'Ik dacht: nou is ie écht weg Meer dan toeschouwer bij een kerkbrand ATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 LEIDEN - Jaap van der Velden (61) uit de Meerburgerstraat was zaterdag Ionder de duizenden toeschouwers toen de vlammen eruit sloegen. Iemand had 'm opgebeld: "de Zuiderkerk staat in de fik!" Hij kon het eerst niet geloven, pak- j te toch z'n bromfiets en zag bij het naderen van de Lammenschans de dikke rook boven het kerkdak om hoogwolken. Verbluft wrong hij zich naar een opening tussen het publiek. "Nou is ie écht weg", dacht ik. "Toen de kerk dicht ging en te koop werd gezet, was ie toch nog een béétje van ons. Hij stond er tenmin ste nog zoals we eruit waren gegaan. Toen ik het thuis allemaal vertelde, zei m'n vrouw: "je doet net alsof er iemand gestorven is". Nou, dat ge voel had ik niet zo, maar ik zou, ge loof ik, wél kunnen zeggen, dat er iets in mij gestorven is. Omdat er zulke ontzettend fijne herinneringen aan die kerk vastzitten. Als je dan zoiets meemaakt, lijkt het even alsof daar voorgoed een streep door gehaald wordt. Even valt dan alles van vroe ger weg. In rook opgegaan. Wat je oog ziet, voel je in je hart". Achter deze steen moet een oorkonde verborgen zitten, die de onder wijzer Van Ulden bij de eerstesteenlegging mocht inmetselen. Als de kerk nog eens zou worden afgebroken, moet die koker wel voor de dag komen. Op dinsdag 10 oktober 1939 maakte de jonge Van der Velden hij was toen 16 - de openings- dienst mee. Een jaar daarvóór had dominee H. A. Wiersinga de eerste steen gelegd, waarbij de onderwijzer C. H. van Ulden uit de Hugo de Grootstraat een oor konde mocht inmetselen. (Als de kerk nog eens wordt afgebroken, moet die wel voor de dag ko men). De gereformeerden hadden de Hooigrachtkerk, gebouwd in 1859, verlaten. Die stond onge veer ter hoogte van de Ir. Dries- senstraat. Ze had precies tachtig jaar dienst gedaan. Een hoogno dige restauratie zou f. 12.000 kos ten, een fors bedrag in die dagen. Maar de drie gereformeerde ker ken (Herengracht, Hooigracht en Oude Vest) stonden te dicht bij elkaar. En zo kwam de stadsuit breiding van het 'Zuiderkwar tier' in zicht. Plaats en grond van het buiten 'Zuiderzicht' aan de Lammenschans bleken heel ge schikt voor de bouw van een gro te kerk. In 1933 werd dat terrein kerkelijk eigendom. "Voor de bouw", vertelt Van der Velden, "moest de kerk een lening sluiten van honderddui zend gulden. Er was toen een buitenkerkelijke die dat bedrag zó wilde lenen. Hij durfde er in de malaise van toen z'n geld wel in te steken, want de kérk zou immers toch nooit failliet gaan. Maar de commissie van beheer heeft dat aanbod geweigerd". Pelgrims Dominee Wiersinga, die de eer ste steen had gelegd, deed ook de opening. Hij preekte bij die gele genheid over het gebed van ko ning Salomo bij de inwijding van de tempel in'Jeruzalem. Wiersinga was te eenvoudig en te pastoraal voor gereformeerde jubelzangen. Hoewel daar, men selijk gesproken, wel enige re den toe was, want architect Van der Kraan had zich met zijn ge waagde kerkontwerp een baan breker getoond op het gebied van de protestantse kerkbouw - de vakpers kwam er niet over uitgeschreven -, en geen gere formeerde kerk in de wijde om geving kon qua grootte tippen aan de Leidse Zuider: met de enorme galerij mee zo'n 1200 zit plaatsen! Toch spraken velen misprijzend van 'bioscoop' of 'zwembad'. En andere kerkdij ken wellicht jaloers op zoveel gereformeerde durf - hadden het over de 'dom der doleren den', waarbij 'dom' in dubbele betekenis stond voor 'veel te groot'. Wiersinga mocht dan nog zo waarschuwen voor zelfverhef fing "want dan gaat de zegen ons voorbij", zei hij in zijn preek en het samengestroomde kerk volk aanspreken als "pelgrims op reis naar de Stad Gods, waar geen tempels meer zijn en waar God Zelf ólles is in allen", gere formeerd Leiden was niettemin dankbaar en trots, en toonde dat vrijmoedig. Op de avond van de ingebruik neming schonk iemand f. 5000 plus een bedrag dat de diakonie in staat stelde de vaste onder steunden van de kerk een extra weekuitkering te bieden. En twee dagen later mocht de hele stad komen kijken naar de kerk en het omringende zalencom plex. Alleen het verhoogde po dium met de preekstoel en de kerkeraadsbanken was toen met een koord