Libregts kiest voor 'zon, geld en de uitdaging' w vnVun 5 T T afeltemiisteam krijgt strafpunten UVS-Katwijk Vertroebelde werksfeer geeft doorslag Gebruik verkeerde ballen Lokeren vraagt bedenktijd Kasparov moet weer veel overuren maken Perfect /]^hïldeM/erken DINSDAG 30 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 11 ROTTERDAM (GPD) - De mededeling van trainer Thijs Libregts dat hij Feyenoord per 1 november wil inruilen voor Aris Saloniki, is door het bestuur van de Rotterdamse club voor kennisgeving aangenomen. Hoewel met de Griekse collega's nog een akkoord moet worden bereikt over de hoogte van de 'afkoopsom' voor officieel toestemming wordt verleend, stond gistermiddag al vast dat de landskampioen niets zal ondernemen om de oefenmeester tegen te houden. V' _A DOOR RUUD PAAUW Burgemeester Waal van Deven- ter wint slag op slag in zijn ge vecht met de KNVB om Go Ahead-Feyenoord bij klaarlichte dag, dus op zondagmiddag, te la ten houden. Drie instanties hebben hem in middels al in het gelijk gesteld. Gezien de schade die een deel van de Feyenoord-aanhang in allerlei plaatsen pleegt aan te richten, staat Waal niet toe dat de wedstrijd op woensdag- of za terdagavond wordt gespeeld. Hij vreest dat hij dan de openbare orde, waarvoor hij als burge meester verantwoordelijk is, niet kan handhaven. In het duister kun je de zaken nu eenmaal niet zo gemakkelijk in de hand houden. De KNVB dacht Waal even klem te zetten door de wedstrijd op een woensdagmiddag vast te stellen - een zet die kennelijk de nodige afschrikking teweeg moest brengen, want Go Ahead dreigde zo enorm te worden ge dupeerd in zijn recette. Maar de club uit Deventer spande een kort geding aan en de rechter gaj haar gelijk. De positie van de burgemeester werd er nog stevi ger door. Mooi tiep, hoor, die Waal. Vele jaren zoon van Leiden geweest, dus we kennen hem van haver tot gort. Weet vast niet wat buiten spel is en zal wel denken dat 4-4-2 een idiote manier is om te zeggen dat iets tien moet zijn, maar on dertussen speelt hij de KNVB links en rechts uit, zoals dat in het voebaljargon heet. Het is interessant en goed waarmee Waal bezig is. In feite maakt hij de KNVB duidelijk dat de bond een zekere mede-ver antwoordelijkheid heeft bij het tegengaan van ongeregeldheden die zich in het kader van voetbal wedstrijden voordoen. De KNVB is daar allergisch voor. De bond is ook zó bang dat andere burge meesters Waals voorbeeld zullen volgen, dat men elk overleg voor een oplossing van de hand wees. Terecht dat Waal daar kwaad over is. De bond geeft daarmee te kennen geen boodschap te hebben aan andermans belangen. Hoe treurigmakend waren in dit verband ook de opmerkingen van de KNVB-official Renze de Vries in het tv-programma 'Goal'. De politie was er voor om de openbare orde te handhaven, aldus de KNVB-er, zo nodig moest ze maar versterkingen la ten aanrukken en daarmee uit. De Vries riep ook maar steeds dat als je om dit soort redenen wed strijden ging verplaatsen rellen- makers in feite het competitiever loop bepaalden. Onzin. Minkukelig gepraat van iemand met te veel gespik keld leer in zijn denkraam. De KNVB wordt niet iets onmo gelijks gevraagd. Alleen maar of men bij wedstrijden, die zeer waarschijnlijk ongeregeldheden met zich mee zullen brengen, wil instemmen met een voor het handhaven van de openbare or de zo gunstig mogelijk speeluur. Waal stelt iets heel gewoons voor: voetballen op zondagmid dag. Tot een paar jaar terug werd er niet anders gedaan. Dat de KNVB daar zo onwillig over doet, bewijst eens te meer dat botheid en navelstaarderij in de Zeister