Vlees en vis van de rook in de reuk Frankrijk ontdekt 'nieuwe armoede' Homofielen bij bisschop Simonis over pausbezoek Reportage Gerommel met 'bedorven' houtmot in rokerijen VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 PAGINA 11 ACHTERGROND De Keuringsdiensten van Waren gaan vis- en vleesro kerijen intensiever contro leren. Zij doen dit op ver zoek van bet ministerie van volksgezondheid. Dit depar tement schreef onlangs aan alle keuringsdiensten een brief met de wens op te tre den tegen rokerijen die fout hout gebruiken. De aanleiding voor dit schrijven was de veroorde ling van drie Volendamse palingrokers. De economi sche politierechter in Am sterdam legde hun een geld boete op. Controleurs van de keuringsdienst hadden de palingrokers betrapt op het gebruik van houtresten die met een chemische stof in aanraking waren geweest. En dat verbiedt de Waren wet ten strengste. Er mag uitsluitend met schoon hout worden gerookt. Waar halen de rokerijen die houtmot - zoals het afval wordt genoemd - vandaan? Is er voldoende te koop? Hoe controleren ze of het hout ook werkelijk zuiver is? De keuringsdiensten nemen ge regeld monsters. Maar het visverwerkende bedrijf Ou wehand in Katwijk heeft zich desondanks tegen even tuele missers ingedekt. De Vleeschmeesters in Leiden hebben via een contract het een en ander geregeld met de leverancier van houtmot. Palingroker Eveleens uit Leimuiden koopt zijn sprok kelhout direct van de bosbe- heerder. Toch is er nog kaf onder het koren, weet de Nieuwvennepse houtmotfa- brikant Gorter te melden. Een kijkje in het wereldje van de rokers. door Jan Westerlaken Een palingrokerij. (foto Wim Dijkman) ,v Het roken van vis- en vleeswa ren. De Keuringsdienst van Wa ren in Haarlem heeft er zo zijn bedenkingen tegen. Wie nu - an no 1984 - levensmiddelen in de handel zou willen brengen die op de een of andere manier met rook in aanraking zijn geweest, krijgt geen kans meer om die te slijten. De keuringsdienst ver biedt het gewoon. Het roken van etenswaren he lemaal uitbannen zal moeilijk gaan. In deze bedrijfstak verdie nen behoorlijk wat mensen hun boterham. Bovendien - dat speelt vooral op de achtergrond - den ken we wel dat gerookt voedsel ongezond is, maar het waterdich te bewijs daarvoor moet nog al tijd worden geleverd. Wat wél verboden is (de Wa renwet bepaalt dat), is het ge bruik van houtslij psel of hout mot - blokjes, krullen en zaagsel - dat een behandeling met pen- tachloorfenol heeft ondergaan. Met dat goedje wordt timmer hout ingesmeerd om schimmels tegen te gaan. Als nu dat hout in rookovens wordt gestookt, kun nen zich uit het chloor dioxinen vormen. Die dioxinen kunnen in het menselijk lichaam kankerge zwellen veroorzaken. Waakzaam zijn dus. Omdat de Volendamse palin grokers de voorschriften aan hun laars lapten, heeft het ministerie van volksgezondheid er bij de keuringsdiensten op aangedron gen om de controleurs wat meer op pad te sturen. Gecontroleerd wordt er al jaren. Alleen zullen de controleurs nu hun gezicht nóg wat vaker in de rokerijen la ten zien. Gevaar Controleren moet. Het kan niet anders. Er lopen nu eenmaal ro kers rond die het niet zo nauw nemen. Zij brengen wel de volks gezondheid in gevaar. Ernstig in gevaar? Treedt de keurings dienst streng genoeg op tegen deze wetsovertreders? Luister naar de heer Van der Velden, hoofd van het laborato rium van de keuringsdienst in Haarlem: "Als wij houtmonsters onderzoeken en we vinden stof fen die er niet in thuis horen, dan tikken we zo'n rokerij vanzelf-: sprekend op de vingers. We staan niet gelijk met het boekje in de hand om een proces-ver- baal op