Stoods Milieu-eisen kosten Energiebedrijf Rijnland miljoenen 4ÏÖ Gesjoemel met arbeidstijdverkorting 'Club- en buurthuiswerk weer particulier initiatief Botsing agenten bij wilde achtervolging Raad van State om ingrijpen gevraagd FNV-er beschuldigt Leidse garagebedrijven: Statenlid: hoe vuil is vuil verbranding? Poging tot ontvoering Pompbediende bij woning overvallen 'Illegale' aap in woning WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) moet een forse financiële aderlating doen als het Hoogheemraadschap Rijnland vasthoudt aan de milieu-technische eisen die voor de bouw van de nieuwe elektriciteitscentrale aan de Langegracht gelden. Dat stelde mr. F. Waardenburg gistermiddag namens het EBR bij de waarnemend voorzitter van de Raad van State, die werd gevraagd een aantal voorwaarden uit de vergunning te schrap pen. Het hoogheemraadschap en het energiebedrijf liggen al geruime tijd overhoop met elkaar. Het gaat dan om de vraag of het EBR koel water van de nieuwe elektriciteits centrale die in aanbouw is mag lo zen op de Maresingel. Het hoog heemraadschap gaat daar schoor voetend mee akkoord, maar wil wel dat het EBR een koelinstallatie aanschaft die de temperatuur van het koelwater doet dalen. Het doel van die voorwaarden is de temperatuur in de grachten van de stad en de Kagerplassen lager dan 25 graden Celcius te houden. Op het moment dat die tempera tuur hoger wordt, daalt de water kwaliteit en wordt de kans op aller lei bacteriologische verontreini ging groter. De inspectie van de volksgezondheid voor de hygiëne en milieu steunt het hoogheem raadschap in die voorwaarden, die vooral een afkoeling van het koel water behelsen en een beperking in de zomer van het aantal lozings uren. De voorwaarden zijn niet uit te voeren zonder grote financiële ge volgen voor het EBR, zei mr. Waar denburg gistermiddag. Hij reken de voor dat alleen de koelinstalla tie al vijf miljoen gulden kost en als gevolg van die installatie er jaar lijks een rendementsverlies van drie miljoen gulden optreedt. Bijkomend probleem is verder dat de koelinstallatie nu al moet worden besteld, terwijl er nog steeds een beroepsprocedure bij de Kroon loopt. Het is dan ook nog niet zeker of de voorwaarden door de Kroon worden gehandhaafd, al dus Waardenburg. Maar het EBR moet nu wel tot bestelling over gaan omdat op 1 december 1986 de nieuwe centrale moet werken. Die twee jaar zijn nodig voor de leve ring en het proefdraaien met de koeling. December 1986 is een belangrij ke datum voor het EBR. Op dat moment moet de centrale in orde zijn en voldoen aan de normen van de Samenwerkende Elektriciteits producenten (SEP). Voldoet de centrale aan die normen dan wordt zij opgenomen in SEP-verband en worden de kosten door de SEP be taald. Blijkt nu dat het EBR per 1 de cember 1986 aan de voorwaarden van het hoogheemraadschap moet voldoen dan is nu een beslissing nodig, aldus Waardenburg. Hij pleitte voor schorsing van de voor waarden zodat het EBR de be roepsprocedure bij de Kroon kan afwachten. Indien de Kroon het hoogheemraadschap gelijk geeft, kan alsnog tot aanschaf van de koelinstallatie worden overgegaan. De eerste maanden zal de centrale dan wel draaien zonder die koelin stallatie. Waardenburg wees overigens de voorwaarden op zich ook fel van de hand: "Alle andere centrales in Ne derland zitten in een ruimer 'koel waterjasje'. Alleen het EBR krijgt een keurslijf aangementen, waarte gen zij ernstige bezwaren heeft". Botulisme Ingenieur Van Tuyl tot Seroos- kerken, dijkgraaf van het hoog heemraadschap, wees het verzoek tot schorsing als "onaanvaard baar" van de hand. Hij vond de ei sen niet te streng. Hij wees vooral op het feit dat er vrijwel geen door stroming is zodat grote delen van het water in de omgeving een tem- peratuursverhoging zouden onder gaan. Daardoor kan het botulisme grotere vormen aannemen en ook andere bacteriologische verontrei nigingen ontstaan. Bovendien vond hij de benodigde investering gering. "Het is minder