'Wiskunde is de meeste vrouwen best te leren' i K Provincie: bezwaar tegen S Admiraalsbrug ongegrond Extra lesuren op Boerhaavescholengemeenschap Gevangen Leidenaar wordt niet overgeplaatst e Diefstal in Pelikaanhof Lezers schrijven Botenmuseum PvdA OSL (2) DE NATUUR ALS BUUR PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 191 DEN HAAG/LEIDEN - De 28-jari- ge Leidenaar die heeft geprotes teerd tegen zijn overplaatsing uit het Huis van Bewaring in Haarlem naar strafgevangenis Boschpoort in Breda, moet daar toch blijven. Dat heeft de centrale raad van ad vies voor het gevangeniswezen be slist. De Leidenaar, die voor het ple gen van diefstallen tot 22 septem ber een gevangenisstraf moet uit zitten, was bij dit college tegen de overplaatsing in beroep gegaan. Omdat hij verwachtte dat een uit spraak wel even op zich zou laten wachten, had hij bij de Haagse rechtbank ook een kort geding te- gen de Staat der Nederlanden aan gespannen. Nu de centrale raad van advies voor het gevangeniswe zen onverwacht snel in zijn zaak uitspraak heeft gedaan, heeft de advocaat van de Leidenaar het kort geding moeten intrekken. De Leidenaar had bezwaar gi maakt tegen zijn overplaatsinj naar de strafgevangenis in Bred omdat die naar zijn mening een gi volg was van het feit dat hij lid geweest van het bestuur van de bi langenvereniging van gedetinee den. Volgens hem was daarom ee,j der ook Karate Bob vanuit Ha; lem naar Leeuwarden overgj plaatst. De advocaat van de Staat on: kende tijdens de behandeling va het kort geding dat dit zo was. Vo) gens hem was cellentekort de n den van de overplaatsing van d Leidenaar. bi n i LEIDEN - De mavo-cursus aan de Boerhaavescholen gemeenschap (voor volwas senen) krijgt eens per twee weken twee lesuren extra wiskunde-oriëntatie. Twee vrouwelijke leerkrachten zullen drie uren, buiten de gewone wiskundelessen om, gebruiken om leerlin gen in dit nog steeds als moeilijk ervaren vak bij te spijkeren. door Annemiek Ruygrok Vooral vrouwen en meisjes vinden wiskunde vaak een obstakel. Het vak vormt voor sommigen zelfs een onoverkomelijke barrière om de mavo te gaan volgen. Het zullen dan ook voornamelijk vrouwen en meisjes zijn die deze extra cursus sen bijwonen, al worden mannen die moeite hebben met het vak ze ker niet uitgesloten, aldus lerares Ankie Fokker, "Iedereen weet dat wiskunde moeilijk is. Dan wordt al vaak gezegd: dat is toch niks voor een vrouw. Maar dat is niet waar. De meesten zouden het best kun nen". Het beste bewijs daarvoor is zijzelf. Op de middelba re school was ze bepaald geen kei in wiskunde. Tot drie maanden voor haar eindexamen. Om haar klaar te stomen, heeft iemand de wiskundeproblematiek nog eens helemaal met haar doorgenomen en ze slaagde voor alle wiskunde vakken. Later ging zij, na haar stu die niet-westerse antropologie, zelfs wiskunde studeren. "Wat ontbreekt in de gewone les sen is de tijd om op specifieke pro blemen in te gaan. Neem nu de moeder, die wiskunde is gaan doen, omdat haar zoon of dochter dat op de middelbare school nu DEN HAAG/LEIDEN - De pro vincie heeft de bezwaren onge grond verklaard die Leidenaar H. A. Weeber tegen de aanleg van de Admiraalsbrug over de Nieuwe Rijn had ingediend. Volgens het provinciebestuur is het onjuist dat LEIDEN - Uit de bestuurskamer van de stichting De Pelikaan aan de Pelikaanhof zijn gisteravond een geldkistje met 350 gulden als mede een aantal cheques gestolen. De daders kwamen binnen door een deur te forceren. de Leidenaar meent dat de voet- annex fietsbrug