Garnalen pellen: 1 strengere eisen Eis van 3,5 jaar cel tegen Vleesfraudeur' Kamer wil vissers ontzien Veelbelovend middel tegen prostaatkanker Explosie Van Heutsz- monument: kind gewond Kamer: demonstraties op Binnenhof toestaan Schoo snijdt in subsidie voor NCO Kamer wil voor tbr-klanten spoedig betere rechtspositie VOORDEELMAND ER 191 Woensdag 12 september i9s4 BINNENLAND pagina 5 at om ng va is. Vo de rt /an d bi düEN HAAG (ANP/GPD) Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat in grote lijnen akkoord met het gewijzigde ontwerp-garnalenbesluit, waarmee de regering de kwaliteits- io mc^ewaking van de garnalen in de gehele produktieketen wil verbeteren. Het thuispellen at 25van garnalen zal eind dit jaar door middel van verscherpte inrichtingseisen worden gere- rovingcld in een 'pel-verordening'. Alleen beroepsmatige pellers die aan deze eisen voldoen, emeikrijgen een vergunning. ROTTERDAM (ANP) - Er worden momenteel veelbelovende resulta ten bereikt met een nieuw genees middel tegen prostaatkanker. Me dische deskundigen hebben de nieuwe behandelmethode gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. Een voorlopig onderzoek onder ernstige gevallen van prostaatkan ker aan enkele academische zie kenhuizen en de Daniël de Hoedkliniek in de Maasstad heeft aangetoond dat zeventig tot tachtig procent van de patiënten, die met het nieuwe middel waren behan deld, een duidelijke verbetering ondergingen. Een uitgebreider onderzoek in meerdere medische centra zal moeten bevestigen of het door de firma Hoechst ontwikkelde prepa- raat Buserelin inderdaad effectief is en geen bijwerkingen heeft, zo als bij andere geneesmiddelen te gen prostaatkanker. Deze nieuwe ontwikkeling zal worden besproken op een sympo sium dat vrijdag en zaterdag aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam zal worden gehouden. Ruim tweehonderd wetenschappers uit de gehele wereld zullen aan deze eerste bijeenkomst over dit onder werp in Europa deelnemen. Prof.dr F. Schroder, hoogleraar in de urologie in het academisch ziekenhuis in Rotterdam, vindt het nog te vroeg om van een doorbraak te spreken, maar heeft wel hoop volle verwachtingen over het nieu we middel. Ook uit het buitenland komen berichten over succesvolle behandelingen. „Als de resultaten van de onderzoeken bevestigd worden, zou er sprake zijn van een belangrijke verbetering van de vooruitzichten van patiënten met prostaatkanker", aldus de hoogle- Prostaatkanker is een van de meest voorkomende kwaadaardige gezwellen bij mannen boven de vijftig jaar. Als doodsoorzaak staat de ziekte in deze leeftijdsgroep in de meeste landen op de tweede plaats. Bijna driekwart van alle pa tiënten vertoont op het moment dat prostaatkanker wordt vastge steld al uitzaaiingen. Hierdoor wordt de kans op een succesvolle behandeling vrijwel onmogelijk. Het nadeel van de traditionele behandeling met hormonen is het verhoogde risico dat de patiënten lopen op hart- en vaatziekten. Het nieuwe geneesmiddel heeft deze bijwerking niet, aldus prof. dr H. de Voogt, hoogleraar in de urologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. »t ge Rijn PvdA, CDA, SGP en WD hebben e vee er gisteren wel sterk op aangedron- gen dat de Nederlandse garnalen- t bo vissers door de nieuwe, strengere ,r di eisen niet in een ongunstige con- econ currentiepositie ten opzichte van at ei hun buitenlandse collega's worden ath^ gedwongen- ullei Staatssecretaris Ploeg (land- n ge bouw en visserij) en zijn collega V0Q Van der Reijden (volksgezond ste! heid) menen dat er genoeg waar- ia d( borgen zijn dat dit niet gebeurt, ndijl