'Hobbywerkplaats in -De Kooi of Noord' BOA: 'Ook hier strijden tegen opkomst racisme' LI GEOPEND!!!! Wieiclen Zuid-West: echttoe rechtaan mmtatmwmm Waddeubus naar Leiden ]DA-idee voor werkloze jeugd I Actiegroep vecht voor behoud subsidie MBER 1 TERDAG 22 SEPTEMBER 1984 »b 43ien in de jaren na de Tweede uur [eldoorlog. Dat betekent, vanuit t, tot 17 tucht gezien, veel langgerekte kenbouw, rechttoe rechtaan, en niet meer dan vijf lagen 9- fruisi(ngS over de foto lopen de irchilllaan en de Vijf Meilaan. popfestitwee belangrijkste verkeerswe- in de wijk snijden elkaar iets et attracts van het midden. Een gevaar- e kruising, zo is al meer dan s gebleken. De gemeente heeft uture oirrom een plcm 9emaavoor de xleg van vrijliggende fietspaden panned Vijf Meilaan en de bouw van 19 uur. fietstunneltje onder de Chur- lllaan. Minister Smit-Kroes, van keer en waterstaat, heeft de ge- ijfr Agente vorig jaar evenwel laten in(ten dat zij geen cent voor de uit dring van het plan geeft. On- \gs is een nieuw verzoek aan de nister gericht. Afwachten dus Kar... eden F-)uidelijk zichtbaar op de foto, Leiden ?er de kruising Churchilllaan/ opgei/- Meilaan, is het winkelcentrum Luifelbaan' (Bevrijdingsplein) - p parallel aan de Vijf Meilaan, de voor de wekelijkse wijk- irkt. ten oosten van het kruispunt n we de Antoniuskerk en het ge- sualitefsvervangend tehuis aan de Bos- lon', 14izerlaan. Links van de kruising, de hoek Vijf MeilaanlChurchill- .in, een complex waarin een de- ;kmuziVidance van de Emilie Knappert IQrstenfiolengemeenschap middelbaar jaar, u&istverlenings- en gezondheids- rgonderwijs )en de openbare bi- 'ietscroiotheefc is gevestigd. Verder op de kkers', jf Meilaan staat ook nog het ge- uw van de Mondriaan Scholen- meenschap voor christelijk be- oor' epsonderwijs (op de foto net niet zhtbaar). hoogn bejaardencentra heeft Lei- •n-Zuid-West geen gebrek. In de uuri nchter benedenhoek van de foto en we nog net het bejaarden- oongebouw Rosenburch (hoek ienstvij/ Meilaan/Rooseveltstraat). He womaal boven in de foto, in het mid- staat het bejaardencentrum ijn en Vliet aan de Aaltje Noorde- Le,d<ieriaa7l. Net niet zichtbaar is de est>jaar denflat De Parelvissers aan X eind van de Vijf Meilaan (links) ■i, de meer westelijk van de stad bejaardencentra Haag- ijk (Beethovenlaan) en Van der 'illigenhof (Apollolaan). Naast het bejaardencentrum Rijn en Vliet (boven in de foto) to rent het verpleeghuis en reactive ringscentrum Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan, hoog bo ven de omgeving uit. Daarnaast staat aan de Diepenbrocklaan, de Prins Willem-Alexanderschool. In de wijk Zuid-West heerst ook de nodige bedrijvigheid. Onder in de foto zien we de bedrijfsgebou wen (het grossierscentrum) aaii de Rooseveltstraat. Dit bedrijfsgebied loopt door tot aan de Voorschoter- weg (linksonder, op de foto niet zichtbaar) en tot aan de oever van In de rechter bovenhoek van de foto zien we wel een deel van de sportvelden aan de Boshuizerkade (Leidsche Boys. VNA en Oranje Groen). Daaronder, aan de Boshui- zerlaan, de Vijf Meihal, de Vijf Mei Sauna en het overdekte Vijf Mei- bad. Achter de overdekte sportac commodaties ligt het sportveld van de handbalvereniging MercasoV Saturnus. In de linkerbenedenhoek van de foto kunnen we, tenslotte, nog net een deel van het sportpark aan de Montgomerystraat ontwaren, met de terreinen van de korfbalvereni gingen De Danaïden en Zuiderkwartier. LEIDEN De Waddenbus doet volgende week Leiden aan. Dit is een autobus, ingericht door de lan delijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, met allerlei voor lichtingsmateriaal aan boord