Iiitse rechter sipt centrale Pen herdacht Goi skakkoord Libië laat twee Britten vrij Peru: het leger houdt de staat in zijn greep Gfhtsverlies regering-Kohl Sleclweer vertraagt berg* Mont Louis ZATEfSEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BONNomstreden kolencentrale Buschhaus bij Helmstedt aan de grens met Oost- Duitskg voorlopig toch niet in gebruik worden genomen. Dat heeft de administra tieve rnk in Braunschweig beslist, nadat een aantal burgers een klacht tegen Buschkd ingediend. De centrale zou maandag in gebruik worden genomen. Volgens ers heeft de rege ring vanitaat Nedersaksen- op 20 aujj het verlenen van de vergun de kolencentra- door Hans le aan hhciteitsnet aan te sluiten, cchriften over het inschakede openbaarheid veronach Bovendien zou, in tegensjt was overeenge komen, elijkheid bestaan dat naamieuwe centrale Buschhate oudere centra les Offlet2 gelijktijdig pro duceren. De rech van mening dat het zeer twijfelachtig is of een ge lijktijdig in bedrijf zijn van de drie centrales wel in overeenstemming is met de wet op de luchtveront- reingiing. Samenvattend komen de rechters tot de conclusie dat het in de grondwet vastgelegde recht op leven en bescherming van het lichaam belangrijker is dan;het openbare belang van een onmid dellijk in gebruik nemen van Buschhaus. De Groenen noemen dit een oor vijg voor al diegenen die zo voor Buschhaus zijn. De deelstaatrege ring van Nedersaksen heeft inmid dels hoger beroep aangetekend. De vakbond van werknemers in de sector energie verklaarde de beslis sing van de administratieve recht bank te betreuren. Zij uitte de Rellin Wroclaw WENEN (rp> - Op de vier de veijaan de onderteke ning van sreenkomst van Gdansk, g die de weg vrij maakte vocaliseren van de inmiddels [en vakorganisa tie Solidaieft Lech Walesa, voorzitter e vakbond een krans gel» het monument voor de &n bij de rellen van 1970. fesa de krans kon leggen vo monument, dat niet tevonetisch was afge sloten doolitia, was op zich al een opzhde gebeurtenis. Er tekenovendien in Po len een nieitieke situatie af. Na de vrijhn de meer dan 600 politieangenen sprak Walesa bijplechtigheid de voorgenompraak met felle aanvallen egering niet uit. De tekst en onder embargo al dagenlare internationale persagentsa. In de ngesproken toe spraak waade Walesa de re gering dat ceen gehoor zou geven aan dp tot democrati sering in Pt onherroepelijk op een tragu uitlopen. Ook roept hij ii&t uitgesproken toespraak cring op tot het toestaan vralistische vak bonden. Over het ld werden door gaans na dasten in de ker ken voor htten van de ge vangenen een pro-Solidari- teits-demon gehouden. Groepen tuaizend en acht duizend ma konden zonder problemen ctreren en mani festeren. Op 30 au aan de .voor avond van cfenking, kon de- dissident Adchnik ongehin derd naar Greizen voor zijm tweede onto met Walesa na1 zijn vrijlating Niettemin heeft Jacek Kuron, die door het Jaruzelski-regime als de grootste boosdoener wordt ge zien, een waarschuwing gekregen, nadat hij kortgeleden had gemeld dat hij zijn herwonnen vrijheid wil besteden aan-het doen herleven van de vrije vakbondsbeweging. In Wroclaw zijn twee oud-leden van de ondergrondse leiding van Solidariteit gistermiddag samen met hun echtgenoten aangehou den. Er deden zich daar ernstige ongeregeldheden voor tussen de monstranten en politie. De rellen ontstonden toen enkele duizenden aanhangers van Solidariteit pro beerden een demonstratieve stoet te vormen. De twee aangehouden ex-leiders zijn Wladyslaw Frasyniuk en Jozef Pinior.Toen enkele duizenden per sonen probeerden in het centrum van Wroclaw een demonstratieve tocht te houden werden zij door Zomo's, leden van de oproerpoli tie, verspreid met het waterkanon, traangas en knuppels. Frasyniuk en Pinior, werden la ter door een rechtbank in Wroclaw veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Dat gebeurde vol gens het Poolse officiële persbu reau PAP wegens verstoring van de openbare orde. De vrouwen van Frasyniuk en Pinior werden vrijgelaten. De twee mannen maakten deel uit van de ondergrondse leiding van Solidari teit (TKK) maar werden tijdens de periode van de staat van beleg na 13 december 1981 opgepakt. Zij profiteerden met andere politieke