Bezoek Gromyko ilfin VS bevestigd Duikers bij Mont Louis Opwinding Grieken over NAVO-oefening met 'vijand' Turkije 'Nederlandse ex-nazi wilde dagboeken' \eagan wil over bewapening praten Paus: blijf van de drank af EG-ministers uiten fel kritiek op Zuid-Afrika Traangas bij graf Allende k^^)ENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 atie; 'Chef-staf van Sowjet-Unie had hartaanval' FRANKFURT (AP) - De vorige week uit zijn functie ontheven chef-staf van de Sowjet-strijd- krachten Nicolai Ogarkov zou een hartaanval hebben gehad en in een ziekenhuis liggen, zo meldt het Amerikaanse persbureau Associa ted Press dat zich baseert op bron nen in het Westduitse instituut voor Sowjet-studies. Het bericht van Ogarkovs on- stlag werd enkele dagen na zijn hartaanval wereldkundig gemaakt. Hij zou een andere functie krijgen, zo verluidde het in Moskou. In het Westen is steeds aangenomen dat Ogarkov in diskrediet was geraakt en het slachtoffer zou zijn geweest van een machtstrijd in het Krem lin, dat doorgaans geen invloedrij ke posities openstelt voor militai ren. Ogarkov was in het verleden genoemd als mogelijke opvolger van minister van defensie Oesti- Paus Johannes Paulus II in Montreal. MONTREAL (REUTER) - Paus Jo- ren hannes Paulus II, die een rondreis maakt door Canada, heeft de Cana dese jongeren opgeroepen van drank en drugs af te blijven en zich te onthouden van seks voor het hu welijk. „Heb de moed de handela- ADVERTENTIE bedrog te weerstaan, die for tuin maken van uw honger naar ge luk en die u flink laten betalen voor een moment in een kunstma tig paradijs", zo zei de paus op een bijeenkomst in Montreal, die werd bijgewoond door 65.000 personen. „Wat een korte weg naar het ge luk lijkt te zijn, leidt tot niets", al dus de paus. Hij onderstreepte het belang van trouw in het huwelijk en hield zijn toehoorders voor dat zij „een voortijdige ervaring van plezier" niet moeten verwarren met eeuwige liefde. De toespraak van de paus volgde op een mis in de openlucht, waar bij 325.000 mensen aanwezig wa ren. Het was de grootste bijeen komst tot nu toe tijdens het bezoek van de paus dat afgelopen zondag begon. Een honderdtal vrouwen demonstreerde in een park tegen de houding van de kerk ten opzich te van geboortebeperking en echt scheiding. 1436 ^^ASHINGTON - De Russische vice-premier en minister van buitenlandse zaken Andrei ^■^romyko komt op 28 september naar het Witte Huis voor een gesprek met de Amerikaan- president Reagan. Gromyko is rond die tijd in de VS voor de Algemene Vergadering n de VN. Het is de eerste maal dat Reagan een zo hoge Sowjet-functionaris ontmoet. leagan kondigde Gromyko's be llek gisteren in de perskamer van pt Witte Huis persoonlijk aan en i vermindering van bewapening |oor ogen te hebben en de Rus er i te willen overtuigen „dat de |S geen kwaad in de zin hebben". ■oor Herik Kolb I Reagan zei voorts dat het aller eerst van belang is „na te gaan of krij de dreiging niet kunnen ver in inderen die over de wereld hangt In waarvoor de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten voornamelijk |/erantwoordelijk zijn". Gromyko ezocht het Witte Huis voor de ■laatste maal in 1978 voor een on- Iderhoud met president Carter. I Vorig jaar liet Gromyko bij de |VN verstek gaan, omdat de New -Yorkse luchthavenautoriteiten zijn vliegtuig geen landingsvergunning wilden geven, na het neerschieten van een Zuidkoreaans verkeers- bruik van een militair vliegveld zij nog vier jaar met Ronald Rea- aanbood, weigerde Gromyko te ko- gan zaken