Steeds Verkoop inboedel Eltax op nippertje voorkomen Belang: impasse Politie ontruimt kraakwoningen op Waardeiland Huurkwestie Ons JAC viert vijfjarig bestaan: open huis Provinciale subsidie nazorg ex-leerlingen dreigt te verdwijnen Solidariteits- avond voor mijnwerkers Voorschotense 'bedreigd' op Breestraat Taxibedrijf komt tot vergelijk met belastingdienst )84 DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 LEIDEN Redactie: Wim Brands Bart Jungmann LEIDEN - Het Jongeren Advies Centrum Leiden (JAC) bestaat de ze maand vijfjaar. In de nieuwe be huizing aan het Noordeinde 2, zal morgen van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds een open huis worden gehouden. Het JAC heeft vooral bekend heid gekregen door de opvang van weggelopen jongeren. Toch be slaat dat nog niet de helft van het werk van het JAC, dat voor de rest vooral een adviserende taak heeft. Zo komen jongeren hier vaak aan kloppen om advies over huisves ting, ongewenste zwangerschap, schoolkeuze en dergelijke. Door het JAC is onder meer STIK opgezet, een kamerbureau zonder winstoogmerk, en de 'Mei- dentelefoon', waar jonge vrouwen met hun specifieke problemen' te recht kunnen. Er is een incest- praatgroep en de vrijwilligers zijn bezig een opvanghuis voor ver krachte meisjes van de grond te krijgen. Vrijwilligers Op het ogenblik kampt de orga nisatie met een tekort aan vrijwilli gers. Zes zijn er in dienst, vier vrij willigers worden nog opgeleid. Maar het streefgetal is 18. Vóór de zomervakantie waren er bij het JAC nog 15 vrijwilligers. Dat aan tal is teruggelopen, ook al omdat veel studenten door overladen stu dieprogramma's geen tijd meer voor dit werk hebben. Wie zich als vrijwilliger bij het JAC aanmeldt, hoeft niet per se een deskundige te zijn, al is kennis en ervaring mooi meegenomen. De vrijwilliger in spe wordt aan twee sollicitatiegesprekken onderwor pen en krijgt - eenmaal in dienst - een soort proeftijd van twee maan den. Eens in de veertien dagen wordt met alle vrijwilligers een werkbe spreking gehouden, eens in de maand is er op zondagavond een thema-avond over bijvoorbeeld buitenlanders, homoseksuelen, omgaan met ouders enzovoorts. De verhouding tussen JAC en de gemeente Leiden is in die vijf jaar altijd heel 'behoorlijk' geweest. Het JAC ontvangt een jaarlijkse subsidie van de gemeente en dit jaar voor het eerst ook van een aan tal gemeenten in de omgeving. Niet alleen met de kinderpolitie in Leiden, maar ook met die in Lei derdorp wordt twee keer per maand overleg gevoerd. Verhuisd Het JAC moest drie maanden ge leden van het gebouw in de Caeci- liastraat naar het Noordeinde ver huizen. De gemeente heeft hierbij geholpen door de ruimte in de 'Wit te Poort-kazerne' te schilderen en bewoonbaar te maken. Een van de voornaamste bezwaren van het JAC tegen de verhuizing was dat in de ruimte erboven een oefenlokaal voor muzikanten is gevestigd. Daarop gingen raadsleden inder tijd eens luisteren hoe het zat met die geluidsoverlast aan het Noord einde. Hun oordeel: het viel wel mee. Maar kennelijk hebben de raadsleden die avond een heel zacht spelende band getroffen, want nu loopt het wel eens uit de hand met de herrie, aldus het JAC. Bont (1) Eerste vrouw: "Enig hè". Tweede vrouw: "Enig!" Eerste vrouw: "Hoewel, de kleur?" Tweede vrouw: "Hoezo de kleur?" Eerste vrouw: "Ja, kijk nou toch eens goed naar die mantel". Tweede vrouw: "D'r mankeert niks aan, volgens mij". Eerste vrouw: "Dat zeg ik ook niet. Alleen heb ik zo m'n beden kingen. Staat-ie je wel of niet?" Tweede vrouw: "Staat-ie me wel of niet? Dat is toch geen ad vies! (Tot de verkoopster) Juf frouw wat vindt u ervan?" Verkoopster: "Schattig". Tweede vrouw tot de eerste: "Nou wat zeg ik je: schattig". Verkoopster: "Maar u kunt ook deze eens proberen". Eerste