dat duidelijk moet maken waarom het Waddengebied en de Noordzee een uniek natuurgebied vormen dat de moeite van het beschermen waard De Leidse werkgroep van de ver eniging heeft de komende week derhalve gebombardeerd tot Wad- denweek. Overdag bezoeken de le den lagere scholen, 's avonds wor den er lezingen georganiseerd. Maandagavond 24 september be gint dat met een film- en diavoor stelling in de loods van Levitas aan de Dwarswetering. De aanvang is om 20.00 uur. Dinsdagavond is er om dezelfde tijd een lezing over waterverontrei niging een zeehonden in de grote collegezaal, Zoölogisch Laborato rium, Sterrewachtlaan 4. De vol gende avond vormt het 't Prae- thuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9, het decor voor een dialezing over waterverontreiniging. Ook deze le zing begint om 20.00 uur. Een filmfestival over het Wad dengebied speelt zich donderdag avond vanaf 19.00 uur af in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat. Vrijdagavond staat de Waddenbus in Alphen, waarna zaterdag op het Stadhuisplein van 10.00 tot 17.00 uur een mini-milieu markt is ingericht. Milieu-actie groepen en muziekgroepen verle nen hieraan hun medewerking. FIOM-GROEP Het Fiom-bureau aan de Langegracht begint een 'kindergroep voor kinderen van ouders die gaan scheiden of al ge scheiden zijn'. De groep zal be staan uit maximaal acht personen in de leeftijd van negen tot en met twaalf jaar. Door middel van aller lei activiteiten komen onderwer pen ter sprake waarmee de kinde ren zitten. Eenmaal per week (op woensdagavond of donderdagmid dag) is er een bijeenkomst. Belang stellenden kunnen bellen (tel. 144715). Daarnaast houdt het Fiom een thema-bijeenkomst voor al leenstaande moeders, die bij vol doende belangstelling wordt ge volgd door een gespreksgroep. Op geven op hetzelfde telefoonnum mer. ,zani,EIDEN Jeugdige werk- ivorcpzen in de Kooi of Leiden- naaloord moeten een hobby- 'n Werkplaats voor auto- en jleeJ)romfietstechniek krijgen. 'aarii Lei<^se CDA-fractie heeft nstel!ierv00r een voorstel in elkaar ge- immerd, waarmee de partij deze ongeren de gelegenheid wil bie- len om met sleutelen zinvol bezig e zijn. De werkplaats is vooral be- loeld voor de jongeren tot 23 jaar p^an wie de kansen om aan het t te komen minimaal zijn. twik £)e werkplaats is bedoeld voor ietnensen die weinig kans hebben een baan te vinden. Deelne- ™aaners mogen geen jaren in de sleu- hebeigeiegenheid aan de slag blijven. r UtIet CDA stelt zich voor dat de hob- a orbyïsten op een gegeven moment °PC»och een opleiding gaan volgen, °g 1!tan het werk komen bij een bedrijf vja een project voor vrijwilli- aaberswerk met behoud van uitke- l6enïng of een eigen bedrijf beginnen. Volgens het CDA is het grootste ..probleem voor werklozen dat ze D11^een vakkennis hebben kunnen ^bpdoen of deze verliezen. Dit ver- nerieint hun kansen om een baan te 1 °"/inden, wat vooral voor jongeren '".Mie weinig of geen werkervaring .^hebben het risico oplevert dat ze £lninooit aan de slag komen. "Een hobbywerkplaats is "een eenvoudig en goedkoop middel om jongeren bepaalde beroepsvaardigheden te doen behouden", meent het CDA. De geestelijke vaders achter het voorstel zijn de CDA-raadsleden Dick van Duyn en Joop Walen kamp. Zij zijn tot het initiatief ge komen omdat Leiden naar hun me ning te weinig onderneemt voor mensen zonder werk. "Leiden neemt een bescheiden plaats in de lijst van gemeenten die initiatieven voor werklozen ontplooien. Ik denk dat de huidige maatregelen nog geen tien procent van de werk lozen bereiken", zegt Van Duyn hierover. Het tweetal zegt zich ook wel te realiseren dat het