zullen moeten doen", men. President Reagan heeft aan Washington scherpe kritiek blootgestaan van Reagan een zijn Democratische tegenstander reeks onderwerpen van internatio- Walter Mondale, omdat hij de eni- naal belang. Hij wilde niet voor- ge president is die geen Sowjet-lei- spellen welke resultaten de ont- ders heeft ontmoet sedert beide moeting zal opleveren, landen in 1933 betrekkingen i wel: „Ik denk dat misschien de tijd knoopten. Bovendien poogt Rea- gekomen is dat wellicht alles moet gan zich in de afgelopen weken te worden gedaan dat wellicht beter begrip tussen onze twee lan den kan bewerkstelligen". De Amerikaanse president ont kende dat de uitnodiging aan Gro myko een verkiezingstruc is: „De feiten zijn in strijd met zo'n veron derstelling. Wij hebben bij tal gelegenheden ontmoetingen kozen, ontdoen van de indruk dat hij een 'schietgraag' politicus is, die meer interesse heeft voor Amerikaanse militaire versterking, dan voor wa penbeheersing. In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verluidt dat als Reagan wordt her- snel poging zal met de Sowjet-Unie voorgesteld en worden gedaan de onderhandelin- wij hebben ons niet van dergelijke gen ontmoetingen teruggetrokken". Senator Charles Percy, de Repu blikeinse voorzitter van de com missie voor buitenlandse betrek kingen in de Senaat, veronderstel de dat de Russen belang hechten aan een ontmoeting met Reagan vliegtuig boven Russisch grondge- tijdens de verkiezingscampagne bied. Hoewel minister Shultz van omdat zij „hebben besloten dat de buitenlandse zaken hem het ge- president wordt herkozen en dat beperking van kernwa pens voor lange en middenafstand te hervatten, terwijl ook op andere gebieden overeenkomsten tussen de twee supermachten zal worden nagestreefd. Regeringsfunctionarissen zeg gen dat van Gromyko's bezoek geen opmerkelijke vooruitgang mag worden verwacht. Een nieuwe overeenkomst op het gebied van culturele uitwisseling en de ope ning van nieuwe consulaten ligt al geruime tijd in de ijskast, maar op het terrein van de wapenbeheer sing blijven grote verschillen van opvatting bestaan. DUBLIN/DEN HAAG (ANP/DPA) - De ministers van buitenlandse za ken van de tien landen van de Eu ropese Gemeenschap hebben gis teren in Dublin in een ongewoon scherpe verklaring de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek veroor deeld en gepleit voor een grondwet die ook voorziet in politieke rech ten voor de zwarte meerderheid. Zij die bij de jongste golf van on lusten zijn gearresteerd zonder in staat van beschuldiging te zijn ge steld moeten worden vrijgelaten, aldus een verklaring die na afloop van het overleg over coördinatie van het buitenlands beleid werd gepubliceerd. De zorg die de Tien hebben uitgesproken over de mas sale arrestaties na de boycot van verkiezingen voor de kleurlingen en Indier-parlementen zal recht streeks aan de Zuidafrikaanse re gering worden overgebracht. Uit de verklaring blijkt niet dat de Tien overwegen om door econo mische dwangmaatregelen hun af keer van de apartheid kracht bij te zetten. De twee EG-landen die in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties het recht van veto heb ben, Groot-Brittannië en Frank rijk, hebben enige tijd geleden van dit recht gebruik gemaakt om een olieboycot van Zuid-Afrika te tor pederen. Tot nu toe is in gemeen schappelijke verklaringen elke verwijzing naar pressie, dwang, of zelfs maar druk op Zuid-Afrika zorgvuldig vermeden. Na twee weken van ernstige on lusten in zwarte woonoorden is vandaag