eerbiedig afgesloten. "Ja", beaamt Jaap van der Vel den, "ook als kerkjeugd waren we erg trots op de Zuiderkerk. We hebben ons er geweldig voor ingespannen. Er was toch iets moois, iets groots tot stand geko- "We wilden als jeugd een gra nieten voetstuk voor het doop bekken aanbieden. Maar daar was de architect fel op tegen. Ik hoor hem nóg zeggen: "in mijn kerk' géén graniet". Eerst hielden we voet bij stuk. Na veel heen en weer gepraat met de kerkeraad is het uiteindelijk toch een houten voetstuk geworden. Van een fij ne soort en niet minder duur. Gorre Goslinga mocht er bij de op'ening het doopbekken op zet ten". Klanken Het eerste orgel, dat onzicht baar boven-achter de preekstoel was weggemoffeld met smalle hoge openingen in de muur voor het geluid, was meegenomen uit de Hooigrachtkerk. Toen het daar geplaatst werd, was het al tweedehands. Na de ingebruik neming van het grote galerij-or gel in 1968 is het afdankertje ge schonken aan de zusterkerk van Genk in België. Van 1946 af heeft de Zuiderkerk Wim van den Brink als organist gehad. Ook hij stond zaterdag bij de brand. Nog meer dan de schade aan het gebouw gaat de verwoesting van het kostbare orgel (27 stemmen) hem aan het hart. De pijpen zijn finaal weggesmolten. Het orgel was pas zestien jaar oud en bevond zich nog in zeer goede staat. Het laatste dat Van den Brink, met zowat alle registers uit, bege leidde was de gemeentezang van de oude psalm die wel het 'gere formeerde strijdlied' is ge noemd: "Hoe zalig is het volk, dat naar uw klanken hoort. Zij wand'len, Heer, in 't licht van 't Godd'lijk aanschijn voort". Dat gebeurde nog maar een paar maanden geleden, toen de kerke raad de gemeente in de te koop staande kerk inlichtte over de toekomstplannen. Bij die ver trouwde klanken voelden de ou deren - die in groten getale wa ren opgekomen hun kerkelijk verleden nog even herleven. De twee klokken zijn aan de smeltkroes ontkomen. Ze heb ben gehangen in de vroegere stadhuistoren van vóór de brand in 1929. Het gemeentebestuur, waarin de gereformeerde heer Goslinga wethouder van finan ciën was, schonk ze bij de ope ning van de kerk. "In de bezetting", vertelt Van der Velden, "hebben de Duitsers ze weggehaald om ze te versmel ten voor wapens. Maar toen het door S.J. de Groot schip, met een grote lading klok ken aan boord, midden op het IJsselmeer was, bracht een En gels vliegtuig het tot zinken. Na de oorlog werden bijna alle klok ken daar weer opgevist, en zo kreeg ook de Zuider haar stem terug". Brandweer Als iemand zegt, dat een be paalde plaats sterk heeft meege werkt aan zijn geestelijke vor ming, dan kan het niet anders of de gevoelswaarde daarvan is moeilijk in woorden te vatten. Zo ook met Van der Velden. "Ik heb er een deel van mijn jeugd doorgebracht, heb er belij denis gedaan, we zijn er ge trouwd, twee van onze kinderen zijn er gedoopt en twee deden er belijdenis. En dan elke zondag twee diensten, de catechisaties, de verenigingen en later, toen ik in de kerkeraad zat, al die verga deringen. Het was gewoon je tweede huis". "De morgendiensten waren al tijd vol. Bij prekers-van-naam - we noemden ze wel preekstoel- kanonnen puilde de kerk uit. Meermalen heeft de brandweer de kerkeraad moeten waarschu wen dat er uit het oogpunt van veiligheid te veel mensen wer den toegelaten. Ze zaten dan in de paden en op de trappen van de preekstoel. Er is zelfs een commissie uit de kerkeraad ge weest om dat met de brandweer te bespreken". "Uit eigen ervaring weet ik, dat dominee Westerink altijd doods bang was als hij aan het eind van de dienst de zegen moest uitspre ken. Dan stonden die honderden mensen op de barstensvolle gale rij als één man op, en dat vond hij heel eng". Aan dat kunststuk je van de architect - een diepe galerij over de hele lengte zonder één zichtbaar steunpunt in de kerk - heeft 'Hendrik Jan', zoals Westerink in de volksmond heet te, lang moeten wennen. De drukste dienst in Van der Veldens herinnering was met do minee Overduin. De man van 'De hel en de hemel van Dachau'. Dat was nog in het bevrijdings jaar. "Buiten de kerk waren luid sprekers aangebracht. In de kerktuin en op de trottoirs ston den nog meer mensen dan er bin nen zaten in de volgepropte kerk. Zeer indrukwekkend, om dat hij sprak over zijn eigen erva