Auto Heemskerk AUTO Weer een aantal nieuwe autoboeken verschenen Kabinet dreigt vertrouwen te verliezen Nissan Silvia: plezierige partner in het verkeer s van Auto9 meer dan vier ton Saab 9000 Turbo komt in april Rij-impressie Eerste Kamer waarschuwt tijdens algemene beschouwingen: WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 Samengesteld door Koos Post Een merkwaardig toeval wilde, dat vrijwel gelijktijdig de ver schijning van twee peperdure automodellen werd aangekon digd. Onafhankelijk van elkaar. Op beide wagens werd een prijskaartje van 124.000 dollar geplakt. Het gaat dus om auto's van meer dan 400.000 gulden! 'De duurste auto ter wereld' Zeiden ze in Londen, toen de La- gonda Limousine Qinks) werd onthuld. Gebouwd in combina tie door Aston Martin, Lagonda en Tickfords. Natuurlijk is deze Britse wa gen van binnen bekleed met no- tehout en leer. verder heeft de au- Lagonda: peperduur to standaard stereo, kleurentele visie, video, picknicktafels en achtergordijnen aan boord. Voorlopig is er nog één exem plaar gebouwd, maar men denkt er twaalf per jaar te kunnen ma ken. Ook in Stuttgart spraken ze van 'de duurste auto ter wereld', toen de Porsche 959 (rechts) werd getoond, die exact even duur gaat kosten. Ook meer dan vier ton. Deze Porsche heeft drie uitvoeringen op het programma staan: een pure wedstrijdwagen voor de racerij, een sportcoupé die ook in het gewone verkeer kan worden gebruikt en een Porsche 959: sportieve maar comfortabele reiswagen. De wagen wordt voortgestuwd door een 2,85 liter motor met tur bolader, goed voor een vermo gen van meer dan 400 paarde- krachten. En die garanderen met elkaar weer een topsnelheid van ruim 300 kilometer per uur... Porsche wijst er op, dat die zeer hoge prijs niet zo maar uit de lucht is komen vallen. Het realiseren van de grootst moge lijke veiligheid onder verschil lende rij-omstandigheden en het beschermen van het milieu - ook bij zulke superprestaties - blijkt mogelijk, maar kost kapitalen. Wie er over piekert de aangekon digde zestienklepper van Saab te kopen heeft geen haast. Hij kan nog tot eind april volgend jaar nadenken of hij zo'n 65.000 gul den zal neertellen voor de Saab 9000 Turbo, eerder is hij hier niet leverbaar. Een imposant bedrag voor een ook imposante wagen. Saab heeft voor de ontwikkeling van de carrosserie samengewerkt met Lancia. Men kan dat zien als men de Saab 9000 vergelijkt met de ook onlangs geïntroduceerde Lancia Thema. Maar in technisch opzicht zijn de beide merken hun eigen weg gegaan. De Zweden kozen voor een 2-liter injectiemotor met tur bolader. Een motor met een ver mogen van maar liefst 175 paar- dekrachten. Mede dankzij de zes tien kleppen. Op elke cilinder vier. Hierdoor kan - heel simpel gezegd - in kortere tijd meer brandstof in de verbrandings ruimte worden geperst. Het werkt voortreffelijk. Moei teloos kruipt deze Saab naar een snelheid van om en nabij de 225 kilometer per uur. En ook op snelheden boven de 140 is er nog voldoende vermogen voor snelle acceleratie aanwezig. Natuurlijk kost zulk 'sportief rijden een flinke hoeveelheid brandstof. Eén op tien kan men halen bij een kruissnelheid van om en nabij de 120 km per uur, daarboven kost het beduidend meer. Overigens neemt deze Saab ook genoegen met lood vrije benzine. Uiteraard laat de aankleding van deze dure bolide niets te wensen over. Niet alleen een inklapbare achterbank. stuurbekrachtiging en elektrisch verwarmde ruiten en spiegels, maar ook elektrisch verwarmde (uitstekende) stoelen. Fraai is ook het overzichtelijke instru mentenpaneel, dat als het ware in cockpitvorm rondom de be stuurder is gebouwd. AUtO rMlegaar RAI- primeurs Op de personenauto RAI, die van 7 tot en met 17 februari 1985 in Amsterdam zal worden gehouden, zal een aantal pri meurs te zien zijn. Nog lang niet alle fabrikan ten en importeurs hebben laten weten wat zij precies naar het RAl-complex zullen