50T Sponsor eist ales of niets Schakers maken zich waar op erepodium Joegoslavische judoka's oorzaak politieke twist Simpele EC-winst SEW Tweede zege in Olympiade Ricardo Moniz niet bruikbaar in de Kuip Zaalvoetbaltoernooi op de tocht BenCrum ontslagen Stuttgart komt goed weg LDWS wint RS-toernooi WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 1T Door deelname aan toernooi in Zuid-Afrika BELGRADO (AFP) Drie Joegoslavische judoka's hebben een politieke twist veroorzaakt tussen hun va derland en Zuid-Afrika. Het trio, dat begin november onder een valse naam meedeed met een toernooi in Zuid-Afrika, is dinsdag door de Joegoslavische judo- bond voor onbepaalde tijd geschorst. Zodra de spor ters in Joegoslavië terugkomen worden zij aan een onderzoek onderworpen. De kans is groot dat de bond hen voor het leven zal diskwalificeren. Davor Vukorepa, Dragan Vukovic en Volo Vujevic waren zonder toestemming van hun federatie naar Jo hannesburg gegaan. Joegoslavië houdt zich strikt aan de internationale sportboycot van Zuid-Afrika. Frede ric de Clark, de Zuidafrikaanse minister van binnen landse zaken, heeft inmiddels verklaard dat de drie Joegoslaven politiek asiel hebben aangevraagd. Bo vendien zou hen een baan als trainer zijn aangeboden. De Joegoslavische pers heeft de houding van de ju doka's scherp veroordeeld. Het weekblad Danas sprak van een onverantwoordelijke actie van avontu riers: „Door hun daad hebben zij de goede verhouding die Joegoslavië heeft met de buurlanden van Zuid- Afrika bedoezeld". Aangespoord te bereiden op de Olympische Spelen van 1988 - een sterke aanwijzing dat Oost-Duitsland zich niet zal aan sluiten bij een eventuele Russische boycot van de Zo merspelen in Seoul. Oost-Duitsland was een van de landen die op aan dringen van de Sowjet-Unie de zomerspelen dit jaar in Los Angeles boycotten. De boycot was in Oost-Duits land zeer impopulair, omdat de atleten hadden ge hoopt zich als beste communistische ploeg te meten met de Sowjet-Unie. Voorzitter Manfred Ewald van het Oostduitse NOC zei in een toespraak, die werd weergegeven door het staatspersbureau ADN, dat Oost-Duitsland zich houdt aan het olympisch handvest. Hij drong er bij de Oost duitse atleten op aan om zich met volledige inspan ning voor te bereiden op de spelen om het olympisch ideaal uit te dragen en "het socialistische moederland eervol te vertegenwoordigen". Ewald veroordeelde "commercieel misbruik" en professionalisme in de olympische sporten en verweet de organisatoren van de spelen in Los Angeles en de Amerikaanse reering dat zij de Oostduitse deelname hadden tegengehouden. Oost-Duitsland zal volgend jaar juni als gastheer op treden voor de 90ste vergadering van het IOC in Oost- Berlijn als bewijs dat "wij altijd de eenheid en zuiver heid van nationale sporten handhaven", aldus Ewald. THESSALONIKI (ANP) - Nederland heeft ook op de tweede dag van de Schaakolympia de in Thessaloniki zijn plaats op het erepodium in de immense speelzaal waargemaakt. De Nederlanders, gisteren zonder Hans Ree voor wie Peter Scheeren in de ploeg kwam, behaalde zijn tweede overwinning. De voorsprong tegen Oostenrijk bedraagt twee pun ten en met nog een hangpartij op het bord, zal de marge zeker niet kleiner worden. ROTTERDAM (GPD) - Ricardo Moniz krijgt geen contract bij Feyenoord. In een proefperiode van een week bleek de ex-Eind- hovenspeler volgens de techni sche staf van de Kuipclub 'niet direct inzetbaar voor het eerste elftal'. Voor het bestuur was dat aanleiding het talent van de eer ste divisie weer te laten vertrek ken. „We hebben geen zin geld uit te geven voor een speler die we alleen in het tweede kunnen inzetten", zo motiveerde be stuurslid Fred Blankemeijer het besluit. „Dat zou anders zijn als we zeker zouden weten dat hij over en halfjaar wel rijp zou zijn voor het A-team, maar dat is ook niet het geval. En aan zo'n voet baller hebben we geen behoef te". de 'Cruijff van de