Moskou goochelt met bases SS-20 Groenen breken met SPD-Hessen Verbazing over nieuw verdrag Iibië/Malta nva l. Oud-premier Bratteli van Noorwegen overleden Bouterse wil nieuw kabinet in Suriname Schrijver CIA-handboek vrijuit Genscher zegt bezoek aan Polen af Crisissfeer in Noorwegen Wijn houdt Spanje uit EG WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 Aantal geplaatste raketten moeilijk te schatten BRUSSEL De Russen zijn momenteel zo aan het schuiven met hun SS-20-bases dat de NAVO geen exacte cijfers kan bekendmaken van het aantal geplaatste SS-20-raketten. Het officiële NAVO-standpunt blijft daarom voorlopig dat het gaat om 378 operationele raketten. Een hoge Amerikaanse regerings- functionaris zei gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel dat het feitelijke aantal SS-20-ra- ketten „op dit moment" al aanmer kelijk hoger is dan 378. En gezien de omvang van het SS-20-program- ma zal dat nog verder toenemen. Maar hij sloot ook niet uit dat het er „op een gegeven dag minder zul len zijn". door Hans de Bruijn Die onduidelijkheid is ontstaan omdat de Russen zijn begonnen een aantal SS-20-bases om te bou wen voor de plaatsing van de nieu we intercontinentale SSX-25-ra- ket. De SS-20's zijn daarvoor weg gehaald. Tegelijk zjjn echter vol gens de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken James R. Dobbins zowel in het oosten als het westen van de Sowjet-Unie meer dan tien nieuwe SS-20-bases in aanbouw, „meer dan in enig jaar Volgens de Amerikanen ont staan door deze situatie van nieu we bases en het ombouwen van (overigens minder dan tien) be staande SS-20-bases, schommelin gen in de precieze aantallen SS- 20's, „waardoor de NAVO niet pre cies kan zeggen hoeveel SS-20's op een bepaalde dag operationeel zijn". Deze cijfers zijn van belang voor de Nederlandse regering, die zich immers tot plaatsing van 48 kruis raketten in Woensdrecht heeft ver plicht indien op 1 november 1985 meer dan 378 SS-20's zijn ge plaatst. Het gaat bij dat besluit na drukkelijk om 'geplaatste' en niet om voorradige raketten. Hoeveel niet-operationele raketten er zijn is onbekend. Feit is dat zij echter zeer snel operationeel te maken zijn. In Brussel werd niet uitgesloten geacht dat het Russische gerom mel met hun SS-20-bases bedoeld is om ten aanzien van het Neder landse standpunt verwarring te BONN - De fractie van de Groe nen in het parlement van de West- duitse deelstaat Hessen heeft de samenwerkingmet de SPD-min- derheidsregering onder Holger Börner opgezegd. Zij kan niet ak koord gaan met het feit dat de rege ring toestemming wil verlenen om onder bepaalde voorwaarden de fa brieken voor nucleaire brandstofe lementen in Hanau uit te breiden. door Hans Amesz Dat leidt volgens de Groenen tot vergroting van de „plutonium-eco- nomie" en tot het feit dat de export van voor de produktie van atoom wapens geschikt materiaal naar vooral de Derde Wereld niet wordt gestopt. Fractievoorzitter Karl Kerschgens zei dat de Groenen de hiermee verbonden gevaren voor de vrede en het leven en de ge zondheid van de mensen niet kan tolereren. Na minder dan zes maanden is een einde gekomen aan het eerste politieke „rood-groene" bondge nootschap in een deelstaat van de Bondsrepubliek Duitsland. Dit kan eventueel onafzienbare conse quenties hebben voor de ontwik keling van beide partijen. Het ligt in ieder geval voor de hand dat de vleugel van de SPD, die niets van samenwerking met de'Groenen - nu of in de toekomst moet heb ben, sterker zal worden. Hetzelfde geldt ook voor de zoge naamde stroming van fundamenta listen bij de Groenen, die van me ning is dat elke vorm van rege ringsverantwoordelijkheid voor Groene politici uit den boze is, om dat daarmee de geloofwaardigheid op het spel komt te staan. SPD-voorzitter Willy Brandt ver klaarde na de breuk dat de SPD in Hessen mans genoeg is de eigen problemen op te lossen. Hij ont- ADVERTENTIE kende echter niet dat het besluit van de Groenen daar mogelijk ook gevolgen voor de SPD-politiek in Bonn kan hebben. De SPD-burgemeester van