in grote delen van Zuid- Afrika een totaal verbod op pro testbijeenkomsten van kracht ge worden. Het verbod geldt onder meer in de steden Johannesburg en Pretoria, delen van de provincie Natal en de woongebieden van Sharpville, waar de ongereldheden het hevigst waren. De maatregel blijft tot het eind van deze maand van kracht. OOSTENDE (ANP/AFP) - De ber gingsmaatschappij Smit Tak uit Rotterdam is vanmorgen begon nen met een duikonderzoek bij het wrak van de Mont Louis voor de Belgische kust. De bergingssche pen van Smit en de Belgische SANTIAGO (UPI/AFP) - De Chi- leens politie heeft gisteren met traangas demonstranten verspreid bij het graf van de vroegere presi dent Salvador Allende. Ongeveer zeshonderd personen begaven zich in de kustplaats Vina del Mar naar de begraafplaats, waar Allende ligt. Zij wierpen rode bloemen op het graf van de voormalige leider, die werd vermoord bij de rechtse mili taire staatsgreep van 1973. Er zijn acht personen gearresteerd. In een radiotoespraak ter her denking van de coup die hem elf jaar geleden aan de macht bracht, maakte generaal Pinochet nog eens duidelijk dat het leger tot minstens 1989 de touwtjes in han den zal houden. „De strijdkrachten hebben een duidelijk en vastom lijnd proces gagarandeerd. Ik roep mijn landgenoten op met energie op deze weg voort te gaan. Wij zul len de bestemming van Chili niet overgeven aan onzekerheid en aan de dreiging van het totalitarisme", zo zei de 68-jarige generaal. Pino chet haalde uit naar de media, die volgens hem overdrijven over de onrust in zijn land. Behalve in Vina del Mar werden ook elders in Chili demonstraties gemeld. De Chileense ambassade aan de Mauritskade in Den Haag is afgelo pen nacht besmeurd met verf. Union zijn vanmorgen vroeg uitge varen om poolshoogte te nemen bij het gezonken schip dat gisteren in tweeën brak. Volgens Smit Internationale zit het schip echter nog van onder aan elkaar vast en is het dus alleen ge scheurd. Het weer in Oostende is sterk verbeterd. Volgens Hans Wa lenkamp, bergingsinspecteur van Smit, is een windkracht van drie voorspeld, zodat het zo goed als ze ker is dat de speciale duikploeg met het onderzoek kan beginnen en een beeld van de situatie onder water kan geven. Hij hoopt dat als het weer stabiel blijft, vanavond kan worden begonnen met het bo ven water halen van enkele delen van de lading van de Mont Louis. De duikploeg zal bekijken hoe groot de wanorde in het ruim is als gevolg van de storm van de afgelo pen dagen. De bergers verwachten dat het een enorme chaos is en de pijpen en containers door het hele ruim liggen verspreid. Ook onder zoeken de duikers of de containers, geladen met uranium-hexafluori- de, niet beschadigd zijn. Als dat gas met water in aanraking komt ontstaat een agressief zuur dat de bergingswerkzaamheden ernstig kan bemoeilijken. Ondanks de te genslagen van de afgelopen dagen is de bergingsinspecteur van Smit- Tak nog niet somber gestemd over de operatie. „In dit gebied voor de Belgische kust hadden we alleen niet zulk slecht weer verwacht. Maar we laten we ons er in ieder geval niet door afschrikken. Mis schien hebben we nu geluk en blijft het weer een poosje goed. Het moet dan mogelijk zijn binnen niet al te lange tijd al een belangrijk deel van de lading te bergen". De vervoerders van de lading van het gezonken Franse vracht schip hebben een extra verzeke ring ter waarde van 25 miljoen francs afgesloten om de eventuele schade te dekken die door de Mont Louis is veroorzaakt. Dit is in Mün- chen vernomen