eerste divisie', vertrok eerder na een arbitrage zaak bij Eindhoven. Hij meldde zich vorige week in de Kuip, waar hij gisteren al weer kon ver trekken. Feyenoord heeft overigens in middels in principe het aanbod uit India aanvaard om daar tus sen Kerst en Nieuwjaar een toer nooi te komen spelen. De club heeft de organisatoren voorlopig toegezegd te zullen komen en ne geert daarmee het verbod van de KNVB, dat de profploegen ver plicht heeft gesteld in het zaal- toernooi uit te komen. De juridi sche adviseur van Feyenoord heeft de bond gevraagd dat be sluit voor vrijdagmiddag te her zien. „Mocht het antwoord nega tief zijn, dan overwegen we een kort geding", aldus Blankemeij- Bij de eerste wedstrijddag werden de Nederlanders door de organisa toren op het verhoog gezet, omdat deze fraaie positie gereserveerd is voor de ploegen die tot de sterkste tien horen. Op basis van de ELO- rating werd het door Timman voor gegane team een zevende plaats gegund. Na de smetteloze overwin ning op Bangladesh was Oosten rijk tegenstander, dat tegen Bah rein ook met een maximale over winning was losgebrand. Het eerste punt werd binnen ge bracht door John Van der Wiel, die aan het vierde bord zijn tegenstan der Dür zonder meer van tafel speelde. Genna Sosonko had tegen Danner een stelling op het bord die voortdurend beter oogde en die hem zelfs een pion opleverde. Meer dan remise kwam er echter niet uit. Timman speelde een briljante partij, zeker in het eindspel, tegen Wittmann. De Oostenrijker gaf zich gewonnen. De strijd van Peter Scheeren tegen Baumgartner werd in een betere stelling voor Schee ren afgebroken, zodat gerekend mag worden op een Nederlandse overwinning met tenminste 3-1. Hoe veel moeilijker de wedstrij den in de tweede ronde waren na de aanloop tegen schaaknaties die nog erg zwak in de schoenen staan, bleek uit het grote aantal afgebro ken partijen op de tweede wed strijddag. Het viertal van de Sow jet-Unie voltooide -en won- in de eerste zitting slechts een partij te gen Columbia, Hongarije en Zwit serland kwamen tot één remise. Engeland moet ten minste een punt laten aan Spanje (2-1 voorlo pig), de Verenigde Staten hield ge lijke tred met China, net als Indo- BADHOEVEDORP (GPD) - Sony trekt zich terug als sponsor van het profzaalvoetbaltoernooi als de clubs niet verplicht worden deel te nemen aan dit evenement. Dat zou betekenen dat het toernooi, dat dit jaar voor de tweede maal tijdens de winterstop wordt georganiseerd, geen doorgang kan vinden. De hoofdsponsor van de KNVB is na melijk de voornaamste financier van het indoorgebeuren met een donatie van 250.000 gulden. „Uit krantenberichten heb ik be grepen dat Feyenoord, PSV, Ex celsior, PEC Zwolle en FC Den Bosch om uiteenlopende redenen het zaalvoetbaltoernooi zullen la ten voor wat het is wanneer zij niet verplicht worden deel te nemen", aldus Jan van Groridelle van Sony. „Dan heeft het ook weinig zin door te gaan met het evenement. Wij willen een volwaardig produkt brengen. Wanneer .die clubs ont breken is daar geen sprake meer van". Zelfs wanneer het bestuur be taald voetbal van de KNVB ko mende maandagavond tijdens de najaarsvergadering van de profsec tie er in slaagt de clubs die ver plichting op te leggen, is het vol gens Van Grondelle nog maar af wachten wat er met het toernooi gaat gebeuren. „En dan heb ik het met name over de reactie bij de clubs. Kijk, PSV (Gran Canaria) en DEN HAAG (ANP) - Het Ko ninklijk Nederlands Korfbal Verbond (KNKV) heeft dins dag bondstrainer Ben Crum ontslagen. In strijd met de gel dende afspraken speelde Crum zaterdag mee met zijn club DKOD, tegen DOS'46. Crum,-die van 1978 in dienst is geweest van het KNKV, ver lengde zijn contract in juni van dit jaar. Het KNKV kwam toen met Crum overeen dat hij niet zou spelen in de hoogste klasse, omdat zoiets moeilijk is te com bineren met zijn werk als bondstrainer. Afgelopen vrij dag kondigde Crum, ook trai ner van DKOD, aan