Onbegonnen Werk Actie tegen winkel diefstallen succesvol We maken ons er met een Jantje van Beukei van af EZkSWWÊÊM Politieuitbreiden tot alle winkels Gevangenisstraf voor twee Leidse dieven T.B.A.'s Lezers schrijven Leidenaar moet weer voor half jaar eel in PAGINA LEIDEN VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Bloed Vorige week stond de Leidse Bloedbank even stil bij het feit dat de Leidenaar G.J. Hillenaar (63) voor de zeventigste keer een halve liter bloed afstond. Die gelegenheid greep de direc tie van deze instelling aan om er op te wijzen dat men kampt met een chronisch tekort aan donors. Om aan de vraag naar bloed door de ziekenhuizen in deze re gio te kunnen blijven voldoen, zijn op korte termijn een paar duizend nieuwe donors nodig. Ach, en dan te bedenken dat er een tijd is geweest dat men in Leiden niet wist waar men het bloed moest laten, zoals tegen woordig met de mest uit de bio- industrie. Voor die bloedovervloed moe ten we wel een aantal eeuwen te ruggaan. In de vijftiende en zestiende eeuw was aderlaten in deze stad enorm populair. Iedere zichzelf respecterende burger gaf zich er aan over. Het was hèt middel om een goe de gezondheid te handhaven, zei den chirurgijns en barbiers, die toen nog knus in één gilde zaten. "Die langhe wil leven ende sijn ghesont, die laet aderen tsjaers vierwerf'. De historicus dr. Dick de Boer schrijft er over in deel 12 van het seriewerk 'Hutspot, Haring en Wittebrood'. Eén van de meest verbijsteren de onderdelen van het hele werk, vond hijzelf. Volgens De Boer grepen er in 1400 zo'n 20.000 aderlatingen per jaar in Leiden plaats, een eeuw later zo'n 50.000. En dan gaat hij nog voorbij aan de extra keren dat iemand aderlating wilde, omdat het goed was "voor 't mergh in uw gebeente, voor 't in gewand en maeg". Wat deed men met die plassen bloed? Ze gingen niet naar de zie kenhuizen, evenmin naar de cos metische industrie of hoe dat toen heette. Nee, men kieperde het ge woon in de Leidse grachten. Dat kan men opmaken uit een maatregel van het stadsbestuur die in de loop van de vijftiende eeuw werd afgekondigd: de ader later die nog het hart had bloed in Leidens wateren te gooien, kon een zeer forse boete tegemoet zien en mocht bovendien een jaar lang zijn beroep niet uitoefenen. Kennelijk lieten als gevolg daarvan nogal wat mensen het bloed in een kom aan de buiten kant van de ramen staan, want een latere verordening luidde dat "niemand bloed mocht laten staan in zijn vensterbank, nadat de klok één had geslagen". Vóór enen kon het kennelijk geen kwaad. Verhalen om van te watertan den - nou ja, voor de Bloedbank van nu dan. JAC De wilde haren lijkt het Jonge ren Advies Centrum (JAC) een beetje te hebben verloren. Ooit woedde rond zijn poorten heftige debatten over de wijze waarop het JAC weggelopen jongeren af schermde (overigens maar een deel van haar werkzaamheden). Woedende ingezonden stukken en bittere rechtszaken waren daar van het resultaat. Tegenwoordig hoor je er wei nig meer van. De afdeling Leiden van het JAC bestaat nu vijfjaar. De ver houding tot de gemeente wordt "heel behoorlijk" genoemd, men is opgenomen in de vertrouwde subsidiekanalen en met de kin derpolitie wordt keurig overleg gevoerd. Onlangs moest het JAC verhui zen van het gebouw in de Caeci- liastraat naar het Noordeinde. Hoewel de gemeente zich zeer in spande en de hele boel verfde en bewoonbaar maakte, toonde men zich niet verrukt: men kwam on der een oefenlokaal voor muzi kanten te zitten. Het JAC vond dat er sprake was van geluidsoverlast. Ge meenteraadsleden die kwamen luisteren, zeiden dat het wel mee viel. Het JAC sprak vervolgens klaaglijk dat het wel degelijk af en toe uit de hand loopt. Je houdt je hart vast. Ze zullen bij het JAC toch niet bezig zijn oud te worden? Wijkgericht Als de Leidse politie op 1 ja nuari met zeven brigades gaat optreden in de in drie sectoren gedeelde stad, kun je dan nog spreken van 'wijkgericht' optre den, zoals oorspronkelijk de be doeling was? Nauwelijks. In het eerste plan had men de stad verdeeld in zeven wijken. Aan de