeling. Of de stu dent, die een lamp uit de po diumverlichting draait om die voor zyn eigen lamp te gebrui ken. De grootste verwarring wordt gesticht door de opeenvolging van de scènes. Aanvankelijk lijkt er geen enkel verband te zitten tussen de slaande ruzie in een restaurant, de studente, die een 'potloodventer' in haar kamer aantreft en de actrice die tijdens een repetitie door een roddel journalist wordt lastig gevallen. Pas tegen het einde is het min of meer mogelijk alle figuren met Coby Stunnenberg, Onno Molenkamp en Jim Berghout elkaar in verband te brengen. Min of meer, omdat sommige dubbelrollen tegelijk ook twee gezichten van één en dezelfde persoon blijken te zijn. Jongleren Bij 'Kutzwagers' kom je niet al leen ogen, maar ook oren tekort. Want Schippers kan als maar weinig anderen jongleren met taal en logica. Zwaarwichtige vraagstukken als: heeft de mens een vrije wil of ligt zijn lot vast? worden behandeld in zo duize lingwekkende dialogen dat je nog over de inhoud er van zit na te denken als de handeling al weer veel verder is. Voor het in zijn voortbestaan bedreigde Centrum kan 'Kut zwagers' een heel belangrijke produktie zijn. Er is lang en hard aan de voorstelling gewerkt en het resultaat is ernaar. Centrum heeft veel acteurs die bedreven zijn in het neerzetten van ty petjes, en ze halen dit keer het onderste uit de kan. Vooral Onno Molenkamp en Jacques Com mandeur zijn zeer op dreef. ARIEJAN KORTEWEG DEN HAAG (ANP) - Louis Stotijn (66) zal in januari volgend jaar voor de laatste maal optreden als diri gent van het Nederlands Studen ten Orkest. Hij heeft het orkest acht jaar geleid. Naar een opvolger wordt nog gezocht. Het Nederlands Studenten Or kest werd in de jaren vijftig opge richt. Sindsdien houdt het elk jaar in januari een tournee door Neder land, waarbij negen concerten wor den gegeven. De bezetting wisselt ieder jaar. De opbrengst (ongeveer 10.000 15.000 gulden) komt ten goede aan een fonds voor gehandi capte studenten. De komende maand zal het or kest voor het eerst in zijn bestaan ook buiten Nederland optreden, en wel in Cambridge (op 24 januari) en Londen (op 26 januari). De tour nee in Nederland begint traditiege trouw in Bergen (NH) op 14 januari en wordt afgesloten in het Amster damse Concertgebouw (op 22 ja nuari). In het Leids Vrijetijdscentrum treedt morgenavond de legendari sche zangeres Nico op.- Ze werd in 1938 in Duitsland geboren, werd fotomodel en ging naar New York om er in een film van Andy Warhol te acteren. Via hem kwam ze in contact met de Velvet Under ground. Op het debuutalbum uit 1967 van de Velvet, één van de gro te klassiekers uit de popgeschiede nis, zong ze Til be your mirror' en 'All tomorrow's parties'. Ze heeft nooit echt deel uitgemaakt van de groep van John Cale en Lou Reed. Na 'Velvet Underground Nico' begon ze aan een solo-carrière, soms samen met een band, dan weer zichzelf begeleidend op har monium. Van haar optredens en sporadische plaatopnamen straalt een grote treurigheid af. Tijdens haar korte toernee dóór Nederland wordt de inmidels 46-ja- rige zangeres begeleid door ex-le- den van de Engelse groepen Blue Orchids en the Invisible Girls. In het open café van het Leids Vrijetijdscentrum speelt zaterdag middag Ivy Green uit Hazerswou- de-dorp. Stevige popmuziek met wortels in de vroege jaren zestig. Het café is van twee tot vijf uur ge opend en de toegang is gratis. Ook zaterdagavond haalt het LVC herinneringen op aan de jaren zestig. In de grote zaal spelen dan de beatbands The Shakers en The Other Side. Robert Jasper Groot- veld, in de provotijd