Paard onberekenbaar BAANVAK Auto brandt geheel uit Ongelukken door drukte bij manege Avifauna Protest Katwij k tegen inkrimping korps Deel smalspoor verdwijnt WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 PAGINA 23 LEIDSCHENDAM - Tijdens een ritje op rijkweg 4 zag een 38-jarige automobilist uit Krimpen aan den IJssel gistermiddag plotseling rook uit zijn motorkap komen. Toen hij de vluchtstrook opreed, ter hoogte van de afslag Leid- schendam, sloegen de vlammen al uit zijn auto. Gelukkig kon de man zonder verwondingen uitstappen. Van een afstand zag hij hoe zijn auto totaal in rook opging: de brandweer bleek namelijk machte loos. De rijksweg hoefde niet te worden afgezet voor het ongeluk. De man reed in de richting van Rotterdam. Plan minister met gemeentepolitie valt verkeerd KATWIJK NOORDWIJK HAARLEMMERMEER - De gemeente Katwijk zal binnenkort een brief naar minister Rietkerk van bin nenlandse zaken versturen waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de voorgeno men inkrimping van het plaatselijke politiekorps. "Dit kan natuurlijk niet", reageert een verbolgen bur gemeester C. Bos. Gisteren maakte de minister be kend dat de gemeentepolitie in ons land er 665 man bij krijgt, van wie er 368 aan de grote steden worden toegewezen. Enkele gemeenten, waaronder Katwijk, moeten daar entegen personeel inleveren. De sterkte van het korps van de kust plaats wordt teruggebracht van 65 naar 59,9 man. Het Katwijkse korps is daardoor straks bijna evengroot als het politiekorps van Noordwijk (57), dat er een man bij- krijgt. Bos noemt het beleid van de mi nister 'niet fatsoenlijk', in diejzin dat de gemeenten die personeel moeten inleveren nooit de kans hebben gehad argumenten te ge ven waarom een dergelijke besluit niet kan worden genomen. En die argumenten zijn er wat Katwijk be treft wel degelijk, aldus Bos. "Neem alleen al het feit dat Kat wijk ook een badplaats is. In de zo mermaanden krijgen wij duizen den mensen extra in de gemeente. Agenten met kinderen zijn voor hun vakantie ook aangewezen op de zomermaanden. Daarmee is kennelijk geen rekening gehou den". De beslissing van de minister zal overigens nog wel een staartje heb ben, zo verwacht de burgemeester, die de brief waarin het besluit is verwoord gisteren overigens nog niet had gezien. Hij vermoedt dat de Vereniging van Nedërlandse Gemeenten (VNG) en de politie bonden in actie zullen komen. Voorts betwijfelt Bos of Rietkerk zijn voornemen wel zonder proble men door de vaste Kamercommis sies kan loodsen. Volgens de plaatsvervangend korpschef van de Katwijkse poli tie, H. Roelevink, zal er in elk geval naar worden gestreefd het taken pakket van de politie intact te hou den, ook als de maatregel niet kan worden teruggeschroefd. De be volking mag daarvan niet het slachtoffer worden, zo meent de politiefunctionaris. Gezien de verwachtingen die in het verleden zijn gewekt, komt het besluit van Rietkerk in Katwijk ex tra hard aan. Enkele jaren geleden werd nog uitgegaan van een groei van het korps met tien man. Het inmiddels alweer geruime tijd in gebruik zijnde nieuwe politiebu reau is dan ook gebouwd op een korps bestaande uit 80 politiemen sen. Roelevink signaleert intussen nog een ander nadeel van de in krimping. "Het wordt nog moeilij ker om mensen te bevorderen. De maatregel kan daarom ook demoti verend werken", zo zegt hij. Hoewel Noordwijk er een man bijkrijgt, heerst er in deze bad plaats evenmin geen juichstem ming. Korpschef E. Wegman legt uit dat de sterkte door de arbeids- tijdverkoring in feite gelijk blijft. Omdat Noordwijk als een belang rijke badplaats kan worden be schouwd werd - gezien de nieuwe richtlijnen van het ministerie van binnenlandse zaken - op een extra toewijzing