WK-deelname al op de tocht Invaller bezorgt Beckenbauer succes Rijvers gaat door met zelfde spelers Vier Leidse basketballers geselecteerd West-Duitsland laat op winst MINSTENS f. 40.000,- PRIJZENGELD DOOR WÉÉR'N JACKPOT! Kasparov gaat het avontuur uit de weg Bondscoach ruziet met Hans Kraay Oranje loopt achter de feiten aan Van Belkum: Ik betaal geen cent Zes moderne vijfkampers in de fout Zondebok pleegt zelfmoord DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Vladimir Heger heeft gisteravond de selectie bekend gemaakt van het Nederlandse herenbasketbal team. Dat speelt 21 november in Amsterdam de eerste kwalificatie wedstrijd voor het wereldkam pioenschap van 1986 in Spanje. Ne derland is in een poule ingedeeld met Hongarije, België en Joegosla- De volledige selectie is: Emile Hagens, Hans Heydeman, Jim van Dam en Richard van Poelgeest (Lei den), John Franken, Jelle Esveldt en Henk Pieterse (Den Bosch), Ronald Schilp en Rob van Essen (Weert), Paul van Solm en Martin Esajas (Amster dam), Cock van de Lagemaat (Werkendam), Martin de Vries (Haaks bergen) en Marco de Waard (Den Hel der). ADVERTENTIE Karl Heinz Rummenigge neemt vlak voor tijd de 2-0 tegen Zweden voor zijn rekening. <f0t0 api KEULEN - Franz Beckenbauer heeft zijn eerste succes als bondscoach van het West- duitse elftal binnen. Zijn 'Mannschaft' startte gisteravond de WK-voorronde met een 2-0 overwinning op Zweden. Ook België begon met winst. Albanië hield echter zeer lang stand. Ruim vijf minuten voor het einde stonden de 'Rode Duivels' immers slechts op 1-1. In het laatste deel voorkwamen Scifo en Voordeckers een debacle (3-1). Denemarken verging het gisteravond tegen Zwitserland minder goed: 1-0. Het Noorse nationale elftal verraste. Ierland moest er in Oslo met 1-0 aan geloven. Engeland won met liefst 5-0 van Finland zijn eerste kwalificatie-wedstrijd voor het wereldkampioenschap van 1986 in Mexico. Spanje behaalde een geflatteerde 3-0 overwinning op Wales. Niemand won de eerste prijs. Dus jackpot! Dit geld komt bij het prijzengeld van volgende week. Kans op 'n extra hoge prijs. U streept thuis op een wedkaart de 5 paarden aan, waarvan u denkt: die winnen. Méér dan één paard per koers mag ook. Meer streepjes, meer kansen! Vraag om de weekinformatie plus wedkaart bij postkantoor, sigarenwinkel of andere inleveradressen met de geel groene W5-raamstrook. Doen! Spelen per post kan ook. Voor nadere info Stichting Totalisator Nederland, tel. 070-543600. W5 ELKE WEEK PRJJS! WEDDEN? MOSKOU (TASS) - De veertiende partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Anatoli Karpov en Gari Kasparov is gis teren na zestien zetten in Moskou in remise geëindigd. Uitdager Kasparov speelde met wit. De stand blijft daardoor 4-0 in het voor deel van de wereldkampioen. Al na de zestiende zet van Kasparov verkoos de 21-jarige uitda ger een snelle remise boven een avontuur. Titelverdediger Karpov had weinig tijd nodig om het onverwachte aanbod van zijn jonge opponent te aanvaarden. Voor de in Moskou aanwezige grootmeesters was het snelle einde van de partij een grote teleurstelling. Vooral het feit dat Kasparov geen enkele poging had gedaan zijn tegenstander in moeilijkhe den te brengen, verbaasde hen zeer. Eén van de grootmeesters verzuchtte na de partij, dat hij eigenlijk gehoopt had dat de jonge uitdager voor zijn gebrek aan vechtlust gestraft zou worden met een verliespartij. Het zettenverloop van de veertiende partij is: Wit (Kasparov), zwart (Karpov). 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 b7-b6, 4. g2-g3 Lc8-a6, 5. b2-b3 Lf8-b4 6. Lcl-d2 Lb4-e7, 7. Lfl-g2 0-0, 8. 