'Ik ben gemekker meer dan zat' Merkx: 'Er was voor ons geen weg terug' MATiU Arthur Mostert op zwarte lijst VN VoUeybalcoach Geert Trompetter: geen woorden maar daden Weer record verbroken in tweekamp Oranje in dubbele cijfers: 10-0 DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 België met 0—0 tegen Griekenland tevreden (AFP/Reuter/SID) - België heeft door de 0-0 tegen Griekenland een goede kans behouden op kwalifi catie voor de eindronde van de we reldtitelstrijd. Maar in Athene gin gen de Rode Duivels alles behalve duivels te keer. De ploeg van trai ner Thijs gokte, gezien het verdedi gende spel, niet op twee punten. De Grieken, bedreigd door de laat ste plaats, deden dat wel. „Deze partij moet voor ons de sleutel tot Mexico zijn", had de Griekse trainer Miltos Papaioan- nou voor de aanvang van het duel gezegd. Voorlopig blijft de deur voor zijn elftal gesloten. Thijs maakte duidelijk dat de uitslag he lemaal in zijn stategie paste: „Ik wil uit onze Balkan-reis drie pun ten slepen". Om dit resultaat te be reiken, moet België zaterdag van Albanië winnen. Griekenland - België 0-0. Scheidsrech ter: Fahnler (Oos). Toeschouwers: 40.000. Gele kaarten: Mitropoulos (Gri); De Groote en Grun (Bel). De stand in groep 1 i Bestuurders stichting NDR stappen op BREDA (GPD) - Nauwelijks tien maanden nadat de heer mr. W. J. L. J. Merkx door minister Braks geinstalleerd werd als voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, heeft hij zijn functie al weer neergelegd. Merkx kan daardoor terugzien op zijn kortste en zeker niet succesvolste rol als bestuurder. 2 110 3 2 110 3 2 0 111 DEN HAAG (GPD) - Op de van- speedboatracers Arthur Mostert en daag verschenen zwarte lijst van Cees van der Velden, de hockeyers de Verenigde Naties staan twaalf John Ackerman en Mare Benninga Nederlandse sportmensen die in (beiden maakten deel uit van het het eerste helft van dit jaar hebben zogeheten Maccabi-team), de kar- LrsWotendenwedLijd- Vbanië-Beh deelgenomen aan wedstrijden in tracers Jasper Blom, Leo Kloos o weastrud. Aioame uei Zuid_Afrika Die twaalf zijn: de Jeroen Viscaal, motorcoureur Boet gië op 22 december. 'Klassieker' in gevaar LE MANS (Rtr) - Na de Grand Prix in Monaco en de rally van Monte Carlo wordt een derde klassieker uit de autosport in zijn voortbestaan bedreigd. De 24-uursrace van Le Mans ver keert door een terugloop in de publieke belangstelling en door zware belastingen in grote financiële moeilijkheden. Vol gens organisator Jean-Marc Desnus zal de 53ste editie van het befaamde evenement op 16 en 17 juni niet doorgaan, als de plaatselijke autoriteiten in West-Frankrijk geen steun ver lenen. De toeschouwersaantallen liepen na het record van 1967 (160.000) terug naar 70.000 in 1984. van Duimen, de squashers B. Hoo- genboom en M. Remynse, de cric ketspeler Paul Jan Bakker en wa terskiër Robert Teuretzberger. Naar aanleiding van dit grote aantal Nederlanders op de zwarte lijst heeft het Komitee Zuidelijk Afrika het bestuur van de Neder landse Sport Federatie per telex verzocht om de richtlijnen met be trekking tot sportcontacten met Zuid-Afrika aan te scherpen. Want volgens het Komitee waren de meeste (Nederlandse) sportcontac ten vriendschappelijk van aard en derhalve in strijd met het NSF- standpunt van twee jaar geleden. „Ons inziens dienen de sportbon den te worden verplicht maatrege len te treffen tegen sportlieden die in Zuid-Afrika hebben gespeeld", aldus het Komitee Zuidelijk Afri ka. „Met drie van mijn vier medebe stuursleden ben ik tot de conclusie gekomen, dat wij in de bestaande bestuursstructuur geen enkele bij drage meer