opzet om politie en bur ger in geval van moeilijkheden dichter bij elkaar te brengen, was daarmee wel zo ongeveer voldaan. Maar dat viel niet te realise ren, aldus burgemeester Goekoop en hoofdinspecteur Mostert een stemmig, want daarvoor is te weinig geüniformeerde politie. Dat zal wel zo zijn, waar vind je tegenwoordig genoeg politie, maar je kunt je toch afvragen of dat de waarheid en niets dan de waarheid is. De werkelijk reden is vermoe delijk, het wordt als je goed leest I bijna niet verhuld, dat het poli tiekorps zelf niets voor die zeven wijken voelt. De vrees bestaat daar (ja, de vréés....) dat er dan ook stille wij ken zullen zijn, waar een agent zich al gauw stierlijk verveelt. Van agent naar koddebeier, dat kan natuurlijk niet. Hoofdinspecteur Mostert ver woordde het in de commissiever gadering vorige week zo énig: "Als je de betrokkenheid van een politieagent wil vergroten, moet je z'n werk zodanig invullen dat hij daarin het gehele politiewerk terugvindt". Die Mostert. Waarom is die man niet in de diplomatieke dienst gegaan? Zou een glanzen de carrière tegemoet zijn gesneld. Mosterts woorden banaal ver taald: je moet een agent op z'n tijd een stevige kloppartij geven, een goeie achtervolging, een lek kere diefstal, iets pittigs in de ze- densector enz. enz. want anders raakt hij maar uit de running. Ach ja, elk vak heeft zo zijn ver eisten. Het volk kan wel zo veel willen, maar een agent moet wat te dóen hebben. VVD Wat zou er toch met de VVD- Leiden aan de hand zijn? Niet aanwezig op de hoorzit ting van de commissie gelijke be handeling inzake de kwestie- Dool. Nu weer geen enkele be langstelling voor de werkconfe rentie 'Samen Leven in Leiden' over allerlei vormen van discri minatie en racisme in deze stad. Is fractieleider Kuijers soms met vakantie en gelooft de rest het wel? Of zou dan toch waar zijn, wat een prominent PvdA-er Jan van Leiden. eens zei over de lokale liberalen: "Het is prettig regeren met de Leidse VVD. Echt betrokken bij de stad zijn ze niet, dus je hebt weinig last van ze. Het zijn poli tieke passanten het oog gericht op hoger sferen". Jan van Leiden Op buitengewoon sluwe wijze is Leiden er weer in geslaagd de nationale aandacht op zich te vestigen. Althans: op een bekend inwoner van deze stad. Leiden kreeg daarvoor de on verwachte steun van een promi nente Nederlander. De minister van financiën, dr. H.O.C.R. Ru- ding. Sinds deze een interview aan Het Vrije Volk weggaf, heeft iedereen het over drie personen. Ruding zelf en Jantje van Lei den, op afstand gevolgd door Tante Truus. "Veel werklozen maken zich er met een 'Jantje van Leiden' van af', had Ruding gezegd in het in terview en, naar hij gisteren be weerde, zonder dat hij een borrel op had. Prompt eiste de oppositie in de ,J| Tweede Kamer gisteren het heen gaan van de minister. Zo is Jan van Leiden 448 jaar na zijn dood er in geslaagd twee strijd. en verderf in de Neder landse samenleving te zaaien. Niet echt venóonderlijk, want de Grote Winkler Prins encyclope die noemt hem "veelszins be gaafd maar gewetenloos". Nu betekent de uitdrukking 'zich met een Jantje van Leiden er van af maken': met een loos praatje, zoals Nico Scheepmaker in zijn Trijfelrubriek in deze krant van afgelopen dinsdag al opmerkte. Jan van Leiden schijnt goed in smoezen te zijn geweest, maar als diens gedrag echt mo del zou staan voor de uitdruk king en dus voor de houding van ioerklozen, dan zou het hier pas goed oorlog worden en Ruding ij lings onder de borreltafel moeten wegduiken. Jan van Leiden, die in 1509 in Leiden werd geboren, werd op 24-jarige leeftijd wederdoper, predikte het rijk Gods en vertrok naar Munster, omdat daar het 'nieuwe Jerusalem' zou worden gevestigd. Dit is niet het gedrag van de gemiddelde werkloze, maar alle maal nog acceptabel. Vervolgens liet hij zich in Mun ster tot koning van Sion uitroe pen, wat in elk geval nog gewich tiger klinkt dan minister van fi nanciën. In die functie voerde hij gemeenschap van goederen in en... van vrouwen. "Hij speelde onbeperkt de tiran in een woeste theocratie", meldt de