gerekend. Sponswerking De woordvoerders van de korp sen van Wassenaar en de Haarlem mermeer beperkten zich desge vraagd in hun commentaar, omdat zij de officiële brief van de minister nog niet in handen hadden. In een voorlopige reactie tonen zij zich echter tevreden over het resultaat. "Als de cijfers kloppen kunnen wij er happy mee zijn", aldus de Was- pojitiewoord voerder Van Deursen. De korpssterkte van Wassenaar gaat van 76 naar 80,5, de Haarlem mermeer krijgt er zes man bij. "We kunnen dus weer zeggen hoi, we groeien. Maar in het licht van de arbeidstijdverkorting en het inwer ken van de nieuwe krachten moet de uitbreiding worden gerelati veerd. Het is een druppel op de gloeiende plaat", aldus W. Kooij, woordvoerder van de Haarlemmer- meerse politie. De korpsleiding van de Haarlem mermeer pleitte al eerder voor uit breiding van de sterkte gezien de grote oppervlakte van de gemeen te. Er is in de polder bovendien sprake van 'sponswerking', aldus Kooij. "'s Morgens stroomt ons ge bied vol met personeel dat werk zaam is bij grote bedrijven zoals Fokker en Schiphol en 's avonds stoomt de gemeente weer leeg". Hij wijst er tevens op dat zich in de polder tal van belangrijke ver keersaders bevinden. In Alphen aan den Rijn - dat vier man moet inleveren - bestaat even als in Katwijk grote onvrede over het besluit van de minister. De kri tiek van de Alphense commissaris J. Volwerk is ongeveer gelijk aan die van burgemeester Bos. Vol werk noemt het onder meer 'be treurenswaardig' dat de gemeente Alphen nooit is gehoord over de plannen van de bewindsman. ALPHEN AAN DEN RIJN De toeloop op manege Avifauna op de zondag is nauwelijks nog in de hand te houden. Er is onvoldoen de controle, publiek en paarden lopen doorelkaar, kinderen konden tot voor kort voor een buitenrit de manege verlaten, zonder de vereiste begeleiding. De be drijfsleider van de manege, die op zondag een vrije dag heeft, is uiterst ongelukkig met de situatie. Door een tweetal ongelukken kort achter elkaar, waarbij kin deren gewond raakten, is de Alphense politie in actie ge komen en heeft een gesprek met de manege aange vraagd. In Alphen zijn twee maneges, de Alphense Ruiters aan de Woubrug- seweg en Avifauna op het gelijkna mige complex. Avifauna is verre weg de grootste. Er staan ongeveer 75 pensionpaarden en 20 manege- paarden. Pensionpaarden zijn van particulieren, die hun dieren door stalpersoneel van Avifauna laten verzorgen en naar believen een ritje met hun paard maken. De manegepaarden en pony's worden gebruikt voor de lessen en de verhuur. Bedrijfsleider-instruc teur Kees Smit en instructeur Wim Grens geven toe dat Avifauna een commercieel bedrijf is, dat uit de kosten moet komen. "Maar dat zal nooit ten koste gaan van het om gaan met paarden", aldus Grens. Uitgezonderd de zondag neemt bedrijfsleider Smit de volledige verantwoording voor het manege- gebeuren op zich. "Er komt bij ons geen ruiter buiten de manege, als wij niet zeker weten dat deze volle dig bekwaam is voor een buitenrit. Desnoods moet eerst worden voor gereden. In twee minuten heb ik dan wel gezien of iemand voldoen de vertrouwd is met een paard. Meestal gaan de buitenritten overi gens onder begeleiding van ie mand van de manege". Ongelukken zijn, als de paarde- sport door zovelen wordt bedre ven, niet uitgesloten. Ook op het voetbalveld breekt iemand wei eens een been. "Een paard blijft al tijd onberekenbaar, hoe rustig het ook is", vertelt Smit, die van zijn paarden vindt dat ze erg verkeers- mak zijn en bijvoorbeeld niet gauw ergens van schrikken. De Alphense politie praat met de maneges in het aantal ongelukken te beperken. Vooral op zondag is het bij manege Avifauna erg druk, waardoor de controle niet optimaal