0-0 d7-d5,9. c4xPd5 Pf6xd5, 10. Pbl-c3 Pb8-d5, 11. Pc3-d5 e6xPd5, 12. Tal-cl c7-c5, 13. d4xc5 b6xc5, 14. PfB-el Pd7-b6, 15. a2-a4 Ta8-c8, 16. a4-a5 remise op voorstel van Kasparov. West-Duitsland legde tegen Fin land een uitstekende eerste, maar matige tweede helft op de mat. Toch werd het duel in dat laatste gedeelte beslist. Invaller Uwe Rahn zorgde, één minuut nadat hij was ingevallen voor de met veel tam tam teruggehaalde maar zwaar tegenvallende Felix Magath voor de bevrijdende eerste treffer. Twee minuten voor het einde bepaalde Karl Heinz Rummenigge de eind stand op 2-0. De stand in groep 2: 1. Portugal 2-4 (3-1), 2. West-Duitsland 1-2 (2-0), 3. Zweden 3-2 (4-3), 4. Tsjechoslo- wakije 1-0 (1-2) en 5. Malta 1-0 (0-4). België startte tegen Albanië ver re van voortvarend. Pas diep in de tweede helft kon een opening wor den gevonden in de Albanese ver dediging. Na de 1-0 van Nico Clae- sen gebeurde er echter niets wat in de richting van het verwachte doel- puntenfestijn wees. In tegendeel. Ruim tien minuten na de ope ningstreffer ontglipte Omuri aan ieders aandacht en liet vervolgens Munaron kansloos: 1-1. Een dui vels offensief bleef tot zes minuten voor het einde vruchteloos. Clae- sen miste zelfs een strafschop, maar een minuut daarna reageerde Scifo attent op een voorzet van Vandereijcken. Voordeckers maakte er zelfs nog 3-1 van op een moment dat het merendeel van de slechts 10.000 toeschouwers allang naar huis was. Boniek Polen kwam in deze groep gelijk met België op kop. Met Zbigniew Boniek voorop werd Griekenland met 3-1 verslagen. De Grieken le ken halverwege op weg een nega- ROTTERDAM .(GPD) - Direct na afloop van de voor Nederland zo teleurstellend verlopen wedstrijd tegen Hongarije kreeg bondscoach Kees Rijvers het gisteravond aan de stok met Hans Kraay. De ex- trainer van onder meer Feyenoord en AZ'67 vroeg in zijn hoedanig heid als verslaggever voor hei NOS-radioprogramma 'Langs de Lijn' Rijvers als eerste om com mentaar op de 2-1-nederlaag. De bondscoach, toch al niet in een best humeur, kon echter totaal geen begrip opbrengen voor de vaak scherpe vragen van zijn ex- collega en even zag het er zelfs naar uit dat er een ordinaire ruzie tussen beiden zou ontstaan. „Je bent van de bank af niet in staat geweest om het elftal de ele mentaire dingen te laten doen die het moest doen", legde Kraay zijn zienswijze op het verloop van de wedstrijd aan Rijvers voor. Rijvers kon op dat moment zijn emoties niet meer in bedwang houden en repliceerde met: „Is jou dat dan ooit gelukt?" Waarop de bonds coach nijdig vervolgde: „Het is mij in mijn veertienjarige carrière nog nooit gelukt om van de bank af de organisatie in het veld in orde te krijgen. Wel voor de wedstrijd, wel in de rust, maar niet op de bank". Kraay („tja, hier komen we niet uit") riskeerde een verdergaande woordenwisseling met Rijvers met zijn volgende vraag. „Je hebt veel critici om je heen, dat is duidelijk, dat hoort bij de taak van een bondscoach, maar hoe moeilijk ga je het krijgen de komende weken? Rijvers, zijn emoties weer te bo ven: „Zeer moeilijk, in die richting dat er een ploeg in het véld moet komen die tegen Oostenrijk beter functioneert als vanavond. We heb ben nu twintig minuten goed ge speeld, dus het moet mogelijk zijn om met deze ploeg goed voetbal te spelen". ROTTERDAM (GPD) Het Nederlands voetbalteam mis te het wereldkampioenschap voetbal twee jaar terug om dat de Franse spelbepaler Michel Platini in de beslissende partij in het Franse Prinsenpark een vrije trap loepzuiver achter doelman Hans van Breukelen legde. Dit keer is de deelname aan de eindronde van het wereldkampioen schap al in een vroeg stadium op de tocht komen te staan, opnieuw door een vrije trap. LEIDEN - Stan van Belkum is door de gemeente Veenendaal aansprakelijk gesteld voor de schade die de Leidenaar heeft veroorzaakt tijdens de water- polowedstrijd VZC-De Zijl- LGB. Geïrriteerd geraakt door de leiding van scheidsrechter Joop Janssen, het duel werd later gestaakt, koelde de inter national zijn woede op enige in bet Veenendaalse Valleibad opgestelde plantenbakken. Kees van Hall, wethouder van sportzaken in de Gelderse plaats, kon de actie van Van Belkum niet echt waarderen en stelde de zaak aan de orde in de gemeenteraadnadat de schade (tussen