gevangenen van de vorige maand afgekondigde amnestie en kwa men vrij. Maar de regering had hen ge waarschuwd dat ze weer in de ge vangenis zouden belanden als ze zich niet aan de wet hielden. ROTTERDAÏVRtr.) - De ber- gingswerkzaan aan het voor de Belgische ezonken schip 'Mont Louis' et Rotterdamse bedrijf Smitde Union uit België zijn giddag wegens de slechte wistandigheden stopgezet. Volen woordvoer der van Smit vindkracht ter plaatse 5 tot 7 it er een deinig van 2 tot 2,5 n Twee dn bij vliegtuijgeluk PARIJS (AFPlgens de jong ste officiële baeeft het onge luk met een B<?37 van de Ka- meroense lucfemaatschappij donderdag aannensen het le ven gekost. Inl hebben 114 mensen het er.d afgebracht. Van hen moes 90 in zieken huizen wordeniomen. De an dere 24 bleven eerd, zo heeft de Kameroensering meege deeld. De regering vaneroen heeft een commissie t met het on derzoek naar czaak van het ongeluk. Het toestel vlo< de startbaan van het vliegvan Douala in brand. Omdat het schip door de vloed ge heel onder water kwam te liggen en het weer steeds slechter werd, moest de duikploeg het werk bij het wrak opschorten. De duikers zijn er inmiddels wel in geslaagd de olielekken te dichten. Boven dien is begonnen met het branden van gaten in de dubbelwandige huid van het schip. Bij metingen in de ruimen van het voor de Belgische kust gezonken vrachtschip 'Mont Louis' zijn giste ren geen sporen van radio-activi teit aangetroffen. Dat heeft het Rotterdamse bergingsbedrijf be kendgemaakt. Het was voor het eerst dat metin gen werden verricht binnen het schip, dat dertig vaten met het gif tige uranium-hexafluoride aan boord heeft. De proeven toonden aan dat zich een hogere concentra tie fluor in het schip bevindt dan normaal is in zeewater, aldus de woordvoerder, die eraan toevoeg de dat het bergingbedrijf zich hier over geen zorgen maakt. Het is niet duidelijk wat de oorzaak is van de hogere concentratie fluor, die ze ventig procent boven de normale concentratie in zeewater liet. Er was geen teken dat er radio-acti viteit ontsnapte uit de containers. Radio-actieve straling zou de ber gingsoperatie ernstig hebben be moeilijkt. vrees dat hierdoor grote gevaren voor het aantal arbeidsplaatsen zullen ontstaan. De SPD-oppositie wil weten of de regering in Hannover bewust verkeerde verklaringen heeft afge geven over Buschhaus. Als dit zo, zou zijn, dan is dit, aldus de SPD, een schandaal dat niet zonder ge volgen kan blijven. De kolencentrale Buschhaus heeft de gemoederen in Bonn de laatste weken hoog doen oplaaien. Aanvankelijk had het parlement namelijk eind juni vrijwel een stemmig beslist dat de centrale niet zonder ontzwavelingsinstalla tie in gebruik mocht worden ge steld. Toen bleek dat dit vooral zeer veel geld zou kosten en er zo genaamd ook juridische haken wa ren ontdekt, riep de regering het parlement van vakantie terug en waren de afgevaardigden van de regeringspartijen genoodzaakt 180 graden te draaien. Iraans geld op Zwitserse bank GENEVE (ANP) - Twee voor aanstaande families van ayatol lahs in Iran hebben op een bank in Lausanne meer dan 50 miljoen Zwitserse frank staan. Dit is bericht door het Franse weekblad Le Canard Enchalné. Het zou gaan om de erfenis van de in 1981 om het leven geko men ayatollah Behesjti, inder tijd de 'kroonprins' van Cho- meini, en Hoessein Ali Monta- seri, die thans voor 'kroon prins' van de geestelijke leider van Iran doorgaat. De müjoenen werden waar schijnlijk in '79 door de beide voormannen van de islamiti sche revolutie in Zwitserland gedeponeerd, zogenaamd om de denkbeelden van Chomeini over de hele wereld te versprei den. Maar volgens Canard En- chaïné gaat het veeleer om geld dat men achter de hand wil hebben bij eventuele balling schap. Pikant is dat het geld vermoe delijk toebehoorde aan Savak, de door de islamieten gehate geheime politie van wijlen sjah Pahlevi, en rijke Iraniërs, die na de revolutie have en goed moesten inleveren. De betrokken bank in Lausan ne heeft het bericht als "ge rucht" van de hand gewezen. VN-actie voor behoud walvis NAIROBI (UPI) - De directeur van UNEP, het Milieuprogramma van de Verenigde Naties, heeft vrijdag aan de wereld gevraagd om 12 mil joen dollar voor de uitvoering van