vrouw: "Ja, doe dat maar eens". Tweede vrouw: "Het mooie van al deze mantels is natuurlijk wel dat ze lang meegaan. Toch zeker een..." Eerste vrouw: "Jaar of tien". Tweede vrouw: "En dat voor die prijs". Bont (2) Deze dialoog komt niet uit een toneelstuk, maar kon gisteroch tend worden opgetekend in de Leidse Stadsgehoorzaal, alwaar de goederen van een failliete bontgroothandel werden ver kocht. Die groothandel is weliswaar niet in deze stad gevestigd, maar aangezien de garantie is overge nomen door een Leidse collega vond de verkoop plaats in de Stadsgehoorzaal. De koopwaar was keurig opge steld. Het is trouwens aardig om de namen van de mantels zacht voor je uit te prevelen als je langs de rekken loopt; er ontstaat dan vanzelf een soort klankgedicht: uitgelaten nertsmantel, kidskin, nertsdelen, Persianer lang, Ye men kort, Zweeds lam en bisam. Het viel ons trouwens op dat de dames niet massaal, dat wil zeggen: allemaal tegelijk, naar de Stadsgehoorzaal waren geko men. Dus niet als hongerige hye na's die het stinkende kadaver al op kilometers afstand hadden geroken. In kringen van bontliefheb bers zal dat ook wel niet getuigen van beschaving. De verkoop duurt tot en met zaterdag. Leidsche borrel Willem Ankoné, caféhouder te Leiden, beweegt zich sinds een paar jaar ook op het terrein van de tweede-handsgoederen. Dat bewegen speelt zich af in het ou de pand van distilleerderij 'On der de boompjes' aan de Nieuw- straat en bracht hem in de maand mei op zolder. Bij het op ruimen stuitte hij op een merk waardig recept, waarmee Anko né verder weinig aan kon. Vriend Het etiket vai de 'Leidsche bor rel'. Volgende week in de rekken en in sommige cafés. LEIDEN - Provinciale Staten zijn van plan de subsidiekraan voor de nazorg van oud-leerlingen in het buitengewoon onderwijs dicht te draaien. De Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan slech thorende en moeilijk sprekende kinderen te Leiden heeft hiertegen een bezwaarschrift ingediend bij de commissie Arob (Algemene Rechtsspraak Overheids Beslissin gen) van de provincie. Ook de Cor nelius Musius Stichting, de Dr. A. van Voorthuysen Stichting en de Stichting Christelijke Nazorg Al phen aan den Rijn hebben bij de commissie hun bezwaren kenbaar gemaakt. In de bezwaarschriften wordt aangevoerd dat deze organisaties verplichtingen zijn aangegaan te genover oud-leerlingen en ouders die niet zomaar ongedaan kunnen worden gemaakt. In het geval van de Vereniging voor Christelijk On derwijs aan slechthorende en moeilijk sprekende kinderen gaat het om een bedrag van 6.000 gul den per jaar. "Het lijkt niet zoveel, maar zelf betalen we ook al een deel van die nazorg. Als daar nog eens een bedrag van 6.000 gulden bijkomt, kunnen we het niet meer bekostigen", aldus bestuurslid Van der Veen. In 1972 heeft zijn vereniging van het toenmalige mi nisterie van crm (nu wvc) subsidie voor dit werk gekregen onder voorwaarde dat de provincie 15 procent van het bedrag zou vergoe den. Als de provincie de subsidie intrekt, vreest de vereniging dat het ministerie zal volgen. Wanneer dat het geval is, moet de nazorg worden overgedragen aan het alge meen maatschappelijk werk. "Maar dat is niet ingespeeld op de specifieke problemen van slech thorende en moeilijk sprekende kinderen", meent Van der Veen. Kettingreactie Bestuurslid Cozijn van de Corne lius Musius Stichting, een instantie die de oprichting en instandhou ding van gezinsvervangende tehui zen voor katholieke geestelijk ge handicapten tot doel heeft, vreest eveneens nadelige consequenties van de subsidiestop. "Het is niet zozeer het bedrag, maar als de pro vincie besluit tot intrekking van deze subsidie, vrezen wij dat er een kettingreactie volgt van de ge meenten. Die dragen nu 300 gul den per jaar per leerling bij". Al