Saar- brücken, Oskar Lafontaine, zei dat de gebeurtenissen in Hessen heb ben aangetoond hoe noodzakelijk het is dat de Groenen ook bereid moeten zijn regeringsverantwoor delijkheid te dragen. Een Groene energie-minister in Hessen zou, al dus Lafontaine, de uitbreiding van de nucleaire fabrieken in Hanau hebben kunnen verhinderen. Lafontaine is lijsttrekker van de SPD bij de deelstaatverkiezingen volgend jaar maart in het Saarland. Opiniepeilingen voorspellen dat SPD en Groenen daar de absolute meerderheid kunnen halen. Lafon taine wil nog altijd samenwerken, maar op voorwaarde dat er een echte roodgroene regeringscoalitie komt. OSLO (DPA) - De voormalige mi nister-president van Noorwegen, de sociaal-democraat Trygve Brat teli, is dinsdag na een langdurig ziekbed op 74-jarige leeftijd in Oslo overleden. Zijn naam is sterk ver bonden met de afwijzing door Noorwegen van het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. De meerderheid van de bevol king had zich in 1972 in een volks raadpleging tegen het door Bratteli en zijn kabinet voorgestelde lid maatschap gekeerd. Tevoren was zijn coalitiekabinet al over het con flict rond de toetreding gestrui keld. Na het "nee" van de volks raadpleging trad Bratteli af, maar in 1973 kwam hij als eerste-minis- ter terug. In 1976 maakte hij plaats voor Odvar Nordli. In de tweede wereldoorlog had Bratteli zich een reputatie verwor ven als verzetsleider onder de Duitse bezetting. Hij moest er op zeker ogenblik voor boeten met driejaar Neuengamme. Bratteli be schreef dat verblijf in het concen tratiekamp in een boek dat in 1981 verscheen, toen hij zich na 30 jaar parlementslidmaatschap uit het openbare leven terugtrok. Het werk werd tot het meestverkochte boek van na de oorlog in Noorwe gen. zaaien. „Ik kan manipulatie op dit punt niet uitsluiten. Maar dat is pu re veronderstelling", zei een hoge Amerikaanse regeringsfunctiona- Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zei gisteren in Brussel, geconfronteerd met deze uitlatingen, dat de Nederlandse re gering niet eerder dan najaar vol gend jaar de situatie zal evalueren. „Als de Russen bezig zijn met mis leidende manouevres, dan gaan we daar volgend jaar wel over praten", aldus Van den Broek. „Als zich ook dan een situatie voordoet waarbij de NAVO moet zeggen: het zijn er officieel 378, maar we weten dat het er in werkelijkheid meer zijn, dan is het aan de Nederlandse regering om op basis daarvan een besluit te formuleren en te motive ren", was alles wat hij kwijt wilde. Invloed De Brit David Johnson, hoofd van het politieke onderzoeksbu reau van de NAVO, zei gisteren dat het Nederlandse kruisrakettenbe- sluit wel degelijk enige invloed op de Russen heeft gehad. „Het was voor de Russen het slechtst moge lijke besluit. Het heeft hun opties versmald", aldus Johnson, die daarbij echter aantekende dat de grenzen van het SS-20-programma niet bekend zijn, zodat de feitelijke invloed moeilijk meetbaar is. Dat de Russen nu SS-20-bases ombouwen voor de mobiele SSX- 25, komt volgens de Amerikanen wellicht omdat zij deze nieuwe ra ket versneld willen invoeren. Bo vendien lijkt het lanceersysteem op dat van de eveneens mobiele SS-20. De SSX-25 is een lange-afstands- raket, bestemd voor doelen in de Verenigde Staten. De Amerikanen ontwikkelen ook zo'n raket, „maar bij ons staat die nog op de tekenta fel, terwijl de Russen al bases aan het bouwen zijn", aldus de hoge Amerikaan. De Sowjet-Unie heeft al proeflanceringen met de SSX-25 gedaan. De speciale NAVO-werkgroep besprak ook mogelijkheden om de Russen weer naar te onderhande lingstafel te krijgen, maar Dobbins wilde daarover geen mededelingen doen. „We hopen dat de positieve toon uit de recente Sowjet-verkla- ringen zal worden vertaald in we zenlijke stappen in de richting van onderhandelingen", aldus de Ame rikaan. DEN HAAG (GPD) - De Suri naamse legerleider Bouterse is van plan premier Udenhout te belasten met de vorming van een nieuwe re gering, zo wordt uit goedingelichte kringen in Paramaribo vernomen. Bouterse zou hiertoe hebben