te maken. Eerst waar schuwen we. De roker krijgt de kans om op zoek te gaan naar een andere leverancier van houtmot. De keuringsdienst houdt die ro ker wel extra in de gaten en zal juist bij hem meer op bezoek gaan, dan bij zijn collega's. Blijft hij rommelen, ja, dan zal er op den duur een klacht tegen hem worden ingediend." Over het in gevaar brengen van de volksgezondheid zegt Van der Velden: "Ik geloof dat het zó ern stig niet mag worden opgevat. Geregeld barbecuen is, volgens mij, een stuk gevaarlijker dan af en toe eens een gerookt stukje vis of worst eten. Wanneer je elke dag gerookte paling, vlees van de grill en zo zou eten, dan .zouden er best wel eens lichamelijke klachten kunnen optreden. Het gaat mij te ver om direct in pa niek te raken. Dat is toch ner gens voor nodig? Je kunt ook niet klakkeloos stellen dat alles puur slecht is. Er is voldoende voedsel dat je zonder zorgen kunt eten." Incidenten De Keuringsdienst van Waren in Haarlem - die als werkterrein onder meer Leiden en wijde om geving heeft - onderkende het probleem van roken met hout dat met pentachloorfenol was behandeld, al jaren geleden. Toen werd er heel wat mot ge bruikt (ongeveer 67 procent) dat hiermee was 'besmet'. Met kracht is de dienst aan de slag ge gaan om de rokerijen op de geva ren te wijzen. Heeft dat tot het gewenste resultaat geleid? Van der Velden: "Ik heb de in druk dat het ons inmiddels aar dig is gelukt om de situatie terug- te dringen. Als je naar vorig jaar kijkt, dan kan ik niet anders zeg gen dan dat de rokerijen hun best doen om vers hout te vin-, den. Af en toe stuiten we nog wel eens op een geval, maar dat is in cidenteel. Je moet daarbij wel bedenken dat het om de drom- "Nee", zegt Luc Ouwehand. "Als wij een slecht produkt op de markt zouden brengen, dan zou dat ten koste gaan van onze naam. Dat kunnen we niet heb ben. Er werken zo'n zeshonderd mensen in ons bedrijf. Je kunt hun boterham niet in gevaar brengen." Hobbyisten mei niet meevalt om in Neder land aan onbewerkt hout te ko men." Niemand kan dat beter bea men dan de houtmotfabrikant zelf. De firma Gorter in Nieuw- Vennep produceert uitsluitend mot. Waar haalt het bedrijf schoon hout vandaan? Een woordvoerster van de fa brikant: "We hebben verschillen de adressen waar we hout inko pen. Het klopt wel wat de keu ringsdienst zegt. In Nederland is er niet of nauwelijks hout te krij gen dat in een rookoven mag worden gestookt. Wij importeren bomen uit Zweden, Duitsland en Frankrijk. Elke keer opnieuw is het zoeken geblazen om aan de vraag naar houtmot te kunnen voldoen. Tot nog toe is het ons aardig gelukt en hebben we de klanten die hoeveelheid kunnen leveren waarop ze zaten te wach ten." Rommelen Een ding is zeker: hout dat van ver komt is duur. "Ja", zegt de woordvoerster van Gorter. "Dus maak je wel eens mee dat rokerij en aan het rommelen slaan. Hoe? Bedrijven komen een paar keer bij ons mot kopen. De zakken - waarop onze naam staat - bewa ren ze. Met die lege zakken gaan ze later naar de timmerman op de hoek, vullen ze met krullen of zaagsel en roken daarmee. Dat is lekker goedkoop, in elk geval kost het een stuk minder dan wat ze bij ons moeten betalen. Maar wat doen ze als ze controle krij gen? Inderdaad, ze wijzen op de zak en beweren glashard dat wij hun die rommel hebben ver kocht. Je houdt het niet voor mo gelijk, maar op die manier wordt er geknoeid." Gorter heeft op deze praktij ken inmiddels wat gevonden. De woordvoerster: "Wij hebben met de keuringsdienst de afspraak gemaakt dat er voortaan alleen monsters uit gesloten zakken worden genomen. Dan kan die zien dat de fout niet bij ons