meebren gen, maar vast staat dat uit Duitsland (vernieuwde 200-280 serie van Mercedes), uit Japan (enkele nieuwe Toyota-model- len) en uit Zweden (zestienklep per van Saab) niet eerder ver toonde wagens komen. Deze primeurs onderstrepen nog eens het internationale ka rakter van de Nederlandse au tomarkt. Met 59 merken uit 13 landen is het nagenoeg comple te aanbod uit de gehele wereld in de RAI aanwezig. Op de show zal de bijdrage van de auto aan de mobiliteit van de Nederlandse bevolking speciaal worden belicht. Nu is er één auto op elke drie Neder landers, twintig jaar geleden was dat nog één op de twintig. De tentoonstelling - met als thema 'Met de auto mobiel' - zal alle hallen beslaan. Er worden een half miljoen bezoekers ver wacht. Ford Lugano Als ik steeds sterker worden ge- Natuurlijk is dit het jaar getijde voor nieuwe auto- boeken. Ik heb er al een paar op mijn bureau ge kregen. Auto Test- Als eerste kwam 'Auto Test 85', een uitgave van Kluwer Technische Boeken. Een dik boek van meer dan 500 pagi na's van kloek formaat. Zeer ac tueel, derhalve nagenoeg volle dig. Het is alweer de zestiende edi tie. Er is een uitgebreid overzicht van alle in Nederland verkrijgba re personenauto's in opgeno men. Daarnaast geeft de redactie nog eens zestig roadtests. Vóór in het boek wordt uitvoe rig verklaard hoc zo'n test in el kaar steekt. Een nogal complex verhaal. Dat bezwaar kleeft trou wens ook aan de tests zelf. Niet altijd voor iedereen geschikt. 'Het dragend gedeelte van de au to wordt gevormd door een zeer torsiestijf en licht chassis of ook wel space frame genoemd' (pag. 138) is een zin alleen voor inge wijden. Maar ja, dat risico zit erin als men samenwerking met Au- totechnische School in Apel doorn zoekt. Het boek is echter wel uitvoerig en royaal geïllu streerd. Naast alle auto-informa tie vindt men ook artikelen over aanverwante zaken, zoals bij voorbeeld over de veelomstre den katalysator. Het boek is te koop voor 29,50. Alle auto's- 'Alle auto's 1985' heet het boeKje, dat de autojour nalist Huub Dubbelman samen stelde met behulp van Wim Ru- berg, technisch adviseur van de KNAC. Deze hulp van de automobilis tenclub kwam niet zomaar uit de lucht vallen, want het door de uitgeverij De Alk in Alkmaar uit gegeven boekwerk van tegen de 300 pagina's heeft het predikaat 'KNAC-autojaarboek' meegekre gen. Na zo'n jaarboek jarenlang zelf te hebben verzorgd, ging de KNAC een aantal jaren geleden met Fred van der Vlugt in zee. Maar nu is de club dus in Alk maar terecht gekomen. Huub Dubbelman heeft gege vens en foto's over ongeveer 350 automobielen verzameld. Dat zijn nagenoeg alle auto's die in ons land te koop zijn. Om het ge heel overzichtelijk te houden heeft hij de modellen in drie ca tegorieën ingedeeld: eerst de benzine-auto's, dan de diesels en ten slotte de terreinwagens. Achterin staan de verkoopprij zen. Al die informatie kost maar 12,50. Terreinwagens - Huub Dub belman heeft duidelijk een druk ke tijd achter de rug, want dezer dagen is ook bij De Alk in Alk maar een boek over terreinwa gens van zijn hand verschenen. Het terreinrijden is een nieuw fenomeen in ons land, dat snel aan populariteit wint. Maar er be staat nog weinig literatuur over. Dubbelman heeft nu het eerste Nederlandstalige boek geschre ven. Een helder handboek, waar in talrijke facetten van dit avon tuurlijk autorijden worden be licht. Met tal van aardige illustra ties. Prijs 34.50. Auto '85 - Overigens is Fred van der Vlugt zelf ook weer van de partij. Hij stuurde mij 'Auto '85' op, de zevende uitgave in zijn Het valt niet mee elk jaar weer iets nieuws toe te voegen aan plaatjes en praatjes over alle om streeks de jaarwisseling beschik bare auto's. Maar de samenstel lers hebben een volgens hun zeg gen nog overzichtelijker metho de gevonden om de gegevens te rangschikken en die gegevens bovendien aangevuld met de luchtweerstandscoëfficiënten en een opgeve