dan vijf pro cent van de totale kosten van de centrale (ruim honderd miljoen gulden-red.). Je weet datje in deze tijd als je investeringen doet reke ning moet houden met de financië le aspecten op milieu-technisch vlak", aldus de dijkgraaf. Over veertien dagen volgt de uit spraak van de waarnemend voor zitter van de Raad van State. Koningin Beatrix woonde gisteren in de Pieterskerk het symposium over honderd jaa bij. In de pauze werden wethouder Van Dongen (met zwart pak) en medewerkers van c haar voorgesteld. •n buurthuiswerk buurthuizen aan (foto Holvast) Pleidooi topambtenaar ministerie: LEIDEN - "In het club- en buurt huiswerk moet weer plaats zijn voor particulier initiatief. Dit werk heeft het nu honderd jaar volge houden en de meeste tijd daarvan zonder overheidssteun. Er is alle reden om de decentralisatie van het club- en buurthuiswerk voort te zetten. Binnen enkele jaren zal er wat dit werk betreft geen beleid meer zijn op centraal niveau". Dit pleidooi voor het terugbren gen van het club- en buurthuis werk in de sfeer van vrijwilligheid hield gisteren directeur-generaal Gijbors van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur in de Pieterskerk, waar het feit ge vierd werd dat honderd jaar gele den in Londen het eerste 'club- en buurthuis' Toynbee Hall werd op gericht. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest had de landelijke orga nisatie voor sociaal cultureel werk Gamma in Leiden een symposium georganiseerd over 'Werken in de marge van de samenleving; 100 jaar club- en buurthuiswerk', dat onder anderen door koningin Bea trix werd bijgewoond. Gijbers sprak overigens minister Brinkman (wvc) die hinderd was te komen. Een ander geluid liet prof. dr. P.H. Idenburg, voorzitter van de Harmonisatieraad Welzijnsbeleid, horen. Hij vroeg zich af of dit werk altijd in een crisis heeft geleefd en gaf aan dat bijna de hele verzor- gingsstaatproblematiek aan de or de is. "In het buurt- en clubhuis werk werken naar schatting veer tigduizend vrijwilligers. Daarnaast zijn er vierduizend beroepskrach ten. Deze cijfers tonen dat de bui tengewoon moeilijke keuzen bij een bezuinigingsbeleid niet verde digd kunnen worden met een ver wijzing naar de overmatige profes sionalisering van het personeel of dat vrijwilligers het werk wel over kunnen nemen". Idenburg besloot zijn inleiding met de constatering dat het club- en buurthuiswerk blijft zitten met de vraag hoe kan worden voorko men dat bij het teruglopen van de middelen een oorlog ontstaat tus sen financiers die zich beroepen op het publieke belang en werkers die in hun eigen dagelijkse taak opko- LEIDEN - Het is aannemelijk dat de vuilverbrandingsinstallaties in Zuid-Holland, waarvan er één in Leiden staat, te veel dioxine de lucht in blazen. Uit een onderzoek in de Duitse deelstaat Nord-Rhein Westfalen blijkt namelijk dat door deze installaties van de uiterst gif tige stof op 1000 meter hoogte ze ven maal zoveel in de lucht aanwe zig is als volgens de milieunormen is toegestaan. Het is daarom de hoogste tijd dat de uitstoot van de Zuidhollandse vuil verbrandingsinstallaties wordt on derzocht meent provinciaal staten lid voor de PSP/CPN/PPR, de Lei- denaar John Steegh. Hij heeft het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland, Gedeputeerde Sta ten (GS), om een spoedig onder zoek van de uitstoot gevraagd. "In Duitsland wordt afvalmateriaal uit dezelfde samenleving als hier ver brand. Aannemelijk is derhalve dat ook hier te veel dioxine in de lucht aanwezig is", aldus Steegh. Gevaar voor de volksgezondheid zou de uitstoot van het ook wel als Seveso-gif bekend staande - goedje niet opleveren. Toch vindt Steegh de gang van zaken beden kelijk genoeg om GS van Zuid- Holland te vragen bij het rijk aan te dringen op onderzoek naar de sa menstelling van de uitstoot van de vuilverbrandingen. Als het rijk hiertoe niet bereid is moet de provincie dit onderzoek zelf (laten) uitvoeren, meent Steegh. Mochten overdoses dioxi ne