Video voor kinderen soms een uitkomst Vrouwen uitgesloten in stichting 'Pausbezoek' Ties Kruize leerde op straat hockeyen Jeugdpuistjes bijna niet uit te roeien Rolschaatsen intrek, maar wel gevaarlijk DNGEREN Basis wordt op training gelegd Wie is er boos? WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 PAGINA 17 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 HMM Is me dat even schrikken: net tien gulden neergeteld voor het allernieuwste middeltje tegen puistjes. En wat blijkt? Het helpt niks. Nou ja, niks: het helpt net zoveel als goedkope zeep. Tenminste, als we Konsumenten Kontakt moeten geloven. Deze organisatie heeft een heleboel middeltjes getest. Het resultaat stemt somber. Isodine kan een beetje helpen en ook de middeltjes Mytolac en Oxy-5 zijn niet echt slecht. Ze desinfecteren en zorgen ervoor dat je een schone huid krijgt. Maar geen enkel middeltje maakt een einde aan de puistjes, ook wel acné genoemd. Vreselijk eigenlijk, zouden jeugdpuistjes ook in het jaar 2000 nog steeds menig jongerenleven vergallen? Paul van Riel, oprichter van de landelijke vereniging voor mensen die last hebben van jeugdpuistjes, vreest van wel. Paul, die 34 jaar oud is, maar nog steeds last heeft van jeugd puistjes, ziet niet een-twee-drie een oplossing. Er is volgens hem ook heel weinig bekend over de pukkels, die vooral voorkomen bij jongeren van 14 tot 21 jaar. Paul besloot daarom de 'Acné advies- gids' te schrijven. Een krachtig boekje. Veel fabeltjes worden de wereld uit geholpen. Puistjes komen heus niet alleen bij vieze of nerveuze jongens en meisjes. Het heeft ook niks te maken met de eerste seksuele ervaringen of een bepaald soort eten, zo ontdekte Paul. Wel zou het iets te maken kunnen hebben met de opkomst van 'andere' hormonen. Zij willen nog wel eens talg afscheiden, een viezige, soms heel dikke stof. En: hoe dikker de talg, des te slech ter het is. Een zonnetje schijnt echter nog wel eens te helpen. Het lykt Paul maar het beste om naar de huisarts of schoon heidsspecialist te gaan. Ook de Hay oen-methode kan wat hem betreft best worden gevolgd. Deze is echter wel aan de dure kant. Zo'n anderhalf duizend gulden. En het is flink afzien: drie maan den een streng dieet. En of de puistjes dan weg zijn?... Het is nog maar de vraag. Rolschaatsen komt steeds meer in trek. Meer dan een miljoen Nederlanders beoefenen deze sport. Vooral 'rollerskate' is in. Dat is een veredelde vorm van rolschaatsen: de wieltjes zijn breder, de schaatsen zien er flitsender uit. Bijna alle rolschaatsers (99 pro cent) zijn 14 jaar of jonger. En veel van hen bezitten rollerskates. De rest doet het nog met de oude, vertrouwde rolschaatsen. De keerzijde van de medaille is dat rolschaatsen knap gevaarlijk kan zijn. Zeker als je geen elleboog- en kniebeschermers draagt. De stichting Consument en Veiligheid heeft het uitgezocht. Die kwam tot de ontdekking dat ongeveer 20.000 kinderen per jaar gewond raken. Vooral polsen, bovenarmen en enkels worden vaak gebroken. Van die 20.000 kinderen belanden er 2.000 in het zieken huis. Niet alleen slechte bescherming, maar ook ongeoefendheid, on veilige rolschaatsen of rolschaatsen op een (drukke) weg zijn oor zaken van de valpartijen. Dus als je dan toch wilt rolschaatsen, ga dan goed beschermd op die dingen staan, laat iemand controleren of ze wel veilig zijn en ga zeker niet op een drukke weg schaatsen. Wil je allemaal precies weten hoe je deze sport veilig kunt beoefe nen, dan