bossen al te welig tie- Jeugdplan Onlangs hebben Roodenburg en Lugdunum in een gesprek met de voorzitter van de Afdeling Leiden, Jan Persoon, enkele be zwaren op tafel gelegd over de gang van zaken bij de uitvoering van het Jeugdplan Nederland in deze regio. Ik krijg overigens nu de indruk dat niet alleen Rooden burg en Lugdunum, maar ook de Afdeling behoefte had aan een gesprek over deze materie. De twee Leidse voetbalclubs vroegen zich af waarom de ver enigingen zelf de spelertjes moes ten aanwijzen voor de selecties van het Jeugdplan. Waarom de den trainer Filippo en zijn men sen van het Jeugdplan dat niet zelf? Achtergrond van dat be zwaar was dat de clubs herhaal delijk te maken kregen met ont stemde ouders, die wilden weten waarom hun zoon, toch een talent van het zuiverste water, niet voor het Jeugdplan was opgegeven. Als het Jeugdplan zelf over de aanwijzing ging, zouden de clubs van dat soort vermoeiende discussies zijn verlost. Hierover straks meer. Een ander steen des aanstoots was, zoals bekend, het optreden van trainer Freek Filippo. Als oud-speler van UVS, zo ging het hardnekkige gerucht, zou hij nog een grote, emotionele band heb ben met zijn oude club en goede spelertjes ertoe aanzetten bij UVS te gaan spelen. Officieel door Paul de Tombe moet je los zien van die afkoop som", direct al een aantal mogelij ke kandidaten buitenspel zette. Niemand is nog gepolst, wel werd in het eerste overleg al één naam weggestreept. Die van (de momen teel werkloze) Vujadin Boskov, van wie een groot aantal spelers „niet erg gecharmeerd is". Die uitspraak is van André Sta- fleu, die daar aan toevoegde dat de spelers ook hadden geinformeerd naar de namen van eventuele ande re opvolgers die circuleren in de kranten. „Beenhakker (hoog geno teerd), Berger en Rob Jacobs zijn niet genoemd als afvallers", aldus Stafleu, „maar het bestuur heeft toegezegd de mogelijkheid Fafié/ Van Hanegem te onderzoeken en zal met ons overleg plegen als er toch besloten wordt een nieuwe man aan te trekken". Dat het bestuur dat laatste meer wil dan het eerste bleek uit een los se opmerking van Kerkum: „Ik hoop dat ik er vandaag nog in slaag contact te zoeken", waarmee hij te vens aangaf dat hij gisteren al uit ging van het vertrek van Libregts. Het verzoek om een afkoopsom was alleen bedoeld „als tegemoet koming in de kosten voor een extra investering die we eventueel zullen moeten doen". Om welk bedrag het ging (Griekse kranten hebben het over 5000 dollar, zo'n 17.000 gulden) weigerde Kerkum bekend ,te maken. Ook Libregts kreeg dat niet te horen, hoewel hij daar expliciet om vroeg in het gesprek met Kerkum en Blankemeyer (de andere be stuursleden onderhandelden bij Lokeren over Van der Gijp) aan wie hij zijn beslissing gistermiddag meedeelde, nadat hij de spelers op de hoogte had gebracht. De be stuurders bleken gepikeerd over de door hem gekozen volgorde, maar daar trok de vertrekkende oe fenmeester zich niets van aan. Als één van de belangrijkste drijfveren voor zijn tussentijdse vertrek, noemde Libregts toch al het „ver troebelde werkklimaat" en daar mee doelde hij óók alleen op het bestuur. De niet geringe financiële verbe tering in Griekenland en zijn „al- hebben Roodenburg en Lugdu num ontkend op een dergelijke manier over Filippo te hebben ge sproken. Maar wat staat er in het laatste nummer van Rooden- burgs clubblad 'De Blauwzwar ter'? Dat één van de gesprekpun- ten was: "Het aantrekken van een (Jeugdplan)-trainer van bui ten de Afdeling, om zodoende de geruchten rond zijn persoon geen kans te geven". Duidelijker kan het toch niet. Van bepaalde