Het kraakspreekuur regeert •Si Amsterdam heeft niets te vertellen in de Staatsliedenbuurt son EL n .TERDAG 22 SEPTEMBER 1984 ilijven, ge oeders met kinderen hui- nd aan het politiebureau, m regen van klachten op ït stadhuis en bij de ambts- oning van burgemeester an Thijn aan de Heren- •acht. De oorzaak: een uurtfeest' in de Amster- imse Staatsliedenbuurt, unkbandjes, grossierend in Bcibellen en banale teksten, gen de ouidere buurtbewo- srs schrik aan. Een in- jecteur van politie neemt m kijkje, maar moet hals /er kop weer de benen ne- len, omdat zijn aanwezig- eid door punks en skin- eads niet wordt getolereerd, ïgrijpen door de politie is nmogelijk. Te weinig man- gappen paraat, en dus zou et op een complete veldslag itlopen. len het „We hebben alle greep op die jurt verloren", geeft een voor- :hter van de politie eerlijk toe. jakers en wat daar meer zit, ze. ïbben er hun eigen beleid, elfs de gemeente heeft er vrij- el niks te vertellen. Er is een il- gaal café. De Rioolrat, dat had lang gesloten moeten worden. !aar dat kunnen we wel verge- n. Burgemeester Van Thijn 2eft prioriteit gegeven aan de ivierenbuurt in Amsterdam- uid om dat als eerste deel van IG- EN msterdam te verschonen van egatieve kraakelementen". ^^^et begrip kraken is eigenlijk :hterhaald in de Staatsheden- uurt. Negentig procent van de >ewijzingen komt er voor reke- ing van de kraakbeweging. Her- nic^pctinp heeft er nauwelijks reep op. Het kraakspreekuur Beft tips over vrij te komen oonruimten, maar de gegadig- en moeten zelf ook maar zien an een geschikt pandje te ko len. Wel krijgen ze op het Dreekuur te horen of een be- aald pand problemen oplevert f niet. En bij moeilijkheden kan r op hulp gerekend worden. Zo- ra er een woning vrijkomt 'ordt dat onder elkaar al door- erteld en wordt vrijwel geruis los de volgende kraker 'gein- ;alleerd'. )van enz. ?e slim af De gevel van de dienst Herhuisvesting als Amsterdamse Klaagmuur: één vijand. (foto Peter Sentei door Huub Klompenhouwer De kraakbeweging heeft een >iers atent op een systeem waarbij de J igenaar van het pand jaren in de eronderstelling kan verkeren og met dezelfde huurder van oen te hebben, terwijl er inmid- els al twintig andere krakersin e woning gewoond .ebben. Regel is overigens dat lleen die woonruimten gekraakt lizen /orden waarvoor de dienst Her- iuisvesting nog geen toewijzing leeft afgegeven. Maar juist door iet dichte netwerk aan infor- nanten is een woongroep de ge- r zr. neente vrijwel altijd te slim af. Het is lange tijd betrekkelijk ustig geweest in deze 19de van euwse wijk in Oud-West. Maar iu de harde kern van de kraak- >eweging (die ruim 90 procent an de woningtoewijzing in deze murt in handen heeft) haar ;reep op een jongere groep kra- :ers lijkt te verliezen, wordt ge- leesd voor een esealatie van ge veld. Het festival van de Staatslie- lenbuurt is inmiddels alweer en- ;ele weken achter de rug en be- loudens die ene escalatie op de Tijdagavond is het verder rede- ijk binnen de perken gebleven. )e politievoorlichter: „We heb- >en natuurlijk niet met ons laten ipotten. Die zaterdag hadden we lrie pelotons Mobiele Eenheid ichter de hand. We zijn naar de irganisatoren gestapt en hebben (ezegd: luister eens, als jullie het :elf niet in de hand houden vordt er niet meer gewaar- ichuwd, maar dan treden we neteen op. En op het hoofdbu reau hadden we een speciale staf >araat zitten voor het geval het lit de hand zou lopen. Maar zo /er is het niet gekomen". Schietpartij Nu is de aandacht voor de staatsliedenbuurt op het hoofd bureau van politie, ook al is het >p dit moment een passieve, niet :o verwonderlijk. Iedere wille keurige agent herinnert zich nog 'eilloos de schietpartij waarbij de Engelse crimineel Allan Reefe in ie Haarlemmer Houttuinen bij rijn arrestatie een politieman ioodschoot. De Engelsman was ange tijd voortvluchtig en kon rich in diezelfde Staatslieden- Duurt moeiteloos schuilhouden. Zoals dat tot op de dag van van daag ook gebeurt met talloze lie den die aan de zelfkant van de maatschappij leven. „Cijfers hebben we niet, maar tiet is onze vaste overtuiging dat 2r zich in de Staatsliedenbuurt teel wat illegale buitenlanders, junks en zwervers ophouden. Maar wat wil je, ik heb het al eer ier gezegd: we hebben er als po litie totaal geen greep op. Die buurt