wereldbe roemd als anti-rookmagiër die met bezwerende rituelen het roken van sigaretten de wereld uit wilde hel pen, geeft een preformance op zol der om 22.30 uur. In de filmzaal Lakenhal, Oude Singel 28-32. Tot e met 2 maart. Geopend; di. t/m za. van 10-17 uur; zon- en feestdagen van 13-17 uur. 25 dec. en 1 jan. gesloten. LEIDEN - Verreweg de mees ten van ons hebben er thuis wel iets van: Maastrichts aardewerk. Hetzij in de vorm van één of an der stuk servies of van een be schilderd herdenkingsbord, en anders wel van vloer- of wandte- gels. U kunt het in veel gevallen herkennen aan het merkje met de afbeelding van een sfinx waaronder de tekst 'P. Regout Co-Maastricht'. Ook komen het merk met de tekst 'Mosa-Maas- tricht', en dat met 'Société Céra- mique', veelvuldig voor. Dat zovele Nederlanders hier iets van in huis hebben, en dat de belangrijkste fabrieksnamen (Mosa, N.V. Koninklijke Sphinx, Société Céramique) en de fabri- kantennaam Regout velen ver trouwd in de oren klinken, is niet zo vreemd. De Maastrichtse aar dewerkfabrieken, waarvan de eerste in 1836 door Petrus Re gout werd gesticht, hebben tot en met heden immers een werkelijk gigantische hoeveel heid produkten afgeleverd. Deze werden over ons hele land ver spreid, maar ook op grote schaal geëxporteerd. Verreweg het meeste is pretentieloos gebruik- saardewerk, maar er zitten zeker ook wel fijngevormde en aardig gedecoreerde dingen tussen. Niet alleen het zeer omvangrij ke assortiment produkten, maar ook de uiteenlopende produktie- technieken en de geschiedenis van de firma's, maken een studie van het Maastrichtse aardewerk heel interessant. Er is zelfs een vereniging van verzamelaars en anderszins geïnteresseerden: - De Vereniging Maastrichts Aar dewerk. - Een belangrijke verza meling berust bij de familie Pol ling in Voorschoten. Een deel van dïe collectie, dat een globaal beeld geeft van het totale gebied, wordt tot 3 maart geëxposeerd in de Lakenhal. U kunt op deze tentoonstelling de meest uiteenlopende dingen aantreffen. Er is grote-mensen- serviesgoed, maar ook leuk kin- der- en poppenserviesgoed. Er is herdenkings-aardewerk, zoals Heilige-Communie-borden en Oranje-artikelen. Dan kan men reclame-aardewerk aantreffen, waaronder een bord met een voorstelling van een glunderen de. smakelijk etende mansper soon die omgeven is door de tekst 'Ik voel me als een vorst/Bij stamppot met Unox-worst'. Op vallend zijn zeker de twee mooie ceramische crucifixen van Re gout. Maar er is nog veel meer. Onder het serviesgoed bevin den zich overigens diverse merk waardige creaties. Zo zijn er 'Warmwaterborden' tentoonge steld: diepe borden-met-hand- vatjes waaronder een klein wa terreservoir met afsluitbare tuit is bevestigd. En wat te denken van het drie delige 'Rookstel' op een dien blaadje, stammend uit een tijd waarin roken nog duidelijk een cultuur in plaats van een zenuw trek was? De uiteenlopende technieken waarmee al deze voorwerpen zijn gedecoreerd worden in een uit gebreide folder besproken. Veel werd met de hand beschilderd, zoals het overbekende 'boere- bont'-werk. Andere technieken zijn onder meer: het 'transfer- drukprocédé' (natte gravure- prenten worden op het voorwerp gedrukt dat daarna geglazuurd wordt); de décalcomanie (met plakplaatjes); en verder de sja- bloontechniek (uitgesneden vor men worden met verf bespoten). ANTOON ERFTEMEIJER Virtuoze vertolking van Vivaldi's piccoloconcert Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Concert voor piccolo en orkest van Vivaldi, solist Wim Steinmann; Vioolconcert in G K.V. 213. soliste Vera Beths; Beetho