Flinke uitbreiding museum oudheden Dag tegen het martelen Methode-Bastiaans staat op de tocht dem meubelfabriek eel meer expositieruimte Voetgangers aangereden Islamitisch Offerfeest in Spoortje Deetman hoeft gegevens (nog) niet te openbaren iER 19rOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 LEIDEN ïr Were 'ota) W lderpai 3° Het Rijksmuseum voor Oudheden is sinds kort in twee gebouwen gehuisvest. burgeDe expositieruimte van het museum zal daardoor flink worden vergroot en ook de op- ^'/angruimtes voor de museumbezoekers worden verbeterd en uigebreid. rswerJ anHet oude museumgebouw aan het Rapenburg zal door de uitbreiding voortaan uitsluitend worden ge bruikt voor de presentatie van de 7 en ijcollecties. Dit is mogelijk gewor den omdat de directie, staf, mu- emmeseumdiensten, ateliers en diepots )rmatieijn verhuisd, of nog zullen verhui zen, naar een splinternieuw dienst- gebouw. m Het nieuwe onderkomen is gele gen aan de Papengracht, direct achter het huidige museum. Twee oude grachtenpanden zijn daar, in opdracht van de rijksgebouwen- nst vaidienst, geheel gerestaureerd vol- wordgens een ontwerp van het architec- mbetenbureau Haak te Delft (die al eer- Tafïehzaal van het oudhe- denmuseum ontwierp). g 66 Achter de gerestaureerde pan den is een geheel nieuw depot- en bibliotheekgebouw neergezet. Oud en nieuw zijn met elkaar verbon- den door middel van een hoge vide met een ingehangen, open trap penhuis. In dit nieuwe complex zijn ook de belangrijke weten schappelijke en openbaar toegan kelijke museumbibliotheek en de met de modernste apparatuur in- 5; gerichte restauratie-ateliers geves- C°n tigd. onds voor Wisselexposities r fe~ Dank zij de in het hoofdgebouw, ansè aan het R^P^burg, vrijkomende j je zalen kan de expositieruimte van leeft museum met ongeveer éénder- £0 de worden vergroot. Op de begane how &r°ncl komt een nieuwe zaal voor „iris wisselexposities. De Nederlandse afdeling op de tweede verdieping wat nte- en krijgt er twee ruime zalen bij, voor namelijk bestemd voor de exposi tie van middeleeuwse oudheden. Dit jaar worden op de eerste ver dieping ook nog de zalen in orde gemaakt voor de aparte afdeling Voor-Azië. Verwacht wordt dat de collectie vooraziatische oudheden, die de laatste jaren sterk is ge groeid, in 1985 voor het eerst in haar geheel voor het publiek zal worden opengesteld. Eveneens volgend jaar wordt aan de Egyptische afdeüng een zaal toegevoegd voor de archeologie uit Nubië en die van de Grieks-Ro meinse en Koptisch-Christelijke perioden, met onder meer mate riaal uit de eigen museumopgra vingen in Egypte en de tijdens het laatste decennium verworven le vensgrote sculpturen uit Oxyrhyn- chus. Op de begane grond van het mu seum is ruimte gereserveerd voor de belangrijke verzameling Etrus- kische voorwerpen die de laatste jaren grotendeels aan het oog ont trokken waren. De vroegere ten toonstellingszaal op de eerste ver dieping zal gaan fungeren als per manente expositieruimte voor het Koninklijk Munt- en Penningkabi net. Dit museum, dat thans nog in Den Haag is gevestigd, komt na het gereedkomen van het dienstge bouw in zijn geheel naar Leiden. Tentoonstellingen Eén vein de twee nieuwe panden aan de Papengracht is reeds door de aannemer opgeleverd en door de museumstaf betrokken. Het naastgelegen pand staat nog in de steigers en zal over ongeveer twee maanden gereed komen. Ondanks de verbouwings- en herinrichtingswerken zal het Rijksmuseum van Oudheden zijn tentoonstellingsprogramma de ko mende maanden voortzetten. Van af eind oktober 1984 tot half fe bruari 1985 zullen acht grote werken van de Leidse kunstenaar Willem van Scheijndel in de Taf- fehzaal worden geëxposeerd onder de titel 'Taffeh-schilderijen'. In samenwerking met het Bon- nefantenmuseum te Maastricht be reidt het museum de expositie 'Op Goede Gronden' voor. Na een eer ste opstelling te Maastricht zal de ze tentoonstelling, die over de eer ste landbouwers in Nederland, de dragers van de zogenaamde Band- keramische cultuur (circa 4000 voor Chr.) gaat, in het voorjaar van 1985 in Leiden te zien zijn. In het