dertig jaar verzorgt de Cornelius Musius Stichting avondonderwijs voor geestelijk gehandicapten. Co- zijn: "Deze mensen kunnen niet naar een gewone avondschool. Al- phabetiseringscursussen of 'Ou ders op herhaling' zijn evenmin ge schikt. In al die jaren is er een soort vertrouwensrelatie tussen leer krachten en leerlingen ontstaan. Dat kan niet zomaar worden over genomen. Het gaat erom de op school opgedane kennis en erva ring in stand te houden. Die avond cursussen zijn heel praktijk-ge richt: ze leren omgaan met geld, verkeersregels. De meest elemen taire dingen om zichzelf een beetje staande te houden". De laatste jaren hebben de eer der genoemde organisaties voor buitengewoon onderwijs samen met de directie onderwijs van de gemeente Leiden al gestudeerd op de mogelijkheid van een vaste overheidssubsidie voor dit nazorg- werk. Maar of die er komt, is nog onzeker. Den Haag zal daarover moeten beslissen. LEIDEN Het Leids comité 'Steun de Britse mijnwerkers' houdt vrijdag een solida- riteitsavond in het Antonius Club huis aan de Mare 43. Belangrijkste onderdeel van de avond: een ont moeting met mijnwerkers en vrou wen uit Zuid-Wales. Namens het comité zal worden gesproken door een afdelingsbe stuurder van de ABVA/KABO, Van Egmond. Verder wordt er geld ingezameld voor de mijnwerkers en hun gezinnen in Rhondda Val ley. Na tien uur is er een bingo-spel dat geleid zal worden door Harry Coombs. RUILBEURZEN. I.V. Philatelica houdt vanavond een ruilbeurs in de kantine van het Visser 't Hooft lyceym, Anthonie Duycklaan 1 (acht uur). Rruilclub 'Konings- kerk' houdt morgen weer een ruil- avond. Verzamelaars van postze gels, munten, bankbiljetten, luci- fermerken, sigarenbandjes, biervil tjes, wijnetiketten en dergelijke zijn van zeven uur welkom in de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. is gesproken, in januari van dit jaar, zou er worden gewerkt aan een compromis. "De daar aanwezi ge bewonersvertegenwoordiging kreeg toen enige hoop dat de ge meente zich eindelijk serieus met de zaak zou gaan bezighouden en zich zou gaan inzetten om de im passe tussen de bewoners en de woningbouwvereniging te door breken". Met name was die hoop gebaseerd op uitlatingen van de wethouder dat hij met rijk en pro vincie zou gaan praten over een fi nanciële bijdrage. Uit de laatste bewonerskrant blijkt dat de impasse tussen Ons Belang enerzijds en de bewoners anderzijds nog altijd voortduurt. Alle pogingen om tot een compro mis te komen zijn op niets uitgelo pen. De la Mar vindt dat de gemeente nu haar verantwoordelijkheid moet nemen, ook al gezien uitlatin gen van staatssecretaris Brokx. In antwoord op vragen van Tweede- Kamerleden heeft Brokx erop ge wezen dat de gemeente tot taak heeft renovatie-aanvragen en alles wat daarmee samenhangt, te beoordelen. en slijter Kees Klerks zag er ech ter brood en alcohol in. Het recept bleek een korte handleiding "met allerlei ondui delijke formules" (aldus Klerks) voor het maken van een borrel. Distilleerderij Brandsma liet haar licht er over schijnen met als resultaat dat volgende week dinsdag de 'Leidsche borrel' in de Klerks-rekken staat. Klerks: "Ik heb het zelf geproefd, het smaakt perfect". De slijter ziet het dan ook niet als een 'grapje'. Klerks: "Nee, ik verwacht dat het echt wel gaat lopen". De 'Leidsche borrel' is iets minder sterk dan andere je nevers (30 procent alcohol), maar is qua uiterlijk niet te onder scheiden van haar blanke broe ders. "Het is wel een produkt met smaak. Veel meer dan ande re jenevers die veel neutraler smaken". "Het leuke is natuurlijk vooral dat het typisch Leids is", besluit Kees Klerks en stelt daarom voor de 'Leidsche borrel' ook ten stad- huize te schenken bij officiële ge legenheden. Een failliete bontgroothandel verkoopt haar bont dezer