alleen maar wordt gerealiseerd omdat het ministerie van waterstaat Leiden hiervoor een subsidie heeft toegezegd. Ver der interpreteert de Leidenaar vol gens het provinciebestuur de door de provincie voorgestelde ver keersmaatregelen verkeerd. Het is namelijk niet de bedoeling van de provincie dat de Admiraalsbrug slechts via de Rijnstroomstraat be reikbaar zal zijn. Ook van de kant van de Catharinastraat kan de brug worden bereikt. De aan te leggen brug voorziet namelijk in een op- en afrit van 25 meter richting Catharinastraat zo dat er geen vrees behoeft te zijn dat het verkeer in grote mate richting f Rijnstroomstraat zal gaan. De af-' stand tot de Catharinastraat be- ook krijgt. Die komt met vraag stukken van haar kroost naar de les. Maar tijd om daarover te pra ten is er niet. We willen in een in formele sfeer leerlingen een steun tje in de rug geven". Vooral op de avondcursus mavo worden de leerlingen in een razend tempo door de leerstof gejaagd. In drie jaar tijd wordt mavo-4 onder wezen en er is maar drie uur voor wiskunde ingeruimd. Dat betekent dat cursisten de leerstof twee keer zo snel als op de gewone mavo on der de knie moeten zien te krijgen. "In die extra lessen", aldus Ankie Fokker, "willen we dat de leerlin gen ook veel samen praten over de gerezen problemen. Dan leggen ze elkaar oplossingen voor. Dat pept het zelfvertrouwen op. Zo wordt het vak ook minder abstract. Voor al dat hele abstracte is vaak voor vrouwen moeilijker dan voor man nen. Vooral huisvrouwen hebben problemen met de overstap van het bezig zijn, het praktisch doen, naar die vaak ongrijpbare leer stof'. Emancipatie Hierbij willen wij even onze grie ven kwijt. De Gemeente Leiden vindt het zo nodig, om plm. 25 oude schuiten binnen de stadsmuren te halen. Op het eerste gezicht best leuk. Maar als er dan hevig tegen gepro testeerd wordt, krijgen de bewo ners van het Kort Galgewater geen gelegenheid om hun grieven ken baar te maken. Ondanks alles wat ze daarvoor in het werk gesteld hebben. Ze hebben eerst geluisterd wat de bedoeling was d.m.v. een voorlich tingsavond, georganiseerd door de stichting voor behoud van het zei lend bedrijfsvaartuig. Waar we overigens niemand van de ge meenteraad hebben gezien. Toen hebben ze een enquête gehouden onder de bewoners van wie 44 TE GEN, 7 VOOR en 3 GEEN ME NING hadden. Die is opgestuurd naar de gemeen teraad. Toen hebben ze getracht hun woordje te zeggen op de openbare Commissie vergadering van ruim telijke ordening. Wij vinden het schandalig dat er niet eens geluisterd wordt. Er kon zelfs niet over gediscussieerd wor den. De grote gevaren bij een eventuele brand worden gewoon van de vloer geveegd. Die mensen van de com missie wonen er toch ver vanaf en dan heeft de brandweer ook weer een grote klus. Daarbij staat in de voorschriften dat de schepen NIET permanent bewoond mogen worden. Alle schepen die hier naar toe komen worden door één of meer personen bewoond, want ze kunnen hun he le bezit niet onbewaakt achter la ten (de woorden van een schipper). Maar een sleuteladres is altijd wel te vinden. Wij willen met klem tegen dit be leid protesteren. En misschien kan die commissie ook wel deze nieu we naam invoeren: Galgetrekvaart. Bewoners van het Kort Galgewater Mevr. E.J. Borgerding - Krijger Leiden De Leidse PvdA heeft in haar frac- tieverslag '83-'84 weer eens de ba lans opgemaakt van het gedrag van andere partijen in de Leidse ge meenteraad. In de rituele verdeling van lof en kritiek in het hoofdstuk je 'politieke