Winkler Prins. Alle Gewestelijk Arbeidsbu reaus die wij hierover benader den, verzekerden ons dat ze zulke cliënten niet kennen. Jan van Leiden raakte verwik keld in een woeste godsdienstoor log, van het kaliber dat we zeker sinds de oprichting van het CDA niet meer hebben gekend. De 'bis- schoppelijken' heroverden in 1553 Munster en richtten een enorm bloedbad aan. Van Leiden wist zich twee jaar verborgen te houden, maar werd toen gevon den en, in zijn 27ste levensjaar, op gruwelijke wijze terechtge steld. (Wij sluiten ons aan bij de suggestie van Nico Scheepmaker, in Trijfel gedaan, om staatssecre taris Koning van financiën te la ten uitzoeken op welke wijze pre cies). De Leidse CDA-fractie toonde zich deze week "extra gegriefd" dat Ruding Jantje van Leiden er bij had gehaald om de werklozen te kapittelen. Want, redeneert het CDA, juist in Leiden wordt door de gemeente het nodige voor de werkloon gedaan. Een ontwapenende opmerking voor een partij die in de gemeen teraad al tien jaar in de opposi tie zit. Hoe kan Ruding dit ooit goed maken bij zijn partijgenóten in Leiden? Er is' maar één uitweg. Die uitdrukking moet uit het woordenboek worden geschrapt. Tenslotte wordt de Van Dale in Leiden gemaakt en als ze zich er gens niet kunnen verooorloven zich met een Jantje van Leiden van hun werkzaamheden af te maken, dan is het wel bij dat taaiinstituut. Trouwens: Jan van Leiden was een bijnaam. Eigenlijk heette de man Jan Beukelsz. Waarom zou den we er ons niet voortaan met een Jantje van Beukei van afma ken? De gemeente Beukei bestaat niet, laat staan dat er een CDA- fractie is gevestigd. LEIDEN - De gezamenlijke actie van de Leidse politie en een paar grote winkels om het aantal winkeldiefstallen terug te dringen lijkt vruchten af te werpen. Volgens de politie bleek uit een bespreking met de bedrijfsleiders van de betrokken winkels de actie, die nu vier maanden loopt, bij beide partijen zeer positief over te komen. Om het toenemend aantal winkel diefstallen de kop in te drukken is de aangifte en aanhouding van winkeldieven een stuk eenvoudi ger gemaakt. De winkeliers heb ben een aangifteformulier in huis en kunnen dat, als een dief wordt gepakt, zelf invullen, zonder dat daarvoor het politiebureau moet worden bezocht. De surveillance dienst van de politie haalt voortaan DEN HAAG/LEIDEN de Haag se rechtbank heeft gisteren voor het plegen van vijf diefstallen een 20-jarige Leidenaar veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Te gen de man was twee weken gele den tien maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijke geëist. Hij heeft onder meer jacks ge stolen uit een winkel aan de Haar lemmerstraat, een fiets vanaf de Lange Voort in Oegstgeest, 16 pak ken koffie uit een winkel aan de Haarlemmerstraat en geluidsappa ratuur, girobetaalkaarten en -pas, plus een verzilverd tientje en vreemde valuta uit woningen aan de Lammenschansweg en de To- matenstraat. De diefstallen zijn ge- de in hun kraag gegrepen dieven ruststellend", zegt E. van der Som- op. Voorheen moest de recherche men, hoofd van de recherche, daarvoor langskomen. "De opmerking van de midden- In de winkels die aan de actie stand dat politie en justitie te wei- deelnemen is bij de ingang een gro- nig doen tegen winkeldiefstal, is te sticker geplakt met de tekst 'Bij nu niet meer van toepassing. Be- winkeldiefstal doen wij altijd aan- drijven zullen nu moeten kijken gifte bij de politie'. "Het schrikt wat ze verder zelf kunnen doen om winkeldieven af. Bovendien is de winkeldiefstal tegen te gaan", al- gedachte dat de politie er snel bij dus Van der Sommen is, voor het winkelpersoneel ge- In de afgelopen vier maanden werden 103 winkeldieven opge pakt, van wie 43 bij V en D. In ver gelijking met vorig jaar betekent dat een kleine daling van dat aan tal. De politie wil de actie nu uit breiden tot alle Leidse winkeliers. Een verzwaring van de werkdruk wordt bij de politie niet gevreesd. Van der Sommen: "Het zou een slechte zaak zijn als je winkeliers prikkelt om attent te zijn, wanneer je als politie niet altijd snel rea