dat hij we gens ziekte van zijn speler Freek Keizer gedwongen was binnen de lijnen te verschijnen. Volgens directeur Fred Hart- ing van het bondsbureau staat er geen opvolger klaar voor Crum. „We hebben een princi pebesluit genomen", verklaar de Harting nadat het hoofdbe stuur overleg had gepleegd. „Wij waarderen het werk dat Crum voor ons heeft verzet, maar zowel hij als het bestuur moet zich aan de afspraak hou den". Feyenoord (India) hebben aanbie dingen op zak om tijdens de win terstop naar het buitenland te gaan. Worden zij verplicht om in die periode toch uit te komen in de zaal, dan zou het best eens kunnen zijn dat men de 'tweede garnituur' stuurt en de vaste basisspelers als nog naar het buitenland laat gaan. En wat dan? Wanneer de trainer van die desbetreffende club zegt dat hij de beste zaalvoetballers van zijn club naar ons toernooi stuurt, valt dat moeilijk in twijfel te trek ken. Dan beweeg je je op technisch vlak en daar tellen altijd de eigen meningen". Het is voor het bedrijf uit Bad hoevedorp dezer dagen dus alles of niets. Men heeft eigenlijk alleen maar vrede met de verplichting voor de clubs om met hun A-elftal aan het zaalvoetbaltoernooi deel te nemen. Alle andere compromissen brengen de financiële steun aan het evenement in gevaar. „Nog maals, wij willen alle krenten uit de pap. En wanneer sommige krenten dan in het buitenland ver blijven heeft het voor ons geen zin meer", benadrukt Van Grondelle. „Ik geloof dat iedereen daar vanuit ons standpunt gezien begrip voor moet kunnen opbrengen. Wij heb ben er in ieder geval alles aan ge daan om de tekortkomingen die vorig jaar nog aan het toernooi kleefden op te lossen. Er is een boarding rond het veld gekomen, de eerste divisieclubs komen aan hun trekken doordat ze regionaal zijn ingedeeld en de te verdelen prijzen zijn toch ook niet onaan trekkelijk. De club die eerste wordt ontvangt bijvoorbeeld 40.000 gulden, nummer twee 30.000 gulden. Toch geen geringe prijzen dacht ik zo". Van Grondelle gokt er dan ook op dat de clubs, ondanks hun al maandenlang geuite misnoegen over de door het sectiebestuur beoogde verplichte deelname, el kaar maandagavond zullen vinden. „Ik gok op de collegialiteit. Ik heb nog geen enkel bezwaar uit de hoek van de eerste divisie gehoord. Logisch ook, omdat zij tijdens een periode waarin normaliter het voetbal helemaal stil ligt alsnog de gelegenheid geboden krijgen geld te verdienen. Ik hoop dat de clubs die wel aanbiedingen uit het bui tenland op zak hebben daar reke ning mee zullen houden". Nog afgezien van de problemen met de clubs, is het ook nog steeds zoeken naar een co-sponsor voor het toernooi. Men dacht die voor een bedrag van 100.000 gulden ge vonden te hebben in de sponsor van Feyenoord (Opel), maar deze haakte alsnog af. Niet vreemd ge zien het feit dat Feyenoord tussen kerst en nieuwjaar 175.000 gulden kan verdienen door twee wedstrij den in India te winnen en daarvoor de hoofdprijs van het zaalvoetbal- toernooi gaarne aan een andere Ne derlandse club wil laten. 'Pro bleem' bij het vinden van een der gelijke tweede sponsor is dat Sony exclusiviteit heeft geclaimd voor de eigen branche. Reden voor Ex celsior (gesponsord door Akai) en FC Den Bosch (Panasonic) om pro test aan te tekenen tegen de ver plichte deelname. De sponsor van FC Den Bosch zal zich zelfs terug trekken wanneer Den Bosch die verplichting niet krijgt opgelegd en toch zal deelnemen. Voorlopig is het voor zowel de KNVB als voor haar sponsor dus afwachten wat er maandag op de najaarsvergadering gaat gebeuren. PSV heeft al meegedeeld een mo tie over dit onderwerp te zullen in dienen, de KNVB gaat er voorlopig nog steeds van uit dat men de clubs volgens de reglementen van de voetbalbond wel kan dwingen aan het toernooi deel te nemen. Van Grondelle: „Het zou wel eens het opstappen van het huidige sec tiebestuur tot gevolg kunnen heb ben wanneer die motie wordt aan genomen door de