verhoudingen' moet D'66 het ditmaal ontgelden met de constatering dat "het progressieve imago van deze partij weer enkele deuken opliep". Nu weet ik niet precies wat progressief is en wie dat uitmaakt, en verder kun je twisten of dat nu altijd de hoogste waarde is die in de gemeentepoli tiek moet worden nagestreefd. Dat laatste terzijde. Nu de voorbeelden die in het fractieverslag worden aangedragen: - D'66 heeft de kant van CDA en WD gekozen in de Stationsweg kwestie. Wat een kletskoek. Bij dit ook voor de PvdA pijnlijke onder werp treedt blijkbaar snel geheu genverlies op. Wat zijn de feiten? Het CDA eiste vorig jaar herfst een onmiddellijke verandering van de verkeerssituatie aldaar, de WD steunde aanvankelijk deze eis, maar kwam daar later op terug. D'66 stelde toen (met de PvdA) dat het Verkeerscirculatieplan niet bij voorbaat moet worden terugge draaid en steunde het college-voor stel voor een onderzoek. In decem ber '83 besloot het college, onder tandengeknars van Waal, tot een proef met een gedeeltelijk herstel van de oude verkeerssituatie. Dat besluit, met instemming van de overige PvdA-wethouders, werd genomen m.n. op grond van het ad vies van de plv. Rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten van Economische Zaken, en niet omdat een meerderheid van CDA, WD en D'66 de zielige PvdA in de tang nam. Overigens moet de proef nog steeds plaats vinden. Het on derzoek van vorig jaar is snel in de la verdwenen en daar nooit meer uitgekomen. Gaarne zure druiven op een andere manier verwerken. - Het D'66 standpunt over de O.G.B./lozingsrecht. In het verle den hebben wij erop gewezen hoe weinig progressief het is kleine huiseigenaren met een niet-inko- mensafhankelijk lozingsrecht te treffen en bewoners van duurdere huurwoningen te sparen voor een verhoging van hun O.G.B. - Het gezondheidscentrum Ste venshof waar D'66 een standpunt heeft ingenomen dat "conserve rend t.o.v. de belangen van geves tigde beroepsbeoefenaren is". Eerst maar even vertalen: D'66 zou die (tand)artsen en apothekers be schermen die al in de stad geves tigd zijn. Wat een larie. Even maar weer het geheugen opfrissen: er was een opzet voor het Stevenshof- centrum met werkers in (loon- )dienst van een Stichting, die - hoe wel met enkele vraagtekens ook van onze kant - op punten als ge bruikersinspraak aan de inhoude lijke uitgangspunten voldeed en fi nancieel deugdelijk was. Daar tegenover stond een in alle haast in elkaar getimmerd STAG-voorstel dat een zeèr geringe kans op ver wezenlijking had (de STAG heeft als pionier opgetreden bij het vesti gen van een aantal gezondheids centra met werkers in loondienst). De STAG was zelfs niet ter verga dering aanwezig om het voorstel toe te lichten. Het moet nog maar bewezen worden dat "het beharti gen van de belangen van de gebrui kers" waar D'66 evenveel waarde aan hecht als de PvdA in de nu ge kozen opzet niet tot zijn recht komt. Van de al in de Stevenshof aanwezige of vertegenwoordigde gebruikers heb ik overigens weinig pleidooien voor de STAG-opzet ge hoord. Conclusie: een nederlaag in het college, of moet ik zeggen het laten passeren van het punt door de PvdA-wethouders, afschuiven op een andere partij is wel heel makkelijk en doorzichtig. Blijk baar ziet ook de Programma Eva luatie Kommissie van de PvdA zelf dit in. De gewoonte van de PvdA om als een schoolmeester rapportcijfers Er zijn' wel mensen die menen dat wiskunde onontbeerlijk is in het emancipatieproces. De computer maatschappij ligt op de loer en vrouwen die zich