Roodenburg-zij- de was men zondagmiddag, na afloop van Roodenburg-Lugdu- num, ook wel wat openhartiger. Men zei dat een lijst kon worden gemaakt van zeker acht jeugd spelers, "die de afgelopen twee jaar via allerlei clubs bij het Jeugdplan kwamen en vervol gens bij UVS zijn beland". Te be wijzen valt er niets, zo zegt men bij Roodenburg, maar men denkt kennelijk zoveel te meer. Bij Roo denburg beweert men ook dat de geruchten niet van vandaag of gisteren zijn, maar al jaren cir culeren, "de laatste tijd zijn ze al leen verhevigd". De zaak maar weer voorgelegd aan Filippo. Hij ontkent niet dat er nogal wat spelertjes naar UVS zijn ge gaan. "Dat is al een reeks van ja ren zo. Nogmaals: ik heb daar geen bemoeienis mee. Als men daaraan twijfelt, kan ik alleen maar zeggen dat ik de mensen het geloof niet kan geven. Het is mogelijk dat de laatste tijd wat meer spelers zich bij UVS hebben aangemeld. Ik houd dat echt niet bij. Mijn zoon Fred traint bij UVS. Ik heb wel eens de indruk dat hij, met zijn prof-achter grond, een soort trekpleister is. Maar zeker weten doe ik niets". "Als ik nu hoor dat clubs er BURGEMEESTER WAAL lijstjes op na gaan houden met spelertjes die van club zijn ver anderd.... Ja, wat moet ik daar nu op zeggen. Ik zou ook lijstjes kun nen maken. Die jongen van Ver- plancke ging van DOCOS naar Roodenburg, Pijnakker van LFC naar Roodenburg, Edwin de Roo van Lugdunum naar Rooden burg. Als men zo begint, kan ik ook meedoen, maar ik ben dat niet van plan, hoor". ner die van buiten de Afdeling komt, iets wat Roodenburg en Lugdunum willen? Het is zeer de vraag. Goed, die man zal dan geen "emotionele band" met een club hebben, maar je zult zien, na verloop van een paar jaar gaan bepaalde clubs hem verdenken van 'vriendjespo litiek'. "Gekletst zal er altijd wor den", aldus een KNVB-official die ik daarover sprak. Wijziging Filippo en zijn Jeugdplan-com- missie zijn overigens wel gevoe lig gebleken voor het bezwaar van clubs dat zijzelf de eerste se lectie moesten doen, d.w.z. moes ten aanwijzen wie voor het Jeugdplan in aanmerking kwam. Filippo: "Zoals het ging, wer den we er zelf ook een beetje gek van. Sommige clubs, vooral uit de regio, vonden het prachtig als hun jeugdspelers in het Jeugd plan werden opgenomen. Die stuurden hele lijsten. Het gros daarvan viel bij de eerste toets al af. Dat is niet leuk voor die jon getjes, niet leuk voor de clubs en niet leuk voor ons. We hebben nu een nieuwe werkwijze op poten gezet. Er zijn vijftien scouts aan gewezen die vooral in de regio, maar ook in Leiden, dat werk van de clubs zullen overnemen". Na al deze regelen word ik in eens door weemoed overvallen. Nostalgie van een hopeloos soort welt in mij op. Ooit, ooit was er toch een tijd dat de voetbalkiel onbezorgd over de schouders gleed, dat er geen Jeugdplannen waren, geen scouts, geen duwen de en dringende ouders en geen gezeur over spelertjes van 15 jaar, want die kwamen pas kij ken. Wéét je nog wel, oudje? Natuurlijk, natuurlijk, we moeten mee in de vaart der volke ren. De moderne tijd vraagt om een ferme aanpak. Net wat u zegt. Verhogingen In het kader van het sluitend maken van de begroting stelde de gemeente Leiden de sport gerui me tijd geleden voor met ingang van 1985 de tarieven voor baden, zalen en velden gedurende enkele jaren extra te verhogen, dus naast de trendmatige verhoging. Om wat scheefgroei recht te trek ken, kwam dat er op neer dat de huur van voetbalvelden en de at letiekbaan 6 procent omhoog zou gaan, de tennisvelden eveneens 6 procent, de zalen inclusief de gymnastiekzalen) 4 procent en de zwembaden 