de 500 en 1000 gulden) was vastgesteld. De gemeente Veenendaal besloot daarop de kosten op de Leidse student te verhalen. Van Belkum is evenwel niet van plan iets van de in Vee nendaal aangerichte schade te vergoeden. „Het is achteraf al lemaal best meegevallen. Ik peins er daarom niet over om ook maar een cent te betalen". Dit maal niet van het vijandelijke trapwonder, maar door eentje van eigen fabrikaat. Een tikje van Mi chel Valke (op Bennie Wijnstekers, al was het leer geadresseerd aan René van der Gijp) ergens aan de linker kant van het veld op de Hon gaarse helft, werd de inleiding voor een sluwe counter en de volledige instorting van het vaderlandse voetbalteam. Lajos Detari maakte een vijf minuten eerder gescoord doelpunt van Willem Kieft (hij kopte raak uit een hoekschop van René van der Gijp) ongedaan en veroorzaakte een zelfde reactie als de komst van een vos in een kip penhok: volledige paniek. De stand in groep 5 is: 1. Hongarije 2 2 0 0 4 5-2 2. Oostenrijk 2 10 12 3-4 3. Cyprus 10 0 10 1-2 4. Nederland 10 0 10 1-2 De door Kees Rijvers met wit krijt op het schoolbord gekalkte tactiek werd plots vergeten. Ben Wijnstekers en Sonnie Silooy ga ven de Hongaarse voorwaartsen Marton Esterhazy en Joszef Kipric te veel ruimte, Willy van de Kerk hof werd een corrector die alles deed, behalve het herstellen van fouten. Ronald Spelbos kon zich niet meer herinneren of hij in de dekking moest spelen of als libero en... Ach, het vergt te veel ruimte om alles op te sommen wat vanaf dat moment mis ging. Het is reëler om vast te stellen dat binnen de ploeg niemand de trein meer in de rails kreeg en dat het bondscoach vanaf de bank en bij het kopje thee halverwege ook niet lukte. kwartiertje goed en in het restant rondrennend als een kop zonder kop. Met vier man achter, met Frank Rijkaard als eenzame mid denvelder die van het kastje naar de muur en weer terug gestuurd werd, en met vijf aanvallers. Ver speelden zij het leer voorin, dan konden de Hongaren ongestoord oprukken. Pas ver op de Neder landse helft werden ze opgevan gen. Bemachtigde Neerlands laat ste linie de bal, dan ontstond het volgende probleem: wat moesten ze ermee doen. derland geen tussenstation bezat, bleef het viertal niets anders over dan een soort boerenkool-voetbal, de lange haal naar voren. En omdat de vleugels bij Oranje niet bezet waren, werd het telkens een trap in de richting van het centrum, waar de lange Hongaarse verdedigers zelden in problemen kwamen. Ie dere afgeslagen aanval betekende Hongaars balbezit, omdat tussen frontlinie en laatste lijn een gat van dertig meter gaapte. De Hongaarse coach Mezey had zich vooraf al verbaasd over het aanvallende concept van Kees Rij vers. „In het internationale voetbal wordt altijd geprobeerd evenwicht te vinden tussen de verdedigende en aanvallende kwaliteiten van de spelers". Of, iets minder beleefd gezegd: „Ik snap niet waarom die Rijvers zijn kop in de strop steekt". Daar kwam de tactiek van de bondscoach op neer, erkennen deed hij dat niet. De Brabander verwees naar de korte periode dat zijn geselecteerden wèl goed uit de voeten kwamen. Daarna had hij zijn keel schor geschreeuwd en halverwege corrigerend werk ver richt. Kopstoot Ruud Gullit moest meer achter de voorhoede gaan spelen. René van der Gijp verhuisde van links naar zijn geliefkoosde plaats op rechts en de verdedigers werden nogmaals gewezen op hun duide lijke taak: het uitschakelen van hun directe tegenstander. Een kop stoot van de goed spelende Kieft in de derde minuut na rust, net over getikt door de betrouwbare doel man Andrusch, gaf enige hoop, maar nadat de door Sonnie Silooy volkomen vrijgelaten Esterhazy de tweede Hongaarse treffer gescoord •Tor hier scheen reeds een Mexicaans zonnetje boven de Oranje-hoofden. Wim Kieft 'slaat' 1-0 binnen. Later pakten zich donkere wolken boven de Kuip samen. (foto anp> had, werd het verschil weer duide lijk: slimme Hongaren, domme Hollanders. „De goede