konden leveren tot het oplossen van de problemen binnen deze sport", luidt zijn motivering van de opzienbarende stap. De vroegere burgervader van Breda was door zijn ministeriële partijgenoot tweemaal voor de wei nig aantrekkelijke post benaderd. Weinig aantrekkelijk, omdat het klimaat in de draf- en rensport da nig verziekt was. Daarbij speelden de teruglopende toeschouwersaan tallen en toto-omzetten een rol, maar ook de grote onenigheid tus sen diverse groeperingen, waaraan het vorige bestuur tenslotte tenon- der ging. Dat leidde destijds tot ingrijpen van de minister van landbouw en visserij, die een structuuronder zoek gelastte. Dit leverde onder an dere aanbevelingen voor een totale herziening van de organisaties (NDR en Stichting Totalisator Ne derland), die op het gebied van de draf- en rensport werkzaam waren. De nieuwe bestuurderen mochten geen banden onderhouden met ge ledingen binnen de draf- en ren sport en kregen bovendien te ma ken met een nieuw overkoepelend orgaan, het Centraal Fonds, dat het beleid binnen de draf- en rensport zou moeten gaan bepalen. Zo had het zogenaamde IKON-rapport het gewild, zo had de minister met steun van de Kamer het verordon neerd. De rol van het nieuwe NDR-be- stuur, dat in het begin van dit jaar aantrad, zou dus vrij beperkt zijn. Dat wist Merkx ook: „Ik had het IKON-rapport bestudeerd", zegt hij, „en wel degelijk begrepen dat het beleid bepaald zou worden door de drie mensen die samen het Centraal Fonds vormen. Zoiets kan goed gaan, daar ben ik nog steeds van overtuigd. Maar dan moet het bestuur van de NDR een zekere mate van zelfstandigheid gegund worden en bepaalde initia tieven kunnen ontplooien. Dan moet er ook goed overleg zijn. Daar was helemaal geen sprake van. Zo als dat nu gewerkt heeft of ei genlijk niet gewerkt heeft moet je de structuur bestempelen als een bestuurlijk monstrum". Merkx en de zijnen hadden ideeën ontwikkeld over de manier waarop het nieuwe spel, het W-5, AMSTERDAM (GPD) Peinzend tuurt hij door het raam van café Het Nieuwe Meer. Goed weer om te vissen, lijkt hij op deze vroege maandagmorgen te concluderen. Het is tenslotte zijn visdag. Opeens komt hij tot leven. „Als ze afhaken, dan stop ik er ook mee. Op deze manier wordt mij het werken onmogelijk gemaakt. Iedereen bemoeit zich er maar mee. Ik ben het gemekker meer dan zat". Het Nederlands volleybalteam start vrijdagavond in de Eerste Haarlemse Volleybal Driedaagse met de voorbereiding op het Eu ropees kampioenschap, dat in september in eigen land wordt ge houden. Bondscoach Geert Trompetter werd aan de vooravond van dit eerste serieuze toernooi gecon fronteerd met het bedanken van vier spelers van landskampioen Brother/Martinus. Zij waren het niet eens met de wijze waarop de Nevobo de shirtsponsor (Delta Lloyd) presenteerde. Zij waren, in tegenstelling tot andere spelers, niet ruim vantevoren ingelicht. Dinsdagavond gingen de Marti- nus-spelers, in het belang van het Nederlandse volleybal zoals zij stelden, alsnog overstag, hoewel zij hun principiële bezwaren handhaafden. „Het moet nu maar eens over zijn met het gekrakeel. Ik ben het meer dan zat", stelt Geert Trom petter, die voor het gesprek tus sen de Nevobo en de Martinus- spelers dreigde met opstappen als er geen bevredigende oplossing van het conflict uit de bus zou ko men. 