dagen in de Stadsgehoorzaal. De bontliefhebbers komen niet als hyena's op het stinkende kadaver af. Dat siert ze. (foto Holvast) Toen aan deze oproep die twee keer werd herhaald geen gehoor werd gegeven, kwamen de agenten in actie. De krakers hadden zich ver schanst in woning nummer 18. Pand nummer 19 was leeg. Met breekijzers maakten de agenten de gebarriceerde voordeur open, waarna de krakers via de achter deur werden afgevoerd. Er werd door de krakers geen verzet ge pleegd en geen geweld gebruikt. Onder het zingen van de 'Interna tionale' lieten zij zich de politiebus indragen. Het ook gekraakte pand nummer 20 werd ongemoeid gelaten, omdaf het geruime tijd leeg heeft gestaan. LEIDEN - Twee van de drie ge kraakte panden aan de Gerbrandy- laan (Waardeiland) zijn gistermid dag ontruimd. De ontruiming waarbij achttien agenten op de been waren verliep zonder proble men. Tegen de veertien krakers van wie er vanmorgen nog twee op het politiebureau vertoefden, om dat zij weigerden hun naam op te geven, is proces-verbaal opge maakt. Volgens een politiewoordvoer der geschiedde de ontruiming op het moment dat de krakers de spullen van het ene pand naar het andere pand brachten. "Dan kan artikel 138 en 139 worden toege past wegens huisvredebreuk en vernieling, omdat de woningen slechts twee maanden hebben leeggestaan". De krakers waren overigens ge waarschuwd. De politie had eerder op de dag al laten weten dat de wo ning op nummer 19 niet als opslag plaats mocht worden gebruikt. "In de wet wordt dat gezien als ont trekken aan de woonruimte". Alvorens tot de ontruiming werd overgegaan riep makelaar Sedelaar die de panden beheert voor ABP en WUPO, volgens de regels: "Ik vorder dat u dit pand verlaat". INBRAAK - Bij de Gamma-bouw markt aan de Oude Singel is dins dagnacht ingebroken. Door een ruit aan de achterzijde te forceren kon uit het magazijn op de eerste vedieping voor 1500 gulden aan boor- en vlakschuurmachines wor den meegenomen. LEIDEN - Een 66-jarige dame uit Voorschoten die gistermiddag aan winkelen was op de Breestraat, kreeg de schrik van haar leven. Een jongen uit tegenovergestelde richting haalde plotseling een zak mes uit zijn zak, klapte het open en riep tegen haar: 'Je geld of je le ven'. Toen de dame een angstig gil letje slaakte, verdween hij snel in de richting van de Hogewoerd. De politie denkt aan een grap van een scholier die zich op deze wijze ver maakt in zijn herfstvakantie. Mislukte poging om in te breken LEIDEN - Omwonenden waar schuwden gisteravond de politie toen zijn uit een woning aan de Van Beuningenlaan vreemde breekgeluiden hoorden. Na onder zoek bleek dat de schuifpui met ge weld was opengebroken, maar van de daders was geen enkel spoor meer. Ook was er niets meegeno men. Een speurtocht van de politie door de wijk leverde een verdachte op, een 28-jarige Hagenaar die net bezig was met een inbraak in een pand aan de Fagelstraat. Zijn maat kon ontkomen. De krakers werden gistermiddag gefouilleerd en afgevoerd naar het politiebureau. (foto Holvast) LEIDEN - Op het laatste moment is vandaag een openbare verkoop van de inboedel van de 'Leidse ta xicentrale Eltax bv' voorkomen. Eltax is een betalingsregeling overeengekomen met de belas tingdienst. Om de verkoop van de inboedel tegen te houden is slechts een gering bedrag betaald, al wil directeur Van Gulden van Eltax niet precies zeggen hoeveel. Eltax verkeert al geruime tijd in grote financiële problemen, omdat er aan belastingen en sociale pre mies zo'n 1,8 miljoen gulden moet worden betaald. Directeur Van Gulden van Eltax heeft de belas tingaanslag en premieheffing tot nu toe steeds bestreden. Sinds jaar en dag bestaat er in Leiden een nachttarief voor taxirit ten. Boven de normale prijs komt dan een toeslag van vijftig procent. De