Pl°e6 bekijken of vissers die apar door gedwongen investeringen in de problemen kunnen komen, fi nancieel kunnen worden gehol- pen. De PvdA wil nog verder over- nko- ^eg over de pel-verordening, die gjs- wordt voorbereid door het pro- I na, duktschap voor Vis en Visproduk- -eep ten. Van der Reijden zei de Kamer erse we' daarover te willen informeren, en(j maar voor de verordening geen verantwoordelijkheid te dragen. Een en ander bleek gisteren tij- mmtm dens mondeling overleg tussen de 3 vaste kamercommissie voor visse rij en de staatssecretarissen Ploeg, Van der Reijden en Van Zeil (eco- aas, nomische zaken). ,eb Het pellen van de garnalen zal in 'nk' het vervolg moet gebeuren in ;eb. ruimten waar het niet warmer is 7-2- dan 15 graden. De garnalen mogen vrl. slechts gedurende 20 minuten aan E- die temperatuur worden blootge- steld. Op de vraag van het CDA- 10[ kamerlid Van Noord hoe dat dan [.9. moet in de warme zomermaanden, M. verwees Ploeg naar 'goed overleg' 14, met de gemeenten, die moeten ns- controleren of de pellerij wel hy- C. giënisch genoeg gebeurt. Staatssecretaris Van der Reijden g' verklaarde blij te zijn met het over- 3/ leg van commissarissen van de ko- .3.' ningin en burgemeesters in gebie- 11den waar de garnalen thuis worden gepeld. "Er is verregaande over eenstemming over de sociale con trole in die gemeenschappen waar gepeld wordt, zodat het niet meer in de slaapkamer hoeft. De ge meenten zullen er op toezien dat Door het eten van met de shigella- bacterie besmette garnalen stier ven begin dit jaar veertien oudere mensen. het ook echt goed gebeurt", zei hij. GcirdillCr WOrdt Investeringen De kamerleden Konings (PvdA), MCt V0I*VOilICi Metz (WD), Van Noord (CDA) en AT 1 1 Van Rossum (SGP) wezen op de JJ| 1\| 0Q0I*l3.IlCl grote investeringen waartoe de garnalenvissers worden gedwon gen als op korte termijn het besluit van kracht wordt. Zo moeten de garnalen aan boord worden ge koeld tot maximaal vier graden Celsius. Ook zullen de handelaren bij de verdere verwerking aan de wal investeringen moeten doen, onder meer voor koeling. Uit concurrentieoverwegingen pleitten zij daarom voor een over gangsregeling, opdat de garnalen- sector zich geleidelijk kan aanpas sen. Zonodig moet de overheid met financiële steun over de brug komen. Volgens Ploeg is dat in de eerste plaats een kwestie van het bedrijfsleven zelf. De investerings kosten zijn volgens hem niet gigan tisch, maar als die tot onoverkome lijke bezwaren leiden, is hij wel be reid tot een investeringsregeling, waarbij-dan zeker een beroep op de kas van de Europese Gemeen schap zal worden gedaan. Ook moet zo snel mogelijk met de andere EG-lidstaten worden overlegd over het invoeren van de zelfde kwaliteitseisen in die lan den. Volgens Ploeg zal dat ook zo snel mogelijk gebeuren, maar de staatssecretarissen waren eenslui dend van mening dat na de 'shigel- la-affaire' van begin dit jaar eerst voor ons land snel nadere kwali teitseisen moeten worden gesteld. AMSTERDAM (ANP) - Het Van Heutsz-monument in Amsterdam is gistermiddag door een explosie beschadigd. Bij de ontploffing raakte een jongetje licht gewond. De verantwoordelijkheid voor de explosie is opgeëist door de groep 'Koetoh Reh', genoemd naar de In donesische kampong die tijdens het bewind van Van Heutsz werd uitgemoord. Bij politie-onderzoek is gebleken dat aan de achterzijde van het mo nument een aantal staven dyna miet was bevestigd. Een van de staven is ontploft toen het spelen de kind de bedrading aanraakte. De Explosieven Opruimings Dienst heeft de explosieven inmid dels onschadelijk