1 procent. De Leidse Sportfederatie was daar weinig gelukkig mee en zag meer in een verhoging in centen (d.w.z. het totaal op te hoesten be drag zou omgeslagen worden over alle sporters en ieder zou, ongeacht de tak van sport, een gelijk bedrag betalendan in de procenten die waren voorgesteld. De LSF heeft haar ideeën ech ter niet tijdig in een nota neerge legd (of kunnen neerleggenMen heeft uitstel gevraagd. Het gevolg is wel dat de gemeente voor 1985 haar oorspronkelijke plan tot uitvoering zal brengen. Zo gaat dat. Wie niet op tijd is, vloeit mee in de maalstroom. Rest slechts de hoop dat men voor 1986 wel met zijn huiswerk klaar is. Tot slot nog dit: in de gemeente begroting Leiden voor het jaar 1985, in totaal 136 pagina's be slaand, zijn dertig regels besteed aan sport en recreatie. Dértig regels, vrienden. Thijs Libregts: "Aan de gezichten van de spelers zag ik dat ze het niet zo prettig vonden. Bij het bestuur had ik een ander gevoel" (Foto anp> LEIDEN (GPD) - Toch al bestem peld als een 'zekere' kandidaat voor degradatie, is het Nederlands tafeltennisteam na twee wedstrij den nu vrijwel zeker gedoemd de Superliga te verlaten. Omdat in de interland tegen West-Duitsland in september met verkeerde balletjes is gespeeld, zal de nationale ploeg meer dan waarschijnlijk met twee punten in mindering worden be straft. In bezit van het weinig bege renswaardige totaal van min twee punten, bengelt Nederland nu troosteloos onderaan de ranglijst. Vooruitlopend op de definitieve uitspraak van de tuchtcommissie van de ETTU, is de Nederlandse Tafeltennisbond in het geweer ge komen tegen de voor dat 'vergrijp' opgelegde straf. „Niemand heeft tijdens de interland bezwaar ge maakt tegen de speelballen", meent Bert van der Helm, officieel pas 1 januari 1985 bondscoach, maar inmiddels wel als zodanig op tredend. „Ook de Duitsers en zelfs de ETTU-waarnemer keurden de ballen goed. We hebben de wed strijd verloren, dus niemand kan zeggen dat Nederland er voordeel van heeft gehad". Van der Helm is echter bang dat het protest geen gehoor vindt bij de internationale tafeltennisbond. „Ik denk dat ik rekening met de gradatie uit de Superliga moet gaan houden. De reglementen ver melden nu eenmaal dat er met de juiste ballen dient te worden ge speeld. Een trieste realiteit. De doelstelling voor het Nederlands tafeltennisteam wordt waarschijn lijk geheel anders. Aanvankelijk wilden we voor elke wedstrijd het sterkste team opstellen. Als die straf definitief wordt, hoeft dan niet meer zo nodig. We moeten ons dan over de directe toekomst bera den. We zouden bijvoorbeeld meer kunnen gaan experimenteren". Ook het Zweedse tafeltennis team zal door de ETTU met twee punten in mindering worden be straft. Dit vanwege het feit dat de Scandinaviêrs tijdens de interland tegen Oranje, half oktober in Gors- sel, met verboden shirtreclame speelden. uitdaging" koos bij Saloniki, dat drie punten uit vier wedstrijden heeft en niet zo bekend is. („Maar die club heeft wel in tien van de laatste twaalf jaar Europa Cup ge speeld"). Libregts: „Aan de gezich ten van de spelers zag ik dat ze het toch niet zo prettig vonden, bij het bestuur had ik een ander gevoel. „We respecteren zijn besluit", ver woordde voorzitter Kerkum het in de Kuip levende begrip. Met de spelersraad beraadde de praeses zich ook al uitvoerig op de nieuwe situatie, die intreedt zodra Libregts morgen in Tessaloniki officieel het contract tekent dat hem voorlopig voor 20 maanden aan Aris bindt. Zondag zit hij overigens al op de bank bij zijn nieuwe werkgever. De tegenstander is een ploeg die