ligt." Een niet geringe beschuldi ging aan het adres van rokerijen. Kan een visverwerker en roker als Ouwehand in Katwijk, die jaarlijks vier- tot vijfduizend ton haring rookt en daarnaast nog eens grote hoeveelheden ma kreel, het zich veroorloven hout te gebruiken dat niet geschikt is voor het roken? Het antwoord is duidelijk: Ouwehand zegt geen mannetje naar de timmerman op de hoek van de straat te sturen voor goed koop houtafval. "De inkoop daarvan is bij ons heel streng ge regeld. Wij gebruiken sprokkel hout. Al jaren. Maar als je eens goed om je heen kijkt, dan zie je dat er links en rechts nogal eens bedrijfjes hobbyïstisch bezig zijn. Dat is verkeerd. Toch mag je aan wat zij doen niet het hele ro kerswereldje ophangen. Want dan jaag je de mensen de stuipen op het lijf. Ik dacht niet dat daar enige aanleiding toe is." Luc Ouwehand vertelt dat zijn onderneming zich heeft ingedekt als er onverhoopt een hoeveel heid houtmot zou worden gele verd die niet aan de eisen van de wet voldoet. Hoe? "Indien de leverancier mij voor de gek zou houden, dan kan ik hem aansprakelijk stellen voor de gevolgen. We hebben een contract laten opstellen waarin een en ander is geregeld. Bovendien, we weten met wie we samenwerken. Tot nu toe is er geen reden tot achterdocht ge weest. Daarom hebben we het volste vertrouwen in de fabri kant die ons houtmot levert. Ons bedrijf houdt zich nauwgezet aan de voorschriften. Dat verwach ten we ook van de houtleveran cier. Die man is er van doordron gen dat ik als producent van een bepaald artikel verantwoordelijk ben voor de kwaliteit. Niet hij. Achteraf - dan is het kwaad wel geschied - kan ik hem aanspre ken, daar heb ik voor gezorgd. De keuringsdienst komt bij mij, die heeft niets met het bedrijf te maken waarvan ik hout koop." Woorden van gelijke strekking komen van de heer Overdijk van de Vleeschmeesters in Leiden. Wekelijks rookt de slager rond de vijfentwintigduizend kilo vlees. Met gebruikmaking van zuiver hout, benadrukt Overdijk. Ook zijn bedrijf heeft een con tract met een mot-fabrikant waarin de puntjes op de 'i' zijn gezet. Stom Overdijk: "Het is natuurlijk stom als je hout gebruikt dat ver boden is. Je kunt dat zien en rui ken. Neem spaanplaat. Daar komt een hele vieze, dikke rook af als je het stookt. Wanneer je dat ziet, dan gaat er toch een lampje branden? De lijm ver spreidt een vies luchtje. Rommel je maar wat aan met hout, dan proef je dat direct aan de vlees waren. Wij kunnen niet anders roken dan met eiken- of beuken hout. Andere soorten zijn niet ge schikt." Voor palingroker Eveleens uit Leimuiden geldt eigenlijk pre cies hetzelfde. Eigenlijk is hij nog beperkter in de keuze van hout. Alleen eikenhout kan hij in zijn rookkasten stoken. En daar is niet zo gemakkelijk aan te ko- Eveleens: "Mijn eikenhout komt rechtstreeks uit de bossen van Amsterdam, Lisse (Keuken hof) of ergens anders. De ge meente Amsterdam heeft zelfs een aparte afdeling in het leven geroepen die dat eikenhout ver handelt. Dikwijls gebeurt het dat jezelf op pad moet om een partij te bemachtigen. Ik heb niks met tussenpersonen te maken. Het hout dat ik koop komt recht streeks van de eigenaar van een bos. Kortom, houtmot kan ik niet gebruiken. Dus hoef ik me ook geen zorgen te maken over verdachte stoffen die in het hout aanwezig kunnen zijn. Iedereen die bij mij komt kan het eiken hout zo zien liggen en bekijken. Ik hoef daar niet geheimzinnig mee te doen. Het is een eerlijke zaak. Die hoef je niet te verber gen." Het begon met een rapport van de particuliere hulporganisatie Se- cours Catholique; kort daarop kwamen de Franse bisschoppen