heeft de stichting Consument en Veiligheid gratis een boekje voor je. Dat kun je aanvragen bij: stichting Consument en Veiligheid, postbus 5169, 1007 AD Amsterdam, telefoon 020- 765446. Een geweldige vooruitgang voor de trainingsmogelijkheden is het kunstgrasveld zoals hier bij de Leidse hockeyclub Roomburg. Alleen ijzel en sneeuw kunnen het gebruik van de egale mat verhinderen. (foto Holvast) Na jarenlang geruzie over de tv is er dan eindelijk een oplossing die alle ongenoegen de wereld uithelpt: de video. Je kunt er nog spelletjes mee doen ook. Bij Na- na en Aijen thuis hebben ze zo'n video. Is zo'n apparaat eigenlijk wel een uitkomst? Nana Kroon (13) gebruikt de video vrij veel. "Ik ben er nog niet aan verslaafd hoor", maar ik vind het gewoon leuk om op te nemen en nog eens te kijken. Je kunt nog een keer lachen en meestal ontdek je ook nog iets wat je eerder niet gezien had". Nana mag van haar ouders niet aan de knoppen van de video recorder zitten: "Alleen als ze er niet zijn, maar dan kunnen ze het ook niet zien." Als de ouders van Nana video banden huren, nemen zij er meestal ook twee voor haar mee. Nana: "Ik heb zelf wel een band, maar daar kijk ik niet zoveel naar. Er staan een paar filmpjes op van Walt Disney en Super man, maar als je die twee keer gezien hebt, zijn ze ook niet leuk meer." Maar dat is toch met alle films zo? Nana schudt van nee: "Mijn ouders hadden eens de film 'Schatjes' gehuurd. Die heb ik zes keer achter elkaar beke ken. Leuk joh!!" Arjan Paauw (13) gebruikt de video niet zoveel als Nana. "Ja, ik gebruik hem wel" zegt hij "Maar dat is meestal alleen wan neer m'n vader sport zit te kijken en ik een film wil zien. We nemen ook wel eens op als een film laat afgelopen is en ik naar bed moet. Dan kyk ik hem de volgende dag af'. Veel kinderen mogen van hun ouders niet aan de knoppen zit ten. Is dat bij Arjan ook het ge val? "Nee, hoor", lacht hij, "ik weet beter dan m'n vader hoe hij werkt." Zelf films huren doet hij nooit, daar heeft hij eenvoudig weg geen geld voor. Een video kan veel ruzie voor komen. Kijk bijvoorbeeld maar eens als er twee films tegelijk op tv zijn. Dan kun je flink ruzie krijgen over wie naar wat kijkt. Het is dan natuurlijk heel handig als je een video hebt. Arjan is het daar niet mee eens: "Wij hebben twee tv's; zwart-wit en kleur. Als er een mooie oorlogsfilm is wil ik die in kleur zien. Maar mijn va der zit dan juist sport te kijke- n....ook in kleur. Dan moet ik hem maar opnemen." Arjan zou de video overigens niet missen: "Ik zou het erger vinden als de tv kapot ging" zegt hij. Ook voor Nana zou het geen ramp zijn als de video zou moe ten verdwijnen, maar ze zou het wel jammer vinden. En de televi sie wil ze zeker voor geen goud at 2ULLEKJ H'üN PUISTJES ÉCHT vERl^vjEVoeM 2i)Vi W feURE 44MS.T KJtET TE K'JK£ri. De NCRV-televisie zoekt boze kinderen. Voor het nieuwe televi sieprogramma "Wissels", dat deze omroep op vrijdagmiddag gaat uitzenden. Als je boos bent over kleine dingen zoals poep op de stoep, slecht speelgoed, onaardige leraren, dan bestaat de kans dat je je boosheid voor de televisie mag komen vertellen. Ben je boos en tussen de 10 en 17 jaar oud, schrijf dan naar de NCRV, redactie "Wissels", postbus 121, 1200 JE Hilversum. Schrijf waarover je boos bent en vermeld je naam, adres, leef tijd en telefoonnummer. Voor alle sporten moet worden geoefend om enigszins behoor lijk voor de dag te komen. Dat is met hockey niet anders, sterker, je