najaar organiseert het mu seum in samenwerking met het Nederlands Instituut te Rome een grote expositie over de Nederland se opgravingen te Satricum, Italië. Behalve recente vondsten zullen daarbij ook belangrijke, reeds vroeger opgedolven en in Italiaan se musea bewaarde, stukken wor den getoond. Lezingen De jaarlijkse lezingencyclus van het Rijksmuseum voor Oudheden wordt deze keer verzorgd door twee buitenlandse gastsprekers en Gezondheidsraad advies gevraagd De panden van het museum aan de Papengracht. Een van de twee staat nog in de steigers en zal over twee maanden gereed komen. (foto Holvast) zes conservatoren van het mu seum. De buitenlandse sprekers zullen het hebben over recent ar cheologisch onderzoek te velde. De museumstaf behandelt het rijk geschakeerde thema 'aardewerk uit de oudheid'. Het programma voor de lezinge cyclus is als volgt: 9 oktober 1984, Dr. F.W. Hinkel uit Oost-Berlijn: 'Die Königspyramiden von Meroe, Bauaufgabe einst und jetzt'; 23 ok tober 1984, Dr. F.L. Bastet: 'Kera miek uit de Klassieke Oudheid'; 6 november 1984, drs. G.P.F. van den Boom: 'Aardewerk uit het Na bije Oosten'; 20 november 1984, dr. M.J. Raven: 'Aardewerk uit het Oude Egypte'; 11 december 1984, dr. P.V. Addyman, directeur York Archaeological Trust: 'The Ar chaeology of Roman and Viking York'; 12 februari 1985, prof. dr. G.J. Verwers. 'Aardewerk uit pro vinciaal-Romeins Nederland'; 12 maart 1985, Drs. A. Peddemors: 'Middeleeuws aardewerk uit Ne derland'. Op maandag 29 oktober 1984 concerteert in het museum ook nog het orkest 'I Musici d'Autun- no', onder leiding van Gert Schuijl. Lezingen en concert zijn vrij toe gankelijk en worden gehouden in de Taffeh-zaal, steeds om 20.00 uur, ingang Papengracht. DEN HAAG/LEIDEN - Het is zeer de vraag of het toepassen van hal lucinatiemethoden (zoals het toe dienen van LSD) bij psychiatri sche behandelingen straks nog is toegestaan, als prof. Bastiaans bij de Jelgersmakliniek is vertrokken. Dit blijkt uit antwoorden van staatsecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) op schriftelijke vragen van drie WD-kamerleden. Bastiaans is de enige psychiater in Nederland die toestemming heeft om hallucinaties verwekkende middelen als LSD toe te passen. De Leidse hoogleraar behandelt in de Jelgersma slachtoffers van oor log en geweld. Per 1 augustus van dit jaar heeft hij de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Bas tiaans wil echter helemaal niet stoppen met zijn werk. Van minis ter Deetman mag hij nog doorgaan tot 1 juni 1985; dan moet zijn opvol ging zijn geregeld. Of die opvolger ook middelen als LSD mag toepassen, kan volgens Van der Reijden niet worden gega randeerd. Hij beroept zich daarbij op het standpunt van de genees kundig hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, dr. J. van Borssum Waalkes. De staatsse cretaris heeft de Gezondheidsraad om advies gevraagd. Hij wil weten of de methode-Bastiaans verant woord wordt geacht en zo ja voor welke groep patiënten. Ook is er een projectgroep inge steld die moet bekijken welke voorzieningen er nodig zijn voor mensen met psychotraumatische problemen ten gevolge van marte ling, gijzeling of oorlog. De project groep heeft tot taak "het ontwikke len van een in de gezondheidsregio gelegen, goed functionerend, we tenschappelijk verantwoord sa menhangend stelsel". De project groep wordt volgende maand geïn stalleerd. Voorzitter is de voormali ge Amsterdamse hoogleraar huis artsgeneeskunde B.S. Polak. "Van zelfsprekend worden door de pro jectgroep de gevolgen van het ver trek van professor Bastiaans in de beschouwingen betrokken", aldus Van der Reijden. LEIDEN Een 35-jarige vrouw moest gisterochtend omstreeks ne gen uur met een gebroken arm naar het AZL worden vervoerd na dat zij lopend op de Langegracht was geschept door een automobi list. De vrouw had overigens schuld; zij negeerde een rood stop licht. Een vrijwel identiek ongeluk ontstond gisteravond omstreeks tien voor twaalf op de Hoge Rijn dijk. Ditmaal was het een 57-jarige man uit Halsteren die werd aange reden omdat hij niet goed uitkeek. De