be sloten nadat een aantal ministers in het kabinet had verklaard het niet eens te zijn met de democrati seringsplannen van de legerleider. Ten minste vier bewindslieden in het kabinet vinden dat de plan nen van Bouterse nauwelijks bij dragen tot het herstel van de demo cratische structuren in het land, dat voor de Nederlandse regering het belangrijkste criterium is om de ontwikkelingshulp te hervatten. Volgens het voorstel van Bouterse zou er een uit 25 leden bestaande grondwetgevende vergadering moeten komen, die niet behoeft te worden gekozen. In die assemblee zouden leden van de districtsraden zitting moeten nemen die voorna melijk aanhangers zijn van Bouter se. Ook de vakbeweging en het be- drijfsleven zijn tegen deze demo cratiseringsplannen van Bouterse omdat hier geen sprake is van vrije verkiezingen. Volgens hen wordt hiermee de invloed van het militair gezag alleen nog maar versterkt. Een dergelijk assemblee danst naar de pijpen van Bouterse, zo wordt gezegd. Een andere aanleiding voor Bou terse om Udenhout een nieuw ka binet te laten samenstellen is een conflict tussen de minister van handel, transport en industrie, I Fong Poen, en de minister van fi nanciën Chehin. Minister Chehin heeft onlangs in een rapport een sombere schets gegeven van de economische situatie van het land over het afgelopen halfjaar. Fong Poen zou zich aangesproken voe len omdat uit de nota van zijn col lega de indruk wordt gewekt dat hij een slecht beleid voert. Minister Fong Poen, door de militairen in het kabinet benoemt, heeft zich over de nota van Chehin ernstig bekaagd bij legerleider Bouterse. Naar verluidt wordt de visie die Chehin in zijn nota heeft neerge legd door ten minste drie ministers onderschreven. Chehin en zijn drie collega's zijn bereid hun ontslag in te dienen, zo wordt gezegd. Onlangs verklaarde Bouterse nog dat de regering-Udenhout ze ker tot eind van het jaar zal aanblij ven. Het kabinet dat na de rege ring-Udenhout komt, zal zich moe ten buigen over de uitvoering van de democratische structuren, zo verklaarde Bouterse. Aangezien Udenhout vanaf het begin zich al tijd loyaal heeft opgesteld, zal Bou terse hem belasten met de vorming van nieuwe regering, zo wordt in Paramaribo verwacht. Duizenden demonstreerden gisteravond in Parijs voor de Amerikaanse ambassade tegen de inmenging in Nicaragua door de VS. (foto anp> WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA ziet af van elke disciplinaire maatregel tegen het hoofd van een speciale groep, belast met het toezicht op onwettige acties tegen de regering van Nicaragua. De CIA-agent zou één van de zes medewerkers van de dienst zijn, die berispt zouden worden in verband met het omstre den handboek van de CIA voor Ni caraguaanse opstandelingen. Dit hebben functionarissen van de Amerikaanse geheime dienst laten weten. De Cl A-medewerkers, die niet met name genoemd wilden wor den, zeiden dat directeur William Casey de straf ongedaan heeft ge maakt. Casey zou tot dit besluit ge komen zijn omdat de CIA-er in kwestie juist in september 1983 een pluim heeft gekregen voor de r waarop hij het programma- Nicaragua leidde. Officieel blijft de CIA ieder com mentaar weigeren op het onder zoek naar het handboek. Dit ge schrift, dat het gebruik van bepaal de terreurmethoden aanbeval in de strijd tegen het sandinistische be wind in Nicaragua, heeft in de Ver enigde Staten aan de vooravond van de presidentsverkiezingen hef tige kritiek opgeroepen. Tot de wapenfeiten van de door de VS gesteunde rebellen behoort onder meer het feit dat in vier jaar tijd vijfduizend Nicaraguaanse kinderen hun ouders hebben ver loren. Dit staat in een rapport dat het nationale instituut voor sociale zaken en welzijn gisteren in Mana gua heeft gepubliceerd. De meeste oorlogswezen zijn kinderen van boerenfamilies in het noorden van het land, wier ouders behoren tot de ongeveer 9.000 i die sinds 1981 gedood zijn bij acties van rechtse opstandelin gen, aldus het rapport. Tijdens de strijd tegen het be wind van Anastazio Somoza, die vijf jaar