van deskundigen op het gebied van nucleaire verze kering. Zij waren aanwezig bij een bij eenkomst die was georganiseerd door het kernagentschap van de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling) en het Internationale Atoom Agentschap van Wenen. De opdrachtgevers voor het ver voer van de 30 containers licht ra dio-actief materiaal naar de Sow jet-Unie zijn de Franse kernener giebedrijven Cogema en Comhu- ATHENE - De eerstvolgende Griekse parlementsverkiezingen zullen volgens normaal schema in oktober volgend jaar worden gehouden, voorzover het van de regering afhangt. Dit heeft de Griekse premier Andreas Pa- pandreou gisteren bekendge maakt. Daarmee maakte hij een einde aan tien dagen voortduren de speculaties dat reeds deze herfst verkiezingen zouden wor den gehouden. door Frans van Hasselt De golf van speculaties kwam op gang toen Papandreou met ongehoorde felheid en woede reageerde op de verkiezing, een dag eerder, van Konstandinos Mitsotakis tot nieuwe leider van de rechtse partij Nieuwe Demo cratie en daarmee tot oppositie leider. De enig redelijke verkla ring voor deze woede-uitbarsting die ook in linkse kringen op kritiek stuitte - was dat de pre mier zo gauw mogelijk wilde af rekenen met zijn persoonlijke vijand, de afvallige liberaal die in 1965 zijn vader, de toenmalige premier George Papandreou, „verraadde". En daarmee, aldus Andreas, „bijdroeg tot de dicta tuur van 1967". De pers ontdekte vele andere voordelen voor de regering uit vervroegde verkiezingen: ze zou den dan nog gebaseerd op het oude systeem kunnen worden gehouden, dat de grote partijen bevoordeelde, en niet volgens het door Papandreou indertijd beloofde evenredigheidssys teem. Bovendien zouden ze de te verwachten verdere moeilijkhe den op economische gebied voor kunnen zijn. De minister van economische coördinatie, Arse- nis, gold als een van de grootste voorstanders van de vervroe ging. Bij de Euroverkiezingen van juni jl. was gebleken dat de so cialistische regeringspartij was teruggelopen van 48 naar 42 pro cent van het electoraat. Dit per centage, waarmee men volgens het huidige systeem nog net een absolute meerderheid kan beha len in het parlement, zou men al licht tot deze herfst nog kunnen vasthouden. Overdenking Toen Papandreou vorige week onverwacht met vakantie naar Kreta trok, werd dat, waarschijn lijk ook wel terecht, opgevat als een periode van overdenking. Als dat waar is, is die uitgelopen op een negatieve beslissing. De regering wil - iets wat bijna nooit voorkomt in de Griekse ge schiedenis - haar periode van vier jaar gewoon uitzitten. De Griekse pers had ook al lang bedacht met welk voor wendsel de parlementsontbin- ding kon plaatsvinden. Volgens de Grondwet kan de president daartoe onder andere „een natio nale kwestie van buitengewone betekenis" aanroepen. Welnu, deze maand vinden in het VN-ge- bouw in New York besprekingen over Cyprus plaats. Ze worden aangeduid als „de laatste kans" waaruit dus belangrijke beslis singen kunnen worden ver wacht. En als 'Cyprus' niet toe reikend zou zijn: volgende maand komt er een hoogst on overzichtelijke, bizarre maar ook nogal gevaarlijke situatie in het oostelijk bekken van de Middel landse Zee. Daar worden dan na melijk gelijktijdig, en in nage noeg dezelfde wateren, manoeu vres gehouden van de NAVO („Display Determination" waar aan Griekenland niet deelneemt) en van Griekenland zelf, onder de naam „Storm 84". De Turkse regering heeft giste ren waarschuwende woorden la ten horen over deze ontwikke