stelt haar eigen wetten. Voor de politie is daar niet veel meer te doen dan het opmaken van een proces-verbaal bij een aanrijding of het sussen van bu is", aldus politievoorlich ter Klaas Wilting. Harry Feuth, adjunct-directeur van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting, geeft onomwon den toe dat de Staatsliedenbuurt inderdaad het bolwerk is van de kraakbeweging in Amsterdam. In de jaren 1979 en 1980 stond de ze dienst voor de keus om met veel geweld ontruimingen te la ten uitvoeren door de politie, óf die illegale bewoners maar zo lang te gedogen. Vanuit het stad huis is toen tot dat laatste beslo ten. Achteraf gezien ogenschijn lijk een halfzachte beslissing, maar volgens Feuth wel te ver klaren en te rechtvaardigen. „De Staatsliedenbuurt bestaat vooral uit woningen in particu lier bezit. Hoewel Herhuisves ting nog altijd voor 50 procent woningen kan toewijzen, was de ervaring dat de slechte staat van de woningen plus het gegeven dat er alleen een- of tweeper soonshuishoudens geplaatst konden worden, een overweging om meestal niet tot ontruiming over te gaan. Dreigde er een ont ruiming, dan verzamelde de kraakbeweging zoveel mensen voor het pand dat er slechts met assistentie van de Mobiele Een heid ontruimd zou kunnen wor den. En de kraakbeweging had in die jaren ook nog een behoor lijke sympathie bij de buurt, die zag dat diezelfde kraakbeweging wel de malafide huiseigenaren durfde aan te pakken". Kopstukken Met Jos Paardekooper, be leidsmedewerker van wethouder Wolffensperger, weet hij zich nog te herinneren hoe die kraak beweging haar eigen manier van ordehandhaving had. Een drugs dealer in een gekraakte woning werd er 's nachts op hardhandige wijze uitgeslagen. Een boot waarvan de buurt vermoedde dat er drugs in verhandeld werden, ging debrandin. Jos Paardekoop er: „Die woongroep was ook sterk hiërarchisch samengesteld. Je had er de kopstukken, voor wie iedereen ook wel ontzag had. Maar langzamerhand is er een stroming gekomen, die aanvan kelijk onder dezelfde vlag als de woongroep in de kraakbeweging meedeed. Maar die op een gege ven moment met de spelregels niks meer te maken wilde heb ben". Het beeld ook van die andere Amsterdamse buurt, de Rivie renbuurt. Daar verloor de meer ideologische kraakbeweging de greep op haar groep. Etages wer den door groepen jongeren ge kraakt, waarna de rest van de be woners het pand uitgepest werd. Die panden werden vervolgens vrijwel helemaal gesloopt en de den meer dienst als clublokaal dan als woning. Nu ja, er werd geslapen. Maar dat was ook alles. Feesten tot diep in de nacht hiel den de buurt wakker, maar van de buurt trokken die groepen krakers zich niets aan. Die buurt werd ook de eerste waar de ge meente overging tot grootschalig In de Amsterdamse Staatsliedenbuurt is het begrip kraken eigenlijk al achterhaald. Negentig procent van de toewijzingen komt voor rekening van de kraakbeweging. De gemeente lijkt alle greep te hebben verloren op dit 19de eeuwse stadsdeel in Oud-West. Bericht uit een rigide woonoord. ontruimen. Daar gebeurde het ook dat de meer ideologisch in gestelde krakers de politie waar schuwden als die aggressieve groep weer een herkraak voorbe reidde. Paardekooper en Feuth vrezen dat diezelfde ontwikkeling ook dreigt in de Staatsliedenbuurt. Met name de buurt rond het Van Hogendorpplein, waar het kraak café De Rioolrat gevestigd is, is een toneel van verhevigde agres sie. Paardekooper: „Er zitten daar wat junks en dealers, een sterke concentratie Engelsen en Ieren. En de woongroep heeft daar nauwelijks vat op. Die vreest eigenlijk ook wel dat de acties in die buurt straks op het conto komen van de hele Staats liedenbuurt". Honden Het Van Hogendorpplein ligt er bij alsof 't een maand gele den nog doelwit van een burger oorlog was. Afbraakpanden, dichtgespijkerde ramen, vrijwel geen groen en overal leuzen en spandoeken. 