gemaakt. De politie is begin deze week ge waarschuwd dat er zich bij het mo nument een bom zou bevinden. Bij nader onderzoek kon echter niets worden gevonden. Ook gisteroch tend, vlak voor de ontploffing, heb ben agenten het beeld nog onder zocht. Hoe het mogelijk is dat de politie niets heeft gezien of gevon den is niet duidelijk. Kort na de ontploffing waren de niet ontplofte staven dynamiet zelfs van grote af stand zichtbaar. In een schriftelijke verklaring zegt de groep Koetoh Reh de aan slag te hebben gepleegd om aan dacht te willen vestigen op het ra cisme in ons land. De moordpartij van het koloniale leger in Koetoh Reh, waarbij 460 slachtoffers vie len, is volgens de groep geen inci dent geweest. „Er is geen sprake van opkomend racisme, het racis me in Nederland is al eeuwen oud". Gewezen wordt onder ande re op Nederlandse steun aan Zuid- Afrika, het rechteloos houden van politieke vluchtelingen, het op gro te schaal uitzetten van vreemdelin gen en „het denken dat wit beter is dan zwart". Ook de reis van een Amsterdam se delegatie onder leiding van bur gemeester Van Thijn naar Indone sië is de groep een doorn in het oog. Het in 1935 door koningin Wil- helmina onthulde Van Heutsz-mo nument was vele malen doelwit allerlei acties. DEN HAAG (ANP) - De Canadees Paul Wood, alias John Gardiner, zal in ons land niet strafrechtelijk worden vervolgd wegens het in be zit hebben van dertien patronen voor een vliegtuig-boordwapen. Dit heeft minister Korthals Altes (justitie) gisteren meegedeeld het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) in antwoord op diens schriftelijke vragen. Volgens de minister lijkt in het bijzonder de Belgische rechtsorde door de gedragingen van Wood te zijn geschonden. Het in België ten laste te leggen feit is van ernstiger aard dan dat waarvan de door Bel gië opgeëiste persoon in Neder land wordt verdacht, aldus de be windsman. Wood wordt in België ten laste gelegd dat hij samen met anderen in totaal 193 patronen heeft gestolen op een Belgische luchtmachtbasis nabij Florennes. De Belgische justitie heeft een ge rechtelijk onderzoek geopend en wil de verdachten vervolgen. De mededaders van Wood wor den in België vervolgd en berecht. Uit een oogpunt van rechtvaardig heid, rechtsgelijkheid en proces-ef- ficientië acht het Openbaar Minis terie het dan ook aangewezen dat betrokkene in België wordt ver volgd en berecht, aldus Korthals Altes in zijn antwoord. Uit het antwoord op de kamer vragen blijkt dat staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) over eenkomstig de uitleveringswet niet eerder een beslissing kan ne men over een verzoek tot uitleve ring dan nadat de rechter zich daarover heeft uitgesproken. Het staat volgens de staatssecre taris nog niet geheel vast of uitleve ring toelaatbaar is. Wood heeft be roep ingesteld tegen de uitspraak van 2 augustus van dit jaar van de arrondissementsrechtbank in Bre da, waarbij zijn uitlevering aan de Belgische regering toelaatbaar werd verklaard. Paul Wood kwam in het nieuws nadat hij werd ontmaskerd als in filtrant in de vredesbeweging rond de vliegbasis Woensdrecht, die is aangewezen als mogelijke basis voor eventueel te plaatsen kruis- vluchtwapens in Nederland. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam werd gisteren de jaarlijkse demonstratie gehouden tegen het huidige regime van Pinochet in Chili, precies elf jaar nadat de democratisch gekozen regering-Allende bij een staats greep werd afgezet. De demonstranten liepen van het Beursplein naar het cultureel centrum Paradiso, waar een manifestatie werd gehouden met sprekers en Chileense muziek (Foto anp» Couveusebaby in kleur op het kraambed NIJMEGEN (ANP) - In het Nijmeegse Canisius-Wilhelmi- naziekenhuis staan moeders sinds kort doorlopend „in con tact" met hun baby in de cou veuse. Via een televisiescherm aan het kraambed kunnen de moeders als ze dat willen de he le dag in kleur naar hun kind kijken. De beelden worden ge leverd met geluid, terwijl bo vendien telefonisch contact mogelijk is met het verpleeg kundig personeel op de cou veuse-afdeling. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is voor deze service gekozen nadat de cou veuse-afdeling vorig jaar bij een interne verbouwing verder van de kraamafdeling kwam te liggen. „Contact tussen de moeders en hun baby's in de couveuse vinden we echter zo belangrijk, dat we gezocht heb ben naar een mogelijkheid om de afstand tussen beide afdelin gen te overbruggen", aldus de woordvoerder. Die oplossing werd gevon den in een gesloten televisiecir cuit. „Dat bleek een schot in de roos", aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPD) - Demonstra ties op het Binnenhof moeten zo veel mogelijk ongehinderd kunnen doorgaan, vindt de Tweede Kamer. In een brief aan premier Lubbers zegt het presidium van de Kamer dat alleen de politie regels mag op stellen om 'excessen' tegen te gaan. Wel wil de Kamer op de hoogte worden gesteld van de maatregelen die de politie in voor komende gevallen denkt te nemen. De brief van het presidium is een reactie op het voorstel van Lub bers om vooral luidruchtige de monstraties tot het uiterste tegen te gaan. Inmiddels heeft de minis ter-president zijn verzoek aan bur gemeester Schols van Den Haag ingetrokken. Voor de Tweede Ka mer vormde deze brief geen onder werp van gesprek meer. De brief van het presidium gaat uit van het recht op demonstraties op het Binnenhof, dat volgens ka mervoorzitter Dolman hiervoor buitengewoon geschikt is. Dat komt omdat het plein een afgeslo ten geheel is. Van het voorstel om de Hofcingel straks (na de nieuw bouw van de Kamer) als demon stratieterrein aan te wijzen, ver wacht hij dan ook niet veel, omdat het een open plein wordt. Volgens de Kamer heeft alleen, de politie het recht om in voorko mende gevallen in te grijpen. Voor dat politieoptreden heeft de Kamer in het algemeen grote waardering, aldus het presidium. Gezien de er varingen uit het verleden kan de Kamer zich niet voorstellen dat de politie straks te rigoureuze maatre gelen zal nemen. DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) gaat drastisch snijden in de subsidies voor de Nationale Com missie voorlichting en bewustwor ding ontwikkelingssamenwerking (NCO) waarmee zij al maanden in conflict is. Zij heeft twee miljoen gulden gekort op de veertien mil joen gulden die de NCO jaarlijks onder ontwikkelingswerkers mag verdelen. Bijzonderheden over de subsi dieregeling voor de NCO zal de mi nister volgende week bekendma ken in de memorie van toelichting bij de begroting van haar departe ment, zo wordt uit goedingelichte kringen vernomen. NCO-voorzitter Roethof toonde zich verbaasd over de plannen van minister Schoo. „Ik weet van niets", zei hij. Vandaag komt de commissie in voltallige vergade ring in Utrecht bijeen om over het besluit van de minister te praten. Aanleiding tot het conflict met de NCO is de steun die deze organi satie zou geven aan groeperingen die het Nederlandse buitenlandse beleid ondermijnen en gewapende bewegingen die er op uit zijn rege ringen omver te werpen. Het betrof de Filippijnen Groep Nederland, die wil dat de regering van president Marcos ten val woirdt gebracht, het Polisario