worden aangetroffen dan moe ten de voorschriften voor de instal laties zodanig worden verscherpt dat de uitstoot van dioxine wordt teruggebracht tot de geldende nor- LEIDEN - Veertig procent van de kleine, in bedrijven in Leiden en omgeving in de metaalnijverheid heeft de arbeidstijdverkorting, die sinds 1 oktober jongstleden van kracht is, niet of onjuist ingevoerd. Secretaris Zandvliet van de plaat selijke afdeling van de Industrie bond FNV zei dat gisteravond des gevraagd na een vergadering over arbeidstijdverkorting. "De meeste van deze gevallen kwamen voor in garagebedrijven, maar ook bijvoorbeeld in loodgie ters bedrijven", aldus Zandvliet. Algemeen bestuurder Ties Hagen van de landelijke Industriebond FNV schrok van de Leidse cijfers, die volgens hem hoger zijn dan in de rest van het land. "Ik vind dat te fors. Ik heb binnen de bond afge sproken dat we in het offensief gaan als de arbeidstijdverkorting niet correct geregeld wordt. En dit kunnen we natuurlijk niet laten passeren", aldus Hagen, die verder zei eerst via districtsbestuurders de werkgevers te wijzen op de cao afspraken. Indien dat niet lukt. gaat de Industriebond desnoods naar de rechter. Bovag Hagen legde de schuld voor het slecht uitvoeren van de cao vooral bij de werkgeversorganisatie in het garagebedrijf, de Bovag. Sinds 1 oktober hebben alle werknemers in de metaalnijverheid een werk week van 38 uur. Maar bij de invul ling daarvan wordt nogal eens lichtzinnig omgesprongen met de belangen van de werknemers. Ha gen verweet dat vooral de Bovag. "De Bovag heeft een beleid ge voerd dat echt niet kan. Gelukkig is dat na druk van ons bijgedraaid, anders zouden we fel hebben ge reageerd", vertelde Hagen gister avond. Hij doelde daarmee op ac ties. De Bovag adviseerde haar le den namelijk de arbeidstijdverkor ting te geven via extra koffiepau zes en dergelijke. "Gerommel", al dus Hagen. Toch blijken garagebedrijven op die manier de arbeidstijdverkor ting in te voeren. Een werknemer van Kamsteeg vertelde dat in het filiaal Leiderdorp de arbeidstijd verkorting geregeld was via tien minuten koffiepauze 's middags en een kwartiertje per dag minder werken. "Dit is te onbenullig", rea geerde Hagen, die toezegde maat regelen te nemen. Vooral ook om dat in andere filialen van Kam steeg de arbeidstijdverkorting wel goed geregeld is. Ook bij Autohome is het mis. "Mijn baas doet helemaal niets. Hij zegt: ik heb een eigen cao. En bot weg: daar doe ik niet aan mee", vertelde een werknemer. Hagen: "Eén waarschuwing dat we naar de rechter gaan als hij de cao niet na leeft en hij houdt zich er waar schijnlijk wel aan". De twee uur arbeidstijdverkor ting heeft inmiddels 1.700 tot 1.800 nieuwe arbeidsplaatsen in het land opgeleverd, volgens Hagen. Dat worden er nog veel meer omdat nu alleen bij 188 grote en middelgrote bedrijven het effect is bekeken. De arbeidstijdverkorting heeft echter ook tot doel werkgelegenheid te behouden, die anders verloren zou gaan door de vermindering van het beschikbare werk. voor mensen en groepen in hun eigen leefsituatie. Prof. S.J. Doorman, voorzitter van de Lande lijke Raad voor Cultureel Werk, ging hierop in door te zeggen dat die oorlog niet moet worden voor komen, maar moet worden uitge vochten. LEIDEN - Een 15-jarig meisje uit Leidschendam heeft gisteravond ter nauwernood kunnen ontsnappen aan een poging tot ontvoering op de Lammenschansweg. Het meisje dat uit school kwam, werd geroepen door een man in een zwarte Volkwagen. Omdat zij dacht dat de man iets niet kon vinden, liep ze er op af. Toen zij voor de auto stond, poogden drie andere inzittenden, mannen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, haar in de auto te trekken. Het meisje verzette zich hevig en kon zich losrukken. Zij is in verwarde toestand onmiddellijk terug naar school gegaan, politie is gewaarschuwd. LEIDEN Een bediende van het tankstation aan de Willem de Zwij gerlaan is gisteravond bij zijn wo ning aan de De Goejestraat over