van duur van garan tieperioden. Dit catalogus-jaarboek van We reld Op Wielen Productions kost 18,50. Silvia is eigenlijk een niet zo pas sende naam voor het bloedpaard, dat nu bij Nissan achter dit naamplaatje in de stallen staat. Wat te lief, te vriendelijk. Die naam paste beter bij het bedaar de beestje, dat de Silvia vroeger was. Dat was geen paradepaard. Misschien had Nissan met dat model ook maar beter de naam kunnen laten verdwijnen. Maar het is nu eenmaal niet gebeurd en dus gaan nu twee volbloed sportcoupé's gebukt onder die Twee sierlijke limousines. Met dezelfde carrosserie.. Beide met inklapbare koplampen en aan trekkelijke licht-metalen velgen. Het verschil zit onder de motor kap. Bij de één zit daar een 1800 cc benzine injectiemotor met tur bolader, bij de ander een 2-liter zestienldepper. 'De laatste is voor de liefheb ber', zeggen ze bij Nissan. Maar de in talrijke rally's en races be proefde motor met vier kleppen per cilinder maakt de wagen wel vijf mille duurder dan de basis- Silvia met turbomotor, die onge veer veertig mille kost. Nissan Nederland in Lisse stel de mij het basismodel een tijdje ter beschikking. Het werd een leuke ervaring, want de huidige Silvia heeft voldoende aan boord om het iedere automobilist naar de zin te maken. Het model ziet er niet alleen aardig uit. het is ook prettig luxueus aangekleed en rijdt erg soepel, fel en snel. De 1800 cc metende motor kan dank zij de turbolader een ver mogen van maar liefst 135 paar- dekrachten in de strijd werpen. In het lage toerengebied (laten we zeggen tot 2000 toeren) doet die motor niet zo bijster veel, maar daarboven komt de turbo lekker geleidelijk in en geeft hij de wagen net die extra stoot kracht mee, die hem doet onder scheiden van de rest. Hij ademt als het ware kracht. Hij blaast de wagen binnen de tien seconden naar een snelheid van 100 kilometer per uur en de naald van de snel oplopende snelheidsmeter komt pas in de buurt van de 200 tot stilstand. Men moet daarbij wel pittig schakelen, maar dank zij de soe pele vijfbak levert dat geen pro blemen op. Alleen jammer, dat de constructeurs de pook van die gladde bak zo ver naar voren op de hoge cardanastunnel (aandrij ving op de achterwielen!) heb ben geplaatst. Ik greep nogal eens mis. Maar ik neem aan, dat het een kwestie van wennen is. Natuurlijk vraagt het sportieve karakter van de wagen zijn (brandstof)tol. Ik neem aan dat een verbruik van één op tien haalbaar is. Maar dan toch alleen als men een deel van de krachten van de motor-met-turbo onbenut laat. Wie het felle optrekken, het snelle kruisen en de hoge top wil ervaren, riskeert op de Neder landse wegen niet alleen een fik se boete, maar is ook aan de ben zinepomp danig duurder uit. Ik kwam op één op negen. Natuurlijk zijn de technische voorzieningen van de wagen aan gepast aan de mogelijkheden. Er zitten rondom schijfremmen op. De wielophanging is rondom on afhankelijk. Bovendien heeft de ze Silvia standaard een progres sief werkende stuurbekrachti ging. Dat betekent dus het verge makkelijken van het sturen op die momenten dat het nodig is. Zoals bij manoeuvreren. Ik vind alleen dat men het een beetje te sterk gedoseerd heeft. De be krachtiging maakt de besturing soms te week. Maar vooruit: be ter iets te veel dan te weinig. De Silvia is bepaald niet goed koop, maar het sportieve karak ter gaat wel hand in hand met een grote dosis comfort. Dat is voor een deel te danken aan de redelijk rustige motor. Maar daarnaast ook aan de complete aankleding en uitrusting. Vanuit de uitstekend zittende stoelen heeft men uitzicht op een aantrekkelijk ogend dashboard, waartegen men alleen het be zwaar zou kunnen opperen dat enkele knoppen (zoals die van de verwarming) nogal ver weg zit ten. Dat bezwaar geldt trouwens ook voor de verder opvallend goede stereo-radiocassette, die men standaard in deze Silvia aantreft. De luxe, de beheerste pit en de