Ko- mitee en het Komitee Marokkaan se Arbeiders. Verder sprak zij haar afkeuring uit over het feit dat de NCO financiële steun heeft gege ven bij het tot stand komen van een propagandistische film over Cuba. Maximumsnelheid blijft 100 km DEN HAAG (GPD) - De maxi- mumsnelheid op autosnelwegen blijft 100 km per uur. Er is geen re geringsvoornemen dit maximum buiten de Rrandstad te verhogen tot 120 km per uur. Dat heeft staatssecretaris Scherpenhuizen waterstaat) gisteren i berekeningen bedraagt de totale schade door de fraude meer dan de staat en Ierland. Een Londen- vleesexporteur ging er door fail liet. Een keurmeester uit Helmond zal nog terecht moeten staan om dat hij zich door Van L. en diens compagnons heeft laten omkopen. Met zijn stempel werden de partij en vlees voor consumptie „ge schikt" gemaakt. De keurmeester heeft het aannemen van steekpen ningen toegegeven. Ongezien had hij er op vertrouwd dat het vlees van goede kwaliteit was. Volgens de officier was het meeste vlees be dorven en bovendien „bepaald geen rundvlees". De commissionair ontkende in de fraude een leidende rol te heb ben gespeeld. De transportonder nemer zei nergens van te hebben geweten. Hij voerde slechts op drachten van klanten uit. „Het is niet verstandig ze daar te veel vra gen over te stellen". Uitspraak 25 september. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie in den Haag heeft giste ren 3,5 jaar gevangenisstraf geëist miljoen gulden tegen de 32-jarige commissionair voor de benadeelde leveranciers R. van L. uit Dordrecht wegens op- Engeland lichting, omkoping en valsheid in geschrifte. Tegen de 43-jarige C.M., transportondernemer in Oude Tonge, luidde de eis één jaar we gens medeplichtigheid. Van L. wordt er van verdacht dat hij als directeur van twee vlees- groothandels bijna driejaar lang il legaal vlees in Nederland heeft in gevoerd. Zogenaamd in opdracht van de BV All World Trading in Zwitserland kocht hij vlees uit En geland en Ierland, onder het mom van export naar Joegoslavië en Li banon. De koelwagens met vlees gingen echter al in België „links uit de flank", zoals de president van de rechtbank mr J. van Overbeek het noemde. De chauffeur kreeg DEN HAAG (GPD) - De rechtspositie van mensen die ter beschikking opdracht de lading in Nederland af zijn gesteld van de regering moet snel worden verbeterd. Dit is de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer. Volgens de Kamer gaat het wetsontwerp dat de mogelijkheden voor tbr moet beperken, niet ver ge noeg. Het wetsontwerp is al in 1972 ingediend met de bedoeling de gevallen waarin tbr kan worden opgelegd strakker te omschrijven. Volgens de nieuwe regeling kan dit vonnis slechts worden opgelegd wanneer het gaat om een misdrijf waarvoor ook voorarrest kan worden gevorderd. Bovendien komt er een maximum aan de terbeschikkingstelling. Op lopen tot 50 procent. De regeling is het ogenblik is een veroordeling niet aan tijd gebonden. Volgens het bedoeld om de afzet van EG-vlees wetsvoorstel kunnen mensen die een gevaar vormen voor personen en andere landen mogelijk te goederen maximaal zes jaar in een rijksinrichting worden opgesloten. Alleen voor mensen die na die tijd nog een bedreiging voor personen vormen kan een verlenging worden bevolen. De Kamer maakte gisteren tijdens de behandeling van het wetsont werp duidelijk dat minister Korthals Altes (justitie) niet mag wachten met maatregelen op het advies van een adviescommissie, die zich buigt over de rechtspositie van de terbeschikkinggestelden. Buikema (CDA) diende een motie in waarin de regering wordt ge- Volgens Dolman moet onder 