vallen. De man had een tas met 1300 gulden bij zich. Een deel van de buit is door de twee overvallers meegenomen. Om half elf verliet de 61-jarige Leidenaar met een tas met wissel geld het tankstation per auto. Hij parkeerde zijn auto in de buurt van zijn huis en met de tas in de hand hep hij naar zijn woning. Net voor bij de brandpoort kreeg hij een slag in zijn nek en viel op de grond. Zijn aanvallers droegen bivak muts. Bij de daaropvolgende stevige worsteling speelde de tas een cen trale rol speelt. Van alle kanten werd er aan getrokken. Het heng sel sneuvelde en de rits ging uiteen waardoor een deel van het geld op het natte wegdek viel. Luidkeels gegil van de Leidenaar deed de twee overvallers schrikken. Ze pakten de tas op, bekommerden zich niet meer om de biljetten op straat en renden naar een gereed staande gele auto met chauffeur. Daarna ontbreekt elk spoor. LEIDEN - Een wilde achtervol ging eindigde voor twee agenten vannacht in een botsing tegen een lantaarnpaal bij Molen De Valk. De twee waren op zoek naar bestuur der van een personenauto die in Zoetermeer alle stoptekens had ge negeerd en met hoge snelheid rich ting Leiden reed. De poütie Zoetermeer vroeg om half drie vannacht om assistentie van het Leidse korps. Bij een routi necontrole had een bestuurder ge weigerd te stoppen. Via vluchtheu vels was hij de dans sprongen. Na de oproep wilden de 26-jarige agent uit Roelofarendveen en zijn 24-jarige bijrijder naar de Willem de Zwijgerlaan rijden om de man op te vangen. Bij de kruising Mo len werf/Lammermarkt verloor de 26-jarige agent, waarschijnlijk door de hoge snelheid en het natte weg dek, de macht over het stuur toen hij naar rechts wilde. De politieau to kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. I)e bijrijder is met een hoofdwond en borstletsel naar het AZL gebracht. De bestuurder had wat kleine verwondingen in het ge zicht en een pijnlijke rechterknie. Hij kon ter plekke worden behan deld. De auto is onherstelbaar be schadigd. Inmiddels had de bestuurder af komstig uit Zoetermeer, later bleek het om een Leidenaar te gaan, zijn wagen in Oegstgeest er gens geparkeerd om de tocht te voet voort te zetten. Op de Kwaak- laan kon hij ten slotte worden aan gehouden. Hij zei op weg te zijn naar zijn woning aan de Haarlem mertrekvaart en gaf een valse naam op. De auto werd later terug- gegevonden. De man is voor nader verhoor overgebracht naar de poü tie van Zoetermeer. LEIDEN - Een 'illegale' aap is gis termiddag door de poütie bij een 56-jarige bewoonster uit de Paul Krügerstraat vandaan gehaald. De vrouw had de aap, een Braza-Meer- kat, enkele weken geleden gekocht op een markt in Antwerpen. De aap, ongeveer 40 centimeter lang, zat in een kooi. Alleen dieren tuinen hebben daar in Nederland toestemming voor. Het dier is in beslag genomen en overgebracht naar een apen-op vangcentrum in Amstelveen. ADVERTENTIE .iW'gl A ld*** Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Renovatiefilm (2) "We hebben de 1, 2, 3-show te gen", sprak Jacques Koole toen hij het pand van Stichting Wel zijn betrad. Met als gevolg dat Joop Beemer met veel van zijn koffie bleef zitten. Niet meer dan twintig mensen verzamelden zich gisteravond waar de meest besproken film van Leidse bodem in de projec tor zat. Het gaat om een zes jaar geleden gemaakt verslag van een renovatieplan in het Haagweg- kwartier, een project van wo ningbouwvereniging Werkmans woningen. Genoemde Koole en Aad Nieuwkerk, waakhonden van de renovatie, willen al een half jaar die film zien. Ze klopten aan bij de eigenaar, Stichting Welzijn voor vertoning. Volgens direc teur Kamphuis was de film zoek, volgens Koole en Nieuwkerk weggemaakt. En toen de film eenmaal was gevonden, was-ie volgens Kamphuis verouderd, volgens Koole en Nieuwkerk nog hoogst actueel. Gisteravond kwam dus puntje bij paaltje en de renovatiefilm op het witte doek. Mocht zelfs ge zien worden, na al dat scepsisme van Kamphuis. De actualiteit kon dan misschien