zult het hanteren van de stick goed moeten aanleren om geen ongelukken te maken. Al enkele jaren kent de hockeybond voor zijn jongste jeugd (8 tot 10 jaar) een speciale afdeling die het mi- nihockey behartigt. Tijdens de ontmoetingen met andere clubs worden dan in zes- of achttallen korte wedstrijden gespeeld en vaardigheidsproeven gehouden. Een uitstekende manier om spe lenderwijs de regels te leren en met het slaghout om te gaan. De hockeybond, die zijn leden tal nog maar steeds ziet stijgen, verzorgt vele opleidingen om de jongens en meisjes zo goed mo gelijk te laten hockeyen. De ta lentvolle jeugdspelers van ver scheidene leeftijden krijgen via districtswedstrijden de kans om door te stromen naar vertegen woordigende elftallen. Dat de constructie deugt, merk je bij voorbeeld aan Jong Oranje dat in mei wereld- en nu Olympisch kampioen Pakistan in Oegst- geest met 1-0 versloeg. Het echt handig worden met de stick, zo blijkt telkens weer uit jeugdherinneringen van hoc- keycracks, doe je beslist op met straathockey. De broers Kruize, die alle drie voor het nationale team uitkomen, hebben bijvoor beeld eindeloos veel partijtjes gespeeld op straat. Het raken van verkeersborden leverde dan ex tra punten op. Geen verschil dus met voetbal dat zijn grote man nen Johan Cruijff en Willem van Hanegem dezelfde basis op straat zag leggen. Een enorm voordeel geeft tegenwoordig het kunstgrasveld bij sommige clubs, omdat je onder praktisch alle weersomstandigheden kunt oefenen. Nana de Vroom: "Geen ramp als er geen video zou zijn". De statuten van de stichting 'Pausbezoek Nederland' laten niet toe, dat een vrouw in het be stuur wordt opgenomen. Wel is mevrouw M. G. Koekkoek- Schipper, voorzitster'van de Ka tholieke Plattelandsvrouwen Ne derland, als adviseur aan het be stuur van de stichting toege voegd. Vicaris dr. A. J. Vermeu len deelde dat mee op de verga dering van de pastorale raad van het aartsbisdom Utrecht. Het bestuur van de stichting kan volgens de statuten ook niet worden uitgebreid, omdat alle beschikbare plaatsen al zijn be zet. Men heeft voor de keuze ge staan: óf de statuten veranderen óf een vrouw als adviseur aan het bestuur toevoegen. Het werd het laatste. Mevrouw M. Dierick-van de Ven, secretaris van de Utrechtse pastorale raad, deelde mee, dat al in mei op een vergadering van de raad is gevraagd, waarom er geen vrouwen in het bestuur zaten. De maand daarop kreeg men te ho- dat dit een statutaire kwestie s. Een voorlichter van de s-katholieke kerkprovincie dat de statuten algemeen be stuur dat uit de bisschoppen be staat. Om die reden zijn vrouwen van het bestuur uitgesloten. Het dagelijks bestuur bestaat uit en kele bisschoppen en 'naaste me dewerkers'. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Doorn en te Hendrik Ido Am bacht C. Fieren Ede (voorheen zendingspredikant in Indonesië), te Zeist (Huis ter Heide) B.'Bec king Broek in Waterland, te Har- kema-Opeinde (Fr.) J. Pronk Marken, door de synode tot le- gerpredikant A. Prosman Gen- deren-Doeveren; aangenomen naar Noordeloos kandidaat C. J. P. van der Bas Veen, naar Sint Maartensdijk-Tholen (deelge meente 'Rehoboth' en 'Imma- nuel') W. M. Rikin Vroomshoop; beroepbaar (voor deelwerk): me vrouw C. M. Geels Amsterdam. Gereformeerde Kerken: be roepen te Zuidwolde (Dr.) J. Stolk Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Alphen aan den Rijn kandidaat E. A. de Boer Delft, te Uithuizen P. van Houwelingen Driebergen; be dankt