vergadering. Ik kan me namelijk niet voorstellen dat het sectiebestuur het tegen overgestelde zal uitvoeren van wat men zelf wil. Maar nogmaals, ik gok op de collegialiteit onder de clubs. Feit is in ieder geval dat deze affaire de sportsponsoring in het algemeen geen goed doet. In het 'normale' commerciële circuit ko men dit soort zaken nooit voor". Er was voor de Turkse handbalsters geen houden doorbraak afgehouden. HOORN (ANP) - Het Turkse hand bal is de kleinere schoenmaat nog niet ontgroeid. SEW, de nummer drie van Nederland, maakte dat via twee Europa-Cupduels in vijf da gen keihard duidelijk. Vrijdag in Ankara werd Erkutsport Mersin nog gespaard (16-11), gisteren in Hoorn was er van de zijde van de Nibbixwoudse dorpsclub minder genade voor de Turkse handbal vrouwen: 28-10. Sommige speelsters van Erkut sport bleken de basisprincipes van het spel nauwelijks te beheersen. De vele gooi- en vangfouten waren voor SEW prima uitgangspunten voor de geliefde snelle break out. Voornamelijk door die aanvallen kon door SEW bijna het gemiddel de van één doelpunt per twee mi nuten worden gehaald. Een zwak ke fase van SEW, meteen na de pauze, verhinderde dat succes. Bo vendien hadden de internationals aan Noordhollandse zijde, Jacque line Aardenburg en Corrie Schil der, veel problemen met de juiste concentratie. Schilder, in de natio nale competitie de spil van het team, kwam zelfs niet tot scoren te gen Mersin, dat hartstochtelijk werd aangemoedigd door een gro te groep in Noord-Holland werkza me landgenoten. Het Europese succes van SEW tegen het onbetekende Erkutsport was meteen goed voor een plaats in de kwartfinales van het toernooi om de IHF-beker. De internationa- DEN HAAG (SID) - VFB Stutt gart kwam gisteravond in de twee de ronde van het toernooi om de voetbalbeker van de Bondsrepu bliek Duitsland met een zege van 2-1 goed weg tegen de amateurs van VFL Bochum. In de slotfase moesten de Stuttgarters hun voor sprong met man en macht verdedi gen tegen het ontketende Bochum, dat een kwartier voor tijd via Nied- zwicki scoorde. Allgöwer en Ohli- cher hadden Stuttgart, dat Karl- Heinz Förster en Nico Claesen mis te wegens een schorsing, op 2-0 ge bracht. Ook Bayer Uerdingen bereikte de derde ronde via een overwin ning van 2-1. Slachtoffer was streekgenoot Fortuna Düsseldorf, dat eerst Schafer en Feilzer zag doelpunten voor Uerdingen. Boc- kenfeld gaf Düsseldorf in de 77ste minuut enige hoop, maar Uerdin gen voelde zich voor eigen publiek sterk genoeg. ADVERTENTIE 1% minuut latzr..\ ..PRIMA PA! 1 vanaf Mor&sn de dus.' Herhaling Voor de vrouwen bestaat niet de mogelijkheid zich ook in haar plaatsing boven het gewone schaakvolk te verheffen. Zij ver dienen het echter zonder meer, want Hongarije, een van de sterk ste landen in het damesschaak, zal worden verslagen. Cathy van der Mije brak aan het eerste bord af te gen Veröci in een moeilijke stel ling, maar de andere twee Neder landse deelneemsters zorgden voor een regelrechte sensatie door te winnen. Aan bord twee versloeg Heieen de Greef Ivanka in een Sici- liaanse partij waarin de Hongaarse een pion weg gaf, die ze nooit meer terug zag. Het was de eerste stap naar mat, dat in de tijdnoodfase haar deel werd. Erica Belle speelde aan het derde bord tegen Madl, die onlangs op overtuigende wijze jeugdwereldkampioene werd ook een Siciliaanse partij, waarin ze ge leidelijk wat beter kwam te staan, mede dank zij het loperpaar. Erica Belle liet de kansen op winst niet meer glippen en daardoor werd in ieder geval de eindscore van de vo rige Olympiade, toen Nederland met 2-1 van Hongarije won, her haald. Afgezwakt De dreigementen van de Ver enigde Staten de schaakolympiade in Thessaloniki te verlaten als Ana toli Karpov na zijn tweekamp met Gary Kasparov alsnog in het Sow- jet-team wordt opgenomen, zijn gistermiddag danig afgezwakt door aanvoerder Robert Byrne. De eerste reactie van het Amerikaanse zestal werd dinsdag