'ex cessen', waartegen maatregelen ge rechtvaardigd zijn, bijvoorbeeld ^p^keer worden verstaan een gedurende ir7 vier uur zeer doordringend lawaai tyKE £eantw°ord °p via een megafoon. Maar afgezien er Tommei. van dergelijke buitensporige ge beurtenissen dient er in beginsel niets te worden gewijzigd a; bestaande regelingen. CDA wil ook na '86 samen met de V VD DEN HAAG (GPD) - Als CDA en WD bij de verkiezingen in 1986 opnieuw een meerderheid in de Tweede Kamer verkrijgen, dan ligt het voor de hand dat de huidige coalitie wordt voortgezet. De chris ten-democraten geven dan de voorkeur aan de WD als coalitie partner. Dat heeft CDA-leider Bert de Vries gezegd voor de KRO-ra- dio. De Vries zei tevreden te zijn over de samenwerking met de WD en over het kabinetsbeleid. Hij zou het onder die omstandigheden on juist vinden de WD te laten val len, als bij de verkiezingen blijkt dat het kabinetsbeleid succesvol is. „Het zou dan toch heel vreemd zijn om een onzeker avontuur met een ander te beginnen", aldus De Vries. De CDA-leider twijfelt er niet aan dat zijn partij 'en de WD op nieuw een meerderheid zullen be halen. „Als ik zie hoeveel steun het kabinet heeft gehad ondanks de pijnlijke ingrepen van de laatste ja ren, dan vertrouw ik op een ruime meerderheid bij de komende ver kiezingen". Minister Korthals Altes (justitie) het afgelopen weekeinde nog de dat de maximumsnelheid op auto snelwegen buiten de Randstad tot 120 km per uur zou kunnen wor den opgetrokken, volgens Scher penhuizen was dit echter de per soonlijke opvatting van de minis ter. De staatssecretaris kondigde verder aan dat de SWOV (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid) binnenkort een studie zal voltooien over de effec ten van een maximumsnelheid van 120 km op de verkeersveiligheid. Ook wordt onderzocht hoeveel groter de uitstoot van uitlaatgassen en de produktie van autolawaai is bij hogere snelheden. Dure ambtswoning DEN HAAG (ANP) - De ver bouwing van Huize Eyll tot ambtswoning voor de Lim burgse gouverneur dr. J. Kre- mers heeft 250.675 gulden meer gekost dan aanvankelijk was begroot. Het waren vooral de bouwkundige voorzieningen en de inrichting en aankleding van dit historische gebouw, die leidden tot hogere kosten. Bo ven de totale verbouwingskos- ten van 780.675 gulden werd nog eens drie ton uitgegeven voor tuinaanleg, afscheiding en herstel en uitbouw van de toe gangsweg. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft de ze cijfers aan de Tweede Kamer meegedeeld. ADVERTENTIE te leveren. Het vlees werd daar ver kocht. Op die manier werden EG-in- voerheffingen ontdoken. Als een EG-lidstaat vlees exporteert buiten de Gemeenschap, keert het land bouwfonds van de EG een restitu tie uit aan de exporteur die kan op ook maken. „Voor de verleidingen van het vlees zijn reeds velen bezweken en daardoor op het slechte pad te rechtgekomen. Niet een onbeteu gelde hartstocht, maar koele finan ciële berekening speelde bij deze van de dynamietstaven verdachte de hoofdrol", zo begon vraagd voor terbeschikkinggestelden de mogelijkheid te openen om bij de officier, mr I. Klopper-Gerrit- sen, haar requisitoir. Volgens haar i vertrouwenspersoon beklag te doen c ge behandeling of dwangmiddelen. r toepassing van onvrijwilli- ROYALE ALLES-MAND Voor houtblokken hij de f open haard. Of wasgoed. speelgoed en noem maar onx Stevig en stoer blank wilge teen en een doorsnede van maar liefst tS EN NOG HONDERDEN ANDERE SCHERPGEPRIJSDE INTERIEUR IDEEËN Leiden, Breestraat 142-144 Tel 071-133511 19 Vestigingen door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5