niet met wiskun de hebben beziggehouden, dreigen de analfabeten van de toekomst op het gebied van computers en infor- uit te delen is al koddig en preten tieus genoeg. Laat men dan wel wat meer zelfkritiek uitoefenen en betere voorbeelden kiezen. J.Th. Hoekema raadslid D'66 Fakkelgras 28 Leiden De bijdrage van de leden van het Komitee Leiden tegen Fascisme (31/8) mag niet zonder een OSL- weerwoord. Een pleidooi voor remigratie van gastarbeiders kan moeilijk als een kwalijke houding worden gezien. Ook in linkse politieke kringen wordt serieus over een remigratie van gastarbeiders gesproken. De heer Cageling heeft slechts een en kel artikel in STAVAST geschre ven. Zijn redacteurschap vóór de oorlog van het Nederlandsch Dag blad werd hem niet aangerekend (waarom ook?). Hij vervulde tot voor kort de functie van hoofdre dacteur van het officiële maand blad van de Koninklijke Vereni ging Onze Vloot. Het OSL is voor stander van een open dialoog met Zuid-Afrika, zoals onze ultra linkse tegenstanders voorstanders zijn van nauwe betrekkingen met de Sowjet-Unie. Voor de gedragingen van Joop Zwart en zelfs van OSL- begunstigers zijn wij als bestuur niet verantwoordelijk. Betrokkenen zijn ook lid van de ANWB en abonnees op o.a. Else vier om maar iets te noemen. Het is gemakkelijk gedragingen van indi viduen op de rekening van organi saties te schrijven, waarbij zij o.a. zijn aangesloten c.q. op welke pu- blikaties waarvan zij zijn geabon neerd. De aan ondergetekende door Vrij Nederland toegeschreven uit spraken werden nimmer gedaan, doch waren een conclusie van een free lance medewerker, die uiter aard niet voor onze rekening geno men kan worden. Het is een bekend geluid uit linkse kringen om tegenstanders te diskwalificeren door hen racisme in de schoenen te schuiven. Voor ons gaat dat niet op. Diverse be stuursleden w.o. ondergetekende, zijn gehuwd met zgn. gemengd- bloedigen en hebben kinderen gea dopteerd uit Indonesië, Suriname, e.a. niet bepaald racistisch dachten wij. Van iedere vorm van racisme ne men wij afstand, evenals wij ten scherpste alle ondemocratische ac ties veroordelen, zoals bezettingen, vernielingen, chantage, intimida ties en orde-verstoringen. Als het Komitee tegen Fascisme (en com munisme?) dat ook zou doen zou den wij wellicht gezamenlijk kun nen optrekken tegen die stromin gen, die onze vrije, veilige en de mocratische samenleving bedrei gen. P.J.G.A. Ego, voorzitter OSL Stichtingen voor Vrijheid en Veiligheid, Postbus 160 Berkel en Rodenrijs. matica te worden. Om nog maar niet te spreken van de baantjes in deze branche die hun neus voorbij kunnen gaan. Ankie Fokker onder kent een dergelijk gevaar. "Maar ik ben nou ook weer niet zo'n fanaat die zegt: wiskunde moet. Een hele boel mensen zijn ook gelukkig zon der kennis van dat vak. Tenslotte mis je, als je geen Engels spreekt, ook iets. Maar of iemand daar nou zo onder gebukt moet gaan? Na tuurlijk een heleboel mensen ma ken meer kans op een baan met wiskunde in hun pakket. Ik denk dat een cursus burgerinformatica, die ook aan Boerhaave kan worden gevolgd, dat 'analfabetisme' een heel eind voorkomt. Dat willen we heel simpel houden en heel aan schouwelijk. Helemaal geen moei lijke computerkunde. Maar voor beelden uit de praktijk: de wasma chine werkt bijvoorbeeld op een computer, verkeerslichten ook". Praktijk De èxtra wiskundelessen, waar voor de gemeente Leiden het geld op tafel brengt, zullen ook aan de praktijk getoetste voorbeelden op leveren. Ankie Fokker: "In de ver- zamelingenleer