een nieuw project voor het behoud van de walvis. In een verklaring vanuit het hoofd kantoor van UNEP in Nairobi na mens dr. Mostafa Tolba, stond dat het geld zou worden gebruikt voor de financiering van 120 kleinscha lige projecten ter bescherming van zeezoogdieren, vooral walvissen, waarvan de soort onmiddellijk wordt bedreigd door uitbuiting door en zorgeloosheid van de mens. Tolba verklaarde het appèl per soonlijk "tot alle regeringen" te hebben gericht. Hij vond 12 mil joen dollar niet teveel voor traditio nele zeevarende landen en anderen "wie behoud van de walvis ter har te gaat". Diplomaat bestraft wegens drugsbezit FRANKFURT (DPA/RTR) - Een rechtbank in het Westduitse Frankfurt heeft gisteren een Zam- biaanse diplomaat veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens het smokkelen van drugs. De 46-jarige man, tweede secreta ris op de ambassade van Zambia in New Delhi, werd op 28 april op het vliegveld van Frankfurt gearres teerd. Hij bleek in het bezit van 12,5 kilo heroine. Hy was op weg van New Delhi naar Amsterdam en maakte een tussenlanding in Frankfurt. Het beroep dat de man deed op di plomatieke onschendbaarheid werd door de rechtbank verwor pen. Diplomatieke onschendbaar heid, aldus de rechtbank, geldt slechts diplomaten die in de Bondsrepubliek zijn geaccredi teerd. PARIJS (AFP/Rtr./UPI) - Twee Britse gevangenen in Libië zijn door de autoriteiten op vrije voeten gesteld. Dit is gemeld door het Li bische persbureau Jana. Het pers bureau vermeldde niet de namen van de twee Britten. Gemeld werd slechts dat zij 's avonds zijn vrijge laten „op grond van humanitaire overwegingen". Volgens Jana ge tuigt de vrijlating van de „goede bedoelingen" van Libië „naar het bevriende volk van Groot Brittan- nië". De twee zijn in april dit jaar in Tri poli aangehouden in reactie op de omsingeling van de Libische am bassade in Londen door de Britse politie. De omsingeling was een vervolg op de schietpartij vanuit de ambassade waarbij een Britse agente werd gedood. De twee vrijgelatenen identificeer den zich als Douglas Ledingham (35), een functionaris van de Britse luchtvaartmaatschappij British Caledonian, en George Bush (45), een arbeider in de olie-industrie. De BBC meldde al eerder dat de Libische regering had aangeboden twee Britse gevangenen amnestie te verlenen als gebaar van goede wil. Een hoge functionaris van het Libische ministerie van buiten landse zaken, Ali Houdiri, deed het voorstel aan twee leden van een de legatie van de Labourparty die een bezoek aan Libië heeft gebracht. De inmiddels vertrokken delegatie wilde haar vertrek uit Libië niet met 48 uur uitstellen om, zoals Houdiri voorstelde, de twee gevan genen eventueel mee te nemen, al dus de BBC. Het Britse ministerie van buiten landse zaken zei alleen via de pers te hebben gehoord van het aanbod. Het probeert opheldering te krij gen van de Libische autoriteiten. Marrokko Het Algemeen Volkscongres van Libië heeft gisteren eenstemmig de voorgestelde federatie met Ma rokko aanvaard. Dit heeft het offi ciële persbureau Jana gemeld. Ge zegd werd dat de 1.347 'basis- volksconferenties' zich uitspraken voor het samengaan. Dit cijfer, al dus Jana, toont aan dat het Libi sche volk voor 100 procent steun aan het voorstel heeft gegeven. Gisteren werd er in Marokko een volksstemming gehouden over het op 13 augustus door koning Has san en de Libische leider Muam- mar Gaddafi getekende verdrag tot vorming van een statenbond. De uitslag wordt vandaag verwacht. De koning, de regering, partijen en sociale organisaties hebben tijdens een canpagne die een week duur de, de bevolking opgeroepen met ja" te antwoorden. De ondertekening van het verdrag voor een statenbond was het hoog tepunt van een verrassende toena dering tussen de twee zo verschil lende regiems die een jaar geleden begon met een bliksembezoek van Gaddafi aan Rabat. Het akkoord heeft onder de Fransen ongerust heid gewekt. President Mitterrand is woensdag onverwachts naar Ma rokko gereisd. Frankrijk vraagt zich af of het „ver standshuwelijk" tussen de twee vroegere aartsvijanden gevolgen zal hebben voor het conflict in Tsjaad waar 3200 Franse militairen gelegerd zijn die president Hissene Habré steunen tegen de