ling. Zij zal protesteren tegen de voorgenomen Griekse manoeu vres, en zij zal dat in extra sterke bewoordingen doen, aldus de re geringswoordvoerder in Ankara, als Griekenland daarbij ook het Griekse eiland Limnos zal be trekken. Dit eiland, in het noor den van de Aegeïsche Zee, is vol gens Turkije door de Grieken ge militariseerd in strijd met de be palingen van het verdrag van Lausanne van 1923. Dit is ook de reden dat de Turken er tot nu toe in slaagden, het buiten NAVO- manoeuvres te houden, en op grond daarvan weer weigerden de Grieken nu al enkele malen deel te nemen aan zulke manoeu vres. Athene heeft prompt gerea geerd op de Turkse waarschu wing. Niet voor de eerste keer werd er aan herinnerd dat het Verdrag van Lausanne, wat de demilitarisatie van Limnos en andere eilanden in de buurt van de Dardanellen betreft, is achter haald door het Verdrag van Mon- treux van 1936, iets wat door de toenmalige Turkse minister van buitenlandse zaken, Aras, in een toespraak in het TWkse parle ment is toegegeven. Er zijn teke nen dat generaal Rogers, opper bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, en de nieuwe NAVO-secretaris-gene- raal Lord Carrington, enig begrip begonnen te krijgen voor de Griekse argumentatie. Des te woedender is men hier dat bij het komende oorlogsspel de Tur ken de taak krijgen toegewezen de Griekse eilanden in de Aegeï sche Zee, waarvan sommige vlak bij de Turkse kust liggen, te „ver dedigen" tegen Amerikaanse Verklaring Heidemann belast overleden zakenman ir. Heerema HAMBURG - De vroegere Stern- redacteur Gerd Heidemann (52) was aanvankelijk van plan om de aankoop van de zogenaamde dag boeken van Adolf Hitler zelf te fi nancieren. Tegen de rechtbank in Hamburg verklaarde hij daartoe contact te hebben gehad met een rijke Nederlandse zakenman, die tijdens de oorlog in de Waffen-SS had gediend. door Hans Amesz Tijdens het proces noemde Hei demann zijn naam niet, maar in de wandelgangen het hij later weten dat het om ir. P. S. Heerema zou gaan, de drie jaar geleden op 71-ja- rige leeftijd overleden zakenman, die onder meer vanuit Londen en Leiden opereerde. Heerema zou zijn opgetreden na mens een groep die bereid was zeer veel geld voor de dagboeken op ta fel te leggen. Voorwaarde was ech ter dat hieruit zou blijken dat Hit- Ier niet verantwoordelijk was voor de jodenvervolgingen. Heidemann zei dat hij bang was geen nazi-thema's meer aan Stern kwijt te kunnen. Dat kan kloppen, want ex-hoofdredacteur Peter Koch had hem inderdaad verbo den zich nog bezig te houden met onderzoek naar gebeurtenissen uit het zogenaamde Derde Rijk. De redactie mompelde dat hij een „na zi-tik" had. Het verhaal van de wel varende Nederlandse ex-nazi is in de uitgebreide literatuur over de vervalste Hitler-dagboeken, die Stern uiteindelijk voor 9,34 mil joen mark kocht, tot nu toe echter niet verschenen. Levensloop Nadat de vervalser van de dag boeken, Konrad Kujau (46), vorige week drie dagen aan het woord was geweest en zeer avontuurlijke verhalen had opgedist, was nu de beurt aan Heidemann. Hij vertelde zijn levensloop en stond uitgebreid stil bij zijn activiteiten voor Stern. Aanvankelijk werkte hij daar als fotograaf, maakte 13 oorlogen mee, reisde zeer veel. Voor een fotore portage over de wreedheden van blanke huurlingen in de Kongo had hij de eerste prijs in dè „World Press"-fotowedstrijd gewonnen. Tussendoor trad hij tevens op als rechercheur, wat later zijn voor naamste bezigheid zou worden. Al in 1954 had de redactie hem naar Göttingen