onderwerp van discussie zijn, maar hoe dan ook: de film mocht echt gezien worden. Met alle beperkte mid delen toch een aardig accuraat verslag van een mislukt renova tie-project. Na wat algemene ver kenningen spitst de film zich toe op de gebeurtenissen in het Haagwegkwartier, waar renova tie eerst niet en vervolgens - na acties van het 'Anti-Renovatie Comité' wel gewenst was. Joop Beemer, werkzaam bij de Stichting Welzijn, vond de film ook niet onaardig, maar tevens niet illustratief voor de huidige gang van zaken. Het eerste com mentaar van Aad Nieuwkerk: "Ik ben in elk geval niet in slaap gevallen". Hij reageerde daar mee op een opmerking van Joop Kamphuis in deze rubriek. Kamphuis vond het zelf nogal slaapverwekkend, maar was gis teravond niet aanwezig om zelfs dat maar te bewijzen. Wat verder met de film te doen? Nieuwkerk en Koole we ten het wel: "Kamphuis is ook secretaris van omroep Rijnland, is het niet? We zullen hem een brief schrijven om de film bij Rijnland te vertonen". Als daar dan maar niet de 1-2-3- show tegenover zit. Gestoord (3) Vorige week schreven we in deze rubriek over de aanval van 'De Marepost' op de winkeüers- vereniging Haarlemmerstraat- De Camp, dat wil zeggen: de voorzitter, slager Van der Zon, werd onder vuur genomen. Eén van de klachten: helemaal goed wijs is hij niet. Naar aanleiding van het artikel in het buurtblad zei Van der Zon: "Ik denk niet dat we het er bij laten zitten". De redactie van 'De Marepost' mocht inmiddels een brief ont vangen, geschreven door de zoon van de winkeliers-woordvoer der: "Met uw actie tegen de voor zitter van de winkeliersvereni- De heren Koole tweede van rechts) en Nieuwkerk rechtsvlak voor de vertoning van de omstreden renovatie-film. Links van hen twee andere heren van de 'Renovatie advies groep'. Eén van de twee heeft de bewuste film in handen. (foto Holvast) ging besmet u onze goede naam en zaak. Wij zijn daarom voorne mens een jurist in te schakelen en via een kort geding een en an der recht te zetten". Kortom: wie de voorzitter van de winkeliersvereniging aanvalt, heeft het ook voorzien op de sla ger, zo luidt de strekking. "En dat is natuurlijk niet zo", zegt Vincent Kokke namens 'De Ma repost'. "Wij blijven dan ook ach ter de strekking van het stuk staan. Kijk, dat artikel ging over de voorzitter van de winkeliers vereniging, niet over de slager". Een kort geding kan alleen worden voorkomen door excu ses aan te bieden, maar dat doet Kokke waarschijnlijk niet - of wel? "Nee. We hebben wel een ander voorstel gedaan. Die brief van hun kan worden geplaatst in 'De Marepost' of ze mogen in een artikel hun standpunt uiteenzet ten". Van der Zon, de zoon: "Ik heb de indruk dat die Kokke wel een verstandige jongen is. Laten ze die brief van ons maar plaatsen; voor mij is daar de zaak mee af gedaan". Schoonmaak (3) Problemen bij het schoonma ken van scholen? Niets van be kend. Burgemeester en wethou ders schrijven dat in iets nettere bewoordingen als antwoord op vragen van raadslid Kor Vergeer (Socialistiese Partij). Vergeer trok onlangs aan de bel nadat hem ter ore was geko men dat leerlingen in onreine ge bouwen onderwezen worden. In deze kolommen is daar ook van bericht. Eén van zijn informan ten was conciërge Van Es. Over zijn eigen (Marnix van St. Alde- gonde) school zei hij: "Als je nu nagaat dat één meisje twintig toi letten, tien lokalen, gangen en trappenhuis moet schoonmaken. Dat kan toch niet. Zelfs een leek beseft dat". De dames en heren van het College van B en W kennelijk niet. Nadat het schoonmaken op nieuw werd uitbesteed, zijn er al leen de eerste schooldagen klachten geweest, aldus het be stuurlijk antwoord aan Vergeer. De normen voor schoonmakers zou onder het landelijk gemid delde liggen. "Het is ons dan ook onduidelijk welke scholen door vragensteüer bedoeld worden", kaatsen burgemeester en wet houders de bal terug. 'Vergeer to serve' zullen we maar zeggen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3