met een sterk onderbouwde ver klaring over hetzelfde onderwerp en schreef pater Joseph Wrésins- ky, secretaris-generaal van de hulporganisaktie ATD-Vierde We reld in Le Monde een artikel, dat al nergens anders over ging; premier Laurent Fabius ontving in een paar dagen tijd Wrésinsky, Abbé Pierre (van de Emmaus-stichting) en de opperrabbijn René-Samuel Sirat om over 'het' te praten; de vakbon den, de werkgevers en de burge meesters van de 51 Franse steden met meer dan 100.000 inwoners ga ven verklaringen uit, stelden plan nen op; een grootgrutter besloot er wat aan te doen, daar het reclame scheen op te leveren; want de me dia hebben het al ruim een week over niets anders meer: de nieuwe armoede. Frankrijk merkt op slag te heb ben ontdekt dat de doorvretende crisis verpauperingsverschijnselen met zich meebrengt, die al een tot twee miljoen Fransen onder de grens van het bestaansminimum hebben gebracht. De bisschoppen zeiden het in de meest krachtige bewoordingen: „Er wordt vandaag de dag in Frankrijk honger gele den". De nood is kennelijk hoog en vooral schrijnend. Want temidden van al deze alarmerende berichten in kranten en televisiejournaals, valt ook als vanzelfsprekend de mededeling dat de Parijse Salon d'Automobile dit jaar alle bezoe kersrecords gaan breken. Daar staan de schattingen tegenover dat er in Frankrijk tussen de drie- en zeshonderdduizend werklozen zijn, die geen enkele uitkering meer krijgen en moeten leven van een zeer onzekere steun (van ge meentelijke steunbureaus, van particuliere hulpinstellingen), want zoiets als een bijstandswet kent men in Frankrijk niet. Bedelaars En dat contrasteert dan weer met het feit dat de armoede in een stad als Parijs nauwelijks zichtbaar is: de bedelaars in de metro, de clo chards, hun aantal is nauwelijks toegenomen, al valt het wel op dat zich onder de metro-bedelaars hoe langer hoe meer jonge mannen en vrouwen gaan voegen. Het rapport van de Secours Ca tholique spreekt boekdelen. Eigen lijk vroeg deze grootste Franse hulporganisatie alleen maar aan dacht voor één aspect van de groeiende armoede: de woning nood onder de minst bevoorrech ten. Van de 100.000 woningzoeken den die zich in arren moede vorig jaar tot de Secours Catholique wendden, had tweederde geen of onvoldoende inkomen. 35 procent had helemaal niets of had niets meer over nadat men de huur had betaald. 29 procent had dan nog per persoon per dag 20 francs over (7,30 gulden) voor voeding, kle ding, gas en elektriciteit en de rest. „Wanneer men arm is, als men niet kredietwaardig is, als men niet voldoende garanties kan overleg gen, als het onvoorzienbare ge beurt, of als men ongewenst is, vindt men in Frankrijk geen onder komen", concludeerde Secours Catholique, met de kanttekening dat Frankrijk weliswaar lijdt onder de economische crisis, maar dat men toch ook een periode van 25 jaar economische groei achter de rug heeft. Slachtoffers De bisschoppen wisten ook de voornaamste slachtoffers van de nieuwe armoede aan te wijzen: al leenstaande vrouwen met kinde ren (die het, bij het ontbreken van een bijstandsuitkering maar moe ten zien te rooien en die hooguit enige hoop kunnen putten uit de nieuwe alimentatiewet die vorige week door het parlement werd aangenomen), de langdurig werk lozen, de gehandicapten die niet als zodanig zijn erkend (de WAO is in Frankrijk een zeer rudimentair begrip), en de gezinnen met zeer la ge inkomens. Het Franse episcopaat wees een jaar geleden al op de deugdzaam heid van versobering, hetgeen toen werd uitgelegd als een onder- shandse steun aan de bezuini- gingspolitiek van de socialistische regering. Ditmaal