initiatief niet meer is dan een druppel op de be kende gloeiende plaat. "Dit voor stel is meer een duwtje dat nodig is om de zaak in gang te zetten. Wat er nu in Leiden gebeurt is veel te veel verbrokkeld", meent Walen kamp. Zij vestigen er de aandacht op dat het tweede deel van het ge meentelijke rapport 'Zicht op werk', een nota over werkgelegen heid, lang op zich laat wachten. "En wat van het eerste deel-van dit rapport terecht is gekomen is ook minimaal. Er wordt niet echt aan getrokken. In de laatste tien jaar is de werkgelegenheid in het cen trum met zestig procent gedaald. Wij zijn ervan overtuigd dat het be ter kan". Rotterdam Het voorstel is min of meer ge modelleerd naar een soortgelijke werkplaats in Rotterdam, 'De Sleu telaar'. "Er zouden 150 man per week terecht kunnen. En ik zou het toejuichen als het centrum zichzelf kon bedruipen", aldus Van Duyn, die een groot deel van het broodnodige onderzoek op zich heeft genomen. In de werkplaats zelf mag geen sprake zijn van bedrijfsmatige acti viteiten Dit zou concurrentiever valsing betekenen tot gevolg heb ben. "In Rotterdam zijn het echt al leen vrienden en kennissen die hun auto's er laten rèpareren. Men sen die anders geen auto zouden kunnen rijden. Daar is het dus niet concurrentievervalsend", meldt Van Duyn. Evenmin is het de bedoeling dat de jongeren er worden geschoold. "Het accent dient te liggen op het ontwikkelen en behouden van per soonlijke vaardigheden", schrijft het CDA in zijn initiatief-voorstel. De leiding van de werkplaats komt in handen van vrijwilligers, die indien noodzakelijk, met be houd van uitkering werken. Het CDA verwacht dat de inrichting CDA-raadslid Van Duyn van de sleutelwerkplaats 24.000 gulden kost en jaarlijks 21.000 gul den om de zaak draaiend te hou den. Eigen bijdrage Van de jongeren zelf wordt in to taal een jaarlijkse bijdrage van 2000 gulden verwacht. De inrich tingskosten zou de gemeente moe ten betalen uit het miljoen dat de gemeente van het rijk onlangs heeft gekregen voor 'achterstands situaties', een bedrag waarvan nog geen cent is uitgegeven. De jaar lijkse kosten voor de exploitatie komen voor rekening van het mi nisterie van sociale zaken. Dit initiatief-voorstel is een uit vloeisel van de nota 'Het CDA-Lei- den maakt er werk van', die in no vember 1983 verscheen. In juni van dit jaar lanceerde de christen-de mocratische fractie een initiatief voorstel om voor jeugdige werklo zen zogenaamde praktijkerva ringsplaatsen te scheppen bij be drijven en overheid. Dit werd tot dusver niet behandeld in de ver schillende raadscommissies en de gemeenteraad. LEIDEN "Er zijn overeenkom sten tussen de situatie in Neder land en Zuid-Afrika. Ook in Neder land steekt het racisme de kop op. Het heeft geen zin om alleen tegen het racisme in Zuid-Afrika de i straat op de te gaan als je er in Ne derland niets aan doet. Mede daar om neemt de noodzaak voor het bestaan van BOA toe. En de hoe veelheid werk ook. Het is van we zenlijk belang". Met verve verdedigt Esau du Plessis, coördinator en motor van de Boycot Outspan Actie (BOA), het bestaansrecht van deze organi satie. BOA, die ruim elf jaar actie voert tegen de apartheid in Du Plessis' geboorteland Zuid-Afrika, heeft voorlopig een part-time kracht moeten inleveren. De subsi diegever wilde nog slechts het sala ris van anderhalve man betalen. De Raad van State wees een verzoek van BOA om schorsing van dit be sluit af. De Nationale Commissie voor lichting en bewustwording Ont wikkelingssamenwerking (NCO), de subsidiegever, en BOA troffen elkaar een aantal dagen geleden voor de zevende keer in vier jaar ArtiiP»f>l bij