wordt louter over getallen gesproken. Maar je kunt die leer duidelijk maken als je bij- voorbeeld iedereen zijn horloge laat afdoen en ze bij elkaar legt. Vervolgens kun je de digitale hor loges eruit halen en dan heb je een deelverzameling. Wiskundige figuren zoals driehoe ken en rechthoeken leveren ook vaak problemen op. "Ik heb ge merkt dat als je een driehoek uit karton knipt, dat veel duidelijker overkomt. Niet dat we er nu een knip- en plakles van gaan maken. Het mag best gezellig zijn, maar niet zo gezellig dat er niks wordt geleerd". Mirt/Honken Buurthuis Mirt/Honken is nu ook op vrijdagavond geopend voor bewoners van de Kooi en de Zeeheldenwijk met wisselende activiteiten. Aanstaande vrijdag is er een klaveijascompetitie, die in het vervolg elke tweede vrij dag van de maand wordt gehou den (aanvang acht uur). Op 28 september is er een bingo/dan sant. Alle buurtbewoners van bo ven de achttien jaar zijn welkom in het buurthuis aan de Drift- straat. Viswedstrijd In de "Witte Singel wordt 16 september een viswedstrijd ge houden. Wie ouder is dan zestien jaar kan zich laten inschrijven bij bar-dancing Double Dutch Inn aan de Nieuwstraat of hengel sportwinkel Parva aan de Heren straat 21. Op dit laatste adres worden ook telefonisch (124755) inlichtingen gegeven. Er wordt op totale lengte gevist. Hengelsport In de Ringvaart tussen Lisse en Hillegom werd het kampioen schap CNHV gehouden. Uitslag korpsen (maatvis): 1 Ons Genoe gen (Voorschoten) 1242 cm.-54 stuks, 2 Zuid West 1 (Leiden) 1123-46, 3 TOP (Leiden) 1119-44. Individueel: 1 J. Benning (DSB, Leiderdorp) 441-20, 2 K. de Graaf (DVS, Leiden) 402-16,3 P. Alblas (Ons Genoegen, Voorschoten) 396-15, 4 P. Moonen (DW, Lei den) 359-14, 5 K. de Kruif (De Zalm, Utrecht) 359-14, 6 J. van Rooij (Rosmalen) 327-14, 7 J. Roest (Ons Genoegen, Voorscho ten) 325-13, 8 J. van Rijn (TOP, Leiden) 318-11, 9 J. Moenen (TOP, Leiden) 304-10,10 F. Stelte (De Zalm, Utrecht) 302-12. Visvereniging De Gulden Voorn hield in regenachtig weer een wedstrijd op het Braasse- mermeer. Uitslag: 1 F. Smit 7530 gram, 2 M. Hoogkamer 4650,3 W. Lardee 3170, 4 H. van Alphen jr. 1750, 5 T. v.d. Meer 1170, 6 G. Harland 1140, 7 B. Velthuijzen 890, 8 H. Teske 860, 9 H. van Al phen sr. 670, 10 L. Schilthuijzen 640. DVS viste de vierde wedstrijd in de Nieuwe Vaart. Uitslag: 1 W. Teske 22 stuks-192.5 gram, 2 J. Sinteur 9-1450, 3 K. de Graaf 8- 1325, 4 T. Hoppenbrouwer 10- 550, 5 W. Schouten 8-875, 6 C. Hoppenbrouwer 7-900, 7 J. Moe nen 6-525, 8 J. van Rijn 5-500,9 J. Heiverstij n 3-250, 10 P. Kruit 1- 325. De Sportvrienden hield een wedstrijd in de Rijn. Uitslag: 1 S. Gommans 57 stuks-5010 gram, 2 H. Jansen 20-1750, 3 T. Kneyber 18-1320, 4 J. Janssen 19-1260, 5 W. Schouten 13-960, 6 B. Hons- beek 11-920, 7 K. Keyzer 7-610, 8 D. Schrama 9-560, 9 J. Zee 1-60. Di aki be1 draagt vanaf de op- en afrit 60 ni€ ter en tot de Rijnstroomstraat 25iVd: meter. Bovendien vindt de provirigej cie de voor het verkeer te nemeikri bocht bij de Catharinastraat ge makkelijker dan die bij de Rijn P\ stroomstraat, omdat de laatste vee er scherper is. ge De gemeente Leiden heeft bo vi: vendien toegezegd dat vóór di ei: openstelling van de brug de recon Cu structie van de Catharinastraat ei hi de Rijnstroomstraat zal zijn vol g€ tooid. Aan het einde van de Catha rinastraat-Hoge Rijndijk zullei verder verkeerslichten worden ge R! plaatst, die het oversteken voo fietsers en voetgangers moetei *j' vergemakkelijken. Ook zal na d< reconstructie op de Hoge