geert". pleegd in januari, februari en maart van dit jaar en in juni en au gustus 1983. Raambouten Tot twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf werd een 21- jarige Leidenaar veroordeeld die heeft bekend een fiets te hebben gestolen vanaf de Lange Voort in Oegstgeest en raambeveiligings- bouten van de Leidse V D. De man had de diefstallen gepleegd kort nadat hij voorlopig in vrijheid was gesteld van een celstraf van anderhalf jaar die hij voor eerdere diefstallen moest uitzitten. Tegen de man was eenzelfde voorwaarde lijke gevangenisstraf geëist, alsme de een boete van 500 gulden. LEIDEN - In het Morskwartier is gisteren een mini-kermis begonnen. Nabij het winkelcentrum aan het Diamantplein hebben botsauto's, een draaimolen, kraampjes en der gelijke attracties voor een paar da gen een plaats gekregen zie foto). Er zijn twee redenen voor deze fes tiviteiten. Het winkelcentrum draait sedert de verbouwing en de uitbreiding een jaar èn de Chur- Mini-kermis in Morskwartier chillbrug wordt binnenkort ge opend. Officieel zal dit laatste gebeuren op vrijdag 2 november. Wethouder Peters zal de opening verrichten van de brug die een belangrijke schakel zal worden tussen het Mors kwartier en Zuid-West. Tegelijker tijd zal de wethouder van verkeer ook de aansluitende Dr. Lelylaan, inclusief de twee fiets- en voetgan gerstunnels, in gebruik stellen. Iets verderop ligt bovendien de Ste- venshofdreef de hoofdroute van de Stevenshof, die die dag eveneens door Peters zal worden geopend. Daarmee gaat de afsluiting van de Rijndijk gepaard. (foto Holvast) Zeeheldenbuurt krijgt peuter speelzaal LEIDEN De Zeeheldenbuurt krijgt een peuterspeelzaal. Met dit plan van burgemeester en wethou ders ging de raadscommissie voor onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatiezaken gisteravond akkoord. In het programma specifiek wel zijn 1983 werd al financiële ruimte geschapen voor de aanstelling van een peuterspeelzaalleidster voor twintig uren per week. De gemeente zal een semi-per- manent gebouw opzetten, waarvan de totale kosten worden geraamd op 112.000 gulden. Het is de bedoe ling dat voor de exploitatie van de speelzaal een stichting wordt opge richt. Aan deze stichting zal voor de accommodatie een huurbedrag in rekening worden gebracht, dat gelijk is aan dat van andere peuter speelzalen in overeenkomstige om standigheden. De peuterspeelzaal zal worden gebouwd op het terrein van de speeltuin 'Ons Eiland' aan de Kor- tenaerstraat. Wethouder Van Dongen (onder wijs, samenlevingsopbouw en "emancipatiezaken) heeft het voor stel van PPR/PSP om de zoge naamde herbezettingsgelden te be steden aan extra formatie-uren voor de kinderopvang overgeno men. Zij zal met dit voorstel naar het college van burgemeester en wethouders stappen, zo deelde zij gisteravond de raadscommissie CDA naar Mors De gemeenteraadsfractie van het CDA brengt zaterdag een werkbezoek aan het Morskwar tier. De raadsleden willen de me ning van de bewoners weten over onderwerpen als de doorsnijding van de wijk door de Lelylaan en bijbehorende tunnels; de par keerdruk ten gevolge van de bouw van kantoren, bedrijven, het academisch ziekenhuis en de ijshal; de herindeling van het Wemink-terrein; de toestand van de 'Oude Mors'; verkeersmaatre gelen zoals het afsluiten voor au to's van de Damlaan. Morsbewo- ners kunnen om tien uur 's och tends terecht in buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan om hun mening aan de CDA- aadsleden te geven. Film Studentenvereniging SSR (Ho- gewoerd 108) vertoont vanavond de film 'De verwording van Her man Dürer' naar een boek van Leon de Winter. Aanvang negen Postzegelbeurs I.V. Philatelica, afdeling Lei den, organiseert zaterdag een postzegelbeurs in de kantine van het Visser 't Hooft Lyceum aan de Kagerstraat 1. Coopertest Atletiekvereniging De Bataven houdt zaterdag een Coopertest op de kunststofbaan in de Leidse Hout. De start is om twee uur en daarna tot drie uu elke vijftien minuten. In deze loop van twaalf minuten kunnen de deelnemers hun uithoudingsvermogen testen. De Bataven