man moest met een gebroken been naar het Diaconessenhuis worden vervoerd. Met een gat in het hoofd en ver moedelijk een hersenschudding moest vanochtend een 23-jarig meisje naar het Diaconessenhuis worden vervoerd nadat zij op het Stationsplein ten val was geko men. Zij fietste de weg over zonder goed uit te kijken; een automobi list kon een botsing nog net voor komen door krachtig te remmen. VIDEODIEFSTAL - Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een videorecorder en 42 videoban den. De spullen werden gestolen uit een flat aan de Agaathlaan. Manifestatie Amnesty International op Stadhuisplein LEIDEN - De Leidse werkgroep van Amnesty International organi seert zaterdag 15 september een manifestatie op het Stadhuisplein. Op deze datum wordt in Leiden in het kader van de in het voorjaar be gonnen campagne tegen het marte len de 'dag tegen het martelen' ge houden. Behalve de bekende stand met publikaties, affiches en posters van Amnesty is er muziek, straattoneel, een koor, een rollenspel van de scholengroep van AI, poppenkast en uitleg over de campagne. Ook is het gedurende de hele dag mogelijk brieven te schrijven aan de autoriteiten van landen waarop de actie in Leiden zich richt: India, de Sowjet-Unie, Zaïre. Honduras. El Salvador en Syrië. De campagne heeft tot doel te benadrukken dat er iets tegen het martelen kan worden gedaan. Am nesty gaat er vanuit dat anonieme folteraars dan wel niet te bereiken zijn, maar regeringen die opdracht tot martelingen geven wèl. De ge volgen van dergelijke politieke druk moeten niet worden onder schat, aldus Amnesty. Zo werden in de maand mei van dit jaar 88 door AI "geadopteerde" gevange nen vrijgelaten. De manifestatie op het Leidse Stadhuisplein begint zaterdagoch tend om elf uur en is om vijf uur 's middags afgelopen. Vrouwen De Leidse werkgroep organi seert dinsdagavond 18 september de eerste schrijfavond voor vrou wen. Van acht tot tien uur kan men in het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79 langs komen om een per soonlijk protest te sturen naar de autoriteiten in Oeganda of Para guay. De aandacht op deze avond, die alleen toegankelijk is voor vrou wen, gaat uit naar het lot van twee vrouwen in deze landen. Aan de autoriteiten in Oeganda kan ophel dering worden gevraagd over de dood van Beatrice Kemigisha, een 38-jarige lector aan de universiteit van Kampala en moeder van vijf kinderen. Ze zou voor haar dood zijn gemarteld, in verband met een vermeend contact met een opstan deling. Een van haar broers, die de autoriteiten om opheldering vroeg, onderging hetzelfde lot. Aan de regering in Paraguay zal om vrijlating worden verzocht van LEIDEN Het Islamitisch Offer feest in Leiden wordt zaterdag ge vierd in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Het feest is be doeld voor zowel de Turkse, Ma rokkaanse als Nederlandse inwo ners van Leiden. Omdat het een echt familiefeest moet worden, zijn er ook speciale activiteiten voor kinderen. (Fot inesty 1 de 35-jarige kapster Maria Margari ta Baez de Britez. Zij wordt vastge houden en gemarteld omdat ze lid zou zijn van de communistische partij. Het is de derde keer dat buiten landse en Nederlandse organisa ties in Leiden dit feest gezamenlijk organiseren. De achterliggende ge- Maaltijd dachte is dat dit feest, bij uitstek een feest van verbroedering voor de Moslims, een bijdrage kan leve ren tot verbetering van de relatie tussen buitenlanders en Nederlan ders. sche achtergrond. Het is een feest waaraan iedereen deelneemt, on geacht nationaliteit of mate van vroomheid. Het wordt gevierd op de tiende dag van de pelgrims- maand of de Hadj. Op die dag offe ren de pelgrims in de vallei van Mi na, niet ver van Mekka. Ook de achtergeblevenen offeren die dag en zijn in gedachten betrokken bij het gebeuren in de vallei van Mina. Het Offerfeest heeft een Islamiti- Het Leidse feest op 15 september heeft anderhalve week na het ei genlijke Offerfeest plaats. Het is te beschouwen als de voortzetting van de familiebezoeken die na het ochtendgebed op de eerste dag worden afgelegd. Een maaltijd met