Libregts dit seizoen al twee maal eerder aan het werk zag en Feye noord uit het Europa-Cuptoernooi stootte: Panathinaikos. „Dat team ken ik dus beter dan mijn nieuwe club", aldus Libregts. Uit het gesprek met de vertegen woordigers van het elftal (Wijnste kers, Stafleu, Houtman, Gullit en Troost), direct na het onderhoud waarin Libregts om ontbinding van zijn verbintenis had gevraagd, kwamen twee antwoorden op de vraag hoe het nu verder moet bij Feyenoord. De voetballers spraken er de voorkeur voor uit het seizoen af te maken onder leiding van het duo Ab Fafié/Wim van Hanegem; het bestuur opperde de gedachte een nieuwe trainer aan te trekken. Wel viel de naam van Kurt Lin- der, maar het zou in eerste instan tie gaan om een Nederlander, die niet teveel vraagt. „Want wij kun nen ons geen dure oplossing-per mitteren", aldus Kerkum, die met die woorden en de opmerking „dat ROTTERDAM (GPD) - Een be- stuursdelegatie van Feyenoord is gisteren naar Lokeren gereisd om de eventuele overgang van de bij de Belgische club in ongenade ge vallen René van der Gijp naar Rot terdam te bespreken. Een besluit over de 23-jarige international werd overigens nog niet genomen. Bestuurslid Aad van der Laan van Feyenoord: „We hebben Lokeren laten weten hoe wij de overgang van Van der Gijp willen en kunnen realiseren. Daarbij is door ons al leen gesproken over het huren van René. Lokeren heeft enkele dagen bedenktijd gevraagd en zal ons nog deze week uitsluitsel geven". Er is overigens geen sprake (meer) van dat Feyenoord naast het betalen van het huurbedrag ook nog eens John Rep aan Lokeren af moet staan om René van der Gijp naar de Kuip te halen. Van der Laan: „John zelf had er wel oren naar, maar jammer genoeg voor hem heeft Lokeren totaal geen in teresse in een dergelijke ruil". Lokeren heeft de zaak-Van der Gijp nog even voor zich uit gescho ven, omdat vandaag een gesprek plaatsvindt met een tweede gega digde voor de rechterspits, PSV. De Eindhovense ploeg vreest Jur- rie Koolhof door een knie-operatie langer te moeten missen dan aan vankelijk werd aangenomen en zou daardoor krap komen te zitten in het aantal spitsen. Het aantrek ken van Van der Gijp biedt wat dat betreft een oplossing. PSV is overi gens, in tegenstelling tot Feye noord, wel bereid Van der Gijp eventueel van Lokeren te kopen. Daarvoor zou men een bedrag van rond de acht ton op tafel moeten leggen. tijd al gekoesterde wens" in het buitenland te gaan werken waren voor hem ook voorname punten. „Ik had al wel meer aanbiedingen gehad van clubs uit het buitenland, maar daarbij dacht ik steeds: dat komt in maart wel. Nu was er in eens een club die me liever van daag dan morgen wilde hebben. Dat maakte de zaak anders, afgezet tegen de veranderde werksituatie. Die heeft dit proces versneld", al dus Libregts. „Het is niet gemakkelijk geweest om tot dit besluit te komen, wantje hebt tenslotte toch lief en leed ge deeld en dan loop je niet zomaar weg als het minder gaat, maar er zijn natuurlijk voorbeelden ge noeg. Alleen al die zaak rond Van Hanegem. Dat is niet persoonlijk bedoeld, maar het feit dat zijn be voegdheden werden vergroot wek te de schijn dat er aan mijn positie werd geknaagd en vertroebelde de werksfeer. Ik begreep bovendien wat er achter zat". Vooral het gebrek aan respect en waardering stak Libregts, die ook steeds meer moeite kreeg met de invloed van het 'buitengebeuren' (sponsors, bestuur). „Het is nor maal dat je je als trainer voor tien, twintig procent moet bezighouden met zaken die zich rond de ploeg afspelen. Maar als dat 80 procent wordt en je kunt je nog maar voor 