naar voren ge bracht door de uit de Sowjet-Unie afkomstige Dzindzidasjvili. Hij dreigde met een onverwijld Ameri kaanse terugtrekken als Karpov na zijn duel in Moskou zou worden toegestaan in Thessaloniki te spe len. Volgens Byrne is zowel het toelaten van de huidige wereld kampioen als de reactie van zijn belangrijkste speler absurd. Dzind zidasjvili houdt echter vol dat het dreigement van hem en twee ande re Amerikaanse spelers nog steeds overeind staat. „Als wij genoeg res pons krijgen van spelers van ande re landen, trekken wij ons zeker te rug." Volgens de Amerikaan had hij al positieve reacties op zijn drei gement ontvangen van de Engelse, Franse en Westduitse spelers. Da vid Anderton, de aanvoerder van het Engelse team, verklaarde ech ter achter het voorstel van de Sow- jetbond te hebben gestaan Karpov, indien mogelijk, nog naar Thessa loniki te halen. Ie handbalfederatie kreeg voor dat evenement slechts zeventien in schrijvingen, zodat in de eerste ronde slechts één confrontatie werd vastgesteld. De tweede ronde bleek nog een aantal zwakkere teams te bevatten. Daarvan was Mersin er één; SEW uit een hand- balland van het lagere B-niveau, behoort ongetwijfeld ook tot die groep. Bezuinigen Het Nederlands Handbal Ver bond moet bezuinigen. De begro ting van het NHV voor 1985 be loopt 276.000 gulden minder dan die van 1984. De begroting zal za terdag tijdens de najaarsvergade ring van het NHV op het nationaal sportcentrum Papendal worden behandeld. Volgens de begroting zal op vrij wel alle kosten moeten worden be zuinigd. Evenals andere sportbon den kampt het NHV de laatste ja ren met ledenverlies. Het verbond is van plan de arbiterskosten via het profijtbeginsel op de clubs in de eredivisie en eerste divisie te verhalen. Dat zou bijna een ton op leveren. Voor het toernooi om het wereld kampioenschap voor dames (A- landen), dat het NHV in 1986 mag organiseren is een begroting van 1,125 miljoen gulden opgesteld. De titelstrijd, waaraan zestien landen deelnemen, wordt in dertien dagen in december afgewerkt. Van der Wal mede aan kop BAKOE (ANP) - Jannes van der Wal heeft zich in de vierde ronde van het damtoernooi te Bakoe naast Anatoli Gantwarg aan de kop van het veld geplaatst. Van der Wal versloeg de Pool Kuzinsky, Gant warg deelde het punt met zijn land genoot Keisels. Hans Vermin deel de met de Rus Minstjanski en staat op een gedeelde derde plaats. De stand na vier ronden is: 1. Van der Wal en Gantwarg 6 punten, 3. Vermin, Mitsjanski, Keisels en Balja- kin 5 punten, 7. Alias, Tsjegoljev en Ab- doelajev 4 punten. VOORSCHOTEN - LDWS is gisteravond winnaar geworden van het door Randstad Sport georganiseerde herfstavond- toernooi. De Vlietclub versloeg in de finale Bernardus met 3-2. Roodenburg 2 eigende zich de derde plaats toe door een 3-1 overwinning op Oegstgeest. In de strijd om de vijfde en zesde plaats versloeg Docos Leiden met 4-1. Het eerste duel van gis teravond, om de zevende en achtste plaats tussen Randstad Sport en VNL, werd door de thuisclub met 2-0 gewonnen. Uitslag van bet afgelopen weekeinde: Lotto 46 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 winnaars die elk bruto f 150.000,00 ontvangen. Derde prijs: 78 winnaars die elk bruto f 3.372,50 ontvan gen. Vierde prijs: 5.012 winnaars die elk f52,40 ontvangen. Vijfde prijs: 77.731 winnaars die elk f 5,00 ontvangen. Cljferspel 46 Zes cijfers goed: 1 winnaar. Vijf cijfers goed: geen winnaar. Vier cijfers goed: 18 winnaars. Drie cijfers goed: 190 win naars. Twee cijfers goed: 1.840 win- Toto 46 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 87 winnaars die elk f371,70 ont vangen. Derde prijs: 1.154 winnaars die elk f 52,20 ontvangen. Toto-gelijk 46 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 97 v W-vljf spel De juiste serie is: 10-12-12-1-1. Om zet: f45.272,00 Eerste prijs: f 1.164,10. Tweede prijs: f9,70.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17