is. (foto wim Dijkman) Dat er in het drukke weekeinde ongelukken gebeuren, met name op de zondag als de verantwoorde lijkheid van het manegegebeuren niet zo duidelijk ligt, betreuren Smit en Grens. Als eerste maatre gel is nu een duidelijke afspraak gemaakt, dat op zondag geen bui tenritten mogen worden gemaakt. Maar er zal verder worden gepraat om tot een betere controle op de zondag te komen. De reden dat het op zondag zo druk is in de manege van Avifauna, komt omdat dan in de binnen- en buitenbak tegen betaling ritjes met pony en paard kunnen worden ge maakt. Veel kinderen komen dan met hun ouders naar de manege en soms is het een gekrioel van jewel ste. Uit zo'n zondagbezoekje volgt vaak weer een klant voor de paar drijlessen. Vandaar dat de zondag wel belangrijk is voor Avifauna. Voor informatie en tips tel. (071)-144941, toestel 216 Meer werk via uitzendbureaus Het werk via uitzendbureaus is in 1983 flink toegenomen. Dat staat te lezen in een verslag over uitleen- en uitzendkrachten dat minister De Koning van sociale zaken heeft-aangeboden aan de Eerste en Tweede Kamer, de Stichting van de Arbeid en de Raad voor de Arbeidsmarkt. In 1983 werkten per dag ge middeld 39.900 uitleen- en uit zendkrachten tegen een aantal van 30.800 in 1982, Dit betekent een stijging van bijna 30 procent. De toename is voor een belang rijk deel het gevolg van een gro tere vraag in de industriële sec tor. In 1982 werkten 47 procent van de uitzendkrachten als hand werker. Vorig jaar hep dat aantal op tot 54 procent. Het afgelopen jaar vonden op nieuw meer mannen dan vrou wen werk op uitzendbasis. In 1983 waren dat voor 57,9 procent mannen en voor 42,1 procent vrouwen. De respectievelijke percentages voor 1982: 53,7 en 46,3 procent. Van de uitzend krachten was 31,5 procent jonger dan 21 jaar; 45,7 procent was tus sen de 21 en 30 jaar oud en 22,8 procent was ouder. Omgerekend in mensjaren na men de commerciële bureaus het grootste deel van de uitzend- markt voor hun rekening, name lijk 78,4 procent-. Het aandeel van de bureaus die geen winst beo gen bedroeg 19,9 procent. Pro- duktie- en dienstverlenende be drijven, die in samenhang met de reguliere bedrijfsvoering perso neel beschikbaar mogen stellen (onder meer loonbedrijven), scoorde 1,7 procent. Uitzendbureaus hebben sinds 1970 een vergunning nodig om hun werkzaamheden te mogen uitoefenen. Die wordt verstrekt door de minister van sociale za ken en werkgelegenheid. Begin 1983 zijn de voorschriften die aan de vergunning zijn verbonden opnieuw vastgesteld. De belang rijkste bepaling is nog steeds dat het ter beschikking stellen van uitzendkrachten beperkt moet blijven tot tijdelijk werk. Het afgelopen jaar waren 350 afzonderlijke ondernemingen in het bezit van een vergunning van de minister. Dat aantal bedroeg in 1982 nog 376. In 1983 werden 35 nieuwe vergunningen uitge geven. Daarvan waren er 10 be stemd voor nieuwe uitzendorga nisaties en 25 voor produktie- of dienstverlenende bedrijven die personeel in vaste dienst tegen betaling aan anderen uitlenen. De Loontechnische Dienst, een controlerende rijksinstantie, heeft bij onderzoeken gedurende het afgelopen jaar een redelijke naleving van de voorschriften voor het uitlenen van personeel vastgesteld. Brei-bedrijfje zoekt compagnon Anne Sampiemon (32) wil met breien en spinnen een deel van haar boterham gaan verdienen. Daarmee is ze al hard op weg want eens in de twee weken pro beert zij op de Leidse zaterdag- markt haar produkten te slijten. Maar hoe snel zij ook breit, zij kan haar eigen kraam eigenlijk niet voldoende bevoorraden. En zeker niet nu de winter voor de deur staat en de belangstelling van veel mensen uitgaat naar wollen truien en wollen wanten. "Het zal op termijn