gestuurd om uit te vinden of het waar was dat de toen malige Chinese premier Tsjou En- Lai in 1923 als student een zoon had verwekt bij het kamermeisje Kunigunde Staubenfiel. Volgens Heidemann kwam hij er snel ach ter dat het niet om Tsjou En-Lai, maar om de onbekende Chinees Tsju Ling-Gui gaat. Dat had hij ook op de redactie in alle duidelijkheid verteld. Maar de toenmalige hoofd redacteur Henri Mannen zou kort en bondig besloten hebben: „Tsjou is Tsju". Opzienbarend Korte tijd later verscheen dan ook het verhaal: Tsjou En-Lai's zoon viel voor Duitsland" in Stern. In een kort voor het proces gepu bliceerd verhaal over Heidemann schrijft Stern echter heel iets an ders. Namelijk dat Heidemann er wel degelijk rotsvast van overtuigd was dat het wel om de Chinese mi- nister-president ging. Nadat Heidemann meer 'opzien barende' dingen had gedaan, waar onder de ontdekking van de identi teit van de geheimzinnige schrijver B. Traven en het met eigen levens gevaar redden van een collega en 16 buitenlanders uit de burgeroor log in Jordanië, zou Henri Mannen hem geprezen hebben als de 'offi cier van justitie' van Stem, als de onberispelijke rechercheur, die het weekblad had behoed voor vele fouten en vervalsingen. Mannen zou Heidemann in het vervolg, wat hij ook deed, altijd 'dekken'. Voor de nazi-tijd begon Heide mann zich pas te interesseren, toen hij als gevolg van een speurtocht naar jachten, was gestoten op de Carin-11, dat eerst in het bezit van Goring was geweest en later in dat van het Engelse koningshuis. Hij kocht het vervallen motorjacht voor 160.000 mark teneinde het na renovering weer te verkopen aan een Amerikaanse geinteresseerde. Maar daar kwam niets van terecht. Bemiddeling In plaats daarvan verscheen door bemiddeling van een collega aller lei belangrijke ex-nazi's, onder wie de vroegere SS-generaal Wolff (kort geleden gestorven) en Mohn- ke aan boord. Om mee te kunnen praten, schafte Heidemann boeken over het Derde Rijk aan: „Ik wilde niet altijd alleen maar whisky in schenken". In 1979 gaat Heidemann naar Zuid-Amerika om Hitiers rechter hand Martin Bormann op te spo ren. De vroegere SS'er en adjudant van Himmler, Karl Wolff, reist mee om 'deuren te openen'. Heidemann vindt, zegt hij, Bormann niet, maar komt wel via via in contact met de ex-nazi Tiefenthaeler en de verza melaar van nazi-souvenirs Frits Stiefel. Speuren Bij de laatste ziet hij 'twee minu ten' een dagboek van Hitier. Dat vertelt hij aan zijn chef bij Stem, Thomas Walde. De uitgeverij raakt geïnteresseerd en zonder de hoofd redactie in te lichten, krijgt Heide mann van de directie opdracht ver der te speuren. Door bemiddeling van Stiefel en Tiefenthaeler ontmoet hij dan Konrad Kujau, die zegt de dagboe ken via invloedrijke familieleden in de DDR te kunnen krijgen. Vol gens het verhaal over het neerge storte vliegtuig met de persoonlij ke bezittingen van Hitier bij Bör- nersdorf in de buurt van Dresden. Heidemann zei dat de dagboe ken vacuum verpakt in folie met piano-transporten uit de DDR kwamen. Dat had Kujau, die hij toen overigens alleen onder diens pseudoniem Fischer kende, hem verteld. Terwijl vorige week bij de uitlatingen van Kujau Heidemann voortdurend het hoofd schudde, was dinsdag het omgekeerde het geval. SANTIAGO - Aanhangers van de Chileense generaal Pinochet juichten hem toe, toen hij gisteren door de straten van Santiago reed, op weg om een toespraak te houden ter gelegenheid van zijn elf-jarig bewind, (foto api

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7