door Libië geholpen rebellen. Beiroet In het islamitische West-Beiroet is gisteren een algemene staking ge houden gericht tegen Libië. De sta king was georganiseerd door sji'ie- ten die de Libische regering er van beschuldigen verantwoordelijk te zijn voor de verdwijning van hun geestelijke leider Moessa Sadr. Moessa Sadr verdween zes jaar ge leden spoorloos na een bezoek aan Libië. Volgens de organisatoren van de staking hebben mannen van kolonel Gaddafi hem ont voerd. Zij verlangen dat Libanon de diplomatieke betrekkingen met Libië verbreekt en op de eerstvol gende Arabische top de verdwij ning van Sadr aan de orde stelt. Door de staking bleef het vliegveld van Beiroet een uur dicht en win kels kantoren, banken en rege ringsgebouwen in het westelijk stadsdeel waren de hele dag geslo ten. Het Evangelische Nationale Con cilie in Peru heeft de Peruaanse regering om opheldering ge vraagd over de moord op zes le den van de presbyteriaanse kerk. De kerkelijke leiders hebben te vens het leger en de verzetsstrij ders opgeroepen de wapens neer te leggen en er zorg voor te dra gen dat de vrede in het land te rugkeert. Het is voor het eerst, dat de protestante leiders zich zo duidelijk uitspreken over het toenemend geweld in dit Andes- land. De kerk heeft zich tot nu toe in voorzichtige stilte gehuld. Maar het geweld treft ook de gelovigen in de bergen in Zuid- en Midden- Peru, waar de strijd zich voorna melijk afspeelt en waar al ander half jaar de noodtoestand geldt. De zes protestanten waren af komstig uit een klein gehucht vlak bij Huanta, ongeveer 300 ki lometer ten zuidoosten van Li ma. Zij werden volgens dorpelin gen op 1 augustus door een pa trouille van de marine, die op zoek was naar een jonge vrouw, zonder duidelijke aanleiding doodgeschoten. Berichten over moorden en martelingen door het leger ne men in frequentie toe. Het leger lijkt in de strijd tegen de rebellen van de maoïstische bevrijdings beweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) te kiezen voor de harde aanpak, terreur en intimi datie. Vorige week kondigde mi nister Luis Percovich Roca van binnenlandse zaken aan, dat ook de hoofdstad Lima voor onbe paalde tijd onder militaire con trole kwam. Verschillende waar nemers zeiden te vrezen, dat de groeiende macht van het leger het voorspel is van een staats greep. In Peru hebben militairen meer dan eens gekozen regerin gen omver geworpen. Sedert de onafhankelijkheid van de voor malige Spaanse kolonie in 1821 hebben de militairen de helft van de tijd geregeerd. President Fer nando Belaunde Terry is de eer ste gekozen president na twaalf jaar militair regime. Belaunde won in 1980 de verkiezingen. Veel Peruanen zijn daarom be- Vorig jaar waren het nog leden van de para-militaire politie (foto) die in de hoofdstad van Peru waakten tegen de guerrillastrijders. Nu staat Lima onder controle van het leger. (foto ap> zorgd zodra het leger een politiek initiatief neemt. Ook president Belaunde is uiterst huiverig voor uitbreiding van de macht van het leger, ondanks het zichtbaar fa len van de politie in de strijd te gen de rebellen. Het is bekend, dat hfj meer dan negen maanden heeft geaarzeld voordat hij het le ger onbeperkte controle gaf in de gebieden waar Sendero Lumui- noso actief is. Vrij spel De beslissing om nu ook de mi litairen in de hoofdstad vrij spel te geven, is aanleiding voor nieu we onrust. Senator Enrique Ber- nales van het marxistisch front Verenigd Links (IU), een van de oppositiepartijen, verklaarde: „Dit kan het begin zijn van de laatste fase in de „bordaberrysa- tie" die de regering-Belaunde steeds meer in het nauw drijft". Bordaberrysatie is een begrip dat in Peru steeds vaker wordt gebruikt. Het refereert aan het proces dat leidt tot de oprichting van een geheime militaire rege ring, waarin burgers slechts ter versiering zitting hebben. De Uruguayaanse ex-president Jose Maria Bordaberry stond in de strijd tegen de stadsguerrilla Tu- pamaros steeds meer macht af aan de militairen, die hem uitein delijk opzij schoven. Dezelfde Bernales kwam ove rigens vorige week voor de tele visie met de mededeling, dat de Peruaanse politie-assistentie ontving van Argentijnse specia listen in terreur. De burgemeester