ven. Zesde Symfonie (Pastorale). Uitgevoerd in de Stadsgehoorzaal op 19 december. LEIDEN - Met Vivaldi's pic colo-concert als verrassende op maat begon het laatste Meester- serie-concert van dit jaar, met Mozart en Beethoven als hoofd zaak. Het verrassende van Vivaldi's concert was niet zozeer gelegen in het werk zelf, dat nogal geijkt van opzet en inhoud is, maar in het soloinstrument zelf. Eerlijk gezegd verwachtte ik iets te zul len horen dat meer mèrkwaardig dan vólwaardig zou zijn, en dat bleek een misvatting waaraan Wim Steinmann's spel elke grond ontnam. De piccolo kan wel degelijk een bevredigend so lo-instrument zijn, maar dan moet het wel zo virtuoos en mu zikaal bespeeld worden als Wim Steinmann deed. Mijn nieuws gierigheid ging vooral uit naar het langzame middendeel, waar in de nadruk pleegt te liggen op het melodische. De strakke toon van het instrument leent zich niet tot grote dynamische scha keringen. Door op uiterst ver zorgde en stilistisch verantwoor de wijze versieringen aan te brengen werd dit middendeel een boeiend rustpunt temidden van de levendig gespeelde hoek- delen. Blijft de vraag in hoeverre het timbre van de piccolo ver schilt van de fiuto piccolo uit Vi valdi's tijd. De tweede soliste van deze avond, Vera Beths, straalt in haar spel een grote zekerheid uit. Toch kon haar spel mij dit keer niet zo bekoren. Haar Mozart- vertolking had in alle drie delen een ondertoon van gejaagdheid waardoor haar spel zich niet ten volle kon ontplooien. Ook haar toon had iets geforceerds door het steeds op dezelfde wijze aan zetten en met vibrato opvullen. De goede verstandhouding van Edo de Waart die als vast gastdirigent aan het R.Ph.O. ver bonden is, en zijn orkest kwam het duidelijkst aan de oppervlak te in de Pastorale van Beetho ven, gepeeld in een onopge smukte idyllische sfeer - een uitvoering met voortreffelijke so li vanuit het orkest die dan ook met een zeer enthousiast applaus gehonoreerd werd. MIES ALBARDA. 'ilmcomponist Magne overleden PARIJS (AFP) - De Franse compo nist van filmmuziek Michel Magne is gisteren op 54-jarige leeftijd overleden in het ziekenhuis van Pontoise bij Parijs. Magne was kort tevoren gevon den in een hotelkamer. Hü zou een teveel aan barbituraten ingeno men. Naast hem lag het omstreden boek 'Suicide Mode d'Emploi' (Handleiding voor zelfdoding). Michel Magne schreef o.m. de muziek voor 'La Ronde' van Max Ophuls, 'Le Repos du Guerrier' van Roger Vadim en 'Belle de Jour' van Luis Bunuel. worden korte films uitde jaren '60 gedraaid. Verder video's van de Stones, Who, Kinks en anderen. In Scum in Katwijk trekt zater dagavond de Engelse groep Tokyo Blade hard van leer. Deze vijf jon gens uit Salisbury hebben inmid dels twee elpee volgespeeld met genadeloos harde 'heavy metal'. De groep heeft de voor dit genre gebruikelijke bezetting van zang, drums, bas en twee gitaren. Geza menlijk goed voor een volume, waarop het voor de echte liefheb bers aangenaam 'headbangen' is. Het optreden begint om 20.00 uur. Long Way Blues maakt onverval ste binnenblues. Willem van Hou ten (gitaar en zang), Leo de Jong (gitaar en zang), Ed Blanken (bas) en Dirk Lieftink) zijn daar al sinds 1976 mee bezig en kunnen zo on derhand op een aanzienlijke erva ring bogen. Ze brengen in Het Kas teel in Alphen aan den Rijn zater dagavond een mengeling van eigen werk en rock- en bluesklassiekers. Aanvang 20.30 uur. DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationale Architectuurmuseum komt in Rotterdam. Minister Brinkman van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur heeft hiertoe