lieten de bis schoppen niet na te wijzen op de maatschappelijke kwalen die aan de groeiende armoede ten grond slag liggen. Die moeten volgens hen niet gezocht worden in het economische beleid van welke re gering dan ook, maar vooral „in de mentaliteit van tomeloze produkti- visme, die steed meer plaats opeist voor het geld en steeds minder ruimte geeft aan menselijke ver houdingen. Het hele opvoedings systeem en de manier waarop on dernemingen werken, bevoordelen vrijwel uitsluitend het persoonlijk welslagen en de competitie-zin. De huidige en tweeslachtige herwaar dering van het individualisme als levenswaarde speelt de hoofdrol, terwijl gemeenschapszin en iets ondernemen in collectief verband zijn gedevalueerd". Het is overigens opvallend, dat door niemand de schuld van de 'nieuwe armoede' wordt gelegd bij de huidige regering. Die treft dan ook slechts een deel van de blaam. De regering is er in de eerste twee jaar in geslaagd met allerlei maat regelen het werkloosheidspeil te houden op 7,5 procent van de be roepsbevolking (rond 2 miljoen werklozen). Maar sinds het bezui nigingsbeleid dat nu anderhalfjaar wordt gehanteerd, loopt dat aantal gestadig op en zal waarschijnlijk aan het einde van dit jaar tegen de 2,5 miljoen aan zitten. Maar daar naast verhoogde de regering wel fors het minimumloon, de kinder toelagen (mede bedoeld als een ge- boortebevorderende maatregel) en de minimumuitkering aan gepen sioneerden. Paupers Dat heeft echter geen dam kun nen opwerpen tegen de wassende armoede. Daarom kunnen vakbon den en werkgevers iets meer te recht de hand in eigen boezem ste ken. Zij beheren gezamenlijk het werkloosheidsfonds in Frankrijk en om de werkloosheidspremies net te ver te laten oplopen, stelden ze in gezamenlijk overleg vorig jaar nieuwe criteria vast, waardoor in één klap enkele honderdduizen den werklozen buiten de uitkerin gen vielen. Deze mensen kregen dan wel een overgangsregeling aangeboden, maar die kwam neer op een uitkering van 40 francs per dag (14,60 gulden), gedurende een jaar. Fabius: geen schuld. door Lambiek Berends Het armoedeprobleem, zo zei ook Abbé Pierre, is niet via de poli tiek op te lossen. Deze hele maat schappij moet er zich van bewust worden, dat we twee standen aan het scheppen zijn: degenen die hebben en de paupers. De commu nistische vakbond trok daar on middellijk een conclusie uit: er moet een armoedefonds worden gesticht, dat dient te worden ge vuld door de echt rijken. Een naief thema overigens van de Franse communistische partij, die in koortsige dromen nog altijd ve- moedt dat '200 families' in Frank rijk 'de werkende massa's' uitzui gen. De economische realiteit is minder eenvoudig. Realistischer zijn de voorstellen van de burgemeesters van de 51 grote Franse gemeenten. Ze willen een soort betalingspauze inlassen voor de meest behoeftigen: die zouden dan tot volgend jaar maart (om de winter te overbruggen) hun energierekening, hun huur en hun telefoonrekeing niet hoeven te be talen. De overheidsbedrijven zou den dan afzien van het innen van de abonnementskosten, de plaatse lijke overheid zou de strikte ver- bruikskosten voor zijn rekening nemen en de staat het verschuldig de bedrag aan btw over de reke ning. De huren zouden betaald die nen te worden door het verruimen van de huursubsidies. Frankrijk zit werkelijk in een ar- moedekoorts. Eduard Leclerc, ei genaar van een kleine 500 zeer gro te supermarkten in Frankrijk, lan ceerde eergisteren het plan om de hongerigen gratis te voeden in zijn winkels. De volgende dag bracht hij een kleine nuance aan: de hon gerigen zouden op vertoon van de nodige bescheiden