schapenvlees maakt onderdeel uit van het feest in 't Spoortje. In het programma zullen verder zowel Turkse, Marokkaanse als Neder landse onderdelen te vinden zijn en ook treden muziekgroepen van de drie nationaliteiten op. De organisatoren rekenen op een opkomst die op zijn minst het aan tal van vorig jaar zal evenaren: ze venhonderd. Het Offerfeest duurt van vijf uur 's middags tot elf uur. De deelnemende organisaties zijn: HTIB (Turkse Arbeiders Vereni ging in Nederland), AMAL (Asso ciatie van Marokkanen in Leiden), Marokkaans Vrouwen Komité, Ma rokkaans Jongerenkomité, Taak groep Migranten van de Raad van Kerken, het comité Leiden tegen Fascisme en de Stichting Welzijn Buitenlanders 'Rijn en Lek'. DEN HAAG-LEIDEN. - Minister Deetman (onderwijs) behoeft (nog) niet de gegevens te verstrekken waarop hij zijn bezuinigingsbeleid baseert ten opzichte van weten schappelijke instituten. Dat heeft de voorzitter van de afdeling ge schillen van de Raad van State be slist. Het Leids universitair weekblad Mare had, in afwachting van de uit spraak van zijn beroep op de Kroon, gevraagd een voorlopige voorziening te treffen omdat het weekblad precies wil weten waar om en welke instituten volgens de minister niet doelmatig werken. Het betreft overigens geen univer sitaire instituten. Hoofdredacteur Q. van Koolwijk van het weekblad had aangevoerd dat bijvoorbeeld een instituut als TNO breedvoerig had geklaagd over het bezuinigingsbeleid van de minister zonder dat hij de juistheid van de kritiek van het instituut kon controleren. De maatregelen van de minister zijn namelijk genomen op aanbevelingen van een stuur groep die hem hierin heeft geadvi seerd. Die had onderzoeken ter be schikking die met behulp van de instituten zelf naar hun reilen en zeilen waren ingesteld. Maar de on derzoeksresultaten wil de minister niet prijsgeven. Evenmin als het eindrapport van de stuurgroep. De inlichtingen waren volgens hem vertrouwelijk ingewonnen en ge heimhouding was beloofd. Boven dien waren in de onderzoekingen en het eindrapport van de stuur groep conclusies en aanbevelingen van ambtenaren opgenomen en die behoefde hij niet openbaar te ma ken omdat dit persoonlijke be leidsopvattingen zijn. In de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) staat dat persoonlijke beleidsop vattingen van ambtenaren niet openbaar zijn. ADVERTENTIE cret^s«&N. DEM MEUBELFABRIEK maakt al 36 |aar klassieke en moderne zitmeubelen van hoge kwaliteit. Voor de bekleding van elk model kunt U kiezen uit meer dan 60 soorten meubelstof. In totaal zo'n 400 kleuren/dessins. U vindt dus altijd wel de bekledingsstof die past bij üw interieur. 1210,- 1290,-' 1610,- BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 03450-17484*VOOR GRATIS DOKUMENTATIE Leidato Kees Een 'trendtent' waarin een be jaardenmiddag wordt gehouden. Dat lijkt een tegenstrijdigheid die door de sterkste haring niet overeind te houden is. Maar als Leidse Kees, onze favoriete trend, voor zijn optreden op de Leidato oma Van Tongeren mee neemt, komt alles weer mooi te- Ons geduld werd overigens wel op de proef gesteld. Eerst een muzikale quiz, waarbij een directoire en een slipje op het programma stonden (dat was dus lachen). Daarna hield mid- dentandster Judy Dickhoff het onder de gordel en stuurde een paar meisjes in ondergoed het plankier op. De jongedames wa ren enigszins aangepast aan de leeftijd van het pubüek, één mannequin was zelfs van grijze lokken voorzien. Maar de jeugdi ge o,la,la-lingerie werd ook niet geschuwd. "Ik weet niet of het program ma uitloopt. Maar dat kan me niet schelen, want het is gewoon gezellig vanmiddag", sprak me vrouw Dickhoff. Nou, ons kon het wel wat schelen, want het werd pas echt gezellig met Leid se Kees. Samen met de kloeke Oma Van Tongeren opende hij zijn half uurtje met 'Hof van Hol land'. Een nummer dat hij op zijn langspeler nog als 'Malle Babbe' aan het vinyl had toevertrouwd. Daarna 'Het stadje Montana', een persoonlijk werkje van Kees van Berkel. Een schoon lied over Diana uit Montana en een refrein eindigend met "Ze worden zo dronken als een