organiseert dit sei zoen zes van dergelijke testen. Deelnemers kunnen zich vanaf één uur inschrijven in de kantine op het complex aan de Anthonie Duycklaan. Vegetarisch Hongaars-vegetarisch staat vandaag op het menu bij Repel- steel, Breestraat 19. Tussen half zes en half acht. Bij uw voortreffelijk redactioneel artikel aangaande de Technisch Bewoners Adviseurs wil ik een kanttekening maken bij de zinsne de: "Bij een renovatie-project in de Parkstraat konden de kosten met 35.000,- omlaag op een bedrag van 90.000,- dank zij de adviezen van de T.B.A.'s. Destijds begin 1982, zijn de T.A.B.'s op verzoek van de bewo ners, plannen gaan ontwikkelen om tot een goedkopere renovatie te kunnen komen. Na zeer veel werk dat ook 's avonds en in het week end doorging, zijn zij er in geslaagd plannen en tekeningen te ontwik kelen die bij uitvoering een bespa ring zouden opleveren van 35.000,- per woning. Voor de bewo ners had dit betekend dat de huur verhoging 73,- per maand minder had kunnen bedragen. De plannen zijn destijds zonder meer door gemeente-ambtenaren en architect van de tafel geveegd, de tekeningen en andere aanwij- zingen voor de bewoners zijn tij- pvl/prkiijppptitip dens een zeer tumulteuze vergade- C/J.1U.C/ ring op een zeer schoftige wijze door bestuursleden van de muur afgerukt en verscheurd. Aan de hand van het bovenstaan de en zeer vele andere slechte za ken die mij en de Renovatie Advies Groep gemeld zijn, wil ik op alle mensen die de T.B.A.'s voor Lei den willen behouden een beroep doen. Bewoners en bewonerscommis sies hebben recht op ondersteu- anders dan uw verslag vermeldt, ning van T.B.A.'s. verschillende onderdelen van de Jacq. Kooien activiteiten van de werkconferen- Lombokstraat 54 tie heeft bijgewoond. Leiden Namens de fractie Joop Walenkamp Lange Lijsbethsteeg 10 Leiden In het Leidsch Dagblad van 22 ok tober j.l. werd in uw verslag over de werkconferentie 'Samen leven in Leiden' een der organisatoren aan het woord gelaten. Deze had "de hele week niemand van CDA of WD gezien". Hij noemt dit "typerend". Voor wat de CDA-fractie betreft hecht ik er aan er op te wijzen dat het CDA, Energiebedrijf Hierbij wil ik reageren op het vol gende. Onlangs werd er in uw krant een klein berichtje geplaatst over een schenking (25.000 gulden) van het Energiebedrijf aan de La kenhal. Na zelf tot tweemaal toe van gas en licht afgegesloten te zijn ge weest, doordat ik de hoge afreke ning niet meer kon voldoen, komt dit bij mij zeer vreemd over. Daar deze 25.000 gulden voortkomen uit ten eerste de absurd hoge tarieven en ten tweede uit de zogenaamde boetes en heraansluitingskosten is het te hopen dat het museum de Lakenhal zijn rekening kan blijven betalen aan het energiebedrijf want de afwezigheid van een con stante temperatuur is erg slecht voor deze oude meesters. Tot slot nog deze tip aan degenen die zonder gas en licht zitten: ga massaal overdag naar de Lakenhal; het is er nog warm en geniet van de door het energiebedrijf gesponsor de kunst. Brood en koffie meene men, s.v.p. Jan Blom Willem de Zwijgerlaan 351 Leiden DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft gisteren een 24-jari- ge Leidenaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden waarvan drie voorwaardelijk. De man heeft terechtgestaan voor het ple gen van drie diefstallen in juni van dit jaar, maar er intussen zo'n tien meer bekend. Zo heeft hij onder meer een giropas en betaalkaarten gesto len uit een woning aan de Leidse Tourmalijnstraat, kascheques, giropas, portemonnee met 500 gulden, koperen kandelaar en lepeltjes uit een huis aan de Saffierstraat en een kleurentevee, verzilverde koffiekan en een portefeuille met inhoud uit een woning aan de Gandhistraat. De man zit op het'moment een straf uit van zes maanden voor eerder gepleegde diefstallen. Hij zei twee weken geleden ter zitting tot de nieu we reeks diefstallen te zijn gekomen omdat hij door korting op zijn uitke ring wekelijks slechts honderd gulden overhield. Tegen hem was een gevangenisstraf geëist van twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4