besloten. Cultuur-politieke ar gumenten hebben bij de keuze de doorslag gegeven. PETER LAWFORD ZIEK - De Amerikaanse acteur en ex-zwager van president John F. Kennedy, Peter Lawford, is zeer ernstig ziek. Hij ligt met een leverziekte en nieraandoening in het Cedars-Sinai-ziekenhuis van Los Angeles. De 61-jarige Peter Lawford, zoon van een Britse generaal trouwde in april 1954 met Patricia Kennedy, een zuster van John F. Kennedy. Elf jaar later gingen ze uit elkaar gingen. De vier kinderen uit dit huwelijk zijn naar Los Angeles gevlogen om aan het ziekbed van hun vader te zijn. Rotterdam heeft voor huisvesting de voormalige Gemeente-Biblio theek aan de Nieuwe Markt be schikbaar. De andere serieuze ge- Amsterdam, dat het de Koopmansbeurs aan het Damrak wil vestigen. Delft, dat zich ook als vestigings plaats had opgeworpen, komt niet in aanmerking omdat het geen cul tureel centrum van voldoende ni veau vormt voor de architectuur van de twintigste eeuw, aldus WVC. Hilversum, dat eveneens naar het museum dong, bleef bui ten beschouwing, omdat het in het geheel geen plan ervoor had ont wikkeld. Rotterdam stelde in de strijd om de vestiging onder meer, dat rechtvaardigheid de rijksoverheid gebiedt, dat het museum aan Rot terdam wordt toegewezen. Door de interesse van de burgers en een voortdurende bouwproduktie op hoog niveau is in Rotterdam het juiste klimaat ontstaan voor het Nationaal Architectuurmuseum, aldus verklaarde de gemeenteraad van deze stad. Minister Brinkman heeft giste ren de Tweede Kamer zijn beslis sing meegedeeld. Het een Instituut voor Architectuur en Stedebouw zijn. De minister hoopt, dat het in 1986 kan worden geopend. In het nieuwe instituut gaan sa men: de Stichting Wonen, de Stichting Architectuurmuseum en het Nederlands Documentatiecen trum voor de Bouwkunst, die nu in Amsterdam zijn gevestigd. Hun werkzaamheden zijn ingebed in het Amsterdamse patroon van or ganisaties en instellingen als uni versiteiten en kunsthistorische in stituten. Een keuze voor Amster dam zou voor de hand hebben ge legen, aldus de minister. Hij heeft echter gemeend, dat cultuurpolitieke argumenten zwaarder moeten wegen. Van de rijksbegroting voor cul tuur gaat 89,9 mihoen gulden naar Amsterdam en slechts 7,1 miljoen gulden naar Rotterdam. Brinkman stelt, dat concentratie van culture le instellingen in Amsterdam tot verschraling zou leiden van het culturele klimaat elders. Hij acht het wenselijk dat op meer plaatsen een goede culturele infrastructuur wordt geschapen. LONDEN (GPD) - Engeland heeft een nieuwe hofdichter. Het is Ted Hughes (54), die gisteren is be noemd tot opvolger van de in mei van dit jaar overleden Sir John Betjeman. Hofdichter is een titel voor het leven die meer dan 300 jaar terug gaat. De drager ervan maakt deel uit van het koninklijke hof. Er wordt van hem verwacht dat hij bij belangrijke gebeurtenissen als ge boorten en huwelijken van leden van het koninklijke huis een vers maakt. Daarvoor ontvangt hij de vooral symbolisch bedoelde vergoeding van 70 pond (nog geen 300 gulden) 's jaars, plus een kist wijn. Vanaf het eind van de jaren vijf tig maakte Hughes naam als dich ter Hij heeft veel gedichten over dieren geschreven, en is altijd met name gefascineerd geweest door de harde strijd om het bestaan die dieren moeten voeren. Die strijd ziet hij als symbolisch voor wat mensen moeten doormaken. Enkele van zijn meest bekende bundels zijn 'The Hawk in the RainCrow', 'Cave Birds' en 'Moortown'. jpTT Maastrichts 'boerebont' uit de verzameling-Polling

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25