'Europa' pas in april naar Azië? LEIDEN (GPD) De tafelten- nisconfrontatie tussen Europa en Azië wordt vrijwel zeker niet in januari 1985 afgewerkt. Aan leiding is de politieke houding van Hongkong, het land waar het eerste pingpongduel tussen de grootmachten zou plaatsvin den. De regering weigert name lijk visa te verstrekken aan spe lers en speelsters uit commu nistische landen. „Een volsla gen verrassing", aldus ETTU- penningmeester Henk van Dilst. „Daar hadden we hele maal geen rekening mee ge houden". De internationale tafeltennis- bond probeert momenteel on derdak te vinden in Bangkok. „Maar", stelt Van Dilst, „ik heb niet veel hoop dat die poging succes oplevert. De promotor die de wedstrijd organiseert, had mij in het afgelopen week einde al moeten inseinen. Dat is niet gebeurd". Naar alle waarschijnlijkheid wordt het duel, waarvoor Betti- ne Vriesekoop (bijgestaan door coach Bakker) is uitgenodigd, naar april verschoven. „Na ja nuari is er nauwelijks speel ruimte op de kalender. De eni ge mogelijkheid is na afloop van het wereldkampioenschap in Zweden", aldus Van Dilst. Geert Trompetter, vis- en volley balfanaat, en sinds een jaar trainer/ coach van het Nederlands heren volleybalteam, heeft er duidelijk genoeg van. Het uit de hand gelo pen shirtsponsorconflict, dat leid de tot het (voorlopig) bedanken van de Martinus-spelers* Bert Goedkoop, Marco Brouwers, Teun Buijs en Ron Boudrie voor het Ne derlands team, moet snel uit de we reld zijn, anders hoeft het van hem niet meer, maakt hij nog eens dui delijk. Dreigende taal van Geert Trom petter aan de vooravond van het eerste serieuze toernooi ter voorbe reiding op het Europees kam pioenschap volleybal, dat in sep tember in eigen land wordt afge werkt. „Ik heb altijd gesteld, dat als er spelers door niet-technische omstandigheden niet bijkomen, ik ermee stop. Ik wil het zelf bepalen. Nu zijn er zoveel partijen die alle maal wat te zeggen hebben. Die hebben natuurlijk allemaal hun ei gen visie. Ik wil alleen op tech nisch gebied bezig zijn. Niets an ders. De laatste weken bemoeit ie dereen zich maar met dat conflict. Als ik doorga als zij stoppen, kom ik niet meer geloofwaardig over. Dat moeten de spelers die overblij ven maar begrijpen". „Maar ik ben nog steeds in de overtuiging dat een oplossing nabij is. De bond heeft zeer onzorgvul dig gewerkt, dat wel. Maar het valt allemaal best nog te regelen", zegt Geert Trompetter voor het verzoe- ningsgesprek van dinsdagavond. „En ik hoop nu maar dat ik mijn tijd en energie alleen maar in het volleybal zelf hoef te stoppen. En niet meer in dat gekrakeel erom- heen. Ik moet op het veld staan. Niet rond een vergadertafel. Daar voor ben ik niet aangesteld". Geert Trompetter zal vorig jaar toen de bond hem na het tussen tijds afhaken van Rob Hachmang vroeg bondscoach te worden in af wachting van de komst van Arie Selingèr, de toptrainer van het Amerikaanse damesteam - ook niet vermoed hebben welke pro blemen hem stonden te wachten. „Nee, dat zeker niet. De opzet om onder Selinger te functioneren ging dus de mist in. Volgens de le zing van de bond waren zijn finan ciële eisen te hoog. Jammer, want ik had graag onder hem willen werken. Zo eigenwijs ben ik name lijk nu ook weer niet". In augustus stelde de bond hem voor het feit, dat hij het maar alleen moest doen. Trompetter verwerkte deze eerste tegenslag en stelde een intensief trainingsprogramma sa men, waar de selectie zich in kon vinden. In Haarlem staat komend weekeinde de eerste testcase met wedstrijden tegen Cuba, West- Duitsland en Zuid-Korea te wach ten, waarna dit jaar ook nog wordt deelgenomen aan het toernooi in Apeldoorn. In de maanden april, mei en juni moet echter de basis worden gelegd voor een geslaagd optreden in het Europees kam pioenschap, dat in september in ei gen land wordt gehouden. In au gustus en september kunnen de spelers zich helemaal met volley