ringen in het concentratie kamp". Wallevis Achteraf zegt Jaap van der Vel den niet, dat de bouw van de Zuiderkerk gereformeerde over moed is geweest. "In die tijd was het een juiste beslissing. Toen waren de gere formeerden nog één in denken en hecht aaneengesmeed. Je had natuurlijk sociale standen. Zelfs in het jeugdwerk. De JV 'Obadja' bijvoorbeeld trok meer de intel lectuele jongens aan. Van de HBS en zo. En 'Christus Mea Pe tra' en 'Eben Haezer' waren meer voor de gewonen, de arbeiders. Schilders en metselaars waren er lid van. Maar je was één in je ker kelijk gevoel. En dat was: opko men voor de echtheid en de be trouwbaarheid van Gods Woord en daarvan niét afwijken. Je nam gewoon óón, dat Jona werkelijk een paar dagen en nachten in het ingewand van de vis - die walle vis van het liedje had gezeten en dat de aarde precies in zes da gen, van maandag tot en met za terdag, was geschapen, en dat Je zus veertig dagen verzocht is ge weest van de duivel en geen dag meer of minder. Alles in de bijbel was letterlijk wadr, van kaft tot kaft. Dat vastomlijnde geloof, die nadruk ook op de leer, met alles wat daaruit voortvloeide, dat gaf een sterk gevoel van saamhorig heid". Aan het doen van openbare be lijdenis ging een persoonlijk on derzoek vooraf ten overstaan van de predikant en een paar ouder lingen. "Dat ging er pittig aan toe. Bij mijn onderzoek ging een ouder ling me vragen stellen over Pela- gius met zijn leer over de verhou ding tussen zonde en vrije wil. Nou wist ik daar wel wat van af, omdat ik .er op de JV juist een inleiding over had gehouden. Maar dat ging dominee Weste rink toch te ver. Hij vond dat het bij zo'n onderzoek om andere dingen ging." "Hoe het in de jaren 60 en 70 zou worden, was in die tijd niet te voorzien, ook al stond de oor log voor de deur. De bouwers van de Zuiderkerk hebben reëel gehandeld naar het inzicht van dat ogenblik". Puur gevoel Van der Velden plaatst het merkbare begin van 'de grote verandering' na het overlijden van dr. Westerink in 1964. Ont wikkelingen in stad en samenle ving lieten de kerk niet onge moeid. Nieuwe wijken, kleinere gezin nen, de welvaart, andere denk beelden (televisie), het losser worden van de band met de kerk, de veranderingen in theo logie en ethiek (leer en leven), de discusies en het eindeloze gehar rewar daarover, het 'moderne le vensgevoel', de opening naar an dere kerken, het heeft alles bijge dragen aan het langzaam 'leeglo pen' van wat eens - in een isole mentspositie - als zinvol werd Hij ziet de drastische terugval van het kerkbezoek ook als een psychologisch gevolg daarvan. "Ik denk weieens, dat de gere formeerden te hard van stapel zijn gelopen. Nu wordt alles an ders gezien, ook in de theologie. Zelf voel ik mijn geestelijke vor ming in de Zuider als een sterke ondergrond bij de moeilijkheden die je tegenwoordig moet ver werken. Om het met dat kerklied te zeggen: een vaste grond, waar in je levensanker veilig hecht. Je kunt erop terugvallen. En wat is er voor in de plaats gekomen....?" Van der Velden ontkent niet, dat de sluiting van de kerk nood zakelijk was. "Financieel al. Maar er verdwijnt iets uit je le ven. Ik weet het: dat is puur ge voel. Emotioneel. Want overél zijn kerken. Maar een opleving zie ik voorlopig niet". De andere kant van de medail le is, dat de nood kerken naar el kaar toedrijft. "Ik vond het voor mezelf een historisch moment, toen ik als ge reformeerd ouderling een ruil- dienst in de hervormde Bethle- hemkerk moest bijwonen. In die kerk had ik als kleine jongen met m'n vader gezeten. Vader was in het begin hervormd". "Aan zulke ontwikkelingen in en tussen de kerken moet je deel nemen. Je daarvan terugtrekken kdn niet. En het mdg ook niet". Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 ds. Nauta; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Bouhuys; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 mevr. ds. De Mey, ha, 4 leerhuis Zuiderkerk, om 5 u. gevolgd door avondgebed; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg en ds. Terlouw-Sterk, ha. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Erin- ga, Den Haag; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'DijkhoF (Rijndijk): 10 kand. A. Verweij. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht): 10 ds. Ulehake, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Toorman, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesdienst, 7 ds. De Gier. Geref- Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 mevr. Koopmans-Schotanus, Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Brüsewitz, Bun- nik, mmv kerkkoor. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. R. Poet- sema, V.schoten. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 evang. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 nam. hr. Zijlstra, vrijdag 8 nam. jeugdsamenkomst. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. A. de Ruiter. Leger des Heils (hoek Groenesteeg-Ves- testr.): 10 heiligingssamenk., 7 verlos- singssam. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. 'Christelijke Wetenschap' (Steensch. 6): 10.30. Oud-Kath. K. (Zoeterw.sirigel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 Kk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30: Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 er 12.15; Merenwijk: zie herv. gem. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer, Katwijk, Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers, orgelvesper; Kruiskerk 9.30 ds. De Jonge; Opst.kerk 9.30 ds. Hoo- gendijk, 6.30 ds. v.d. Heiden; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. Herderk. 10 ds. Taselaar, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9.30 ds-. Ver heul, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Mulder, ves per; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Taselaar; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Noorman, Bussum; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ver- ploeg, Ermelo, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 dr. Fernhout; Salv.kerk 9.30 ds. 01- demans, 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 en 5 prof. Oman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Louwerse, Langerak, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2 ds. Beek huis. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. v. Gemeren, 6.30 drs. v. Bame- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 kand. Hoek, Alblasserdam. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Honkoop, dond. 7.30 ds. Mol, Elspeet. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 en 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk 9.30 en 6.30 ds. Richter. Avondmaal, Geref. Kerk: 9.30 ds Aalders, Woubrug- ge, 6.30 ds. v.d. Berg, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 9 ds. C. Visser, Utrecht. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Stoel, Bergen op Zoom, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. v.d. Heiden, 26 sept. 7.30 ds. v. Eckeveld. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. G. v. Doorn, Alphen, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 dr. Geref. Kerk: 10 ds. Pouwels, Bussum, 5 ds. Rothfusz, kinderdienst. Parkwijk: 7 nam. ds. Biesma. Jozefkerk: 7 nam. interk. vesperdienst, ds. Krispijn en pastoor Broekhof. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 3 ds. Ver meulen, Valkenburg, aangepaste ge- zinsdienst, 6 ds. v. Niel. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 hr. Vercouteren, Voor burg, 5 ds. Wolthuis, Heemstede. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Offringa, Haren, ha, 6 ds. Veldman, Staphorst; O. Kerk 10 ds. Veldman, ha, 6 ds. Schuurman, ha; Ichthusk. 10 ds. Visser, ha, 5 ds. v. Roon, ha; Pniélk. 9.30 ds. Schuurman, ha, 6 ds. Vroegindewey, ha; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Sliedregt; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; 'De Hoek steen' (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. van den Bos. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 ds. D. Kruyt, Heerlen. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Elderman, Bodegraven, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. W. van Reijn, Kerkrade. 'Excelsior') ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Brommet; Scheppingsk. 9 ds. Stegeman, 10.30 ds. R. J. v.d. Veen, Amstelveen. Elis.ziekenhuis 10 deken v. Zoelen. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 drs. Scheps, Heerlen, 7 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Jongeboer, Baarn, 6 ds. De Gelder en ds. 