tor". Ja, zei Kees tijdens een muzikaal intermezzo, al dat drinken is ook niet goed. "Alles met mate, hè". Oma Van Tongeren was onder tussen druk in de weer met het herkennen van bejaarden. Ze stak tijdens het zingen van de tweede stem menigmaal haar wijsvinger omhoog bij wijze van groet. Het nummer 'Rode Rozen' wijdde Kees dit keer speciaal aan zijn tante Mien die ook in de zaal zat en jarig was. "Oma, daar gaan we", zei hij tegen zijn tweede stem, maar dat was te haastig ge sproken. De muziekband beslis te anders: 'Eenmaal komen er tranen'. Ook mooi. "Ja, ik ben fijngevoelig", bekende Kees tij dens deze wijs. Aan het slot van zijn optreden verwees Kees iedereen naar zijn eigen stand op de Leidato, al waar oma en hij handtekeningen zouden zetten. "Ja, ik heb vrij veel optredens", kon hij ons in de gauwigheid nog zeggen. "Veel voor bejaarden. Maar ook wel voor jongeren, Laatst nog in de Double Dutch. Ze stonden alle maal te roepen 'Kesie, Kesie'. Ik treed er binnenkort weer op. Maar zo'n Leidato is natuurlijk een hoogtepunt". Een soort Leidse André Hazes, opperen we. "Ik probeer mezelf te blij ven", antwoordt Kees. Volgende week komt Leidse Kees met een nieuwe single, "een echte Leidse single". De ti tel wilde Kees nog niet verklap pen. Maar zonder veel aandrin gen, lichtte hij toch een tipje van de sluier op. "Over haring en wit tebrood. Echt, op z'n Leids dan, hè. En over de Breestraat en de Haarlemmerstraat". Leidse Kees geeft alles tijdens het optreden op de Leidato. Oma Van Tongeren achter hem) wacht e De Klos En telkens waren ze de klos. Het begon allemaal toen de le den van de vereniging de oude fabriek van Clos Leembrug gen kraakten. Grootse plannen hadden ze: de ruimten zouden worden omgetoverd tot werk plaatsen waarin de creatieve ta lenten ontplooid zouden kunnen worden. Mooi. Maar de.gemeente dacht er an ders over. Een paar maanden duurde de droom: de krakers kregen te horen dat de fabriek aan de Langegracht zou worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw: een nieuw ar beidsbureau. Die plannen gin gen uiteindelijk niet door, maar dat wist men toen natuurlijk nog niet. De nieuwe bewoners van de fa briek verhuisden daarom naar het Marinecomplex aan het Noordeinde. De weg zullen ze in dit complex tenauwernood ge kend hebben, want al snel moest de vereniging ook uit dit gebouw vertrekken. De Klos. Als je je coöperatieve vereni ging zo noemt vraag je natuurlijk ook om moeilijkheden, welbe schouwd. Maar goed. nu heeft de vereni ging dan eindelijk een vast on derkomen. Dank zy de gemeen te. Om preciezer te zijn: dank zij de pressie die de leden hebben uitgeoefend op het bestuur van deze stad, want ze hebben veel brieven moeten schrijven om de gemeente duidelijk te maken wat ze wilden. "Meer nog hebben we duidelijk moeten maken wat we niet wilden". En ook nadat duidelyk was ge worden dat De Klos mocht ver huizen naar de voormalige jene ver-stokerij aan de Zandstraat was het steekspel met de ge meente nog niet afgelopen. Eerst mocht er geen douche worden gebouwd, toen weer wel, enfin, zo bleef je aan de gang. Maar nu is het dan eindelijk zo ver: het nieuwe onderkomen is ingericht. Deze week is door De Klos gebombardeerd tot open week en kan iedereen die dat wil de werkruimten bezoeken om te zien waar de leden van het gezel schap zich mee bezighouden (van twee tot zes uur 's middags). Bouwgeluiden heet de exposi tie die voor de gelegenheid is in gericht. Bouwgeluiden, omdat het verenigingsleven de laatste jaren vooral in het teken van het bouwen heeft gestaan. Veel zeefdrukken hangen er aan de muren. En het moet ge zegd: in de collectie zitten mooie produkten. Maar er is meer te zien: kleding, timmerwerk, foto's en ga zo maar door Het meest indrukwekkend is evenwel het kunstwerk dat een gediplomeerd museumman niet zo gauw als kunstwerk zal type ren, simpelweg omdat je dit reli kwie dat de menselijke arbeid symboliseert, in een kunsthisto risch handboek niet zo snel zult tegenkomen: we hebben het over die met verf bespatte werk jas. levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3