bal bezighouden. Zij zijn door de bond 'vrijgekocht'. Deze voor Nederlandse volley balbegrippen prima voorbereiding - „het is nog magertjes in vergelij king tot andere landen. De Franse ploeg zit 18 maanden onafgebro ken in trainingskamp. Dan heb ik het niet eens over de Oosteuropese landen" - leek doorkruist te wor den door het bedanken van de vier Martinus-spelers. „Ik ben op zoek naar het evenwichtigste team. Ik zeg niet dat die spelers een basis plaats krijgen, maar in het team dat mij voor ogen staat, horen zeker spelers van Martinus". Trompetter zal zijn eindselectie trouwens pas drie maanden voor het EK bekend maken. Hij houdt daarbij echter nog wel een slag om de arm. „In de laatste twee maan den kan ik altijd nog wijzigingen aanbrengen. Maar ik ben niet van plan er een duiventil van te ma ken". De magere Europa Cup-resulta ten van de sterkste Nederlandse clubteams hebben Geert Trompet ter niet verontrust. „Op het ogen blik wordt er weer pessimistisch gedaan over het niveau van het Ne derlandse volleybal. Goed, Starlift is uitgeschakeld door Hamburg, niet zo best natuurlijk en Delta Lloyd/AMVJ had erg veel moeite met een team uit Zwitserland. Dat bewijst dat ze in het buitenland ab soluut niet stilstaan. Het is een sig naal aan de Nederlandse volleybal lers". „Maar met de spelers die we in Nederland hebben, kunnen we op de EK presteren. Daar ben en blijf ik van overtuigd. Maar je mag nu nog geen schokkende resultaten verwachten. „Er is totaal geen voorbereiding geweest. Bewust niet. Ik weet als ex-clubtrainer van Martinus wel dat je rond de Euro pa-Cupwedstrijden geen trainin gen of wedstrijden van het Neder lands team kunt gebruiken. Maar we moeten in die toernooien laten Geert Trompetter: "Ik moet op het veld staan. Niet rond een vergadertafel" :hlcffoto ANP) „Verder is het best interessant te weten, hoe ze die wedstrijden op pakken zonder enige voorberei ding. Haarlem is een erg pittig toer nooi. Die wedstrijden kunnen best op een teleurstelling uitlopen. Dat moet dan maar. Omdat alle clubs verschillende systemen spelen, kun je best vreemde situaties krij gen. Spelers die bij het verdedigen over elkaar heen vallen. Dat kan bij het publiek verwarrend overko men. Maar daar moeten ze dan maar begrip voor hebben". geintroduceerd zou moeten wor den, hadden zich beziggehouden met het supertrio, formeerden een werkgroep over hoe de zeven zoge naamde 'professionele' banen van Nederland begeleid moesten wor den bij hun door het IKON-rapport aanbevolen groeiende zelfstandig heid. „Maar wat we ook deden, wat we ook bedachten, alles stuitte af op de onwil van het Centraal Fonds om ons de ruimte te geven". Al half juni stond voor Merkx vast. dat het Centraal Fonds en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport in deze vorm niet met el kaar zouden kunnen werken. „Dat heb ik meteen onder de aandacht van de minister gebracht. Van die periode af hebben we er steeds weer bij het ministerie op geha merd dat het mis ging". De geluiden waren ook doorge drongen tot de kamerleden die er bij de behandeling van de wet die de hervormingen officieel moest vastleggen, op aandrongen dat er nog eens over de taakverdeling ge praat zou worden. Merkx: „Het Centraal Fonds en het bestuur van de NDR zijn in november op het ministerie ontboden, maar daar kregen we niets anders te horen dan dat we naar het Centraal Fonds moesten luisteren. Vorige week hebben we nog een laatste poging gewaagd om by minister Braks onze visie te bepleiten. Dat heeft geen enkel resultaat opgele verd. Daarna was er voor ons geen weg terug meer". MOSKOU (AFP) - Anatoli