in zijn winkels een voedselpakket tegen uiterst gereduceerde prijs kunnen kopen. Leclerc had uiteraard gezien dat het armoedevraagstuk zeer in de publiciteit was. Reële nood Afgezien van de reële nood, die ongetwijfeld zeer groot is (hoewel niemand die in dit bureaucratische land ook maar bij benadering kan kwalificeren) is het uitermate vreemd dat het probleem iedereen kennelijk bij verrassing neemt. In 1980 al onder de vroegere presi dent Giscard, nog voor de socialis ten aan de macht kwamen ver scheen er een verontrustend rap port over de stijgende armoede in Frankrijk. Dat rapport was ge maakt op verzoek van de toenmali ge regering en droeg als oplossing aan het stichten van een armoede fonds, te bekostigen uit de toeslag op de kansspelen (de lotto, de paar- derennen, die in Frankrijk een volksvermaak vormen, en de casi no's). Niemand besteedde er aan dacht aan. Nu weer wordt een dergelijk fonds bepleit. Maar afgezien van de simplificeerde theorie van de com munistische partij, zegt nog nie mand hardop hoe dat fonds gevuld moet worden. Zou men alleen al de langdurig werklozen zonder uitke ring 40 francs per dag willen geven, dan is daar - naar gelang men het aantal uitkeringsongerechtigden berekent - tussen de 10 en de 17 miljard francs per jaar voor nodig. Terwijl de Franse regering met pijn en moeite net een gat in de be groting van het volgend jaar voor eenzelfde bedrag heeft weten te dichten. De oplossing zal dus wel weer uitermate Frans zijn: de groeiende armoede zal nog wel even de groeiende armoede blij ven. Of zoals het episcopaat ver moedt: „Het meest verontrustende aan de situatie is, dat nu ook groe pen met de armoede worden ge confronteerd die voorheen daar van leken te zijn gevrijwaard". De groep 'geloof en levensbe schouwing' van de Nederlandse vereniging voor homofielen COC wil met aartsbisschop Simonis praten over het pausbezoek aan Nederland volgend jaar mei. De paus zal dan met verschillende groeperingen uit de samenleving contact hebben, en het COC wil daar ook bij zijn. Simonis heeft inmiddels laten weten, dat hij de groep zal ontvangen. Dat gebeurt op een - nog nader te bepalen - zaterdag in september. Uitverkocht. De stichting 'Pausbezoek' merkt goed, dat met het dichterbij komen van dit bezoek de belangstelling groter 'wordt. De directie van de Jaar beurs in Utrecht, waar de paus met mensen van vele groeperin gen zal spreken, en van de Hou- trusthallen in Den Haag, waar hij in een mis zal voorgaan, krijgt nu al vragen van belangstellenden waar ze kaartjes kunnen kopen. Ook bij de stichting 'Pausbe zoek' wordt daarom gevraagd. "Er zal geen sprake zijn van kaartverkoop voor enig evene ment waarbij de paus is betrok ken", zo deelde het stichtingsse cretariaat mee. "De financiering van het bezoek loopt langs heel andere wegen". De pas verschenen 'Pauskrant' - oplage 975.000 exemplaren - is na een week al uitverkocht. De krant is in de parochies ver spreid. Daar is de voorraad nu op. De stichting 'Pausbezoek' gaat op het ogenblik na, hoe groot de volgende editie moet worden. Waarschijnlijk 15.000 exemplaren meer. Brieven. De Nederlandse bisschoppen willen volgend vooijaar met twee 'pastorale brieven' komen, een over werk loosheid en een over 'lijden en sterven'. In de tweede brief komt ook de euthanasie aan de orde. Deze week hebben de bisschop pen op hun vergadering in Amersfoort het concept van de brieven besproken. Naar Java De voorzitter van de her vormde synode, ds. C. B. Roos, is gisteren naar Indonesië vertrok ken voor een bezoek aan de pro testantse kerken van Oost-Java. Hij zal zich op de hoogte stellen van de ervaringen