voor Groningen A. den Broeder Bergentheim. Ds. W. L. Tukker. Vrijdag wordt ds. W. L. Tukker, Kerkweg 4 Ridderkerk, 75 jaar. In de Hervormde Kerk geniet deze predikant algemene be kendheid. Vele jaren is hij hoofd bestuurslid geweest van de Gere formeerde Bond en van 1971 tot 1980 voorzitter. Van 1959 tot 1964 werkte hij in Katwijk aan Zee. Na zijn pensionering in 1974 (Groot-Ammers) verleende hij nog hulpdiensten achtereenvol gens in Siijansland (Z.), Wasse naar en Arnemuiden. Ds. Tukker heeft ook veel ge schreven. Achttien jaar lang ver zorgde hij de hoofdartikelen en overdenkingen in het 'Gerefor meerd Weekblad'. Bezwaarschrift De regionale synode Fries land-Zuid van de Gereformeerde Kerken in Nederland behandelt vandaag een bezwaarschrift, dat 27 gereformeerden in Joure heb ben ingediend tegen de plaatse lijke predikant Jac. Wagenma kers (45) en de kerkeraad. Vol gens de indieners van het be zwaarschrift hebben predikant en kerkeraad zich schuldig ge maakt aan afwijkingen van Schrift en belijdenis en aan han delingen die in strijd zijn met de gereformeerde kerkorde. De regionale synode kan een eigen commissie opdracht geven om het bezwaarschrift in behan deling te nemen, maar ze kan de zaak ook doorsturen naar de ge nerale synode. In het eerste geval kunnen de indieners tegen een beslissing van de regionale syno de in beroep gaan bij de generale synode. Vorig jaar stapte een aantal 'verontruste' gereformeerden in Joure uit de plaatselijke kerk. Dat leidde tot oprichting van een 'reformatorisch-evangelische ge meente'. Een voorlichter van de Gere formeerde Kerken in Nederland deelde desgevraagd mee, dat de spanningen in Joure van algeme ne aard zijn. "De één wil strikt vasthouden aan de belijdenisge schriften uit de zeventiende eeuw, terwijl de ander moderne theologische opvattingen in brengt bij het luisteren naar de Schrift". In IKV. De Nederlandse bis schoppen hebben de benoeming van Veronica van Valkenhof tot lid van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) namens de Rooms-Katholieke Kerk goedge keurd. Zij is sinds 1981 weten schappelijk medewerker bij de vakgroep 'praktische theologie' van de theologische faculteit in Tilburg. Vrij celibaat Een groep van vijftig gehuw de Italiaanse priesters heeft na een driedaagse conferentie in Rome een communiqué uitgege ven, waarin een 'internationale synode van gehuwde priesters' wordt aangekondigd. Die zal eind augustus volgend jaar in Rome worden gehouden. De or ganisatoren zullen samenwerken met organisaties van gehuwde priesters in andere landen. De Italiaanse vereniging 'Vo- catio' geheten - streeft ernaar, het priestercelibaat te maken tot een vrije keuze. Ze zegt, honder den aanhangers in heel Italië te hebben. Liefdeloos. De blanke luther se kerken in Zuid-Afrika en Na mibië, die om hun steun aan de apartheid deze zomer werden ge schorst als lid van de Lutherse Wereldfederatie, beklagen zich nu over 'liefdeloosheid' en 'onbe grip'. Dat blijkt uit een verkla ring van hun voorzitters. Zij vinden het schorsingsbe sluit onrechtvaardig en vragen meer tijd om tot samenwerking en uiteindelijk eenwording met de zwarte kerken te komen. "Bij de Wereldfederatie heeft men geen oog gehad voor de fatale ge volgen van dit besluit", zeggen de blanke kerkleiders. "Juist zij die tegen eenwording met de zwarte kerken en tegen gerech tigheid zijn, voelen zich hierdoor in hun opvattingen gesterkt".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17