Karpov en Gari Kasparov hebben in Mos kou een nieuw record bewerkstel ligd. Gisteren eindigde ook de 34s- te partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken in remise. Daarmee werd het duur-re cord van 1927 tussen Aljechin en Capablanca in Buenos Aires geëve naard. Aangezien de beslissing nog steeds niet is gevallen, is de verbe tering van het record onvermijde lijk geworden. Met een voorsprong van 5-1 heeft Karpov nog steeds veruit de beste kansen. Maar wan neer de beslissing valt, is niet te voorzien, aangezien beide schakers zo weinig mogelijk risico nemen. De remise van gisteren vergde slechts 20 zetten. Karpov koos voor het solide dame-gambiet in plaats van het dame-indisch, waarmee hij met zwart slechte ervaringen had opgedaan. Tot aan de dertiende zet was de partij een kopie van een ontmoeting uit de tweekamp van 1981 in Merano tusen Karpov en Kortsjnoi, waarin Karpov ook zwart had. Daarna week Karpov af: c x d inplaats van 13 ....Pe4. Het maakte niet veel uit. Op de 21ste zet van wit was door herhaling van zetten de 28ste remise een feit. Het zettenverloop van de 34ste partij: Wit: Kasparov; zwart: Karpov Dame-gambiet 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5, 4 Pbl-c3 Lf8-e7, 5. Lcl-g5 h7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6, 8. Lfl-e2 Lc8-b7, 9. Tal-cl d5xc4, 10. 0-0 a7-a6, 12. a2-a4 c7-c5, 13 Ddl-e2 c5xd4, 14. e3xd4 Pf6-h5, 15. Lh4xe7 Dd8xe7, 16. d4-d5 Ph5- f4, 17. De2-e3 De7-f6, 18. Pc3-e4 Df6-f5,19. Pe4-g3 Dft-f6,20. Pg3-e4 Df6-f5. Hilversum In de Hilversumse tweekamp te gen Lajos Portisch is Jan Timman zijn voorsprong kwijtgeraakt. In de vierde partij, die na 50 zet ten door Portisch met wit werd ge wonnen, ging de Hongaarse groot meester reeds rond zet 10 tot een kansrijk offensief over. Timman moest de rochade derven en zijn toevlucht zoeken in de ingewik keldste manoeuvres. Hij wist door vindingrijke counters het leven on gedacht lang te rekken. Uiteinde lijk werden de nadelen evenwel te groot. De stand is nu 2-2. ADVERTENTIE gaat reorganiseren UNIEKE OPRUIMING Alles moet weg.' Ski Tennis Jogging Sportschoenen NÜ minimaal 10% tot 50% KORTING PROFITEER SNEL MATCH, Nieuwe Rijn 42, Leiden, tel. 071-123953. PAPENDAL (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal heeft gistergmiddag op het sportcentrum Papendal een oefendwedstrijd tegen de Haagse zaterdag twee deklasser DSVP met 10-0 gewonnen. De selectie van Michels bereidt zich voor op dc wedstrijd tegen Cy prus van zondag. Bij de rust leidde Oranje met 5-0 Topschutters waren Feyenoorder Houtman en PSV'er Brandts, die ieder drie keer doel troffen. Van de Kerkhof, Boeve, Gullit en Van Basten maakten ie der één doelpunt. Ajacied Spelbos miste een straf schop. Bondstrainer Michels heeft alle geselecteerden een kans gegeven zich te manifesteren. Vijf spelers wer den na rust vervangen. De basisopstelling was: Van Breukelen; Silooy, Spel bos. Brandts en Boeve; Van de Kerkhof, Gullit en Val ke; Van der Gijp, Houtman en Van Basten. Na de pau ze kwamen Hiele, Wijnstekers, Van Tiggelen, Ronald Koeman en Been in het veld voor Van Breukelen, Si looy. Van de Kerkhof, Van der Gijp en Van Basten. Amateurs Het Nederlands amateurvoetbalelftal heeft woens dagavond een oefenwedstrijd tegen zaterdag-eer steklasser Barendrecht met 5-4 gewonnen. Bij rust leidde Barendrecht met 2-1. Voor Oranje scoorden Boonstra (Elinkwyk, twee doelpunten). Versteeg (Gel drop). Knoop (NSW) en Neuteboom (Zwolsche Boys). De nationale ploeg won vooral dankzy een be ter uithoudingsvermogen dan dat van Barendrecht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13