chauffeurs van Eltax staken dat geld altijd gewoon in hun zak, het kwam volgens Van Gulden nooit in het bedrijf. Totdat de belasting dienst achter het bestaan van die inkomsten kwam en dat ging be schouwen als loon, waarover ge woon loonbelasting en sociale pre mies moeten worden betaald. Met terugwerkende kracht werd 1,2 miljoen gulden aan loonbelasting geëist van Eltax. De bedrijfsvereni ging diende vrijwel direct daarna een vordering van 600.000 gulden in bij het taxibedrijf. Van Gulden had die belasting en premies ech ter nooit ingehouden en vond de aanslagen dan ook niet terecht. Van Gulden, eigenaar van vier taxibedrijven, bracht snel alles on der bij een van de andere bv's, zo als de wagens en het personeel. Al leen de achttien vergunningen van Eltax - op naam van de andere drie bedrijven staan er nog eens achttien bleven in de bv, evenals de inboedel. Van Gulden wilde de gemeente vragen de taxivergunningen van Eltax over te schrijven naar een van de andere bedrijven, maar dat pikte de belastingdienst niet. In middels was er al beslag gelegd bij Eltax maar dat betrof alleen de in boedel, die morgen zou worden verkocht. Na het bekend worden van de mogelijke overschrijving besloot de belastingdienst ook be slag te leggen op de rechten die voortvloeien uit de vergunningen. Op de vergunningen zelf kan de belasting geen beslag leggen. Op zich brengt dat de bedrijfs voering van het taxibedrijf niet in gevaar. Er zijn toch nooit meer dan zeventien of achttien taxi's op de weg, zodat die kunnen rijden op de andere vergunningen, aldus Van Gulden. Het probleem is echter dat hij de vergunningen vroeger heeft gekocht van andere taxibedrijven, zoals Werkhoven, Borgerding en B-tax. Het geld dat Van Gulden voor die papiertjes betaalde, is hij nu zeer waarschijnlijk kwijt. Zeker is dat overigens nog niet, omdat tegen de beslaglegging een beroepsprocedure is aangespan nen. De belastingdienst en en de bedrijfsvereniging houden wel vast aan hun eis tot betaling van 1,8 miljoen gulden, maar Van Gulden zegt niet in staat te zijn daaraan te voldoen. Piet Schrijvers tennist tegen burgemeester LEIDEN Piet Schrijvers, de doel man van PEC Zwolle, speelt zon dag 28 oktober een tenniswedstrijd tegen burgemeester Goekoop. Het duel speelt zich af op de banen van Holiday Inn dat daarmee een nieu we receptie en bar in gebruik neemt. De 'Bolle van Zwolle', voor heen 'Beer van de Meer', neemt het rond twaalf uur op tegen de 'Leider van Leiden'. Het moet het hoogte punt worden van een open dag die het 'racketcenter' van Holiday Inn van 11.30 tot 16.00 uur houdt. De tennis- en squashbond zijn daarbij ook aanwezig met stands. Piet Schrijvers, (foto ANP) LEIDEN - Het PSP-raadslid De la Mar vindt dat er nu eindelijk dui delijkheid moet komen over de problemen rond de 243 gereno veerde flats nabij de Willem de Zwijgerlaan van woningbouwver eniging Ons Belang. Hij vindt dat wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) moet vertellen wat de ge meente heeft ondernomen om tot een oplossing van het huurconflict te komen en dat de kwestie op de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie moet worden be sproken. "Ik vind het een onverteerbare zaak dat de bewoners, door wie dan ook, nu al bijna twee jaar aan een lijntje worden gehouden", zo motiveert De la Mar zijn verzoek, 'dat hij mede namens de PPR-frac- tie heeft ingediend. Het conflict is ontstaan doordat de huren van de woningen na de renovatie veel ho ger uitvielen dan de bewoners was voorgespiegeld. In plaats van een door hen verwachte verhoging van 48,50, stegen de huren met ge middeld 88 gulden. De bewoners weigeren dit verschil te betalen. Sedert de laatste keer dat er over deze kwestie in de raadscommissie

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3