de Raad van State. De inzet was LUCCA ook in de laatste jaren een door de NCO geplande subsidieverminde ring. De in Leiden gehuisveste BOA werd tot voor deze laatste keer steeds in het gelijk gesteld. Een part-time medewerker is in middels vertrokken. Toch moeten volgende maand in Breda, Heer len, Zoetermeer en Hilversum de zogenaamde 'stedenacties' van start gaan. Voor Esau du Plessis en zijn medewerkster heeft dat tot ge volg dat een berg extra werk moet worden verzet. BOA heeft daarom haar hoop gevestigd op de uit spraak van de Raad van State, over haar bezwaar tegen de subsidiever mindering, waarvoor staatsraad P. Kapteyn op 10 september het schorsingsverzoek afwees. "We werken hoofdzakelijk met een vrijwilligersbestand. Die men sen doen belangrijk werk maar daar kun je geen organisatie op bouwen. Die kun je ook niet naar Enschede of Goes sturen om infor matie over Zuid-Afrika uit te dra gen. Als de Raad van State ons niet in het gelijk stelt betekent dat, dat we elk zestig uur per de week moe ten werken", voorspelt Du Plessis enigszins somber. Volkshuis Alle cursussen van het Leidse Volkshuis, zoals vele taalcursus sen, VOS-cursus, Open School, Wereldoriëntatie, een politieke oriënteringscursus en nieuwe themacursussen als Leidse ge schiedenis en de gemeenteraad en sociale voorzieningen, begin nen op 1 oktober in het nieuwe pand aan de Middelstegracht 5- 7. Informatie over deze en andere cursussen is ook daar verkrijg baar. Bellen kan ook: 149180. Speciaal voor vrouwen is er een klussencursus, een cursus zelfverdediging, een cursus vrou wengeschiedenis en een cursus 'Meer leren durven'. Informatie is op hetzelfde adres en telefoon nummer verkrijgbaar. Bazaar De Stichting Paardrijden voor Gehandicapten houdt zondag een bazaar om een deel van de kosten van het ruiterkamp van gehandicapte ruiters en amazo nes te betalen. De bazaar wordt gehouden in de manege Moedig Voorwaarts aan de Wassenaar- seweg. Aanvang tien uur. Bestuursters De Stichting Leidse Vrouwen raad begint donderdag met de cursus 'Bestuurstechnische Trai ning' speciaal voor vrouwen. Voor meer informatie en aanmel ding: LVR, Groenhovenstraat 10. 2311 BT Leiden. De cursus wordt gehouden in de Caeciliastraat 18. Skigymnastiek In Leiden en vijf andere plaat sen in deze regio beginnen vol gende week skigymnastiekcur- sussen georganiseerd door de kring Leiden van de Nederlandse Ski Vereniging. Voor aanmel ding en meer informatie: 170677 of 01715-2250. Postzegel De Leidse vereniging 'De Post zegelvrienden' houdt maandag avond een ruilbeurs in samen werking met het comité Tuin- stadwijk/Staalwijk. De ruilbeurs wordt gehouden ïn het gebouw 'De Linde', Herenstraat 64. Aan vang zeven uur. K&O K&O houdt diverse cursussen in de Merenwijk het scholen complex 'De Meerpaal' aan het Broekplein - die volgende week beginnen. Zo staan er verschil lende taalcursussen op het pro gramma (Engels, Spaans) en di verse andere cursussen (bridge, schilderen, fotografie, boeren- schilderen). Aanmelden kan maandag overdag nog, tel. 141141. Een cursus politicologie begint vrijdagochtend 28 september. Aanmelden kan telefonisch op bovenstaand nummer. Dat geldt ook voor de wijncursus die aan staande maandag begint en de lezingencyclus over het Engelse Westland, die op dezelfde dag aanvangt. 