mogelijkheid tot opschieten ma ken deze sportcoupé van Nissan tot een aangename partner in het verkeer. Al zal men zichzelf wel in de hand moeten houden, an ders lopen de vaste kosten wel erg hoog op. Door de bekeurin gen ruchten mag geloven zal ook Ford een aardige noviteit op de RAI brengen: een nieuwe Gra nada. Maar die zal dan wel an ders heten. Het schijnt dat de fabriek heeft gekozen voor de naam 'Lugano'Na Spanje dus nu Zwitserland als inspiratie bron voor de naamgeving. Deze Lugano zal om te zien een vergrote Sierra worden. Voor onder de motorkap zal men kunnen kiezen uit twee viercilinders (1,8 en 2,0 liter) en twee zescilinders (2,4 en 2,9 li ter). Ford Sierra Nu ik het toch over Ford heb: de Sierra-serie is uitgebreid met een versie met een 1,8 liter mo tor. Deze viercilinder kracht bron kan een vermogen van 90 pk leveren. Ford beweert dat het een zuinige motor is. Om dat te staven geeft de fabriek een verbruik van 1 op 11,1 op in de ECE-stadscyclus. De totale produktie van de Sierra heeft inmiddels de 800.000 stuks overschreden. Be halve in West-Europa wordt de Sierra nu ook verkocht in Ja pan, Zuid-Afrika, Argentinië en Nieuw-Zeeland. De andere Sierra-versies zul len ook wat detailwijzigingen ondergaan. Voorts wordt er ook een nieuwe automatische vier- versnellingsbak geïntrodu ceerd, die voorlopig echter al leen verkrijgbaar zal zijn in combinatie met de 2-en 2,3 liter benzinemotoren. De vierde ver snelling van deze automaat is een overdrive. Op die duurdere modellen kan desgewenst ook stuurbekrachtiging worden aangebracht. Droge accu Chloride importeert een droge en onderhoudsvrije accu: de Ul tra Start. Men kdn deze accu niet eens met water bijvullen, want hij is hermetisch afgeslo ten. Het zuur zit als het ware (in zeer fijngewreven glasmat) achter slot en grendel. Aan de polen treedt geen oxydatie meer op. De Ultra Start is niet alleen gemakkelijk en veilig, hij pro duceert bij koude ook meer ver mogen. Hij wordt al jaren el ders in de wereld verkocht. Hij past in het overgrote deel van de populaire auto's. Voorlopig dient hij nog als vervangingsaccu. maar Ford Europa schijnt plannen te heb ben hem voor eerste montage te gaan gebruiken. Glashelder Het blanke anti-roestprodukt 'Tectyl Glashelder' is danig ver beterd. Door de veelvuldige toe passing van kunststof bumpers op de auto's kon het oude Glas helder niet meer worden ge bruikt. Het was duidelijk ver ouderd, verkleuring naar roest bruin is er nu niet meer bij. In de nieuwe samenstelling kan het middel niet alleen goed op blanke metalen worden ge bruikt, maar daarnaast is het ook uitstekend geschikt voor het inspuiten van elektrische be drading en de stroomverdeler. Door het verdrijven van vocht wordt de koude start verbeterd. ADVERTENTIE Herengracht 79, Leiden Tel 071-146741 Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen Tel. 01713-2866 - 'Apeliefde', alweer het vyfde avontuur van Ansen Wagner, verteld door John Vermeulen. Sex, humor en spanning rondom paranormale voorspellingen en een regeringsopdracht aan een pharma- ceutische fabriek. Vermeulen heeft vol doende vreemde elementen gebruikt voor een wat ongebruikelijke thriller. Bruna, prijs 19,90. - 'De draak achterna', het debuut van de Vlaamse schrijver Staf Schoeters, die zijn handeling plaatst in de onderwereld van Antwerpen. De titel van het boek is de letterlijke vertaling van de uitdruk king 'chasing the dragon': het opsnui ven van de rook van heroine, die wordt verbrand. Waarmee de sfeer van het ver haal meteen is verklaard. Positieve en negatieve aspecten van de Antwerpse drugsscene. Bruna, prijs, 19,90. - 'Auralogie', een natuurgeneeswijze voor iedereen uitvoerig behandeld door Jelle Veeman, paragnost en auraloog. Bigot en Van Rossum, prys 24,50. - 'De veertien vreugden van Soest- dijk'. Hiermee bedoelt de schrijfster Ans Herenius-Kamstra alle kleinkinde ren van prinses Juliana en prins