best luk ken een deel van mijn boterham met dit werk te verdienen. Het is dan de bedoeling dat mijn man korter gaat werken", aldus Anne die daarmee aangeeft dat op die manier toch een stukje werkgele genheid wordt gewonnen. Haar handeltje, dat onder de naam 'Het schaap met de vijf poten' door het leven gaat is onderge bracht in haar woning aan de Zuidsingel in Leiden. Het gaat trouwens niet om ge wone wol. Anne koopt de ruwe wol, afkomstig van Zoeterwoud- se en Leiderdorpse schapen - het verschil is niet te zien, spint het tot woldraad en gebruikt planten als basis voor de verf waarmee zij het bewerkt. De belangstelling voor haar produkten is groot: "Aan de kraam hQor ik vaak mensen uitroepen dat het om echte wol gaat. Ze zien het di rect". En produkten van wol ver vaardigd zijn prijzig. In haar ate lier thuis hangen bijvoorbeeld truien die een prijs hebben van 75 gulden of meer. Maar volgens Anne is dat voor een degelijke wollen trui niet duur. Bovendien is er wellicht een aantal mensen dat om principiële redenen - om dat het om een op-en-top natuur- produkt gaat - kleren bij haar koopt. Anne Sampiemon bij haar spinnewiel in haar atelier aan de Zuidsingel. Um te bewerkstelligen dat zij op termijn daadwerkelijk een bo terham kan verdienen met haar handel, zoekt zij een ruimte in de binnenstad en een of meer com pagnons. Maar dat vinden van een pand valt haar warempel niet mee. "Ik heb al eens voorzichtig geïnformeerd bij een makelaar, maar de prijzen die worden ge vraagd zijn schrikbarend. Vaak moetje een heel huis inclusief de woonruimte huren en dat kan ik niet opbrengen", aldus Anne. Huurprijzen komen eerder in de buurt van een paar duizend dan van een paar honderd gulden per maand. Anne Sampiemon is al eens in het Olgacomplex wezen kijken. Maar dat voldoet niet aan de be hoefte. "Voor het slagen van de onderneming moet ik een ruimte hebben waar veel mensen in- en uitlopen en dat is zeker niet het geval bij het Olgacomplex". Een ruimte waar de produkten aan de man kunnen worden ge bracht. Voor het draaiende hou den van zo'n bedrijf is het wel noodzakelijk dat een of meer vrouwen en mannen samen zo'n zaak met haar willen opzetten. "Ik zoek iemand die op basis van gelijkwaardigheid wil beginnen. Dat moet wel iemand zijn die be dreven is in breien en spinnen en ook een beetje creatief is". Een andere voorwaarde is ook nog dat de betreffende persoon veel tijd heeft om de hobby met plezier te beoefenen. "Als ik twee truien in de week brei, dan moet mijn compagnon ongeveer hetzelfde doen. Als alles eenmaal draait ben ik er zeker van dat er wat kan worden verdiend". Wie interesse heeft kan contact opne men met Anne Sampiemon, tel. (071) 142326. De ritjes worden geregeld door een goede bekende van de manege, de heer Wijfje uit Ter Aar. Een ech te paardeliefhebber, die al zo'n twaalf jaar iedere zondag in de ma nege is te vinden. Wijfje kent de paarden, kent dc meeste jonge en oudere ruiters, maar door de grote drukte ontsnapt hem wel eens iets aan de aandacht. Bedrijfsleider Smit meent, dat hiervoor in over leg een oplossing moet komen. De politie, opgeschrikt door de ongelukken, gaat met zowel de Al phense Ruiters als manege Avifau na om de tafel om een aantal zaken te bespreken. Hoofdagent Fluit van de verkeerspolitie wil het dan met name hebben over het gedrag in het verkeer en over de wettelijke aansprakelijkheid. Volgens de verkeersregels moet met een paard over de rijbaan wor den gereden. Kinderen die bij wij ze van spreken het verschil tussen een rood en een groen verkeers licht nog niet weten, mogen vol gens de huidige regels toch ge woon met een paard of pony de straat op. Hoofdagent Fluit wijst op nog een andere merkwaardig heid, namelijk dat de