wil was er, nu het verstand nog", zei Rijvers, die blijkbaar na afloop duidelijker taal sprak dan op de tactische be spreking. Het Hongaarse team bestaat uit zeven spelers van Honved, man nen die elkaar door en door ken nen. De ploeg van Mezey speelde bovendien twintig vriendschappe lijke interlands en is daarin tot een eenheid geworden. Rijvers heeft die oefenmogelijkheden niet, maar zadelt zijn vertrouwelingen deson danks op met een tactiek die alleen door een ingespeeld team uitge voerd kan worden. Oranje wist het niet meer na die gelijkmaker: chaotisch, ongeorga niseerd, met een aanvalslinie die wel moest falen, omdat de aanvoer van bespeelbare ballen uitbleef. „Vanaf het moment dat de Honga ren gelijk kwamen, hebben we achter de feiten aan gehold", ver zuchtte Ben Wijnstekers. „De on rust sloop in de ploeg. In de tweede helft probeerden we de draad weer op te pakken, maar toen kwam die tweede domper. En dat alles te ge haast en te geforceerd". Met Erwin Koeman voor Valke en Peter Houtman voor Marco van Basten probeerde Rijvers nog een puntje te redden. Frank Rijkaard had een unieke kans, maar de Hon garen mochten wijzen op betere mogelijkheden, waarbij een penal ty die door Varga (met Nyilasi en Sallai overgebleven van de ploeg die aanwezig bij de WK in Spanje) werd overgeschoten. „Thuis alles winnen en uit twee punten halen, dat moet voldoende zijn", was het rekensommetje dat Oranje vooraf maakte. Na 90 minu ten is de situatie al gewijzigd, een tweede uitglijder kan hij zich niet meer permitteren. Na zes kwartier balanceert het Nederlands elftal weer op hetzelfde koord als vier jaar en twee jaar terug, toen respec tievelijk Frankrijk en Spanje dat touw doorhakten. Beperkt Spelbos, Willy van de Kerkhof, Ben Wijnstekers en Sonnie Silooy zijn beperkte voetballers, die de kunst niet verstaan een afgemeten pass te versturen. Hen is geleerd sober te voetballen en de bal in te leveren bij voetballers die wèl over die gave beschikken. Maar nu Ne ROTTERDAM (GPD) - Over vier weken reist het Nederlandse team met dezelfde spelers en dezelfde bondscoach naar Wenen voor de tweede kwalificatiewedstrijd, tegen de Oostenrijkers. De wanprestatie van de voetballers is voor de bondscoach geen reden om nieuwe gezichten in zijn selectie op te nemen. „Ik zal de spelers blijven volgen bij hun clubs en als ze daar hetzelfde op-hoop-van-zegen-voetbal spelen dan zal ik klei ne correcties moeten aanbrengen". Het zoveelste magere resultaat van Oranje in de drie seizoenen dat hij optreedt als coach van het hoogste elftal, is voor Rijvers geen aanleiding de handdoek in de ring te werpen. En omdat zijn superieuren bij eerdere conflicten geen aanleiding zagen de vijfjarige overeenkomst voortijdig te beëindigen, mag hij blijven, ook al zal dat tegen de zin zijn van het duo Van Marle-Castermans, respectievelijk bondsvoorzitter en voorzitter van de sectie amateurvoetbal, die al eens een poging ondernamen om Rijvers te lozen ten faveure van Rinus Michels. „We hebben bewezen dat we zonder tegenslag goed kunnen voetbal len", zei Rijvers, doelend op de periode vóór de kapitale fout van Michel Valke. „Daarna heb ik niets goeds meer gezien. Ja, een stel hard werkende jongens, maar alleen goede wil is niet voldoende". De bondscoach gaat in persoonlijke gesprekken met de internationals tieve reeks van zeven landenwed- strijden met een overwinning te doorbreken. Dank zij Mitropoulos leidden de Grieken en de Poolse verdediging werd veelvuldig in verlegenheid gebracht. Juventus- ster Boniek weerstond echter de druk. Hij stelde na rust Smolarek en Dziekanowski (2x) in staat te scoren. De stand in groep 1: 1. België 1-2 (3-1), 2. Polen 1-2 (3-1), 3. Albanië 1-0 (1-3), 4. Griekenland 1-0 (1-3). In groep 3 had Engeland geen kind aan Finland. In het vertrouw de Wembley-stadion werd de weg naar Mexico ingeslagen met een re gelmatige 5-0 overwinning. Doel puntenmakers waren achtereen volgens Hateley (29ste minuut), Woodcock (40), Hateley (49), Rob- son (69) en Sansom (87). De stand: 1. Engeland 1-2 (5-0), 2. Noord-Ierland 2-2 (3-3), 3. Finland 2-2 (1-5), 4. Roemenië 1-0 (2-3), 5. Turkeije 0-0. Zwitserland-Denemarken was een harde wedstrijd met wisselen de kansen, waarvan er slechts één werd benut. Umberto Barberis prikte vlak voor het rustsignaal een door een tegenstander wegge- kopte bal met Zwitserse precisie achter keeper Qvist: 1-0. De Denen, met acht EK-gangers in het elftal, liepen na rust storm maar de Zwit serse verdediging hield onder lei ding van de uitblinkende Andi Egli stand. Herstel In deze groep verraste ook Noor wegen. Een week na de fraaie 1-1 tegen de Sowjet-Unie, werd in ei gen land Ierland met 1-0 verslagen. Jakobsen werd in de 43ste minuut matchwinnaar. Met deze zege her stelden de Noren zich enigszins van de slechte start. De eerste twee wedstrijden gingen namelijk met 1-0 verloren tegen Zwitserland en Denemarken. De stand in groep 6: 1. Zwitser land 2-4 (2-0), 2. Noorwegen 4-3 (2- 3), 3. Denemarken 2-2 (1-1), 4. Ier land 2-2 (1-1), 5. Sowjet-Unie 2-1 (1- 2). Spapje kwam tegen Wales al vroeg op voorsprong. Reeds in de 7de minuut schoot Rincon raak. De gasten hadden daarna het beste van het spel, maar faalden in de af wering of vonden doelman Arco- nada op hun weg. Pas zeven minu ten voor het einde kwam de verlos sende tweede Spaanse treffer. Car- rasco strafte een fout in de Wales- defensie af. Het talent Butraqueno maakte er daarna in de laatste mi nuut zelfs nog 3-0 van. Schotland kwam met Spanje aan de leiding. IJsland had geen schijn van kans tegen de Schotten, die via 2-0 bij rust een 3-0 zege mochten bijschrijven. Doelpuntenmakers waren McStay (2x) en Nicholas. Egbert Mulder was scheidsrechter in Glasgow. Stand in groep 7: 1. Schotland 1- 2 (3-0), 2. Spanje 1-2 (3-0), 3. IJsland 1-0 (0-3), 4. Wales 1-0 (0-3). BONN (Reuter) - Zes moderne vijf kampers in de Bondsrepubliek Duitsland zijn vorige maand tij dens de nationale titelstrijd betrapt op doping. Dat heeft de Westduitse vijfkampbond (DVMF) verklaard. De namen van de betrokken sport lieden werden niet bekend ge maakt, maar allen zijn afkomstig uit West-Berlijn. Zowel de indivi duele (Christian Sandow) als de groepstitel kwam in Westberlyns bezit. de verwerking van de „optater-van-jewelste", zoals de coach het noemde, verwerken. Vanaf de bank kon Rijvers niet veel uitrichten. „Wie dat kan is een superman, laat de coach opstaan die van een in paniek geraakte formatie tijdens de wedstrijd een subliem spelende ploeg kan maken Ik weet zeker dat deze groep een enorme kater heeft, net als ik. dat ze de fouten erkennen die gemaakt zyn. Ik blijf vertrouwen houden in de kwa liteiten van deze formatie". „Het komt ook bij de clubs voor dat mensen in de defensie iets ver keerd doen, die fout willen goedmaken en slecht gaan voetballen. Dat vraagt om iemand binnen de lijnen die corrigeert, en die hebben we nog een-twee-drie niet. Onder slechte omstandigheden mag je toch niet ver wachten dat er spelers opstaan die ineens onze liever heer zijn en de zaken regelen, dat kan toch net. „Als we die goal niet tegen krijgen, haal je er een winnende wedstrijd uit, dan wordt er ineens heel anders gedacht. Natuurlijk hebben we fou ten gemaakt, is het onrustig geweest en hebben we magnifieke momen ten afgewisseld met hele slechte, maar de volgende wedstrijd gaat dat beter", is de hoopvolle mening van de omstreden coach, die na vyf over winningen en een gelijkspel na 18 maanden weer kennis maakte met een nederlaag. MACEIO (SID) - De doelman van CSE, een provincieclub in het westen van Brazilië, heeft zelfmoord gepleegd, nadat hij uit de voetbalvereniging was gezet. Benedito Ferreira da Silva was door het bestuur schuldig bevonden aan de nederlaag van 0-2 in de competitiewedstrijd tegen CRB. De zondebok sprong van een stuwdam, toen zijn medespelers de volgende wedstrijd afwerkten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13