'Singel 114 bloed link' zo luidt een van die span doeken. Voor de deur van het kraakcafé een donker, aftands VW-busje met een oproep om af te stemmen op de Staatsradio. Een van de vele illegale zenders in Amsterdam. Het illegale kraakcafé De Rioolrat ligt strate gisch op de hoek van het plein. De bezoekers moeten aanbellen, waarna een elektrisch deurslot al dan niet de toegang verleent. Een keihard broodje met ham, kaas en tomaat kost er twee gul den, een kop koffie een gulden en een De Leeuw of Heineken- pils éénvijftig. Van een stijlvol interieur is geen sprake: zelfs een blind paard zou er nauwelijks schade kunnen aanrichten, of het moest de tapinstallatie zijn. Het publiek is op de maandag morgen even gemêleerd als de meute honden die er rondloopt. Dus: punkers, studenten en een moeder met kind. David, de En gelstalige barkeeper snapt ner gens iets van, maar op het woord shag reageert hij heel alert en biedt hjij prompt zijn halfzware Samson aan. De sombere stem ming schijnt te danken te zijn aan het feit dat een computersto ring bij het GAK vertraging in de afwikkeling van de gelden heeft gegeven. „Ik heb verdomme sinds gistermiddag niks meer ge geten en nu kan ik ook nog twee dagen langer op mijn geld wach ten", verzucht een vrouw die met haar hond binnenkomt. Haar jammerklacht wordt ook beves tigd door twee punkers. Een an dere bezoeker klaagt over het feit dat hij als kraker in zijn huis met telelens gefotografeerd is en nu toch juridisch aangepakt dreigt te worden. Aan de muur oproepen om steun te betuigen aan de Britse mijnwerkersstaking en een foto expositie over het Ethiopische gebiedsdeel Eritrea. Dat laatse in het kader van een Eritrea maand. Het zal wel toeval zijn, maar die zelfde maandagmorgen zijn er evenveel honden als bezoekers binnen. Het lijkt wel alsof iedere kraker een hond heeft. De her der, of wat daarvoor doorgaat is favoriet. Jan Pieter wil wel wat kwijt namens de woongroep Staatslie denbuurt. Allereerst over het Het kraakcafé De Rioolrat met ervóór een busje dat oproept trammelant tijdens een feest dat de illustere naam De Staatsgreep kreeg. „Het was inderdaad heibel die avond, en er is door een punker een aantal autoban den lekgestoken. Maar dat was geen punker hier uit de buurt En die knaap wordt nu in heel Amsterdam gezocht. Als we hem vinden kan-ie beter maar een zi< kenhuis waarschuwen, war daar komt-ie dan wel in terecht' Orde Jullie hebben zo je eigen ma nier van ordebewaking, begrijp ik. Daar komt geen politie aan te pas? „Ach, als het gaat om gewone dingen. Dan is daar ook wel de politie. En met de wijkagent heb ben we ook contact. Maar dit soort dingen pikken we gewoon niet. We hebben helemaal niet zoveel problemen met de politie. Behalve een dienstgroep. Die is er nogal eens op uit om hier de boel aardig op te fokken en dat is wel lullig. Maar we kennen ze". „Ze kunnen ons toch moeilijk verwijten dat wij iets met die En gelsman Reefe te maken hebben gehad. Wij wisten van die man ook helemaal niks. Tenminste, dat hele criminele verleden van hem had-ie achtergehouden. Maar je mag wel weten dat het ons ook niet lekker zit". Er is sprake van nogal wat agressie rond het Van Hogen dorpplein. Er zou een concentra tie van Engelse en Ierse junks en dealers zitten. Jan Pieter: „Er is wel eens be weerd dat in de Staatslieden buurt de grootste concentratie gebruikers zit en dan lopen er ook wel wat dealers rond. Maar de meesten hebben hier het ge bruik redelijk onder controle. Dan maakt het ons niet zoveel uit. Maar als ze voor problemen zorgen, dan gaan we er langs en maken we ze duidelijk dat het af gelopen moet zijn, omdat ze an ders maar beter kunnen ophoe pelen. Je hebt in de Indische buurt een concentratie van Duit se gebruikers. Hier en rond de Haarlemmerstraat zijn het vooral Engelsen en Ieren. Dat komt om dat die mensen elkaar natuurlijk ook opzoeken". Hij wijst op de goede verstand houding van de krakers met de buurtbewoners. Scholen die ge kraakt werden zijn nu crèches, een theater en repetitieruimten voor fanfare en andere muziek groepen. Wat dat betreft merkt ook een administratief medewerkster van het wijkcentrum op dat er nauwelijks problemen zijn tus sen de buurt en de woongroepen. „Nu ja, als het over woningver deling en herhuisvesting gaat, dan zijn ze in de wijkraad wel heel fel, maar daarna kun je er toch best weer mee opschieten. Ze hebben sinds kort ook een paar afgevaardigden die de ver gaderingen van het dagelijks be stuur volgen. Misschien om straks ook daarin te komen. Het gaat best redelijk samen, die woongroepen en de buurtbewo ners. Al betekent het niet dat de re^t van de buurt het nu ook eens is met die extreme standpunten van die jongens. Integendeel". Klaagmuur