20 procent met het spelletje bezig houden, raak je geirriteerd. Vooral als de mensen die weinig of niets doen de bloemen voor zich opeisen als het goed gaat en jou de zwarte piet in handen drukken als het slecht draait. Ik wil best lief en leed delen, maar de mensen die na het behalen van de dubbel deden alsof zij Brard op links hadden gezet en alsof zij Cruijff daarmee hadden ontlast, zeggen nu: ik had het an ders gedaan. Daar heb ik dan effe geen trek meer in. Als het nou om Jan in de straat ging, zou ik het niet erg vinden, maar deze mensen ko men uit het eigen bedrijf'. Het leidde ertoe dat Libregts zijn 'emotionele bindingen' opzij zette en voor „de zon, de centen en de En mijn gevoel bedriegt me zelden. Ze hebben allemaal begrip voor de situatie. De spelers omdat daar veel geld te verdienen is, de be stuursleden omdat ze ook niet ach terlijk zijn en zien wat er hier gaan de is". Voorzitter Kerkum weigerde dat voor kennisgeving aan te nemen: „Oh ja? Wat dan? Dat heeft hij ons niet verteld". Dat bedoelt Libregts dus. JUDO - De Nederlandse judoploeg heeft in de voorronde van het toer nooi om het Europese kampioen schap voor teams twee neder.'iagen geleden. Het zevental vasi bonds coach Chris dé Korte, verloor in het openingstreffer.-met 1-4 van Frank rijk. Ook de tweede opponent, Tsjecb.oslowakije, was de Neder landse judoka's de baas: 3-1. MOSKOU (Tass/AFP/Reuter/ANP) - De negentiende partij in de schaaktweekamp om de wereldti tel tussen Karpov en Kasparov is maandag na de 44e zet van wit af gebroken. Kasparov (zwart) gaf zijn antwoord af onder couvert. De uitdager verkeert in een lastig par ket. Nachtelijk denkwerk zal een oplossing moeten brengen om de partij, waarin wit voortdurend het initiatief had en voordeel bereikte, binnen de remise-marges te hou den en niet tegen de vijfde neder laag op te lopen. De stemming onder de experts was in het vakbondsgebouw in Moskou na de eerste zitting van de negentiende partij verdeeld. Som migen meenden op het eerste oog dat Kasparov met zwart remise binnen bereikt heeft, anderen ga ven bij hun eerste taxatie weinig voor de zwarte stelling. Naar hun mening had Karpov met subtiele manoeuvres de zwarte stelling der mate ondermijnd, dat hij met accu raat spel de vijfde overwinning binnen handbereik heeft. In de negentiende partij kwam voor de zoveelste keer het dame gambiet op het bord, waarin Kas parov met zijn dertiende zet voor complicaties zorgde, die in het ver volg eerder nadelig dan voordelig voor hem bleken uit te vallen. Kar pov dicteerde het spelverloop zeer subtiel en stuurde aan op een eind spel, dat strukturele gelijkenis ver toonde met dat in de zesde partij, die hij met groot technisch machts vertoon tot winst voerde. Kasparov reageerde energiek en behield opgenschijnlijk remise- kansen, maar in zijn directe omge ving werd betwijfeld of hij vol doende mogelijkheden achter de hand heeft om in de tweede zitting overeind te blijven. Lotto HILVERSUM (ANP) - In Hilver sum heeft maandagavond een nieuwe trekking plaats gevonden van lotto 43. De reguliere trekking werd zondag verstoord omdat een van de 41 balletjes niet in de be kende glazen bol was gevallen. De notaris moest daardoor reglemen tair de trekking ongeldig verkla- De cijfers van de nieuwe trek king op maandagavond zijn: 14-26-28-32-35-36; reservegetal: 17 Inleggeld: f. 2.499.445,00 Prijzenbedrag: f. 1.273.392,00 Aantal deelnemers: 487.250 ADVERTENTIE Zilveren Molentoernooi L.F.C. vanavond 20.00 uur T L) Henny Blikman 5 Woningdecoratie I Hilversum 035-40925

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11