detectielus- sen die voor het functioneren van verkeerslichten in het wegdek zijn aangebracht, niet reageren op paardehoeven. De Centrale Politie Verkeers- commissie heeft vorig jaar samen met de Vereniging van Nederland se Gemeenten, de Nederlandse Hippische Sportbond en de Stich- .ting Recreatie Ruiter een studie over het paard en de ruiters in het verkeer verricht en daarover het rapport 'Paard en Verkeer' uitge bracht. Daarin wordt gepleit om op den duur tot een verplicht ruiter- bewijs te komen. Zo'n bewijs krijgt dc ruiter als hij redelijk goed kan paardrijden, verantwoord buiten- ritten kan maken en de verkeersre gels —speciaal voor het paard in het verkeer kent. Aan het ruiter- bewijs, dat ongeveer tien procent van de 400.000 recreatieruiters in ons land bezit, is tevens een WA- verzekering verbonden. Manege Avifauna werkt met een ruiterboekje, opgezet door de Re creatie Unie. "Wij stimuleren dat zeer", vertelt bedrijfsleider Smit. "Dat ruiterboekje gaat veel verder dan een ruiterbewijs. Er moeten al lerlei proeven van bekwaamheid worden afgelegd voor een deskun dige jury. Er komen theorielessen aan te pas, je leert iets over de zin tuigen en de verzorging van het paard, hoe je het beste spoorweg overgangen te paard kunt passe ren, er wordt kennis van het bui tenrijden en de daarvoor geldende regels bijgebracht". Voor het geld hoeven de ruiters het niet te laten. Smit: "Een ruiter boekje kost vijf gulden en aan de Recreatie Unie moet een contribu tie van vijf gulden per jaar worden betaald. De theorielessen zijn gra tis en voor het afleggen van een toets moet een paar gulden worden betaald als vergoeding voor de ju ryleden". Over de verzekering kan Smit kort zijn: "Al onze manegepaarden zijn voor wettelijke aansprakelijk heid verzekerd". Hij vindt dat het aantal ongelukken ten opzichte van de uren dat er wordt paardge- reden minimaal. "Soms wordt Avi fauna een ongeluk in de schoenen geschoven, terwijl het helemaal niet om een paard van ons ging. Er wordt wel eens wat al te snel naar Avifauna gekeken. Over de parti culiere paarden hebben wij natuur lijk niets te zeggen. Daarvoor is de eigenaar verantwoordelijk". VERNIELING Onbekenden hebben een in de Oude Rijn in Kat wijk afgemeerd jachtje geheel ver nield. Onder meer werd het dekzeil kapotgescheurd en een radio en boxen onbruikbaar gemaakt. Om trent de schade kon de politie geen mededelingen doen. Gisteren is bij de Katwijkse poli tie aangifte gedaan van diefstal van een auto die stond geparkeerd op een erf in de wijk Rijnsoever. Van de daders ontbreekt elk spoor. KATWIJK - Staatsbosbeheer be gint nog deze week met de aanleg van twee nieuwe voetpaden in het Katwijkse gedeelte van 'Hollands- Duin'. Hiervoor zal een deel van het smalspoor in de duinen wor den afgebroken. Zoals bekend is na onderhande lingen tussen Staatsbosbeheer en de Nederlandse Smalspoorstich ting besloten dat de stoomtrein kan blijven rijden over een groot gedeelte van het huidige traject. Het stuk dat plaats maakt voor een voetpad loopt van het zogenaamde 'Koepelduin' langs 'Driepiassen' in de richting van de 'Duitse Muur'. Het opstappunt voor de zomerse treinritten blijft gehandhaafd bij de 'Vrieze Wei'. Vanaf dit punt wordt een tweede voetpad aange legd naar de Cantineweg. Hier is het niet noodzakelijk om de spoor baan af te breken. Het voetpad zal langs de rails lopen. Door de aanleg van nieuwe voet paden worden de mogelijkheden voor een rondwandeling door de duinen vergroot. Omdat de paden niet over de duinen lopen zijn de wandelwegen ook geschikt voor mensen met kinderwagens en min- der-validen. De verharding van de paden zal bestaan uit een mengsel van schelpen en klei.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23