't Hooft, jubileumviering HVD, mmv 'Looft den Heer'; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. v. Veen, Soest, 7 ds. v.d. Kamp, Wassenaar. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. De Put ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5 ds. v. Veelen, Soest. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij- Geref. Gem.: 10 en 4 kand. Burggraaf, Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bal- jé, Breukelen, 6.30 ds. v. Waarde, Hoofd- Geref. Kerk: 9.30 hr. v. Wallinga, L.dorp, 4.30 interk. vredesdienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering, O.geest. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kempenaar, Werkendam, 6.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, opening jeugd- Geref. Kerk: 9.30 mevr. ds. Jacobi-v. Duin, L.dorp, 6.30 zie herv. gem. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, afscheid, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Wijngaar- NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 ds. Den Braber, Vries," 7 hr. J. Blom, Oude Wete ring. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 5 nam. ds. W. Vroegindewey, Eemnes, 7 ds. Keuning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Spijker, Den Haag. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. De Zilk 10 dienst. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Heemskerk; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. Nooter, 7 ds. Veenstra. Geref. Kerk: 10 ds. Da Costa. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 1U.30 ds. De Putter, 7 ds. Koo- senbrand, R.dam. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Janse, Den Haag. Van Wijckerslooth: 4 ds. P. Sierat. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem.: 10 ds. Cossee, R.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 dr. De Kruijf, R.dam, 7 ds. Vlasblom, Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 hr. Bakker, Katwijk, 5 ds. v. Rooyen, Beusichem; Bethelkerk 9.30 ds. v. Rooyen; 'De Weg wijzer' 10 ds. Smaling. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 4 kand. Lof. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Ferwerda, jeugd dienst, mmv rk. jongerenkoor. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Aarnoudse, 5 ds. Velema, Gouda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Drieber gen, Katwijk aan Zee, 6.30 ds. De Jonge, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Mondeel, Reeuwijk. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk: 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. Snel. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. Rk Kerk: i. 9, 10.30 en 11,45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, ha, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver heide; De Ark 10 jongerendienst. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Grisnigt, Bennekom, 4.30 ds. Post, Er melo. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 prof. Douma. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Heiw. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Abma, Gouda. 3 ds. Goossen, aangepaste dienst, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maas land; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 5 ds. Quartel, Gouda. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. Schoon, Mijdrecht, 5 hr. A. van Veen; Ontm.kerk 10 ds. Nieuwenhuis, Alphen. WASSENAAR: Herv Gem. Dorpsk. 10 vicaris Fechner, 4.30 ds. Verboom, Zeg veld, 7 oecum. vredesdienst Raad van Kerken; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. zie Zijllaankerk; Dorpscentrum 9.30 ds. Ouwendijk, Al phen. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. v.d. Woude en ds. v. Waasbergen, gez. dienst, 7 zie Dorpskerk; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 dr. Nepveu, Naarden. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Zoetermeer, 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks. Ned. Prot. Bond (De Wijk): 7 nam. ds. M. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder. 7 zie geref. kerk Geref. Kerk: 9.30 ds. Bakker, Amstel veen, 7 ds. Christ, Eek en Wiel, jeugd- ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30;

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11