geleden eindigde in de overwinning van de sandinisten, verloren 50.000 kinderen hun ou ders. De Verenigde Staten en Nicara gua hebben gisteren in de Mexi caanse havenstad Manzanillo de achtste gespreksronde over een verbetering van de bilaterale be trekkingen beëindigd. Er is officieel geen enkele mede deling gedaan over de inhoud van de besprekingen tussen de twee delegaties, die onder leiding ston den van de Amerikaanse reizende ambassadeur voor Centraal-Ameri ka, Harry Shlaudemann, en de Ni caraguaanse onderminister van buitenlandse azaken, Victor Tino- co, maar de sandinisten hebben la ten weten dat het overleg "niets heeft uitgehaald". WARSCHAU (DPA) - Vier uur voor vertrek heeft de Westduitse minister Genscher (buitenlandse zaken) een driedaags bezoek aan Polen afgezegd. Volgens een offi ciële verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken besloot Genscher hiertoe omdat één van de aangemelde Westduitse journa listen, de correspondent van het dagblad Die Welt, geen visum kreeg. Bovendien verboden de Poolse autoriteiten hem een krans te leg gen bij een soldatengraf en is Gen scher voorts te verstaan gegeven dat hij geen bezoek mag brengen aan het graf van de vermoorde ar beiderspriester Jerzy Popieluszko. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ver klaarde dat Genscher het geannu leerde bezoek „spoedig onder ge paste omstandigheden" alsnog wil brengen. De afzegging van Genschers be zoek heeft Polen onaangenaam verrast. Na het bezoek van de Oos tenrijkse minister van buitenland se zaken Gratz en de Griekse pre mier Papandreou had de komst van Genscher de opheffing van het internationale isolement van Polen na de afkondiging van de noodtoe stand op 13 december 1981 duide lijk moeten maken. Warschau hechtte hierom zeer aan het bezoek van Genscher. OSLO (Rtr) - De Noorse centrum rechtse regering zal zich van een uitspraak onthouden wanneer in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties wordt gestemd over een Mexicaans-Zweedse ontwerp resolutie die oproept de produktie van kernwapens stop te zetten. De conservatieven hebben hun coali tiepartners gewaarschuwd niet van deze lijn af te wijken omdat anders de regeringscoalitie wel eens uit een zou kunnen vallen. De voorzitter van de conservatie ve partij, Jo Benkow, verklaarde gisteren dat hij bereid is het voort bestaan van de uit drie partijen be staande regeringscoalitie op het spel te zetten. 'Ook Moebarak wordt vermoord' CAIRO (UPI/AFP) - Een Libische krant heeft gisteren de Egyptische president Hosni Moebarak gewaar schuwd dat hij hetzelfde lot zal on dergaan als zijn voorganger Anwar Sadat. In een commentaar schrijft het regeringsgezinde blad Al Zahf Al-Akhdar („Groene Mars") dat Moebarak „de Arabische wereld heeft vernederd" door Libische ballingen als ex-premier Bakoush onderdak te verlenen. Ex-presi dent Sadat werd op 6 oktober 1981 vermoord door vier moslim-extre misten. Volgens de Libische krant is Moebarak „nog verder" gegaan dan Sadat met zijn „verraad aan de Arabische wereld". ROME In Italië is met verrassing gereageerd op het vriendschaps verdrag tussen Malta en Libië, dat maandag in La Valetta werd geslo ten. Drie jaar geleden sloot Malta een akkoord met Italië, dat onder meer voorzag in een eventuele mi litaire verdediging van de onafhan kelijkheid en de neutraliteit van het eiland. Dit gebeurde op aan dringen van de Maltese premier Dom Mintoff, die zijn land be dreigd zag door het naburige Libië. door Hein ten Kortenaar Een van de redenen van de toen malige spanning tussen de twee landen was de ontginning van een oliegebied in de Maltese wateren, waarnaar in opdracht van Malta een onderzoek werd ingesteld door een Italiaanse maatschappij. Het schip waarmee de proefboringen werden verricht, werd door de Li bische marine verjaagd. In de drie jaar sinds de sluiting van het Italiaans-Maltese akkoord zocht Libië opnieuw toenadering tot het eiland, onder meer door aanzienlijke investeringen in in dustriële en toeristische objecten. Het herstel van de vriendschap werd vorig