van Lima, Alfonso Barrantes Lingan, noemde de beslissing van de re gering om zijn stad over te geven in handen van de militairen „pro vocatie". „Wij hebben niet ge wild, dat degenen die vreedzaam en zonder wapens door onze stra ten marcheren, risico's lopen", aldus Barrantes, die tevens voor zitter is van de IU en mogelijk presidentskandidaat voor deze partij. Minister Percovich had name lijk aangekondigd dat de rege ring gedwongen was militaire hulp in te roepen, omdat de ge heime dienst inlichtingen had gekregen over door „terroristi sche elementen" beraamde aan vallen tijdens een protestmars „voor de vrede en sociale rechtvaardigheid" in de hoofd stad. De communistische partij en de christen-democraten hadden onder meer opgeroepen tot de in middels verdaagde mars om te protesteren tegen de schendin gen van de mensenrechten in Pe ru en de verdwijning van gevan genen in de gebieden die onder controle van politie en leger staan. Massagraf Met name de ontdekking on langs van een illegaal massagraf ongeveer dertig kilometer buiten Huanta heeft de gemoederen he vig geschokt. Langs de weg wer den in een greppel de lijken van 89 personen gevonden in leeftijd variërend tussen de 16 en 28 jaar. Volgens verklaringen van ver schillende correspondenten kon den de slachtoffers slechts wor den geïdentificeerd door vinge rafdrukken. Sommige lijken ver toonden sporen van martelingen, waren verminkt en in enkele ge vallen waren de handen afge hakt. Afgelopen weekeinde ver klaarden legerautoriteiten dat de slachtoffers allen tot Sendero Luminoso behoorden en het le ven hadden gelaten in een tref fen met het regeringsleger en in het geheim waren begraven door hun medestrijders. Veel kritiek is er ook op Sende ro Luminoso. De linkse partijen vinden, dat de rebellen, die de laatste weken hun front probe ren uit te breiden, met hun strijd de weg vrijmaken voor een machtsovername door het leger. Sendero Luminoso bedreigde verschillende linkse leiders met de dood als zij de gewapende strijd niet zouden steunen. Eind juli werd de communistische burgemeester van Huancayo, de grootste stad in het berggebied in Midden-Peru, vermoedelijk door leden van Sendero Lumino so vermoord. TSJECHOSLOWAKIJE Schild 84 is de naam van een grote militaire oefening door strijdkrachten van de Warschau-pact landen, die begin van deze maand zullen beginnen. Op de foto is te zien hoe soldaten van het Tsjechische Volksleger voorbereidingen voor de oefeningen treffen met het overzetten van tanks over een rivier. (foto ANP) 'Als blijk van goede wil' TOKIO (DPA) - De bouw van de stuwdam by Aswan in Egypte, die indertijd is geprezen als een tech nisch meesterwerk, heeft vernieti gende effecten gehad. Dit heeft een professor in de geologie aan de uni versiteit van het Westduitse Bay- reuth verklaard. Het project is een „geweldige vergissing" geweest, aldus Fouad Ibrahima in een voor dracht op een internationale confe rentie over watervervuiling, die in de Centraaljapanse stad Otsu is ge houden. De in 1968 gebouwde stuwdam heeft de kwaliteit van bodem en water vernield, gezorgd voor een oprukken van de woestijn in de delta van de Nijl en geleid tot een 'Stuwdam in Nijl een ramp voor Egypte' sterke toename van de rattenbevol- king in Egypte. Het project is „zo'n grote milieuramp" dat het veel voordeliger is een deel van het geld dat nu nodig is voor het beteugelen van de schade te gebruiken voor het slopen van de complete stuw dam, aldus Ibrahima. De dam had tot doel Egypte aan meer water en elektriciteit te hel pen en tegelijkertijd een eind te maken aan het jaarlijks buiten zijn oevers treden van de Nijl, maar in plaats daarvan heeft hij het natuur lijk milieu van de Nijldelta ingrij pend veranderd. De kwaliteit van het water is sterk verslechterd door een snelle toename van zout en zuren erin, die anders op peil zouden zijn gebleven door de jaar- lijse overstromingen. Verder drei gen onnutte waterplanten de rivier te verstoppen en kan men door wa ter verbreide ziekten veel minder goed controleren. Bovendien lo pen de fundamenten van archeolo gische bouwwerken langs de Nijl gevaar door de verzilting, aldus de Japanse professor.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7