Bem- hard, die in dit oranje gekleurde boek werkje in woord en beeld alle aandacht krijgen." Zomer en Keuning, prijs 19,90. - 'Welke kerk is dat?' vraagt dr.R.M.Nepveu zich af in het boek, waarin hij alle kerken en gemeenten op een rij zet en doorlicht. Hij geeft de spe cifieke kenmerken en geloofsovertui gingen. Zomeren Keuning, prijs 24,90. - 'Brieven aan Frans P.' omvat de brieven die Gerard Reve in de jaren 1965-1969 schreef aan de kunstenaar Frans Lodewijk Pannekoek, alias Bullie van der Knaak. Over kunst, liefde,.God, dood, drank, geld, melancholie en tal van andere onderwerpen. Veen, prijs 16,90 (geb. 29,50). - 'Oud en alleen' door Jane Somers. Over een tijdschrift-redactrice die zich het lot van een hoogbejaarde, eenzame en vervuilde vrouw aantrekt en lang zaam haar barrière tegen hulpverlening weet te slechten. Elsevier, prys 24,50. - 'De zwarte kameraden' heet de geïl lustreerde geschiedenis van de NSB. Samengesteld onder redactie van J.Zwaan, archivaris van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. Van Holkema en Warendorf. prijs 32,50. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet dreigt het vertrouwen van groepen in de bevolking te verliezen. Het is belangrijk dat in de samenleving als geheel het vertrouwen ontstaat dat een herstellende economie en gezondere overheidsfinanciën in ieders belang zyn. Het kabinet heeft de taak deze boodschap beter over te brengen. Dit stelde CDA- fractieleider Christiaanse gisteren tijdens de algemene politieke be schouwingen in de Eerste Kamer. De socialist Vermeer conclu deerde dat het verlies van vertrou wen in het kabinet een gevolg is van de toenemende twijfel aan de houdbaarheid van de opvattingen die aan het beleid ten grondslag liggen. Volgens de PvdA-senator heeft alleen de exportindustrie profijt van de opleving van de eco- Hij waarschuwde voor de ge vaarlijke gevolgen van de dalende overheidsinvesteringen en de one venredig hoge kapitaaluitvoer. Vermeer pleitte voor maatregelen die de sterke onderbezetting van sommige binnenlandse indus trieën en dienstverlenende bedrij ven ten goede zouden kunnen ko men. Hij wil dat de EG-landen met overschotten op de betalingsba lans op dit punt gezamelijk actie ondernemen. Wel waarschuwde Christiaanse (CDA) voor te veel ad-hoc maatre gelen. Als voorbeeld noemde hij de eenmalige uitkering voor de echte minima. Hij vindt dat structurele maatregelen voor die inkomens groep moeten worden genomen. De PvdA'er Vermeer pleitte voor een verdere verlaging van loon- en inkomstenbelasting, sociale pre mies en een verhoging van de BTW. De lasten van werkgevers en werknemers zouden dan lager uit vallen. De eerste levensbehoeften zouden echter niet of weinig belast moeten worden. Het is niet te verdedigen om het ziektegeld uit te sluiten van kortin gen in de sociale zekerheid. De in komensachteruitgang voor men sen die geen werk hebben, is zo voelbaar en van zulk een omvang, dat anderen, die nog wel werk heb ben maar tijdelijk een uitkering wegens ziekte krijgen, niet buiten beschouwing kunnen worden gela ten. Premier Lubbers zei dit van ochtend in de Eerste Kamer by de voortzetting van de algemene be schouwingen. WD-senator Zoutendijk had eerder vraagtekens gezet bij de voorgestelde ingrepen in het ziek tegeld gezet. Hij noemde de voor stellen 'onverstandig'. Volgens Lubbers is het verschil met Zou tendijk „een andere inschatting van solidariteit in de samenle ving". Hij waarschuwde er verder voor dat er niet valt te ontkomen aan premieverhogingen als de ver laging van de uitkeringen niet doorgaat. Volgens de premier worden de laagste inkomens bij de kortingen in de sociale zekerheid volgend jaar zoveel mogelijk ontzien. Een advertentiecampagne van de FNV, waarbij het kabinet wordt verwe ten vooral de zwaksten in de sa menleving te treffen, slaat daarom de plank mis, meent hij.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13