jaar bezegeld, toen Mal ta twee officieren van het Libische leger uitleverde, die met een ge kaapt vliegtuig waren geland en om politiek asiel hadden gevraagd. Het onverwachte bezoek van ko lonel Gaddafi aan Malta werd vori ge week voorafgegaan door een bomaanslag op de Italiaanse am bassade. Bij zijn aankomst hield de Libische leider een toespraak, waarin hij president Reagan voor krankzinnig verklaarde en Malta verzekerde: „Wie tegen u is, is te gen ons. Malta noch Libië zijn bang voor Reagan, voor de Ver enigde Staten en voor de NAVO". Het maandag gesloten verdrag voorziet in „samenwerking op alle gebieden: strategisch, politiek, economisch en militair". Gaddafi voegde hier aan toe, dat Libië het Maltese leger zal bijstaan in de be scherming van het eiland. In een gemeenschappelijk communique spraken Mintoff en Gadaffi hun be zorgdheid uit over de aanwezig heid van kernwapens in het Mid-, dellandse-Zeegebied en met name van de kruisraketten op Sicilië. Ook verklaarden zij zich „diep verontrust over de talrijke Ameri kaanse provocaties tegen de souve- reiniteit en de territoriale integri teit van Libië", die zij aanmerkten als „een gevaar voor de internatio nale vrede en veiligheid". Door de afwezigheid van pre mier Craxi en minister van buiten landse zaken Andreotti, die op be zoek zijn in Saoedi-Arabië, is er nog geen officiële reactie van de Italiaanse regering op deze onver wachte ontwikkeling. ADVERTENTIE Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog MSCö);'! li 1; beukens Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-89 9206 ënsl 3olderl BRUSSEL (GPD) - Het overleg binnen de Europese Gemeenschap over de voorwaarden voor de toelating van Spanje en Portugal tot de EG is ook dinsdag niet veel opgeschoten. Waar op het ene punt een akkoord binnen bereik ligt, blijken op andere punten de problemen zo groot, dat een akkoord toch uitblijft. De kans dat de tien EG-landen het eens zouden worden, leek dinsdag morgen te groeien omdat er enige beweging ontstond in de verharde standpunten over de voorwaarden op het punt van de visserij en de Spaanse groenten- en fruit-export. Maar over de Spaanse wijnexporten bleef men het volstrekt oneens. „Die liggen als een zwarte slagschaduw over de besprekingen", zei minister van buitenlandse zaken Van den Broek. Volgende week maandag en dinsdag komt de raad van ministers van buitenlandse zaken opnieuw bijeen. Woensdag moeten dan de onderhan delingen met Spanje en Portugal over de toetreding officieel beginnen, maar het doorgaan daarvan blijft twijfelachtig. Op het punt van de beperkingen voor de import in de EG van Spaanse groenten en fruit „is overeenstemming in zicht", aldus Van den Broek. „We zitten daar voor 90 procent tegen een akkoord aan". MEXICO-STAD - Een dakloos geworden kind past schoenen bij het sportcentrum van Mexico, dat dienst doet als opvangcentrum voor de overlevenden van de gasex- plosie op maandag, waarbij vol gens de laatste cijfers 305 personen om het leven zijn gekomen, meer dan 3000 gewond geraakt en zeker 250.000 mensen hun huizen ont vlucht. Het Rode Kruis zegt te verwachten dat het dodental nog zal stijgen, omdat vele gewonden er zeer slecht aan toe zijn. De oorzaak van de ramp kon nog niet worden vastge steld.(foto AP) TERREUR - Drie Israëliërs zijn veroordeeld wegens een aantal bomaanslagen op christelijke en is lamitische religieuze plaatsen in Jeruzalem tot negen jaar gevange nisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk. Zij werden schuldig verklaard aan het plaatsen van 12 trucbom- men, waarvan er vijf ontploften. Gedegen Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. Want hij wil ook na jaren nog uw vertrou wensman zijn. Daarom wikt en weegt hij zorg vuldig de mogelijkheden. Bespreekt in alle openheid alternatieven met u. Uitgaande van uw specifieke situatie. Tot de best mogelijke dekking is gevonden. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs. waarvan uitsluitend assurantie kantoren lid zijn. die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7