Wonen is een recht voor ieder een, is het motto van de kraakbe weging. De Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting zien ze als een instelling die zichzelf heeft overleefd. Als de gemeente be sluit om in de Staatsliedenbuurt de verregaand verkrotte panden van de particuliere eigenaren over te nemen om ze op te knap pen en via de woningbouwver enigingen weer opnieuw te dis- tribureren, wordt dat in de kra kerskranten afgedaan als een slinkse poging om de desastreu ze gemeentepolitiek toch verder door te voeren. Bij Herhuisves ting en op het Stadhuis zijn ze daaraan gewend. „Herhuisvesting wordt door de kraakbeweging gezien als het zwarte schaap, de zondebok. Al les wat er aan het beleid in Am sterdam niet deugt, is de schuld van Herhuisvesting. Als je de muur van ons gebouw bekijkt, is het net de Klaagmuur van Am sterdam. Maar neem nu die aan koop van woningen in de Staats liedenbuurt. Wat is er nu beter om eventuele speculatie met wo ningen of het verval en nalatig onderhoud van die panden te voorkomen, dan zelf die panden aan te kopen? Maar toch noemen ze het dan weer slinkse trucs", al dus Harry Feuth. En Jos Paardekooper: „Ik be grijp het wel. Elke keer als we iets goeds doen, verliest de kraakbeweging iets van haar macht. Zolang ze voor alles maar de schuld in de schoenen van Herhuisvesting kunnen duwen, hebben ze één vijand. En als je dat maar vasthoudt, dan heb je de andere ontevredenen ook Jan Pieter: „Wat er met de aan koop van die woningen mis is, kan ik je ook vertellen. Nu zade len ze de woningbouwverenigin gen op met het opknappen van die panden. Maar als ze veel eer der en op tijd die huiseigenaren zouden hebben aangeschreven op dat achterstallig onderhoud, dan hadden die panden er nu niet zo bij gestaan. Nu plaatsen ze hier zelf echte noodgevallen in de woningen die ze nog hebben, en zit de buurt met de proble men. Ja, en in de woningblokken die straks gesloopt moeten wor den kruipen illegalen en allerlei andere mensen die zichzelf maar moeten zien te redden". Fraude Koen Dekker is voorlichter van het Gemeente Energie Be drijf. Ook die gemeentelijke dienst kent de nodige problemen in de Staatsliedenbuurt. „We hebben van bewonerscomités herhaaldelijk waarschuwingen gekregen dat er in die buurt nog al wat illegale gasaansluitingen zijn. In woningen waar we het gas hebben afgesloten schijnt het voor te komen dat ze zelf de twee uiteinden van de gasbuizen met een fietsslang of zo verbin den. In onze termen heet zoiets fraude. Maar vraag me niet om aantallen, want die ken ik niet. Kan ik ook niet weten, want zo dra we van een adres weten dat er een illegale aansluiting is, tre den we op. Desnoods wordt dan de leiding in de straat zelf afge sloten, maar ze weten dat we niet met ons laten spotten. We heb ben wel het idee dat er erg veel fraudeurs zitten. Maar het pro bleem is dat we om dat te kun nen constateren eerst de woning binnen moeten en dat is niet zo eenvoudig". De voorlichter van het GEB voegt er aan toe dat die situatie niet alleen kenmerkend is voor de Staatsliedenbuurt. Er zijn nog wel enkele van die buurten in Amsterdam waar dat veelvuldig voorkomt. Niet voor niets heeft deze gemeentelijke dienst er van het gemeentebestuur een paar speciale fraudebestrijders bij ge kregen. „Als het zo ver komt dat zelfs gas en electriciteit afgeslo ten worden, dan is het natuurlijk al heel erg. Dan hebben die men sen al veel meer schulden. Het zijn daarom ook meestal heel trieste gevallen". Gevaar Een laatste vraag aan Jan Pie ter. Met name in de kraakwereld neemt het aantal punkers nogal toe. Een deel daarvan lijkt ook aardig de kant van de fascisti sche jongeren op te gaan. Hoe houd je dat tegen in zo'n buurt? Jan Pieter: „Dat valt nog wel mee. We hebben hier een stuk of acht punkers. Misschien dat sommigen wat impulsiever rea geren, maar daarmee zijn het nog geen Centrumpartijleden. Er wordt in de beweging nogal wat afgediscussieerd en juist die Centrumpartij en de Volksunie zien we als een groot gevaar. Wat we wel zien is dat er door Her huisvesting in de wijk wel men sen geplaatst worden die echte aanhangers daarvan zijn. Wij kennen ze gelukkig, dus we hou den ze wel in het oog. Die moe ten hier geen praatjes krijgen..."

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21