Rijndijl J een aparte busbaan en een apar fietspad verschijnen. p LEIDEN - Een 20-jarige aanko- mend verkoopster heeft zich gis- termiddag bij de politie gemeld na- dat zij eerder op de dag een greep v in de kassa van haar kersverse v werkgever had gedaan en duizend r gulden had meegenomen. Overleden: J. L. Swellengrebel, geb. 12-11-1909. man; W. F. van Wagtendonk. geb. 8-10-1917, man; B. J. Lamboo, geb. 3-11-1923, man; M. Mechelse, geb. 17-2- 1893, vrL; E. Bekooij, geb. 5-6-1896, vrl. geh. gew. met W. Neuteboom; W. E. Baak, geb. 8-8-1922, vrl. echtg. van J. Slootweg; W. van Egmond, geb. 22-12- 1894, man; J. Ravensbergen, geb. 4-10- 1904, man; A. van der Velden, geb. 4-9- 1907, man; J. C. C. Hartoungh, geb. 12-1- 1925, man; E. M. Ritter, geb. 16-12-1914, vrl. echtg. van N. C. Duyndam; T. Hans- ma, geb. 14-2-1895, vrl. geh. gew. met C. H. Klein; J. A. van Moorsel, geb. 23-1- 1919, man; N. Ie Mair, geb. 6-5-1933, man; J. Stoute, geb. 9-6-1908, man; A. S. Verlint, geb. 13-2-1914, man; J. Massaar, geb. 24-9-1908, man; C. Smit, geb. 4-3- 1895, man; R. T. Bertz, geb. 31-1-1921, man; T. Ovenjevest, geb. 31-3-1897, vrl. geh. gew. met H. Kraan; W. F. Laterveer, geb. 21-12-1907, man; G. Heerikhuisen, geb. 24-1-1918, vrl. echtg. van M. N. de Graaf; J. Roelandse, geb. 3-8-1928, vrl. geh. gew. met T. Dubbeldeman; W. van Berkel, geb. 23-5-1912, vrl. echtg. van A. Prudhomme van Reine; C. P. J. Niesten, geb. 26-7-1943, man; D. J. Versteege, geb. 12-9-1920, vrl. geh. gew. met S. A. Kef; J. C. M. Caron, geab. 30-12-1933. man; J> Blansjaar, geb. 18-8-1914, man; A. Oudshoorn, geb. 10-9-1907, man; W. F. Flaman, geb. 17-7-1913, man. Gehuwd: F. A. Ouwerkerk en A. M. Meiman; J. P. Verbiest en 1.1. van Leeu wen; G. M. Leeflang en M. I. Verver; L. H. J. van den Burg en M. Erades; P. G. Mostert en M. F. Foks; J. Latunij en A. L. van den Berg; D. Offringa en M. Lems; R. Verkèrk en S. A. M. Rigters; A. van der Velden en M. A. A. de Mooij; G. van Westbroek en A. J. P. Scheffer; H. C. M. Salman en X. C. Rombouts; K. Prashad eri H. C. M,. van Rün: Modderkruipers vormen een vrij grote groep vissen met voorna melijk tropische vertegenwoor digers. Een aantal fraai gekleur de exotische soorten wordt veel in aquaria gehouden. In Neder land komen drie soorten voor: het bermpje (Noemacheilus bar- batula), de kleine modderkruiper (Cobites taenia) en de grote mod derkruiper (Misgurnus fossilis). door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch Het bermpje leeft in beken met schoon en helder water in het oosten en zuiden van ons land, de andere twee soorten kunnen in allerlei stilstaand en stromend water door het gehele land ge vonden worden. De eerste twee worden ongeveer tien centimeter lang, de laatste kan een lengte van dertig centimeter bereiken. Het zijn bodemvissen, die her kenbaar zijn aan het aalachtig li chaam en de baarddraden om de mond. Het bermpje en de kleine modderkruiper hebben zes baarddraden op de bovenlip, de grote heeft er behalve deze zes daarnaast nog vier op de onder lip. De drie soorten worden door watervervuiling en cultuurtech nische ingrepen op waterlopen in Nederland in hun voortbe staan bedreigd. Sinds 1973 zijn ze in verband met de achteruit gang wettelijk beschermd. Bescherming Het is een goede zaak dat men zich steeds meer gaat realiseren dat behoud van onze flora en fau na noodzakelijk is. De bescher ming van een aantal soorten planten en dieren is een eerste stap op de goede weg in de rich ting van het behouden wat ons aan natuur nog rest. Het