en problemen met het pastoraat in een grote stad. Op uitnodiging van de Indone sische Raad van Kerken gaat hij naar Ambon om de algemene vergadering van deze raad bij te wonen. Daar zijn dan ook drs. G. Boer van het hervormde Wereld- diakonaat, prof. dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, en ds. W. B. van Halsema, secretaris van de afdeling Oost-Indonesië van het Indonesië-orgaan van de Gere formeerde Kerken in Nederland. Joden en kerk. Op inititatief van twee werkgroepen van de Raad van Kerken zijn vandaag in Leusden theologen in besloten vergadering bijeen om zo moge lijk een 'open gesprek' in ons land op gang te brengen over vraagstukken rond Joden, Pale- stijnen, de staat Israel en de ker ken. Professor dr. H. Berkhof, oud-voorzitter van de Raad van Kerken, zit het gesprek voor. Baptisten. Van 17 tot 19 ok tober houdt de Unie van Baptis tengemeenten in Nederland in Emmen haar algemene vergade ring. Bij deze Unie zijn 80 ge meenten aangesloten met in to taal ongeveer 12.500 leden. De gemeente Emmen, na de tweede wereldoorlog ontstaan, heeft een opmerkelijke groei doorgemaakt. Zij telt nu ruim 700 belijdende leden, heeft twee predikanten en is van plan nog een derde te beroepen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Drachten (voor zending in Indonesië) kan didaat G. J. van Enk Spaken burg. Schoolleider predikant in Leiden - dat hij twaalf jaar heeft gedaan - beëin digd. Hij is per 1 september be noemd tot schoolleider van een grote scholengemeenschap in Den Haag. Voorschoten. De beide rooms-katholieke parochies in Voorschoten krijgen deze maand nieuwe pastores: G. Paardekoop- er uit Den Haag, die daar in gelij ke functie al een parochie dien de, en C. van Vliet, die stage liep in Dordrecht. Op 27 en 28 okto ber worden zij in de beide paro chies, Sint Laurentius en Moeder Gods, geïnstalleerd. Steun. De Konferentie van Nederlandse Religieuzen en de bisschoppelijke adviescommis sie voor Latijns-Amerika betui gen in een brief steun aan de 'be vrijdingstheoloog' Gustavo Gu tierrez in Peru, wiens theologi sche opvattingen op het ogen blik door het Vaticaan worden onderzocht. "Het is bedroevend, hoe be paalde christenen de christelijke integriteit en trouw in twijfel trekken van broeders en zusters, van wie wij juist zoveel inspiratie ontvangen". Dat schrijft pater Wim Sael- man namens beide organisaties aan Gutierrez, die als de vader van de bevrijdingstheologie wordt beschouwd. "Het lijkt wel, dat men de wereld wil doen gelo ven, dat de bevrijdingstheologen de gevaarlijkste vijanden van het christelijke geloof zijn gewor den". De bisschoppen van Peru den ken verdeeld over het werk van Gutierrez. Zij hebben er vorige week in Rome met kardinaal Ratzinger van de congregatie voor de geloofsleer over gespro ken. Binnenkort komen ze met een eigen brief over de 'bevrij dingstheologie'. Zwart katholicisme. De tien zwarte rooms-katholieke bis schoppen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika leggen er in een 'herderlijk schrijven' aan de meer dan een miljoen zwarte ge lovigen de nadruk op, dat het 'zwarte katholicisme' nu zijn ei gen cultuur binnen de kerk moet uitdragen. Het is er rijp genoeg voor. Na bittere woorden over het racisme binnen de kerk in verleden en heden doen de bis schoppen een appèl op de zwarte gelovigen om niet bij de pakken neer te zitten, maar in actie te ko- De geloqfsbeleving van zwarte kerkleden heeft de parochies heel wat aan 'warme gemeen schap' te bieden, zeggen de bis schoppen. Zij moeten deel heb ben aan de opbouw van de ge meente.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11