65+ Speciaal voor mensen van 65 jaar en ouder in de Merenwijk organiseert de Stichting Dien stencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk Leiden de ko mende maanden tal van cursus sen, zoals bloemschikken, teke nen, schilderen, creatieve handvaardigheid en volksdan sen. Maandag is er een informa tiemiddag in het buurtcentrum 'Op Eigen Wieken'. Telefonisch opgeven is van dinsdagmorgen tot en met donderdagmorgen tus sen negen uur en half elf ook mo gelijk: 214808. Engels Het buurthuis 'Inde Vroolijcke Arcke', Pieterskerkchoorsteeg 15, begint in oktober met een cursus Engelse les. Maandag aanstaan de is er een informatie-avond. Aanvang acht uur. Telefonisch kunnen ook inlichtingen worden ingewonnen: 123271. Eskimo De film 'Kenojuak, de Eskimo kunstenaar' wordt zondag ge draaid in het museum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1. De film behandelt het onstaan van de moderne eskïmokunst in Noord- Canada. Drs. G.W. Nooter, con servator arctisch cultuurgebied, geeft voorafgaand aan de 19 mi nuten durende film een korte toe lichting. Aanvang drie uur. Softbal De softbalvereniging Volle Bak houdt maandag een open trai- ningsavond op het terrein van de vereniging aan de Anthonie Duycklaan op het sportpark in de Leidse Hout. De jeugd is wel kom vanaf zeven uur. Informatie De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt woens dag 26 september een informatie ochtend over het lezingen- en cur susprogramma van dit najaar. Er staan vele lezingen over uit eenlopende onderwerpen op het programma. Dat is ook het geval bij de cursussen. De informatie- ochtend begint om tien uur en heeft plaats in het verenigingsge bouw, Caeciliastraat 18. Telefo nisch informatie inwinnen is ook mogelijk: 220467 of 155568. De BOA-woordvoerder betreurt dit omdat de ontwikkelingen in Nederland het werk van de actie groep actueler maken. "De nood zaak van het werk van BOA staat vast, gezien de ontwikkelingen in Nederland en Zuid-Afrika. De ar beiderssituatie in Afrika is schrij nender dan die in Nederland, maar er zijn zeker overeenkomsten. In 1973 sloot Philips fabrieken in Ne derland om in Zuid-Afrika, Chiü en Brazilië deze weer te openen. Philips werd daar niet slechter op. Alleen de Nederlanders die hier op straat staan". "Wij hebben de taak om mensen bewust te maken. Sinds de Tweede Wereldoorlog wordt de tegenstel ling tussen oost en west bena drukt. BOA benadrukt de noord/ zuid-tegenstelling, tussen de rijke en arme landen. Het is onzin om op die Tweede Wereldoorlog te blij ven hameren terwijl in de Derde Wereld dagelijks oorlogen worden uitgevochten", aldus Du Plessis. De subsidievermindering is tot stand gekomen omdat de BOA, naar de mening van de NCO, zich uitsluitend moet bezig houden met de stedenacties. Voor andere acti viteiten wil de commissie geen subsidie toewijzen. "De NCO zegt dat we te veel ander werk doen. Dat vinden wij flauwekul: dat an dere werk is nodig voor het schep pen van de stedenacties. In hoofd zaak heeft al het werk met de ste denacties te maken", bestrijdt Du Plessis dit. Omdat de schorsingsuitspraak een voorlopige regeling is, wacht BOA met smart op de behandeling van har zaak door de Raad van Sta te. "We hebben hoop op een andere uitspraak. De argumenten van het NCO zijn naar onze mening zwak. Ze zijn al jaren ongewijzigd geble ven. Die van ons ook, maar wij' hebben elke keer gelijk gekregen". Over de motieven van de staats raad om BOA's schorsingsverzoek af te wijzen hoopt Du Plessis meer te weten te komen als de schrifte lijke motivering voor deze afwij zing openbaar wordt. Dat gebeurt over ongeveer twee weken. ADVERTENTIE Lederwaren Byoux shop Winkelhof 49 Leiderdorp Tel 071-8 verkoop van: Samsonite (kotlers en reistassen) Burberrys (tassen) Knlrps (paraplules) OPENINGSSTUNT Op alle Samsonite artikelen E 20% KORTING 3 lederen ceintuurs voor 3f" Bij elke aankoop gratis een portemonnaie. Zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3