bescher men van de afzonderlijke soor ten heeft echter weinig zin, wan neer men met de natuurlijke woongebieden, de biotopen, nog kan doen en laten wat men wil. Nog immer is er luchtvervuiling op grote schaal, vindt er ruilver kaveling plaats, worden er beken gekanaliseerd, waterlopen ge normaliseerd (raar woord eigen lijk, geabnormaliseerd ware be ter), worden er snelwegen aange legd, vaak dwars door natuurge bieden, sloten en plassen ge dempt, wordt op grote schaal landbouwgif gespoten, is er zwa re bodemverontreiniging etc. De lijst is schier oneindig. Pas wanneer men zich reali seert hoe dit alles in de natuur ingrijpt en hoe dit zoveel moge lijk binnen de perken moet wor den gehouden, heeft de bescher ming van de afzonderlijke plan ten en dieren werkelijk zin. Het is overigens ontegenzeggelijk waar dat een aantal van de soor ten die thans op de lijst van wet telijk beschermde planten en dieren staan, in hun voortbe staan worden bedreigd door de verzamelwoede van de mens. Voor deze soorten zijn de be schermende maatregelen wel de gelijk zinvol. Het probleem van de achteruit gang van de flora en fauna is hier echter nog lang niet mee opge lost; het zal nog wel lang duren voordat de kortzichtige mens (te genwoordig voornamelijk geleid door redenen van economische aard) werkelijk inziet dat hij be zig is zijn eigen omgeving volle dig te vernietigen. Verbijsterend in dit verband zijn de protesten die regelmatig vanuit het be drijfsleven komen tegen het be strijden van oorzaken van ernsti ge vervuiling zoals de zure regen. Modderkruiper In de omgeving van Leiden en in de stad zelf kan de kleine mod derkruiper nog gevonden wor den. Of hij hier achteruitgegaan is door de genoemde oorzaken, is ons niet bekend. Waarschijnlijk is hij veel algemener dan wordt verondersteld. Omdat het een nachtdier is, wordt hij niet vaak waargenomen. Dat hij inderdaad niet zo zeldzaam is kan worden afgeleid uit het feit dat wij in de eerste de beste sloot voorbij de bebouwde kom van Leiderdorp er een aantal in een schepnet vin gen. Later bleek het visje ook al gemeen in het water bij de Lo- rentzkade voor te komen. Vol gens een medewerker van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie zou het zelfs in de Zoe- terwoudse Singel leven. Het is een ongeveer tien centimeter lang visje met een sterk afgeplat te kop; de kleur is groengrijs, met een tweetal rijen donkere vlekken op de flanken. Voor ie-^ der oog staat een beweegbare' stekel. Bij de mannetjes is de tweede vinstraal van de borstvin verhard. Overdag liggen de vissen in of op de modder, 's Nachts worden ze actief en gaan ze op jacht naar kleine kreeftachtigen, waterin- sekten, slakken, wormen en an der klein gedierte. Zoals de meeste bodemvissen reageert de kleine modderkruiper sterk op atmosferische omstandigheden. Bij het dalen van de luchtdruk en bij veranderingen in de elec- tromagnetische toestand van de atmosfeer worden ze onrustig. Aan het gedrag van de dieren kan men zodoende een naderend onweer voorspellen. Van de gro te modderkruiper, die waar schijnlijk ook in de omgeving van Leiden voorkomt, wordt zelfs beweerd dat hij een on weersbui een etmaal van te vo ren aanvoelt. Vroeger werden modderkruipers (vooral de gro te) door de boerenbevolking als barometer in een glaz^i pot ge houden, een gebruik waaraan ze de treffende naam van weeraal hebben overgehouden. Een di rect wetenschappelijk bewijs van dit vermogen tot weersvoor- spellen is ons niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4